MAANDAG 26 OCTOBER 1936 No. 23493 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77sfe Jaargang Dlf nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*' en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3$ per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f* portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per mnd.l De overdekte zweminrichting Sportfondsenactie wordt voortgezet. Is samenwerking niet mogelijk? Naar wij vernemen, heeft 't Leidschc Sportfondsencomité, in overleg met den heer mr. Bierenbroodspot, directeur der N.V. „De Sportfondsen" te Amsterdam, en na gehouden voeling met autori teiten, besloten de actie voor 'n Sport- fondsenbad hier ter stede dóór te zet ten, ondanks de plannen voor een over dekte zweminrichting aan de Haarlem merstraat. Wij teekenen hierbij nog eens aan, het geen wij Zaterdag reeds opmerkten, name lijk dat twee overdekte zwembaden o.i. voor Leiden een te groote weelde zal zijn. Mogen wij, in verband hiermede, de vraag stellen of het niet mogelijk zou zijn een basis voor samenwerking tusschen het Sportfondsencomité en de particuliere com binatie te vinden? Men zou in dat geval de gemeentelijke garantie niet noodig heb ben, het plan der particuliere combinatie kunnen uitbreiden met een open bad en tevens den steun hebben van de vele hon derden spaarders, die thans reeds achter bet comité staan. PRINS BERNHARD GROOTKRUIS NEDERLANDSCHE LEEUW. Ernstige aanrijding te Oegstgeest. Een motorrijder zwaar gewond. Leidsch wielrenner breekt zijn arm. Op den Abspoelweg onder de gemeente Oegstgeest reed gistermorgen omstreeks 10 uur de motorrijder L. van L. uit Den Haag met zijn 13-jarig zoontje achter op de duo. Hij reed in de richting Warmond en kwam bil een in den weg gelegen bocht in aan- nting met den 27-jarigen wielrenner J. H. tonende alhier, die deel uitmaakte van een poep wielrenners, welke uit de richting Warmond kwam. Tengevolge der botsing werden alle drie personen op den weg gesmakt; zij bleven mar gewond en in bewusteloozen toestand liggen. De motorrijder bleek er 't ergst aan toe te zijn. Hij had een zware hersen schudding bekomen, terwijl de linker bals-slagader was geraakt, waardoor hij zeer veel bloed verloor. Zijn zoontje bleek eveneens een hersenschudding met schedelbasis-fractuur bekomen te hebben. De wielrenner H. brak zijn linkerarm op twee plaatsen. In verband met den hoogst ernstlgen toestand van den motorrijder, werd dezen te plaatse geestelijke bijstand verleend, (oor den inmiddels gearriveerden pastoor Vetten, uit Oegstgeest. De doctoren Hu- Puholtz en Nijst, die spoedig op de plaats ho liet ongeval arriveerden, verleenden de teste geneeskundige hulp. Met twee ziekenauto's van de garage van wowkoop uit Oegstgeest, zijn de drie jathtoffers naar het Academisch Zieken huis vervoerd Het motorrijwiel van den heer Van L. werd licht beschadigd en is door de politie k teslag genomen. In verband met den '«stand der slachtoffers heeft de politie hog geen volledig verhoor kunnen afnemen. Volgens de verklaringen van ooggetuigen, wordt echter vermoed, dat een of meer wielrenners de bocht geheel links hebben Senomen, met deze tragische botsing als onvermijdelijk gevolg. De toestand der slachtoffers uit Den haag was hedenmorgen naar omstandig heden redelijk. Die van den heer v. L„ voor wiens leven men gisteren 't ergste vreesde, Was nu iets beter. De wielrenner kon reeds Pstermiddag het ziekenhuis weer verlaten. Naar wij vernemen, heeft H.M. de Koningin Prins Bern- hard van Lippe-Biesterfeld benoemd tot Grootkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw. OnvleeBrugman. Deze wees erop, hoe het bestuur in de afgeloopen vijf jaar veel tot stand heeft gebracht en voegde daaraan den wensch toe, dat deze avond zou bijdra gen tot versterking van de goede harmonie, welke in de vereeniging bestaat. Uit erkentelijkheid bood spreekster na mens de leden allen bestuursleden een draagmedaille aan benevens voor het ge- heele bestuur een zilveren wisselbeker, te vervliegen in 1937. Voorzitter van Leeuwen huldigde weder- keerig de feestcommissie voor haar moei- zamen arbeid onder aanbieding van een fruitmand De ijverige penningmeesteresse, mevr. A. Korenhof—Gordijn, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. ontving af zonderlijk een fruitmand, welke door haar jongste dochter in ontvangst werd geno men. Daarmede was het officieele gedeelte van dezen avond afgeloopen en werd een aan vang gemaakt met het afwisselende pro gramma, waarvan de verzorging geheel was opgedragen aan .The Rhythm Kiddies" uit Haarlem. Deze jongelui bleken echter nog tot meer in staat dan enkel te musicee- ren. De leider. Jack Furrny ontpopte zich als een handig conferencier, die er veel slag van had de verschillende nummers aan elkaar te lasschen, terwijl ook zijn liedjes zeer in den smaak vielen. Daarnaast oogstte John Vogel veel en welverdiend succes met zijn goocheltoeren, terwijl de Holiandsche Rus Wasili Karpow met zijn xylofoon-soli een daverend applaus verwierf. Het glansnummer van hun optreden vormde evenwel de opvoering van de Jor- daanschets „De straatzangers", die een doorslaand succes opleverde. Na de pauze traden dezelfde personen nogmaals voor het voetlicht, waarna een geanimeerd bal den alleszins geslaagden avond besloot. NEDERLANDSCH ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. AFSCHEID JACQ. v. d. BURG. Op Zaterdag 31 Oct. a.s. zal om 3 uur in de Muziekschool Nieuwe Rijn 19 alhier gelegenheid zijn van den heer Jacq v. d. Burg, die wegens vertrek naar Amerika niet langer ais hoofdleeraar voor viool aan de Muziekschool verbonden zal zijn, af scheid te nemen. Namens de Leidsche vrienden en leer lingen zal bij deze gelegenheid een hulde blijk worden aangeboden. DE A.L.M.A. MISSIEWEEK. L.P.V. „DE VRIENDENCLUB". Viering van het eerste lustrum. De Leidsche Postduivenvereeniglng „De Wendenclub" had Zaterdag in de vrij goed toette zaal van „Zomerlust" ter gelegen- tod van haar eerste lustrum een feest pond georganiseerd, waar van begin tot ®Me een perfecte stemming heerschte. De foorzitter, de heer S. N. van Leeuwen sprak tol kort welkomstwoord, in het bijzonder den afdeelingsvoorzitter, den heer A. tousenk, den secretaris van groep West r "toüng C en de afgevaardigden der ncreenigingen om daarna de leden in °0nateurs bedanken voor den steun "de afgeloopen vijf jaar van hen onder- enden. Het ledental is in die periode ver- ~™voudigd. Moge met den groei der ver eniging de geest onder de leden en de verstandhouding dezelfde blij- eeM?3' spr' '10g medegedeeld, dat "kwenschen waren binnengekomen van te v s°bc Postduivenclub, de Zwaluwen en ribboten, de Reisduif te Den Haag de Buurtvereemging „Eensgezindheid", jonrto n be eerste twee ook bloemstukken dentè j saf spr- bet woord aan de prest oer feestcommissie, mevr. E. J. In tegenwoordigheid van den Pauselijk Internuntius gesloten. De A.L.M.A. Missieweek. gedurende de vorige week in de Stadsgehoorzaal gehou den, is gisteravond in tegenwoordigheid van Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internun tius te den Haag, de geestelijkheid van Leiden en omgeving en vele missionarissen en belangstellenden officieel gesloten. Een Pontificaal Lof in de St. Petruskerk. gecelebreerd door Mgr. Giobbe ging aan deze sluitingsplechtigheid vooraf, welk Lof met het „Te Deum" werd besloten. De foyer der Stadsgehoorzaal was geheel ge vuld. toen de Internuntius te half negen plechtig werd ingehaald. Nadat deken Homulle als eerevoorzitter de sluitings bijeenkomst met gebed heeft geopend en een gemengd koor onder leiding van den heer W. Mizee het „Ave Maria" en „Can tate Domino" op voortreffelijke wijze ten gehoore had gebracht, nam de voorzitter van het hoofdcomité der A.L.M.A., Rector Reijnen het woord. Met vreugde kan spr. constateeren. al zullen de resultaten eerst in de verre toekomst komen, als in de diverse Missiegebieden de rijke en heer lijke vruchten van dezen groote Missieactie gaan bloeien, dat de A.L.M.A. missieweek een groot succes is geweest. Duizenden hebben aldus spr., den tentoonstelling be zocht en hun groote belangstelling in het Missiewerk getoond. Spr. brengt dan ook gaarne hartelijk dank aan alle commissies en subcommissies voor hun belangrijk werk aan deze Missie-Actieweek gegeven. Dank aan allen van den hoogsten tot den laagsten, die maar op eenigerlei wijze hun medewerking hebben verleend tot het wel slagen van den Missieweek. Mgr. Giobbe sprak vervolgens een rede uit in de Fransche taal, waarin Mgr. het groote werk der Missiegenootschappen en het Missiewerk krachtig aanbeveelt, waar na hij zijn zegen gaf. Namens de Missiona rissen werd dank gebracht voor de buiten gewone medewerking ondervonden bij het houden van deze Algemeenie Leidsche Mis sie-actie, dank vooral voor het zoo onmis bare gebed", de belangstelling en de gel delijke offers. Nadat het koor het „Adora- mus Fé", Sanctus van Palestina en het „Jubilate" gezongen had. werd door Mgr. Giobbe en alle aanwezigen nog een laatste bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Te 11 uur werd de tentoonstelling gesloten en behoorde de A.L.M.A. missieweek weer tot het verleden. Ledenvergadering der afd. Leiden. Zaterdagavond hield de afdeellng Leiden van het N.O.G. haar ledenvergadering, waar als spreker optrad de heer Krabben dam, hoofdbestuurslid van het N. O. G.- met het onderwerp: „Het N.O.G. en de jon geren". In een keurige, vlotte en duidelijke, met groote overtuiging uitgesproken rede heeft hij uiteengezet wat het N.O.G. voor de jonge werklooze onderwijzers heeft gedaan en nog doet. Is er op het ministerie weinig bereikt, door eigen initiatief en dank zij de groote offervaardigheid van zijn leden, is het het N.O.G. gelukt een klein steentje bij te dragen om den nood der jongeren eenlgszins te lenigen. Velen hebben reeds uit het Crisisfonds steun ontvangen, 't zij voor studie, 't zij voor examen. Om dit te kunnen volhouden is geld. veel geld noo dig „Daarom", zoo eindigde spr.. „steunt het Crisisfonds, zooveel in uw vermogen is, opdat onze nieuwe instelling een zegen kan blijven zijn. voor hen, die geldelijken steun behoeven bij examen of studie." Na deze rede volgde nog een geanimeerde bespreking over 't geen spr. naar voren had gebracht. De voorzitter dankte den heer krabbendam voor zijn rede waarin hij zoo duidelijk naar voren heeft weten te bren gen. waarom men zich bij 't N.O.G. moet aansluiten. Na een prettige causerie van den voorzit ter over de Algemeene Vergadering volgde de rondvraag, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. Om bij twaalven werd deze zeer geani meerde en goed bezette vergadering ge sloten. o DE NEGEN SCHILDERIJEN VAN VAN SCHOOTEN IN DE LUTH. KERK. De heer Coert bespreekt de restauratie werkzaamheden.. Bij gelegenheid der algemeene vergade ring van vrijzinnige Lutherschen Zaterdag en gisteren hier ter stede gehouden, gaf de heer A. Coert, directeur van het Stedelijk Museum de Lakenhal, na afloop der gods dienstoefening onder leiding van ds. J Ph. Makkink. een interessante causerie over de gerestaureerde schilderijen, waaraan wij het volgende ontleenen; De schilder van deze schilderijen, afkom stig van de afsluiting der galerij boven den ingang der Kerk is Joris van Schooten, vol gens Orlers te Leiden geboren in 1587 en aldaar overleden in 1651. Hij was een leer ling van den Leidschen schilder Coenraedt van der Maes. Vermoedelijk is hij een van de leermeesters geweest van Jan Lievens, Rembrandt en van den Tempel. Van Van Schooten is zeer weinig werk bekend. Behalve zijn hoofdwerk, de zes schuttersstukken in de Lakenhal, benevens twee allegorische schilderijen in hetzelfde museum, bezit hier te lande alleen het Rijksmuseum een „Aanbidding der Konin gen". Verder te Berlijn in een particuliere collectie een portret, van een Leidschen pa triciër en in Italiaansch bezit het portret van een jonge vrouw Bij den brand van het Raadhuis verbrandde helaas zijn voor naamste werk, de groep van drie staande en drie zittende officieren der schutterij uit 1650. De schilderijen, waarvan er eenige voluit door van Schooten zijn gemerkt en geda teerd (1640) zijn alle van zijn hand,, be halve misschien „Christus' hemelvaart" waaraan vermoedelijk zijn leerlingen heb ben meergemerkt. Het restaureeren van oude schilderijen, die ongeschonden tot ons zijn gekomen, en waarvan alleen de oorspronkelijke vernis is gedegenereerd en ondoorzichtig geworden is een betrekkelijk eenvoudige zaak. De ge heel verharde olieverf mits niet jonger dan pl.m. 150 jaren reageert niet op alco hol, terwijl de oude vernis, indien deze niet met een vette olie was gemengd, voor een meer of minder sterk alcoholpreparaa' zeer gevoelig is en op voorzichtige wijze daar mede kan worden verwijderd, waarna het schilderij, opnieuw vernist, een wederge boorte heeft ondergaan. Anders was het met deze schilderijen. Waarschijnlijk omstreeks 1870, zijn deze stukken op een barbaarsche wijze mishan deld. Met een oplossing van de toen voor dit doei helaas veel gebruikte ammoniak (ammonia liquida) werd de oorspronkelijke vernis verwijderd en tevens in meerdere of mindere mate de verflaag. Feitelijk werden de schilderijen „afgeloogd". Voor den toen- maiigen z.g.n. restaurateur kwam bescha diging er minder op aan, immers na af loop der bewerking zou het schilderij met een dikke laag door amber donkerbruin gekleurd mengsel van vernis en lijnolie wor den bedekt, zoo als ook met al deze stuk ken is geschied. En dit niet alleen, maar er werd naar den smaak van den „restaurateur" ook verbeterd en overgeschilderd .De vaalbonte koe b.v. op de „Aanbidding der Herders", was in een egaal zwarte veranderd. Na het wegnemen der opgebrachte zwart, bruine olievernis, bleek helaas uit de zacht geworden oorspronkelijke verf, dat de be werker niet de moeite genomen had om zorgvuldig de gebruikte ammoniak-oplos- sing te verwijderen, zoodat deze ongehin derd onder de opgebrachte vernislaag haar vernielende werking kon voortzetten. Dat nog twee van deze schilderijen, n.l. „Het Paradijs" en de „Aanbidding der Her ders". betrekkelijk ongeschonden uit dit vernielingsproces zijn te voorschijn geko men is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat hier weinig ammoniakresten door de olievernis zijn opgesloten en misschien ook een minder sterke oplossing is ge bruikt. Bovendien heeft de bewerker het noodig geoordeeld om bij de „Kruisafneming" een groot deel van de lucht en het land schap om de centrale groep met een mes weg te schrappen, zoodat de plamuur van het paneel te voorschijn kwam en deze groep zich scherp ais een ouderwetsch kalkeerplaatje afteekende tegen het doffe grauw van de plamuur. Dat hier met groote zorg en oneindig ge duld moest worden gehandeld om nog te redden, wat te redden was, spreekt van zelf. Het is dan ook mogen gelukken om van deze schilderijen, waarvan er bovendien nog twee geheel zwart waren overgeverfd om de voorstelling onzichtbaar te maken, n.l. het Paradijs en Sint Stefanus de oorspronkelijke schildering te bewaren, voor wat er dan was overgebleven. Refoucheeren het beschilderen in oude schilderijen, is alleen geoorloofd, indien de verloren plaats van geringe afmeting is, en met absolute zekerheid kan worden vastgesteld, in verband met de geheele voorstelling, hoe het verloren gedeelte is geweest. In de meeste gevallen kon dit niet meer worden bepaald. Bij de „Her rijzing van Christus" b.v. waren alleen maar fragmenten van de voorstelling der ontwaakte krijgers om het graf overge bleven en het ging natuurlijk niet aan daar een geheel te fantaseeren nieuwe voorstelling te schilderen. Spr. heeft er lang over gedacht om alles 1e laten, zooals hij het gevonden had, daar op de gewone gebruikelijke wijze de kunst werken niet meer te redden waren. De overweging, dat de kunstwerken ter versiering van een kerkgebouw moesten dienen, deed hem, ook uit ethische over wegingen, besluiten om de geheel rauwe plaatsen bij te toonen, zoodanig, dat de figuren tenminste eenige kleur tot steun hadden en dit te doen, zonder de schilders- wijze van Van Schooten te voleen. maar deze bijwerking zoo vlak mogelijk te hou den. De daarvoor gebruikte verf is van een i samenstelling, dat zij desgewenscht wqer gemakkelijk is te verwijderen, zonder de orlgineele schildering te schaden. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. J. J. LIJNST ZWIKKER. Prof. dr. J. J. Lijnst Zwikker, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit dei- wis- en natuurkunde om onderwijs te ge ven in de pharmaceutische chemie, als mede in de vergiftleer, zal zijn ambt aan vaarden met het uitspreken van een inau gureels rede op Vrijdag 30 October te 4 uur in het groot-auditorium der Universiteit. INSTITUUT VOOF. ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmvoorstelling met „Het leven gaat verder". Te verwonderen was het niet, dat het Luxor-theater gistermorgen totaal bezet was. daar de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling de bekende pacifistische film „Het leven gaat verder" (The world moves on) voor haar leden draaide. Na een korte serie mede- deelingen over het vereenigingsleven en een woord van welkom door den afdee lingsvoorzitter, den heer H. v. Woudenberg ving na een kort voorprogramma de anti oorlogsfilm aan, over welke, bij de pre mière, de pers vol lof is geweest en waar van prof. Casimir getuigde dat het een waarlijke vredesfilm was. Fel-realistisch zijn de oorlogstafereelen en treffend is de weergave van de paniekstemming bij de economische ineenstorting in '29. En wan neer de vraag daarna rijst, wie er dan nu nog naar oorlog zou kunnen drijven, flit sen de beelden van naradeerende troepen voor Hitler. Mussolini, militaire manoeu vres in Rusland en Japan en de drijvende forten der Engeische Zeemacht over het doek. Haar groote kwaliteiten dankt de film mede aan het spel der beide hoofd figuren Madeleine Carroll en Franchot Tone, dat meerdere malen diep ontroert en „The world moves on" dan ook maakt tot een nobele film. boeiend en met een overtuigend pacifistische strekking. De volgende voorstelling zal het bekende filmwerk „Berkeley Square" brengen, ter wijl binnenkort in verband met de her denking van den wapenstilstandsdag een lezing gehouden zal worden door Paul Kies over oorlogsgevaar en Geneve. BINNENLAND. Het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan het jachtslot Lopshorn bij Detmoid (Laatste Berichten, le Blad). De grootste onderzeeboot der marine, de O 16. heden in dienst gesteld (Binnen land, 4e Blad). De benzineprijs is verhoogd met een halve cent, ingaande beden (Binnenland, 4e Blad). Vergadering van gepensionneerde Indische landsdienaren (Binnenland, 4e Blad). Rijwieldiefstallen op groote schaal te Haar lem en Soest; meerdere arrestaties (Ge mengd, 2e Blad). BUITENLAND. De dag van gisteren is te Brussel vrij kalm verloopen. Slechts enkele botsingen zon der veel beteekenis. Degreile en vele aan hangers gearresteerd, doch vannacht weer vrijgelaten (4e Blad). De opmarsch naar Madrid in langzaam tempo voortgezet (4e Blad). Ciano's bezoek aan Hitier (Buitenland, le Blad). Groote rede van Mussolini (Buitenland, le Blad). Het einde van het congres der Fransche radicalen (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Gekozfc ward ir. H. H. Dresselhuijs te Wassenaftr. Deze aanvaardde daarop het voorzitterschap met een korte rede, waarin hij in het licht stelde, wat z.i. in de naaste toekomst van de Liberale partij verwacht wordt. Vooral op een krachtig intlatief en een forsch geluid moet aldus spr. worden aangedrongen. Aan den aftredenden voorzitter bracht spr. dank voor wat hij gedurende vele ja ren voor de partij had gedaan. Op een vraag uit de vergadering in ver band met de vrij algemeen gehoorde klacht over onvoldoende activiteit van de partij, deelde de voorzitter mede, dat het bestuur na afloop der vergadering juist zal beraad slagen over een aan het hoofdbestuur te zenden brief over dit onderwerp. Een con cept is reeds gereed. Gevraagd werd of het niet tijd werd van een dergelijken brief een open brief te ma ken. De voorzitter ried aan deze zaak aan het bestuur over te laten. De vergadering besprak daarna nog de organisatie in enkele voorname centra in den kieskring. Besloten werd op Maandag 21 December a.s. een propagandavergade- ring te houden te Lisse. Daarna werd de vergadering, met een opwekkend woord van den voorzitter gesloten. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. DE VRIJHEIDSBOND. Vergadering der Statencentrale. De Staten-Centrale Leiden van den Vrij heidsbond heeft Zaterdag te Hillegom haar algemeene vergadering gehouden. Aanwezig waren alle afdeelingen. Uit de naaste omgeving waren, behalve de afge vaardigden, ook verschillende gewone le den verschenen. De vergadering werd geopend door den voorzitter, mr. A. N. Molenaar, die den wensch uitsprak, dat allen, die daartoe ge roepen waren, een krachtigen steun zouden bieden bij het thans weer naderend ver- kiezingswerk. Na de behandeling van eenige huishou delijke aangelegenheden, was aan de orde de verkiezing van een nieuwen voorzitter, aangezien de heer Molenaar den wensch had te kennen gegeven als voorzitter van deze centrale te willen aftreden. Lezing van den heer Cunaeus. Door afwezigheid van de presidente, mevr. T. KranenburgSiemens, opende de heer J. Mater de tweede bijeenkomst in dit I seizoen, met een woord van welkom tot alle I aanwezigen, inzonderheid tot den heer E. H. J. Cunaeus, oud-hortulanus te Delft, die be reid gevonden was dezen avond een lezing te houden getiteld: „Grepen uit de planten wereld". ,De heer M. deed allereerst eenige mede- deelingen over de handwerkclub, welke reeds drie weken ijverig bezig is en over de arbeidsclub, die a.s. Vrijdagavond zal be ginnen onder leiding van den heer Ser- mondt. De heer S. toonde eenige werk stukjes, welke hij zich voorstelt met de deel nemers te kunnen maken. Een en ander zag er bijzonder aardig uit en zal bij velen de lust opgewekt hebben mede te doen. Vooral nu de tijd aanbreekt, waarin eigen gemaakte surprises zoo op prijs gesteld worden. De heer M. dankte degenen, die zich moeite hebben gegeven materiaal te ver zamelen voor de clubs en deelde tevens mede, dat de volgende bijeenkomst gehou den zal worden op 18 November a.s.; de heer Burgersdijk wil dien avond weer in ons midden zijn. De kerstbijeenkomst is vastge steld op 23 December. Daarna werd den heer Cunaeus het woord gegeven. Opgeluisterd door vele lantaarnplaatjes, gaf de heer C. een duidelijke beschrijving van prachtige planten, zoowel uit den Leid schen Hout als uit de Hortus; planten, die we niet dagelijks zien en waarvan de heer C. op onderhoudende wijze vertelde. Zoowel vóór als na de pauze had de heer C. een aandachtig gehoor, wat voor hem wel het beste bewijs was, dat zijn lezing zeer gewaardeerd werd. Voor de pauze werd nog eenigen tijd aan liplezen besteed onder leiding van mej. M. Driessen. Aan het slot van den avond, waarbij de voorz. den heer C. hartelijk dank zei voor zijn interessante lezing, bracht hij tevens het verzoek van een der leden over, nog eens een lezing te willen houden over kamer planten, waarin de geachte spreker van dezen avond direct toestemde. Te half elf ging men zeer voldaan uiteen,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1