LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 5 November 1% i/ De strijd in Spanje IMPERIALE OESTERS RUSSISCHE CAVIAR Restaurant 1S8fi „In den Vergulden Turk" RECHTZAKEN De Nijenrode-zaak. lELTÜ v\TelefCCC| Treffende samenkomst in het zwaar getroffen Scheveningen. Onschuldig gearresteerd TEREENIG ING GRONINGEN. De jaarvergadering. In Hotel Central werd gisteravond, onder voorzitterschap van den heer H. A. Vriend, de Jaarvergadering gehouden van de Ver- ceniging Groningen voor Leiden en omstre ken. Na een welkomstwoord tot de aanwe zigen werden de notulen goedgekeurd, waarna het jaarverslag van de secretaresse, mevr. W. J. Menkhorst-Swart onder dank zegging werd aanvaard. Dit verslag kon over 't geheel een gematigd optimistische klank doen hooren al moest nogmaals wor den geconstateerd, dat nog zoovele Leid- sche Groningers afzijdig blijven staan. Op hen werd nog eens een warm beroep tot toetreden gedaan. Uit het jaarverslag van den penning meester den heer J A. W. van Kluyve, bleek, dat er een batig saldo Is van ruim f. 26. Alle bescheiden waren door de kas- commlssle in orde bevonden, zoodat de penningmeester onder dankzegging werd gedechargeerd. De voorzitter bracht verslag uit over de te Rotterdam gehouden vergadering der Hoofdvereenlglng. Als bestuursleden werden herkozen de heeren van Kluyve en G. J. Riks. terwijl in de vacature de Ren werd gekozen de heer W. F. H. Somer. In de kascomnrissie wer den benoemd de heer W. Koops Azn. en mevr. Hiemstra. Na een geanimeerde bespreking van het komend seizoen-program, dat veel belooft, wérd de vergadering gesloten. INTERNATIONALE VEREENIGING BELLAMY. Propaganda-avond. De voorzitter heette op den eersten pro- paganda-avond van de Afd. Leiden der I.V.B. de talrijke aanwezigen van harte wel kom. In enkele woorden schetste hij het streven van de I.VJ3. dat geïnspireerd is door de boeken van Edward Bellamy, die ons den weg wijzen om tot een betere maat schappij te geraken. Daarna gaf hij het woord aan den eersten spreker den heer M. v. d. Stijl. Deze had als onderwerp van zijn rede gekozen: „Door samenwerking tot welvaart". Hij wees er op. hoe tegenwoordig in Meae van samenwerking strijd en concurrentie heerschen. in plaats van welvaart, armoede en aanpassing aan lager levenspeil aan de orde van den dag zijn. Het schrijnendst is wel, dat deze laatste verschijnselen zich voordoen te midden van een samenleving, die aan alles ruim voldoende heeft, waar zelfs zoogenaamd overproductie bestaat en vernietiging van voorraden en teeltbeper king plaats vinden. Tengevolge van het feit, dat er grooter productie bestaat dan er koopkracht is. treedt er felle concurrentie op; deze leidt tot het streven naar lager kostprijzen; om deze te bereiken wordt de productie zooveel mogelijk gemechaniseerd en dit leidt tot werkloosheid. Tevens worden de loonen ver laagd om den kostprijs te drukken en zoo doende wordt de- toch al te geringe koop kracht nog verder verlaagd. Bellamy zag reeds 50 jaar geleden deze noodzakelijke gevolgen van het wlnstsyleem. Hij gaf de oplossing in zijn beide boeken: „Het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen". Door samenwerking van allen, ieder naar zijn vermogen, wordt de productie, noodig om in ieders behoeften ruimschoots te voorzien, verkregen. Ieder heeft in de waar de van deze productie een gelijk aandeel, dat hij vrij kan besteden. Aan het eind van het jaar vervallen eventueele overschotten op dat conto. Spreker werkt dit nog verder uit, wijst erop, dat de I.V.B. zich tot allen wendt en geen strijd wil om haar doel te bereiken. Door overtuiging wil zij een ieder van welke partij hij ook zijn moge tot haar ideeën brengen. Strijd wekt immers haat en weer nieuwen strijd. Hierna nam Mr. Dr. P. v. IJssel de Schep per het woord. Hij sprak over: Evolutie. Dit is de gang van de chaos naar de kosmos. Deze moet plaats hebben van'binnen uit door de eigen geestelijke krachten der menschheid. De kosmos is de tijd van het bewust han delen. De gang van het menschengeslacht is een streven van het onbewuste naar het bewuste. De oermensch zorgde onbewust alleen voor zich zelf. Bij het Ontstaan van grootere gemeenschappen trad er een on bewust gemeenschapsgevoel in de leden van zoo'n groep op. Ten tijde der Renaissance ontdekte de mensch zich zeiven, hel feit, dat hij een persoonlijkheid is. Dit individua lisme heeft zich steeds meer toegespitst, op steeds Jeugdiger leeftijd wordt de mensch zich van het eigen ik bewust. Dit is het stadium van de bewuste egocentriciteit, Nu moet men overgaan naar het volgende stadium, dat van het bewuste gemeen schapsgevoel. Allerwege ziet men teekenen, dat dit werkelijk in de menschheid begint te leven. Dan zal ook de maatschappij zich daaraan moeten aanpassen. Edward Bel lamy heeft daar reeds op gewezen. Hij sluit zich in zijn systeem aan bij de gedachten in de Bergrede neergelegd. Samenwerking en opbouw van elkander is noodig. Daarom moeten velen Bellamyanen worden. Spreker wekt de aanwezigen krachtig op de Bellamy-gedachte te propageeren en op te wekken tot het lezen der boeken van Edward Bellamy. In de pauze werden vele vragen gesteld, die daarna door beide sprekers beant woord werden. De voorzitter sloot hierop de vergadering onder dankzegging aan de sprekers. Zéér mooie en zijn vanai heden iederen dag in ons Restaurant verkrijgbaar. Desge wenscht wordt ook aan huis geleverd TELEFOON 241 De zitting van vandaag. (Vervolg van het 3e Blad). (Inges. Med.) gans naar den winter en de aanvragen om voorlichting komen dan ook geregeld in, Hier vooral treedt het nut van een vereenl- eing sterk naar voren. Niemand toch be hoeft thans meer. zooals vroeger in den blinde te zoeken naar oorzaken of wel naar bestrijdingsmiddelen Een staf van door Jarenlange ondervinding geschoolde lief hebbers staat u steeds ten dienste aldus SDr. Jammer is. dat de meeste tegenslag, welke men in de aquarium-liefhebberij ondervindt .aan omstandigheden te wUten is. die men had kunnen voorkomen of wel die tot een minimum terug te brengen waren. Met tal van voorbeelden werd dit door sor aangetoond, als bijv. overbevolking, ver vuiling onvoldoende belichting, te vee) of te weinig planten enz En wanneer men dit reeds nu ondervindt wat moeten dan de wintermaanden met hun weinig zonlicht, brengen aan hen. die geen acht sloegen oo waarschuwingen en voorlichting welke tel kens weer verschaft worden. Ook de voeder kwestie is in de wintermaanden van groot belang. Sor. ging hierop ook verder in en noemde verschillende voedersoorten, die het levend zomervoedsel rDaphnia's) kun nen vervangen of aanvullen. Dat de ver warming van het tropisch aquarium in den winter een voorname rol speelt, behoeft geen betoog. Hoewel vele vischsoorten bli een verhoogde temperatuur, juist hun mooiste kleuren vertoonen. waarschuwde sor toch tegen overdrijving in den winter met al haar nadeeligè gevolgen. Wel wer den nog middelen, aan de hand gedaan om de warmte zoo goed mogelilk tot haar recht te doen komen Ten slotte werd nog ee- wezen op eenige ziekte-verschijnseien. die in dezen tiid van het jaar maar al te ge makkelijk optreden. De talrijke leden en introducé's hebben me' groote aandacht het gesprokene ge volgd en van de gelegenheid tot vragen stellen werd door meerdere personen ge bruik gemaakt. Hierna werd een aantal visschen gTatis verloot en werden nog eenige mededeelingen verstrekt voor de in de volgende week aanvangende cursus avonden voor beg'nnende aquarium-hou ders Een groot aantal personen gaf zich voor dezen cursus op. Hierna werd te circa elf uur deze leerzame vergaderine gesloten. LEIDSCHE AQUARIUM. EN TERRARIUM- VEREENIGING „DE NATUURVRIEND". ZEVENDE LUSTRUM VAN S.S.R. AFD. LEIDEN. Op de reeds eerder aangekondigde open- baie vergadering der Sociëtas Studiosorum Reformatorum, afd. Leiden, welke ter ge legenheid van het zevende lustrum dezer afdeeling, morgenmiddag in het groot auditorium der Rijksuniversiteit gehouden zal worden, hoopt prof. dr. G. J. Slzoo, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam een rede uit te spreken over het onderwerp: „Fragmenten uit de ge- sctiiedenls der betrekking tusschen Na tuurwetenschappen en Religie"- Onmid dellijk na afloop dezer openbare vergade ring zal het bestuur der afdeeling reci- pieeren in 't Eigen Huls, Rembrandtstr. 23 Maandelijksche ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniglng hield gister avond in Huize Feenstra haar maandelilk- sche ledenvergadering. Na vaststelling der notulen en ballotage van een zestal nieuwe leden hield de voorzitter de heer W Zwart een lezing over het onderwerp „Wlnter- hoofdbreken van den aquariumhouder" SDr. begon met er od te wiizen dat de winterperiode wel bij uitstek de tiid Is, om den aquariumhouders het meeste hoofd breken te bezorgen en eenige van die pro blemen stelde spr. zich voor te bespreken. Zeer actueel zijn momenteel de bezwaren die men nu reeds ondervindt bü den over- Gaarne vestigen wij even de aandacht op een tentoonstelling van paddestoelen, welke morgen en Zaterdag in den Hortus Botanicus wordt gehouden. Het weer was zeer gunstig om een rijke collectie te kun nen oogsten, zoodat de tentoonstelling zeer belangrijk belooft te worden. Tijdens den voetbalwedstrijd L.O.V.— U.V.V., welke gistermiddag op het veld van eerstgenoemde vereeniglng werd gespeeld, hoorden de spelers plotseling een hevig ge gil. Dit bleek te worden veroorzaakt door een 7-jarig meisje E. S. W. dat in een breede sloot was gevallen en reeds zinkende was. Een der spelers de 40-jarige D. Stokkel sprong het kind na en bracht haar behou den aan den wal, waarna de E.H.B.O.-er Polanen het meisje, dat veel water had binnengekregen, met succes behandelde. In de groote Btadszaal, waar men zelfs nog plaatsen te kort kwam, heeft de 3 October-Vereeniglng gisteravond 'n bios coopvoorstelling aangeboden aai) allen, die op eenigerlei wijze hun daadwerkelijke me dewerking tot het slagen van het 3-Octo- berfeest verleend hebben. De heer Van der Laan sprak een woord van welkom, nadat de Leidsche Orkestvereeniging „Musica" i er de goede stemming reeds Ingebracht had en vervolgens zijn tal van films vertoond, meerendeels van humorlstlschen aard, met als hoofdnummer „De Zesdaagsche", een dolle klucht met Joe E. Brown in de hoofd rol. Om 10 uur hedenmorgen werd het ge tuigenverhoor in de zaak trgen Onnes voortgezet. Mevrouw Onnes, a décharge gedagvaard, is de eerste getuige, die voor het hekje komt. Op verzoek van den president geeft zij inlichtingen over de situatie op het slot. In den nacht van de inbraak had zij niets verdachts gehoord. Verder verklaarde zij dat zij het beleende juweel nooit droeg. Naar aanleiding van vragen haar door den president en de verdedigers gesteld, ver telde zij dat zij den detective Johanknegt enkele malen op het slot heeft gezien en dat haar man aan bezoekers altijd het ge- heele kasteel liet zien. Van geldzorgen was geen sprake. Het Hof hoort hierop getuige-deskundlge Hamelberg, accountant. Deskundige heeft een onderzoek naar de geldmiddelen van Onnes ingesteld vlak voor en na de in braak. Betreffende de liquiditeit was desk. tot de conclusie gekomen, dat verdachte zich tot. einde Febr. 1932 kon redden. Daarna zou hij moeten, overgaan tot verpanden, beleenen of verkoopen van kunstvoorwer pen. Als hij geen f. 10.000 voor de gebroken beeldjes had gekregen van de verzekering, zou hij reeds eerder debet hebben gestaan bij zijn bank. Voorts had verd. pas f. 9000 van Goudstikker gekregen. Verd. zegt, dat zijn schuld bij de Holl, Handels Compagnie die niet opvorder- baar was - gedekt was door de overwaarde van het huls in den Haag. Dit perceel is volgens verd. twee ton waard en er staat een hypotheek van f. 150.000 op Daar Onnes op 1 Maart f. 9000 te vorde ren had van Goudstikker, ziet getuige geen aanleiding om den eersten Maart, den da tum waarop de inbraak moest gebeuren, te rechtvaardigen. Getuige-deskundlge Hogeweg, die Jaren lang accountant voor Onnes' Handelsver- eeniglng is geweest, verklaart, dat het ver lies van die vennootschap over 1930 f. 184.000 en over 1931 f. 10.000 heeft bedra gen. De heer Onnes stond f. 27.000 debet bij de N.V. Getuige vulde ook het belastingbiljet in: op 1 Mei 1932 was de ongave f. 20.000 in komen, maar dat ging weg aan onkosten. Het vermogen van Onnes bedroeg nog wel f. 560.000. „Rijk en geen geld", zoo ken schetste getuige den vermogenstoestand van Onnes. Op een vraag van den president ver klaarde getuige, dat Onnes altijd zeer cor rect was. Hij was een optimist in zaken. Verdachte had plannen zijn kunstvoorwer pen te verkoopen. Een vertegenwoordiger van den krantenkoning Hearst was bij verdachte geweest om over aankoop te praten. Voorts deelt deskundige nog mee. dat de koffiezaak In 1931 nog een winst van f. 3000 had opgeleverd. Mr. A Sternheim. advocaaat en accoun tant, wordt vervolgens gehoord. Getuige ls de accountant van Goudstikker Getuige geeft inlichtingen over de flnancleele ver houding tusschen Onnes en Goudstikker. Het kasteel was gerestaureerd door Onnes en Goudstikker samen. Begin 1932 zocht verdachte een groot credlet, dat hij via Goudstikker poogde te vinden. Onnes had f. 80.000 noodig „om rustig te kunnen blijven wonen" Over dit credlet is langdurie onderhandeld. In Februari 1932 had verdachte een voorschot gevraagd op de f. 12.000 „salaris" die Goudstikker leder jaar op 1 Maart moest betalen. Goudstikker had toen f 3000 vooruit gegeven. Onnes merkte na deze mededeeling op, dat dit geld moest dienen voor een han delstransactie Verd, zegt, dat hoewel hij schatrijk was, hij toch vastliep. De presi dent zegt dan, dat verdachte groot belang had bit den verkoop van kunstwerken. Deze inbraak is eigenlijk een geforceerde verkoop, die zeer voordeelig was. Wanneer op de gewone wijze was ver kocht had Goudstikker de helft der op brengst moeten hebben. Nu kreeg Onnes alles. Verd. Onnes (opgewonden): „Maar ik heb nooit gezegd, dat de inbraak me geen voordeel opleverde. Maar daarvoor begaat men toch geen misdrijf, daarvoor offert men zijn leven toch niet. Ik ben voor ver liezen niet bang. In oorlogstijd heb ik drie mlllioen voor Nederland opgeofferd. Ik heb U gisteren al gezegd: als een erftante van me sterft kan ik het aangenaam vinden, maar dan heb ik toch geen moord begaan!" Ook met getuige Sternheim bespreekt de president de kwestie van de schilderijen. Het schilderij van den Mulat van Frans Hals herinnert getuige zich echter niet. De president deelt mede dat hij gisteren een brief heeft gekregen van den verzeke- rings-expert Dussen, waarin deze mede- deeMe. dat de restaurateur van meening is dat het schilderij valsch is, Onnes ver klaart het tegendeel. Uit het verhoor van dT. Sternheim blijkt voorts, dat door Goudstikker op 3 Maart 1931 f. 9000 aan Onnes is betaald. De be taling had plaats op het kantoor van Goudstikker aan Onnes persoonlijk. Volgens verdachte heeft de betaling op een anderen dag plaats gehad. Deze datum is van belang in verband met het gesprek dat Onnes met Koning heeft gehad. Hierna wordt een vijftal doeken die uit Nijenrode zijn „verhuisd" bekeken. Nadat nog enkele getuigen zijn gehoord over de financieele situatie van verdachte wordt de zitting geschorst tot twee uur. belangrijk hoogere bedragen dan verschul digd waren, werden uitbetaald. Op deze wijze waren zij op de veilingen te Barendrecht, Zwijndrecht, Stompwijk, Naaldwijk, Veur en Schiplulden te werk gegaan. Voor de feiten in de twee eerst genoemde plaatsen gepleegd, waren twee der verdachten reeds door de Rotterdam- sche rechtbank gestraft. Het'drietal legde een volledige beken tenis af. De chauffeur S. A. W„ die we gens uitlokking en heling terecht stond, had hun dit middel aan de hand gedaan om aan geld te komen. Het O. M. waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wijck, zeide dat de vellingen door de handelingen van verdachten voor groote bedragen zijn benadeeld. Een bon afgegeven te Stompwijk waarop drie kis ten waren vermeld, werd veranderd in een bon voor 331 kisten, zoodat de kassier een bedrag van f. 99.30 uitbetaalde. Insgelijks waren de veilingen te Naaldwijk, en Schip luiden voor resp. f. 93 en f 67 opgelicht. Verdachten hebben alles verdeeld en verdienen dan ook een gelijke straf. Met het oog op een gunstig reclasseerlngsrap- port, vorderde de officier tegen ieder der verdachten een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd. De rechtbank zal 19 November uitspraak doen. De 41-jarige J. L. de W. uit Oegstgeest, maakte het sinds eenlgen ttjd den burge meester dier gemeente, den heer Van Ger- revink. lastig, omdat hU niet genoeg ge steund werd, met het gevolg, dat hem meermalen de deur werd gewezen. In den avond van 7 Mei kwam een deur waarder uit Leiden bij verdachte een uit zettingsbevel ten uitvoer leggen, doch van \V. weigerde hem den toegang, ook nadat de burgemeester persoonlijk den deurwaar der kwam asslsteeren. Toen laatstgenoem de daarop met geweld wilde binnenkomen en daartoe aan de achterzijde van de wo ning een ruitje verbrijzelde, kwam ver dachte, gewapend met een schop, op dien ambtenaar aanloopen, om hem te slaan. De politie wist dit evenwel te voorkomen. Verdachte, die zich wegens poging tot zware mishandeling, subs, bedreiging, te verantwoorden had. beweerde, in over spannen toestand te hebben gehandeld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat men hem op een stoei had moeten vast bin den en dat hij vroeger reeds bij zijn be zoeken aan den burgemeester zich vreemd gedroeg, door bijv. lang uit op den grond te gaan liggen. Dr. Wiersema. uit Lelden, als deskundige gehoord, verklaarde, na on derzoek tot de conclusie te zijn gekomen, dat verdachte verminderd toerekenings vatbaar is en verpleegd behoorde te worden De president merkte op, dat verdachte wel wat erg met zijn zenuwen coquetteeTde Het O. M., waargenomen door jhr, mr. van Asch van Wijck. noemde verdachte een lastig persoon, op wiens strafblad reeds <.en drietal veroordeellngen voorkomt- Vol gens spr. is verdachte een simulant, dien men zijn kunsten maar eens moet aflee- ren. Eisch drie maanden gevangenisstraf. Verdachte verzocht een voorw. straf. De rechtbank zal 19 Ngy. uitspraak doen Wk 4556 Ungcz Med.) HAAGSCHE RECHTBANK. Drie jongemannen, M. M., L. van W. en S. A. V., stonden terecht wegens valsch- heid in geschrifte en oplichting. Laatstgenoemde heeft de beide medever dachten aangezet tot het vervalschen van bonnen, welke door veilingmeesters voor ontvangst van ledige kisten waren afge- teekend, waardoor hun door den kassier Oproep der nieuwe regeering Hedenochtend half vlet is de nieuwe ministerraad bijeengekomen om den toe stand te bespreken. Na afloop van de ver gadering werd een oproep gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat In de nieuwe Spaansche regeering thans ook vertegen woordigers van de C.N.T. zitting hebben, zoodat deze regeering thans alle anti-fas cistische krachten omvat Verder wordt het volk aangespoord zich gereed te maken voor een beslissende held haftige geste De vijand staat vooi de noorten van Madrid. De hoofdstad zal haar plicht doen en de regeering beschikt over alle macht om van ieder te eischen dat hij zijn plicht doet De hoofdstad moet evenwel niet alleen bii Madrid worden verdedigd, doch op alle fronten. Overal moet de vij and worden aangevallen. Indien Madrid en geheel Soanie willen, kan het offensief van den vijand worden gebroken. Allen moeten tot het uiterste strijden zij die de- serteeren of aarzelen voor den vijand bren gen oneet over de bonden, waarbii zij zijn aangesloten en zij zullen op dezelfde wijze worden gestraft als de opstandelingen. De oproep sluit met de woorden: „Span jaarden, verdedigt de republlkeinsche re volutie. Deze wordt thans te Madrid ver dedigd, mobiliseert u allen voor do over winning" Franco wijst bemiddelingsvoor stel van Azana af. Generaal Franco zou, volgens een mede- ceeling van Queipo de Llano via radlo- Oevllla, afwijzend geantwoord hebben op een voors'tel van president Azana tot sta king der vijandelijkheden, op voorwaarde dat de nationalisten zich in beginsel met de onafhankelijkheid van Catalonlë ac- roord zouden verklaren De Spaansche burgeroorlog, aldus zou Franco verklaard hebben, zal voortgezet worden tot iedere duimbreed gronds in mijn macht ls. Spaansch goud naar Frankrijk. Met de Spaanscho trawler Tramontana zijn uit Cartagena 8 ton goud. met een waarde van omstreeks 9 millioen gulden te Marseille aangekomen De goudzending weid begeleid door leden der volksfront militie en werd onder hun toezicht gelost, voor doorzending naar de bank van Frank rijk. Dit is de derde groote goudzending. BINNENLAND, De Koningin spreekt met de nagelaten betrekkingen der omgekomen visschen. Het was vanochtend tusschen half n is 11 uur voor de prinses Julianakerk aan dei Nieboerweg te Scheveningen een druk aan. rilden van auto's. Voorbijgangers vroegen zich af wat er aan de hand was en nieuw: gierlgen wendden zich tot de kosteres dei kerk, die echter van niets afwist. Ultsiuj. tend genoodigden werden tot het kerkje- bouw toegelaten en deze genoodigden. allen nagelaten betrekkingen van de omgekomen Scheveningsche vlsschere. waren alleen oi de hoogte van den aard der pleohtighetó, welke in de kerk zou plaats hebben. Er hadden zich vrij veel belangstellenden bii den ingang van het kerkgebouw opge steld toen men precies 11 uur in de vette een auto zag naderen met den koninklijken standaard De Koningin, begreep men. hij behoefte gevoeld, persoonlijk de zwaar tl troffenen te troosten Inderdaad bleek Hare Majesteit zich naar het kerkgebouw te be- eeven. Onze Vorstin, die bli den Ingang on:, vangen werd door de predikanten da. Stoljc en ds J. G. Feenstra. werd door if omstanders eerbiedig begroet. Zit betu zich naar de consistoriekamer waar vak mannen en vrouwen in groote spannitr en aandoening wachtten. In verband met de weemoedige omsta, digheden had de Koningin .gewenscht. dit deze ontvangst zoo eenvoudig mogelijk ra. verloopen. vandaar, dat er ook te vore zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan geven was. Bli Haar lgómst jn de kerk was de Ko ningin vergezeld van Haarf hofdame, frets Schimmelpenninck van der O.ve. en Hair adjudant, luitenant ter zee. Ie klasse ibr van Holthe. Hare Majesteit begaf zich vervolgen naar de spreekkamer, waar til iedere familie afzonderlijk ontving in het bijzijn van den predikant van hit kerkgenootschap, waartoe de betref fende familie behoort. De Koningin sprak bijzonder harte Hik. vriendelijk en troostvol. DaarH vertelde Zij met grooten weemoed on der meer, dat Zü gisteren op Hu vaartocht met de „De Ruyter" lange 4 wrakken van beide verongelukte rp- schersschepen had gevaren.. Aan het einde der bezoeken hebben I belde predikanten Hare Majesteit den in der kerkeraden overgebracht. De Koningin verliet eerst te kwart n een weer het kerkgebouw De band tusmhen Orante en de eenvi dige visschersbevolking. welke toch r« immer zoo sterk was, ls door dit medeler der vorstin ongetwijfeld nog inniger air gehaald. o Een aanklacht wegens onjuiite beschuldiging. (Speciale berichtgeving). Een te Utrecht wonenden reiziger heeft, naar wij vernemen, op zeer onaangenats wijze kennis gemaakt met de Justitie. De man werd enkele weken geleden vu zijn bed gelicht en in bewaring f en den volgenden dag voor den burge meestér van Zevenhuizen geleld, verdacii van diefstal met geweldpleging aldaar. Twee dagen en twe>e nachten is hij opé sloten in het politiebureau te Moercapelt De man heeft een aanklacht Ingedluf telgen het slachtoffer van den roofovenil waarvan hij beschuldigd werd, omdat d® in het gemeentehuis te Zevenhuizen, <5 hem wijzende, heeft gezegd: „Dat is moordenaar waarvoor God mij beiioe- heef.t!" Op het politiebureau werd de reizigé gefouilleerd, waarbij bleek, dat aan W jas een knoop ontbrak, hetgeen een dl' rechercheurs de opmerking ontlokte: „96 kflopt precies". Het slachtoffer beweerde pertinent du dader te herkennon. Den volgenden dag werd hij voor du officier van Justitie te Rotterdam gt- bradht, waarna hij, na een zeer kort vil* hoor, in vrijheid werd gesteld. De echbgenoote van den arrestant tos vertellen dat haar man op den bewustu dag in Montfoort was geweest. Haar eciit genoot kon zich niet herinneren waar M dien avond geweest was. De zaak is aanhangig gemaakt bij M departement van Justitie te Den Has!- De main op wien de overval is geplet!4 wordt gesignaleerd als een zonderling, h«' geen door den burgemeester is bevestl!4- Volgens deze staat het echter wel vl!l dat de overval heeft plaats gehad. De aankfiaoht is ec/hter pas eenige da!® later ingediend I TWEE KINDEREN DOOR VRACHTAïW AANGEREDEN. Een der knaapjes gedood, de ander zwaar gewond. Te Labbegat onder de gemeente Waal wijk, had vanochtend een droevig ongel»1 plaats. Twee zoontjes van den landbouwer Peer uit Labbegat hepen kort voor nep» uur op den weg Capelle-Waalwijk. Zij ren op weg naar school. Door nog kende oorzaak werden de kinderen, 9-jarige Jan en de 8-Jarlge Barend, een hen achterop komende vrachtauto den vrachtrijder R. uit Labbegat, aam reden. De knaapjes kwamen onder wagen terecht. Jan van Peer werd op - gedood, terwijl zijn broertje zwaar gé"1"* van onder de vrachtauto werd gehaaio- 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2