De strijd in Spanje LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 24 October 1931 De non-interventie-commissie bijeen PARKER Vulpenhouders VISSCHERIJ-BERICHTEN BINNENLAND STANOAARD'S IS TROEF! Nieuwe nota's der Sovjets en van Italië „HET VULPENHUIS" AGENDA GRAAF VAN LIMBURG STIRUM GEZANT TE LONDEN? Jhr de Marees van Swinderen verlaat den diplomatieken dienst. In verband met de eemelde komende mutaties onder de hoofden van Hr. Ms. zendingen in het buitenland, verneemt de ..Telegraaf", dat de Nederlandsche gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swln- deren. in den Iood van het volgende voor jaar. na de kronlngsolechtigheden van koning Edward, den diDlomatieken dienst zal verlaten. De gezant koesterde reeds sedert eenigen tlid het voornemen zich uit den actieven diDlomatieken dienst terug te trekken. Voor de vervulling van de daardoor ont staande vacature zal naar alle waarschijn lijkheid de gezant te Berlijn, jhr. mr. J. P. graaf van Limburg Stirum in aanmerking komen. Jhr. de Marees van Swinderen heeft meer dan 22 jaar Nederland in de Britsche hoofdstad vertegenwoordigd. Naar de „NR.Crt." verneemt komt dr. J. B Hubrecht, onze gezant te Boekarest, ernstig in aanmerking voor den eezant- schanspost te Rome. welke mr. J. A. N. Patlin voor dien te Brussel heeft verwisseld. DE MUGGENPLAAG OM HET IJSSELMEER. De mogelijkheden van bestrijding worden onderzocht. WET OP HET LEVENSVERZEKERINGS BEDRIJF. Ontleend is aan het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het levensverzekeringsbedrijf 1922. Eenige leden betreurden, dat artikel 1 van het ontwerp in verband met artikel 4 van de wet op het levensverzekeringsbe drijf 1922 mede op de ln de koloniën ge vestigde ondernemingen betrekking zal hebben. Het zal dezen ondernemingen daardoor voortaan onmogelijk worden hier te lande overeenkomsten van levensver zekering met het karakter van spaarkas overeenkomsten te sluiten. Andere leden, die met dezen grief in stemden, vestigden er evenwel de aan dacht op, dat daardoor het stelsel van de wet slechts plaatselijk zou worden door broken. Zij zouden verder willen gaan en drongen er bij den minister op aan. de indiening van dit ontwerp te gebruiken om onder deze wet ook het koloniale ver zekeringswezen te betrekken. HET WERKFONDS. 268 plannen voor openbare werken in behandeling. Verschenen is het negende driemaande- lijksch verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 16 Juni tot en met 15 Sep tember 1936. Uit een overzicht van den stand der openbare werken blijkt, dat thans op 15 September er reeds in totaal 66 plannen zijn uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het hiervoor geblokkeerde bedrag bedroeg in totaal f. 6.371.841.10. Van dit bedrag werd volgens de bij het bureau binnengekomen loonlijsten, op de bouwplaats verloond f. 1.313.062,33. Deze werken hebben arbeid geleverd, voor zoover het uit de loonlijsten mogelijk was dit te berekenen, voor 70.541 manweken. Op 15 September 1936 waren nog 128 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoe ring. Aan het einde van de vorige verslag periode bedroeg dit aantal 121, terwijl in de afgeloopen drie maanden 25 plannen werden opgeleverd. Het bedrag, dat voor deze 128 plannen werd vastgelegd, bedroeg totaal f.30.655.260,96, waarvan f 10.922,168,96 voor rijkswaterstaatswerken. Op 15 September waren nog van 28 plannen één of meer bestekken door het werkfonds goedgekeurd, zoodat aangeno men kan worden, dat deze werken voor een groot gedeelte binnenkort in uitvoe ring zullen komen. In totaal is voor deze plannen vastge legd een bedrag van f. 5.548.074. In de groep: plannen, goedgekeurd door de ministerieele commissie, nadat over de loonen met de arbeidersorganisaties over eenstemming is bereikt, zijn thans in totaal 29 plannen gerangschikt, waarvoor in totaal is vastgelegd een bedrag van f. 8 106.618. Op het einde van deze verslagperiode waren in totaal door de ministerieele com missie goedgekeurd 45 plannen, welke in geheele of gedeeltelijke werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. Het totale bedrag, benoodigd voor de werken, bedraagt, voorzoover tot dusverre geraamd, f. 12.145.861. Uit het werkfonds zullen worden gefi nancierd de bijkomende kosten, voor al deze plannen geraamd op een totaal be drag van f. 6.687.276 Thans zijn bij het bureau 268 plannen voor openbare werken in behandeling. Totaal is thans geblokkeerd f. 77.941.645.15 INTERNATIONALE SPORTTENTOON- STELLING TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen, bestaan er te Am sterdam plannen om in den zomer van 1937 te komen tot een groote internationale ten toonstelling op het gebied van sport en toerisme. Deze tentoonstelling, welke den naam „intersport" zal dragen, zal alle sporten en alle takken van toerisme omvatten en zoo wel de ontwikkeling van de voornaamste takken van sport demonstreeren als allerlei interessante curiosa uit de nationale en in ternationale sportgeschiedenis tot het pu bliek brengen. Doel der tentoonstelling is een plastisch beeld te geven van de zeer voorname plaats welke sport en toerisme in de internatio nale samenleving bekleeden. De tentoonstelling, die in Europa volko men nieuw in haar soort is, zal waarschijn lijk samenvallen met de viering van het 25-jarig bestaan van het Amsterdamsche stadion. De minister van Sociale Zaken heeft in gesteld een commissie, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de oor zaken en gevolgen, met betrekking tot de volksgezondheid, van de muggenplaag om het IJsselmeer en te adviseeren omtrent de mogelijkheden tot bestrijding dier plaag Benoemd zijn: Tot voorzitter der com missie dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage tot leden: prof. dr. N. H. Swellengrebel, Amsterdam, ir. Smeding, directeur der voorloopige directie van den Wieringermeer polder, Alkmaar, dr. R. N. M. Eykel. ge neeskundig en pharmaceutisch hoofdin specteur van de Volksgezondheid, 's-Gra- venhage; dr. J. J. Th. Doyer, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid te Hil versum, dr. J. H. Tuntler, geneeskundig in specteur van de volksgezondheid, Gronin gen, A. H. v. d. Velde, inspecteur van de volksgezondheid in algemeenen dienst, Den Haag; tot secretaris P. L. de Weever, com mies bij de afdeeling Volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken, Den Haag. o HET GEBOUW VAN KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen, zal in het begin van het volgend jaar een begin worden ge maakt met den wederopbouw van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedamschen Singel te Rotterdam, welk gebouw eenigen tijd geleden tot den grond toe afbrandde. Het ligt in de bedoeling van de bouwers het gebouw zoo te herbouwen, dat het plaats zal kunnen bieden aan ongeveer 1800 personen. De bouw-politie heeft bereids haar goed keuring gehecht aan de ingediende plan nen. 8448 (Ingez. Med.) GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Van den Bijz. Vrijw. Landstorm. (Speciale Berichtgeving.) Het ligt in het voornemen der Natio nale Landstormcommissie, na hierom trent overleg gepleegd te hebben met de Gewestelijke Landstormcommissiën, om ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bcmhard, namens den geheelen Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm 'n huwelijksge schenk aan te bieden. Teneinde alle leden van den B.V.L. in de gelegenheid te stellen hiertoe mede te werken, is den plaatselijken leiders ver zocht, de bijdragen der leden voor dit ge schenk te willen innen en op te zenden aan den secretaris der betreffende gewestelijke commissie. Waar de Bijz. Vrijw. Landstorm plm. 85.000 leden telt. behoeft slechts op een geringe gemiddelde bijdrage per lid en per afdeeling te worden gerekend, om toch oveT voldoende middelen te kunnen beschikken, om het Prinselijk Paar bij gelegenheid van het voorgenomen huwelijk een waardig ge schenk te kunnen aanbieden. BET KOLENVERVOER UIT DE RIJNSTREEK. Door den heer Bongaerts zijn aan den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche Spoorwegen een gereduceerd tarief voor het vervoer van steenkolen, cokes en bri ketten hebben ingevoerd, hetwelk geldt van de Limburgsche mijnzetels naar sta tions in binnen- en buitenland, met uit zondering van Born en Maastricht-haven, op welke twee plaatsen overlading van kolen voor watertransport kan plaats hebben? Is het juist, dat de Nederlandsche Spoorwegen weigeren kolen uit het Aken- sche mijndlstrict, voor overslag be Born op het Jultanakanaal te vervoeren? Indien de voorgaande vragen bevestigend worden beantwoord, is de minister dan bereid de Kamer in te lichten omtrent het beleid, dat bij die maatregelen van vervoerspolitiek is gevolgd, meer speciaal of daarin een onderdeel van de door de regeering nagestreefde verkeerscoordina- tle moet worden gezien? Rusland wenscht niet „in grootere mate gebonden te zijn aan het accoord van niet-inmenging dan andere deelnemers". De commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog werd gister- namiddag od den vastgestelden tijd door den voorzitter, lord Plymouth, geopend. Plymouth deed allereerst voorlezing van een nota. die de ambassadeur van de sovjet-unie. Maisky. hem namens de Rus sische regeering had overhandigd. De Moskousche regeering verklaart in deze nota o.m. dat de niet-lnmengings- overeenkomst systematisch door een zeker aantal deelnemers is geschonden. „De levering van wapens aan de opstan delingen. zoo heet het in de nota. duurt voort zonder dat sancties worden toege past. Portugal is de voornaamste basis gewor den voor leveringen aan de opstandelingen, terwijl de wettige Spaansche regeering ln feite geboycot is. daar zij beroofd is van de faciliteiten, buiten Spanje wapens te koopen. Als gevolg van de schending der over eenkomst is een voor de opstandelingen gunstige situatie geschapen, hoewel de overeenkomst geenszins bedoelde, een zoo- danigen toestand te scheppen. Daar de commissie de inbreuken niet heeft doen eindigen en het Sovjet-Russi sche voorstel, de Portugeesche havens te controleeren. niét in overweging heeft ge nomen. is de Sovjet-Russische regeering van meening. dat de overeenkomst een vodje papier is geworden en in de practljk heeft ongehouden te bestaan. De sovjet-regeering ziet slechts een uit weg uit deze situatie: De Spaansche regee ring het recht geven, buiten Spanje wapens te koopen en daarbij faciliteiten te verlee- nen en den deelnemers aan de niet-in- mengingsovereenkomst het recht te geven, wapens aan Spanje te verkoopen". De nota besluit met de verklaring, dat de regeering der sovjet-unie zich in overeen stemming met haar verklaring van 7 Octo ber door de niet-inmengingsovereenkomst niet in een grooter mate gebonden kan beschouwen dan de overige deelnemers. Op een vraag van de Duitsche gedele geerden. welke de porteé van deze verkla ring was weigerden de Russische gedele geerden naderen uitleg te geven. Niettemin is de aleemeene Indruk van de gedelegeerden, dat de sovjet-unie. al blijft zii voor het oogenbllk deel uitmaken van de commissie, zich toch een zekere vrijheid van handelen wil voorbehouden, die het haar mogelijk maakt, pressie od de andere reeeeringen uit te oefenen. Malskv verklaarde zelf natuurlijk, dat sovjet-Rusland de commissie niet verlaat. Inmiddels heeft Plymouth ook twee nota's van de Italiaansche regeering ontvangen. In de eerste daarvan wordt wederom uit drukking gegeven aan de verrassing, dat het document van Del Vayo 'den Spaan schen minister van buitenlandschen zaken) als voldoende basis voor een klacht is be schouwd De Italiaansche regeering weerlegt de Spaansche beweringen met name ten aan zien van Italiaansche zendingen en her innert er aan dat het door Italië goedge keurde embargo pas op 28 Augustus van kracht werd en voegt hieraan toe. dat zelfs uit de geruchten in de bultenlandsche pers valt op te maken dat slechts sprake is van langen tijd voor h^f Van kracht worden van het embargo uitgevoerde bestellingen. In haar tweede nota bevestigt de Itali aansche regeering alle beschuldigingen aan gaande schendingen van het pact door Sovjet-Rusland, zooals deze op 9 October od schrift waren gesteld. De Italiaansche regeering verklaart, over vloedige bewijzen te kunnen leveren van „directe inmenging" in strijd met letter en geest der herhaalde in het openbaar door Sovjet-Russische leiders afgelegde ver klaringen. De nota somt vervolgens zestien gevallen van overtreding door Sovjet-Rusland op en vraagt deze gevallen te -"'en voerleggen aan de commissie en aan den vertegen woordiger van Sovjet-Rusland, met het verzoek er in overeenstemming met het reglement uitleg van te geven Intusschen is ook de aangekondigde Por tugeesche nota aan boord van een Portu- geesch watervliegtuig te Portsmouth aan gekomen en vandaar direct Der trein naar Londen doorgezonden. Wat de beraadslagingen van de commis sie zelf betreft, deze werden eerst om tien over negen beëindigd, na een korte onder breking om kwart over zeven. Na afloop werd medegedeeld, dat een sub-commissie vandaag in een zitting, welke om half elf zal aanvangen, de nota van Maisky aan Plymouth nader zal bestudee- ren. aangezien de commissie een meer uit voerige opheldering wenscht van de preciese beteekenis van deze nota. Een plenaire bijeenkomst van de com missie is vastgesteld op a.s. Woensdag, wan neer de Portugeesche gedelegeerde het ant woord op de tegen Portugal gerichte be schuldigingen zal kunnen indienen en de Russische gedelegeerde het antwoord van de sovjet-regeering od de Duitsche en Ita liaansche tegen-beschuldigingen. De vertegenwoordiger van Portugal. Cal- heiros. verklaarde, dat de zitting van de commissie zonder dramatische aspecten is verloopen. Aan het einde van de zitting dienden ook de Britsche afgevaardigden een nota ln, waarin drie schendingen van het non-in- terventie-accoord door Sovjet-Rusland wor den geconstateerd en een schending, begaan door Italië. Van 't front. Tweemaal hebben gistermorgen rechtsche vliegtuigen over Madrid gevlogen en bom men in den naasten omtrek van de stad laten vallen. OnmlddelWk kwam het lucht afweergeschut ln werking. De indruk was. dat deze luchtaanval slechts ten doel had het moreel der Madrilenen te verstoren. De vliegtuigen zouden hebben vastgesteld, dat de hoofdstad wordt verdedigd door zes loopgraaflinies Volgens officieel, nog niet bevestigde be richten, ziin de nationalistische troepen op den van Naval Camero naar Madrid voe renden weg reeds ongeveer veertien kilo meter opgerukt en hebben zij het plaatsje Mostoles op slechts veertien kilometer af stand van de hoofstad, bezet. Een andere nationalistische colonne zou van Uescas uit eveneens verder naar Madrid zl1n doorgedrongen. De voorhoede moet zich reeds bevinden voor Getafe. dat dertien kilometer van Madrid is gelegen en waar, zooals men weet. het groote vliegveld van de rooden ligt. Een radio-zender heeft nog medegedeeld, dat 50 uit Rusland afkomstige vliegtuigen ln Spanje zltn gearriveerd en dat nog een zestigtal zou worden verwacht. L. DEMMENIE Zn. Haarlemmerstraat 169 Telef. 1400 Zondag. Morschweg 59: Samenkomst te 5 uurnm. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Rehoboth: Geref. Bond. Spr. ds. Lekker- kerker. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara)Spr de heer Paul van Benthuizen. 8 uur nam] Leiderdorp (Ned. Herv. Kerk). Spr de heer F. Goudzwaard van Hlllegersberg] 8 uur nam. DAGELIJKS. Breestraat 3. Tentoonstelling plastiek van den beeldhouwer A. M. Stofz. Lakenhal: Tentoonstelling Beeldhouw kunst 104, 's Zondags 14 u. (tot 1 Nov.). Stadszaal: Alg Leidsche Missie-actie. 10 —12 uur voorm. 2'h—5'/» en 7'/i—lO'/i uur nam. (tot 25 October). DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge- neeskunde Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier. Inenting tegen diphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. s Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroep-keuze 45 uur nam. 1084 (Ingez. Med.) DE INVOERING VAN VOORRANGSWEGEN. Een adres van de K.N.A.C. De K.N.A.C. heeft zich ln een adres tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek zoo spoedig mogelijk na de Invoering van de jongste wijziging van het Motor- en Rijwielreglement (1 November a.s.) in afwachting»vdh de aanwijzing van een grooter aantal Rijks- en Rijksplan- wegens als „voorrangsweg", deze nieuwe regeling allereerst te doen invoeren op de Rijksweg enRotterdam's-Gravenhage— HaarlemAmsterdamLaren, ot een of meerdere wegvakken daarvan. Ter toelichting hiervan deelt de K.N.A1C. mede, dat zij met veel instemming heeft kennis genomen van de jongste wijziging van het Motor- en Rijwielreglement 'Be sluit van 18 September 1936), waarbij voor Rijks- en andere wegen in ons land een systeem van „voorrangswegen" wordt inge voerd, welke regel in alle ons omringende landen ingang heeft gevonden. Zij meent evenwel, dat deze toe te Juichen omwenteling in een der moeiïykste verkeersregels in den beginne voor het wegverkeer eenige zwarigheden zal opleve ren, weshalve in het belang van de ver keersveiligheid wordt aanbevolen, als over gang tot de spoedige aanwijzing als „voor rangsweg" van een grooter complex van Ryks- en Rijksplanwegen, gedurende kor ten tyd op een of meer Rükswegen met druk verkeer den voorrang van verkeer in te voeren, zoodat de weggebruikers de ge legenheid krijgen zich geleidelijk aan de nieuwe situatie aan te passen. Door uitgebreide en verscherpte verkeers controle op dien weg zullen de aanvankeiyk te verwachten moeiiykheden grootendeeLs kunnen worden ondervangen. Als eerste voorrangsweg wordt aanbe volen de Ryksweg(en) Rotterdam—'s-Gra venhage—Haarlem—Amsterdam—Laren, of eventueel een of meer onderdeden daarvan waaronder in de eerste plaats den Rijksweg 's-GravenhageHaagsche Schouw, waar in verband met de tal van byna onzichtbare zywegen de voorrang van den hoofdweg het meest nuttige effect zal opleveren. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 uur nam. „Onschuldige meisjes". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Tilanon-theater, Breestr. 31, 8 uur nam. „Mayerllng". Woensdag en Zaterdagnam. 21/4 uur, Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Lldo-Theater. Steenstr. 39, 81/4 u. n.m. „Onder twee vlaggen". Woensdag en Zaterdagnam. 2uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u, 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str. 7 uur nam. „De 4 Mullers". lederen middag 2'/> u.. Zondag v.af 2 u. Casino-Theater. Hoogewoerd, 8 uur nam, „De kleine kolonel". Woensdag en Zaterdagnam. halfdrie. Zondag nam. 4 en 8 uur. Nova-Bioscoop (Katwyk aan Zee): Vrij dag en Zaterdag 8 uur nam.: „Kermis gasten". De apotheek Hooigracht 48 ls dag en -acht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van TEGEN OVERVERMOEIDHEID VAN AUTOBESTUURDERS. De besturen van de Nederl. Unie van chauffeurs en overig automobielpersoneel. aangesloten by den centralen bond van transportarbeiders, de Ned R.K. bond van transportarbeider ..St. Bonifacius" den Ned bond van Christelijke fabrieks- en trans portarbeiders en den Ned. bond van parti culiere chauffeurs hebben aan de Eerste Kamer een adres doen toekomen, waarin dit college met nadruk wordt verzocht het ontwerp van wet. houdende bepalingen tot het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen (ontwerp rytlidenwet). te aanvaarden. Het adres rin* vergezeld van een uitvoerige toeüchtln" ter weerlegging van de belangrijkste argumen ten der tegenstanders van het wetsontwerp Voor het overige verzekeren adressanten' dat in het automobielbedrijf op het gebied der werktijden op groote schaal ernstige misstanden bestaan. Vele duizenden auto bestuurders. zoowel bli het goederen- als personenvervoer met uitzondering van het geregelde autobusbedriif en van het onder vergunningsvoorwaarden vallende taxibedrijf in een aantal groote steden maken regelmatig of vrli regelmatig werk weken van 70 tot 80 en velen zelfs van 90 en 100 uren. Onafgebroken dlensttiiden van 24 uren en meer komen nog veelvuldig voor Adressanten spreken tenslotte het ver trouwen uit. dat de Kamer door aanvaar ding van het ontwerp-riitydenwet zal w l'en bevorderen dat aan de vermelde misrian- den een einde kome. in het belang van de openbare veiligheid en van de tienduizen den automobielarbelders en dier gezinnen nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwyt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot, P. van Es, Starck, van Driesum en Niemer. Te Oegstgeest wordt dez edlenst dan waargenomen door dr. Varekamp. tel. 1916. DE HARINGVISSCHERIJ. Het stormweer in het begin van de week is een belemmering voor de visschery ge weest. Verschillende schepen hebben dan ook één of meerdere nachten niet ge- vischt. terwyi andere niet in de gelegen heid waren te halen en de vleet twee nachten achtereen in zee moesten laten staan. Zooals steeds bij dergelijk slecht weer het geval is, had het vischtuig nog ai te lijden en werden er nog al wat net ten verloren. Verscheidene schepen op uit- of thuisreis liepen averij op; een logger kreeg zulk een zet water, dat de brug in elkaar werd geslagen en de scheepsboot in tweeën brak; enkele andere schepen had den de grootste moeite om de haven veilig io bereiken. De meeste schepen visschen thans on der Engeland en verschillenden hadden 't geiuk daar eenige goede schoten te doen. De eerste Engelschewal-haring werd dan ook reeds aangevoerd. De kwaliteit was goed; de haring was echter nog wat klein van stuk, zooals dit meestentyds ln het be gin het geval is. De markt was vast gestemd en de prij- zon voor goede steurharing waren oploo pend Hoewel het met den export iets minder was dan de afgeloopen week, is de vraag nog steeds goed. De helft van het Septemberkwantum voor Rusland werd afgeleverd; de order voor Rusland is thans voor ruim de helft van het kwantum uit gevoerd. De Engelschen zyn de vorige week te Yarmouth en Lowestoft eveneens met zouten begonnen. De stemming onder ree- aers en zouters is daar zeer optimistisch. De verkoopsprijzen voor Duitschland zün in overleg met het Duitsche Regeeringsin- koopbureau vastgesteld tusschen 37 en 43 shilling per Schotsche ton, naar kwaliteit. Deze prijzen komen gemiddeld neer op ongeveer f. 18.— per Schotsche ton, het geen een mooie prijs is. De zouters betaal den dan ook zeer goede prijzen voor de haring. Op basis van deze Engelsche pryzen zou den wij hier rekening kunnen houden met ten kantjesprijs van f. 12— a f. 13— voor goede Engelschewal-Volleharing. Wij moe ten dit nog wel eerst zien om het te ge- looven, doch gezien de Engelsche verkoo pen, zou een dergelijke prljsstyglng niet tot de onmogeiykheden behooren. Tengevolge van het slechte weer was de versche haring zeer duur in het begin van de week; men betaalde van f.4.tot f.5 Enkele haringloggers konden hiervan reeds profiteeren. Verschillende loggers varen thans reeds od versche haring en daar "t trellselzocn op haring thans ongeveer ge daan is, vormen de aanvoeren van de log gers een mooie aanvulling voor de IJmui- densche markt. 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6