SiroopFamel P Herberekening der Indische pensioenen LEIDSCH DAC?B!/.D - Derde Blad Dinsdag 27 October 1936 imiMimuM t VA 7a a&> GRIEP cl/uUf}t LAND- EN TUINBOUW Over het algemeen een vermindering van 20 pet, duitsche kleinmeister. Prentenkabinet der Rijks-Universiteit. Als ln de 15de eeuw de boekdrukkunst is uitgevonden en men dus de middelen bezit, het eenmaal geschrevene onbeperkt te ver menigvuldigen, ontstaat ook de behoefte tot boekillustratie, wat vroeger door middei van miniaturen geschiedde. We weten, dat de eerste mechanisch ver menigvuldigde illustraties eenvoudige hout sneden waren, soms met de hand wat bij gekleurd. Dit was een aanleiding, om ook houtsneden in boekvorm, of als verzame ling op een groot blad papier uit te geven, soms met een paar versregels er onder toe gelicht. We herinneren slechts aan Dürer's beroemde ..Marienleben" en zijn ..Apoca lypse". En met de houtsnede ontwikkelde zich ook de gravure, de ets. Met Albrecht Dürer staan wy hierbij onmiddellijk aan een punt van volmaaktheid, dat moeilijk overtroffen kon worden. Dürer's etsen zijn zóó geperfectioneerd van techniek, zóó sterk van compositie en tegelijkertijd in hun barokke levensvolheid zóo rijk aan fantasie, zich uitend aan tallooze details, dat allen die na hem komen, uitgangspunt^ in hem vinden. Er zijn menschen. die wanneer zij het eerlijk willen bekennen, zijn werk overla den vinden. En die veroordeeling geldt dan tegelijkertijd al het prentwerk uit de 16de eeuw. Doch we moeten ons de mentaliteit van den tijd indenken. Ondanks alle oor logen en geruchten van oorlogen, ondanks alle maatschappelijke en geestelijke botsin gen, was de wereld niet zoo gecompliceerd cn het leven niet zoo wild en verscheurd als thans. Er was in leder geval in het persoonlijk leven nog rust en bezinning De kunstenaar nam ln de eerste plaats een tijd. om zijn techniek zoo hoog moge lijk op te voeren, een der goede zijden van het gildewezen. En als hy zoover was, dat het zelfstandig beoefenen zyner kunst hem ■was toevertrouwd, dan nam hy alweer den tyd om zyn werk behooriyk te doen rypen en als rype voordracht aan te bieden. Er werd op de ateliers van schilders, grafici, goudsmeden, enz., wel met hartstocht doch tegeiykertyd zonder overhaasting gewerkt. En toch werd er onnoemeiyk veel gepro duceerd Er werd nog geen zondvloed van geïllustreerde dag- en weekbladen over het menschdom uitgestort. En toch was de mensch evenals nu. Hy bekeek gaarne aar dige plaatjes, 't zy van godsdienstigen en historischen, 't zij van actueelen aard. Hy deed het alleen wat langzamer, wat rusti ger dan wy. Zoo verschenen er tallooze met fraaie gravures versierde boeken, doch evenzeer werden prentenboeken en losse bladen met geheele series prentjes er op, te koop aangeboden. Het leven van Christus, van Maria, de twaalf Apostelen, de deugden, de zonden, de daden van Slm- son. van de Aartsvaders, doch ook die van Hercules en andere mythische figuren wer den op z oil prent verbeeld. En verder werden de koppen van allerlei beroemde personen van eigen tyd, konin gen. veldheeren. maatschappelijke en gees- teiyke voormannen in prent onder het volk gebracht. Men kocht de prenten voor en kele penningen en bestudeerde ze. En hoe ryker en gedetailleerder zoo'n prent van inhoud was, des te meer voedsel bood ze aan de fantasie Beschouwt men dus de Prenttentoonstelllng, dan krygt men tege- lykertyd een indruk van de cultureele be langstelling der meer ontwikkelden ln de 16de eeuw. Zooals we reeds opmerkten, was Albrecht Dürer de meester, die zoo niet als de eer ste. dan toch als de voornaamste en kunst zinnigste etser te boek staat, die de tyden onmiddellyk vóór en na hem beheerschte. Hy leefde van 1471—1528. Wat op deze tentoonstelling aanwezig is, ls van menschen. wier geboortedatum on geveer een dertigtal jaren later valt. In zekeren zin zyn het dus zyn epigonen. Doch daarom zyn het nog geen slappe na volgers. Er zyn er by die in ruime mate Italiaansche invloeden hebben ondergaan. En dan ls er nog een punt van belang. Men weet. dat ln dien tyd het goudsmids vak in hooge eere stond. Monstranssen, kelken, hostiedoozen, kruisen en reliek- schrynen werden door dryvers en ciseleurs rijk bewerkt. Evenzoo voorwerpen vanwe- reldlyken aard als halsketens, medaillons, gildepenningen, doosjes voor snuisteryen, bokalen, enz. Overal waar tusschen het sierlyk ornament een plat of gebogen vlak je was, werd hierop gewooniyk eenige voor stelling gegraveerd. Dit alles eischte een meesterhand, willig tot de fynste techniek, een sterk ontwikkelden zin voor ornamen- tale vormentaal, een groote liefde voor het •detail. Zonder twyfel bestaat er dan ook contact tusschen de goudsmidskunst en de graveerkunst der Duitsche Kleinmeister, die hun opdrachten waarschynlyk uitvoer den. zoowel op het edele metaal als op de koperplaat voor de etsafdruk. Daarvan zyn trouwens historische voorbeelden. De mensch van onzen tyd ls niet vol doende meer ingesteld op het waardeeren, nog minder op het tot stand brengen van deze prent-kleinkunst. Het kost hem in de eerste plaats te veel tyd. om zyn techniek tot in 't oneindige te verfynen. De machine doet alles veel gauwer. Daarenboven streeft hy in teekening en ets veelal naar sober heid van voorstelling. Hy wil onmiddellyk overzien en begrypen, en wil het detail meer raden dan aanschouwen. Veelal heeft het detail zelfs geen beteekenls voor hem. Het uiterste van dit streven bereikt hy in de reclameprent, die inderdaad haar by- zondere elschen heeft. Doch als hy in de kunstprent streeft naar soberheid, dan hebben we een enkele maal wel eens ge vraagd: Is dit nu werkeiyk een uiting van bewust gewilde soberheid, of is het in den grond geesteiyke armoede, die ten over vloede laboreert aan een technisch tekort? Ons ongeluk ls bovendien, dat wy geen algemeen stijlgevoel bezitten. Deze oude prentkunst daarentegen bezit het voordeel, dat er stljlbewustzyn, stylgevoel uit spreekt Drie elementen werkten daar in 't begin der 16de eeuw toe samen: het Go- thhch-Germaansch levensgevoel, met zyn spiritueel accent, de Italiaansche Renais sance met haar zin voor het volle, schoone leven der werkelijkheid, en ae vryhelds- drang van het humanisme. Worden men schen of figuren afgebeeld, dan zien we den drang naar levensvolle realiteit. Steeds voelt men dat aan de figuurteekening een grondige studie van de anatomie is vooraf gegaan Doch ue gestalten, de kleeding en de geheel, entourage ontmoeten we naast elementen der Renaissance die der late Co'.hiek. Vraagt het oordeel van Uw doktert ..Handboek voor het Nederlandsch Han dels- en Faillissementsrecht" door mr. M. Polak, Raadsheer ln den Hoogen Raad, 3de deel. 1ste druk, byzonder gedeelte wissel en orderbriefje door mr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de Universiteit te A'dam. „Onze styifouten",- behandeling van veel voorkomende styifouten met Oefeningen, door A. Wildschut. „De Warenwet", wet van 28 Dec. 1935, houdende voorschriften betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren. I contingenteering invoer van veekoeken. Bij Apothekers cn Drogisten 1160 groote flacon kleine flacon 11.15 I tlngez. Med.) Ik heb getracht in het bovenstaande iets van net algemeene karakter dezer prent kunst aan te geven. Ik mag geen ruimte vorderen voor eer. gedetailleerde bespre king. Men moet zelf gaan kijken en vóór alles op zyn gemak de prentjes bestudee- ren, met alle aandacht cn overgave, zooals een tiental generaties terug onze voorva deren dat deden. Dan eerst komt de rech te waardeering en het rechte genot. We noemen nu in de eerste plaats het werk van A. Altdorfer, een Regensburger renaissancemensch, 14821538. die behalve als etscer ook als schilder en bouwmeester bekend is. Ik noteer van hem een „Rust op de vlucht naar Egypte", naar den styl van den tyd met een Dultschen burcht op den achtergrond; een gevoelige Madonna tn een krachtigen Lutherkop. Dit werk ls uiterst fyn van lyn, gevoelig en vol fan tasie. Den leerling van Dürer herkent men hier. typeerende byzonderheid, aan den vorm van het monogram. Dan volgen de twee gebroeders Hans Se- bald en Bartheld Beham uit Neurenberg, belden uit de eerste helft der 16de eeuw. Van deze twee zyn er heel wat prentjes tentoongesteld. Van hen bewondert men in de eerste plaats de prachtige naakt figuurtjes Ik denk bijv. aan Adam en Eva De behoefte aan symboliek spreekt hier uit de slang, die opryst uit de voeten van een skelet en dit omstrengelt bij de verleiding. Dan denk lk aan het aardige kleine etsje „Amor vliegt over de wereld" en aan een fraaie rhythmische compositie van den „Strijd om het vaandel". Deze teekenlngen zyn van B. Beham, evenals een karakter- kop van Karei V. Zyn broer H. S. Beham doet zich in groote veelzydigheid kennen aan een aan tal teekenlngen van bouwkunstig orna ment. als zuilen en koppen, streng ge bouwd volgens een geometrisch systeem en tegelykertijd vol fraai ornament, en verder door ornamentgravures voor lysten èn pa- neelen. Doch byzonder trof ons de liggen de figuur op den voorgrond van het plaatje ..Boete van den H. Chrisosthounis": zyn „Verloren Zoon" met het Gothische kerkje in 't verschiet: zyn Allegorieën op de 12 maanden, zijn deugden en ondeugden, Christus en de twaalf Apostelen, de daden van Hercules. Evenzeer als de etsers uit dien tyd soms Dürers prenten nadeden, waarschijnlyk in hoofdzaak uit technische overwegingen, zoodeden zy dit ook veel met voorbeelden van de gebroeders Beham. De onbekende Monogrammist I. B is weer anders georiënteerd dan de genoem den. Zyn werk is vooral symbolisch, zooals blijkt uit de allegorische prentjes van de Zeven Planeten, Superbia en de Triomf van Bacchus. Heinrlch Aldegrever, 15021565 moge niet geheel vry zijn van succesbejag, men kijkt met groote belangstelling naar zyn werk, zooals de kinderlyke voorstelling van de „Schepping van Eva", een slapende jonge vrouw onder den titel „Die Nacht" geëtst naar een voorbeeld van H. S. Beham, zyn Vaandrig, Loth en de Pandora, naar Dürers bekende ets. Ook etste hy ornament gravures. Zyn monogram is weer een varia tie op het beroede Dürermonogram. Er zyn verder nog fraaie gravures van den knappen technicus Jacob Bink, en van den oorspronkelyken Hans Brosamer. Doch wij meenen het by deze notities te moeten laten, in de hoop dat zy U aanleiding mo gen zyn, met eigen oogen deze fyne klein kunst te gaan aanschouwen en waadee- ren, als kunst en als uiting van den tyd waarin zy ontstond. Als basisjaar Is thans genomen 1 Aug. '35—1 Aug. '36. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van veekoeken. By Kon. besluit van 1 Augustus 1936 wgrd de contingenteering van veekoeken voor den tyd van een Jaar verlengd. Aangezien de door verschillende landen getroffen maatregelen ten aanzien van den invoer van oliën sedert het vorige Jaar over het algemeen nog verder zyn verscherpt, blijft de olie-industrie hier te lande groote moeilykheden met den regelmatigen afzet van haar producten ondervinden. Bescher ming in den vorm van beperking van den invoer van veekoeken kan de olie-industrie niet ontberen, aldus merkt de minister ln de memorie van toelichting op. De basisjaren van de contlngenteeringen van lijnkoeken, soyakoeken. grondnoten- koeken en van de ..overige veekoeken" wer den gewdjzigd ln dier voege, dat in plaats van de periode van 1 Juli 1931 tot 1 Juli 1933 het tydvak van 1 Augustus 1935 tot I Augustus 1936 zal gelden. Met deze ver andering wordt üi de eerste plaats beoogd een betere aanpassing te verkrijgen, aan de gewyzlgde verhoudingen, die sedert eerstge noemd tydvak onder de verschillende lm- portlanden zijn ontstaan, terwyi in de tweede plaats daart „-or een betere verdee- ling van de toewyzlngen wordt verkregen onder de verschillende Importeurs. Het percentage van deze contingentee- ringen werd op 100 gesteld. Een en ander zal er toe bydragen ae voorziening van vee koeken te vergemakkelyken. De contingenteering van cocoskoeken werd om verschillende redenen, v.n.l. ver band houdende met de uitgifte van licen ties door het departement van oeconomi- sche zaken te Batavia voor Invoer van cocoskoeken hier te lande, onder hand having van de oude basisperiode verlengd. Het percentage voor deze contingentee ring is verlaagd tot 30 pet. waardoor het mogeiyk werd aan Nederlandsch-Indië een grooter contingent te verleenen. NIEUWE UITGAVEN wy ontvingen van Uitg. My. Andrles Blits te Amsterdam: Gestroomlynde zotheid", door W. van Veenendaal. den bekenden K.L.M.-gezag- voerder. een boek vol van humor uit de viiegerswereld, met band- en omslagtee- kening van Jo Spier, terwyi de tekst werd geïllustreerd door Gé Hahn. Verschenen bij Uitg. Mij. Bigot en van Ros sum tc Amsterdam: „Stien" door Annie Slot. By N.V. Uitg. My. „De Tijdstroom" te Lochem: „Heelal van Licht", speculatieve beschou wingen omtrent ruimte en tyd, door Ir. J. P. Valkema Biouw. Bij van Holkema en Warendorff's Uitg. Mij. te Amsterdam, de volgende kinder boeken in de Tip-Top serie: „De Zoon van den Berenleider" door G. Holle. „Kampeeridyllen" door J. van Dorp. „Het Drijvende Vlot" door J. A. Slempkes BIJ het Solrtersfonds te Eindhoven: „Twaalf Vertellingen" van Marie Koenen „De Boetseerder der Smart" door Jef Scheirs. By Uitg. My. Scheltens en Giltay te Amsterdam Zee-Geheimen", myn onderzoekings tochten op de Zee-bcdem door William Bcebe, voor Nederland bewerkt door F. Ko ning, nat. phil. drs. Bij Uitg. My. Bosch en Keuning te Baarn „Hendrik Eume" Boe 't er in den Ach- tcihoek her. gong. toe Orotmooder nog in de korte rekke v.es. deur G. J. Klokman, teikeninks van Piet te Lintum. „Postzegels", handleiding voor verzame laars, door G. J. Poelen. By J. B. Wolters te Groningen'. vragen en antwoorden. Vraag: Hierby zend ik U 16 rotsplantjes. Kunt U my daarvan de namen meedeelen? P. v. Z te r. Antw.: No. 1 is Sedom, 2 heet Veronica rcplus, 3 onbekend, 4 Primula, 5 Sagina, 6 Lysimachia. 7 Saxifraiga ambrosa. 8 Cras- sula. 9 onbekend, 10 Iberis sempervirens, 11 Saxifraga, 12 Teucriumsoort, 13 Ajaga, 14 Veronica. 15 Myosotis (Vergeet-my-niet), 16 onbekend. Vraag: Wanneer wordt de wortel van Gypsophila gecopuleerd? P. v. Z. te r Antw.: De Gypsophila wordt door scheu ren vermenigvuldigd: dit wordt 't best ge daan even vóór dat de plant in 't voorjaar uitloopt Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". reik jk .wi&SSAto woensdag 28 october. Hilversum i, 1875 M NCRV-Uitzending - 3.00: Schriftlezing 8.159.30: Gram.pl. 10.30: Morgendienst 11.00—12.00 en 12.15 Ensemble Van der Horst 1.15: Orgelspel 2.00: Gram.pl. 2.15: Zang en piano 3.00: Chr. Lectuur 3.303.45: Gram.pl. 4.00: Gram.pl. 5.00: Kinderuur 8.00 Landbouwhalfuur 6.30: Onderwysfonds voor de Scheepvaart 7.00: Berichten 7.15: Causerie over het 4de Intern. Christ. Schoolcongres 7.45: Reportage 8.00: Berichten ANP. 8.15: NCR V-orkest 9.00: Zendingspraatje 9.30: Vervolg con cert m. m.v. soliste 10.00 Berichten ANP 10.05: Schaakcursus 10.20: Vervolg conceri 10.4511.30: Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. VARA-Uitzending - 8.00: Gram.pl. 9.30: Keukenpraatje 10.00: Morgenwyding VPRO. 10.15: N.V.V.-Maandrevue (gr.pl.), Plan-causerie en gram.pl 11.30: .Is massa-werkloos heid onontkoombaar?", causerie 12.00: Gram.pl. 12.301.45: ,De Bohemians" en gram.pl. 2.00: Gram.pl. 2.30: Voor de Vrouw 3.00: Voor de kinderen 5.30 „Melody Circle" 6,15: „De Flierefluiters" m.m.v. solist 7.00: Causerie over de Arb. Olympiade 1937 7.15: Zang. Hierna gram.pl. 7.40: „Sociale verzekering", causerie 8.00: Herh. SOS-Ber. 8.03: Berichten ANP VARA-Varia 8.15: Gra- mofoonpl. 8.45: Radio-tooneel 9.30: Cello en orgel 10.00: Berichten ANP 10.05: Voordracht met muziek 10.20: VARA-Orkest 11.00: „Huweiyksverhou- dingen", causerie 11.3012.00: Gram.pl. Droitwicb 1500 M. 11.05: Orgelspel 11.3511.50: Gram.pl. 12.05: BBC- Northern Ireland-orkest m.m.v. solist 12.50: Dansmuziek 1.202.20: Het Blr- minghamsch Hippodrome-orkest 3.10: Grarn.pl. 3.20: Sportreportage 3.50: Pianorecital 4 20: Vesper 5.10: Het Mac Arthur kwintet 5.35: Dansmuziek C.20: Berichten 6.40: Fransche causerie 7.00: BBC-Orkest 7.35: Variété-pro gramma 8.20: Biologische causerie 8.35: Dansmuziek 9.20: Berichten 9.40: Operette-uitzending 10.40: Plano recital 11.00: Het Bridgewater-kwintet 11.3512.20Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.29 en 8.20: Gram.pl. 11.20: Orkesl-onccit 4.20: Gram.pl. 4.50: Zang 5.05: Gram.pl. 5.50: Orkestconcert 8.20: Zang en piano 9.05: Radio-tooneel 11.0512.35 Dansmuziek. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het wetsontwerp tot herbereke ning van de Indische pensioenen. Krachtens de voorgestelde maatrege len zal het meerendeel der pensioenen waarop thans reeds een tijdelijke korting wordt toegepast een ver mindering ondergaan van 20 pCt„ om dat zy 20 pCt. of meer liggen boven het huidige pensioenpeil, terwyi een relatief klein aantal pensioenen uit de periode 19251934 en een groot aantal pensioenen van voor 1925, met minder dan 20 pCt. of in het geheel niet wor den verminderd. Tot deze laatste cate gorie behooren de meeste inlandsche pensioenen van voor 1925. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: By de behandeling van het wetsontwerp, aat leidde tot de wet van 30 December 1935 waarby de op de Indische pensioenen toegepaste korting tot 1 Januari 1937 werd verlengd, gaf de minister van koloniën uit drukking aan de hoop, dat hy met voor lichting van een daartoe door hem in te stellen commissie er in zou slagen, een wetsontwerp tot vervanging van de huidige kortingsregeling door een meer bevredi gende regeling, gaande in de richting van normalisatie dezer pensioenen, tydlg gereed te hebben voor behandeling ln de zomer- zltting van den Volksraad. Op 21 September werd een wetsontwerp by den Volksraad ingediend, en in zyn vergadering van 8 October d.a.v. heeft het college zich met 30 tegen 10 stemmen tegen de tydens de schrlftelyke behandeling door de regeering geamendeerde voorstellen uit gesproken. Uit de gehouden beraadslagingen biykt, dat deze stemming ln sterke mate onder den invloed heelt gestaan van den veran derden monetairen toestand en de vrees, dat de daarvan verwachte styglng van de kosten van levensonderhoud de gepenslon- neerden. wier pensioen voor verdere ver mindering ln aanmerking zou komen, ln moellyke omstandigheden zou brengen. Met de Indische regeering stelt de minis ter zich te dezer zake op het standpunt, dat, indien de waardevermindering van den gulden ten opzichte van het goud de kos ten van levensonderhoud zoodanig zou op voeren. dat een verhooging van door cri- siskortingen en herzieningen getroffen sa larissen en 'pensioenen niet kan uitblyven, deze verhoóglng ten aanzien van de pen sioenen onmogelijk op billyke wyze te re gelen is, wanneer daaraan niet is vooraf gegaan een nivelleering van het pensioen- peil door opheffing of verklélnlng van de zeer groote tegenstellingen, welke de Indi sche pensioenen, genoten door personen, die gelijke of geiykwaardige betrekkingen in 's lands dienst hebben bekleed, thans te zien geven. Daar deze nivelleering, naast behoud van de door de huidige korting verkregen be sparing op den Indischen pensioenslast, de hoofdstrekking van het wetsontwerp ls, acht de minister zich verplicht, ondanks het afwyzend advies van den Volksraad, de onderhavige voorstellen ln hoofdzaak te handhaven. Dat het financieel motief nog onverzwakt van kracht blyft, behoeft zyns inziens geen breedvoerig botoog. Ook al mocht de verwachting van de voorstanders van depreciatie onzer geldeenheid uitko men, dat Indië daarvan zoowel financieel als economisch groote voordeelen zal pluk ken. dan is een blik op den uitermate ver zwakten staat, waarin de Indische finan ciën als gevolg van de crisis zyn geraakt, voldoende om er zich van te doordringen, dat een niet door de omstandigheden dwin gend voorgeschreven uitzetting van de uit gaven boven het door de bezuiniglngs- en versoberingspolitlek met zooveel inspan ning en moeite bereikte peil ernstige geva ren zou opleveren voor het herstel van het begrootlngsevenwicht. Rechtvaardiger verdeeling. De minister acht het dan ook zonder meer duidelyk, dat de reeds verkregen be sparing op de pensioenuitgaven niet mag worden prysgegeven. Dit vooropgesteld, gaat het er thans alleen om dezen op de gepensionneerden gelegden last op recht vaardiger wyze te verdeelen dan thans ge schiedt. De bezwaren tegen de vigeerende rege ling, welke alle pensioenen, ongeacht de groote onderlinge verschillen, verband hou dende met het tydsttp van pensionneering als anderszins, over eén kam scheert, zijn genoegzaam bekend. Met de wyze, waarop de commissie voor stelt aan deze bezwaren tegemoet te ko men, kan de minister zich in het algemeen zeer wel vereenigen. Al maakt de ingewik keldheid van het vraagstuk, hetwelk om administratieve redenen niet anders dat op globale wyze kan worden opgelost, het niet mogelyk om alle ongelykheden volle dig op te heffen, een zeer groote verbete ring zal reeds worden bereikt met een re- geling als door de commissie voorgesteld, welke de uiteenloopende pensioenen aan bekleeders van gelijke of geiykwaardige be- trekkingen toegekend, zooveel mogelijk naar elkaar toebuigt, daarby uitgaande van een logische vergelykingsbasis: het pensioenpeil dat aan de thans ln dienst zijnde generatie van landsdienaren in uit zicht ls gesteld. Nieuwe pensioenen. Sluit dit in, dat de nieuwe pensioenen onaangetast biyven. ten aanzien van sommige nieuwe pensioenen maakt it commissie op dezen regel een uitzon dering. De minister heeft echter besloten deze uitzondering niet over te nemen. In verband waarmede de te dezer zakt aan den Volksraad ln uitzicht gestelde wyzlglng ln het ontwerp ls aange bracht. Zoo is thans bepaald, dat alle op den nieuwen voet toegekende en toe te kennen pensioenen zullen zyn vrij gesteld van herberekening, waartegen over als consequentie ls gesteld, dat de oude pensioenen door de herberekenlni niet beneden de nieuwe pensioenen mogen dalen. De hieraan verbonden administratieve bezwaren, daarin bestaande, dat een grool aantal pensioenen uit de periode 1925—1931 stuk voor stuk in beschouwing moet wor den genomen, een omstandigheid, welke aanvankeiyk een oplossing in vorenbedoel- dien zin ln den weg stond, zyn na ingesteld onderzoek niet onoverkomeiyk gebleken. De kinderaftrek De door vele leden ln den Volksraad aan gevoerde bezwaren tegen het doen verval len van den by de huidige pensloenkortini toegepasten kinderaftrek hebben den mi nister aanleiding gegeven dit punt nader te overwegen. De minister ls bereid aan de gepension neerden, die door de herberekening in pensioeninkomsten achteruitgaan, nog ge durende twee jaren een speciale tegemoet koming voor schoolgaande kinderen te ver zekeren. Een uitzondering meent hy ech ter te mogen maken voor pensioenen van f G000 en meer, omdat zy, die deze pen sioenen genieten, niet geacht kunnen wor den aan de bedoelde tegemoetkoming be paaldelijk behoefte te hebben. De pensioenen van vóór 1929. De suggestie van de commissie om it militaire gagementen en pensioenen van voor 1 Januari 1920 geiyk te maken met die van 1920 wordt door den minister gaar ne aanvaard. De commissie raamde de opbrengst der herberekening op f. 9.100.000. Hiervan dient thans in mindering te worden gebracht f400.000 voor de integrale vrystelling der nieuwe pensioenen, f. 600.000 voor den kin dertoeslag, f. 700.000 voor de geiykstelling der oud-militairen en f 70.000 voor de op heffing van de door de commissie bespro ken ongeiykheld ln de verplichte bydrage voor gezinspensioen tusschen gepension- neerde officieren en onder-luitenants eener ztjds en alle andere gepensionneerden an derzijds. waarin afzonderiyk zal worden voorzien. Aldus zal ultelndeiyk de bespa ring rond f. 7.300.000 bedragen, dus min der dan de huidige regeling aan besparlnl oplevert (f7.700.000). Het systeem van herberekening komt In hoofdzaak hierop neer, dat de pensioenen, welke hooger zyn dan de overeenkomstig! pensioenen, zooals deze voortaan op grom van de herziene bezoldiglngs- en pensioen regelingen zullen worden toegekend, total pell worden teruggebracht, behoudens dat de vermindering ln het algemeen niet meer zal bedragen dan 20 pCt. en alleen voor exceptioneele gevallen tot 25 pCt. kan gaan. De pensioenen, welke op of beneden dit niveau liggen, zullen onaangetast bib- ven. De herberekening naar dezen grondslag geschiedt voor de grootste groep, de pen sioenen uit de periode 19251934. door ver gelijking van het ln de laatst bekleede be trekking bereikbare maximum-pensioen volgens de vroegere en de huidige regelin- gen. De pensioenen van voor 1925 worden i noodig -verminderd tot de bedragen, welke na herberekening op vorenbedoelden voel toegekend zouden zijn by toepassing van de op 1 Februari 1925 van kracht zljnae regelingen. Het aangenomen beginsel geldt z00*1" voor de burgerlyke als voor de nülltai" pensioenen, met dien verstande, dat voor belde groepen, waar zy In aard verschillen, afzonderlijke bepalingen zyn ontworpen. Keulen, 456 M. 5.50 en 11.20: Orkest concert 12 35; Landes-Symphonle-orkest Saarpfalz 1.35: Omroepkwintet 3.50: Kamerorkest 5.20: Gram.pl. 7.35: Rijkszending 8.05: Westdultsch Kamer, orkest 9.50—11.20: Omroepklelnorkest Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Kleln-orkest 1.30: Salon-orkest 1.502.20: Gram.pl. 0.20 dito 6.50: Salon-orkest 7.20: Plano recital 8.20: Omroeporkest en radio- tooneel 9.20: Gram.pl. 9.35: Bach- concert m.m.v. orkest en koor 10.30— 11.20; Gram.pl. 484 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Salon orkest 1.30: Kleln-orkest 1.502.20: Gram.pl. 5.25: Omroeporkest en radio- tooneel 6.35: Gram.pl. 6.55: Kamer muziek 8.20: Symphonieconcert 9.20: Hoorspel 10.3011.20: Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Hans Busch' orkest en solisten 8.05: Rykszen- ding 9.35: Het Elly Ney-Trio 9.20: Be richten 9.50: Karl Ristenpart's Kamer orkest 10.05: Weerbericht 10.20—11.20 Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 28 October. Ie programma: lederen dag van 8—M uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma: lederen dag van 8—" uur: KRO. NCRV. enz. 3e programma: 8 05: Paril? Radio Mf- Keu'en 9 20: diversen 11.20: R Dan' mark 12.20: Brus-el VI 14 25: dlver-er. 14.50: Parils Radio 17.20: Keulen - Dim. 19.05: Beromiiaster - 20.20: Brui-» Fr. Dim. 21 20: Londen Reg Keulen 23.20: Weenen of diversen. 4e programma: 8.00: Brussel VI - 9W' Gram.muz. G.R.D. 10.35: Droitwicb - 11.50: Londen Reg. -- 12,50: Droitwicb 14.20:-Londen Reg - 15 20: Or-'twlch 18 20:--diversen 19.00: Droitw'ch - 20,20: Londen Reg. 20.35: Droitwicb. 9b..Wijzigingen voorbehouden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10