Een jacht als nationaal huwelij ksgeschenk DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 No. 23496 Oproep aan het Nederlandsche Volk HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sie Jaargang Dif nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Het Algemeen Comité richt zich hierbij tot het Nederlandsche Volk voor het verkrijgen van de medewerking van allen aan het Nationaal Geschenk, dat zal worden aangeboden ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoog heid Juliana, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, en Zijne Door luchtige Hoogheid Bernhard, Prins van LippeBiesterfeld. In al zijne geledingen heeft het Nederlandsche volk eene overweldigende en ontroe rende vreugde getoond bij het vernemen van de heug lijke tijding. De liefde en trouw jegens het Huis van Oranje traden opnieuw in een helder licht. Van tal van zijden klonk reeds aanstonds, spontaan en hartelijk, de wensch om deze gevoelens van vreugde, liefde en trouw in een huwelijksgeschenk tot uitdrukking te brengen. Dezen wensch te verwezenlijken, is het doel van het Comité. Het Prinselijk Paar heeft zich uitgesproken voor één nationaal geschenk. Aan deze uitspraak zij hier herinnerd. Onder goedkeuring van Prinses en Prins bestaat het voornemen een jacht voor het bevaren van de binnenwateren aan te bieden. Daarenboven ligt het in de bedoeling, het noodige te verrichten voor moderniseering en inrichting van het Paleis, dat het Prinse lijk Paar zal gaan bewonen, dan wel voor bouw en inrichting van een passend landhuis. Een beslissing omtrent dit tweede geschenk kon niet aanstonds worden genomen. Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Rot terdam. Prof. Dr. J. Huizinga, Hoogleeraar, te Leiden. H. G. J. de Monchy, Lid van de firma Pakhuismeesteren. te Rotterdam. H. Nijgh, Directeur der Nieuwe Rotter- damsche Courant, te Rotterdam. J. H. Reinhardt, oud-Wethouder der ge meente Dordrecht, wonende aldaar. H. A. Schreuder. Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, te Schoonhoven. G. Slob, Dijkgraaf van het Hoogheem raadschap De Alblasserwaard; burgemees- der gemeenten Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, te Meerkerk. Jhr. Mr. J. C. Stoop, oud-Directeur van het Kantoor Dordrecht der Twentsche Bank, te 's-Gravenhage. Mr. L. Trouw, Lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, te Brielle. W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Delfland, te 's-Gravenhage. W. Warnaar. Wethouder der gemeente Sassenheim. wonende aldaar. Jhr. Mr. H. C. van der Wyck, te 's-Gra- venhage; terwijl Jhr. Mr. R. Sandberg van Boelens, Chef van het Kabinet van den Commis saris der Koningin voornoemd, als secre taris aan dit Comité is toegevoegd, Het secretariaat van het Algemeen Comité is gevestigd te Arnhem, Velper- binnensïngel 5, tel. 21300. Prins Bernhard naar Den Bosch. De gelegenheid tot het storten van bij dragen is bij het meerendeel der dag bladen opengesteld. Daarnaast bestaat die gelegenheid bij de penningmeesters van de Provinciale Comité's, van de Comité's in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en van de plaatselijke Comité's, die onder de auspiciën van de Provinciale Comité's rijn of zullen worden opgericht. Giften kunnen gestort worden aan ons bureau of op ons giro-nummer 57055 en rullen regelmatig in ons Blad verantwoord worden. Uitvoerend Comité. De volgende heeren vormen het Uitvoe rend Comité: Mr. L. J. A. Trip, President van de Ne derlandsche Bank, Voorzitter van het Co mité Amsterdam, Voorzitter van het Uit voerend Comité. Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, Oud- Gouverneur van Suriname, Voorzitter van bet Werk-Comité. Mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, Substi tuut Griffier bij de Arrondissementsrecht bank te Arnhem, Secretaris van het Werk- Comité. Mr. E. de Visser, Advocaat en Procureur, Secretaris van het Werk-Comité. Mr. D. Crena de Iongh, President van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, Alge meen Penningmeester. Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysseit, Lid van de Eerste Kamer der Staten Gene taal. Voorzitter van het Comité in de Pro vincie Noord-Brabant. Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk, President van het Gerechtshof te Arnhem, Voorzitter van het Comité in de Provincie Gelderland. dhr. j. h. Röell, Eerste Ondervoorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, Voor zitter van het Comité in de Provincie Zuid- Holland. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, "-Burgemeester van Haarlem, Voorzit- Holland 'let 'n Provincie Noord- M. Fernhout, Burgemeester van Middel- wg. Voorzitter van het Comité in de Pro vincie Zeeland. dom' P' Maller, Directeur van de Rotter- amsche Bankvereeniging te Utrecht, Voor- nt,er, ,varl het Comité in de Provincie Jh van 'let' Werk-Comité. var. r' van Beyma, Burgemeester i I» jLeeuwarden, Voorzitter van het Comité Dr ?rovincic Frieslad. B. E' Baron de Vos van Steenwijk, wgemeester van ZwoUe, Voorzitter van het Comité in de Provincie Overijsel. M. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Siochteren, Burgemeester van Slochteren, Voorzitter van het Comité in de Provincie Groningen. Mr. J. Bothenius Lohman, Burgemeester van Assen, Voorzitter van het Comité in de Provincie Drenthe, Jhr. Mr. G. A. H. Michiels van Kesse- nich. Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, Voorzitter van het Comité in de Provincie Limburg. T. F. J. Muller Massis, Lid van den Raad van State, Voorzitter van het Comité 's-Gravenhage. Mr. A. van der Hoeven, Lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, Voorzitter van het Comité Rotterdam. Ph. Mees, lid van de Firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam, Lid van het Werk- Comité. Werk-Comité. In het Werk-Comité hebben zitting: Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, Voorzitter. Mr. W. U. Hazelhoff Roelfzema, Secre taris. Mr. E. de Visser, Secretaris. Mr. D. Crena de Iongh, Algemeen Pen ningmeester. Ph. Mees, Lid. Mr. H. Waller, Lid. Comité provincie Zuid-Holland. Het Provinciaal Comité voor Zuid-Hol land is als volgt samengesteld: Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Minis ter van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, Eere-voor- zitter. Jhr. J. H. Röèll, Luitenant-Generaal b.d.. Eerste Ondervoorzitter van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis", te 's-Gravenhage, Voorzitter. Mr. P Polvliet, oud-President van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, wonende aldaar, Ondervoorzitter. Jhr. Mr. Dr. O. Reuchlin, Agent van de Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage, wo nende aldaar. Penningmeester. Mevrouw Mr. C. C. Bakkervan Bosse, Lid van ae Provinciale Staten van Zuid- Holland, te 's-Gravenhage. H. J. Borghols, oud-Lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, te 's-Graven hage. L. Hoejenbos, Directeur van den Gemeen telijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon te 's-Gravenhage, wonende aldaar. Mr. Abr. van der Hoeven, Lid van de BEZOEK AAN HET ESCADRON PANTSERWAGENS. Heden heeft Z.D.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan 's-Hertogenbosch, ter bezichtiging van het escadron pantserwa gens aldaar. In gezelschap van zijn secre taris jhr. W. Röell bereikte de prins circa half elf per auto de grens der gemeente. Te Hintham werd de hooge bezoeker opge wacht door den commandant van het esca dron oantserwagens, ritmeester H. Wil- brennirik, die hem begroette. Daarna werd door de stad naar de Isabella-kazerne ge reden. Op het kazerneterrein werd Prins Bern hard begroet door den garnizoenscom mandant. Na de begroeting werd de Prins geleid naar het achter het hoofdgebouw gelegen excercietie-terrein, waar het esca dron pantserwagens in volledige uitrusting stond opgesteld hetwelk door hem werd geïnspecteerd. Vervolgens gaf de Prins den wensch té kennen, ook het inwendige van de pantserwagens te mogen aanschouwen; na zich in een overall gestoken te heb ben. bezichtigde de Prins een in de excer- citieloods geplaatsten wagen- Vervolgens nam de Prins in een der pantserwagens plaats en reed hij met een colonne naar Je Vughterheide, waar demonstraties wer den gegeven. Op de heide werden demonstraties ge geven in het leggen van rupsbanden om de wielen, het nemen van siooten en het vuren uit mitr illeuses en 4 cM. kanon nen. Alvorens naar de kazerne werd teruggekeerd, werd nog een bezoek ge bracht aan de in aanbouw zijnde garage, waarin de pantserwagens zullen worden ondergebracht. Te ruim één uur was het bezoek beëin digd en begaf prins Bernhard zich naar het paleis van den Commissaris der Ko ningin, jhr. van Rijckevorsel, waar hij de lunch gebruikte. In den loop van den middag is de prins naar Eindhoven vertrokken, waar hii mor gen de Philips-fabrieken zal bezichtigen. T00NEEL NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. VER. R'DAMSCH-HOFSTADTOONEEL. Een Lentedag van 's morgens acht tot middernacht. Blijspel van Dodie Smith. Wanneer de eerste zonnige herfstdag zich 's morgens onverwachts aandient, dan is het. of plotseling een nieuwe geest vaardig wordt over mensch, dier en plant. Wat zich dan van 's morgens acht tot middernacht niet kan afspelenhet is een chaos van gebeurlijkheden; trouwens in de korte in houdsbeschrijving, die wij reeds vermeld den, kwam dat al tot uiting. Men ziet voor zijn oogen in negen tafe- reelen a ldie gebeurlijkheden in de familie Hilton de revue passeeren. Het zijn als het ware grepen uit het leven. die. gelijk in een blijspel past, niet te zwaar zijn aangezet in tegendeel in luchtigen trant losjes een soort lijn aangeven doch trots alle losse luchtigheid zoodanig, dat nu en dan een ernstigen ondertoon als van zelf zich baan breekt en de zich amuseerende toeschou wers beïnvloedt. Iets schrijnends bijkans waait dan over het voetlicht, bewijs hoezeer de auteur heeft geput uit het werkelijke volle leven. En dat is het ongetwijfeld, dat dit blijspel een bijzondere charme geeft. Hoever kunnen zelfs de ouders van z.g. goed opgevoede kinderen van hun kroost afstaan, terwijl zij meenen de kinderen te kunnen peilen tot in het diepst van hun schijnbaar nog argelooze zieltjes en hoe kan eigen ziel plots op harden proef wor den gesteld! OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L. OLANGEBRUG A Ouderavond. In het gymnastieklokaal van bovenge noemde school werd gisteren de tweede ouderavond van dit jaar gehouden, welke zich in een flinke opkomst der ouders mocht verheugen. Ongeveer 120 ouders hadden aan de uitnoodiging tot bijwoning van dezen ouderavond gevolg gegeven. Het hoofd der school, de heer D. Bosma heette in zijn openingsrede allen van harte welkom, in het bijzonders die ouders, wel ke voor de eerste maal een ouderavond be zoeken. Verder was het hem een groot genoegen te mogen begroeten den heer Baak, Rijksinspecteur bij het onderwijs. Van den wethouder van Onderwijs en den heer Vriend, gemeentelijk inspecteur bij het onderwijs, was bericht van verhinde ring binnengekomen. Het was spr. een be hoefte hier dank te brengen aan mej. Kok, die als onderwijzeres in lichamelijke oefe ningen, wegens gezondheidsredenen was heengegaan, voor alles wat zij voor de kin deren en de school heeft gedaan. Als tij delijk onderwijzeres in haar plaats werd benoemd mej- J. Mak. Spr. heeft de eer haar thans te midden van haar kinderen aan de ouders te mogen voorstellen. Ge durende ongeveer een half uur werden daarna door de meisjes van de 6de klasse onder haar leiding lichamelijke oefenin gen uitgevoerd. Het dankbaar applaus, dat mej. Mak en de kinderen in ontvangst hadden te nemen, was een voldoende be wijs, dat datgene wat zij te zien hadden gegeven, bijzonder in den smaak der ouders was gevallen. Hierna hield de heer J. H. Veendorp, hortulanus aan de Hortus Botanicus alhier een lezing, toegelicht met lichtbeelden over het onderwerp: „De Leidsche Hortus en andere oude botanische tuinen". Van deze interessante lezing en prachtige olaatjes werd door de aanwezigen zeer ge noten. De heer Bosma zegde namens de ouders hartelijk dank aan den spreker. Vervolgens verkreeg de heer -Baak het woord, die in het bijzonder wees op het belang der lichamelijke oefeningen op school. Zelfs aan de houding der kinderen op straat is te zien, dat daaraan tegen woordig meer zorg wordt besteed dan eenige jaren geleden. Met groot genoegen heeft hij dezen avond de oefeningen ga degeslagen en het was hem een behoefte daarvoor mej- Mak zijn dank te betuigen. Hierna volgde pauze, waarin door eenige dames thee werd gepresenteerd, terwijl de ouders zich naar de klassen begaven, om het werk der kinderen in te zien en zich met het personeel der school te onderhou den. Te omstreeks kwart over elf sloot de heer Bosma namens de oudercommissie dezen gezelligen ouderavond onder dank zegging aan de ouders voor hun aanwezig heid K. J. M. V. ST. PETER KANIS. Causerie Pater W. Heymeyer S.J. Gisteravond organiseerde de K.J.M.V. St. Peter Kanis een bijeenkomst in den Burcht alwaar pater W. Heymeyer S.J. een cause rie hield over het onderwerp „Huwelijk en de monerne mensch". De heer Janssen, die den avond op de gebruikelijke wijze open de, deelde enkele bijzonderheden mee over de a.s. opening en ingebruikneming van het nieuwe „Eigen Huis", waarna pater Heymeyer een uiteenzetting gaf van het huwelijk, zooals God het heeft bedoeld, om vervolgens op dezè twee-eenheid van den mensch dieper in te gaan en ieder onder deel var. het huwelijksleven uitvoerig te bespreken. In het tweede gedeelte zijner causerie behandelde spr. hoofdzakelijk de sociale liefde van den mensch tot de ge meenschap in verband met God. Na een kort gebed sloot de voorzitter der avond met den groet der katholieke jongeren. BINNENLAND. Algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de rijksbegrooting 1937. (3e Blad). De thee wordt 10 cent per pond duurder. 'Binnenland, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). BUITENLAND. Debat over de buitenl. politiek in de Bel gische Kamer. (Buitenland, 2e Blad). Het bezoek van Koning Carol van Roeme nië aan Praag. (Buitenland, 2e Blad). De Zuid-Slavische premier te Ankara. (Bui tenland, 2e Blad). Vincent Aurio! over de Fransche begroo ting. (Buitenland. 2e Blad). Zittingen der commissie van non-interven tie in Spanje. (3e Blad). Rede van Goering over het Duitsche vier- jaren-plan. (Buitenland, 2e Blad). ZILVEREN JUBILEUM. Doch alles komt tenslotte op zijn pootjes terecht! Met volledige kennis van tooneel en met pakkende dialoog is dit blijspel opgebouwd, dat een avond allergezelligst weet bezig te houden en te boeien. Mede door de keurige vertolking die het Haagsche gezelschap er in goede vaart aan weet te geven. Alle jongere leden van het gezelschap zijn onder leiding van Bets RanucciBeekman aan het werk gezet en haar regie is er ln geslaagd een knap geheel te formeeren, waarbij geen uit den toon viel. De jongeren zijn gegroepeerd om krachten als Fie Carelsen, Dirk Ver beek, Juliette Roos, Piet Bron en de regis seuse zelf dié het klappen van de zweep kennen en zonder onderscheid allen relïer gaven aan hun uitbeelding. Hun spel in spireert de jongeren, waarvan wij opnieuw Enny Meunier willen noemen, die trouwens bloemen kreeg en voorts Adrienne Canivez resp. als de voor liefde nog niet geheel rijpe bakvisch en de juist rijp gewordene en wreed op de proef gestelde zuster, terwijl Caro van Eyck als verliefde typiste even eens geprezen dient te worden in haar klein rolletje. Jammer was, dat hier een draai- tooneel ontbrak, zoodat, ook al geschiedde de decor-verwisseling toch nog met prij zenswaardige snelheid, er niettemin tel kens een hiaat ontstond tusschen de tafe- reelen, waardoor de sfeer eenigszins ten ongunste werd beinvloed. Het was trots dit echter een geslaagde avond, waarvoor een vrij goed bezet Huis zich uiterst dankbaar toonde. Het luide en herhaalde applaus was welverdiend. Brigadier R. van den Bosch. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum heeft het Leidsch Politiemuziek- gezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk hedenmorgen aan den brigadier van politie r. van den Bosch een aubade gebracht in diens woning aan den Mare- dijk, waarbij de voorzitter, de heer J. Dragt woorden van gelukwensch heeft gespro ken. Hedenmiddag vond in het politiebu reau de huldiging door het korps plaats. Behalve bijna alle inspecteurs, waren hier vele collega's en agenten in de groote theo riezaal tezamen gekomen om daarvan ge tuige te zijn. Namens het geheele korps werd allereerst het woord gevoerd dooi den agent J. Zwart, die zeide het zich een aangename taak te rekenen op deze plaats te mogen spreken. Spr. heeft vele jaren tezamen met den jubilaris gediend en spreekt niet alleen uit eigen ervaring, maar ook uit naam van het geheele korps, wan neer hij brigadier Van den Bosch een voor treffelijk collega noemt, op wien ook zijn superieuren trotsch zijn. Onder aanbieding van felicitaties en een zestal fraaie stoelen, sprak spr. den wensch uit, dat de jubilaris dezen dag nog vele jaren moge gedenken. Nooit hebt gij in de afgeloopen 25 jaar. aldus spr.. een kameraad in den steek ge laten; steeds waart gij een trouw kameraad hetgeen juist in den dikwijls gevaarvollen politiedienst zulk een belangrijke factor vormt. Het geheele korps wenscht u nog vele jaren van goede gezondheid toe. Nadat het Politiemuziekgezelschap een „Lang zal hij leven" had ten gehoore ge bracht, werd het woord gevoerd door den inspecteur, den heer H. W. Wijk. De groote belangstelling op deze plaats, zoowel van jongeren als van ouderen, al dus spr.. getuigt van de plaats welke de jubilaris in het" korps inneemt. Hij is in derdaad algemeen gezien. Kenmerkend oaarvoor is wel het feit. dat uit den boe» ztm van het korps zelf. destijds op den commissaris van politie aandrang is uit geoefend om van den Bosch te doen pro- moveeren. Spr. wenschte hem nog vele goede jaren bij de Leidsche politie toe. De oud-inspecteur, de heer Duval sprak in gelijken geest en bood daarbij een kistje sigaren aan. Nadat de iubilaris allen had bedankt voor de geschenker waardeerende woor den en de medewerking der muziek, werden nog eenige pittige marschen geblazen, waarna velen nog van de gelegenheid ge bruik maakten om den jubilaris te zijnen huize geluk te wenschen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1