Dampo LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 27 October 1936 Vierde Biad No. 23494 gemengd nieuws binnenland 77ste jaargang PRINS BERNHARD GROOTKRUIS NEDERLANDSCHE LEEUW. Naar wij vernemen, heeft H.M. de Koningin Prins Bern- hard van Lippe-Biesterfeld benoemd tot Grootkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Hifi :J*. cp i llCHT IN MOORDZAAK TE WOERDEN? Nieuwe arrestatie. i in den laten avond van den 21en Oct. I»35 werd aldus de „Tel" In een sloot langs een stillen landweg te Woerden, den 'attenbroekerdijk, het lijk gevonden van u'e zeventienjarige mej. L. Het hoofd van fcet meisje vertoonde verschillende ern- lüge kwetsuren, doch de schouwing wees M dat verdrinking de directe doodsoor- rak was. Het leek waarschijnlijk, dat hier Uord in het spel was. doch ook achtte f,n de mogelijkheid van zelfmoord niet toesloten, aangezien verschillende om- Itaadigheden hierop wezen. Ruim een jaar to heeft deze mysterieuze zaak politie fe justitie beziggehouden en het is niet toesloten, dat zij thans binnenkort tot klaarheid zal komen. In politioneele krin- [en is men het echter hieromtrent niet ^ns. Aan den eenen kant meent men be taalde aanwijzingen te hebben tegen een fcülangs gearresteerd Woerdensch inge- Vtene, doch van andere zijde vernamen fcij, dat het nog in het geheel niet vast- Ust, dat deze man de dader is. Verschll- aide omstandigheden hebben deze duis- Itre zaak uitermate gecompliceerd ge- faaakt, Zoo werd kort na het vinden van kil slachtoffer een boerenknecht gearres teerd die dien avond laat den Katten- Irockerdijk gepasseerd was. Enkele dagen Lama had deze man een bundel kleeren L het land verbrand. De man wist echter fan alibi te bewijzen, waarbij hij ook het Inbranden van zijn kleeren aannemelijk rist te maken, zoodat hij na een arrest an zeventien dagen op vrije voeten werd gesteld. f Inmiddels werd 't onderzoek met kracht oortgezet. Drie andere personen werden .carresteerd, doch twee hunner werden reldra weer vrijgelaten. De derde, een ze re U., is een arbeider uit de fabriek welke ie vader van mej. L. te Woerden drijft. Jxk man zou zich op de fabriek enkele iezegden hebben laten ontvallen waaruit kien meende op te maken, dat hij meer Imtrcnt het tragische einde van 't meisje moest weten. De man, die dit hardnekkig bntkende. werd naar Utrecht overgebracht lort geleden is zijn arrest met dertig dagen fcerlengd. 1 Woensdag j.l. heeft 't parket uit Utrecht i het gemeentehuis te Woerden een groot iiital menschen gehoord. En ook werd tweetal huiszoekingen verricht. Er cnijnen bij de verhooren verschillende mstandigheden aan het licht gekomen te «ijii die een verlenging van het arrest Mtigden. Zooals gezegd, meent men hians aan den eenen kant het goede spoor bevonden te hebben, doch dit wordt door Lakte met het onderzoek belaste deskun- K!;en in twijfel getrokken. Hoe het zij, 't W in leder geval wel waarschijnlijk wor- llcn nacht, dat binnenkort iets meer licht In tee duistere zaak zal komen. —o f VERGADERING VAN „DE DAGERAAD" UITEENGESLAGEN. N. S. B.'ers bestormden het podium. De afdeeling Utrecht van de vrijdenkers- hereenlglng „De Dageraad" had voor gis teravond een vergadering belegd In het SV.-gebouw aan de Oude Gracht te Btrecht. Drie sprekers zouden in deze Bltenkomst het woord voeren. Het is ech te: anders geloopen. Aanvankelijk was alles JBtig. De eerste spreker kon ongehinderd 'rijs betoog beëindigen. De tweede spreker |ns mr. Simon de Jong, die deel uitmaakt vin de Communistische Partij Nederland. de Jong was nog maar kort aan het |voord, toen plotseling een hevig tumult ontstond. Eenige tientallen N.S.B.-ers die (ceh onder de vergaderden hadden ge- pengd. begonnen opeens te werpen met lette eieren, tomaten, voetzoekers en tedere projectielen, om tenslotte het po dium, waar het bestuur der afdeeling en de sprekers hadden plaats genomen, te lormen en er alles kort en klein te san. Met de onderdeelen van de ver belde meubelen keerden de aanvallers dch toen tegen de vergaderden en tn de Bal werd daarop een hevige strijd gevoch- p, waarbij enkele personen danig werden fsgetakeld. De politie, die In burgerkleedlng in de M aanwezig was, trachtte eerst nog de pit te herstellen, doch toen spoedig bleek, W dit onmogelijk was-, werd de geheele wydering uiteengejaagd en de zaal ont- hlud. "e N.S.B.-ers trokken in de autobus, 'Marmede zij uit Amsterdam gekomen wa- weer naar de hoofdstad terug. De pechtsche politie had inmiddels haar Jnsterdamsche collega gewaarschuwd en *t gevolg was, dat de bus met de dertig ponen ln De Llnneussbraat werd aange- J°u<len en de Inzittenden met het rood- prte Insigne het politie-bureau aan deze baat werden binnengebracht. Hier zijn pbn namen genoteerd en vervolgens zijn Jij heengezonden. De Utrechtsche pohtle pi van deze namen op de hoogte woraen pracht, zoodat deze de aanvallers een 'traoor zal kunnen afnemen. DOODELIJK GETROFFEN. Bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaat- khappij te Amsterdam, heeft een vallende phnk noodlottige gevolgen gehad. vallende plank trof een werkman, vprong terug op een tweeden en raakte ver- poigens een derden arbeider. Deze werd zoo rjüelukkig getroffen, dat hij aan de gevol- Pn 's overleden. SLORDIGE ADMINISTRATIE. J Men meldt uit Wehl (Geld.) aan de |N.R.Crt.: Iv jongste raadsvergadering werd be- ™deld het proces-verbaal omtrent de lcW.COïtróIe den gemeente-ontvanger. I,™ het verificatiebureau van de Vereeni- I,y°or Nederlandsche Gemeenten, waar- 1 v"leek. dat de ontvanger niet op de I hifi was van de bijzondere punten, die I J net vergelijken van het kas- en boek- I saldo in I voorc aa'imerklng moeten komen, zooals I 'betalingen, ongeboekte inkomsten Ien uitgaven. diffK4-elten werden slordig en ondeskun- ♦.(.„Bsthouden en bevatten verschillende I tvarp oa' één van f' 10 00°' Vele oiJfers I d»-,. me' radeerwater verwijderd en •arna veranderd. I van i PJhhcs-verbaal vertoont een verschil I Volfa 1 rile te veel ln kas zouden ziJn 8en5 het ingediende rapport is de ont- daar lucht je van op. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten.. 1175 (lngez. Mcd.) vanger noch voor het kasbeheer, noch voor het administratieve beheer berekend. Bij een volgende kasopnerping bleken in het kasboek en in het rekeningcourantboek verschillende verbeteringen noodig. Gedu rende 1936 had de ontvanger zijn kas niet opgenomen. Bij de besprekingen, die volgden, bleek, dat de gemeente-ontvanger aan werkloozen gelden heeft uitbetaald, zonder daarvoor een mandaat te- hebben ontvangen. De goedheid speelt den man parten. Na langdurige besprekingen werd de be handeling van de zaak uitgesteld. o BOERENWONING AFGEBRAND TE WEURT (GELD.) Gisteravond tegen negen uur is brand uitgebroken in een boerenwoning van den heer Burgers te Weurt, eigendom van de familie A. Romviel. Het vuur werd sterk aangewakkerd door den hevigen westen wind, zoodat ln een uur tijds de woning tot den grond toe afgebrand was. Van den Inboedel kon niets worden gered. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. OP ZOEK NAAR GESMOKKELD SIGARETTENPAPIER TE ASSEN. Reeds geruimen tijd bestond bij de kom miezen en marechaussees te Assen het ver moeden, dat in de gemeente op ruime schaal gesmokkeld sigarettenpapier werd verhandeld. Uiteraard waren de korpsen zeer op hun hoede. Vrijda gjl. werd een inval gedaan bij den sigarenwinkelier L. aan de Groningerstraat. De eigenaar was waarschijnlijk gewaar schuwd, want de heeren van de rechterlijke macht vonden, hoewel het huis van boven naar beneden doorzocht werd. niets van het gevaarlijke goedje. Ook in een ander stadsgedeelte werden dien dag bij eenige particulieren de woningen doorzocht zon der resultaat. Zaterdagmiddag echter de den de kommiezen in samenwerking met de marechaussees een goeden slag. Ten huize van den sigarenwinkelier K. M. aan de Anreepersstraat, werd een inval gedaan. Hier bleek zich een groote hoeveelheid ge smokkeld sigarettenpapier te bevinden. Twee groote doozen van het gezochte goed werden in beslag genomen. 'Tel.) GOEDERENTREIN TEGEN STOOTBLOK. Gisteren waren onder Vrouwbuurtster- molen (Fr.) arbeiders bezig werkzaamhe den te verrichten aan een spoorwissel. Toen zij koffie gingen drinken ln het station kwam uit de richting Stiens een goederen trein met ruim dertig wagens aan. Daar oe wissel niet in orde was, geraakte de trein op een zijspoor en reed tegen het stoot- blok op. Dit werd vernield en drie wagons reden totaal in elkaar. Ook verscheidene andere wagens werden beschadigd. Er kwa men geen persoonlijke ongelukken voor, doch de materleele schade is aanzienlijk. o BUITENLANDSCH GEMENGD. SLOEP OMGESLAGEN. Ter hoogte van Stockholm is een sloep, die gebruikt werd bij de jacht op zeevogels, omgeslagen. De drie inzittenden ver dronken. SPOORWEGONGEVAL IN ROEMENIE. Acht dooden. Nabij Focsani (Roemenië) is de laatste wagon van een personentrein ontspoord.. Acht personen zijn hierbij om het leven gekomen. Het aantal gewonden bedraagt vijftig. De meesten hunner zijn oorlogsinvaliden, die op weg waren naar Boekarest, waar zij actie wilden voeren voor herziening hun ner uitkeeringsaanspraken. o Mc MAHON's BEROEP VERWORPEN. Het Engelsche hof van appel heeft het beroep verworpen, dat Mac Mahon had aangeteekend tegen zijn veroordeeling tot twaalf maanden gevangenisstraf op grond van het feit, dat hij in Hydepark in de nabijheid van den koning een revolver had getrokken, om den vorst schrik aan te Jagen. FABRIEKSEXPLOSIE. Gisteravond explodeerden in een mecha nische confectie-fabriek te Ncugersdorf (Duitschland) uit nog niet bekende oor zaak verscheidene tanks met benzine. Door het geweld der explosie werd het dak van het gebouw de lucht in geslingerd, terwijl het interieur geheel werd vernield. De ontploffing werd gevolgd door een grooten brand, welke echter binnen een uur kon worden gebluscht. Men vreest, dat bij het ongeluk ook men schen om het leven zijn gekomen, doch daaromtrent staat nog niets vast. „QUEEN MART" IN HET DOK. De „Queen Mary" is te Southampton na haar Jongste overtocht, tijdens welke het schip de laatste twee dagen hevig met stor men heeft te kampen gehad, in het droog dok opgenomen. Acht passagiers en vier leden der bemanning werden tijdens de reis gewond. Een bejaard derde klas pas sagier is met een ernstige hoofdwonde in het ziekenhuis opgenomen. TWEEDE WEGVERKEERSDAG. Ter gelegenheid van de V eiligheidsweek. De Koninklijke Nederlandscne Automo bielclub heeft heden te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van de door naar georgani seerde zesde J aarlij ksche veiligheldsweek, wederom tal van belangstellende autoritei ten. o.a. den minister van Waterstaat mr. O. C. A. van Lidth de Jeude, die het ope ningswoord sprak, samengebracht. De bijeenkomst werd ditmaal gehouden in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen. Na den minister werd het woord ge voerd door luitenant-kolonel van den generalen staf N. T. Carstens, die sprak over: „De beteekenis van het wegnet voor de landsverdediging". Ir, W. J. H. Harmsen, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat in de directie bruggen besprak vervolgens het onderwerp: „De Moerdijkbrug en de ver dere afwerking van het bruggenplan". Na een korte inleiding wees spr. op de groote belangrijkheid van dit enorme bouwwerk voor het verkeer. Vervolgens gaf spr. een opsomming van de bruggen die zeer spoedig gereed zullen komen of met den bouw waarvan spoedig zal wor den begonnen. Indien zich geen onvoorziene omstan digheden voordoen, zoo besloot spr. zijn rede, mag lntusschen verwacht worden, dat over ongeveer 5 jaar het bruggenplan is afgewerkt. De wettelijke verkeersmaatregelen wer den hierna besproken door den heer J. E. van der Heijden, referendaris bij het departement van Waterstaat. Uitvoerig behandelde spr. de nieuwste wijzigingen in het motor- en rijwielregle- ment. Hij vestigde hierbij speciaal de aan dacht op het feit, dat het onjuist is, te meenen, dat als men op een voorrangsweg rijdt, nu ook, „het hek van den dam" is en men ten opzichte van het terzijde ko mende verkeer in ongebondenheid zou kunnen rijden. Voor de invoering van de wegenver keerswet zijn alweer nieuwe bepalingen ln de maak. Maar het kan niet van één kant komen en de medewerking van alle weg gebruikers is noodig om te komen tot een inderdaad veilig verkeer. Dr. ing. N. A. Halbertsma hield hierna een rede over de nieuwe gezichtspunten op het gebied van automobiel-verlichting. Dr. F. H. G. van Loon, zenuwarts te 's-Gravenhage, hield een rede over „Psy chologie der verkeersongevallen". Sprekende over het gemis aan verant woordelijkheidsgevoel bij bepaalde auto mobilisten achtte dr. Van Loon het een wijze maatregel, indien het verboden zou zijn, een verzekering te sluiten voor het volle bedrag. Men moet bijv. altijd een eigen risico van f25 laten bestaan. Wat de verkeersinstructie betreft, achtte spreker verhooging van het peil der in structies zeer gewenkcht. Dr. G. A. Prins, voorzitter van de ver- eeniging van artsen-automobilisten, sprak vervolgens over de medische keuring voor het rijbewijs. Een medische keuring voor het rijbewijs mag eenerzijds het moderne verkeer niet nog meer belasten dan thans reeds het geval ls, met nieuwe kosten of bezwarende bepalingen, anderzijds moet zij een rede lijken waarborg geven ter medebestrijding van het onveilige verkeer en dus een groot algemeen belang dienen. Dr. Prins kwam tot de conclusie, dat men niet kan vertrouwen op het gezond verstand der massa, noch op het verant woordelijkheidsgevoel van den willekeu- rigen enkeling. Volgens spr. is het dringend noodzakelijk de oorzaken van verkeersongevallen, die berusten op lichaamsgebreken of geestes- af wij kingen te elimineeren voor zoover dit menschelijkerwijze mogelijk is. Prof. mr. dr. H. Westra, president van de algemeene Nederlandsche verkeersfede- ratie, sprak in zijn voordracht over „De lasten en lusten van het motorwegver- keer". Met enkele cijfers toonde spr. aan, hoe telkens door nieuwe lastenverzwaring de jaarlijksche toename van het aantal motorrijtuigen steeds minder wordt. Voor een bespreking over de lusten van het motorwegverkeer, bepaalde spr. zich ten aanzien van de bedrijfsauto met een verwijzing naar een uitspraak van 36 vooraanstaande figuren uit het grootbe drijf. Zij hebben haar algemeen als on misbaar genoemd voor hun bedrijf, waar het een snel en soepel, derhalve econo misch voordeelig vervoermiddel betreft. Hierna was de beurt aan mr. J. H. van Gelderen, den winnaar van de prijsvraag van de K.N.A.C. Het antwoord, dat door hem onder den titel „Het woord ls aan de psychologie" was ingezonden, werd door inzender zelf voorgedragen. De heer A. Plesman, directeur der K.L.M., hield hierna een rede over: „Aansluiting weg. op luchtverkeer". Het is gewenscht, aldus spr., om bij aan leg van wegen en vliegvelden doordrongen te zijn van de noodzakelijkheid van een juiste samenwerking tusschen lucht- en landverkeer en ln het bijzonder autover keer. Indien de K.N.A.C. eventueel gecom bineerd met andere lichamen dit on derwerp in studie zou willen nemen en de autoriteiten zou willen voorlichten, zou spr. dit ten zeerste toejuichen. De heer C. J. van Wijngaarden van Rees, secretaris Van het Verbond van Vereenl- gingen van Veilig Verkeer, sprak vervol gens over verkeersonderwijs. Spr. meende te mogen zeggen, dat de school een belangrijke taak voor het ver keersonderwijs heeft te vervullen. Welis waar zal het niet gelukken de kinderen te behoeden voor alle gevaren, die hen op den weg bedreigen, maar toch moet worden TWEE VEERBOOTEN IN KRITIEKE POSITIE. Twee veerbooten. die in totaal een veer tigtal Dersonen aan boord hebben, bevin den zich od het oogenblik ceheel geïsoleerd midden in de Firthofforth (Engeland), aan gezien *geen der be'de booten ln verband met den storm den wal kan bereiken. De veerbooten worstelen reeds ongeveer 6 uur tegen den stroom en langzamerhand drij ven zij af naar de open zee. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) getracht, de kinderen te lmmuniseeren tegen de gevaren van den weg. Spr. was daarom van meening, dat de verkeersop- voeding van de jeugd zoo spoedig mogelijk ook ln Nederland op Intensieve wijze bij het onderwijs dient te worden betrokken en dat niet alleen in de steden, maar ook op het platteland. Tenslotte werd de rede: „Weg en ver keer ln Ned.-Indië" van den heer N. M. F. van Velsen, die inmiddels naar Indië ls vertrokken, voorgelezen. Ter gelegenheid van de Veiligheldsweek zal de verkeerspaedagoog dit Jaar verge zeld zijn van een wagen, waarin door mid del van een smalfilm verschillende ver- keersfouten zullen worden gedemonstreerd. Aan de zijwanden van den wagen worden door middel van 24 verlichte paneelen evenveel verkeersvraagstukken In beeld gebracht. DE TOESTAND IN DEN MIJNBOUW. Conclusies van Mr. Verschuur. De minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een ver kort uittreksel van het rapport van mr. T. J. Verschuur, van 17 September 1935, in zake den toestand in den Ned. Mijnbouw en de methoden om daarin verbetering te brengen. Aan de niet alle meer actueele conclu sies, welke de rapporteur Indertijd getrok ken heeft, ontleenen wij dat inzake de distributie der steenkolen noodig geoor deeld wordt om de groothandel- en detail handelsmarge te verminderen met resp. vijftig pet. en vijftig cent per ton (25 cent voor eierkolen) ten gunste van de mijnen en de importeurs, die hun prijzen met de aldus vrijkomende bedragen zouden kun nen verhoogen. Ten aanzien van den inwendigen toe stand der ondernemingen en de middelen, die het voortbestaan der mijnen op loo- nende basis mogelijk kunnen maken, komt de rapporteur tot de volgende conclusies: Ondanks de sedert 1931 Ingevoerde bezui nigingen zal verdergaande bezuiniging noodzakelijk zijn. Een vijfdaagsche werkweek heeft geen besparing. Sleohts bij een vierdagen-werk week krijgt ook het bovengrondsche per soneel een dag minder loon. De mijnschaden in ons land zijn te hoog, o.a. door de hooge vergoedingen, die de rechterlijke macht toekent. Volgens de mijnen zou ook het instituut der deskun digen onbevredigend werken. De transportkosten der mijnen zijn te hoog; een besparing is niet overbodig. Een centraal verkoopbureau acht de rapporteur slechts noodig. indien sprake zou zijn van een hevigen concurrentie strijd tusschen de mijnen. Dit is niet het geval. Op korten termijn kan slechts een verdere contingenteering den binnen- landschen afzet vergrooten. De rapporteur is echter niet optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid een scherpere contingen teering door te voeren. BELGISCHE ERKENTELIJKHEID. Oud-vluchtelingen zullen geschenk aanbieden aan Prinses Juliana. Naar het „Laatste Nieuws" meldt heeft een aantal Belgische staatsburgers, die gedurende den oorlog in Nederland hebben vertoefd, een commissie opgericht, waarvan de heer Maskens de Belgische gezant te 's-Gravenhage, het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Deze commissie stelt zich ten doel in België giften ln te zamelen voor den aan koop van een geschenk, dat de voormalige Belgische vluchtelingen aan Prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk met Prins Bomhard zullen aanbieden. PRIJZENENQUETE. Het secretariaat van de centrale bond van Ned. verbruikscoöperaties schrijft ons: Het economisch bureau van den bond heeft over de week van 19—24 October j.l. gegevens ontvangen over de prijzen van 25 levensmiddelen van 18 aangesloten coöpe raties. Uit een vergelijking van deze opga ven met die van de week voor het afkondi gen van de monetaire maatregelen door de regeering bleek, dat de prijzen gemiddeld met 0.85 percent zijn gestegen. Bij peul vruchten. griesmeel, tarwebloem, kaas, eieren en zachte (groene) zeep is de prijs stijging echter aanmerkelijk sterker. In de op eenvolgende weken sinds 26 September was de prijsstijging, telkens vergeleken met de prijzen van 24 September, respectieve lijk 0.18 pet., 0.27 pet., 0.58 pet. en 0.85 pet. NA DE RAMP VAN DE „VAN DER WYCK" In verband met de ramp van de „Van dei Wyck" doet het bestuur van het „Dorus Rijkers-fonds" een beroep op de Neder landers in het moederland voor het afzon deren van een kleine gave voor de arme vlsschers van de stille dessa Brondong, die zich bij de redding zoo buitengewoon ver dienstelijk hebben gemaakt. De assistent- resident van Lamongan zal aangeschreven worden en zeer zeker genegen zijn dit blijk van waardeering in ontvangst te nemen en naar behoefte en billijkheid te verdee- len. Mochten de giften in belangrijke mate binnenvloeien, dan zal overwogen I worden om na aftrek van de te verdeelen I gelden een afzonderlijk fonds te stichten voor de belooning en aanmoediging va* redders bij scheepsrampen in Indië. Zij. die de pogingen willen steunen met een geldelijke bijdrage, worden verzocht hiervan te doen blijken aan het adres van het secretariaat D. R.-fonds, Koninginne gracht 90, den Haag, onder motto: „Ramp van der Wijck" of „Redders te Brondong". Het postgironummer ls: 21802, den Haag. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR VROUWENBELANGEN EN GELIJK STAATSBURGERSCHAP. De vrouw in het openbare leven. Te Bilthoven is de najaarsconferentie der Nederlandsche Vereeniging voor Vrou- wenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap gehouden Uit de groote opkomst, vooral ook van vele jongeren, bleek wel duidelijk, dat de werkende vrouw thans meer en meer gaat beseffen, van welk een groote beteekenis voor den vrouwenarbeid deze tijd is. O.a. waren aanwezig vertegenwoordigsters van de Leidsche, Utrechtsche, Grorüngsche, Amsterdamsche en Rotterdamsche Vrou welijke Studenten Vereenigingen. De conferentie had tot onderwerp: de vrouw in het openbare leven (zoowel ln als buiten de politiek). Na een openingswoord van de Presidente mej. E. H. Piepers, trad Zaterdag op als eerste spreker mr. L. G. van Dam, die den invloed van den staatsvorm op de positie der vrouwen schetste respectievelyk in den autoritairen staat, de parlementaire demo cratie, den socialistlschen, commur.istischen en fascistlschen Staat. Vervolgens werd behandeld de vraag: heeft de vrouw een taak in het staatsbe stuur, ontkennend beantwoord door mr. J. P. Sleburgh. bevestigend door mevr. mr. B. BakkerNort. Een levendige discussie volgde op deze beide referaten. Tot slot van den Zaterdagavond droeg mej. Louise Kooiman een fragment uit „de Kleine Parade" van Henriette van Éyk voor. De Zondagmorgen bracht een zeer be langwekkende causerie van mej. E. C. Knappert over vrouwenwerkzaamheid bui ten de politiek ten bate van het algemeen welzijn, waarin spr. den nadruk legde op de moeilijkheid maatschappelijk werk in derdaad goed te doen. Ook op deze rede volgde een geanimeerde nabespreking even als op de laatste voordracht, gehouden door mevr. F. J. van GelderDroste over de richtlijnen voor de taak der vrouwen bij den opbouw van een nieuwe maatschappij. Na een korte samenvatting sloot mej. E, H. Piepers de conferentie. PRIJZEN VAN SPIJSVETTEN VERLAAGD Verhooging weer ongedaan gemaakt. Naar het „Hbld." verneemt hebben de groote producenten van spijsvetten reeds na cén week besloten, de vier centen prijs- verhooging per kilo, gevolg van de gulden depreciatie (waardoor de ingevoerde grond stoffen duurder werden) weer te laten val len. Tevens verneemt het blad, dat minis ter Deckers heeft besloten, voorloopig niet zijn goedkeuring te hechten aan de z.g. Vetconventie. SLOOPING ZEE- EN KUSTVISSCHERS- VAARTUIGEN. Totaalbedrag der vergoeding verdubbeld. BIJ beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij ls het bedrag, dat beschikbaar was gesteld voor vergoeding aan de eigenaren, wegens slooping van zee- en kustvisschersvaartuigen, voor welke geen uitvaareertificaat meer kon worden verkregen, verhoogd van f. 50.000 tot f. 100.000. GEEN R.A.I.-TENTOONSTELLING IN 1937. Naar wij vernemen. Is in de gisteren in het American-Hotel te Amsterdam gehou den ledenvergadering der vereeniging „Rij wiel. en Automobiel-industrie" besloten, de beslissing om in 1937 geen tentoonstel ling te organiseeren, te handhaven. KRANSLEGGING OP HET GRAF VAN DE RUYTER. Gistermiddag heeft in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een korte en eenvoudige plechtigheid plaats gehad. De'bemanning van den kruiser „De Ruyter", die ln de hoofdstedelijke haven ligt, heeft een krans gelegd op het praalgraf van onzen grooten Admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter, wiens stoffelijk overschot rust ln de devote stilte van het koor in de Nieuwe Kerk. Met deze kranslegging eerde de beman ning de nagedachtenis van onzen groot sten zeeheld, wiens naam de nieuwe krui ser voert. DE ZWEEDSCHE GEZANT ZAL 1 DECEMBER HEENGAAN. Naar wij vernemen treedt de heer Adler- creutz met 1 December als gezant van den Koning van Zweden bij ons Hof af. Wie hem zal opvolgen ls ons nog niet be kend, wel dat de Zwitsersche gezant, de heer de Pury, in zijn plaats deken van het corps diplomatique zal worden, daar deze in anciënniteit op den heer Adlercreutz volgt. De heer Adlercreutz is ongeveer 15 jaar Zweedsch gezant in Den Haag geweest en is in mimen kring, ook bulten dien der diplo matie zeer gezien. Vad. UIT NED. OOST-INDIË. HUWELIJKSCADEAU VOOR DE PRINSES SEMARANG, 27 Oct. (Aneta) De bond van huisvrouwenvereeniglngen heeft het voornemen aan H.K.H. Prinses Juliana bij haar huwelijk een cadeau aan te bieden, bestaande uit een eetservies en zilverwerk. J. H. VELTEMA i MALANG, 27 Oct. (Aneta) Alhier is overleden de heer J. H. Veltema, directeur van de bekende Faroka-sigarettenfabriek.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13