LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 29 October 193( De strijd in Spanje A*Telef.6€6| RECHTZAKEN IAAT/TE BERICHTEN RIJKSHERBARIUM. Jaarverslag over 19351936. Aan het verslag van den hoogleeraar- directeur van het Rijksherbarium alhier, prof. dr. H. J Lam over het tijdvak 1 September 1935 tot 31 Augustus 1936 is het volgende ontleend: Met erkentelijkheid kan worden vermeld, dat de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zich heelt kunnen vereeni- gen met een voorstel om een bedrag ter beschikking te stellen voor bezoldiging van eenige losse werklieden. Voor 1936 werd hetzelfde bedrae toege staan als voor 1935. n.l. f. 5470 minus 10 In het verslagjaar deed zich een ernstige Insectenschade voor die het aanvragen van een extra-crediet boven de eveneens noo- dige geblokkeerde 10 c noodzakelijk maak te Met groote erkentelijkheid moge gewag worden gemaakt van de krachtdadige me dewerking van Curatoren en van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen. waardoor alle benoodiede credle- ten werden toegestaan, n.l 10 van het materieel crediet a f. 547 en een extra materieel crediet voor het aanschaffen van nieuwe doozen en papier van f. 1745. Boven dien werd toestemming verkregen de twee nog ontbrekende desinfectie-lnstallaties te doen aanbrengen Speciaal ten behoeve van de publicaties werd van het Leidsch Universiteitsfonds een bedrag van 4 x f. 50 beschikbaar ge steld. Teneinde tegemoet te komen aan het nijpend tekort aan ruilmateriaal waardoor reeds sinds jaren niets kon worden terug gegeven voor ontvangen waardevolle col lecties. werd een beroep gedaan op bezit ters van goede herbaria om die voor ruil- doeleinden aan het Rijksherbarium af te staan. Als antwoord hierop kwamen vele groote en kleine collecties, meest Neder- landsche planten, binnen, 'n.l. van mevr. M. R. S. Boetje-van Ruyven. dr. J. Th. Henrard. J. B. Bernink L. de Bruyn G. Vermeulen, mej. dr. J. C. Went en anderen, waarvan 4160 exemplaren voor ruil werden bestemd. De door den oud-resident Logeman te Den Haag geschonken fraaie collectie was- modellen van Indische vruchten, afkomstig van mevr. van Hoek-Hilson. werd onderge bracht in de met het Botanisch Laborato rium geruilde vitrines Gedurende het verslagjaar werd het Rijksherbarium door 181 personen bezocht. Óp 4 September 1935 bezochten ongeveer 70 leden van het Zesde Internationale Con gres het Rijksherbarium. Het aantal personen, dat korteren of langeren tüd in het Rijksherbarium werk zaam was bedroeg 15. Prof. Lam zette zijn onderzoek van de Verbonaceae. Sapotaceae en Burseraceae van Nederlandsch-Indië en van de Stille Oceaan voort. Dr J. Th. Henrard. conservator zette de bewerking der monofrafische gegevens voor het geslacht Digitaria voort. Een onderzoek naar de Indische Bamboe soorten werd in studie genomen. Met dr van Ooststroom revideerde hij de geslachten Taxodium en Glyptostyobus. Op 15 Februari vertrok de hoofdassistent dr. Lütjeharms. daartoe in staat gesteld door het Buitenzorg-fonds, na voorbereiding ook op ethnozrafisch. geologisch, e.d. ge bied. van Amsterdam naar Ned. Indië iBuitenzorg), waar hli op 8 Maart aan kwam. Van 21 Mei—13 Juni werd een reis ge maakt naar het eiland Enggano. dat uit voerig geëxploreerd werd en waar zoowel Phanerogamae en Cryptogamae werden verzameld. Op Enggano werden in totaal ruim 18(Xi nummers verzameld, terwijl de reis naar Indië totaal circa 3400 nummers opleverde. Op 22 Augustus werd de terug tocht van Batavia weer aanvaard Gedurende het verslagjaar nam de biblio theek toe met 91 boeken. 1099 tijdschrift nummers en 225 overdrukken. Het aantal uitleeningen bedroeg 956. Onder de vermelde boekenschenkingen bevindt zich ook een drietal waardevolle werken (21 deelen) uit een deel van de bibliotheek van wijlen prof. W. F. R. Valckenier Suringar aan het Botanisch La boratorium en het Rijksherbarium samen aangeboden door zijn weduwe mevr. J. Valckenier Surlngar-De Wilde (221 deelen), ter onderlinge verdeeling. Bovendien ont ving het Rijksherbarium een deel van het legaat mej. C. A. v. Wlckevoort Orommelin (218 deelen, waaronder zeer waardevolle, b.v. een volledige Curtis's Botanical Maga zine 1146) en van dr. W. C. de Leeuw een eveneens zeer waardevolle collectie flora's en plaatwerken met de bedoeling die uiteen te nemen en in de Icones-col- lecties op te nemen, voorzoover het dou bletten betreft (147 deelen). De niet in het Rijksherbarium aanwezige werken zullen ongeschonden blijven (240 deelen). Het ligt in de bedoeling van dr. De Leeuw deze collectie aan het Rijksherbarium te schenken. Het aantal loopende tijdschriften ver meerderde met 16 tot 432. Gemonteerd werden "16.289 exemplaren (vorig jaar 2700); voor de eerste maal geïnsereerd 7489 exemplaren; verdere ge- insereerde exemplaren 4418 (totaal geïn sereerd 11.907 exemplaren). Aan instituten werd 3491 maal materiaal ter bewerking uitgeleend (v.j. 2368 maal), aan particulieren 1438 (v.j. 1173); van in stituten werd geleend 2315 maal (v.j. 3546) en van particulieren éénmaal De aanwinsten bedroegen 10.300 planten, 600 fossielen en 482 icones, terwijl 3004 doubletten werden uitgegeven. De verzend lijst van het tijdschrift omvat 414 num mers. Aan den candidaat W. Kruyt werd uit het Vollenhoven-fonds een bedrag van f. 150 toegestaan ten behoeve van zijn ver- zamelreis naar Portugal samen met or. Kostermans uit Utrecht. 4556 Ungez Med.) BESTAANDE STROOMINGEN IN DE INDISCHE WERELD. VOORDRACHT OVER SPRAAK. EN STEMGEBREKEN. Door Madeion E. Jama. Gisteravond hield mej. Madeion E. Jama in een der zalen van de „Harmonie" een voordracht over: ..De meest voorkomende spraak- en stemgebreken". Na een korte inleiding over het begrip spraak, zeide mej. Jama, dat stoornissen bij de spraak door zeer uiteenloopende omstandigheden kunnen optreden. Zoo zal iemand, die doof is, op den duur onduide lijk gaan spreken. Wil een doove niet vereenzamen, dan zal hij gebruik moeten maken van een ge- hoor-apparaaat, het Uplezen en de vin- gertaal. Ook kunnen storingen optreden in houding van de Indonesiërs beïnvloed heb- Voordracht van dr. Soetomo. Dr. R. Soetomo heeft In het Kleln-Audi- torium van de Leidsche Universiteit een voordracht gehouden over „Bestaande stroomingen in de Indische wereld". De spreker werd ingeleid door prof. mr. H. A. Idema, die o.a wees op de beteekenis van dr. Soetomo. zoowel in zijn praktijk als arts en zijn leeraarschap aan de artsen school te Soerabaya, als in de practische politiek en bemoeiingen op sociaal-econo misch gebied, waarbij hij vooral den na druk legde op den geestelijken achtergrond van dr Soetomo's leven. Dr. Soetomo begon met erop te wijzen dat een nauw contact tusschen Holland en Indonesië alleen maar mogelijk zal zijn als de geestelijke stroomingen onder het Indonesische volk begrepen worden. Sinds eeuwen her is het Indonesische volk ln aanraking geweest met andere volkeren. Vooral Java. dat een vruchtbaar land is en waar handel en landbouw groote beteeke nis hebben, is door vele vreemdelingen bezocht. Reeds pl.m. 300 jaar voor Chris tus kwamen er de Grieken, daarna de Hindoes, die vooral de litteratuur en de Mohammedanen, die de democratische HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Van Brummen's Boekhandel en Druk- iU-,N'V"' Prlns Hendrikstraat 29c, Aiphen a.d. Rijn. Uittredend Commissaris: A. van Brummen, Amsterdam. Nieuwe Commis saris: H. B. v. Brummen, Alphen a. d. Rijn de centrale centra. Door oefening kan hier veel worden bereikt: andere deelen van de hersenen kunnen de beschadigde deèlen te hulp komen. Over het stotteren bestaat een zeer uit gebreide literatuur. Het spreken komt tot stand door de omzettng van gedachten in klanken. Bij stotteren werken de verschil lende organen niet op de juiste wijze samen. De oorzaak van het stotteren moet ge legen zijn ln de hersenen, doch de juiste oorzaak heeft men nog niet kunnen vast stellen. Wel is vastgesteld, dat ziekteverschijn selen, zenuwachtigheid, vermoeidheid, mi lieu en vele andere factoren het stotteren bevorderen. Ook het optreden van het stotteren is zeer verschillend. Over de be handeling loopen de meeningen eveneens sterk uiteen. Wel is men het er over eens, dat wil men succes hebben, de patiënten zeer rustig moeten leven, terwijl aan het gebrek in geen geval aandacht mag worden besteed. Over het algemeen zijn stotteraars meer dan middelmatig intelligent. De verhou ding van stotterende jongens en meisjes is als 31. Bij volwassenen is die verhouding als 9—1. Onder personen boven de 50 jaar treft men bijna geen stotteraars aan. Voor goede sprekers is in de eerste plaats noo- dig een goede uitspraak der woorden. He laas wordt hieraan nog zeer weinig ge daan. Het aantal sprekers met heesche, te hooge of te lage stemmen is legio. Bijna altijd kunnen deze fouten door oefening worde:, gecorrigeerd. Voor een spraakleeraar is het niet alleen noodzakelijk dat hij zijn eigen taal op de juiste wijze uitspreekt, doch ook moet hü in staat zijn om' het dialect, dat hij moet corrlgeeren na te. doen om zijfi leerling op zijn fouten ïe wijzenzijn gehoor moet dan zeer scherp zijn Nadat mej M. J. Jama nog enkele an dere spraakgebreken onder de loupe had genomen, werd gepauzeerd Hierna werd gelegenheid gegeven het stellen van vragen. tot LUSTRUMVIERING CHR. HIST. JONGERENGROEP. ben. Dat de verbreiding van de Hindoeïs tische en Mohammedaansche denkbeelden cn geloofsvorm, zelfs zonder systematische zending, zoo snel is gegaan, berust op de groote ontvankelijkheid van den Indone siër voor alles wat waar en goed is- Ook het Westen: Portugal en Holland, heeft b'n Indrukken nagelaten, vooral in de wijze van schrijven en taalgebruik. Dit is dan ook de reden, waarom de Partai Indonesia Raja, waarvan Soetomo lid is, het onder wijs poogt te veranderen en meer produc tief te maken bijv door het Malelsch overal met Latijnsche letters te gaan schrijven zoodat alle Maleiers de tegen woordige geestesproducten van hun land- genooten kunnen lezen en begrijpen. De Partai, die aanvankelijk niets deed dan de regeering vragen en smeeken, begint nu onder Invloed van geestelijke stroomingen, communisme, Ghandi, zelf te scheppen. Ze staat op een religieuzen en nationalistl- schen grondslag en volgt niet de wester- sche methode van „vrijheid, gelijkheid, broederschap" maar de inheemsche be ginselen: „wat is er van de latente krach ten van de Indonesiërs te maken?" Ze streeft niet naar onafhankelijkheid als doel, maar gebruikt deze als middel om het hoogere doel: de harmonische ontwik keling van het volk te bereiken. Het ideaal wordt betracht door rekening te houden met bestaande mogelijkheden, in dit gevalde liefde van den inlander voor zijn land. Door deze liefde te ontplooien, door eiken weerstand te overwinnen als een examenvraagstuk, poogt men den zielegroei van de Partai-leden te bevorde ren. Ieder kan naar eigen roeping werken in allerlei instellingen op economisch, so ciaal, propagandistisch en ander gebied. Een gevaar voor de Nationalistische be weging is misschienfcg Invloed van Japan inandel, agressie), vah Brltsch-Indië (cul tuur) en Egypte (religieuze sfeer), een ge vaar dat op te heffen is door beter onder wijs. waardoor de Indonesiërs al deze ln-* vloeden beter zullen kunnen verwerken Bouwend echter op deze ontvankelijkheid dit vermogen tot absorbeeren, eindigt spr. met den raad, in de toekomst het con tact zeer nauw te maken tot heil van Indië en tot eer van Nederland. Een vaandel aangeboden. De Chr. Hlst. Jongerengroep, welke deze week ln een lustrum-stemming verkeert, had gisteren het Gebouw Prediker tot haar domein gekozen. In de vroolijk versierde zaal waren hier vele genoodigden en voorts alle leden der groep samen gekomen om ln intiemen kring het vijf-jarig bestaan te herdenken. Van deze gelegenheid maakte een dames-comité, dat onder leden en be langstellenden gelden .had verzameld om te komen tot aanbieding van een geschenk, gebruik om bij monde van mej. A v. d. Sluis de groep een vaandel aan te bieden. Dit vaandel werd door den voorzitter, den heer Hendriks onder grooten dank aan vaard. In aansluiting op deze woorden van dank richtte spr. zich met een kort propa- ganda-speëchje tot de aanwezige niet- leden. De samenkomst, welke een prettig ver loop had werd verder afgewisseld met me chanische muziek door den heer Welling, de opvoering van een één actertje en de clamatie van den heer Spaanderman. Het was vooral het optreden van den heer Spaanderman dat deze avond zoo buiten gewoon deed slagen. Zijn transformatie- schets „Een vacantie op een boerderij", waarvan de groep de première had. sloeg al zeer in.. Een mooi succes boekte de Jubileerende groep met de toetreding van een tiental nieuwe leden, terwijl meerderen de toezeg ging deden met de vereeniging in nader contact te willen komen. Men verzoekt ons te willen melden dat, ln afwijking van het oorspronkelijke pro gramma, voor den hedenavond in de Stads gehoorzaal te geven Natlonalen avond de beschikking is verkregen over de sprekende Oranjefilm van Polygoon, waarin opgeno men zijn de verlovingsfeesten en diverse gebeurtenissen, met toespraken, uit het leven der Prinses. Vooraf draait de 3-Octo- ber-film 1936 welwillend beschikbaar ge steld door de directie van het Casino theater. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch Recht de heeren P. R. d'Arnaud Gerkens (Den Haag), B. J. L Beunders (Den Haag) en W. J. Rutgers (Schevenin- genen voor het doctoraal examen Indisch Recht de heeren W. J. Copper (Oegst- geest) en H. J, Lang (Den Haag). In verband met minder reizigersver- voer gedurende de wintermaanden zullen azn V,an„Feld<?n naar Utrecht met „IVI. Qr. g. één rijtuig 3e klasse verminderd worden.] Zwikken, H. Casimir en G. P. Xttmann In de gistermiddag gehouden bijeen komst van het Genootschap voor Natuur-, Genees- en Heelkunde sprak prof. dr. S. E. de Jongh alhier over „vrouwelijke" en „mannelijke" hormonen. Tot nieuwe leden werden o.a. benoemd onze stadgenooten, prof. dr. J. J. Lljnst (7nr!1rlp/>v. tT /"vips Wanneer en hoe wordt Madrid genomen? Men vraagt zich thans af wanneer en hoe de nationalisten Madrid zullen binnen rukken. De eerste veronderstelling is, dat wanneer de koloniale troepen Villa Verde, een zuidelijke voorstad van Madrid hebben bereikt, zij hun opmarsch zullen staken om de andere troepen, welke uit het Noor den, Noord-Oosten en Westen oprukken, gelegenheid te geven de stad te naderen en deze zoo van alle zijden -te omsingelen. Daarna zullen de troepen het resultaat van de_ onderhandelingen tot onvoorwaar delijke 'overgave van de stad afwachten. Een andere veronderstelling is, dat hat koloniale leger uit het Zuid-Westen zal op rukken tot het centrum der stad om de vitale punten te bezetten. In dit geval zul len dozijnen tanks optreden als dekking voor de regulares en leglonaires, teneinde zooveel mogelijk verrassingen te voorko men, aangezien zonder twijfel alle regee- rlngstroepen gelegenheid hebben gehad r,aar het Oosten te trekkën. Generaal Franco wil slechts met de uiterste voorzichtigheid oprukken en men verwacht, dat Madrid begin van de vol gende week zal worden genomen. Generaal Varela is over een front van 8 K.M 12 K M. opgerukt en bezette Torre- jon de la Calzada. Ook in de richting van het Escurial zijn nieuwe vorderingen ge- muukt De luchtmacht der nationalisten bom bardeert krachtig de toegangswegen tot Madrid, teneinde den toevoer van levens middelen te verhinderen. Ook werden de kazernes van Madrid gebombardeerd. Voorts zijn Granada. Sevilla en Caceres door regeerlngsvllegtuigen gebombardeerd. Italiaansche steun aan de nationalisten? De Russische bladen berichten uit Parijs, dat de Italiaansche vice-minister van luchtvaart, generaal Valle, dezer dagen de vliegvelden Ciamplino. Centocello, Guido- nia en andere heeft bezocht om vrijwilli gers te werven, welke de Italiaansche re geering met „bijzondere missie" naar Spanje wil zenden De voorwaarden voor dienstnemen waren 20.000 lire reiskosten, maandeiijksche gage van 8000 lire, verhoo ging in rang na terugkeer uit Spanje en een levensverzekering "van 100.000 lire voor iederen officier. Een keus werd gemaakt uit de beste officieren en het technische personeel. De uitverkorenen werden naar Genua gezonden, vanwaar zij naar Spanje gaan. Een Itallaansch vlieger, die kort gele den naar Mallorca is gezonden heeft zijn familie medegedeeld, dat daar geen brand stof is voor de toestellen en dat de be manning bijna honger lijdt. Gage wordt sedert een maand niet uitbetaald en alle beloften, welke hen in Italië zijn gedaan, zijn bedrog. Aangezien de Duitsche fascisten op Ma- lorca beter verzorgd worden dan de Ita lianen. komen herhaaldelijk ongeregeld heden tusschen beide groepen voor. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID." Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging heeft het initiatief genomen, om on der de leden van de vereeniging propa ganda te maken tot het aanschaffen van een vlag, zulks mede in verband met de a.s. feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard. Binnen korten tijd is een aantal van 90 vlaggen aan de buurtbewoners verkocht, welk aantal steeds grooter wordt. De hierbedoelde vlaggen zijn van het formaat 1.50x1 M., en sorteeren bij een voldoend aantal een aardig effect. Aangezien vooral in den laatsten tijd tel kens wordt verzocht om bij nationale en stedelijke feestelijkheden te „vlaggen", is het bovenstaande wellicht een aansporing voor buurtcommlssie's, vereenigingen e.d. eenzelfde actie op touw te zetten. Het bestuur is gaarne bereid inlichtin gen te geven, waarbij rekening wordt ge houden met minder koopkrachtigen. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 65-jarige los werkman P. S„ die eenlgszins onder den Invloed van sterken drank ver keerde, in zijn- woning aan de Heeren gracht van een trap gevallen, waardoor hij een bloedende wonde aan het voorhoofd bekwam en door den E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis moest worden over gebracht. Hedenavond wordt onder den firma naam H. F. van Weeren en Zoon in het perceel Levendaal 39 een rund-, kalfs- en varkensslagerij annex handel in fijne vleeschwaren geopend. De winkel is naar de eischen van het bedrijf Ingericht en maakt een goeden indruk. ATHLET1EK. NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. De volgende prestaties zijn door de record-commissie van de K.N.A.U. als Ne- derlandsch record erkend 1500 meter hardloopen heeren S. C. Petit 4 minuten 6 sec., gevestigd op 27 Juni 1.1. te Amsterdam. 4000 meter hardloopen S. C. Petit 12 min. 25.2 sec. gevestigd op 5 Juli 11. te Amster dam. 2 Engelsohe mijl snelwandelen heeren P. J. Engelman 14 min. 17.4 sec., gevestigd op 31 Augustus 11. te Amsterdam. 4 x 100 meter estafette dames A.D.A. tijd 50.1 sec., gevestigd op 6 September J.I. te Amsterdam. 10 x 100 meter estafette dames A.D.A. 2 min. 9.8 sec., gevestigd op 6 September Jl. te Amsterdam. 200, 100, 80, 60 meter estafette dames A.DA. 56.3 sec. op 6 September te Amster dam. OUD-NOTARIS VOOR DEN RECHTER. Vandaag heeft de arrondissementsrecht bank te Den Bosch behandeld de zaak tegen den 59-Jarigen L. J. J. L., vroeger notaris aldaar, thans gedetineerd. Ver dachte stond terecht wegens het opmaken van valsehe acten en wegens verduistering. Voor de behandeling van deze zaak be stond groote belangstelling De verdachte maakte een beklagenswaardigen indruk en legde zonder aarzeling een volledige beken tenis af. Mi*. J. van Besouw. die als curator in het faillissement optrad, verklaarde, dat de schulden van verdachte de baten belang rijk overtroffen. Hierna werden nog verscheidene getui gen gehoord, waarna de officier van justi tie, mr. van den Burg, requisitoir nam Hij wees er op, dat verdachte zich heeft schul dig gemaakt aan misdrijven, die als de ergste moeten worden beschouwd, waaraan een notaris.zich te buiten kan gaan. Deze misdrijven raken niet alleen het persoon lijke, maar vormen een schande voor den geheelen notarisstand. Rekening houdende met den ernst der feiten, eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van vier jaren, met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Witlox, ving zijn pleidooi aan met er op te wijzen, dat de verdachte den wensch heeft uitgesproken, dat de verdediging niet zal beproeven, zijn schuld te verkleinen. Hij verwacht niet anders, dan een rechtvaardige straf. PI verzocht, daar deze mensch reeds zwaar geboet heeft voor zijn fouten, de uiterste clementie. Nadat de andere verdediger, mr. van der Eerden, verklaard had, van het woord af te zien, werd de uitspraak bepaald op pon derdag 12 November a.s. HAARLEMSCHE RECHTBANK, De Rechtbank deed uitspraak in <ja zaak tegen den 64-Jarigen G. J. B. te Ril. legom, die op 15 dezer in hooger beroep terecht stond van een vonnis van den Haarlemsche kantonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van Mo subs. 5 dagen hechtenis. Verdachte had op 19 Juli 1.1. te Hillegom in de Weerestein- straat op zijn rijwiel gereden, niettegen staande dit daar ter plaatse verboden is en door borden is aangegeven. De Officier van Justitie had bevestiging gevraagd van het vonnis van den kantonrechter. De Rechtbank achtte, hetgeen verdachte ten laste was gelegd, niet bewezen, en ook niet strafbaar. Tevens was bovengenoem de straat niet voor beide richtingen ver- boden. De Rechtbank ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. Vervolgens deed de Rechtbank uitspraak ln de zaak tegen den 53-jarigen bloemen- exporteur J- J. uit Aalsmeer, die op 15 de zer terecht stond van een vrijsprekend vonnis van den Kantonrechter te Haarlem De ambtenaar van het O. M. was hiervan in hooger beroep gegaan. Verdachte had op 22 Mei j.l. te Aalsmeer den wielrijder J. J„ aldaar woonachtig, op het kruispunt KleefkadeManegelaan. tengevolge van het in de verkeerde richting laten staan van zijn richtingwijzer aangereden. De Of ficier had vernietiging gevraagd van het vonnis van den kantonrechter en legen verdachte geëlscht een geldboete van f.20 subs. 10 dagen hechtenis. De Rechtbank veroordeelde verdachte tot een geldboete van f. 5, subs- 3 dagen hechtenis. De Rechtbank deed vervolgens uitspraak in de zaak tegen JL O. uit Haarlemmer meer, die op 15 dezer terecht stond ln hoo ger beroep van een vonnis van den kan tonrechter te Haarlem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f.6- subs. 3 dagen hechtenis, wegens overtre ding der Motor- en Rijwielwet. Verd. had op 12 Juli 1.1- te Hoofddorp op het kruis punt StationswegManegelaan aldaar met zijn auto geen voorrang gegeven aan een auto. die van rechts kwam en be stuurd werd door den heer J. J. W. leeraar te den Haag. De beide auto's kwamen hierdoor in botsing, waardoor die van den heer W. materieele schade opliep. Getuige W. had gemeend, dat verd. zou stoppen. De Officier had verdachte even eens schuldig verklaard en vroeg na ge tuigenverhoor bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De Rechtbank vernietigde het vonnis van den kanton rechter en opnieuw rechtdoende veroor deelde zij verd. tot f. 4subs. 2 dagen hechtenis. BINNENLAND. IIAAGSCHE RECHTBANK. De rechtbank veroordeelde heden den los werkman H H.. uit Leiden, gedetineerd, wegens diefstal van planten en rijwielen, tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. P. van der M„ fotograaf, gedetineerd, we gens diefstal van rijwielbelastingmerken te Boskoop, tot zes maanden gevangenisstraf. BELEEDIGING VAN EEN BEVRIEND STAATSHOOFD. De vijfde kamer der arrondissements rechtbank te Aim-sterdam, heeft vandaag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den hoofdredacteur van Het Volk. den heer J. F. Ankersmit. die terecht liep, gestaan wegens eenvoudige heleediging an het hoofd van den bevrienden staa' utsch- land en verdachte veroordeel, tol een geldboete van f. 150.— subs 15 dagen hechtenis. De officier var- justitie had f. 250.subë. 25 dagen gevorderd. De verdwijning te Waddenoyen. Men neemt aan dat de jongeman verdronken is. Tiel, 29 October (per telefoon), (Speciale Berichtgeving). De geheimzinnige verdwijning van den 18-jarigen zoon van een varkenshandelaar te Waddenoyen, die sinds Zaterdagnacht wordt vermist (men zie onder Gemengd Nieuws) heeft te Tiel en omgeving veel stof doen opwaaien. Gieruchten deden zelfs de ronde, dat de jongeman in een vechtpartij zou zijn be trokken, waarin hij gewond zou zijn ge raakt. Men beweert zelfs, dat hij opzette lijk van het leven zou zijn beroofd. Naar aanleiding van deze fantasie rijke geruchten zijn wij op onderzoek uitgegaan, waarbij direct werd vast gesteld, dat van eenig misdrijf geen sprake is. De vertegenwoordiger van het gemeente bestuur van Waddenoyen met wien wij bij afwezigheid van den burgemeester, een on derhoud hadden, vertelde ons dat de jonge man, die onder den invloed van ster ken drank heeft verkeerd, de koers is kwijt geraakt. Inplaats van in de richting Waddenoyen te gaan-is hij naar het veer van de Waal gewandeld. Daar moet hij van de kademuur zijn gevallen en versuft door den val is hij waarschijnlijk in de Waai geloopen en daar Jammerlijk verdronken. De veerman van de gierpont vertelde nog dat de jongeman erg dronken was geweest. Men had hem In het wachthuisje onderge bracht, opdat hij daar zijn roes zou uit slapen Vermoedelijk tengevolge van zijn dronkenschap heeft hij dorst gekregen Hij zal toen waarschijnlijk naar de Waal zijn geloopen om te drinken en toen voorover zijn gevallen en door den stroom meege sleurd zijn. POGING TOT INBRAAK. Hedenmorgen omstreeks ld uur kwam mej. D. aan den Leldscheweg te Voorscho ten tot de minder aangename ontdekking, terwijl zij een oogenblik was weggeweest, dat ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht aan haar woning. Bij het betre den van de woning trof zij aldaar aan den 18-jarigen W. F,, uit Leiden, die op haar vraag wat hij in huis deed. iets mom pelde van een fiets en probeerde te ont vluchten. Zij wist het jongmensch echter te pakken en hem vast te houden totdat de politie aanwezig was, die hem voorloo- pig meenam naar het politiebureau, alwaar hij is ingesloten. Het onderzoek is nog niet beëindigd. JE GELDERSCHE CREDIETVEREENIGING Naar wii vernemen heeft de Nederland- sche Handel-maatschaDDii besloten de haar verleende optie tot overneming van het be drijf van de Geldersche CredietvereeniglM per 1 November aa. uit te oefenen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2