IEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 6 November 1936 De strijd in Spanje SCHWKVFRBINDINGEM WEERBERICHT. TELEGRAMMEN IAAT/TI BETICHTEN RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT Barometerstand. Iclstcrmiddag 3 uur: 758. IHedenmiddag 3 uur: 749. telegrafisch weerbericht. tedegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. iHoogste barometerstand 762.3 Wilna. Ilaasste barometerstand 731.9 Blacksod. Iverwachting tot den avond van 7 Nov. [Matige tot krachtige Zuidoostelijke tot idwestelijke wind. Betrokken tot zwaar lewolkt later ooklarend. Tijdelijk regen EnvankeUJk weinig verandering in tem- fcnituur, later iets kouder. buitenlandsch weerbericht. ledegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. |De minima in het uitgestrekte gebied In lagen luchtdruk in het Westen passee- In met een groote regelmaat langs de jltsche eilanden en verdwijnen vervolgens r de Noorsche zee naar de Poolzee. Ge ldelijk echter verleggen de banen zich lar het Zuiden en komen de minima dus [chter in onze omgeving. De gebieden van ige-luchtdruk in het Oosten en Zuid- esten weken belde terug. Dat op den [taan schijnt zich ver naar het Noorden t te strekken en zeer warm te zijn. De me luchtstrooming uit het Zuidwesten Kt in Scandinavië de vorst tot het uiter- Noorden terug en bracht warmte in Wand Op IJsland nam de vorst toe. Janmayen jiam weer boven het vriespunt. De regen- 1 nam in de kustlanden toe, ln het bin- nland af. In de Alpen en de Middelge- gten komt Föhn tot ontwikkeling het minimum brengt regen langs de |iitkunst van Engeland. "tis te verwachten, dat dit minimum [tp de Noordzee windverheffing zal ge regen en later weer ruiming en ting. weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. [Parijs: Windrichting: Zuid. Windkracht: Temperatuur: 10 gr. C. Algemeene >estand: betrokken na regen. .ondon (Croydonl: resp. Z.O., matig, 6 l C„ zwaar bewolkt. Jerlljn: resp. Z.Z.O zwak. 5 gr. C., zwaar holkt. Marseille: resp. Z.O., matig. 14 gr. C., (taar bewolkt. Genua: resp. windstil, 12 gr. C., af en toe Me regen. luchttemperatuur. Iuur voorm,: 8 gr. c. (46 gr. F.). 112 uur 'smldd.: 9 gr. c. (48 gr. F.) I! uur nam.: 9 gr. c. (48 gr. F.) [oogwatertijden te katwijk zee. Voor Zaterdag. IToorm. te 9 u. 02 min.; nam. te 9 u. 42 Buten. licht op voor fietsers e.a. [Vrijdag4.51 nam. tot 6.38 voorm. maans- op- en ondergang. jNov.: op: 23 u. 56; onder: 13 u. 08. linguaphone-demonstratie. Foor eer. bescheiden aantal belangstel- Nen heeft gisteravond de heer D. C. de ps, directeur van het Linguaphone-In- l'uut te Amsterdam, ln een der boven- pn van café-restaurant .In den Ver- poen Turk" en demonstratie gegeven van vanwege dat Instituut verstrekte taal- kerwiji Over het algemeen, zoo zeide spr-, staat F taalonderwijs hier te lande op een yog peil. Het feit evenwel, dat men na [eerdere jaren grondige taalstudie nog P in staat moet worden geacht, zich on- tdwongen van een vreemde taal te be- ibien, vormt een bewijs dat er z. 1. toch |k aan dat onderwijn ontbreekt. l'Olgens het Linguaphone-systeem leert T» spelenderwijs elke gewenschte vreem- taal spreken en verstaan op dezelfde jure waarop men ook de moedertaal heeft pen spreken, dus volgens de meest na- ™i)ke methode Zelfs cursisten die knden geen taalgevoel te bezitten, za- 11 Wj dit systeem hun moeilijkheden [ervor.nen Goor middel van suggestieve illustraties F_staat een associatie tusschen klank en Tv'u. terwijl behalve het gezlchts- en "Standsgeheugen ook het gehoor-geheu- -°rd( ingeschakeld RESIDENTIE-ORKEST Dirigent: Issay Dubrowen. Solist: Zino Francescatti. Tschaikwosky-coricert onder leiding van Issay Dobrowen! Kunt ge u karakteristie ker en harmonleuser combinatie indenken? Géén wonder, dat Leiden en omgeving was „samengestroomd". Men heeft door vorige Interpretatie's de zekerheid, dat de psyche van Tschaikowsky en die van Dobrowen van groote saamhoo- rlgheid is. Beiden toch zoeken naar een synthese van Westersche cultuur en Slavi sche natuur, leggen in hun muziek het pathos van smart en vervoering, van vurige extase naast verstilde berusting. Zij schro men niet hun diepste roerselen voor de menschheid bloot te leggen, geven zich on begrensd ln juichende grootheid of in ge martelde melancholieen. En al is de heden- daagsche mensch nóg zoo doordrongen van het gebod der „nuchtere zakelijkheid", de ontroering die déze muziek en déze vertol king oproept bij het ademlooze luisterende gehoor, zóo, dat men tusschen de applaus- uitbarstingen een speld in de tot de nok toe gevulde zaal kan hooien vallen, bewijst, dat deze nuchterheid slechts uiterlijke dwang is. Tegenstellingen openbaren zich in belde meesters, die steeds de felste contrasten zoeken. Beiden bezitten dezelfde ongelijk matigheid, die juist het sterk personlijke en het aantrekkelijke wezen vormen van hun dikwijls bezeten geaardheid. Het vioolconcert in D gr. t. en de „Sym- phonie Pathétique" zijn den meesten toe hoorders zóó door en door vertrouwd, dat wij er over zwijgen kunnen. „Nieuw" was in zekeren zin de ouverture-fantasie „Fran ceses da Rimini". Tschaikowsky, geïnspi reerd door den vijfden zang van Dante's „Inferno": de tragische geschiedenis van de schoone Franceses en haar man, den vreeselijken Mala testa da Rimini, voor wiens stiefbroeder Paolo zij eerst de groote liefde voelde ontwaken. De kerngedachte van dezen zang: „Geen grooter geluk, dan te zwelgen in het onge luk" moet Tschaikowsky geïnspireerd heb ben tot de meest volkomen expressie van het „fin de siècle" pessimisme, waarin Tschaikowsky ook ln zijn zwanenzang, de Symphonie Pathétique, zijn meest subjec tieve werk, uiting gaf. Intuïtief gevoelt Dobrowen, wiens meester schap wij reeds herhaaldelijk analyseerden, wat Tschaikowsky heeft doorleefd. Hij beeldhouwt de deelen op, legt ze voor u uit, realiseert zóó bewogen, sterk en zuiver, dat men een zekere zwakheid in de con ceptie dezer ouverture vergeet en slechts nog oor heeft voor de stralende uitbundig heid tegenover de kwellende verslagenheid, en gegrepen wordt door de overweldigende climax. Brillant en suggestief werd deze ouver ture weergegeven! Zij is „onvervalscht" Tschaikowsky on danks Westersche Invloeden waarvan de „Pathétique" zoo zeer vrii bleef De boeiendste fantasie wordt door het orkest, dat onder Dobrowen's directie tot ongewone daden wordt omhoog gesleurd, fasclneerend verklankt. Tschaikowsky's uitingen zijn ondanks het Drogrammatische toch vóór alles ..muziek". En „muziek" vloeiend en boeiend, vurig van temperament, weelderig van orkest timbre en één brok gevoel qua opvatting wordt de vertolking der ..Pathétique" die het auditorium tot een geestdrift vervoert, die schier ongekend is. Wélk een sfeer van rust weet Dobrowen na de rumoerige pauze plotseling op te roepen bil den inzet der ..Pathétique" wélk een wereld van verstilde smart aan het einde daarvan. Nergens wordt de zuivere uitbeelding, de erootsche visie verstoord door een theatraal effect en zoo men deze toch meent od te merken, dan zii er oo gewezen dat een zekere over daad hier op ziin plaats mag ziin om de weergave der beklemmendste emotie's ten tOD te voeren. Dobrowen had in Zino Francescatti. wiens vlolistisch talent wii reeds veelvuldig be schreven. een geliikwaardig meester ge vonden. Schitterender samengaan was in dit vioolconcert niet denkbaar: Francescatti. in dit laatste iaar geriipt to den diensten ernst en zoo mogelijk tot nog ver- bluffender techniek, speelt ln een verteren de en tegelijkertijd effectvolle hoogspan ning. De charme van dit vioolgeluid en de gespannenheid van Francescatti's verfijnde rasmuzikaliteit vormen in combinatie met de prachtig afgedempte klanken van het zichzelf overtreffende orkest een sfeer, die deze virtuoos geschreven compositie plaatst op het erootsche plan waarop zü behoort te staan. De hoogspanning moge hier en daar. voor den nulchterllng aan overspanning doen denken, het moge soms „russlseher dan russlsch" zijn. Francescatti speelt met zijn hartebloed en vooral na de aanvankelijke onrust en felle verbetenheid als gevolg van ziin nervositeit, met een aangeboren soe pelheid en welluidendheid Ook Francescatti is natuurlitk. na zulk een topprestatie, opgetogen toegejuichd. Het steeds paraat ziinde en met fameuse bekwaamheid spelende orkest kon daarin langdurig en van harte deelen. Dobrowen de .gevoelige" dictator, moge het volgend iaar weer ziin entrée te Lel den maken: hii kan ervan verzekerd ziin. dat men hem als „warmbloedig" rasmuslcus die de karakteristieke Tschalkowsky- schoonheid zoo bezield weet te étaleeren ln triomf wederom begroeten zal. 't Komt op kwaliteit wèl aan Daarom moet op borstplaat „PEL" staan! 942 (Ingez. Med.) cursus bestaat uit 30 lessen, opge- J_en uit 15 dubbelzijdige gramofoon- "W. De lessen worden gegeven door «iKundigen van erkende reputatie, zoo- aen verzekerd is van een correcte uit tel? 6(i' Nadat sPr: n°S andere voor- Ti A yan deze methode had opgesomd b „Lvoorwu arden had medeg"declö, waar- i v.??. cursist, kan worden, liet de heer Vries vprschillende platen hooren en at- Kld\»Mn' waardoor men zich een denk- tsultA. vormer> van het onderwijs en de *i van"' Van de gelegenheid tot 't stel en .J"a«n werd door cenige aanwe- n 8ebruik gemaakt. De volgende passagiersschepen zijn mor gen radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio Alchiba; Alcyone; Aldabi; Alwakl; Bloemfontein: Boschfontein; Chr. Huy- gens; Costa Rica- Crijnssen; Gaasterkerk; Indrapoera: Jaue. 'ontein; Johan de Witt; Kota Bavoe: M"- '"m; Nijkerk; Poelau Laut: RandCon'"'". Rotterdam 'H.A.L); Sibaiak: S'mon Bolivar: Springfontein; Streefkerk; Stu1 "".sant; Tarakan; Tawali; Venezuela; Volendam; Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via. Scheveningen radio U bereiken. Mededeelingen van regeeringszijde. De luchtmacht der regeering is zeer actief. Boven Madrid werden vijf toestel len van de rechtschen neergeschoten en bovendien werd een opmarsch van de re- geeringstroepen eenige kilometers ten zui den van Madrid krachtig gesteund. De rechtschen moesten over een frontbreedte van20 K.M. terugtrekken. De batterijen artillerie der regeering, welke bij Caraban- chel Bajo stonden opgesteld om Caraban- chel Alto te bombardeeren, konden tot dit laatste dorp oprukken. Het ministerie vanl uchtvaart deelt mede lat de regeeringsluchtmacht een convooi van 8 tanks en vrachtauto's der rechtschen tusschen Mostoles en Navacarnero heeft gebombardeerd, het convooi werd ernstig beschadigd. Ooi: werden bommen geworpen op concentraties van de rechtschen bij Villaviciosa, waardoor verscheidene vracht auto's in brand vlogen. Het ministerie wijst er verder op, dat de objecten, welke door de luchtmacht der regeering werden gebombardeerd uitslui tend militair zijn. in tegenstelling met de objecten, welke de luchtmacht der natio nalisten uitkiest. Deze bombardeerde o.a. Alicante. Rechts meldt nieuwe vorderingen. Na een hevig artillerie-bombardement hebben de rechtschen gisteravond Cerro de Los Angeles ingenomen. De loopgraven van de regeeringsfroepen werden met de bajonet en handgranaten bestormd. Nieuwe Britsche stap. De Britsche ambassadeur te Henday heeft opdracht ontvangen bij den agent van de nationalisten onofficieel de aan dacht er op te vestigen, dat de Britsche regeering hét bombardement van vrouwen en kinderen betreurt. Dit zou de sympa thie kunnen doen verminderen. Zooals men weet werden Vrijdag j.l. 60 kinderen ge dood bij een bombardement door de recht schen, terwijl ook personen, die queue maakten voor levensmiddelenwinkels, wer den gebombardeerd. Radio Sevilla meldt. Het hoofdkwartier der nationalisten te Salamanca richt een sterk radio-station op. aldus meldt radio-Sevflla, teneinde onmid dellijk aan de geheele wereld bekend te maken, wanneer Madrid is gevallen. Het hoofdkwartier deelt verder mede. dat geen enkele bom op Madrid is geworpen. De journalisten, dip dergelijke berichten naar het buitenland zenden, spreken on waarheid. Hedenochtend bereikten de troepen der nationalisten de eerste huizen van Quatro Vientos. Bij de bezetting van Getafe kwamen de rechtschen juist op tijd om te verhoeden dat 3000 personen werden gefusilleerd. Getafe werd door 6000 man man militie troepen van de regeering verdedigd. Zij boden 2 uur weerstand, waarna zij de vlucht namen. Voor den aanval van de nationalisten wérd nog een groot aantal verdachten door de regeeringstroepen gefusilleerd. Franco zendt afgezanten naar ex-koning Alfonso. Te Rome zijn, naar de correspondent van de „Daily Telegraph" aldaar meldt, uit Spanje 5 afgezanten van generaal Franco aangekomen, die op weg zijn naar Milaan, waar zij een ontmoeting zullen hebben met ex-konine Alfonso en den prins van Asturle. den Spaanschen troonpretendent. Men gelooft, dat de vlif gedelegeerden den Prins van Asturië zullen voorstellen de mogelijkheid te overwegen naar Spanje terug te keeren en den troon te bestijgen indien een regeling kan worden getroffen voor een constitutioneele. regeering. Een dergelijke regeling zal natuurlijk niet mo gelijk ziin. voordat de regeering van gene raal Franco door de groote mogendheden is erkend wrakstukken aangespoeld. KOPENHAGEN, 6 Nov. (D.N.B.) Geduren de de laatste dagen zijn aan de Westkust van Jutland verscheidene wrakstukken aangespoeld, afkomstig van vijf visschers- schepen uit Esbjerg, welke sedert de stor men van de vorige week worden vermist, zoodat wel vaststaat, dat deze vijf sche pen zijn vergaan. Een zesde vaartuig, dat met 21 man aan boord is uitgevaren, wordt eveneens nog vermist. Men vreest evenwel, dat ook dit schip met man en muis is vergaan. o staking in de jute-industrie. LONDEN, 6 Nov. (D.N.B.) Gisteravond hebben de arbeiders in de Jute-industrie in het district Dundee besloten in staking te gaan. Zij eischen een loonsverhooging van 10 pet. De staking omvat ongeveer 20,000 man. auto door een trein gegrepen. Drie dooden. 8TOCKHLM. 6 Nov. (Reuter). Gister avond is nabij Helsingborg een auto met drie personen door een trein gegrepen en vernield. De drie personen, welke in de auto zaten, zijn om het leven gekomen. Tot de verongelukten behoorden de barones IJlfva Peyron en haar tienjarig zoontje. Op het oogenblik logeert de koning van Zweden bij een broer van de verongelukte barones. o de rede van eden. PARIJS, 6 Nov. (Reuter). De Fransche pers ontvangt de rede, welke minister Eden gisteren over de Britsche politiek heeft gehouden, zeer gunstig. „Le Jour" noemt deze rede zelfs een van de besten, v/elke Eden ooit heeft gehouden. De Britsche politiek werd duidelijk uiteengezet en het antwoord op de rede van Milaan is ver zoenend. De woorden over Frankrijk zullen te Parijs zeer worden gewaardeerd. geen communisme meer in het fransche leger. PARIJS, 6 Nov. (Havas). Naar verluidt, is de regeering vastbesloten, een einde te ma ken aan communistische en socialistische propaganda in het leger, aldus meldt de „Daily Telegraph". De minister heeft voor de legercommissie uit de Kamer, in antwoord op de klacht van een communistischen afgevaardigde, dat wel „fascistische" dooh geen communistische bladen in de kazernes werden toegelaten, verklaard, dat hij besloten had, alle com munistische cellen in het leger, die soms „comité's voor de verdediging der republiek" genoemd werden, te ontbinden. Daladier zeide, zich verplicht te hebben gezien, een aantal reservisten te straffen, die betrapt waren op het zingen van de „Internationale". Dit gebrek aan discipline was het gevolg van de propaganda van sommige communistische bladen, die der halve in de kazernes verboden waren. Ik acht. zoo verklaarde Daladier verder, de rubriek, waarin de „Humanité" (het orgaan der communisten) brieven publiceert van soldaten, waarin dezen hun officieren be- leedigen, zeer gevaarlijk. De gevolgen hier van voor het moreel der troepen kunnen betreurenswaardig zijn. Ik heb gezien, dat de „Populaire" (het orgaan van Blum) se dert eenigen tijd het voorbeeld van de „Humanite heeft gevolgd. BINNENLAND. de nijenrodezaak. De zitting van heden. (Vervolg 5e Blad). Als eerste getuige wordt hedenmorgen gehoord L. Groeneveldt, kaashandelaar. Uit het verhoor blijkt dat er wel degelijk over schilderijen is gecorrespondeerd. Koning wordt woedend en zegt dat Groeneveldt liegt. Hij houdt vol dat de correspondentie camouflage was. Onnes geeft dan weer een uiteenzetting over de schilderijen onderhandelingen met Koning. Hij zegt schilderijen te hebben wil len koopen om Koning te heipen. Mr. Muller Massis Drotesteert tegen de herhaaldelijke insinuatie van Koning. Onnes vraagt dan aan Koning of hij het niet eigenaardig vond dat hij (Onnes) in dertijd aan Koning, die hij toen maar oppervlakkig kende zou hebben gevraagd, de verzekering op te lichten en in te bre ken. Koning vond dit heel aannemelijk. Het verhoor van Koning is ten einde. De vroegere tuinbaas van Nijenrode wordt voorgeroepen Hij verklaart, dat hij ge woonlijk de hoofdpoort sloot, den nacht van de inbraak was de poort echter open geweest. Toen verd. Onnes oit later hoorde bad getuige een standje gekregen. Het getuigenverhoor in de zaak tegen nnes is hiermede ten einde. President: U handhaait uw verklaringen oor de rechtbank afgelegd? Verd. (met klem) volkomen. Ik ben ab soluut onschuldig. De zaak wordt dan ge schorst. Dinsdag as. te 10 uur zal de procureur- gêhèraal reqüireeren. oproer in een gev angenis. MONTGOMERY (Alabama), 6 Nov. (D. N. B.). Twee tot levenslange gevangenis straf veroordeelde gedetineerden van de strafgevangenis alhier drongen 't bureau van den chef-ingenieur van de gevangenis binnen en dwongen hem met revolvers de sleutels van de kracht-installatie van het gebouw te overhandigen. Hier sneden zij alle electrische leidingen en telefoonlijnen door. zoodat het gebouw geheel in donker werd gehuld en geen telefonische verbin dingen tot stand konden komen. In het donker slaagden 10 gevangenen er in te ontsnappen. De gevangenen, die in de katoen-spin nerij van de gevangenis te werk waren gesteld, sloegen aan het muiten en ver nielden de machines. Zij konden evenwel niet vluchten door het mitrailleurvuur van de bewakers. AMSTERDAM, 6 Nov. Verdeelde markt. Affaire meer beperkt. Suikerfondsen vast. A.K.U. gevraagd. Rub bers gedrukt. Amerikanen gereserveerd. Be leggingen weinig veranderd. Al bleek voor verschillende fondsen weer voldoende vraag aanwezig te zijn om het koerspeil te steunen, eenige aarzeling viel niet te miskennen en zoo bood de markt een eenigszins verdeeld aspect, waarbij het koersverloop en ook de handel voor de ver schillende hoeken noga) verschilde. Wallstreet was weliswaar vast gestemd, maar winstnemingen tegen slot oelenden toch een drukkenden invloed uit. Van eenig groot aanbod was hier wel geen sprake, maar de fondsen die tot dusver vaak den boventoon voerdden, moesten het vandaag met iets minder belangstelling doen. waardoor de vorige koersen vaak niet volkomen gehandhaafd konden blij ven. Niettemin zorgde de aanhoudende bui- tenlandsche belangstelling er wel voor, dat het in eenige afdeelingen toch weer vrij geanimeerd toeging. Zoo kreeg vandaag b.v. A.K.U. een beurt. Men redeneerde, dat dit fonds naar verhouding toch onvoldoen de van de depreciatie-voordeelen heeft ge profiteerd, en zoo ontwikkelde zich een groote vraag, welke den koers opdreef tot 48 1/4. Daarnaast trok de suikermarkt weer sterk de aandacht. Alle soorten boekten hiei weer een belangrijke koerswinst, voor- a. Java-cultuur en Nisu, alsmede de aan- deelen der vereenigde Lawoe-onderne- nungen, die van 70 tot 75 werden gedaan, tegen gisteren slot circa 60. H V.A. bleef ietwat op den achtergrond maar verbeter de niettemin circa 6 pCt. tot 442. Kon. Olie prinses juliana naar eindhoven. H k. H. Prinses Juliana zal op Zaterdag 28 November te Eindhoven het radio-mo nument onthullen, dat de gemeente is aan geboden door een comité uit de burgerij. Naar wij nader vernemen zal Prins Bernhard de Prinses naar Eindhoven ver gezellen. Prins Bernhard zal op dien dag den eersten steen leggen van het sterre- kundig observatorium, dat d. A. f. Philips aanbiedt aan de afd. Eindhoven en om streken van de Nederl. vereeniging voor weer- en sterrekundc. o heffing op boter. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week van 8 tot 14 November vastgesteld op f. 0.80 per kg„ behoudens tusschentijdsche wijziging. o de „de ruyter" in den helder. Hedenmorgen te twaalf uur Is H. M.'s .De Ruyter" de haven van het Nieuwediep binnengeloopen en heeft ligplaats genomen tegenover het commandementsgebouw der marine. Ter gelegenheid van dit eerste bezoek van den kruiser aan den Helder, zal het ge meentebestuur hedenavond in het raad huis een receptie houden. o drie internationale zakken rollers gearresteerd. In het begin van dit jaar kreeg de Ne derlandsche politie uit Roosendaal kennis, dat er vijf Internationale zakkenrollers op komst waren. Inderdaad is dit ook ge beurd. Tot hun operatieterrein behoorden, o.m. Groningen, Assen en Zuid-Laren. De politie had een signalement van hen. Op 18 October j.l. werd de veemarkt te Gro ningen bezocht en werd o.m. een porte feuille met geld gerold door met een scherp voorwerp de jas vaneen te scheuren. Ook op de Zuid-Laarder markt waren de zak kenrollers aanwezig, doch zij rooken lont en waren spoedig verdwenen. De vorige week werden op de veemarkt te Assen eveneens twee personen hun slachtoffers. Gisteren is de Groningsche recherche er in geslaagd, drie mannen te arresteeren, n.l. twee Belgen en een Italiaan. Zij waren in het bezit van Nederlandsch en Belgisch geld. Het drietal is in het hoofdbureau van politie te Groningen in gesloten totdat een bevel tot uitwijzing zal worden gegeven. o nederland en spanje. In de Staatscourant van heden, wordt een Kon. besl. bekend gemaakt, waarbij de Spaansche republiek wordt aangewezen als vreemde mogendheid in den zin van artikel 4 van de „wet internationaal be talingsverkeer 1934", zoowel voor wat be treft het grondgebied in Spanje, als dat van de Balearen, de Canarische eilanden, de Japansche bezittingen en het Spaansch protectoraat ln Marokko. Dit besluit, dat oo 7 November 1936 in werking treedt, heeft tengevolge, dat vol doening van schulden, wegens of in ver band met levering van goederen van oor sprong uit of herkomstig uit Spanje, met ingang van dien dag slechts kan geschie den door storting bij het Nederlandsch clearing-instituut. Tot dezen maatregel is overgegaan, ten einde te vermijden, dat vrijelijk deviezen blijven afvloeien naar een land, waarvan de regeering sinds geruimen tijd geen de viezen ter beschikking heeft gesteld voor de betaling van de Nederlandsche ex porten. U!T NED. OOST-INDie. de ejocjasche delegatie voor het as. huwelijk vertrokken. DJOCJA, 6 Nov. (Aneta. - De delega tie, welke den Sultan voor het huwelijks feest van Prinses Juliana afvaardigt, is vertrokken. Zij bestaat uit de Ratoe Pem- bajoen en de Pangerans PakoeningTat en Poeroebojo Zij werden door den Sultan persoonlijk uitgeleide gedaan. Ook de as sistent-resident, de militaire commandant en vele autoriteiten waren bij het vertrek aanwezig, dat tevens door honderden be langstellenden werd bijgewoond. De gewone audiëntie van den minis ter van financiën, zal Maandag, 9 Novem ber a.s niet plaats hebben. lag eenige punten hooger, maar de omvang der affaire was beperkt. De Amerikaan- sche oliesoorten bleven goed op prijs, uit gezonderd Shell Union die iets waren aan geboden. Overigens stond de markt in het teeken van winstnemingen. Amsterdam Rubber kwam op lager peil en de incou rante rubbersoorten waren eveneens zwak ker. Tabakken lagen verdeeld en kalm. Unilever nauwelijks prijshoudend. Phi lips gedrukt op 277. Scheepvaartaandeelen licht aangeboden en terugloopend. Voor aandeelen van scheepsbouwondernemingen werden uitsluitend laatkoersen vernomen. Amerikaansche fondsen waren gereser veerd en eerder zwakker, uitgezonderd Uti- lity-waarden. die iets herstelden. De stemming bleef later meerendeels licht gedrukt. H.V.A. kwam op 438. Lawoe cp 69, A.K.U. op 47 5/8. Alleen Philips be woog zich in opwaartsche richting. De be- leggingsmarkt was prijshoudend en kalm gestemd. wisselkoersen. Londen 9.09 (9.09 3/4); Berlijn 74.90 (74.85); Parijs 8.62 (8.64 1/2); Brussel 31.50 (31.42); Zwitserland 42.80 (42.76): Kopen hagen 40.60 (40.65); Stockholm 46.90 146.95); Oslo 45.70 (45.75); N.-York 1.86'/- (1.86 1/4). Prolongatie l'/-°/«. Part disc. 7/815/16. "liggeld 1/2—3/4 Registermarken 391/8. Crediet Sperr- marken 14 5/8. Effectensperrmarken 11 5/8. Reismarken 51. Bankpapier 36. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3