LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 November 1936 Vierde Blad No. 23505 Goed fWréSS! 77ste Jaargang BINNENLAND LUCHTVAART - GEMENGD NIEUWS Koninklijke familie te Soestdijk. Een ritje per rijwiel. H. M. de Koningin, H. K. H- Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, die vergezeld waren van prins Asch- win, den broeder van prins Bernbard hebben Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan het palcis Soestdijk. Op het bordes werd het Koninklijk ge- elschap ontvangen door den intendant, hr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen- Na Ie lunch gebruikt te hebben, bezichtigden Ie Koninklijke familie en prins Aschwin iet palels. Later is men per rijwiel het ark in oogenschouw gaan nemen. Om- treeks hall vier verschenen de vorstelijke grsonen per fiets op den rijksweg. Zij be- pven zich naar de tot het domein behoo- ende leegstaande villa „Buitenzorg", weger bewoond door jhr. van Weede, in Even hofmaarschalk van wijlen K. M de [oningin-Moeder. Na deze villa van bin- len te hebben bezichtigd, werd de terug- ocht aanvaard. Omstreeks kwart voor vijf is de Ko- linklljke familie, in gezelschap van prins ischwin, vertrokken naar Het Loo, waar 5j te kwart voor zes arriveerde- Een gouden veder voor Prinses Juliana. Van de gemeente Den Haag. Het eerste contact tusschen onze a-s. toninklijke bruid en dc gemeente 's-Gra- tnhage is getroffen. Het heeft H. K. H. ebaagd de eerste uiting te aanvaarden et feestvreugde, die zich in een reeks van nderdeelen zal openbaren in dc dagen asschen 19 Dec. en 7 Januari. Het geschenk, dat zij aanvaardt, ls een ouden veder een ganzenveder in goud - waarvan zij zich zoowel bij dc aantee- ening als bij het onderteekenen van de 'luweiyksakte zal bedienen. vergadering zuid-hollandsche ijsbond. Onder voorzitterschap van den heer W. G. de Knokke van der Meulen, hield de Zuid-Hollandsche Ijsbond Zaterdag een vergadering in hotel Victoria te Den Haag. Medegedeeld werd, dat inzake werkver schaffing op de ijswegen een commissie van deskundigen werkzaam zal zijn, welke overleg zal plegen met de Ijsbonden uit andere provincies. Er zal een voorstel van de afdeelingen worden gedaan ten opzichte van verze kering tegen ongevallen van arbeiders op ijswegen. Blij kern? het jaarverslag bedraagt het aantal distrlcts-commissarissen thans 21. Zoodra er ijs ls. zal de verleden jaar uit geschreven rondrit, waarvoor 2237 perso nen zich hebben opgegeven, worden ge houden. Wanneer hiertegen geen bezwaar bestaat zal de onderlinge bondswedstrijd dit jaar op het eilandje de Cocq bij het dorpje De Kaag worden verreden. SN GESCHENK VAN DEN BIJZONDEREN VRIJW1LLIGEN LANDSTORM. Sa het bekend worden van de verloving H. K. H. Prinses Juliana met Prins ard, kwam allerwegen in de kringen den bijzonderen vrijwilligen landstorm gedachte op om een geschenk bij het lende vorstelijk huwelijk aan te bieden lens de 84.000 vrijwilligers van den I.V.L Kadat te bevoegder plaatse goedkeuring m dit plan verkregen was, heeft zich. Ier voorzitterschap van den heer L. F. lymaer van Twist, voorzitter van de itionale landstorm commissie, een B.V.L ildigingscomité gevormd, bestaande uit Ttegenwoordlgers van alle gewestelijke indstormcommissiën uit het geheele land. Het comité besloot een schilderij te doen (rvaardigen van H. M. de Koningin op n landdag van den B.V.L. te Barneveld, (houden op 7 Juni 1935, het moment, raarop H. M. de Koningin, in gezelschap an vele autoriteiten, het défilé gadeslaat sn de landstormvrijwllilgers. Bij dit schilderij zal een album gevoegd porden, vermeldende de namen der leden de gewestelijke landstormcommissiën. H. B PIERSON 80 JAAR. De nestor der Haagsche bankiers, de (er H. D. Pierson, firmant van het ban- ershuis Heldring en Pierson, heeft Za- Wag zijn tachtigsten verjaardag gevierd herhalingsoefeningen zee miliciens in 1937, De minister van defensie a. i. heeft aan burgemeesters een rondschrijven ge rat betreffende do herhalingsoefeningen zeemiliciens in 1937. In de bijlage van $e aanschrijving zijn opgenomen do lich ten en categorieën, waartoe de verlof- uigers der zeemilitie, die in 1937 voor den lui van 34 dagen moeten opkomen, be- toren. Dc data van opkomst dezer dienst- whtigen en van hun vertrek met groot hof. zoomede de plaatsen, waar zij Keten opkomen, voor zooveel reeds vast- Kteld, zijn mede in de bijlage aange ven. jhr. mr. b. C. de jonge. Jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur- :njraal van Ned.-Indië, heeft Zaterdag het «henhuis aan den Coolsingel te Rotter- "aar hij eenige weken geleden door Li G- Hemijnse is geopereerd, hersteld maten. de militaire pensioenen JH. Algemeene Militaire pensioenbond «iti 'en verzoekschrift gericht tot den "toter van defensie met betrekking tot "'htaire pensioenen. In het request vrat uiteengezet, dat de toestand van de «Nnsionneerden van voor 1 Jan 1920 i™- en zeemacht nog altijd zeer Evekkend is. Weliswaar bestaat sedert iet m lar-n een toeslagregeling, waardoor 1 mogelijk is geworden aan dc allerarm- aeJ gepensionneerden een kleinen lag te verleenen doch deze maatregel keil 'toeken, aldus adressant verschillende waarvan de achterstelling van fa yri CVII Uv ctLlilrt.ibtClilil^ Vclli riee gepensionneerden bij de ove- ict JJto^htotmneerden wei het sterkst in ioJ?® hPtougt. Betoogd wordt, dat dc wij- rnüit omstoindlgheden herziening van in ni?!re Peilaioenen van vóór 1920 meer lcr „Je11 gewenscht heeft gemaakt, en Willi wordt verzocht maatregelen Hens» Aaer: hemen, opdat de militair- lüju. PhWrden van vóór 1920 worden enri. ln pensioen met de later ver- Pensioenen. buitenlander bemoeit zich met binnenlandsche politiek. De heer de Marchant et d'Ansembourg heeft den minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd of het den minister bekend is dat de heer JoseDh Delmonte. aannemer te Weert, van Italjaansche natio naliteit, od 10 October LI den werkman J. M. Janssen. Oliemarkt I te Weert, heeft ontslagen, omdat hti. ofschoon geen Lid der N.SB., den Llm'ourgschen volksdag te Val kenburg had bezocht. Voorts dat toen Janssen zioh tot de ge meente had gewend om steun, hem werd medegedeeld dat hii daarvoor niet in aan merking kwam. aangezien de werkgever hem wegens zijn lidmaatschap der N. S. B. had ontslagen en hii dus door eigen schuld werkloos was geworden Voorts vraagt de heer de Marchant of de minister weet. dat B. en W. van Maastricht Breda. Hoensbroek en andere plaatsen be zuiden den Moerdiik. aan de ondersteunde werkloozen en hun familieleden verbieden op bepaalde Widen in bepaalde gebieds- strooken te vertoeven. o.a. met de motivee ring dat zi1 dit van groot belang achten voor de moraliteit van die ingezetenen die intusschen bepaalde minder gunstig bekend staande Belgische grensplaatsen regelmatig des avonds kunnen bezoeken alsmede voor het tegengaan van het smok kelen. De vragensteller vraagt ten slotte of de minister met hem van meening is. dat de heer Delmonte zich op zulk een wijze met de binnenlaiudsclie politiek heeft ingelaten, dat zbn onmiddellijke uitwijzing uit ons land dient te geschieden en dat de ge meentebesturen in Limburg en Noord- Brabant op een zeer verregaande wijze hun macht misbruiken. CONGRES DER R.S.A.P. Royement van den heer P. J. Schmidt en Mevr. mr. Chr. de Ruyterde Zeeuw. Te Amsterdam heeft de R.S.A.P. haar derde congres gehouden. Na het openingswoord van den voorzit ter. den heer H. Sneevliet, besloot het con gres het beroep van den heer P. J. Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruyterde Zeeuw te gen het door het partijbestuur uitgespro ken royement in behandeling te nemen. Nadat de genoemde personen him stand punt ter kennis van het congres hadden gebracht, werd een orde-voorstel-Rotter- dam met algemeene stemmen aanvaard om zonder verdere discussie over het royement te beslissen. Het congres besloot daarna met ruim 1800 tegen 7 stemmen de uitgesproken royementen goed te keuren. De heer Schmidt verklaarde zijn manda ten in den gemeenteraad van Amsterdam en de provinciale staten van Noord-Holland te zullen neerleggen. Het beleid van het partijbestuur, dat daarna werd herkozen, werd goedgekeurd. HET AANTAL WERKLOOZEN TE AMSTERDAM GEDAALD. In October 1800 minder dan in Sept. Naar wij vernemen is uit de cijfers van de werkloosheid in Amsterdam, welke zoo juist bekend zijn geworden, gebleken dat het aantal werkloozen in de maand Octo ber vergeleken bij September is vermin derd met 1.800. Tel. VERSPREIDE BERICHTEN. Het viaduct over den Warmonderdam bij Sassenheim is deze week gereed geko men. Nu moet de bekisting nog worden weggenomen en de verdere afwerking kan geschieden. De gewone audiëntie van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal op Donderdag 12 November en die van den minister van Sociale Zaken op Woensdag 11 November niet worden gehouden. o UIT NED. OOST-INDIË. HET EXTRA-UITVOERRECHT. Aneta deelt hieromtrent nog het vol gende mede: De regeering verzocht den volksraad voor 21 November een beslissing te willen nemen omtrent de ingediende ordonnantie tot heffing van een extra-uitvoerrecht. Het recht treedt in werking den dag na afkondiging en geldt voor een periode van ten hoogste vijftien maanden, terwijl de heffing binnen dezen gestelden termijn kan worden ingetrokken voor alle. dan wel voor bepaalde producten. Deze intrekking ge schiedt alsdan bij ordonnantie. Van de heffing ziin uitgezonderd de producten: leder, nootmuskaat, witte peper, gepelde rijst, harsen, hout. koffie gambir, aetherische oliën, suikers. Java-tabak inclu sief Vorstenlandsche tabak, verder bamboe rotting, vlechtmaterialen en vlechtwerken, specifieke klein-landbouw-producten. nij- verheidsproducten buitenlandsche voort brengselen en geraffineerd goud en zilver. Ten aanzien van de bevolkingsrubber wordt in de memorie van toelichting opge merkt dat, gelijktijdig met de invoering van de voorgestelde heffing, het bijzonder uitvoerrecht voor bevolkingsrubber met een I overeenkomstig bedrag wordt verminderd. hollend paard stort zich in winkeletalage Vliegtuigen verongelukt. Een dertiental dooden te betreuren. Het persagentschap Tass meldt, dat het verkeersvliegtuig van de Deruluft, de Duitsoh-Russische luchtverkeersonderne- ming, op 90 K.M. van Moskou is verongelukt. De negen inzittenden, onder wie de bestuur der Kossef en de werktuigkundige zijn daarbij verongelukt. De oorzaak van de ramp is onbekend. Uit Warschau wordt gemeld, dat nabij de PooLsche hoofdstad een vliegtuig is neerge stort. De inzittenden, twee Poolsche bestuur ders en twee Roemeensche officieren, kwa men om het leven. de indië-vlucht van de heeren heijmans en sluyter. Gistermiddag zijn de Nederlandsche sportvliegers Heijmans en Siuyter te Batavia gearriveerd. Groote consternatie in de binnenstad van Zwolle. Groote consternatie ontstond Zaterdag middag te omstreeks vier uur in de binnen stad van Zwolle. Toen de 23-iarige turf schipper Veldman voor ziin vader met Daard en wagen een lading turf naar de Hoogstraat zou vervoeren, kwamen hem in de Luttekestraat een muziekkorps en een mondharmonicaclub te gemoet. Waarschfin- llik ls het paard van de muziek en vin de witte costumes der muzikanten geschokken. Het dier sloeg op hol. waardoor de voerman van den wagen werd geslingrd Met ern stige wonden aan de beenen werd hii op genomen. Het paard rende in wilde vaart door de straten en op het drukke kruispunt B111- markt holde het pardoes od een der win kelruiten van de banketbakkerij der firma Schoenmaker in. Het talrijke pubiiek. dat op dat oogenblik daar wandelde, wist zich te bergen en ook de verkeersagent oo het kruispunt kon nog luist op Zij springen. In de winkelétalage werd een ware ruine aangericht. Het arme dier werd zwaar ge wond. Er was onmiddellijk een aantal agenten met een inspecteur aanwezig om de noodige maatregelen te treffen. Met ernstige won den werd het paard oer veewagen naar het abattoir vervoerd waar het werd afge maakt. Voor den turfschipper beteekent dit ongeluk een groote schadepost omdat hii het paard, dat hii nog maar korten tild in ziin bezit had. niet had verzekerd. Tel. BRAND IN HOUTZAGERIJ TE BEEK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontdekte een commies der belastingen brand in dc opslagplaats van het houtma gazijn van den heer J. Lemmens Dols te Beek (L.) Door revolverschoten waar schuwde hij de bewoners van het bran dende perceel, alsmede die der omliggen de perceelen. zoodat vrij spoedig een groot aantal menschen op het terrein van den brand verscheen. Het vuur vond gretig voedsel in den ouden achterbouw van het perceel en tastte vrij spoedig den aan- grenzenden meelmolen en dc huotzagerij v. den heer Lemmens Dols aan. Dc plaatse lijke brandweer tastte met drie stralen het vuur aan. Zij kon echter niet voorkomen, dat het pand grootendeels uitbrandde. De houtzagerij en meelmolen werden geheel vernield Van een aangrenzend perceel, dat ook door het vuur werd aangetast, brandde een tweetal stallen af. De oorzaak van den brand is vermoe delijk kortsluiting. De schade, welke ruim achtduizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. 8- 10.50 Jekkers in b„ blauw ri?"0 en 3"'° 5.50 7^ 9.50 1895 (Ingez. Med.) ernstig auto-ongeluk te duivend recht. Een doode. Gistermorgen te ongeveer half twaalf heeft nabii de Duivendrechtsc'ne brug bij Amsterdam een ernstig auto-ongeval plaats gehad Een auto. bestuurd door den heer A S., komende uit de richting Amsterdam en afkomstig uit Leiden kwam in botsing met een auto bestuurd door den heer Huyten, uit Heerlen, doordat eerstgenoemde wagen de auto van den heer H, niet tiidig genoeg opmerkte. De Limburg rche wagen werd ernstig be schadigd. terwijl de inzittenden, de schoon moeder en schoonzuster van den heer H. zoo ernstig gewond werden, dat zli Der zie kenauto naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam moesten worden vervoerd. De 59-jarige schoonmoeder van den heer H. had een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen opgeloopen en is later in 't zie kenhuis overleden De schoonzuster had een wervelfractuur bekomen. Een passeerend geneesheer uit Utrecht heeft de eerste hulp verleend. auto over den kop bij naarden. Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is de autobestuurder J. S. uit Haarlem op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden bij een poging om door snijden vóór een na derenden tegenliggers een vrachtauto te passeeren, door een windvlaag tegen deze vrachtauto gedrukt. De chauffeur van de vrachtauto, J- H. uit Hilversum, raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en kwam met zijn voertuig in een sloot te recht. Zelf bleef hij ongedeerd, doch C. R. uit Hilversum, die naast hem had gezeten, liep een ernstige hoofdwonde op. De auto van S. sloeg over den kop en kwam met de wielen naar boven te liggen. S., zijn vrouw en drie zoons werden door glas scherven gewond. Zij zijn in de Majella- stichting te Bussum verbonden, waar me- vrouw S. en C. R. ter observatie zijn ach tergebleven- De auto van S. werd geheel vernield, terwijl de vrachtauto zwaar werd beschadigd. arbeidsongeval of de kunst ijsbaan te amsterdam. Zaterdagmiddag te kwart over drie is voor de in een afzonderlijk gebouwtje ge legen machinekamer van de kunstijs baan, welke van het Sportfondsenbad in de Linnaeusstraat te Amsterdam deel uit maakt. een ongeluk geschied bij het ma- nocuvreeren met een z.g- verdampet. een zwaar en hoog gevaarte, dat Vrijdag uit de machinekamer was verwijderd voor het herstellen van een defect en Zaterdagmid dag weer op zijn plaats zou worden ge bracht. Voor dit karwei werd gebruik ge maakt van z.g. glijplanken met takel en katrol, terwijl de zijkanten met houten schragen werden ondersteund. Bij een trekbewegmg in de richting van de ma chinekamer, is het gevaarte plotseling ge kapseisd. Een werkman van 29 jaar, die bij het voorste trekpunt was opgesteld, wist terzijde te springen, doch geraakte nog met een vinger bekneld, welk lichaams deel bij onderzoek gebroken bleek te zijn. Een college van 36 jaar, die zich aan de achterzijde van het gevaarte bevond, trachtte ook weg te springen, doch kreeg een hevigen klap van een uitstekend ge deelte, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd gewond. Met een zware hersenschud ding is hij opgenomen in het O L. Vrouwe Gasthuis. beschonken langs den weg. Toen in den afgeloopen nacht de 23- jarlge Th. uit Tegelen. die onder den in vloed van sterken drank verkeerde, midden op het wegdek over den Roermondschen weg liep, werd hij aangereden door een passeerende personen-auto. Th. werd over den weg geslingerd-en kwam op het vier meter lager langs den weg gelegen bouw land terecht. Ook de auto kwam tengevolge van de aanrijding op het bouwland tot stil stand. Th. liep levensgevaarlijke inwen dige verwondingen op. Hij is in het r.k. zie kenhuis te Tegelen opgenomen. Van de drie inzittenden van de auto den heer R. uit Roermond en zijn beide zusters liep een dame niet ernstige schaafwonden op. De andere twee bleven ongedeerd. De auto is ernstig beschadigd. wielrijder gedood te rotterdam. De 14-jarige wielrijder W. van A. te Rot terdam ls gistermiddag op den Groene Hilledijk aangereden door een personenauto bestuurd door den 24-jarigen W. K. G. van den B. te Rotterdam, waarbij de jongen zoo zwaar werd gewond, dat hij tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleed. De oorzaak van het ongeluk moet ge- Zocht worden in de omstandigheid dat de automobilist geen voorrang verleende aan het van rechts komende verkeer en nog juist langs een auto, die de straat wilde oversteken, trachtte heen te glippei. o brand TE SOEST. Gisteravond om half negen brak brand uit in een woonhuis, gelegen aan de Konin- ginnelaan 111 te Soest, bewoond door den brandstoffenhandelaar G. Maassen. De Soester vrijwillige brandweer kon niet ver hinderen, dat het huis tot den grond toe afbrandde. De brand is ontstaan in het achterhuis, waar het vuur in den inboedel gretig voed sel vond. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister, daar de familie gistermiddag om half drie was uitgegaan en nadien niemand meer het huis had betreden. De geheele inboedel ging in vlammen op, een vrachtauto en eenige vaten benzine, welke zich in de kolenopslagplaats bevonden, werden door snel toegeschoten omwonenden in veilig heid gebracht. De brandweer moest haar uiterste krachten inspannen, om 't over slaan van het vuur naar naburige huizen en de kolenopslagplaats te voorkomen, daar de wind juist in die richting woei. Zoowel het woonhuis, dat toebehoorde aan de firma Groenhuizen te Baarn, als de inboe del is verzekerd. AUTO-ONGELUK DOOR DEN WIND. Gistermiddag is onder de gemeente Moergestel op den Oirschotscheweg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen min of meer ernstig gewond wer den. In een der vele bochten kwam een auto, bestuurd door ir. T. uit Eindhoven, in botsing met een uit de richting Oirschot komende auto, welke bestuurd werd door den heer van I„ eveneens uit Eindhoven. Eerstgenoemde wagen werd in de flank aangereden en vloog vervolgens tegen een boom. Mevr. W. uit Breda, die naast den bestuurder zat, werd op den weg geslingerd en met. een ernstige hoofdwonde opgeno men. Mevr. T. kreeg eveneens ernstig let sel aan het hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen kregen alleen kleine snijwonden. Mevr. W. die er het ergst aan toe was, is door een toevallig passeerenden arts naar het ziekenhuis te Eindhoven ver voerd, terwijl mevr. T. door een anderen geneesheer naar het St. Elisabeth zieken huis te Eindhoven werd gebracht. Bij on derzoek bleek, dat zij een ernstige schedel breuk had opgeloopen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit. dat de auto van den heer van I. tengevolge van de hevige windvlagen aan het slingeren was geraakt. o— PAARD op hoi, GESLAGEN. Zaterdagmiddag resd dc 65-jarige boe renarbeider J. Jóngsma, wonende le Sua- meer (Fr.) met paard en wagen, toen het dier plotseling op hol sloeg. J. viel van den wagen en kwam onder de wielen terecht- De ongelukkige was op slag dood. duorijder van den motor gevallen. De heer M. uit Lochem is Zaterdag te Twello van een met groote snelheid rijden de motorfiets gevallen. Hij heeft vermoe delijk, terwijl hij op de duo zat, zijn steun punt voor de voeten verloren. Zwaar ge wond, met een schedelbreuk en een wonde in de zijde, bleef hij op den weg liggen. De geneesheeren Engel en Ter Haar Romeny verleenden het slachtoffer de eerste hulp. Overbrenging naar het ziekenhuis te Deventer bleek noodzakelijk. Gisteren is de heer M. overlederi. ONDER DF TRAM GERAAKT. Zaterdagavond tegen S uur werd de 18- jarige M Z-, wonende in dc Elspeetstraat te Den Haag op de Dierenschelaan aldaar door een tram aangereden, waarbij hem een groote teen werd afgeklemd, terwijl hij verschillende andere verwondingen op liep. o ONDER EEN WAGEN GERAAKT EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 13-jarige Sierd de Vries, wonende te Heerenveen van een met basalt geladen vrachtauto gesprongen De jongen kwam onder de wielen terecht en werd vrijwel op slag gedood. BEKNELD GERAAKT. Zaterdagmiddag is te Akkrum een ern stig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen speelden op het stationsemplacement met karren. Door een ongelukkig toeval ge raakte het vierjarig zoontje van den heer R. Schaap, die dicht bij het station woont, tusschen een kar en een paal bekneld. Het kind liep zulke ernstige inwendige ver wondingen op, dat het korten tijd na het ongev&l i.i overleden. overreden en gedood. Te Doetinchem is de weduwe Blumink. een vrouw van ongeveer zestig jaren, door een Dersonen-auto in de Hamburgerstraat overreden. .In bedenkelijken toestand is zit naar het ziekenhuis vervoerd, waar zii kort na aankomst is overleden. BEHOUDEN BINNEN GEBRACHT, Gistermorgen omstreeks halftien heeft het Schiedamsche motorschip ,Jos Maria" komende uit het Noorden, tengevolge van een defecte motor, 600 M. van de kust van Westkapelle. belde ankers uitgegooid. De zee was erg woest en de golven sloegen over het vaartuig heen De „Jos Maria" zond noodseinen uit en verkreeg weldra assisten tie van de ..Simron". een sleepboot van een Duitsche maatschappij, die de Jos Maria" od sleeptouw heeft genomen en naar Vlis- singen heeft gesleept. BUITENLANDSCH GEMENGD. brand op japansch oorlogsschip. Uit Yokokoeka wordt gemeld, dat brand is uitgebroken aan boord van het oorlogs schip „Yakoemo", het vlaggeschip van de Japansche opleidingsvloot, toen dit zich op 150 mijl ten Zuiden van het eiland Saipan, in het mandaatgebied, bevond. Verscheidene leden der bemanning zijn bij pogingen om den brand te blusschen ge wond. Het schip heeft het eiland Saipan kunnen bereiken, waar het gerepareerd zal worden. MIJNINSTORTING EISCHT DRIE DOODEN Tengevolge van een mijninstorting zijn drie Poolsche arbeiders in de Ostricourt- mijnen (bij Lens, Frankrijk) op 280 meter onder den grond om het leven gekomen. ANGSTIGE UREN VOOR KONING BORIS. In allerijl zijn eenige torpedojagers Za terdag uitgeloopsn om koning Boris te hulp te snellen die met, zijn jacht op de Zwarte Zee in gevaar geraakt was. De koning icidde persoonlijk de navigatie en men slaagde er in na vier moeilijke uren de haven te be reiken.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13