Prins Bernhard op de jacht Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 November 1936 Derde Blad No. 23503 Groote 'drijfjacht te Noordwijkerhout YiSSCHERIJ-BERICHTEN BUITENLAND Eden's rede. Bij griep of zware verkoudheid ONZE TELEFOONNUMMERS: 0E AIGEMEENE TOESTAND; Eden heeft gisteren zijn groote aange- köfidlgde reds gehouden, die wel tot een 'an zijn beste behoort, al vertelde hij geen errassend nieuws. Hij gaf als de drie loofdfactoren der Engelsche politiek nog 2HS zeer nadrukkelijk aan: lo. Versteviging van het gezag van den jolkenbond; 2o. onderhandelingen over en regeling in Europa: 3o. versterking van e Britsche strijdmacht. Wat het eerste betreft, is zijn rede dus el de volslagen tegenvoeter van Musso- ini's jongste uitspraak te Milaan! Wat Duitschland betreft, zeide Eden, dat iet door dit land gekoesterde verlangen (aar vriendschap met Engeland ten volle jordt beantwoord, maar, aldus Eden, géén riendschap, die anderen uitsluit of tegen lerden gericht is. De these van Goering rad met klem afgewezen. Ten aanzien van Italië zette Eden het elang van den Middeliandsche Zee-weg oor Engeland uiteen. Hij zeide volledig be- jip te hebben voor het levensbelang, dat lier voor Italië op het spel staat, en daar een van beide landen elkaar wenschen te edreigen, gelooft Eden, dat zij ook in deze jrestie de van oudsher bestaande vriend- jhapsbanden zullen kunnen handhaven. Inzake Locarno is weer actie ingezet! Men zie voor de rede zelve elders in ons llad. FRANKRIJK. jet parlementaire werk hervat stakingen. Nieuwe Voor de tweede maal zijn Kamer ep ienaat gistermiddag in buitengewone zit- ing bijeengekomen. In de Kamer diende r Auriol o.a. het wetsontwerp inzake itinghervormingen in, dat ovsreen- ;tig het reglement naar de bevoegde missie werd verwezen. De zitting van de Kamer werd om 5 uur ihorst. De zitting van den Senaat is gesloten tot .iddag. Na de schorsing van de Kamerzitting, de afgevaardigden de zaal verlieten, uwde de communist Ramette „de listen in de Seine". Een rechtsche afgevaardigde antwoordde (p: „wij zullen ons niet gewonnen 1". Tot verdere incidenten kwam het iter niet. Henri Haye, Senator voor het dept. Seine- ■Oise. heeft een resolutie ingediend, lende om het pact met Rusland zoo op te zeggen dan toch nog eens te leeren. Hij is van oordeel dat het er toe leidt sommige oude vriendschap van Frankrijk in gevaar te brengen, indien heeft de politiek van Sovjet land in Spanje gevaar opgeleverd voor nkrijk, dat bijna was meegesleept. De üppositioneele afgevaardigde van het tement van de Seine, de Kerillis, ft Delbos een brief gezonden, waarin hij _t, de diplomatieke betrekkingen tus- en Frankrijk en Italië weer een normaal ter te doen aannemen. De nieuwe Fransche ambassadeur te ime, de Saint Quentin, de opvolger van Chambrun, kan zijn ambt niet aan- ■den, omdat zijn geloofsbrieven niet de itels „koning van Italië, keizer van liopië" bevatten. De Kerillis is van meening, dat slechts in middel bestaat om deze kwestie op te n. nl. dat Frankrijk den nieuwen nd van zaken ten aanzien van Abessynië rkent. In antwoord op een aantal vragen van ïschillende leden der legercommissie le Daladier, dat hij nimmer zou toestaan t het leger onder welken vorm en hl ilk opzicht ook. politiek beïnvloed zou len en dat hij van iedereen, in alle jen, eischte dat men zijn persoonlijke, ilitieke of godsdienstige denkbeelden aan van de landsverdediging ondergeschikt maken. Tijdens de bijbeenkomst van de socialisti- 'ie Kamer-fractie der S.F.I.O., maakte lister-president Blum de op de agenda plaatsen regeeringsvoorstellen bekend, ij verklaarde dat de fiscale hervorming it eerst aan de orde zou komen, opdat de aaat haar in behandeling zou kunnen 'men, terwijl de Kamer zich dan met de grooting bezighield. Verder kondigde hij een binnenkort in te "m wetsontwerp betreffende de pers Bij het begin van de zittingsperiode len verder nog ontwerpen over de ver dring tegen schade bij landbouw-ram- en het nationale werkloosheidsfonds Wen ingediend. Blum zeide ervan overtuigd te zijn. dat regeering bij de komende debatten terom een zelfde parlementaire meer heid zou vinden als die uit den tijd, m zij pas aan het bewind kwam. „Wij dn", verklaarde hij, „de op ons geno- ra verplichtingen nakomen en het zal W van ons afhangen, dat iedereen deze '1 nakomen en eerbiedigen." D? minister van financiën. Vincent ivnol, drong op de noodzakelijkheid aan begrooting nog voor het einde van dit (T af te handelen, daar de regeering vast foten is om langs reglementairen weg Hes in het werk te stellen om te slagen, vvolgens gaf hij een uiteenzetting van de 'uniging, welke het eerste ontwerp op de 'orming der departementale en ge melijke financiën zal opleveren. het slot der bijeenkomst nam de «e met algemeene stemmen een motie waarin uiting werd gegeven aan de r° meene solidariteit met de regeering. Bote ^trotechnici te Parijs hebben be rt,!™ een staking van 24 uur ten be- SJan sVmPathie met de stakende ar- - en employe's der automobielfabriek i;Levasseur. buiende werkgevers hebben daarop in ziJ hun arbeiders in geval Ook hS onmMdellijk zullen ontslaan, kot daSPl°es der bouwarbeiders, die «et werk zijn op de terreinen der ^tentoonstelling 1937, is in staking «J eischen, dat een collectieve ""eenkomst zal worden gesloten. Foto Van Vliet. a -ü "a Z. D. H. PRINS BERNHARD POSEERT TEMIDDEN VAN HET JACHTGEZEL SCHAP VOOR ONZEN FOTOGRAAF. Prins Bernhard, enthousiast jager als hij is, arriveerde hedenmorgen te negen uur op het groote jachtgebied van wijlen jhr. mr. W. G. Dedel aan den Heerenweg onder de gemeente Noordwijkerhout. Onge veer op een uur afstand van die gemeente ligt aan den Heerenweg het bekende Jacht huis „Het Paardenkerkhof", waar de Prins met zijn gevolg ontvangen werd door Jhr. Foto Van Vliet. DE BEGROETING VAN DEN PRINS DOOR JHR. MR. C. DEDEL, KAMERHEER VAN H. M. DE KONINGIN. mr. C. Dedel, kamerheer van H. M. de Koningin, die op zijn terreinen veelvuldig komt jagen. Prins Bernhard, die o.a. in gezelschap was van zijn secretaris jhr. ir. Roëll, de burgemeesters van Heemstede en Benne- broek, resp. jhr. J. W. P. van Doorn en mr. K. J. G. baron van Hardenbrock, Baron van Tuyll van Serooskerken, jhr. del Court van Krimpen, jhr. Quarles van Ufford en meerdere Duitsche genoodigden o.a. Graaf Oeynhausen, Graaf von Dohna en Freiherr von Cramm, alsmede meerdere dames, tezamen vormend een zeer groot gezelschap, arriveerde per auto en reed als eerste ^het jachtgebied binnen. Bij het Jachthuis aangekomen hebben de Prins en de leden van het gezelschap zich in jachtcostuum verkleed en vervol gens speciaal geposeerd voor onzen foto graaf, die met onzen correspondent de eenige niet aan de jachtpartij deelnemende personen waren. Daarna vertrok het gansche gezelschap onder aanvoering van den jachtopziener C. Duivenvoorde en met een uitgebreide schare drijvers naar het jachtveld, waai den ganschen morgen ge ja agd werd. In dit gebied wordt uitsluitend klein wild ge schoten, hoofdzakelijk fazanten en patrij zen, hazen en konijnen. Het jachtgebied van jhr. Dedel omvat ongeveer 400 H.A. duinterrein, waarin tegenwoordig door de Amsterdamsche Waterleiding diepe kana len zijn gegraven. Het is een prachtig, heuvelachtig landschap, waarop in vroe ger jaren het klein wild volop gefokt is. In het jachthuis „Het Paardenkerkhof" ge bruikten Prins Bernhard en zijn gezelschap hedenmiddag de lunch, waarna zij weder om eenige uren ter jacht getrokken zijn. Het was de bedoeling eerst tegen den avond terug te keeren. De jachtopziener, de heer C. Duiven voorde en zijn echtgenoote, algemeen be kend als „Kees en Maartje" verzorgden ook reeds in vroeger jaren de ontvangst van de vele deelnemers aan jachtpartijen, die indertijd veelvuldig gehouden werden en men kwam dan tezamen in het oude Jachthuis, eveneens „Het Paardenkerkhof" geheeten, dat meer in het centrum van het gebied lag, doch wegens verzakking afge broken moest worden en dat vervangen werd door een kleiner jachthuis aan den Heerenweg. Het vroegere „Paardenkerkhof" bevatte tal van logeerkamers, waar de gastèn ook regelmatig overnachtten. Toen jhr. G. W. Dedel uit 's Graveland overleed, kwijnde de jacht, doch den laat- sten tijd werden er weer jachtpartijen ge houden en die van heden is stellig van zoodanigen omvang, als men in jaren te Noordwijkerhout niet meer heeft meege maakt. In de omgeving wapperde overal de vlag ter cere van de aankomst van den Prins, die men met groote vreugde heeft begroet. DUITSCHLAND. Nieuw wetboek van strafrecht vrijwel eereed Arme oorlogsjaren De in 1933 op bevel van Hitier ingestelde commissie tot voorbereiding van een her vorming van het Duitsche strafrecht heeft haar werkzaamheden geëindigd. Het nieuwe wetboek zal worden in werking gesteld wanneer het door Hitier zal ziin goedgekeurd. Od moord en kinderontvoering zal de doodstraf staan. Er zijn geen bepalingen volgens welke duelleeren strafbaar zou ziin. Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan straf fen wegens Malthusiaansche propaganda, het onverzorgd achterlaten van kinderen en abortus. Een belangrijk hoofdstuk behandelt de bescherming van den arbeid van individu en natie, waarbij staking en uitsluiting worden gestraft en prijsopdrijving wordt beschouwd als economisch hoogverraad. Ernstige straffen zullen staan od beleedi- ging van den Fuehrer zelfs ais oarticulier persoon, en aanvallen op part Li, het rijk, het leger en den arbeidsdienst. Het Berliner Tageblatt geelt een beeld van den teruggang in het aantal dienstplich tigen. tengevolge van de lagere geboorte cijfers in den wereldoorlog Het blad gaat uit van het aantal 20-jarigen. daar de dienstplicht op het 20e iaar aanvangt. Het blijkt, dat in 1925 622 000 mannelijke 20- jarigen leefden in 1933 607.000 en in 1934 600 000. Thans volgen echter de arme jaren ten gevolge van den wereldoorlog: 1935 465.000 1936 351.000 1937 314.000 1938 326.000 1939 485.000 In de vijf jaren van 1935 tot 1939 ziin derhalve Ï.IOOICWO 20-jarigen minder be schikbaar dan in de 5 jaren, welke daaraan voorafgaan. ENGELAND. De commissie naar Palestina vertrokken Hoare tegen dictatuur - Betooging tegen Duitschland. In liet Lagerhuis heeft de minister van koloniën, Ormsby Gore, verklaard, dat de Engelsche regeering tot de slotsom is ge komen, dat opschorting der immigratie in Palestina gedurende het onderzoek der koninklijke commissie niet door economi sche of andere motieven gerechtvaardigd zou zijn. Ormsby Gore zeide verder nog, dat het ir. de bestaande omstandigheden naar de meening der regeering verstandig zal ziin den Hoogen Commissaris te verzoeken, een gematigd gebruik van de economische hulpbronnen van Palestina te maken. Op voorstel van den Hoogen Commissaris heeft de regeering goedgekeurd, dat het aantal immigratiecertificaten voor de eerstvolgende zes maanden beperkt blijft tot 1800. De Koninklijke commissie is gisteren naar Palestina vertrokken: zij bestaat uit 6 leden onder leiding van Lord Peel en wordt 11 dezer te Jeruzalem verwacht. De minister van marine, sir Samuel Hoare, heeft in een rede, welke hij in de Carlton Club heeft gehouden, zijn ver trouwen uitgesproken in het lot van het Britsche imperium en in het huidige re- geerings-systeem van Groot-Brittannië. Dictators, zoo zeide hij, hebben lang niet het monopolie van wilskracht en werk zaamheid Ons regeeringssysteem steunt, zooals dit reeds sedert geslachten het ge val is. op een groot aantal vrijwillige or ganisaties en kan even doelmatig hande len als welke autocratie dan ook. Het heeft ontwikkelingsmogelijkheden, die vaak aan de regeering van een enkeling ontzegd zijn. Wij wenschen geenszins dit regeeringssy steem aan anderen op te leggen, doch wen schen evenmin er in toe te stemmen, dat buitenlandsche systemen ons worden op gelegd. Een groote menigte heeft zich gister avond voor de Duitsche ambassade ver zameld. Er werd een steen dqpr de ruiten geworpen. Een vrouw wordt er van beschuldigd op zettelijk schade te hebben aangericht, ter wijl twee andere personen er van beschul digd worden beleedigende uitdrukkingen te hebben gebezigd. De politie heeft de menigte verspreid. Het verluidt, dat deze betooging op touw was gezet, uit protest tegen de terechtstel ling te Hamburg van André, een ter dood veroordeelden communisten-leider. DANZIG. De anti-Poolsche incidenten. De .Danziser Vorposten" meldt, dat de politie drie militante nationaal-socialisten, die als de aanstichters der anti-Poolsche incidenten werden beschouwd, heeft ge arresteerd Na een verhoor door den rech ter van instructie werden zi.i weer od vriie voeten gesteld. Het onderzoek duurt voort Het nummer van het Poolsche blad „Gazeta Gdanska". dat een relaas van de incidenten te Schoenebere bevatte, is dooi de politie in beslag genomen, zonder dat een motief voor dezen maatregel is gegeven. DE VATICAANSCHE STAAT. ")e Paus. Naar de „Daily Telegraph" meldt, hebben de geneesheeren ♦an den Paus hem met aandrang verzocht, eenigen tijd rust te nemen. Ofschoon hij nog steeds een goede ge zondheid geniet, zijn zijn beenen gezwollen en loopt hij moeilijk. (Dit laatste vindt een bevestiging in een telegram uit Rome, waar gezegd wordt, dat de Paus naar de Sixtijnsche kapel werd gedragen). De Paus, die, zooals men weet, thans negen en zeventig jaar is, zal tegen het einde dezer maand, zooals elk jaar, een week lang ip retjait,e g^an ep alle audiën ties zullen dan worden opgeschort. ROEMENIË. De IJzeren Garde tegen het Bolsjewisme. De leider van de uiterst rechtsche orga nisatie, de „IJzeren Garde", Corneliu C<f- dreanu, heeft een memorandum aan den koning gericht, waarin hij zegt, dat de Roemeensche jeugd de richtlijnen der Roe- meensche buitenlandsche politiek veroor deelt. Roemenië mag niet aan de zijde treden van de bolsjewistische mogendheden en tegen de staten, die strijden voor de ver dediging der beschaving. De Roemeensche jeugd verklaart, aldus gaat het memorandum verder, dat wan neer men haar op een goeden dag zou plaatsen in een toestand, waarin zij in den oorlog zou moeten trekken aan den kant van de bolsjewistische mogendheden te gen de staten der nationale revolutie, zij gebruik zou maken van haar wapenen te gen hen, die verantwoordelijk zijn voor een dergelijk feit. Zij zou verder liever de hand aan zich zelf slaan dan zich onteeren. Voortgaande wijt Codreanu het aan de buitenlandsche politiek van Titulescoe, dat Mussolini thans verklaringen aflegt ten gunste van het Hongaarsche revisionisme. VEREENIGDE STATEN. Nadere cijfers. Op dit oogenblik zijn de resultaten van de verkiezingen in 106.064 der 132.772 districten bekend. Roosevelt heeft hier 24.935.134 stemmen verworven tegen Lan- don 15.533.410. In het Huis van Afgevaardigden zullen de democraten 334 der 435 zetels bezetten, terwijl de republikeinen over 89, de pro gressisten over 7 en de farmers over 5 zetels zullen beschikken. In den Senaat krijgen de democraten 75 der 96 zetels, de republikeinen 17, de farmers 2, de progres sisten 1 zetel, evenals de onafhankelijken. De raadgevers van Roosevelt zullen naar men meent advjseeren tot een na tionale telling van de werkloozen, als voor bode van een nieuwe campagne tegen de werkloosheid. zal Karsote U onmiddellijke verlichting geven! Karsote (een nieuiwe wetenschap pelijke uitvinding) is een machtig bacte- riën-doodend middel, dat eenvoudig en zeer prettig in het gebruik is. Door labo- ra torium -proeven is aangetoond, dat Kar- sote-damp de griep- en verkoudheid-ver- oorzakende bacteriën in minder dan 10 minuten volkomen ver nietigt. U sprenkelt eenige drup pels Karsote op Uw zak doek en snuift de anti septische dampen diep op. Bij iedere inademing worden deze zuiverende dampen tot in de meest alge - legen deeltjes van Uw adem halingsorganen gebracht, waar de bacteriën -opgespoord en vernietigd worden. In minder dan geen tijd is nu Uw zware verkoudheid verdwenen! Om griep en verkoudheid te voorkomen is het raadzaam steeds Karsote bij U te heb ben, teneinde bij ieder gevaar voor infectie direct den Karsote-damp te hulp te roepen. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten a f. 0.90 per fla con (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting in begrepen. 1734 (Ingez. Med.) IJMUIDEN, 6 November 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot, per KG. f. 1.30—1: Tongen per KG. f. 1.250.78; Middelschol per kist van 50 KG. f.23: Zetschol per kist van 50 KG. f. 22; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 22—6; Schar per kist van 50 KG. f. 4.50— 2.40; Wijting per kist van 50 KG. f. 5.50 f. 1.60. Aangevoerd 561 kisten versche haring. Prijs f. 5.60—9.55 per kist. Aangekomen de stoomtrawler IJM. 29 m. f.1593; KW. 65 met f.1083; KW. 55 met f.1189 voor versche haring en de KW. 173 met 457, KW. 55 met 75 en KW. 141 met 556 kantjes pekelharing voor Katwijk. Praairapport Hr. Ms. „Jan van Brakel". 4 Nov. Tusschen 52 gr. 47' en 52 gr. 32' Nbr. en 2 gr. 52' en 2 gr. 27' Ol. GDY 48, 20 kantjes; GDY 99, 210 kantjes; VL 14, 125 kantjes; VL 20, 13 last; VL 70, 150 kantjes; VL 112, 150 kantjes; VL 114, 117 kantjes; VL 197, 150 kantjes; VL 199, 94 kantjes; VL 200, 35 kantjes; VL 203, 300 kantjes', VL 204, 140 kantjes; VL 206, 103 kantjes; SCH 4, 130 kantjes; SCH 45, 110 kantjes; SOH 46, 178 kantjes; SCH 57. 440 kantjes: SCH 104. 100 kantjes; SCH 110, 360 kantjes SCH 196, 400 kantjes; SCH 200, 100 kantjes SCH 204. 250 kantjes; SCH 246, 260 kantjes SCH 280, 110 kantjes; SCH 311, 201 kantjes vangst gisteren foutief doorgegeven; SCH 324, 205 kantjes; SCH 328, 8 kantjes; SCH 332, 207 kantjes; SCH 341, 444 kantjes; SCH 342, 50 kantjes; KW 8, 180 kantjes; KW 22. KW 23. 40 kantjes; KW 44. 97 kant jes; KW 49, geen opgave van gestuurd; KW 50, 440 kantjes; KW 58 272 kantjes; KW 79, 340 kantjes; KD 121. 200 kantjes; KW 122, 360 kantjes: KW 134. 180 kantjes; KW 138. 200 kantjes; KW 147, 40 kantjes; KW 149, 340 kantjes; KW 153, 20 kantjes; KW i58. 14 kantjes; KW 160, 110 kantjes; KW 161, 150 kantjes. Alles wel. REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINSTRATIE 2500 (op 2 lijnen} 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9