LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 27 October 1936 De strijd in Spanje VRAGENRUBRIEK Ilasten voor te stellen, n.l. verlaging met ■Jt,der meterhuren voor water en electrl- fitelt en een verlaging der waterleiding- Hrieven (Instemming!. De heer Boeren verzocht de behandeling der gemeentebe- terooting te verdeelen over 2 vergaderingen en niet zoo lang als vorige jaren achter el- vaar te vergaderen. Z h st. werden aangenomen de voorstel- hen van B. en W. inzake ruiling van eigen- Jdommen met het hoogheemraadschap van Rijnland; inzake verkoop van een perceel ■bouwgrond aan den heer J. Westmaas en liie heeren W. en J. Brouwer q.q.; inzake •aanvaarding van een opstalrecht voor den laanleg van een brug over de Pisweterlng; inzake ontheffing van G. Heimei te Aar- underveen van het met hem gesloten [huurcontract en verhuring van het pand Jorpstraat 103 aan H. N. Giesbergen te jarlanderveen. Mede z. h. st. werd aange nomen het voorstel van B. en W. inzake verkoop gedeelte berm van den Rijksstraat v.-egaan het rijk; inzake vaststelling eener Icapitulantenverordening en wijziging van bet ambtenarenreglement, had de heer Verdonk bezwaar tegen de regeling zooals deze aangeboden wordt, omdat dit niet al- Itijd het belang van de gemeente zal zijn. |Hij vroeg wat voor vakmenschen men zal krijgen en hoopte dat B. en W. den norm strak zullen trekken. De heer v. Kleef was eveneens geen bewonderaar van dit nieuwe Jsnufje van Nederlandsche wetgeving. Een Irapitulant moet men in vasten dienst ne men. in tegenstelling met het feit dat men Jandêrs iemand op proef kan nemen. Spr. I vees nog eens uitdrukkelijk op het op- Inieuw aantasten van de autonomie. Hij Ijulchte het toe dat men overigens zoomin mogelijk onder deze regeling gebracht heeft. De heer den Uijl vond het doel zeer Onsympathiek. Men zal menschen krijgen die eenzijdig zijn ontwikkeld: spr. heeft Inlet veel vertrouwen in de regeling. Hij Jverzocht B. en W. het lijntje dan ook zoo [strak mogelijk te houden. De voorzitter I voelde de moeilijkheden en belooft er van lie maken wat er van te maken is, terwijl I vTeth. Herngreen meende dat de heeren I de zaak wat te donker zien. Z.i. zijn er wel I degelijk vakmenschen onder. Daarna werd de regeling aangenomen. Tot lid van de commissie van toezicht op het M. O. in de vacature wegens pe- I riodieke aftreding van mr. A. Korver, werd I deze met alg. st. herkozen. Bij het voorstel van B. en W. inzake [vaststelling der vergoeding ex art, 101 der [l O.-wet. 1920, aan de besturen der Bijz. 1 lagere scholen over 1933 en afrekening [over het driejarig tijdvak 1931 t/m 1933, I informeerde de heer C. Koren naar de [mogelijkheid om de afrekening wat vroe- |gcr te zenden. De voorzitter antwoordde, I dat dit verband houdt met de vaststelling [der gemeenterekening. De goedkeuring IvanOed. St. laat soms lang op zich wach- llen.De heer Boeren had een dergelijk he inaar. daar de schoolbesturen soms in 1 moeilijkheden komen als ze later terug Imoeien betalen. Het verheugde hem overi- Ijras, dat de kosten per leerling zijn ge- luald, doch hij hoopte dat in de toekomst I?een moeilijkheden zullen komen De voor- zitler zeide, dat men steeds bereid is vroeg- I tijdig inlichtingen aan de schoolbesturen Ite verstrekken terwijl het laagste punt I wat de kosten per leerling betreft reeds bereikt. Het voorstel werd aangenomen. Bij het voorstel van B. en W. inzake |taamgeving aan enkele straten, zegt de I heer den Uijl. met belangstelling hiervan 1 kinnis te hebben genomen. Wat de namen Mtreft, o.a. van straten naar staatslieden, B betreurde hij het, dat men den naam Troelstra heeft vergeten. Voor velen van bil volk heeft deze naam zeker dezelfde beteekenls als voor anderen, die van bijv. I Kuljper ea. Hij verzocht alsnog een straat naar dezen naam te noemen. De voorzit- I ter zeide, dat dit nog wel even tijd heeft, daar de periode-Troelstra nog wat kort is. I De heer den Uijl vond dit niet ruim gezien. Na nog êenige besprekingen werd het I voorstel aangenomen. Een uitvoerige be- spreking volgde over het voorstel inzake een verzoek van J. Stellingwerf te Aarlan- denreen, om toekenning eener vergoeding I ex. art. 13 der L.O.-wet 1920. De heeren v. I Kleef en Boeren wilden de vergoeding ■teven, in tegenstelling met het afwijzend ladvies van B. en W. Aan de hand der ju- Irisprudentle toonde de voorzitter aan, dat Ifien vergoeding kan worden gegeven. De Ibeer v. Kleef was het daar niet mee eens |fa wees op het 2de lid van art. 13, n.l. dat Iriii met de keuze voor een bepaalde school litr ouders zooveel mogelijk rekening moet I houden. Tenslotte werd het voorstel aan- Ifenomen. Tegen stemden de heeren Van ■Heel, Lam, Den Uijl en Groenendijk. Z.st. ■werden dan aangenomen de voorstellen inzake verhuring van de woning School- I straat 20 en inzake het verleenen van I vergunning tot straataanleg aan de N.V. woonhuisbouw te 's-Gravenhage. Bij het [voorstel inzake wijziging der gemeente- tbegrooting dienst 1936, zeide de voorzitter, t jat de ontvangsten een batig saldo van 1.529.65 van de liquidatie van de gezond- «eidscommissie aanwijzen, waarvan een bedrag van f. 380.09 aan omliggende ge- [nreenten moet worden afgedragen en wat Iae uitgaven betreft een post van f. 5000 [voor meerdere uitgaven krankzinnigen verpleging. Na verdeeling van den raad in afdee- 'ragen voor het onderzoek der begrooting, Baat de raad gedurende 1 uur in geheime I kitting. Na heropening kwam aan de orde het ■foorstel inzake deelneming in garantle- «telhng voor de stichting van een tentoon stellingsgebouw te Boskoop. De heer Van iWeef heeft bewondering voor den moed |en energie der Boskoopsche boomkwee- 1 rj *le' 2011 hem spijten Indien de meer- perheid van den raad zich tegen dit voor- «el zou verzetten. De heer Boeren was ook [voor het voorstel en meent dit te moeten i 21,en als een streekbelang. Hij achtte deze bi'gayen gemotiveerd. De heer Geerlof was ™et tegen het voorstel, doch stelde eenige r^Seri, o.m. of deze tentoonstelling wel noodig zal zijn als de toestand op export- teoied zich wijzigt. Bovendien meent hij, Vhm mcer nood is dan allee" onder de i"™™kwcekers. Mogelijk is het gevaarlijk j ®P dit pad te begeven, daar er dan (Vervolg van het 3e Blad). Van 't front. De radioclub Tenerlffe meldt, dat zeer binnenkort bevel zal worden gegeven tot den definitieven aanval op Madrid, en dat de rechtsche troepen Donderdag vlakbij de hoofdstad zullen zijn. Generaal Franco zou voornemens zijn, de regeering te Madrid een ultimatum te overhandigen, waarin de onmiddellijke overgave der stad wordt geëischt. Indien na verloop van 48 uur geen antwoord op dit ultimatum is binnengekomen, zouden de rechtsche troepen de stad met geweld in nemen. Guadalajara zou door de rechtschen zijn bezet. De kazernes en de stations van Ma drid zijn opnieuw vanuit de lucht gebom bardeerd. Op het burgerluchtvaartterrein van Ba- rajas zijn alle civiele vliegtuigen vernield. De magazijnen en een benzine-opslagplaats gingen in vlammen op. Beide partijen vermelden overigens de gebruikelijke verliescijfers der tegenpartij etc. Autonoom statuut voor Spaansch- Marokko opgeheven? In het blad „Oeuvre" schrijft mevrouw Tabouis: Vernomen wordt, dat Franco op 21 Oct. een congres der Marokkaansche notabelen bijeengeroepen heeft, waarin hij zou heb ben verklaard, dat het autonoom statuut van Spaansch-Marokko is opgeheven. Zon der twijfel, aldus mevrouw Tabouis, moet deze gebeurtenis beschouwd worden als een poging om druk uit te oefenen op Frank rijk, door ons moeilijkheden te berokkenen, aangezien alle nationalistische Marokkaan sche partijen zich thans aangemoedigd zullen zien om van ons land een gelijke behandeling te eischen. Het verbreken der betrekkingen van Portugal met Madrid. De nota, welke de Portugeesche minis ter van buitenlandsche zaken, Armenao Monteiro, op 23 Oct. aan den Spaanschen ambassadeur te Lissabon heeft overhan digd inzake de schorsing van de diploma tieke betrekkingen met de regeering te Madrid, is heden gepubliceerd. De Spaan- sche ambassadeur is inmiddels naar Bou logne vertrokken. In de nota worden de motieven, welke leidden tot het afbreken van de betrekkin gen uitvoerig uiteengezet. De Portugee sche regeering achtte de houding van de regeering te Madrid onvriendschappelijk toen zij de nota van 15 Oct. indiende, waar in Portugal werd beschuldigd van schen ding van het non-interventie-accoord, voordat Portugal zijn antwoord had ge geven. De Portugeesche regeering geeft twee gevallen aan, waarbij het diplomatiek correspondentie-geheim niet in acht werd genomen door Madrid, terwijl geen garan tie bestaat voor de toekomst Verzekerd wordt verder, dat de diplomatieke immu niteit van den derden secretaris van de Portugeesche ambassade "niet is geëerbie digd. Als vijandige daad wordt geken merkt de houding van de autoriteiten van Tarragon ten aanzien van het Portugee sche schip, waarmede Spaansche vluchte lingen naar hun land werden terugge bracht. Vervolgens wordt de persoonlijke hou ding van den Spaanschen ambassadeur te Lissabon. Sanchez Albomoz becritiseerd. Deze dementeerde niet het bericht uit Ma drid. dat hij een gevangene zou zijn op de Spaansche ambassade. In de nota wordt verklaard, dat Albomoz vrij op straat wan delde. De bewaking van de Spaansche am bassade te Lissabon werd verscherpt we gens een incident, dat zich binnen de mu ren van de ambassade heeft voorgedaan. Ook wordt in de nota er op gewezen, dat Portugal moest verklaren, dat de mi litaire attaché van de Spaansche ambas sade, kolonel Golmo, ongewenscht werd geacht. De attaché werd beschuldigd „agent te zijn voor propaganda van val- sche berichten in het buitenland". Tot siot wordt in de nota gezegd: „Deze feiten, en andere, welke ongelukkigerwijze ge noemd zouden kunnen worden, bewijzen, dat het onder de huidige omstandigheden voor de regeering te Lissabon niet moge lijk is de normale diplomatieke betrekkin gen met de Spaansche regeering, te on derhouden. Vanaf dit oogenblik beschouwt zij deze dan ook als geschorst. In afwach ting van gunstige wijzigingen, welke de tijd moet brengen in de toestanden in Spanje heb ik den Portugeeschen zaakge lastigde te Alicante opdracht gegeven zijn post te verlaten". Ook Chili? Het wordt niet uitgesloten geacht, dat ook Chili de diplomatieke betrekkingen met de regeering te Madrid zal verbreken, aangezien deze verzuimd heeft te ant woorden op de Chileensche nota betref fende het asylrecht te Madrid. Russische gaven voor de Spaansche republikeinen. Naar Tass meldt, hebben volgens mede- deeling van den centralen vakvereenigings- raad der sovjet-unie de nieuwe inzamelin gen onder de arbeiders ten bate der vrou wen en kinderen in het republikelnsche Spanje reeds meer dan 20 millioen opge bracht. Het totaal der giften bedraagt der halve meer dan 47 millioen. bezoeker bood deze te koop aan voor een buitengewoon klein prijsje. Hij wilde die afstaan tegen inruiling van de oude fiets van den boer zelf, mits deze hem f. 10 toe- betaalde en hem een maal eten gaf. De boer had toegehapt, de jongen had mee gegeten en de boer had de mooie fiets als aandenken overgehouden. De andere be zoekers keken wat jaloersch! Het was waarlijk een mooi fortuintje geweest. Nog zat de boer na te genieten, toen hem ge vraagd werd even beneden in het hotel te komen, daar iemand hem wenschte te spreken. Die „iemand" bleek een tweetal polltie-agenten te zijn, dat kwam infor- meerennaar de fiets. Er bleek nj. dat deze van diefstal afkomstig was en dat de bewuste jongeman, een werklooze, die zonder een cent op zak en met een honge rige maag bij den boer aangekomen was, al t was geknipt wegens den diefstal en dat deze verteld had waar hij de fiets ver kocht had. Het lachen bestierf op het ge laat van den fortuinlijken kooper, vooral toen de zaak ernstig werd opgevat en de politie tegen hem proces-verbaal opmaakte wegens heling. De Wel andere groepen kunnen komen. Iwat r B' Spreij vroeg of de opzet niet flek Fjjotsoh is en zag hierin geen speci- niet li"5 voor onze gemeente. Spr. zal ijs, ti ®et het voorstel meegaan. t)e "Keer Bero.S sPrah in denzelfden geest. De heer iinJ '"formeerde of de tentoonstel- lia ri« 'sZondags geopend zal zijn: zoo 1 an is hij hiertegen. Ook de heer Lam zag in een en ander een streekbelang en meent dat Alphen zich niet kan onttrek ken. De heeren Den Uijl en Koren ver klaarden zich voorstander. De voorzitter heeft 't tentoonstellingswezen zien groeien. Toen destijds is gebleken, (lat de kwali teiten van onze kweekers op tentoonstel lingen in Parijs en Spanje beter waren, heeft men onmiddellijk invoerbelemmerin- gen gemaakt. Daarom is een dergelijke tentoonstelling zeker van groot nut. Er is geen enkele gemeente als Boskoop, waar het gemeentebelang zóó samenvalt als dat met de kweekers. Boskoop neemt vóórhaar rekening f. 97 per H.A. en onze gemeente f. 5.50 per H.A. Onze gemeente zou ver keerd doen, de bescheiden wenschen af te wijzen. Spr. toonde aan, dat het risico niet groot is en beval het voorstel met ver trouwen aan. Wat de Zondagsopening be treft kan hij niets mededeelen, daar dit van de houding van Boskoops burgemees ter en het bestuur der tentoonstelling zal afhangen. Hij acht het echter onjuist voor onze gemeente, gelet op de geringe bij drage, e.v. eischen te stellen. Ten slotte werd het voorstel z. st. aan genomen. Bij de rondvraag informeerden enkele leden naar de verstrekking van brandstof aan werkloozen. Weth. Hemgreen en de voorzitter beantwoordden de sprekers. De commissie voor deze aangelegenheid en de commissie van bijstand der water- en lichtbedrijven hebben reeds geconfereerd met de brandstoffenhandelaren, zoodat wel een bevredigende regeling zal komen, dat den werkloozen bijv. 1V> H.L. cokes zal worden verstrekt of andere brandstoffen voor f. 1, onder voorwaarde, dat de han delaren de cokes van de gasfabriek be trekken. De heer B. Spreij verzocht aandacht voor verzakkingen van het wegdek ln de Lindehovenstraat in verband met de a.s. omlegging van het verkeer en wees er op. dat de brug over den Molenvliet aan de Rijnzijde geen leuning meer heeft. De voorzitter zeide een en ander toe. De heer Lam vroeg of het niet mogelijk is, dat B. en W. een protest doen hooren wegens de sluiting van het kantoor der posterijen tusschen 1—2 uur, en wees op het gïoote ongerief. De voorzitter zeide reeds een on derzoek te hebben ingesteld en de plaats, middenstandsvereenigingen en bankinstel lingen te hebben gevraagd. In het alge meen acht men de bezwaren echter niet groot. De heer Boeren kan als postambte naar moeilijk zich omtrent deze zaak uit laten en meende, dat een en ander niet fataal zal zijn. Overigens verwijzen wij naar het bericht omtrent plaatsing pu blieke telefooncels en postzegelautomaten. De heer Bergshof informeerde naar het hinderlijk klinken aan de scheepsbouw- werf van de fa. Boot en vroeg of B. enW. deze zaak hebben onderzocht. Hij meende, dat de politie heeft overdreven, door te beweren, dat een en ander op 500 meter afstand hoorbaar of hinderlijk is. De voor zitter zet deze zaak uiteen. Ook dienaan gaande verwijzen wij naar ons afzonderlijk bericht. - Hierna sluiting. Plaatsing publieke telefooncellen en postzegelautomaten. In verband met de sluiting van het kan toor der Posterijen alhier tusschen 12 uur, zal op een tweetal plaatsen vermoede lijk op den hoek Zaalberg- en Pr. Hendrik straat en in de omgeving van het Nuts- gebouw een tweetal publieke telefooncellen geplaatst worden, die dag en nacht ge opend zullen zijn, terwijl in of nabij het postkantoor zelf eenige postzegelautomaten zullen worden geplaatst. Een toe te juichen maatregel I HET HINDERLIJK PNEUMATISCH KLINKEN. As. onderhoud met den Directeur- Generaal van Arbeid. Zooals gemeld, is"%e Directie van dé fa: Boot, scheepsbouwwerf alhier verbaliseerd .wegens het hinderlijk pneumatisch klinken en heeft één der leden der directie voor dit feit terecht moeten slaan voor het kanton gerecht alhier. De uitspraak van deze zaak waarin de kantonrechter schriftelijk zal wijzen, is nog niet bekend. B. en W. hadden met erkenning van de bezwaren der omwonenden, besloten toch vergunning te geven. De omwonenden klagers zijn toen tegen deze vergunning in beroep gegaan bij den Raad van State, die de vergunning van B. en W. heeft vernie tigd. Er werd dus opnieuw zonder vergun ning geklonken Gevolg was dat de burge meester, hoewel beijveraar voor het geven van een vergunning als hoofd der politie, proces-verbaal moest doen opmaken en dit nu nog ongeveer gemiddeld eens per week tegen deze firma laat doen. De ambtenaar van het O. M. heeft ech ter toezegging gedaan de zaken voorloopig in portefeuille te laten, omdat men volgens den verdediger van de fa. Boot mr. Nord Thomson te Leiden alle pogingen in het werk stelt om tot een goede oplossing te komen, die alle partijen zal bevredigen. Genoemde raadsman, de burgemeester de heer P. A. Colijn, de directie der firma en een lid van de arbeidsinspectie zullen nu a.s. Donderdag een conferentie hebben met den Directeur-Generaal van Arbeid, om zoo mogelijk tot een regeling of oplossing te komen. Uit een vischbun, liggende ln een sloot nabij de woning van Sc'n. werd ten zijnen nadeele ongeveer 35 pond paling ontvreemd, alsmede uit een in de omge ving staande melkbus pl.m. 10 liter melk. Sch. deed aangifte bij de politie. Op den Steekterweg werd vermoedelijk door een auto de nabij het woonwagen kamp staande lantaarn totaal vernield. De bestuurder van het voertuig is onbe kend gebleven. Blijkens de 2de verantwoording is de opbrengst van de duizendguldencollecte van Uitbouw der N.H. Kerk inmiddels reeds gestegen tot f. 902.47. BODEGRAVEN. Sluiting der Mica-campagne. Gisteravond ls de welgeslaagde Mica campagne gesloten. Het publiek heeft zeer sterk gereageerd op de actie van 't comité. Al dagenlang stroomden de ingevulde Mica-formulieren binnen, maar vooral den laatsten avond was de stroom overweldi gend. Naar schatting zijn tusschen de 4- en 5000 puzzles ingezonden plus ongeveer 1300 inzendingen voor den lintenwedstrijd en ongeveer 1200 voor den étalagewedstrijd, waarbij nog komen de Zwammerdamsche oplossingen en enkele honderden biljetten voor den specifiek Zwammerdamschen lin ten- en étalagewedstrijd. Het Mica-comité is onmiddellijk begonnen met het uitzoe ken van de tallooze inzendingen! Een buitenkans, die een tegenvaller werd. Op een boerenvergadering zat een der leden na afloop smakelijk te vertellen van een buitenkansje, dat hij dien dag gehad had. Er was een jongeman bij hem ge- l komen op een mooie fiets. Hij was om werk I komen vragen, maar de boer had dit niet voor hem. Ze praatten over de fiets en de guur weert Met parapluie m regenjas probeert iedereen zich tegen 't barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw keel te beschermen Wybert voorkomt verkoudheid en keelontsteking 1 50 35 - 20 ct. BOSKOOP. Het bestuur der Boom- en Piantenbeurs. Het bestuur van de ver. Boom- en Pian tenbeurs ls thans als volgt samengesteld: B. Beenschoten, le voorz.; J. W. v. Otter- loo, 2e voorz.; C. B. v. Nes Klz., secr.; G. de Ruyter, 2e secr.; D. v. Gelderen, penning meester; L. Konijn, 2e pennlngm.; A. Syl- zema, bibliothecaris; A. Borst en B. Reu- neker, commissarissen. Dftpr het bestuur van de Boskoopsche veiling "is aan mej. J. Wilschutde Groot met ingang van 1 November e.k. eervol ontslag verleend uit haar betrekking als kassier der veiling, zulks in verband met haar vertrek uit de gemeente. In haar plaats werd benoemd mej. Oostrom, thans reeds ten kantore der vel ling werkzaam. Alhier is opgericht een vereeniging van R.-K. Melkhandelaren voor Boskoop en omstreken. Het voorloopig bestuur be staat uit de heeren: P. v. Leeuwen, J.v. d. Voort en W. v. d. Wel. KOUDEKERK. Bijeenkomst Chr. Jonge Boeren- en Tuinders bond. De Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond hield in het Hotel de Bruin een ledenver gadering. De voorzitter den heer J. de Wit opende met gebed en schriftlezing waarna hij een kort openingswoord sprak, waarin hij allen welkom heette. De heer PI. Groen hield een rede over Varkenshouderij, waarbij spr. stil stond bij de kruisingsprocessen van het varken, waaruit het tegenwoordige „Yorkshire" varken is ontstaan. Een varken dat gewild is door den consument wegens zijn kwali teit, waardoor het bonte Leidsche varken geheel verdwenen is. Tenslotte besprak spr. het oordeelkundig voeren met pro- vimi en mineralen. Hierop volgde een gezellige en leerzame discussie. Vervolgens werd gesproken over een eventueele boekhoudcursus welke bij genoegzame deelneming dezen winter ge organiseerd zal worden. Ook niet-leden kunnen hieraan deel nemen. Inlichtingen worden verstrekt door het bestuur. Hierna werd de vergadering met dankgebed door den voorzitter geslo ten. De opkomst was tamelijk goed. Kind onder een auto. Het dochtertje van den fabrieksarbeider J. K„ dat uit school kwam, klom op de vrachtauto van den brandstoffenhande- laar T. M. welke gevolgd werd door een personenauto. Het kind sprong van de vrachtauto, waardoor zij onder de vol gende auto terecht kwam, en vrij ernstig aan het gelaat werd gewond, zoodat dtfk- tershulo moest worden ingeroepen. Het ongeval liep gelukkig nog goed af. LEIDERDORP. „De geloofsvervolging in Sovjet-Rusland". Over bovengenoemd onderwerp sprak in de Ned. Herv. Kerk alhier de heer F Goud zwaard van Hillegersberg. De biieenkomst was "oed bezocht. Nadat gemeenschappelijk was gezongen Ps 72 6 ging ds. G. J. Stree- der voor in gebed. De heer Goudzwaard merkte op. dat hij voor het huidige bewind ln Rusland den naam bolsjewistisch beter achtte dan com munistisch. want bii het laatste gaan de gedachten onwillekeurig uit naar Hande lingen II. Het groote verschil is echter, dat in Handelingen II „de liefde" hoofdzaak is en bii de ..Boljewisten" is het „de haat" die domineert Volgens de boljewistische levens, en we reldbeschouwing is er geen God en is de kerk te beschouwen als een instrv— -f van het kapitalisme „Zelfs de gedachte aan God is gemeen" aldus 'n bolsjewistische stelling. Het lag voor de hand. aldus sprdat bii een dergelijk standpunt de kerk het moest ontgelden, zoodra in 1917 de bolsjewisten aan het bewind kwamen. Het eerst werd de Grieksch-Orthodoxe kerk. de Russische Staatskerk, getroffen door de schelding van Kerk en Staat met opvolgende onteigening der kerkgebouwen. Daarna kwam het op treden tegen de voorgangers, want hier gold. dat. wanneer de herder wordt gesla gen, de kudde wordt verstrooid. Uitvoerig behandelde spr. de kwellingen waaraan predikanten en geestelijken werden bloot gesteld. Het schier onmogelijke wordt van hen geëischt en, wanneer zit daaraan niet voldoen, dan is een verbanning naar Siberië of een der eilanden ln de Noorde lijke IJszee het gevolg. Godsdienstige propaganda is in Rusland verboden, terwijl anti-godsdienstige propa ganda is geoorloofd. De actie tegen de kerk had tot gevolg, dat vele kerken zijn verwoest en ook veel kerkgebouwen een andere bestemming heb ben gekregen. Ds. Streeder besloot met dankgebed. Raadsagenda. De Raad komt morgen des voorm. te 9.45 uur in openbare vergadering bijeen. 1. Opening. 2. Beëediging toegelaten raadslid W. H. van der Wal 3. Notulen. 4. 1150 (Ingez. Med.) Ingekomen stukken en mededeeltagen. 5. Vaststelling verzoek tot ontheffing van het vaststellen eener capitulanten-veror- dening. 6, Aanvulling reglement van het Burgerlijk Armbestuur. 7. Vaststelling van de regeling tot belegging van de inkomsten der sportstichting. 8 Vaststelling supple toir kohier Hondenbelasting. 9. Wijziging begrooting 1936, 10. Vaststelling begrooting grondbedrijf 1937. 11. Vaststelling Ge- meentebegrooting 1937. 12. Voorstel tot het toestaan van een crediet van f. 1000 voor e.v. inbeslagname van goederen wegens prijsopdrijving. 13. Rondvraag. 14. Slui ting. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia, D. van K. Spaar garen en L. van Harskamp. o LEIMUIDEN. Paard slachtoffer van aanrijding. Door den expediteur PI. te Noorden werd op den Heerenweg het paard van den land bouwer Sp. zoodanig aangereden, dat een groote vleeschwond ontstond. De aanrij ding was van dien aard dat een zware ijzeren haak van de vrachtauto werd ge rukt en deze in de bil van het paard bleef zitten. Nadat het dier voorloopig was verbonden, werd op advies van den veearts den heer Karsemeijer het paard vervoerd naar do Veeartsenijschool te Utrecht. Voor den landbouwer Sp. is dit een groot verlies. De politie stelt een ondezoek in naar de schuldvraag. NIEUWKOOP. In de zaal van café „Sportlust" aan den Stationsweg alhier gaf de tooneelver- „Tot Aller Genoegen" haar eerste uitvoe ring van dit seizoen. Opgevoerd werd het tooneelspel „Er was eens een steenhou wer". Men genoot naar hartelust! Jammer genoeg was de zaal maar matig bezet. TER AAR. Ledenverg. „Kerkelijk Leven". De Ned. Herv. Vereen. „Kerkelijk Leven" vergaderde in „Jonathan". Na opening en lezing der notulen, deelde de voorzitter mede, dat voor het komende winterseizoen een lijst van sprekers is opgemaakt, welke zullen worden aangezocht voor het houden van winterlezingen. Hierna werden bij stemming als candi- daten voor het kiescollege gekozen de heeren G. Rosenboom, J. Bogerd, A. Kam- meraat, F. van Leeuwen en C. Snijders. Een uitvoerige bespreking ontspon zich bij dit punt over het gezochte contact met kerkeraad en kiescollege en over de nood zakelijkheid van samenwerking tusschen allen die van goeden wil zijn tot verbete ring van de kerkelijke toestanden in de Ned. Herv. gemeente. Voorts kwam ter sprake de komende zendingsweek en werd aangedrongen op inspanning van alle krachten, tot het be reiken van een zoo mogelijk nog beter resultaat, in verband met den nood der zending. Bij de rondvraag werden verschillende gestelde vragen beantwoord, waarna de verg. gesloten werd met het zingen van den Avondzang en denkgebed. WADDINXVEEN. De extra collecte voor de Diaconie in de Geref. Kerk heeft opgebracht f. 333.72. Op de jaarlijksche vergadering van de ver. „Ziekenzorg" werd de begrooting in ontvangsten en uitgaven voor 1936 vast gesteld op f. 1527.50. Het aantal leden be draagt momenteel 1013. J(tN/T EN LETTEREN. LIEDERAVOND FRANCIS ALPHEN. Onze landgenoot de zanger Francis Alphen die op Maandag 2 Nov. a.s. om 20 uur in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal onder de auspiciën van de Concert- directie dr. G de Koos een liederavond zal geven, zal werken van Durante. Scarlatti, Mozart. Brahms. Schubert, Méhul. Duparc, Fauré ten gehoore brengen Theo van der Pas zal zijn medewerking verleenen. H. W. T. B. te L. U kunt reclameeren. De 19-jarige zoon komt voor kinderaftrek in aanmerking, waarmede blijkbaar geen rekening werd gehouden. P. V. te Z. De door U verstrekte ge gevens zijn onvolledig. We dienen o.a. te weten de geschatte waarde van uw mobi lair en het aantal kinderen dat voor aftrek in aanmerking komt. Voor aftrek kom:n in aanmerking de kinderen die ongehuwd zijn en op den eersten Januari van het belastingjaar den vollen ouderdom van twintig jaar nog niet hebben bereikt. 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7