Scheveningsche logger bij IJmuiden vergaan. De C. H. Jongerengroep jubileert DINSDAG 27 OCTOBER 1936 No. 23494 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN <77sie Jaargang Dit nummer bestaat ulf VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ijnj per 3 maanden -t. 2.33 per week f.0.1» Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.t WAAROM DE SPORTFONDSEN ACTIE DOORGEZET WORDT, Van samenwerking kan geen sprake zijn. Wij hebben gisteren gemeld dat 't Leid- sche Sportfondsen-comité in overleg met mr. Bierenbroodspot en na gehouden voe ling met autoriteiten besloten heeft de actie voor de stichting van een Sportfond- senbad hier ter stede door te zetten, on danks de plannen voor een overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat. En wij stelden daarbij de vraag of er thans voor beide plannen geen basis van samen werking zou kunnen worden gevonden. Welnu, die vraag is gistermiddag in een gecombineerde bijeenkomst van het Sport fondsen-comité en den raad van toezicht ontkennend beantwoord! Het „waarom" werd hedenmorgen in een samenkomst met de persvertegenwoordi gers toegelicht, namens den raad van toe zicht. door het lid van den gemeenteraad, éen heer De Reede, die erkende dat ook de leiders van de Sportfondsen-actie hier ter stede niet buiten de gedachte gebleven zijn om in die richting een oplossing te zoeken. Evenwel: men Is tot de conclusie gekomen dat het gebouw aan de Haarlemmerstraat (n.l. de Mon Père-kerk) niet gunstig gele gen is, noch wat de plaats van de ligging, noch wat de ligging van den bouw betreft. Zog, licht en lucht zijn er minder gemak- lelijk te krijgen, als gevolg van den mas sieven gevel, zelfs niet als men den toren regbreekt. De positie der zwemgelegenheid hier ter stede is buitengewoon slecht. Zij was al aecht toen de inrichting aan den Hoogen Eijndijk nog in gebruik was, doch dat is sindsdien nog belangrijk erger geworden, temeer doordat ook de zweminrichting De Zijl teekenen vertoont van mindere ge schiktheid voor de zwemsport. Nu er ein delijk een oplossing gevonden moet wor den dient deze ook goed te zijn en men meent dat men het geld van de spaarders verkeerd zou besteden door het te steken in den bouw van een inrichting, welke al leen een overdekt bad biedt. De spaarders raiden vragen „waar is uw inzicht geble ven in de behoeften der Leidsche zwem sport" en zij zouden gelijk hebben, omdat naast een overdekt een open bad niet minder noodzakelijk is. Het plan der Sportfondsen geeft dat alles: het geeft een overdekt bad van 12 bij 25 M. (met geheel weg te draaien kap en wanden), een buitenbad van 15 bij 50 M„ groote ruimte voor terrassen om te „zon nen" en eventueel een overdekt kinderbad van 11 bij 12 M. Er zal licht zijn en zon en (ie centrale ligging is voortreffelijk. Vooral ook om het feit dat er een open bad aan verbonden ls, steunen B. en W. het plan van de Sportfondsen, dat door den bouw van een overdekte aan de Haarlemmer straat niet in gevaar komt. Per saldo zijn er toch minstens 500 spaarders, die een ka pitaal vertegenwoordigen van 150.000 gul den, waardoor het risico voor de gemeente, die voor een bepaald bedrag garant moet Öjn, practisch nihil is. Het Sportfondsen- Md bied de gemeente bovendien voordee- fei omdat er lage tarieven zullen komen, de z.g. goedkoope baden op bepaalde uren, roodat een veel grooter bevolkingspercen- lage van de inrichting zal kunnen profi- ren dan bij een particuliere onderneming net geval zou zijn. De storm, die den geheelen nacht heeft geraasd en ook nu nog met onverminderde hevigheid woedt, heeft langs onze kust tal van ongelukken veroorzaakt. Tusschen de pieren van IJmuiden is de logger SCH 68 door een grondzee gegrepen en omgeslagen. Vier der opvarenden, schipper Jacob den Heijer, de stuurman W. B. Verbaan en de matrozen P. Vink en P. Kuit zijn verdron ken. Te Hoek van Holland is het Duitsche stoomschip „Schwaben" gestrand, terwijl zich voor den Waterweg een ander groot Duitsch stoomschip de „Kurt Hartwig Sie- mers" in moeilijkheden bevindt. Ter hoogte van IJmuiden is voorts een Duitsch tank bootje de „Grete Glad" in nood. Het Duitsche stoomschip „Norburg" en een tjalk, die zich in de buurt van Ter schelling bevinden, hebben noodseinen uit gezonden. Voor nadere bijzonderheden zie men el ders in dit Blad. De commissie en de raad van toezicht, zoo verzekerde de heer De Reede. meenen ten volle op het gemeente-bestuur te kun nen rekenen en zij verwachten dat er thans binnen zeer afzienbaren tijd een beslissing ('t zij principieel, 't zij definitie!) zal kun nen worden verkregen. Men moet ook niet vergeten dat een open bad, hetwelk zou moeten worden gebouwd indien de Sport fondsen-actie niet doorging, de gemeente ieder jaar een vrij beduidend tekort zou opleveren, wat haar thans kan worden be spaard. Ondanks alles is er geen reden tot pessimisme (wellicht kan een en ander er zelfs toe leiden dat men thans sneller het gewenschte resultaat bereikt dan anders het geval zou zijn geweest) en men rekent er daarom op dat de spaarders ook verder hun volle medewerking zullen blijven ver- leenen. LUSTRUMVIERING CHR. HIST, JONGERENGROEP. Drukbezochte receptie. Dat de Chr. Hist Jongerengroep zich in de belangstelling van zeer velen mag ver heugen. mocht zli gisteravond bij de recep tie in Huize Feenstra ter gelegenheid van haar eerste lustrum ervaren. Een groot aan tal belangstellenden waaronder vele afge vaardigden van bevriende organisaties kwam hier het bestuur de zelukwenschen aanbieden. Fraaie bloemstukken, w.o. er waren van de Chr. Hist Unie te Leiden en te Oegstgeest, van den Leidschen Chr. Be sturenbond en van de Abelspelers. gaven aan de zaal een feestelijken aanblik. Eén der eersten die hier van zijn belang stelling deed blijken, was onze oud-burge meester. ihr. mr dr. N. C. de Gijselaar, beschermheer der groep. In een sympa thieke toespraak heeft hi.i de jongerengroep gecomplimenteerd met dit eerste lustrum en ztin beste wenschen voor verderen groei en bloei der vereeniging uitgesproken. Al vorens hem hiertoe echter de gelegenheid te geven, sprak de voorzitter van de feest commissie. den heer P. Guley een woord van welkom en felicitatie. Spr. vond hierbli tevens de gelegenheid om er oo te wiizen. dat het heel veel tact en inzicht vraagt om onder jongeren belangstelling voor Dolitiek op te wekken. Dank bracht spr. in het bij zonder aan den tegenwoordigen voorzitter, den heer Hendriks, die geheel en al in het vereenigingsleven opgaat en met zeer veel moeite de groep op het peil. waarop zli thans staat, heeft weten te brengen. Achterenvolgeens werden nu de geluk- wenschen overgebracht van de Chr. Hist. Kiesvereeniging te dezer stede en van die van Oegstgeest waarvoor de heer B J. v. d. Meene de woordvoerder was. Voorts voer den het woord de heer J Langeveld voor de Ver. tot Chr. Ontwikkeling, de heer H. J. Schoneveld namens den Leidschen Chr. Besturenbond, de heer Kiel voor de C.J.M.V. ..Oude Vest" de heer Heukels namens de Prov. Commissie van Jongerengroepen en de heer A Jansen voor <?- Tooneelvereeni- ging „De Abelspelers" Schriftelijke gelukwenschen waren inge komen van den federatie-voorzitter, mr. J. W. U. Doornbos, mr. H. K. J. Beernink. oud- vice-voorzitter van de federatie, de Alg. Ver. van Ned Res. Off., den kring Rlinland van de Ned Meisjesclubs, den KameTkring Leiden der Chr. Hist. Unie. den Kring Gro ningen van Jongerengroepen, de Herv. Jon geren Organisaties en voorts van vele zus- tervereenigingen. Van de velen die nog persoonlijk van hun belangstelling deden bliiken. noemen wij mr. P. J. Idenburg. secretaris van het Cu ratorium der Universiteit en lid van de Commissie van Toezicht en mevr. Spaar garen eveneens lid van deze commissie In een uitvoerige rede. waarin lui dankte voor de overweldigende belangstelling bij dit eerste lustrum ondervonden, wees de voorzitter de heer Hendriks nog od de vijf jarige bestaansperiode der groep. Alle défaitisme, aldus spr heeft bii ons afgedaan en plaats gemaakt voor een tiid van ODbouw en uitbreiding en versterking van onze beginselen, In verband met den nationalen avond, welke a.s. Donderdagavond in de Stadsge hoorzaal wordt gehouden, verzocht men ons nog mede te deelen. dat de comman dant van het veldleger, ihr. W. Roëll. direct na het openingswoord een korte rede zal uitspreken. STORM OVER LEIDEN. Het mag bijna een wonder heeten, dat de hevige storm- en rukwinden, welke in den afgeloopen nacht en hedenmorgen ook de omgeving van de Sleutelstad bezochten, niet meer schade hebben aangericht dan ons ter oore kwam. Menigeen is vannacht uit den slaap wak ker geschrikt door het loeien van den stormwind rond de daken, en 't trillen van de ruiten in hun sponningen. De storm leek van een huiveringwekkende kracht en velen vroegen zich angstig af, welke ramp zalige gevolgen dit weer zou kunnen heb ben. Uit den aard der zaak gingen de ge dachten onder dergelijke omstandigheden het eerst uit naar hen, die op zee vertoeven en de berichten van hedenmorgen beves tigden helaas maar al te zeer de veronder stelling, dat zij het hard te verduren heb ben gehad. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, verkeeren meerdere schepen op onze va- derlandsche kust in nood en met angstige spanning vraagt men zich af, wat het lot der bemanningen zal zijn De golven beukten 't strand met groote kracht en velen begaven zich vanmorgen naar Katwijk of Noordwijk om het woeste, maar altijd grootsche spel der natuur gade te slaan. Het zeewater stond tot aan den voet van de duinenrij en sloeg af en toe zelfs op den boulevard. Voorzoover wij hebben kunnen nagaan, is de stormschade in de naaste omgeving van de Sleutelstad beperkt gebleven tot een aantal dakpannen en kasruiten en een enkelen boom. Alleen de prachtige herfsttinten, waarin sommige boomsoorten nog prijkten, zijn als bij tooverslag ver- verdwenen. In de Marislaan werd vanmorgen een bakfiets met zuivelproducten van de firma P. uit de Sumatrastraat door den storm opgenomen en in de langs die laan gelegen sloot gesmakt. o NEUTRALE MIDDENSTANDS- VEREENIGING. CONCERT IN „ENDEGEEST". Het dameskoor van mevrouw Maartje Offers, dat reeds meermalen in onze stad en elders met succes optrad, heeft gister avond in de met palmen en chrysanten versierde ontspanningszaal van „Ende geest" een uitvoering gegeven voor de pa tiënten van Endegeest. Voorgeest en Rhijngeest. Zoowel de koornummers als de duetten en de soli van mevr. Borger- hoff Mulder oogstten een dankbaar en .velverdiend applaus. Tot besluit werd het aardige zangspel „De fortuinlijke kist" van Johan Wagenaar opgevoerd, dat een prachtige sluitsteen vormde van dezen mooien avond. Aan mevr. Oflers en de pianiste, mevr. v. d. HeydenBrakel wer- qcij bloemen aangeboden. Aan het einde vertolkte de geneesheer directeur, dr. F. J. Stuurman in zeer waardeerende bewoordingen de dank baarheid der verpleegden. Foto v. Vliet, Leiden. gelegenheid van haar eerste lustrum hield de Christelijk-Historische Jongerengioep gisteravond in Huize „Feenstra" een bankbezochte receptie, waar ook de oud-burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, beschermheer der groep aanwezig was - Men ziet hem. hierboven temidden van het bestuur en de feestcommissie. Algemeene jaarvergadering. In een der zalen van „Zomerzorg" hield de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand afd. Leiden van den Kon. Nederl. Middenstandsbond, gisteravond haar jaarlijksche algemeene vergadering. Nadat de heer W. Zwart, waarnemend voorzitter, een welkomstwoord had gespro ken. waarin hij herinnerde aan de ver schillende belangrijke gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, werden de notulen van de vorige vergadering door den secre taris, den heer H. de Wilde, gelezen. Mededeeling werd gedaan van verschil lende ingekomen stukken. Achtereenvolgens werden het jaar-, fi nancieel- en kascommissieverslag goedge keurd. Het kassaldo bedraagt f. 618,15. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren Susan en Blitz. Ook de verslagen van het incasso- en in formatiebureau werden na voorlezing goedgekeurd. Gedurende de rest van het jaar zal mr. Vos de functie, welke mr, Romijn in de vereeniging vervulde, waarnemen. De heer H. de Wilde sprak vervolgens over het in Delft gehouden congres. We hebben, aldus spr.. uit dit congres kunnen leeren, dat de middenstandskwesties maar niet zoo gemakkelijk op te lossen zijn. Dat de regeeringsmaatregelen niet altijd door iedereen doeltreffend worden geacht, is Degrijpelijk. Gelukkig bestaat er bij den middenstand een streven om „zelf te doen". Voldoende ontwikkeld is dit streven echter nog niet: daarvoor is onze stand aldus spr., nog lang niet voldoende georganiseerd. Op ons allen rust de taak om aan de versterking der or ganisatie mede te werken. De rede van dr. Colijn, op het congres uitgesproken, heeft bij velen het optimisme doen herleven. Tenslotte wees spr. op het groote nut van dergelijke congressen. Daar geen tegencandidaten waren gesteld, werd de heer Zwart tot voorzitter, en de heeren W. Brouwer, P. J. van Zanden en Joh. Geitenbeek (allen aftredend) tot be stuursleden gekozen. In de bestuursvaca- ture-Zwart werd de heer J. H. v. d. Kloot benoemd. De heer Zwart sprak de hoop uit, dat de vertrouwelijkheid onder de leden onder ling zou toenemen, tot heil der vereeni ging. Door het bestuur, aldus spr., zullen po gingen in het werk worden gesteld om het vergaderingbezoek te vergrooten. De' grootste aandacht zal worden be steed aan de interne versterking der ver eeniging. Na een korte pauze deed de heer Zwart een aantal mededeelingen over de mone taire politiek. De verschillende regeeringsmaatregelen. genomen na den val van den gulden, wer den door spr. gememoreerd. Van het bondsbureau heeft de vereeni ging een wetsontwerp ontvangen betref fende verkoop door middel van automaten. Buiten de wet blijven automaten, die voor het verkeer van belang zijn, zooals b.v. benzinepompen enz. Men mag door middel van automaten slechts artikelen verkoopen die men ook in zijn winkel verhandelt. Voor buiten automaten is de verkoop- tijd onbeperkt, uit winkelautomaten mag alleen onder winkeltijd worden verkocht. Verder stelt de wet bepaalde tijden vast voor bijvulling van automaten. Eerst over twee jaar zal deze wet geheel in werking treden. Dé heer van der Heyden achtte de bepa- BINNENLAND. De Nieuwe Waterweg 70 jaar (3e Blad). De Vestigingswet voor den Middenstand van slechts beperkten opzet; onge- wenschte elementen zullen echter ge weerd worden (3e Blad). Herberekening van Indische pensioenen; over het algemeen een verlaging van 20 pet. (3e Blad). De toestand in den Nederlandschen mijn-< bouw; rapport van mr. Verschuur (Bin* nenland, 4e Blad). De Koninklijke Familie maakt op 4 Nov. een vaartocht met den kruiser „De Ruy- ter" (Laatste Berichten, le Blad). Door den storm zijn vele schepen in nood geraakt; de Scheveningsche logger SCH 68 is bij IJmuiden vergaan; vier der op varenden zijn verdronken (le Blad). BUITENLAND. 1 Spoedig de groote aanval op Madrid te ver. wachten (2e Bladl. Koning Carol van Roemenië naar Praag (Buitenland en Tel., le Blad). Motie der Belgische socialisten (Buiten, land, le Blad). De Derde Internationale en Vakvereenï- gingsbond voor opheffing der non-inter» ventie in Spanje (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. lingen over de hijvulling funest. Spr. ver- zocht het bestuur hieraan de noodlge aan- dacht te willen schenken. De heer van Appel was van meening, dat alle automaten moeten verdwijnen. Do automaten zijn een gevolg van de winkel sluitingswet en tegelijkertijd een ontdui king daarvan. Bovendien zit er aan deze kwestie een groote onbillijkheid vast; de eene winkelier, die zich automaten kan aanschaffen, is bevoordeeld boven een ander die daartoe niet de middelen bezit. De heer Brouwer was het met deze ziens wijze niet eens en meende, dat automaten onbeperkt bijgevuld moeten mogen wor. den. De heer van Appel wees er op, dat het kardinale punt de winkelsluitingswet is; willen we de kwestie oplossen dan moeten verschillende zaken buiten de winkelslui tingswet worden gesteld. De heer van Wijk wees er op dat juist door de winkelsluitingswet de versohiliende eetgelegenheden zooals cafétaria's, enz. els uit den grond zijn verrezen. Ook spr. zou gaarne bepaalde zaken buiten de winkel sluitingswet gesteld willen zien. Besloten werd het bezwaar van den heer v. d. Heyden aan het bondsbureau kenbaar te maken. Over de inrichting van het bondsbureau werden enkele mededeelingen gedaan door den voorzitter. Binnenkort zal door een commissie, sa mengesteld uit leden der L. M. C. rapport worden uitgebracht over de Duinwater- tarieven. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat er plannen bestaan om ter gelegenheid van het huwelijk van de Prinses een win kelweek te organiseeren. De nadere uitwerking van dit plan is in handen gesteld van het L. M. C.-bestuur. De vergadering achtte een dergelijke win kelweek in Januari, de maand der uitver- koopen, niet juist. Wel was de vergadering van oordeel, dat een reclame-optocht ter gelegenheid van Prinses Juliana's huwelijk op zijn plaats zou zijn. Bij de rondvraag verzocht de heer Susan het bestuur pogingen in het werk te stel len om vergunning te krijgen, dat de win kels op 5 December eerst om 11 uur geslo ten behoeven te worden. Met een opwekkend woord werd de ver gadering te half twaalf door den heer Zwart gesloten. RAAD VAN ARBEID. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken is benoemd tot werkgever- iid van den Raad van Arbeid te dezer stede het plaatsvervangend werkgever-lid de heer ir. J. J. G. van Hoek alhier en is be noemd tot plaatsvervangend wer'-gever-lid van genoemden Raad van Arbeid de heer P. Boot Jr. te Leiderdorp, zulks in verband met het tusschentijdsch uittreden van het plaatsvervangend werkgever-lid den heer P. Boot Sr., vroeger te Oegstgeest,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1