DE UITWIJZING DER VIER NEDERLANDERS OPGEHEVEN 7/jfc Jaargang LEID5CH DAGBLAD, Zaterdag 24 October 1936 Derde Blad No. 23492 Petroleumvelden langs Oostgrens onze iBÜITËNL, WEEKOVERZICHT Het spelletje met de draaideur Zóó eruit zóó erin Olieboringen op groote schaal in het Munsterland Hoofdpijn, Kiespijn. DE SOVJETS WORDEN TERUG GEDRONGEN. Steeds ingewikkelder wordt de situatie in ons werelddeel, zulks zoowel als gevolg van (je spanningen in de ..groote" politiek als tengevolge van de ontwikkeling van de in wendige verhoudingen in vele landen. Steeds moeilijker wordt in Spanje de toestand voor de regeering. voor zoover daarvan althans ten minste nog sprake kan ajn. want het zijn de anarchisten en com- munisten. die in het nog niet gevallen Spanje den toon aangeven; Madrid is ernstig bedreigd door de rechtsche troepen. Hoe verloren de zaak der regeering staat. Mrdt wellicht het beste aangegeven door 1 jet feit. dat president Azana de hoofdstad reeds is ontvlucht en met enkele ministers rijn toevlucht heeft gezocht in Barcelona, de hoofdstad van Catalonlë. dat eerst het laatst op het program der rechtschen staat om te worden onderworpen. Spanje is. tenminste voorloopig. voor de communisten verloren en dit echec brengt natuurlijk Moskou in het geweer. De sovjets hebben hun klachten over schending van de non-interventie-regeling voor de desbe treffende commissie te Londen gebracht en hebben ernstig gedreigd om zich uit die commissie terug te trekken en de volkomen vrUheid te hernemenDoch wat zouden zij daarmede gewonnen hebben? Immers niets! Want in dat geval zouden ook de anderen hun vrijheid terug erlangen en de sovjets zijn te ver verwijderd om invloed te kunnen oefenen. Wü voor ons gelooven dan ook niet aan dat zich geheel terug trekken. dat slechts in staat zou zijn om de onmacht van Moskou in dit geval te accentueeren. Maar de sovjets moeten iets doen. ook met het oog op den gang van zaken elders; zoo zien wij deze gansche affaire! Hun Invloed wordt immers overal gevoelig aan- I getast. Zie naar Frankrijk. Weliswaar jtriiden de radicaal-socialisten nog voor handhaving van het Volksfront, doch zij laten niettemin niet den minsten twijfel bestaan. dat de actie der communisten ge knot zal moeten worden, willen zü in dit front tenslotte kunnen blijven. De voor zitter Daladier noemde de communisten op het congres weliswaar niet bü name. doch zijn woorden kunnen toch moeilijk worden misverstaan. De regeering Blum zal daarmede ernstig rekening hebben te houden! En in België is voor de communisten de strijd volslagen verloren. Zelfs de actie der Rexisten kan hun niet meer ten goede komen! De regeering van Zeeland heeft zich volkomen vastgelegd aan een weer stand tot het uiterste tegen iedere poging van uiterst links om zich van de macht meester te maken Doch dit geldt even zeer de Rexisten en met dezen zal de re- zeerlng de eerste krachtproef hebben te leveren, zoo ter elfder ure Degrelle geen ïrimo wil geven. De Rexisten hadden tegen morgen een grootscheepschebetooging wil len organiseeren te Brussel, doch deze is ran hoogerhand verboden, daar met recht mocht worden verwacht, dat zoo'n betoo- glng aanleiding zou geven tot botsingen. Dec re 11e schijnt evenwel, het moge kosten wat. het wil te willen betoogen: bliift hii daarbij, dan zal het uitloopen oo bloedige botsingen, want de regeering deinst voor niets terug om met de gewapende macht haar wil door te drijven. In een zeer ge matigde en van inzicht getuigende rede roor de radio heeft de premier van Zeeland het standpunt der regeering uiteengezet. Zlln uiterste best heeft hii gedaan om de ootewonden gemoederen bii onze Zuider- turen tot bedaren te brengen, daarnevens stelde hij onwrikbaar vast. dat de regeering niet voor geweld uit den weg zou gaan en de orde zou handhaven, alles ten spijt. Wat zal het antwoord van Degrelle ziin? Zooals gezegd, de communisten in België zullen echter geen zijde meer spinnen bij den gang van zaken! Hun invloed in West-Europa is. gelukkig, tanende en al is dit voor Moskou slecht te verduwen, hun droom van een wereld macht is in iidele hoop vergaan! Feitelijk mag daarom worden gerekend od het zoeken van een zondebok in het land tan den „heilstaat" en dat zou Litwlnoff wel eens kunnen zijn! Zeer sterk vermoeden wü. dat te Berlijn daarnevens de grondslag is gelegd voor verderen tegenslag voor de sovjets tijdens de besprekingen van den Italiaanschen minister van bultenlandsche zaken en khoonzoon van den Duce. die wel eens als diens opvolger wordt gedoodverfd, graaf Ctano, met von Neurath en anderen, welke temrekingen morgen te Berchtesgaden zullen worden voltooid door een onderhoud met den Fuehrer in eigen persoon. Tus- schen Duitschland en Italië staan nog altüd te veel tegenstellingen om tot een direct bondgenootschap te kunnen komen, ook al toont Duitschland zich bescheiden in Cen- traal-Europa. maar tegen de sovjets ver eenigen beide dictaturen zich gaarne. De Italiaansche aandrang op Duitschland tegen Engeland is mislukt, dat staat vast. te meer. waar Duitschland hoop schijnt te nebben om Engeland te winnen voor zijn idee om in ieder geval de sovjets verre te houden van een nieuw Locarno, in welken vorm dit dan ook zou worden gegoten. Dit Italiaansch bezoek aan Duitschland onderstreept overigens wel. hoezeer de Duitsche invloed weer is gestegen en dat Duitschland wederom een factor van be- teekenis is geworden in de Europeesche Politiek De terugslag daarvan doet zich dan ook geweldig gelden, tot schade voor Frankrijk, dat zijn bondgenootschappen in waarde ziet verminderen in niet geringe mate. Zelfs schijnt de tüd voor Frankrijk niet zoo ver meer af. dat het ernstig te fade zal moeten gaan. of het nog wel ver standig is. het bondgenootschap met de sovjets te handhaven Hoewel destijds na het heenzenden van Titulescu als Roemeensch minister een voorstelling van zaken werd gegeven, alsof n daardoor niets veranderde blijkt mo menteel toch al. dat dit wel degelijk het keval is. Roemenië is bezig de banden der Kleine Entente met Frankrijk losser te maken en krijgt Zuid-Slavië blijkbaar mede, zoodat ook Tsjecho-Slowakiie, dat het ge vaarlijkst ligt van alle drie. vermoedelük met koerswüziging genoegen zal moeten nemen Toen Barthou voor Frankrijk den dans met de sovjets aanving, is daartegen ge waarschuwd. deze waarschuwers kunnen maetisch wel eens in het gelijk worden ge steld! Belangrijke besprekingen liggen in na verschiet! Engeland heeft thans alle ant- van. j_ys /v\ (Van onzen specialen verslaggever). Duitschland streeft naar onafhankelijk heid van buitenlandsche grondstoffen. Hit- Ier heeft een vierjarenplan opgesteld en de benoeming van Goering tot dictator van dit vierjarenplan bewijst wel. dat men ernst wil maken met de doorvoering ervan en dat niets ongedaan zal worden gelaten om de moeilijkheden, die bij de doorvoe ring worden ondervonden, te overwinnen. Tot dit Vierjarenplan behoort ook de vrijmaking van het Derde Rijk van buiten landsche benzine en petroleum. Voor een modern bewapenden staat zün deze beide grondstoffen onmisbaar, in vredestijd, maar woorden binnen inzake zün Locarno-con- ferentie zoodat nu eerlang zal kunnen blüken. of deze conferentie binnen het bereik der mogelijkheden ligt of niet Daar nevens staat spoedig de conferentie van Weenen tusschen Italië. Oostenrük er. Hongarije op het program met Duitschland op den achtergrond Voeg daarbij nog belangrijke bezoeken van ministers! Zelden was Europa zoo in beweging. nog veel meer in tijd van oorlog. Een staat zonder benzine en petroleum zou. ingeval zich een gewapend conflict voordeed, .reeds bij voorbaat verloren spel spelen tegenover een staat, die wel over deze grondstoffen beschikt. Vandaar dan ook, dat Italië tü dens het conflict met Abessynië voor geen enkele sanctie zoo bevreesd was, als juist voor een stopzetten van den petroleumaan- voer. Als het Abessynisch conflict van lan gen duur zou zü'n geweest, zou benzinegebrek fnuikend zün geweest voor de Italiaansche operaties. Vandaar het belang, dat Duitschland hecht aan onafhankelijkheid van buiten landsche petroleum en benzine. In dit verband is van belang, dat Hitier kort achter elkaar tweemaal verklaard heeft, dat binnen enkele jaren deze onaf hankelijkheid bereikt zal zün. In zeerbree- den kring heeft deze verklaring de aan dacht getrokken en onwillekeurig heeft men zich in het buitenland afgevraagd, op v/elke wüze men in Berlün meende, zoover te kunnen komen. Twee wegen staan daartoe open. In de eerste plaats kan Duitschland zich toeleg gen op de vervaardiging van synthetische benzine uit steenkool en bruinkool, zooals reeds op groote schaal geschiedde door de Leunafabrieken. In de tweede plaats kan Duitschland pogen de petroleumwinning uit eigen bodem op te voeren. Het blijkt thans, dat beide wegen worden ingeslagen. De productie van synthetische benzine, mogelijk door den onuitputtelijken voor raad steenkool en bruinkool, zal met kracht ter hand worden genomen. Naast de Leuna fabrieken worden vier of vyf nieuwe fa brieken gebouwd, stuk voor stuk van nog grootere capaciteit, dan de Leunafabrieken zelf en daarmede hoopt men speciaal de behoefte aan benzine te kunnen ontdek ken. Behalve benzine heeft men echter ook zware olie noodig en deze hoopt men on- afhankelyk van het buitenland te kunnen verkrügen door middel van de winning van petroleum uit eigen bodem. Gezien het feit, dat zich, zooals bekend mag worden geacht, ook In Twente en den Gelderschen Achterhoek petroleum in den bodem bevindt, is voor ons land niet zon der beteekenis, dat er in de onmiddellüke nabyheid van onze grens, in het Munster land. een grootscheepsche poging wordt gedaan om aardolie aan te boren. Op tal van plaatsen zijn boortorens verrezen. Een toevallig toerist bespeurt daar weinig van, maar als men er eenmaal een gevonden heeft, ontdekt men er spoedig meer. Zoo bevindt zich een boring in Bentheim. een tegenover Oldenzaal op nauwelijks tien K.M. van onze grens gelegen stadje, een tweede vlak bü het tegenover Enschedé ge legen grensplaatsje Gronau. een derde tus schen Ahaus en Stadtlihn, eveneens dicht bij de grens gelegen, een vierde by Ocht- rup, ongeveer 25 K.M. van de grens, terwyl zich bü Asscheberg, een gehucht tusschen Al wat U noodl* heeft om deze pü'nen te verdry ven is 'n Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 et.; doos 45 et. By Uw Drogist. 1039 (Ingez. Med.) de Westfaalsche hoofdstad Munster en de industriestad Dortmund, op een betrekke lijk klein gebied zelfs vier boringen vlak bü elkaar bevinden. Dat zyn de boringen, die wij op een tocht door het Munsterland ontdekten en er zullen er ongetwijfeld nog meer zijn. Een volledige opgave verstrek ken ls echter .niet mogelijk daar de Duit- schers met betrekking tot deze olieborin gen een groote mate van geheimzinnigheid in acht nemen en het publiceeren van be richten in de bladen, of het verstrekken van mededeelingen aan journalisten van hooger hand ten strengste verboden is. Aan de meeste boringen is te zien, dat ze pas begonnen zyn. Ze bieden een tamelijk troosteloozen aanblik. Op een plek in een bosch, waar tevoren met zorg alle boomen gekapt zün, is een open weiland, midden russchen akkers hier en daar, staan een paar plaatyzeren loodsen. In het midden van het voorterrein is een boortoren op gericht van circa 50 M. hoogte. Er is ge zorgd voor electrische drijfkracht en voor voldoende watervoorziening. En onophou- delük wordt er geboord soms dag en nacht. De vraag is nu maar, of men met deze boringen succes zal hebben. Tot nu toe zyn de resultaten, voorzoover ons bekend is, weinig bemoedigend. Men heeft bü Assche berg een diepte bereikt van ruim 1500 M. en tot nu toe enkel sporen van olie ge vonden. Gassen stegen uit het boorgat op en deze gassen bevatten een hoog benzine gehalte. Tot de olieader is men echter tot nu toe niet kunnen doordringen. Bij Ochtrup heeft men een nog grootere diepte bereikt en hier hebben wateraderen herhaaldelyk ernstige moeilijkheden opge leverd. Toch vond men ook hier oliesporen en de boringen worden dan ook voortgezet. Zeer veel hoop heeft men ten opzlohte van de boring bij Bentheim. Hier wordt asphalt in den bodem gevonden en de aanwezigheid van asphalt wordt door geologen steeds beschouwd als een bewys, dat er ook petro leum te vinden moet zijn. De aanwezigheid van asphalt is echter hier niet het eenlge bewys. In het Bentheimer Wald wordt n.l. een steensoort gevonden, die in sterke mate petroieumhoudend Is. Het percentage wis selt tusschen de 3 en de 7 procent en als men deze steen bij een vlam houdt, begmt hy te branden. Reeds jaren geleden, omstreeks I860, heeft men een poging gedaan om petro leum uit deze steensoort te distilleeren. Men slaagde daarin en won uit honderd centenaars steen vyf vaten olie. Deze pro ductie-methode was echter te kostbaar en men heeft haar daarom niet doorgezet. De grootste kans van slagen acht men echter, naar ons van deskundige zijde werd medegedeeld, aanwezig by Asscheberg en Hamm in Westfalen, waar de aardgassen hier en daar zonder dat boringen zyn ver richt uit den grond stroomen en dus ver moedelük rijke aders aanwezig zun. Ook daar is het tot nu toe bü oüesporen geble ven. Men heeft echter opdracht om verder te boren van belang is in dit verband dat de boringen Ryksboringen zijn en zoover wy konden nagaan voor 'n groot deel met rykskapitaal worden uitgevoerd en dus boort men verder. Als we succes hebben, zal dat vermoedelijk zyn bij Asscheberg of in de strook Bentheim-Ochtrup, zoo ver zekerde men ons by navraag. Maar men hield zich vast aan dit vermoedelijk, er op wüzend dat het evengoed mogelük is. dat een ander meer geluk heeft en bü Ahaus of Gronau op een olieader stuit, waar men eerst sedert kort aan het boren is. Of dit uitblyven van succes dan niet ontmoedi gend was vroegen we. Het antwoord luidde ontkennend. De geologen wyzen op tcekenen van aan wezigheid van petroleum en op het feit, dat de bodemformatie in Munsterland op vele plaatsen sterke overeenkomst ver toont met die van de bekende petroleum- gebieden in Pennsylvanië. Indië en Roeme nië. Desondanks ontgeeft men zich niet, dat de moeilükheden, die overwonnen moe ten worden voor men succes zal hebben, vele zijn. Maar ook daarvoor heeft men troost. Zooals bekend bevindt zich bij Nienhagen, aan den Zuidrand van Lune- burgerheide, een aantal oliebronnen, die in volle exploitatie zijn. Exploitatie is hier in alle opzichten loo- nend en de productie neemt nog voortdu rend toe. Welnu: in Nienhagen heeft men niet minder dan veertig jaar lang moeten boren, eer men op de goede plaatsen was aangeland. Reeds omstreeks 1880 begon men daar, pas in 1922 werd de eerste bruikbare petroleum gewonnen. Men weet dus. dat men bij de nieuwe boringen geduld zal moeten oefenen. En men oefent geduld. De te Nienhagen ge wonnen petroleum is gebleken vooral als zware olie voor motoren e.d. zeer bruik baar te zyn en verwacht mag dus worden, dat ook de eventueel vlak bü de Nederland- sche grens aangeboorde olie dit zal zyn. Juist daarom acht men het opvoeren van de oliewinning uit eigen bcdem van groot belang. De synthetische benzine voorziet in de behoefte aan brandstof voor de lich tere motoren, de auto e.d. Als aanvulling, als brandstof voor zware motoren, komt dan de petroleum, tot zware olie verwerkt in aanmerking. Op deze wüze hoopt men een inderdaad volledige onafhankelijkheid van buitenlandsche benzine en petroleum te kunnen bereiken. Zooals gezegd worden de boringen ver richt in de onmiddellijke nabüheid van de Nederlandsehe grens. Ten onzent worden nog geen boringen verricht, hoewel bekend is, dat zich ook in Twente en den Gelder schen Achterhoek olie bevindt. Wel is deze kwestie den laatsten tijd bü herhaling onder de aandacht van de regeering ge bracht. onder meer door het Economisch Technologisch Instituut voor Overyssel. dat boringen wenschte te verrichten. Op dit ver zoek is door de regeering afwyzend be schikt met de motiveering dat door de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij reeds een uitgebreid bodemonderzoek wordt ingesteld. Wellicht geeft men er de voorkeur aan af te wachten, we1'*0 resultaten on7? Ooster buur» 7ii1 t. bw-iken. alvorens on over gaat lot het doen van langdurige en kost bare boringen, die pas als loonende aders worden aangeboord, tot werkverruiming zullen lelden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9