De logger „Sch. 68 bij IJmuiden vergaan. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 27 October 19Jo Vier der 14 opvarenden omgekomen. EI.TA\Telef€€6 BUITENLAND RECHTZAKEN Meerdere andere schepen door den storm in nood. het waarschijnujkheidsbegrïp. Voordracht van prof. dr. v. d. Waerdcn Op uitnoodiging van de Organisatie van Natuurphilosophische en Technologische Faculteiten in Nederland heeft prof. dr. L. B. v. d. Waerden uit Leipzig in de lees zaal Bosscha alhier gisteravond een lezing gehouden over: Het waarschijnlijkheids begrip. Spr. had zijn voordracht ingedeeld in een kritisch en een opbouwend gedeelte In het eerste deel gaf hij een overzicht over de oudere en nieuwe theorieën (met uitzondering van de voor het oogenblik nieuwste, die van Kolmogoroff) en de vrijheid. BELGIË. Na den Zondag - Congres der socialisten. De rust is te Brussel volkomen terugge keerd. Tegen den leider van Rex. Degrelle, ls proces verbaal opgemaakt wegens over treding van het verbod van samenscholin gen. Een andere maatrëgel is tegen hem niet genomen. Tegen zijn politieke vrienden, den graat de Grunne en twee andere Rexistische af gevaardigden, is eveneens proces verbaal opgemaakt. Alle gearresteerden zijn thans weer in moeilijkheden, die zich daarbij voordeden. Hij bestreed daarbij in de eerste plaats de klassieke waarschljnlijkheidstheorie van Laplace en de Spielraumtheorie van Von Kries. waarbij vooral bij de bepaling en de beperking der gevallen van even groote waarschijnlijkheid elke definitie te kort schoot en waarschijnlijk te kort moet schieten. Daarna kwamen de nieuwere op vattingen, verdedigd door von Mises, Vamke en Tormer, zich baseerende op het begrip van het „collectief". Met gloed door hun eerste verkondigers verdedigd, zijn ook deze opvattingen zeer sterk aan kritiek onderhevig. Ook de laatste talentvolle ver dediger van al deze oudere opvattingen Reiohenbach is er. naar de meening van den spreker, niet in geslaagd deze kritiek te weerleggen. In het tweede deel van zijn voordracht sloot de spreker zich in hoofdzaak aan bij een in 1933 verschenen werkje van Kolmo goroff. die de geheele waarschijnlijkheids berekening. zonder eerst een definitie van het begrip waarschijnlijkheid te geven, baseert op een viertal axioma's. Hierna ging de spreker na hoe nu dit waarschijnlijkheidsbegrip op de ervaring kan worden toegepast. Hierop volgde een opgewekte discussie over de met veel aandacht gevolgde voor dracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het eandidaatsexamen rechtsgeleerdheid de dames Th. Exalto (Den Haag) en J. G. A. Vreede (Haarlem) en de heeren J. J. G. Brutel de la Rivière (Den Haag) R. R. Beelaerts van Blokland (Den Haag) en E. J. Mac Gillavry (Wasse naar» en voor het doctoraal examen ge neeskunde de heeren B. J. Rethmeier (Bus- sum) en C. Kramer (Leiden). De wethouder van onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. De politie alhier heeft den 24-jarigen timmerman P B. aangehouden, die er van wordt verdacht ten nadeele van J. O. een gouden horloge en een portemonnaie, inhoudende ongeveer drie gulden, te heb ben gestolen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 19 Oct. 53 volwassen personen; Dinsdag 20 Oct. 53; Woensdag 21 Oct. 52: Donderdag 22 Oct. 53; Vrijdag 23 Oct. 53; Zaterdag 24 Oct. 51 volwassen personen. Degrelle zelf sprak over 50.000 betoogers, doch dit schijnt zeer overdreven. Hij zeide opnieuw verlof voor een meeting van 400.000 man te zullen vragen. Het congres van de Belgische socialisti sche partij heeft een motie aangenomen, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: Het congres constateert, dat er nooit sprake is geweest en nooit zal zijn van een terugkeer naar de neutraliteit, evenmin als van een in gebreken blijven ten aanzien van de Locarno-verplichtingen. Met uitsluiting van ieder militair bond genootschap moet binnen het kader van den Volkenbond een politiek gevoerd wor den van volkomen onafhankelijkheid. Zonder vooruit te loopen op de precisee ringen of beperkingen, die kunnen worden aangebracht in de verplichtingen van België jegens de Locarno-mogendheden ter gele genheid van de herziening dezer accoor- den, spreekt het congres den wensch uit, dat de autonomie van België niet tot uit drukking zal komen door een passieve hou ding integendeel moet het Volkenbondf- handvest versterkt worden door een krach tige actie, moet de collectieve veiligheid, de wederzijdsche bijstand, de getrouwe uit voering van internationale verplichtingen en de solidariteit tot ontwikkeling worden gebracht. De Spaansche republikeinen begroetende, verklaart het congres, dat het niet moge lijk is, neutraal te blijven tusschen de de mocratie en haar aanvallers. Voorts vraagt het congres de regeering, gelijkheid van miltaire dienstverplichtin gen in te voeren en de oorlogsindustrie te nationallseeren. Het wenscht de regeering geluk, energiek de orde te hebben gehand haafd door de „belachelijke klucht" der Rexisten te hebben onderdrukt. In den loop van de besprekingen van het congres heeft minister Spaak nog eens een nadere uiteenzetting gegeven van zijn vroe gere verklaringen. Spaak blijft aanhanger van de collectieve veiligheid, maar wil niet op dit principe alleen de veiligheid van België grondvesten. België heeft nooit ver dragen. die het had onderteekend. ver scheurd. Het zal ze in acht nemen tot ze vervangen zijn door duidelijke teksten. Spaak voegde hieraan nog toe, dat België den Volkenbond niet wilde verlaten. 4556 (Ingez Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond de Kleine Entente. Het bezoek van Ciano aan Duitschland lokt natuurlijk nog veel commentaar uit, doch daaruit blijkt des te duidelijker, hoe zeer men in het duister tast omtrent het resultaat. Over 't algemeen is men geneigd daaromtrent geen groote verwachtingen te koesteren! Speciaal richt zich momenteel de blik naar de houding der Kleine Entente tegen over beide fascistische landen in Europa. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" te Belgrado in welingelichte Zuid-Slavische kringen verneemt, zijn Z- Slavië en Roemenië er van overtuigd, dat een ernstig conflict dreigt tusschen de fascistische en de democratische staten van Europa; en doen zij al het mogelijke om gewapende neutraliteit op den Balkan te verkrijgen. Zoo dit niet mocht gelukken, dan is Zuid-Slavië van meening, dat het genoodzaakt zou zijn. zijn lot te 'koppelen aan dat van Duitschland en Italië. De correspondent verklaart te kunnen mededeelen, dat de Zuid-Slavische minister president. Stojadinowitsj. den Italiaan- schen vertegenwoordiger heeft laten weten dat, indien Zuid-Slavië door het erkennen van de Italiaansche heerschappij over Abessynië betere economische en politieke verdragen zou kunnen verkrijgen, hij de kwestie der erkenning niet een beletsel zou laten zijn. Bij de onderhandelingen, die gevoerd zijn om Zuid-Slavië er toe te brengen, zich aan te sluiten bij een Duitsch-Italiaansch front, is. naar men gelooft, de Roemeen- sche minister-president Tatareseu de voor naamste tusschenpersoon geweest. Naar men meent, is dit het hoofddoel geweest van het bezoek, dat hij kort geleden aan Belgrado heeft gebracht. In dit licht is van bijzondere beteekenis het bezoek, dat koning Carol van Roeme nië. vergezeld door kroonprins Michael en Antonescu. aan Praag brengt, waarheen zij dezen nacht zijn vertrokken. ZooaJs be kend, houdt Tsjecho-Slowakije nog vast aan de vroegere richting der Kleine En tente! Te Rome verluidt, dat Ciano en Von Neu- rath het bij de besprekingen over het Donauvraagstuk zouden zijn eens gewor den over de opportuniteit van een samen werking met de Kleine Entente. Men brengt dit in verband met het haastige vertrek van den Tslecho-Slowaakschen gezant te Berlijn naar Praag. Verder doe het gerucht de ronde, dat de Italiaanseh-Oostenrijksch-Hongaarsche conferentie, die op 9 November te Weenen zou beginnen .zouzijn uitgesteld tot De cember, opdat de voorbereidingen gron diger zöuden kunnen zijn. DUITSCHLAND. Geruchten over herstel der monarchie. Het blad „Information" heeft van zijn correspondent te Bern een telegram ont vangen. waarin o.m. wordt gemeld: „In gewoonlijk over Duitsche aangelegen heden goed ingelichte kringen wordt be weerd, dat de Duitsche rijkskanselier en Fuehrer den iaatsten tijd veel gedacht heeft over de gevaren, die voor het Hit ler-regime in Duitschland zouden kunnen ontstaan, ingeval de ernstige birmenland- sche moeilijkheden, waaraan Duitschltnd thans het hoofd moet bieden, een scherpere wending zouden nemen. Teneinde het regime te schragen en het hechtere bases te geven, welke meer ver ankerd zullen liggen in de traditioneele psychologie van de Duitsche massa, en om bovendien zijn eigen positie voor het leven te consolideeren, zou Hitier denken over een herstel der monarchie. Het Italiaansche regime, waar de duce, die de absolute alleenheerscher is van het land. maar die toch om zoo te zeggen ge dekt wordt door het moreele gezag en den invloed van de regeerende dynastie, zou Hitier uitermate geschikt lijken, om de fundamenteele grondslagen van de rijksre- geering voor goed te bevestigen. Na een nauwkeurige bestudeering van deze kwestie zou dé „Fuehrer", naar het schijnt, zijn keuze hebben doen vallen op het huis Brunswijk-Lünebui'g (Guelfcn), dat over het hertogdom van dien naam nog tot 1918 regeerde en dat zijn residentie mo menteel heeft te Gmunden in Opper-Oos- tenrijk. Het hoofd van dit huis, Ernest, August. Christiaan, Georges, Koninklijk prins van Groot-Br it tan li ië en Ierland, hertog van Cumberland, hertog van Brunswijk en Lü- neburg. hoofd van het huis van Hannover, voormalig regeerend hertog van Brunswijk werd op 17 November 1887 te Penzing bij Weenen geboren en is de zoon van Ernest, August, hertog van Brunswijk en van prin ses Thyra van Denemarken. De correspondent van de „Information" besluit zijn telegram, met de opmerking, dat hij niet in staat is, de juistheid van de geruchten over een herstel der monarchie in Duitschland te bevestigen, doch dat deze geruchten zoo veelvuldig en met zulk een hardnekkigheid telkens weer opduiken, dat zij ongetwijfeld vermelding verdienen. Wij geven dit bericht slechts ter oriën tatie, daar ons de waarschijnlijkheid voor alsnog niet groot lijkt. ENGELAND. Ribbentrop te Londen Staking te Glasgow. Von Ribbentrop. de nieuwe Duitsche ambassadeur te Londen, is aangekomen. In een tegenover persvertegenwoordigers afgelegde verklaring heeft von Ribbentrop met nadruk gezegd, dat Duitschland vriendschappelijke betrekkingen met Enge land wenscht te onderhouden. „Rijkskanselier Hitier", aldus zeide hij, „is ervan overtuigd, dat het eenige werke lijke gevaar voor den Europeeschen vrede en het Britsche rijk gelegen is in de ver breiding van het communisme. Dit is de grootste van alle rampen, omdat men zich over het algemeen te laat rekenschap geeft van het gevaar." Te Glasgow staken 4000 bootwerkers. Geen schip kan meer gelost worden. De bootwerkers eischen een toeslag op hun loon voor het lossen van sulfaat. Vol gens hen .is dit schadelijk voor de gezond heid en zij weigeren het aanbod van de werkgevers te aanvaarden, die voorsteilen deze zaak wetenschappelijk te laten onderzoeken. De leiders van de werknemers hebben hen aangespoord, dit aanbod aan te ne men. doch de arbeiders houden onverzette lijk vast aan hun eisch. Te Bombay is het gisteren weer tot bot singen gekomen. Acht personen zijn gedood. NOORWEGEN. Trotzky dient aanklacht wegens laster in. Volgens het Noorsche telcgraafagent- schap is Trotzky voornemens aanklachten wegens laster in te dienen tegen twee Noorsche dagbladen, een fascistisch en een communistisch. Deze bladen hadden be richten en artikelen opgenomen, waarin gezegd werd, dat Trotzky deel had gehad aan de voorbereiding van den moord op Kirof en aan de beraming van aanslagen tegen het leven van andere sovjet-persoon lijkheden. CHINA. Iedere Chinees soldaat. De regeering te Nanking heeft een decreet uitgevaardigd tot uitvoering van de wet op de conscriptie van Maart j.l. Indien deze wet in geheel China wordt doorgevoerd, zal het Ohineesche leger tus schen 50 en 100 mülloen man tellen. In het decreet wordt gezegd, dat de natie er wel bewust van moet zijn dat het de plicht is van ieder loyaal burger zijn land militair te dienen. De voorschriften voorzien in een oplei ding „in vrijen tijd" van alle lichamelijk geschikte mannelijke Chfneeaen tusschen 20 en 40 jaar. De burgers worden veronder steld hun gewone werk te blijven ver richten. VEREENIGDE STATEN. Ultimatum van havenarbeiders. Namens de gezamenlijke bonden van ar beiders in het scheepvaartbedrijf is giste ren telegrafisch aan de scheepvaartcom missie der Vereenigde Staten medegedeeld, dat alle arbeiders aan de Zuidzeekust in staking zullen gaan, tenzij de scheepvaart maatschappijen hun principieele eischen uiterlijk morgenavond hebben ingewilligd. DE DIEFSTALLEN BIJ DE FIRMA STOKVIS TE ARNHEM. FINLAND. Russisch grensincident. Het sovjet-Russische telegeraafagent- schap meldt, dat volgens een bericht in de Prawda op 7 October twee mannen, die in Finsche militaire uniform gekleed waren van Finsch gebied gevuurd hebben op twee Russische grenswachten, van wie een ge wond en een, Spirin genaamd, gedood werd Hetzelfde blad meldt, dat op 23 October wederom op een Russlschen grenswacht geschoten is. De Finsche grenscommissaris heeft het protest van den Russlchen com missaris aanvaard en zijn condoieanties wegens den dood van Spirin uitgesproken. Hij beloofde dringend maatregelen te zul- len nemen om de schuldigen op te sporen I en te straffen. Uitspraken in de eerste reeks strafzaken. De Arnhemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de eerste reeks straf zaken, betreffende de malversaties, welke in de laatste maanden bij de firma Stokvis te Arnhem gepleegd zijn en in verband waarmede een groot aantal arrestaties is verricht. De rechtbank heeft de volgende straffen opgelegd den magazijn-bediende Th. P. M. L. we gens dieftal meermalen gepleegd, negen maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch tien maanden gevan genisstraf); den magazijnmeester G. J. N. wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de op brengst van een door misdrijf verkregen voorwerp, meermalen gepleegd, een jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest (eisch een jaarl; den magazijnbediende W. J. L. wegens het zelfde feit zes maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest (eisch tien maanden i; den chauffeur M. W. C. wegens heling, meermalen gepleegd, acht maanden gevan genisstraf, met aftrek (eisch tien maan den); den metaalbewerker W. B. wegens heling, meermalen gepleegd, acht maanden ge vangenisstraf, met aftrek (10 maanden); den magazijnbediende P J. van der B. wegens het opzettelijk voordeel trekken uit de opbrengst van een door misdrijf ver kregen voorwerp, drie maanden gevange nisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch zes maanden); den zinkbewerker L. M. H. M. wegens heling, meermalen gepleegd, zes maanden gevangenisstraf, met aftrek (eisch zes maanden) den loodgieter P. J. V. wegens heling twee maanden gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest (eisch vier maanden) en tenslotte werd den magazijnbediende A. J. wegens verduistering in dienstbetrekking drie maanden gevangenisstraf opgelegd, met aftrek van het voorarrest (eisch vier maanden gevangenisstraf). ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE 1507 DIRECTIE en ADMINSTRATIE 2500 (op 2 lijnen) Te ruim half tien is hedenmorgen een thuisgaande Scheveningsche logger, de „Sch 68" van de reederij Den Duik, te IJmuiden vergaan De bemanning slaag de er nog in. het schip binnen de pieren te breien, doch toen waren reeds drie opvarenden over boord geslagen. Nau welijks binnen de pieren gekomen werd de logger door een grondzee beloopen, waardoor de Sch. 68 bij de Noorderpier is gezonken. Nog één lid der bemanning is nadien vermist. Het blijkt dat het vergane schip door 14 koDDen was bemand. De logger, die gisteren was uitgevaren, had snoedig door het nood weer moeten terugkeeren. Ontzettend waren de zeeën, die voortdurend over het schip 9loegen. Drie man over boord. Eenige mijlen uit de kust. ongeveer ter hoogte van den brulboei, sloeg de brug. met allen, die zich daarop bevonden, van boord. Het waren schipper Jacob den Heyer. stuurman Wout B. Verbaan en de ma troos. P. Vink. Voor de oogen der oDvarenden ver dwenen zij in de kokende zee. Maar ook voor de elf man. die zich nog aan boord bevonden, dreigde het grootste gevaar, want men was door het verliezen van schipper en stuurman en door het weg slaan van de brug. een orooi der golven geworden. Met de noodvlag in top kwam de logger naar de haven. Binnen de pieren gekapseisd. Met veel moeite is men er daarna in ge slaagd binnen de Dieren van IJmuiden te komen Het schip werd daar echter door een grondzee beloopen en kreeg direct daarop een tweede klap van een hoog aan- loooende golf. tengevolge waarvan het aan den binnenkant van den Noordpier kap seisde De ramp voltrok zich zeer snel. doch de meeste opvarenden hebben nog kans ge zien een zwemvest aan te doen. Onmiddelliik nadat de kustwacht het noodsein had oDgemerkt. waarschuwde deze het bureau Wijsmuller en de olaatseliike commissie der Noord en Zuidhollandsche reddingmaatschappii. waaroD de sleepboot „Nestor" naar het in nood verkeerende schip voer SDoedig daarop ging ook de motorreddingbpot ..Neeltie Jacoba" naar buiter Toen de sleepboot bij het in nood ver keerende vaartuig kwam. was het achter- schiD van den logger al geheel onder water. De opvarenden, die zich op dit gedeelte van het vaartuig bevonden, dreven in de wilde branding, die hen voortstuwde in de richting van de ..Nestor", aan boord waar van men reeds gereed stond de drenkelin gen op te pikken. Even nadat de drenke lingen aan boord van de „Nestor" waren gehaald, ging de logger ten onder en ge raakten ook de andere opvarenden te wa ter Hiervan werden er eveneens eenigen gered. Onder de geredden was er één. dien men meer dood dan levend binnen boord haalde. Deze dreef met een zwemvest in de haven Inmiddels had ook de Neeltie Jacoba één man oogeoikt. waardoor tien opvarenden gered waren. De matroos P. Kuit is vermoedelijk onmiddellijk nadat de logger gezonken was. verdronken. In totaal zijn er dus 4 slachtoffers. De man. die het laatst door de „Nestor" was opgepikt, een be jaarde visscher. was er slecht aan toe. Hij werd per ziekenauto naar het St. Anthoniusziekenhuis overgebracht. De schipbreukelingen, die allen drijf nat en verkleumd waren, werden gastvrij op de „Nestor" ontvangen en zij werden in de gelegenheid gesteld, zich bij de vuren te verwarmen. Onmiddellijk nadat de „Nestor" in de visschershaven was aange komen. waar honderden stonden te kijken, gonden zij aan wal gaan. Zij werden voor- .oopig opgenomen in het schaftlokaal „de Leeuw" waar zij van droge kleeren wer den voorzien en het noodlge voor hen ge reed stond om hen weer op verhaal te brengen. Onder de drenkelingen bevin den zich een'ge iongens van veertien a vijftien jaar. Het spreekt vanzelf, dat allen zeer on der den indruk waren van het gebeurde, niet het minst door het verlies van vier hunner makkers Je zoon is gered. Een beambte van den havendienst, die het huls achter de vuurtoren verliet, werd vanmorgen aangeklampt door een bejaar de vrouw, die hem met betraande oogen aankeek, zonder iets te zeggen. „Ga maar naar huis, vrouw", zeide de beambte, „je zoon is gered". De tranen stroomden haar vrijelijk langs de wangen en nog steeds zonder iets te zeggen, tornde zij tegen den storm op. terug naar haar woning. De positie van het wrak. Omtrent de positie van het gezonken vaartuig kan ter waarschuwing van de scheepvaart worden medegedeeld, dat het wrak vast zit binnen de pieren van de Buitenhaven in de lijn op Noordpier naar zwarte ton nr. 1, maar dan ongeveer veer tig meter naar de as van de haven toe. De mast steekt boven water uit. Alle loodsen zijn door den loodscommis- saris in kennis gesteld van de positie van het gezonken schip. De loodsboot blijft echter voorlooplg in verband met den nog altijd hevig woeden den storm, binnen. Een dergelijke ramp in T915. In verband met deze scheepsramp kan eraan worden herinnerd, dat in 1915 het Engelsche s.s. „Eastwell' op dezelfde plaats als de logger is gestrand. In de buitenhaven en in het buitentoe- leidingskanaal tot de Noordersluls drijven wrakhout en luiken rond van den ver ongelukten logger. De reeder, A. den Duik Pzn., is met zijn zoon direct per auto naar IJmuiden ver trokken. Rouw te Scheveningen, Te Scheveningen heerscht een trieste stemming. Op enkele punten stonden kleine groepjes visschers bijeen en bespraken het droeve nieuws, dat zich weldra onder de visschersbevolking verspreid had en waar door vier Scheveningsche gezinnen in rouw zijn gedompeld. Door den storm blijken nog vele andere schepen in nood te zijn gekomen. Duitsch stoomschip „Schwaben" gestrand. Het Duitsche stoomschip „Schwaben" is hedenmorgen om tien uur in den mond van den Waterweg gestrand. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. Er bestaat echter geen direct gevaar voor schip en opvarenden. De bemanning blijft aan boord. Te ruim 2 uur is het schip vlot gesleept. Het stoomt op naar Rotterdam. De „Kurt Hartwig Siemers" in nood. Voorts bevindt zich bij het lichtschip Maas het uit Hamburg afkomstige s.s. „Kurt Hartwieg Siemers" in nood. Het schip meet ruim 1100 bruto register ton. De sleep boot „Witte Zee" en de reddingboot „Pre sident Wiersma" zijn in de nabijheid. Nader vernemen wij dat het schip door de Witte Zee is vastgemaakt. Men is op weg naar Hoek van Holland. Tjalk geeft noodseinen. De motorreddingboot „Brandaris" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij is van Terschelling uitge varen om hulp te bieden aan een tjalk, welke benoorden Oosterend op Terschel ling noodseinen heeft gegeven. Tefeen halftwaalf werd de tjalk, genaamd „Mldsland", die een beurtdienst onderhield tusschen Amsterdam en Terschelling, be reikt. De beide opvarenden, schipper Borst en een knecht, konden worden gered. De tjalk was vol water geloopen. De Norburg maakt water Uit Den Helder is bericht ontvangen dat het Duitsche s.s. „Norburg" dat zich ter hoogte van Terschellingerbank bevindt S.O.S.-seirien heeft uitgezonden. De lui ken 1 en 2 zijn ingeslagen en het schip, dat 2300 bruto registerton meet, maakt water. De sleepboot „Holland" van de Fa. Doeksen te Terschelling is ter assistentie uitgevaren. Duitsch tankbootje loopt gevaat bij IJmuiden. Van het Duitsche tankbootje „Grete Glad" is vanmorgen 13 mijl van de haven van IJmuiden het roer weggeslagen. Het heeft voortdurend noodseinen gegeven en is in een zeer gevaarlijke positie gekomen. De sleepboot „Witte Zee", welke van Hoek van Holland was uitgevaren naar de „Grete Glad", ts teruggeroepen om hulp te ver- leenen aan de „Kurt Hartwig Siemers", dat zooals gemeld, bij den mand van den Nieuwen Waterweg in nood verkeert. Daar er in IJmuiden geen krachtige zee-sleep- booten beschikbaar zijn. kan men de .Grete Glad" geen hulp bieden, zoodat de kans zeer groot is, dat dit schip zal stran den Vanmiddag om één uur bevond de tankboot zich tien mijl west ten zuiden van IJmuiden. De „Neeltje Jacoba" had tijdens de reddingswerkzaamheden van hedenochtend een defect gekregen aan den schroef, doordat een gedeelte van de vleet van den gezonken logger er verward in was geraakt. Vanmiddag om één uur was de „Neeltje Jacoba" weer hersteld. Zij werd gereed gehouden om uit te varen naar de „Grete Glad". Een nader bericht meldt dat de schade hersteld is en dat de S.O.S.-seinen zijn in getrokken. Het Zweedsche s.s. „Singoalla" gaf van morgen noodseinen bij Terschelling, waar op de sleepboot „Holland" uitvoer. In de nabijheid van de „Singoalla" gekomen bleek het stoomschip evenwel geen prijs meer op hulp te stellen. Het schip had de voor mast verloren, doch verkeerde verder in goeden staat. Vermoedelijk zal het in staat blijken de reis zonder hulp te vervolgen. De Johan van OldenbarnevcU blijft buitengaats. De „Johan van Oldenbarnevelt" van de stoomvaart maatschappij „Nederland welke vanmiddag om twaalf uur te IJmui den zou binnenkomen heeft geseind, dat het van hedenochtend acht uur af in ver band met het stormweer op zee ligt, bijge draaid. Geheimzinnige vuurpijlen gesigna'""* Hedenochtend om half zeven werden noor den wachter van den vuurtoren Eier- land op den noordpunt van Texel vuur pijlen gesignaleerd, komende uit de rich ting van den Vliehors. Ook op andere plaatsen zijn vuurpijlen waargenomen. Vaa Vlieland af heeft een commissaris van Noord- en Zuld-Hollandsche vedding-MU. een onderzoek Ingesteld echter zonder re- I sullaat, zoodat men voor een raadsel stond Tot dusverre zijn geen nadere berichten ontvangen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2