EERSTE AANKONDIGING ONZER OVERWELDIGENDE ST. NKOLAAS-RECLAME1936 „HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 9 November 1936 BurgerlijkeStand van Leiden Evenals reeds jaren her komt de GOEDE OUDE SINT in HOOGST EIGEN PERSOON vergezeld van ZWARTE PIET ook dit jaar wederom bij ONS zijn intrek nemen HAARL. STR. 137 OPGERICHT 1875 H. DONKERST. 2-4-6 WANNEER Dit zullen wij nog nader bekend maken, echter één ding is zeker, hij komt en zal, verheugd als hij met ons is over het spoedig gereedkomen der asphalteering van de Haarlemmerstraat op ondubbelzinnige wijze van zijn groote tevredenheid blijk geven door het uitdeelen van nog meer fraaie geschenken dan voorheen en.nog VEEL MEER verrassingen. - Reeds vanaf a.s. Woensdag 11 Novem ber 's namiddags twee uur verstrekken wij bij Uwe aankoopen de bekende bons voor een bezoek met Uwe kinderen aan St. Nicolaas, terwijl onze zeer bijzondere St. Nicolaas-reclame dit jaar voor onze klanten persoonlijk iets ongekends zal brengen, dat nog nimmer en door niets wordt geëvenaard. Wat dit zijn zal, maken wij dezer dagen bekend en het zal aller verwachtingen overtreffen. - Let dus goed op ONZE advertenties enreserveer al Uw inkoopen voor ONS. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. van C. Ravensbergen én W. v. Nieuwkoop. Getrouwd: A. Dokter, jm. 23 j. en S. Ka- Igenaar, Jd. 18 J. Verhoogde veilingomzet. Aan de Veilingver. „Flora" bedroeg de lomzet over October f. 29.258.30 tegen 7.23.001.25 over October 1935. In de Ned. Herv. Kerk zal Woensdag Ijs. de jaarlijksche dankstond voor het ge- ïas worden gehouden. De Chr. Gymnastiekver. D.W.S. heeft diet voornemen een seniorenafdeeling op te Echten. Door den belasting-ophaaldienst alhier .erd over October aan den Rijks-ontvan- 1/Ber afgedragen f. 819.76; aan renten, pre- enz. f. 311.25. I In de Ned. Herv. Kerk werd voor de liaconie een extra-gift van f. 100 gecollec teerd. SASSENHEIM. Een schadepost. Bij een landbouwer alhier is een twee- il koeien gestorven aan vergiftiginz door eten van narclssenbolien. Een derde koe loest worden afgemaakt. Bij de stemming voor notabel van de lerv. Gemeente is de heer M. Bakker Sr. lerkozen. In de vacatures H Dannijs Gzn. in J. M. van Hoorn moet een nieuwe vrije temming plaats hebben. - De oogstcollecte in de Geref. Kerk al ler heeft bijna f. 1000 opgebracht. De netto opbrengst van den bazar ten ate der Herv. Kerk enz. heeft een batig ■ldo van f. 1100 STOMPWIJK. Raadsagcnda. De Raad komt Woensdag te 19.30 in lenbare vergadering bijeen. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. foorstel tot het vaststellen eener nieuwe «wverordening. 4. Aanbieding der ge- icentebegrooting 1937 en benoeming eener immissie van onderzoek. 5. Voorstel tot jzlging der gemeentebegrooting 1936. 6. foorstel tot wijziging van de Algemeene iitieverordening. 7. Voorstel tot vaststel- ig van verordening tot heffing en hi ndering eener belasting op de honden. Benoeming van een lid der Commissie de steunverleening. 9. Voorstel tot ame van eenige perceeltjes grond in Veenestraat en wijziging van het raads- luit van 27 November 1935 No. W. 2 9/4. I. Voorstel tot vaststelling eener verorde- ng tot heffing van opcenten op de ge- leentefondsbelasting. 11. Voorstel tot het ingaan van een gemeenschappelijke rege ling met de gemeente Voorburg over de dating van leerlingen uit deze gemeente it den handelscursus aldaar. 12. Voorstel ii vaststelling vtan verordeningen tot hel ing en invordering eener retributie voor et bezoeken van den gemeentelijken han- elscursus te Voorburg. 13. Voorstel tot het angaan van een rekening courant-over- enkomst met de N.V. Bank voor Ned. Ge- icemten te 's-Gravenhage. 14. Verder voor- omende zaken. DE GEMEENTEBEGROOTING 1936. Nog steeds niet goedgekeurd. De begrooting 1936 van Stompwtjk is nog :eeds niet goedgekeurd. Ged. Staten heb- len een groot aantal opmerkingen, waar- P B. en W. de volgende memorie aan den aad hebben overgelegd en voorstellen te andelen ais hierin is voorgesteld. In afwachting van de resultaten 1936 an het electriciteitbedrijf blijven G. S. van ordeel, dat thans niet behoort te worden vergegaan tot verlaging van het electricl- titstarief. Wij geven derhalve in overwe- begrootlngswijziging No. 3, waarbij «e tariefsverlaging en de lagere winst- itkeering van het bedrijf tot uitdrukking omt, in te trekken. Druk- en Bindwerk: tmlng f. 900. Voorgesteld wordt deze post met f. 150 te verlagen. Onderhoud en schoon houden Gemeentehuis raming f. 290. Ver laging van de raming achten wij niet mo gelijk. Het raadhuis is oud. Onderhoud en schoonhouden vragen daarom meer dan in normale omstandigheden het geval zou zijn. Onderhoud en aankoop meubilair ra ming f. 185. Verlaging van het geraamde bedrag achten wij niet mogelijk. Het meu bilair is oud. Eenige vernieuwing zal niet steeds voorkomen worden Indien reparatie onmogelijk is. Reis- en verblijfkosten ra ming f. 250. Verlaging met f. 100 ls niet mogelijk, tenzij men bij voorbaat het ge meentebestuur de mogelijkheid wenscht te ontnemen over aangegelegenheden betref fende het bestuur en administratie de noo- dlge besprekingen te voeren en conferen ties bij te wonen. Hoewel geen zekerheid bestaat of het nog resteerende bedrag nog toereikend ls, wordt voorgesteld de raming met f. 50 te verlagen. Overige kosten Bur gerlijke Stand. Raming f. 150. Voorgesteld wordt deze post met f. 50 te verlagen. On derhoud straten en pleinen raming f. 1025. Voor het geraamde bedrag moet onderhou den worden 36671 M2. kllnkerbestrating en 5331 M2. tegentrottoir. Teneinde de noo- dige onderhoudswerken te doen uitvoeren tot instandhouding, bruikbaarheid en vei ligheid der straten, kan met geen lager be drag dan het geraamde worden volstaan. Subsidie werkloosheidkassen raming f. 3600. B. en W. stellen voor de raming te verlagen met f. 330. Telefoonabonnement en télegramkosten raming f. 1150 en f. 100. B. en W. merken op: In verband met den grooten afstand op welke het lid van ons college, de heer Van den Bosch van Leid- schendam woont, achten wij met het oog op de belangen der gemeente noodig, dat de aansluiting in stand blijft. Het lid van ons college de heer Van Wijk ontvangt slechts vergoeding voor een nachtdoorslui ting, welke ook ten behoeve van de ge meente is aangebracht. De telefonische aansluiting van den gemeente-opzichter kan mede met het oog op een goede func tioneering van de brandweer niet verval len. Het bedrag van f. 375 wekt misleiding, omdat de telefoonkosten van alle diensten van 2 gemeenten hierin samengetrokken zijn. Ten laste van Stompwijk komt hier van, politie f46.87, openbare werken f 46,87 algemeen beheer f.93.75. Premie ziektewet raming memorie. B. en W. stellen voor per 1 November j.l. de verschuldigde ziektewet- premiën te verhalen. Pensioenbijdragen, raming f. 2909.03. Vergoeding voor terrei nen en gebouwen Bijz. scholen, raming f. 2839.17. Bij de opstelling der begrooting waren de maatregelen tot verlaging van de bedoelde percentages nog niet genomen. De ramingen kunnen worden verlaagd. Kosten ambtswoningen veldwachters, ra ming f. 1169.80. B. en W. merken op, dat de raming met f. 78 kan worden verlaagd door verlaging van de huren dezer wonin gen. Belooning voor vaccinatie en lijk schouwing: raming f87.50. B. en W. mer ken op: in verband met de weinige vac- cinatiën en den tijd, dien voor de betrok ken geneesheer met de zitting gemoeid gaat, achten wij een verlaging van de ver goeding per vaccinatie niet redelijk. Ver goeding kosten instandhouden Bijz. scho len, raming f. 5600. B. en W. merken op, dat met de betrokken schoolbesturen in het begin van het jaar reeds overleg werd gepleegd. Als resultaat van dit overleg kan de raming met f. 1150 worden verlaagd. 75 opcenten op de gemeentelijke fondsbelas- i!toei Aft 13 TXr »n nrlrnw /Ml verstrekt van f4200 op haar aanvraag om f. 8200. De toezegging werd gedaan dat ge tracht zou worden dekking te vinden voor de resteerende f4000. Thans deelen B. en W. den raad mede dat de opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasting zoodanig ls meegevallen, dat daaruit de betrokken f. 4000 kunnen worden verleend: uit dien hoofde stellen zli den raad voor daartoe te besluiten. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: G. Machielse en J. Ewijk. Overleden: W. Vermeer, m. 77 iaar J. W. Barmentloo m. 91 iaar. o VEUR-LEIDSCHENDAM. De Onderlinge Ver. voor Ziekenhuis- verpleging schreef over October 79 nieuwe rieden in waardoor het totaal is gestegen tot 9711. De werkloozen zullen eerst in den loop dezer week hun kolenuitkeering in ont vangst kunnen nemen. De eerste week van November de regeling is door den mi nister vastgesteld als ingaande 1 November wordt niet uitgekeerd wat onder de werkloozen ontstemming heeft veroorzaakt. Gedurende October is in de Ned. Herv. Kerk ten bate van de Kerkvoogdii gecol lecteerd f. 155.20. terwijl de vrouwenver. Zusterhulp f. 50 schonk. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Ifet besluit tot overname der woningbouw- vereeniging „Herman Boerhave" De gemeentebegrooting goedgekeurd. De raad vergaderde. De heer H. Verster was afwezig wegens zeer ernstige onge steldheid. Ingekomen was een schrijven van eenige caféhouders om afschaffing op verlaging der biljartbelasting. Er wordt n.l. f. 60 per jaar betaald. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. Het iid Kruithof wat het met B en W. niet eens. Deze pleitte wel niet voor bezoek aan hotels of café's, maar zag in het biljart een stuk broodwinning. De heer Spierenburg was het met B. en W. eens. Het lid v. d. Nouland steunde de meening van den heer Kruit hof, alsook de leden Witteman en v. d. Geer. De heer Witteman stelde voor de bil jartbelasting te brengen op f. 12. waarop weth. v. Reisen er f. 16 van wilde maken. Inzake het voorstel van B. en W. staakten de stemmen (55). Vóór stemden de heeren Colijn, Spieren burg, de beide wethouders en het lid Nijs- sen. Alvorens over te gaan tot behandeling van het punt „Herman Boerhave" werd een schrijven van de firma's H. de Graaf en Zn. te Lisse en de N.V. Boot en Co. te Sas- senheim besproken. Deze willen 6 H.A. en 3 H.A. omgespoten land in werkverschaf fing laten bewerken, Ged. Staten hebben hun goedkeuring hiervoor uitgesproken. Door deze plotselinge, opkomst van werken, verzochten B. en W. dén raad goedkeuring voor een kleine verandering in de post werkloozenverzorging. Aldus besloten. Het lid v. d. Nouland vroeg alvorens zijn tmg raming f. 26100. B. en'W. merken op. Stem hieraan te geven, of het werk der machine en degenen die daarop werken ook met Rijkssubsidie zullen gesteund wor den, waarop de voorz. met klem ontken nend antwoordde. Alleen inwoners van Voorhout zullen hierbij te werk gesteld worden. Volgde het voorstel van B. en W. tot overname van bezittingen en schulden der bouwver. „Herman Boerhave", en tot stich ting van een woningbedrijf (reeds gepubli ceerd, Red.). Het is den raad voldoende bekend, aldus de voorz., hoe B. en W. hierover denken (men zie het prae-advies, geplaatst in ons blad van 22 October j.l.). De voorz. vroeg nu een principieel besluit van den raad. om zélf die zaak ter hand te nemen. Het lid Spierenburg was het er in beginsel mee eens. waarna het lid Kruit hof zijn volle waardeering uitte aan het adres van B. en W. voor hun snelle afwer king. Het voorstel werd overgenomen. Na vaststelling der beheersverordening volgde vaststelling der begrooting 1937 voor het waterbedrijf en van het woningbedrijf. Het lid Kruithof deed een voorstel, dat voldoende werd gesteund, betreffende de betaling der waarborgsommen van de huur ders. B. en W. namen dit voorstel over. dat dat wegens hoogere raming door den in specteur der D. B. de opbrengst met f 4200 kan worden verhoogd. Kosten van verple ging van armlastige krankzinnigen en sub sidie der provincie hiervoor resp. geraamd f 6490 en f. 2163.34. B. en W. wenschen deze posten met resp. f. 70 en f. 23.33 te ver- hoogen. Kosten invordering plaatselijke be lastingen geraamd f.200 en f.359 j.o. kos ten van verzekering ambtenaren etc. ra ming f 3.92 en premie ziektewet raming memorie. B. en W. zeggen, dat al deze pos ten geschrapt kunnen worden. Raadsstukken. B. en W. van Stompwijk stellen den raad voor opnieuw een overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aan te gaan. waarbij aan deze gemeente een cre- diet wordt geopend van maximum f45 000 waartoe deze bank bereid ls. De vorige loopt af per 31 Dec. as. In de raadszitting van 17 Sept. j.l. van Stompwijk werd aan het Burgerlijk Arm bestuur een aanvullingssubsidie voor 1936 naar een volgende vergadering wordt ver wezen. De heer Spierenburg vond het ge raamde bedrag voor den administrateur ad f 245 te hoog. In vergelijking met den ad ministrateur van het waterbedrijf is het werk z. i. minder. B. en W. zuilen dit nader onder de oogen zien. De heer Spierenburg vroeg, hoe of het onderhoudswerk aan de woningen zal ge schieden. De voorzitter zeide dat dit, als altijd, wel bij aanbesteding zal geschieden. Het lid Spierenburg zou hierop in de ge heime vergadering terug komen. Aan het aanbesteden van werken voor deze ge meente kleeft altijd iets, dat min of meer ongenoegen zaait onder de diverse aannemers. De heer Kruithof onderstreepte het gesprokene van het lid Spierenburg. Dit punt werd vervolgens z. h. st. aan genomen. Alvorens tot vaststelling der gemeente begrooting 1937 over te gaan, zeide de heer Spierenburg o.a. dat de toestanden in de gemeente nog verre van rooskleurig zijn en dat deze voor de allernaaste toekomst nog weinig uitzicht op verbetering bieden. Spr. moest het vervolgens betreuren, dat de in schakeling van de arbeiders in de bedrij ven. althans naar de meening van zekere autoriteiten, niet aan haar doel heeft be antwoord. Het is mogelijk, dat de praktijk heeft bewezen, dat verbeteringen in deze regeling noodzakelijk bleken, doch dat men nu maar gemeend heeft, de heele inscha keling over boord te moeten gooien, Ls hem onbegrijpelijk. Dat er bij deze regeling meer arbeiders te werk gesteld werden en betere verdiensten hadden, heeft men blijkbaar niet eens geteld. Spr. wees o.a. od het bijna geheel verdwijnen van den B steun aan werkloozen (afschaffing crisis- comité). Hij vroeg of B. en W. bereid zijn om te trachten voor dit doel een beduidend hooger bedrag dan geraamd is, beschik baar te krijgen, desnoods in overleg der regeering. Het lid Kruithof zeide o.m. dat in het komende jaar veel moeilijkheden zullen komen, welke wij niet mogen onderschat ten. Vele dezer moeilijkheden vloeien voort uit de aanpassingspolitiek der Regeering; hij wees als contrast op het „Plan van den „Arbeid". Spr. besprak tevens den slechten woning toestand b.v. in de Kerklaan, Hoofdstraat en Slikbuurt. De heer Spierenburg stelde voor de tele foonkosten ad f. 65 (raming) voor de helft op den gemeente-opzichter te verhalen, hetgeen bij voldoende ondersteuning, z. h. st. werd aangenomen. Ook stelde hij voor om de vergoeding welke door het rijk uit gekeerd wordt aan de besturen van het L. C. te brengen van f. 8.25 op f. 9, hetgeen met 54 st. aangenomen werd. Tegen stemden de beide weth. v. d. Geer en Nijs- sen. Hierna werd de gemeentebegrooting z. h. st. aangenomen. Hierna volgde sluiting der vergadering, die van 7 uur 'nam. tot bijna 2 uur in den nacht geduurd had. De broeders Br. Piechelmus, in de wereld Johannes Hendricus Klein Gun- newiek en Br. Basilius, in de wereld Johan nes Theodorus Sewalt, geDoren te Nijme gen die beiden verbonden waren aan de Bis schoppelijke Nijverheidsschool alhier, zul len naar China vertrekken voor het werk der Missie. Hun standplaats zal zijn HosDice Kaislan mining. Administration Tangshan, Noord-China, in de provincie Hopeh bij Tientsin. De winnaar van den maximum wisselprij» is dit seizoen R. van Mulligen met één max. Ook won deze schutter den wissel beker met het hoogste aantal punten. Door I. v. Egmond werd de prijs gewonnen be schikbaar gesteld door den sergeant Kamp wachter te Katwijk n.l. met 37 x 7 p. ge schoten in het afgeloopen seizoen. N aeenige mededeelingen volgde sluiting. Nabij De Haagsche Schouw is een vrachtauto beladen met vaten, rijdende in de richting Wassenaar, gisteravond tus- schen de tramrails gereden, waardoor over een groot gedeelte de trottoirtegels nabij de tramhalte werden vernield. De chauffeur G. M. te Zwolle verklaarde verblind te zijn door een tegenligger en daardoor van den rijweg te zijn afge dwaald. Met een tractor van den techni- schen dienst der H.T.M. is de zwaar bela den auto uit de trambaan getrokken. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Bij een terstond door de politie inge steld onderzoek is gebleken dat men, ko mende van de richting Oegstgeest. ten eer ste niet kan zien dat 'n richtingspijl is aan gebracht, die aangeeft dat men iets naar links moet afwijken, omdat deze richtings pijl 's avonds niet verlicht is en ten tweede dat de aangebrachte roode reflectoren niet goed zijn geplaatst, zoodat ongelukken niet zijn uitgesloten. Van eenig strafbaar feit is niets gebleken. VOORSCHOTEN. Vergadering der Burgerwacht. De Burgerwacht hield haar najaarsver gadering in het gymnastieklokaal achter het Raadhuis,bijgewoond door haren Eere- Voorzitter burgemeester M, F. Berkhout. De voorzitter opende en wees op de blijde tijding van de verloving en het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard en herdacht het op zoo jeugdigen leeftijd aan de ver. ontvallen lid Turennout. De Burgemeester sprak een opwekkend woord, waarin hij o.a. ook de leden die deel uitmaakten van de Eerewacht bij zijn instal latie bedankte. Dan reikte hij de prijzen uit De prijswinnaars waren: Klasse A: l.R. v. Mulligen 97 p.; 2. Jac. v. d. Lubbe 94 p.; 3. P. Roos 90 p. Klasse B: L. v. Vliet 86 p.; 2. J. v. Veen ip.: 3. I. v. Egmond 84 p. Klasse C: 1. D. P. Yperlaan 76 p.; 2. D. J. Brinks 70 p. WASSENAAR. Zilveren jubileum. Woensdag 11 November a.s. hoopt de heer J. Anderson alhier den dag te herdenken dat hij voor 25 jaren als tuinbaas in dienst trad bii ihr. H. Loudon. Huize Voorlinden, alhier. Inbraak. In het perceel aan den Rijksstraatweg hebben ongenoode gasten gepoogd in te breken. Zii hadden niet veel succes, door dat alles zeer solide was afgesloten, zoodat zii niet verder ziin gekomen dan tot de keuken. Meer succes hadden zii echter aan de Raaphorstlaan waar men zich in het filiaal van De Sierkan door het openen van een raam en het verbuigen van traliewerk toegang had verschaft Een kastje, dat aan een muur hing. werd met. inhoud mede genomen en later in het daarachter ge legen polderland teruggevonden: eenige flesschen melk werden leeggedronken, ter wijl vermist wordt een bedrag van ongeveer f. 8 benevens een stuk kaas. o ZEVENHOVEN. Aanrijding. In den polder had een aanriiding plaats tusschen een vracht- en een personen auto. met het gevolg dat laatstgenoemde in de tocht viel. De beide inzittenden uit Mij drecht kwamen er goed af. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen den bestuurder der personen-auto. Met een kraanwagen werd de auto ge licht. Het gehalte zoomede de opbrengst der bieten is alhier bevredigend. Het grasgewas der Kerkianen in de Noordsche buurt is voor 1937 door de ge meente weer voor f. 8 aan L. Immerzeel verhuurd. GEBOREN Alphons Jozef, zn. v. A. A. Boussen en A. E. S. Steljaert Cornelia, d, v. J. de Lange en C. Huisman Aartje, d. v. A. A. Boehmer en W. A. Foekking. o ONDERTROUWD. J. v. Wezel jm. 26 j. en C. Kriek jd. 20 j. A. v. d. Reijden jm. 24 j. en J. Swanenburg jd. 21 j. A. G. Silvester jm. 25 j. en A. H. Neuteboom jd. 21 j. E. A. Favier jrn. 25 j. en P. Siere jd. 25 j. o OVERLEDEN A. FerwardaSwart vr. 39 j. A. A. v. d. Velde m. 66 j. 1912 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7