NATIONALE LEIDJCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 4 November 1934 De strijd in Spanje r RECHTZAKEN /CUEEP/ TJMNCINjj LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM IAAT/TC BERICHTEN CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. De heer Tilanus over politieke en maatschappelijke toestanden. Onder leiding van den voorzitter, den heer Y. Tijnstra, vergaderde de afd. Lelden der C. H. U. in tiet gebouw Rehoboth, waarbij als spreker optrad de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer. Na de opening sprak de voorzitter een welkomstwoord, waarbij hij bijzonder aan drong op eenheid onder de Christenen, omdat de autoriteit van Gods woord ons moet vereenigen. De heer Tilanus sprak daarna over .Poli tieke en maatschappelijke toestanden". Hij schetste ons volk. als een godsdienstig en arbeidzaam volk. gehecht aan tradities en vrijheden. Een volk van slechts 8 millioen inwoners, dat echter uitgestrekte koloniën met 60 millioen Inwoners bestuurt. Nederland ligt te midden van een wereld, waar het gist en bruist en kraakt-, in mili tair en economisch opzicht; landen met een verworden democratie, overgegaan naar het fascisme, of zich richtend op het Volksfront-, waar echter de felle politieke tegenstellingen niet ontbreken. En in de nabijheid van onze koloniën een land met uitgesproken begeerte naar meer grond gebied, vooral naar het Zuiden. De primaire plicht van de Regeering en van dit geslacht, is de zorg voor een zelf standig volksbestaan (zelfstandigheidspoll- tlekt. Vastgekoppeld aan de politiek van andere (groote) landen geeft veel zorgen en is voor ons land ongewenscht. Maar daarom moet onze defensie in orde zijn. •Er was een tijd. dat de Volkenbond ver trouwen inboezemde en dat ook onze poli tiek rekening mocht houden met dit insti tuut te Genève. Helaas moet geconstateerd worden, dat machtswellust vele landen brengt op wegen, waar het Reoht geen toegang heeft. Dit stelt ons land voor vra gen. die om oplossing roepen. Dit geschiedt niet van harte, omdat wij, als Christenen hier de werking van de zonde voelen, maar wij moeten todh ook rekening houden met de realiteit der dingen, die aioh rondom ons land afspelen. Wij leven in een wereld, die sinds 1916 enorm veel veranderd is. financieel en eoonomisch. Spr. schetste deze veranderingen, ook wijzend op den toenemenden invloed van Japan, en de verarming van diverse landen in Europa. De depreciatie van den gulden achtte spr. gelukkig, omdat dit vrijwillig is geschied, en geheel onverwachts Is gekomen. Er be staat hoop op verbetering van het econo misch leven in Nederland en N.O. Indië, waardoor de financleele toestand zal ver- toeteren (o.a. lage rente), en dit zal weer ten goede komen aan de vermindering van de werkloosheid. Echter, de veranderde wereldtoestanden blijven, zoodat niet alles is overwonnen. Rusland b.v., vroeger een groot afnemer, tracht zich zelf te redden in economisch opzicht. Japan, groot in dustrieel land, exporteert tegen dumping prijzen. Autarkie is het modewoord gewor den en Nederland zal niet aohter kunnen blijven. De handel is niet vrij meer. maar de Regeeringen drijven handel en sluiten con tracten af. welker uitvoering door allerlei bepalingen moet mogelijk gemaakt worden. Nog steeds dringt het niet voldoende door, dat wij leven in veranderde omstandig heden en de hoop blijft leven, dat wij nh deze periode van inzinking een tijdperk van bloei tegemoet gaan. Deze gedachte zal foutief blijken. Is onder de veranderde omstandigheden ook verandering van regeeringssysteem noodzakelijk? Spr. meende van niet; het Nederlandsche vcftk ls gehecht aan mede zeggenschap en aan het parlementaire stelsel, al blijve er onderscheid tusschen Regeering en volksvertegenwoordiging. En kele uitwassen, die de practijk heeft aan gewezen, zullen weggenomen kunnen wor den als de grondwetwijziging eenmaal een feit geworden ls. Een der uitwassen was dat wij onmaohtig stonden tegenover het revo lutionair gevaar, terwijl het toch tijd was, dat dit gevaar uitgesneden werd. De vrij heid mag geen idealisme worden, waaraan j ons land ten onder kan gaan. Er ls ook ontwikkeling in economisch en maatschappelijk opzicht, de grondwet geeft daaraan uiting door voor te stellen nieuwe openbare lichamen (dus b.v. zooals pro vincie en gemeente) met verordenende be voegdheden ten opzichte van de bedrijven en beroepen. Als wij bedenken, hoe heil zaam de Invoering van de 48-urige werk week, de arbeidsgeschillenwet enz. hebben gewerkt, staan de Chr. Hist, zeker niet afwijzend tegenover deze nieuwe histori sche ontwikkeling van het economische leven. Ingrijpen van de Overheid op een terrein, dat vroeger niet het hare was. kan, onder de gewijzigde toestanden, niet uit blijven; er zaïl moeten komen een her groepeering van de maatschappelijke en economische krachten. Een zeer levendige discussie ontstond over het betoog van den heer Tilanus. Vragen zonder tal werden gesteld en door den inleider beantwoord. Met dankgebed werd deze uitnemend geslaagde avond gesloten. stel verleend tot uiterlijk 1 December a.s. Immers de maatschappij had volgens de mededeelingen van de directie tengevolge van de tijdsomstandigheden, gebrek aan voldoende bedrijfskapitaal en was ernstig in onderhandeling ter verkrijging van een verruiming daarvan Volgens het inzicht van de directie laat het zich nog niet vaststellen in hoeverre de bekende regeeringsmaatregel volgens welke de uitvoer van het goud werd gestaakt, op de resultaten van de vnnootschap gunstig zal kunnen inwerken, verruiming van het bedrijfskapitaal blijft echter geenszin over bodig. maar de voorziening hierin zal nog meer urgent worden. De directie heeft echter gemeend er de voorkeur aan te moeten geven, de hangende pogingen ter verkrijging van meer bedrijfskapitaal voor korten tijd op te schorten en den nieuwen toestand iets langer aan te zien. Daar te voorzien is, dat voor 1 December a.s. nieu we voorstellen niet gereed kunnen zijn. heeft de directie niet langer gebruik willen ma ken van het verleende uitstel van de beta ling van de coupon. Vervolgens deelde de directie van de onderneming het volgende mede: .De verkoopen van onze dekens blijven zich bevredigend ontwikkelen, zoodat wij onze productie-capaciteit nog konden ver- grooten. Wij werken thans met 185 arbeiders. Tot het einde van dit jaar kunnen wij op de tegenwoordige capaciteit doorwerken. Zon der rekening te houden met de verplichtin gen voortkomende uit de obligatieleenlng is de financleele situatie onzer N.V. op heden als volgt: debiteuren, kas en voorraden f. 138.000. crediteuren f. 10.700. f. 127.300. De vergadering verleende tenslotte de sub 1 en 2 genoemde machtiging met alge- meene stemmen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen Wis- en Natuurkunde, letter L, de heer E. J. Spier Leldenen voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdv. de Wiskunde de heer W. Eisberg (Nootdorp). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Fa. Borkent en Koster, Raadhuisstr 249. Alphen a d Rijn; kleermakerij en heeren modeartikelen. Wijziging Fa. wed. Jac. den Holder en Zoon, Noord einde 55. Leiden; groothandel ln vis- scherij-artikelen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: fabri catie van visscherij-artikelen. Van 't front. Hedenochtend half negen deelde radio 1 Sevllla mede, dat gisteren een hevig ge vecht is geleverd ln Asturië. De mijnwerkers, die aan de zijde der regeering strijden, hebben aanzienlijke verliezen geleden, een honderdtal van hen sneuvelde en de nationalisten maakten i kisten met handgranaten buit. Het commando der nationalisten deelt mede. dat geheel Gallcië ln handen der rechtschen is. Ook op den weg van Gtjon naar Oviedo Is verwoed gestreden, een honderdtal aan- hangers van de regeering werd gedood en de rest van de regeeringstroepen vluchtte in de richting van Santander. Te Oviedo is een aanzienlijk convooi le vensmiddelen aangekomen. Verder deelt de radio-zender der natio nalisten mede, dat te Madrid 14 miliciens, die deel uitmaken van de luchtmacht der regeering, zijn gefusilleerd, omdat zij dienst weigerden. Tenslotte wordt medegedeeld, dat te Burgos de paramenten gereed worden ge houden om onmiddellijk nadat de troepen van generaal Franco Madrid zullen zijn binnengerukt, een H. Mis op te dragen. De non-Interventie. Hedenochtend ls de non-interventie- commissie bijeengekomen ter bespreking van de beschuldigingen van Italië en Duitschland tegen de sovjet-unie en het dementi van dë' sovjets op deze beschuldi gingen. De Russische vertegenwoordiger Malsky verklaarde aan de pers, dat heden niets schokkends zou gebeuren. Morgen zal de sub-commissie bijeenko men. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. G. A. H. Vis (Noordwijk). By beschikking van den minister van OnderwijSi Kunsten en Wetenschappen, is benoemd tot berichtgever van het Rijks museum van Oudheden alhier, dr. T. Bijle- veld, te Ermelo. Gistermiddag heeft de 39-jarlge A. L.. die op de Hooglandsche Kerkgracht bezig was met het ophijschen van balen vulsel, tengevolge van het breken van een Ijzer- draad een dier balen, wegende ongeveer 80 K G. op het hoofd gekregen. De Eerste Hulpdienst constateerde een lichte hersenschudding en vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. De bekende winkel in tollet-, parfu merie-artikelen en byouterieën van de gebr. Susan ln de Haarlemmerstraat, is heden middag opnieuw geopend, Er is in den tijd dat de werklieden en nu eens niet de klan ten, in den winkel heer en meester waren, zeer veel veranderd. Door bijtrekking van een ter rechterzijde van den winkel gelegen pand is de verkoopruimte met minstens de helft uitgebreid. Op smaakvolle wtjze ls dit nieuwe ge deelte Ingericht, terwijl door deze vergroo ting tevens werd verkregen, dat meer dag licht in den winkel kon binnendringen. De straatzijde van het nieuwe deel van den winkel is verbouwd tot passage en de groote etalageruimte, welke hierdoor is ver kregen, biedt den adspirant-kooper. die eerst eens graag wat „zien" wil, volop gele genheid om rustig een keus te maken uit de tallooze artikelen. De eerste ploeg der lichting 1936 van het bereden gedeelte van het 6e regiment veld artillerie alhier, uitgezonderd de dienst plichtigen bestemd voor den dienst als trelnsoldaat, die 28 November met groot verlof vertrekken, zal 31 December ln het genot van groot verlof gesteld worden. NAGEKOMEN. KON. NED. FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS, v.h. J. C. ZAALBERG Zn. Vergadering van obligatiehouders. Ten kantore van het Amsterdamsche Trustee's kantoor te Amsterdam werd he denmorgen de vergadering gehouden van houders van 6 procents eerste hypothecaire obligatiën der N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. te Leiden. De volgende punten kwamen in behandeling 1. machtiging aan den trustee tot het verleenen van royement van hypotheek op eenlge voor het bedrijf niet benoodlgde hulzen, tegen storting van de opbrengst ln zijn handen, 2. machtiging tot het afdragen van sub 1 bedoelde opbrengst ter verkrijging van een uitbreiding van de machine-installatie. De aanwezige obligatiehouders vertegen woordigden een bedrag van f, 105.000 met recht op het uitbrengen van 105 stemmen. De voorzitter deed een mededeeling, waaraan wij het volgende ontleenen: de verkoop der hulzen heeft f. 21.320 opge bracht. De betaling van de coupon no. 25, vervallen op 1 Aug. J.l. geschiedt uit de kas middelen van de maatschappij en dus niet uit de genoemde opbrengst van de huizen. Voor de betaling van deze coupon was uit KON. NED. STOOMB. MIJ. CERES, 2 Nov. v. Cephalonia n. Amst NEREUS. 3 Nov. v. Kopenhagen te Stettin. ACHILLES. 3 Nov. v. Mlddl.Zee te Amst ALKMAAR thuisr.. 3 Nov. te Liverpool. HEBE. 3 Nov. v. Amst. te Kopenhagen BAARN. 2 Nov. v. Curacao n. Liverpool. TRAJANUS 3 Nov. v. Portimao n Melilla. MEROPE. 3 Nov. v. Amst. n. Hamburg. ROTTERD. LLOYD. SIBAJAK ultr., 3 Nov. v Gibraltar. DJAMBI thuisr.. 2 Nov. v. Padang (later bericht) SITQEBONDO. ultr.. pass 3 Nov. Gibraltar. SOEKABOEMI. ultr.. 3 Nov. v. Tjllatjap. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN NIJKERK ultr.. 3 Nov. v Karachi. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK, uitr.. 2 Nov. te Swansea. MAASDAM. R'dam n. New York. pass. 2 Nov. Lizard. De moord in een bioscoophal te Leiden. Advocaat-generaal eischt twaalf jaar gevangenisstraf. In hooger beroep stond voor het Haag- sche Gerechtshof terecht de 25-jarlge ge wezen meesterknecht M. C. B., uit Lelden, gedetineerd, die door de Haagsche recht bank is veroordeeld tot vijf Jaar gevange nisstraf, wegens doodslag gepleegd ln den avond van 14 April in de hal van'een bios cooptheater aan den Stationsweg te Lei den, waar hij de 22-jarige fabrieksarbeid ster Johanna Siera uit Zoeterwoude, uit wraak, met een broodmes eenige steken in den rug heeft toegebracht, tengevolge waar van het slachtoffer na korten tijd ls over leden. De officier van justjtli, die tegen B„ we gens moord twaalf jaar gevangenisstraf had geëlscht, heeft tegen dit vonnis geappel leerd. De verd., door den president, mr. Lod der ondervraagd zeide, dat hij zijn daad in wanhoop verrichtte, daar hij door toe doen van het meisje, met wie hij een ver houding had, was ontslagen. Hij had daar-' bij echter niet de bedoeling om haar te dooden. De president hield B. voor dat diens ver klaringen, voor de politie afgelegd, er op wezen, dat hij wel degelijk de bedoeling heeft gehad om het meisje te dooden en dat hij, geen kans ziende om zijn plan om naar Zuid-Afrika te vertrekken ten uitvoer te brengen, aan dat voornemen gevolg heeft gegeven. Er heeft dien avond geen enkele woordenwisseling tusschen verdachte en het meisje plaats gehad, maar deze is door hem ln koelen bloede doodgestoken. Er waren thans geen getuigen gedag vaard. De advocaat-generaal mr. L. B. J. Ver meulen. betoogde eveneens, dat de lezing ale B. thans van zün gedrag heeft geens zins overeenstemt met zijn vroegere uitla- ingen, waaruit blijkt dat wel degelijk bij verdachte de bedoeling voorzat om het meisje te dooden. Het plan is na kalm beraad met Ijzige onverschilligheid uitge voerd. Volgens zijn eigen verklaringen was hij van plan het meisje van kant te maken. Ook na zUn vreeselyke daad bewaarde hij een ijzige kalmte en dit alles wijst op op zettelijke levensberooving met voorbedach te rade. De rechtbank'Weë'ft in haar vonnis zeer zwaar laten wegen den gemoedstoestand waarin verdachte verkeerde. Spreker is het echter met den officier van justitie eens, dat hier sprake is van moord en dat de opgelegde straf geenszins ln verhouding staat tot den ernst van het misdrijf. Mitsdien vroeg spr. vernietiging van het vonnis en veroordeeling wegens moord tot twaalf Jaar gevangenisstraf. Mr. W. H. Krijgsman, raadsman van B. zelde, dat de rechtbank na een diepgaand onderzoek van alle factoren tot haar con clusie ls gekomen. Pleiter besprak uitvoerig de anteceden ten van zijn cliënt, die na al de ellende, die hij heeft doorgemaakt naar Zuid- Afrika wilde vertrekken, doch ook daarin werd teleurgesteld. B. is daardoor in een geestestoestand gekomen, die hem In de richting dreef van wraakneming op haar die hij als oorzaak van zyn ongeluk be schouwde en die hij wel letsel wilde toe brengen, maar niet dooden. Volgens pleiter is hier sprake van mishandeling met doo- delljken afloop en hij verzocht de uiterste clementie voor zijn cliënt. Het Hof zal 18 November uitspraak doen. Voor 163,— 's-jaars verzekert 30-jarig 10.000,- uitkering bij overlijden 1(88 (Ingez. Med.) Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. De Nijenrode-zaak. (Vervolg van het 4e Blad). De president brengt de kwestie van de ontmoeting tusschen Koning en Onnes In het Vondelpark weer ter sprake. Verdachte Onnes ontkent deze ontmoe ting. Wel heeft hij Koning ln Parkzicht ontmoet. Dat was nog vóór de chantage poging (waarmee Koning volgens verd. op 20 April 1932 begon, (de inbraak had plaats op 29 Febr. 1932). In „Parkzicht" ls uit sluitend over de schllderijenbeleening ge sproken. Deze bijeenkomst zou volgens Ko ning plaats hebben gehad op 3 of 4 Maart BINNENLAND. EERSTE KAMER. MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. (Vergadering van heden) Aan de orde is het wetsontwerp houden de tijdelijke maatregelen betreffende me chanisatie in de sigarenlndustrle. De heer Andriessen (r.k-) dringt aan op nog andere maatregelen om dit bedrijl weer gezond te doen worden, en wijst op het verband tusschen rationalisatie en werkloosheid. De technische ontwikkeling kan ln de be drijven tot catastrophale gevolgen leiden. De betrokken, uitgestooten arbeiders moe ten worden geholpen. Spr. ziet een der mid delen ter verbetering ln verkorting van den werktijd. Bedrijfsorganen moeten wor den ingesteld om de ontwikkeling der ra tionalisatie to volgen De heer de la Bella (soc. dem.) vraagt een onderzoek naar het vraagstuk der werkloosheid ln verband met de rationali satie en de daardoor ontstane blijvende werkloosheid. Van belang is hierbij ook de quaestie der arbeidsverkorting en der wacht geldregellng resp. van het werkloosheids fonds. Aan de overheid moet een invloed bij de mechanisatie worden toegekend- Daarom is het wetsontwerp principieel toe te juichen. Spr.'s fractie zal haar stem niet onthouden aan dit wetsontwerp, ofschoon het weinig waarde heeft. De heer Knottenbelt (lib.) ontkent, dat van liberale zijde elke inmenging door de overheid in het bedrijfsleven wordt be streden. Er moeten echter overwegende redenen zijn. Een groep sigarenfabrikan ten met 6000 arbeiders is van oordeel dat door tegengaan van mechanisatie de werkloosheid niet beduidend zal worden verminderd. Verschillende fabrikanten zijn uit den bedrijfsraad getreden. De minister krygt nu Regionale, geen landelijke adviezen. Spr hoopt dat dit wetsontwerp geen precedent schept. De heer de Jong (R.K.) verwacht niet, dat de gewenschte gevolgen door deze wet zullen worden bereikt. Spr. wenscht saneering in de sigaren- industrie en daarvoor als crisismaatregel een tijdelijk verbod van machines. De heer De Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) zegt dat door deze wet niet veel zal worden verbeterd in het betrokken be drijf. Een adres van kleine fabrikanten be wust dit wel. De regeering moet niet worden aangemoedigd voort te gaan met 'n politiek van halfheid en compromissen. Minister Gelissen, ls het grootendeels met den heer Andriessen eens. Deze wet zal den minister groote vrijheid van handelen geven. Spr. beziet de quaestie der mechani satie in breed verband. Mechanisatie maakt een bedrijf minder soepel, dit vormt reeds een natuurlijke rem. Rationalisatie beteekent lageren kostprijs, en zoolang het Nederlandsche bedrijfsleven een deel is van het internationaal bedrijfs leven, zal mechanisatie noodig zijn. Spr. voor zioh gelooft niét in een com pensatie-theorie. De compensatie werkt niet meer, en de cyfers bewijzen het. Eenerzijds is er de beteekenis voor het bedTijf, ander zijds die voor de maatschappij. Men kan de arbeiders niet aan hun lot overlaten. Werktijdverkorting kan een factor zijn bij de voortgaande mechanisatie, doch zoolang (dus vlak na de Inbraak). Volgens Onnes was het later, doch voor 20 April. De president bespreekt dan de eigen aardige kwestie van de beleening van het kostbare sieraad. Koning zoo vertelt hij was op Nijenrode gekomen en had Onnes verzocht hem f. 200 te geven ter bestrijding van de onkosten van de inbraak. Onnes had het geld niet en had aan Koning het sieraad gegeven om te beleenen. Getuige Koning had er zijn onkosten af gehouden. Onnes zegt, dat hij dit gedaan heeft om dat hij medelijden had met Koning, wiens faillisement zou worden aangevraagd. Hij gaf een Juweel om Koning in de veron derstelling te laten verkeeren dat hij geen contanten had. want anders, zoo zeide Onnes, zou hij blijven bedelen. Het be- leenbriefje heeft Koning aan Onnes ge stuurd. Hierna wordt tot 2 uur gepauzeerd. De „verhuizer" van Binsbergen ls de eerste, die na de pauze voor het hekje komt om in de zaak tegen Onnes te getuigen. Hij vertelt dat er gezegd was dat alles in orde was. Men zou den kasteelbewoner van de komst der verhuizers op de hoogte heb ben gesteld. Getuige is er zeker van dat er maar 5 schilderijen zijn meegenomen en geen zeven. Tenslotte verklaart getuige nog. en dit in I tegenstelling met de andere verhuizers, dat hij, de man die de trap opliep, geen geklop bad gehoord. Getuige Biesing. de man. die de opdracht aan de drie „verhuizers" had gegeven, ver klaarde dat hij van Witbraad uitvoerige instructies had gekregen wat er moest worden meegenomen. ons bedrijfsleven een deel is van het inter- Rationale, zijn we niet volkomen vrij. Blijkt de mechanisatie ook in andere bedrijven noodlottig, dan zal spr. maatregelen voor stellen in den geest van de onderhavige. Spr. wijst er nog op dat inschakeling van duurdere arbeidskrachten de prijzen en de consumptie van sigaren weer ten ongun- ate zal beïnvloeden. Dit wetsontwerp heeft waarde vooral door zijn preventieve werking. Hoeveel si garen in de toekomst met de hand of ma chinaal zullen worden gemaakt, is niet te zeggen. Spr. merkt den heer Knottenbelt op, dat de bedrijfsraad volkomen deskun dig ls, De sigarenindustrie is een beschut be- drijf, waarom de werkloosheid er zoo ver ontrustend is en de regeering met dit ont werp is gekomen. Inmiddels is er in het geheele Nederlandsche bedrijfsleven een opleving te oonstateeren. Den heer de Marchant et d'Anseyibourj zegt spr. dat Nederland met zijn economi sche structuur geen besloten volkshuishou ding kan vormen, zooals Duitschland. De heer de Marchant et d'Ansembouig zegt ook gewezen te hebben op Zwitserland. De minister ziet in het wetsontwerp een nuttig compromis. De minister van sociale zaken, de heer Sllngenberg, geeft nog een korte toelich ting. Aan bedrijven die worstelen om het leven, moeten zoo min mogelijk nieuwe las ten worden opgelegd, Spr. zal de aangele genheid der wachtgeldregeling gaarne na der onderzoeken. Het verschijnsel der ver vanging van vakarbeiders bij de meehaat' satie door meisjes heeft spr.'s volle aan-, dacht, hoe moeilijk deze materie ook ls. Het wetsontwerp wordt z. h- st. aange nomen. De vergadering wordt een half uur ge schorst. HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE TE ASSEN GESCHORST. De burgemeester v. Assen, mr. J. Botheniu Lohman. heeft aan den hoofd-inspectec van politie te Assen, den heer van der H kennis gegeven, dat hij in zUn betrekkin wordt geschorst tot den datum, waaroD beslissing waarbij hem ontslag uit d( dienst ls verleend, onherroepelijk zal zi geworden. Naar wil vernemen zal de beslissing Tl den burgemeester aan het oordeel van M bevoegde scheidsgerecht onderworpen den, terwijl in hoogste Instantie een K- slissing door den centralen raad van bero«| te Utrecht moet worden genomen. Het ontslag is oa. verleend óp grond v» het feit. dat de hoofdinspecteur van DOllth, beschuldigd wordt van het schrijven va» de anonieme brieven. Als raadsman van den hoofdlnspecteii treedt op mr. dr. J. E. Hesse. WIELRIJDER GEDOOD. Gisteravond is op de Oldenzaalsche straal te Enschedé de 58-jarige slager J. Snippers, toen hij daar op de fiets reed, in botant gekomen met «en auto, bestuurd door iemand uit Hengelo. De man werd met»» sch'edetbasisfractuur naar het R.K. ziek»- huis te Enschedé vervoerd, waar hij laW aan rijn verwondingen is overleden. de metiilyalcoholvergiftiging te spekholzerheide. Heden hebben vier van de vijf Pa®J' ten, die in vertoand met de miethylalcoM- vergiftiging in het ziekenhuis te Kerkrad», werden verpleegd, dit ziekenhuis kunntt verlaten. Alleen de mijnwerker J. Raemakers, M langen tijd in levensgevaar verkeerde, be vindt zich nog in het ziekenhuis. Hi) -» nog gedeeltelijk blind. diphterie te bleyeriieide. Voor de tweede maal sedert eind Septem ber is te BQeyeiheide (gemeente Kerk rade) een diphterie-epldemie geconstateerd. Eenige weken geleden werd de sluiting van de eerste klas der Canlsiusscliool op geheven. Er waren vier kinderen, allen uit deze klas, overleden. In het begin van deze week hebben opnieuiw gevallen van dipüyterie daan. Negen patientjes zijn in het ziek»- huis te Kerkrade opgenomen. Een kind.a» thuis werd verpleegd, is overleden. De kinderen zijn leerlingen van eerste klas der Angelo-sdhool, welke set® in hetzelfde gebouw is ondergebracht au de Canisius-school. DALENDE INKOMSTEN BIJ DE ROTTERDAMSCHE TRAM. Een achteruitgang van 16 pet. ondank» reorganisatie. (Van onzen spoorwegmedewerker). Ondanks de reorganisatie bij de Ro'te's damsche Electrische Tramweg-maatschap?» zijn de bedrljfsontvangsten weer onnc spellend teruggeloopen. Dat blijkt nu ontvangsten over de maand Septea' 1936 een der drukste maanden kend zijn gemaakt. Niettegenstaande die maand 140.000 passagiers meer wrw* werden dan over September 1935 da» J de ontvangsten met f. 74.448.50. Dat het vorige jaar vergeleken een acw gang van ongeveer 16 °/o. j

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2