LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 24 October 1936 YISSCHERIJ-BERICHTEN LUCHTVAART DE BIOSCOPEN HET AS. VORSTELIJK Hl'WELIJK. De Leidsche feestplannen. Gisteravond vond een vergadering plaats van de flnancieele sub-commlssle van de Contact-commissie der Vereenigingen op Nationalen Grondslag, teneinde te beraad slagen over de financieele plannen inzake den feestdag ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H K. H. Prinses Juliana. Besloten werd tot het houden van een inzameling met inteekenlijsten en een straatcollecte op Zaterdag 7 November a.s., behoudens goedkeuring van B. en W. De Contactcommissie verzoekt collectan ten zich te willen aanmelden bij den secre taris mr. C.' W. van Santen. Cobetstraat 89 of bij den heer Groot Enzerink. Witte Singel 105. Men moge vóór dit feestelijke doel in elk mogicht in ruime mate zijn medewerking Schenken LEIDSCHE BURGERWACHT. DRIEVOUDIG AFSCHEID BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Hedenmorgen had in de 3de klasse wachtkamer, welke hiervoor gereserveerd was en die door de zorgen van den res taurateur met palmen en groen versierd was. het afscheid plaats van de hoofdcon ducteurs W. J. Metselaar en A. Pelder en H G. van Loon. hetgeen geschiedde in bijzijn van verschillende chefs de bureau, en trein- en spoorwegpersoneel, voorzoo- rei dat niet door dienst verhinderd was. Allereerst nam de stationschef, de heer Legerstee het woord. Zoo is dan de tijd aangebroken, aldus spr., dat u na ruim ?5-jarigen diensttijd den dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen gaat verlaten. Het is mij een genoegen te mogen zeg gen, dat gij uw dienst op uitnemende wijze verricht hebt. Namens het geheele perso neel bood spr. verschillende geschenken aan. Voor den heer Metselaar is de keuze gevallen op een fraai horloge met album, voor den heer Pelder op een boek en een wandelstok eveneens met een album met de namen der gevers. De heer Kluvers, chef van het plaatskaartenbureau herin nerde er aan hoe dikwijls hij in aaniaking kwam met het treinpersoneel, maar de sa menwerking was altijd goed geweest. Allen stonden Lij het reizend publiek zeer goed aangeschreven De heer Haber als coilega plees de goede samenwerking en herin nerde er aan hoe hij in 1904 als conduc- j teur onder le.ding van hoofdconducieur Pelder kwam le rijden. De heer v. Weizen voorzitter van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel bracht de gelukwenschen van het Hoofdbestuur over en dankte voor wat zij voor den Bond ge daan hadden. Tenslotte dankte de heer Pelder de sprekers en herinnerde eraan hoe hij zich 37 jaar geleden bij den stationschef te Zwolle aanmeldde en den eersten dag reeds een spoorwegongeluk meemaakte. In 1904 was de heer Pelder in Leiden gekomen en had 't 75-jarlg feest der Staatsspoorwegen te Leiden nog meegemaakt. Nadat ook de heer Metselaar den stationschef en alle aanwezigen bedankt had, namen allen met een handdruk afscheid yan de scheidende hoofdconducteurs. De heer van Loon was verhinderd by de huldiging tegenwoordig te zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaazd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren F. H. Fries (Den Haag) en W. J. J van Rossum (Den Haag) en de dames H. J. M. van der Chijs (Schiedam), A Valkis (Den Haag) en J. A. Kaars Sypesteyn (Overveen) voor het doctoraal examen rechtsgeleerd heid de heeren A. M. Stuyt (Den Haag), R. H. Samsom (Alphen a d. Rijn) en mei. M. A. G. Cramerus (Breda). Opening van het winterseizoen. Gisteravond heeft de Leidsche Burger wacht het winterseizoen geopend. In den Burcht was een groot aantal leden aan wezig, toen te ruim 8 uur overste v. Mens, commandant der L. B.. de bijeenkomst opende. Het deed hem genoegen zoovelen aanwezig te zien, die daardoor uiting ga ven aan hun belangstelling voor de L. B.. hetgeen hoopvol stemt. Daarna deelde hij mede. dat de oefeningen met buks voorloo- pig zouden worden gehouden eiken Vrij dagavond in den Burcht, doch dat een ver zoek is gericht aan het Departement van Defensie om te Leiden voor de L B. een andere localiteit beschikbaar te stellen. Als daarop goedgunstig wordt beschikt, zullen de oefeningen wederom tweemaal per week plaats vinden. Voorts vestigde spr. de aan dacht op de schermafdeeling, welke haar oefeningen zal houden eiken Dinsdagavond in het Gymnastieklokaal aan de Pieters kerkgracht, waar onder bekwame leiding de leden zich kunnen oefenen. De mobiele colonne van de L. B. bracht spr. ook in het geding en beval deze bij de leden aan om er zooveel mogelijk deel van uit te maken. De marschoefeningen worden des Maandag en des Donderdagavonds gehoudtn, terwijl grondige theorie in den wapenhandel zal worden gegeven. Daarna besprak spreker de wedstrijden met scherp, dezen zomer op de banen te Katwijk gehouden, welke hij. wat de resultaten en de deelneming be treft, zeer geslaagd noemde. Na een dank woord te hebben gebracht aan allen, die hadden mede gewerkt in het afgeloopen zomer seizoen, besloot spr. met een beroep op allen voor de toekomst Hierna werd overgegaan tot de prijsuitreiking. De uit slag was als volgt: Kampioen scherp. 1936. wisselbeker, aan geboden door mr. F. J. J. Trapman, bene vens kampioensmedaille, de heer C. den Uijl. Koningschutter L. B. W. en Kring Lel den, D. Bergman. Het diploir> schietvaardigheid in klasse B. werd behaald door de Boer en ln klasse C. door Pompe. Afd. A.: le prijs Jaspers, 2e J. van Stave- veren, 3e van Leeuwen, 4e Bergman en 5e Alphenaar. Afd. B: 1. v Els. 2 Langebroek, 3. Ha- verkorn, 4. Zeilstra. 5. Mieremet. Afd. C.: 1. den Uijl. 2. de Boer. 3. Eiker bout. 4 Badri. 5. Bakker Afd. D.: 1. Pompe, 2. Honders, 3. Groe- nedijk. 4. v. IX 5. Hoexum, 6. Arnoldus, 7. Stafleu. Vrije Baan A: 1. den Uijl, 2. v. Staveren, 3. Alphenaar. Vrije Baan B.: 1 Pompe, 2. H. P. v. Ek. Commandant v. Mens feliciteerde daarna allen met het behaalde succes, waarmee het officieele gedeelte was afgeloopen. De buksbanen werden opengesteld, de schoten knalden en de gezellige winter- sche sfeer, welke altijd de avonden van de Burgerwacht kenmerkt, heerschte weldra. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: J. A. van der Hoeff en Co.. Wald. Pyr- montlaan 20, Oegstgeest; algemeen assu rantiekantoor. Vennooten J. A. van der Hoeff, Scheve- ningen en M. W. Soudljn. Oegstgeest. Kuijf's Vuil- en Baggerbedrijf N.V., A. 79, Nieuwkoop. (Ned. Staatscourant 14 October 1936, Bij voegsel Nr. 1385). Dir. H. Kuljf en wed. L. E. KuijfTib- boel. Comm. A. Kuijf Azn en S. Kuijf. Maatsoh. kap. f. 15.000 geheel geplaatst en gestort. KERKHISTORISCH GEZELSCHAP S. S. S- Viering van het zevende lustrum. Het Leidsch Kerkhistorisch Gezelscha» S.S.S., indertijd opgericht onder auspiciër van prof. dr. F. Pijper en dat heden ten dage nog vele professoren en predikanten onder zijn oud-leden telt, herdacht gisteren zijn 35-jarig bestaan. Ter herdenking van dit zevende lustrum was een feestvergadering belegd in Maison Bruyns. In deze samenkomst, welke gepresideerd werd door den praeses van het jubileerende gezelschap, den heer H. Berkhof, zijn refe raten gehouden door de oud-leden prof. dr. J. Lindeboom, dr. H. J. Hak, den eere voorzitter, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink en ds. W. H. Beekenkamp. Prof. Lindeboom van Groningen heeft hier in een uitvoerige rede gesproken over: „Een leerling van F. A. v. d. Marck, Chris- tiaan Micaël Merkelbach". Deze leerling was, evenals zijn leermeester, aanhanger van het natuurrecht en de tolerantie-ge dachte. Uit den levensloop van dezen ove rigens niet op den voorgrond tredenden man zien wij. hoe in de tweede helft der 16de eeuw te Groningen, de invloed van de conservatieve orthodoxie nog oppermach tig was. Hij werd ervan beschuldigd het natuurrecht boven het evangelie te stellen. Deze zelfde beschuldiging van kerkelijke zijde heeft zijn leermeester zijn professo raat gekost. Het merkwaardige bij Mer kelbach echter is, dat hij, in tegenstelling met v. d .Marck, zijn overtuiging zijn ge heele leven vasthield Na dit referaat had een korte bespreking plaats. Verder deed in deze vergadering ds. W. H. Beekenkamp van Heinenoord een mededeeling over „Het Epiphoniefeest en de Mozarabische liturgie" De referent had ontdekt, hoe ln deze liturgie van Spaansche christenen onder Arabische overheersching door het epipho niefeest naast het verschijnen van de ster aan de wijzen, de doop van Christus en het „Wonder te Kana" in de vierde plaits het wonder der vermenigvuldiging der bfooden herdacht werd. Na de lunch hield dr. H. J. Hak een refe raat over „De humanistische beoordeeling der Heilige Schrift, in het bijzonder bij Ficino en Stopulensts" Tenslotte deed prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink een mede deeling over „Zestiende eeuwsche uitgaven en vertalingen van Rotramnus' De Corpore et sanguine Domini". In aansluiting op deze feestvergadering werd een receptie gehouden. Zeer velen kwamen hier het bestuur de gelukwen schen aanbieden. Onder hen merkten wij o.m. op de professoren B. D. Eerdmans. G. J, Heerlng, L. J. van Hoik, L. Knappert. G. Sevenster en J. de Zwaan. Van de onder scheidene disputen zagen wij afgevaardig den van Forum. S. S. R„ Concordia R. P C., Chrysostomus, Verbum. F. F. F. en Jahwe Nissi. Voorts getuigden ooj: vele oud-leden op deze receptie van hun belangstelling voor het jubileerend gezelschap. Een gemeenschappelijk diner van leden en reünisten besloot deze lustrumviering. -o BEGIN VAN BRAND IN DEKENFABRIEK. Van de firma Beuth. Gistermiddag omstreeks 5 uur is brand ontstaan ln de bovenverdieping van het fabriekskantoor. Kaiserstraat 25. waarin is gevestigd de N.V. Fabriek van donzen en gewatteerde dekens vdorheen R. M. Beuth en Zonen Door totdusverre onbekende oorzaak is kortsluiting ontstaan in een kapokmolen. 1044 (lngfcz. Mcd.) waardoor de zich daarin bevindende kapok in brand geraakte. Gelukkie is deze fabriek voorzien van een automatische sproei-inrichting, welke in werking wordt gesteld zoodra een be paalde temperatuur is beTeikt en waardoor het vuur in den kiem werd gesmoord. Er was alleen een geweldige rookontwikkeling, zoodat het noodig werd geoordeeld de ruiten in te slaan om den rook gelegenheid te geven te ontsnappen De politie-brandweer onder leiding van inspecteur Couzy was spoedig met de groote motorspuit aanwezig. Met het oog op het vele en zeer brandbare materiaal in de fabriek, werd een groote hoeveelheid water naar binnen geworpen, zoodat de water schade de brandschade, welke vrijwel nihil is. aanmerkelijk overtreft. De schade wordt overigens door verzekering gedekt. Het be drijf zal door den brand geen stagnatie ondervinden. De commissaris van politie, de heer Meyer was mede aanwezig bij het blusschingswerk. dat ongeveer een uur duurde. o MILITARIA. In het tijdvak van 24 Oct.16 Nov. is de reserve le luitenant Funcke bij het 6e regiment veld-artlllerie alhier voor herha lingsoefeningen onder de wapenen geko men. In het tijdvak van 27 Oct.19 Nov. ko men bij het 6e regiment veld-artillerie al hier onder de wapenen 2 reserve kapiteins en 5 reserve le luitenants. In het tijdvak van 30 Oct.18 Nov. ko men bij het 6e regiment veld-artillerie 8 reserve 2e luitenants onder de wapenen. In het tijdvak van 225 Nov. komt de reserve le luitenant der militaire admini stratie Rlsseeuw bij het 6e regiment veld artillerie alhier onder de wapenen. De opperwachtmeester P. Rosdorf van het 6e regiment veld-artillerie is van zijn detacheering te legerplaats Oldebroek bij zijn korps teruggekeerd. De voorgeoefenden van oudere lich tingen dan van 1937 en aangewezen voor de onderofficiersojflcldlng bij het regiment infanterie, aan wie uitstel van opkomst in werkelijken dienst is verleend tot het tijdvak van 1 tot 10 April 1937. moeten 5 Februari bij hun korps voor eerste oefe ning onder de wapenen komen. LANDBOUW's VOLTANA-MELK probeeren, Is: DEZE melk STEEDS prefereeren. DE LANDBOUW, Leiden, Tel. 218 1079 Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames D. H. M. Asselbergs (Wassenaar) en P. de Korte (Hoek van Holland) en de heer G. C. Dijkhuizen (Schevenlngen). Op 15 en 16 November wordt ln de Stadsgehoorzaal alhier de Bouwmeester- i revue .Lachende Komedianten" vertoont dnaez. Med.) met Buzlau ln de hoofdrol. DE HEEREN HIJMANS EN SLUIJTERS TE DUSSELDORF. De sportvlieger Hijmans en Sluijters, die gisterochtend met P.H.-J.M.H. van Schip hol zijn vertrokken voor een retourvlucht naar Nederlandsch Indië, zijn gistermid dag in Dusseldorf geland. Zij hadden te kampen met slecht weer, vooral mist en konden als gevolg hiervan gisteren ook niet meer van Dusseldorf vertrekken. ZIJ hopen heden de vlucht voort te zetten. LTMUIDEN. 24 October 1936. VISCHPRUZEN. Tarbot per K.G. 1.201.10; Griet per kis! van'50 K.G. 35—20; Tongen per K.G. 1.75 1.20Zetschol per kist van 50 K.G. 21; Kleine schol idem 23—6.50; Bot Idem 5; Vleeten per stuk 1.85; Kabeljauw per kist van 125 K.G. 9045; Gullen per kist van 50 K.G. 2110; Lengen per stuk 1.30; Wijting per kist van 50 K.G. 121.40; Kijol- vlsch per stuk 1.900.33; Makreel per kist van 50 K.G. 82.80; Kleine hake 19. Aan gevoerd: 3315 kisten versche haring. Prijzen 3.70—2.80. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 26 met 3232; IJM. Ill met 2088; IJM. 432 met 1767; en de logger K.W. 51 met 1697. Binnen van de versche haringvlsscherij: K.W. 65 met 1563; K.W. 107 met 2013; K.W. 130 met 1413; K.W. 79 met 891; K.W. 57 met 501; K.W. 3 met 374; SCH. 132 met 1138; SCH. 210 met 602; SCH. 135 met 1000. Overgeladen naar Katwijk: SCH. 210 met 510 kantjes; K.W. 38 met 585 kantjes; K.W. 107 met 10 kantjes; K.W. 57 met 290 kantjes; K.W. 130 met 102 kantjes; K.W. 79 met 345 kantjes; K.W. 3 met 170 kantjes; K.W. 123 met 550 kantjes; K.W. 8 met 416 kantjes; K.W. 5 met 459 kantjes. VLAARDINGEN, 24 Oct. Binnengekomen de K.W. 26 met 29 last; K.W. 132 met 27 last; K.W. 156 met 36 last; VL. 195 met 45 last. Volle haring 9.40; HK.Z. 9,109.20; LJleharlng 7.70; Steurharing 8.107.70; alles naar kwaliteit. Van de veemarkt wordt een zwart bonte. vette koe vermist, gemerkt S O. 6 306730 en eigendom van den veehouder P. A. de K. uit Haarlemmermeer Vermoedelijk heeft het dier er de lucht van gekregen, dat het even tevoren ver kocht was aan een slager te Nieuw Vennep! De eerstvolgende vergadering van den raad zal hoogstwaarschijnlijk plaats heb ben op Maandag 9 November a.s. Lido-theater Ouida's romantiek werd verslonden in onze kinderjaren, wij ver slinden haai' nu vanaf het witte doek: een spannende liefdesroman als „Onder twee vlaggen", spelend in de avontuurlijke we reld van het vreemdelingenlegioen, onder de brandend heete woestijnzon, en onder de sterke regie van deskundige adviseurs, waarborgt een levendige schildering van de bekende episode uit het bewogen leven van sergeant „Victor". In het vreemdelingenlegioen moet men gewoonlijk niet naar het verleden der sol daten vragen: maar bij Victor blijkt het geval anders te liggen. Zijn verleden ver bergt een edele daad en ook door zijn charme, goede manieren en zijn trouwen dienaar van vroeger, bemerkt ge al spoe dig, dat de held van het verhaal uit voor namer kring komt dan zijn kameraden. De vrouwen komen vanzelfsprekend onder zijn bekoring: daar is bijv. Cigarette, de dochter van den caféhouder, die alle man nen voor hem loopen laat. Haar groote liefde is ontwaakt, maar nu ook komen de moeilijkheden en verwikkelingen. Hevige gevechten tegen de vijandelijke stammen, de ontmoeting van Victor met Lady Venetia, die in het gezelschap is van de Britsche militaire deputatie met de daaruit ontluikende liefde dezer beide jonge menschen uit aristocratische kringen, de haat van majoor Doyle, die van Cigarette houdt en meent dat Victor dat ook doet, waardoor hij, door Jalouzle aangegrepen, hem meerdere malen den dood wil inja gen en tenslotte de opoffering van Ciga rette, die ten koste van eigen leven Victor's regiment weet te redden uit de wreedaar dige aanvallen der Marokkanen en nog zoo veel meer is in deze lllm vereend, dat u ademloos doet toezien! Scènes van gran diose rswjssareg,^ atfdens den strijd in de •■">estijn, geestige momenten in Cigarette's calétje, romantische tafreelén gedurende de heimelijke ontmoetingen ttisschen Ve netia en Victor: dit alles vormt een uit beelding van Ouida's verynaard en duizend maal gelezen boek, die ge u niet aantrek- kelilker en welsprekender denken kunt Wij gewaagden reeds van de uitstekende regie: daarbij komen dan nog de créaties van Rcnald Colman (Sergeant Victor) Claudctte Colbert (Cigarette). Victor Mac- iaglen 'Majoor Doyle, en Rosalind Hussel! (Venetian wier schoonheid en arlstocrat'- sche verschijning een groote aanwinst be- teekenen en wier spel van een zeer apart cachet is. Zoo ziet men 't: de romantiek van eer tijds, kan het publiek van tegenwoordig nog evenzeer boelen. Ouida's fantasie is door een regisseur als Frank Lloyd weer opgebloeid; zóó, dat men anderhalf uur volop Intens geniet, gelijk men 't deed tij dens het lezen van het met vaart geschre ven boek. „Onder twee Vlaggen" ls een avonturenfilm waarin heldenmoed, op offering en liefde de voornaamste fac toren vormen geworden, zooals er slechts weinige zijn! Luxor-Thcater De film, welke na de pauze gedurende anderhalf uur onze aan dacht onafgebroken gespannen houdt, be hoort wel tot de allerbeste, die in den laat- sten tijd door Hollywood zijn uitgebracht. Zij is vooral merkwaardig door het bijna mirakuleus goede spel van de jeugdige Bonita Granville, een wonderkind van even groot formaat als de zoo geliefde Shirley Temple, zij het ook dat zij een heel wat minder sympathieke rol vervult dan 't aanvallige Krullekopje, de kleine Kolonel of welke andere creatie van de kleine Har- tedief. Bonita speelt hier de rol van een door en door slecht kind. dat in het pen sionaat van standing, waar zij vertoeft, de geheele stemming bederft door haar tyran- nlek optreden tegenover haar jeugdkame- raadjes en haar blinden haat ten opzichte van haar beide onderwijzeressen, twee nog jeugdige meisjes, die ln samenwerking met een jongen dokter een eigen school hebben opgericht. Dank zij den steun van Bonita's grootmoeder, die al haar relaties opwekt om hun kinderen naar deze school te sturen, floreert de onderneming buitengewoon. De dokter voelt zich daarenboven sterk aan getrokken tot Merle Oberon, een van de beide onderwijzeressen en vindt zijn liefde beantwoord, zoodat de idylle volkomen lijkt. De eenige tragische noot in deze symphonle van het geluk vormt de hope- looze liefde, welke ook de andere leerkracht, Miriam Hopkins voor dr. Wright heeft op gevat, maar die zij heldhaftig verzwijgt. Het is Bonita, die van die angstvallig verborgen gevoelens iets te weten komt en Wier booze lasterpraatjes voor het drietal ruïneuze gevolgen hebben. Met een zeld zaam raffinement weet zij de school bij haar grootmoeder verdacht te maken en deze schenkt maar al te lichtvaardig ge loof aan de minderwaardige verdac'"''na kingen, die onder r.'-~estie van dc Vos- aardige Borjita steed- '-:er c c- -n- dinnetje (Marcia Mc Jonesworaca be vestigd. Zóó volkomen heeft Bonita dit kind onder haar slechten invloed, dat zij tegen haar eigen wil ln de grofste leugens vertelt en daardoor medewerkt tot den ondergang van haar onderwijzeressen, waarvan zij in haar hart zielsveel houdt. De suggestie van de jeugdige kwaadspreek ster'reikt zelfs tot in de rechtszaal, waar Marcia onder tranen haar bezwarend ge tuigenis volhoudt, waardoor de wegens laster ingediende eisch niet ontvankelijk wordt verklaard. De school is als bij toover- slag ontvolkt, er schijnt geen uitweg meer en de toestand wordt nog erger, wanneer de twijfel ook in Merle's hart binnensluipt, en zij geen vertrouwen meer stelt in de verhouding tusschen haar vriendin en haar verloofde. Het gevolg is een scheiding en het is alleen aan het doorzettingsvermogen en de opofferende liefde van Miriam te danken, dat tenslotte toch nog het recht zegeviert. Een volkomen rehabilitatie is niet meer wel mogelijk, doch zij smaakt de niet van een wrangen bijsmaak gespeende voldoening, dat de kloof tusschen Merle en dr. Wright tenslotte wordt overbrugd. Mede door de prachtige, diepmenschelijke uit beelding van de verschillende hoofdrollen en de gave regie van William Wyler, zal deze film nog langen tijd in onze herinne ring blijven voortleven. In het voorprogramma draait een amu sante spannende geschiedenis „De kozak en de nachtegaal" met Jarmllla Novotna en Ivan Petrovich In de hoofdrollen. Casino-Theater Wanneer ge ziet, hoe de kleine Shirley Temple den ouden kolonel Lloyd met modder gooit, of hoe zij beiden het spel met de tinnen .soldaatjes spelen en zij de Noordelijken en hij de Zuidelijken wil laten winnen, dan moet ge tot het inzicht komen, dat dit filmspel in „De Kleine Kolonel" van de gaafste en zuiver ste hoedanigheid is en dat Shirley Temple voor het geval, dat ge er nog aan mocht twijfelen een wonderkind is. een vroolijk lachend, schattig meiske, begaafd met alle mogelijke eigenschappen, welke het op de juiste wijze weet te ontplooien. Haar aan stekelijke vroolijkheid en zonnige kinder lach, haar parmantige manier van doen, haar gezichtje, dat iedere gevoelsuiting zoo expressie' accentueert, hebben zelfs in vloed op den ouden Kolonel Lloyd, oud- gediende van het Zuidelijke leger, die met zijn dochter ln onmin leeft, daar ze met een Yankee-officier getrouwd is en dus de deur van haar vaders landgoed voor haar gesloten blijft. Langzaam aan weet echter de kleine Shirley een toenadering te be werkstellingen tusschen vader en dochter en dit geeft tot prachtige scènes van Shir ley met Lionel Barrymore aanleiding. Want het moet gezegd, het tegenspel van dezen grooten Barrymore is verras send in alle opzichten, waarin de regie van David Butler ongetwijfeld een groot aandeel heeft. Een actueel onderwerp behandelt „De üieselexpress". een sensatie van de beste soort, die haar climax vindt ln de blik semsnelle rit, wanneer zij apparaten voor een verlamming vervoeren moet en alle middelen van transport falen. De ge stroomlijnde Diesel is de eenige, die red ding brengen kan en met een sensatio- neele sneltreinvaart langs den weg voort- stuft, waarin de spanning ten top geste-, gen is. Utstekend spel daarbij van Charles Starrett en Sally Blane maakt deze firn tot een zeer bezienswaardige rolprent, zoo dat het programma ln zijn geheel stellig een bezoek waard is. Trianon Theater - „Mayerling". een van de schoonste films door de Fransche film industrie vervaardigd, loopt deze week in Trianon. De regisseur van „Mayerling" heeft zich niet zuiver aan de historie ge houden; hij heeft de roman van Claude Anet als leidraad genomen en daarom krijgt men een Prins Rudolf op het witte doek te zien. men wien men slechts diep medelijden kan hebben. De minder fraaie eigenschap pen, die hij, zooals ln de geschiedenis dui delijk uitkomt, maar al te veel had, zijn geheel bulten beschouwing gelaten. In de film Is Prins Rudolf een minnaar uit een sprookje, gedwarsboomd in zijn liefde, strijden tegen machten waartegen hij niet opgewassen is en wanhopig gemaakt door zijn strengen vader, den keizer. Het spel, dat Charles Boyer (de Prins) in deze film te zien geeft, ls grootsch. Hij is volkomen de opgejaagde radelocze, ner gens uitkomst vindende prins, het besplon- neerde, gekwelde, in het nauw gedreven slachtoffer van een heerschzuchtigen en hardvochtigen vader en van een stelsel, dat hardheid en zelfopoffering eisehte van een prins, die daartoe niet ln staat was. Wel licht vertolkt Charles Boyer, met zijn plot selinge uitbarstingen van woede, zijn buien van neerslachtigheid temidden van zijn vroolljke kameraden, zijn rol eenzijdig, doch dit neemt niet weg, dat zijn spel ontroerend ls. Dat Oostenrijkers in deze film Fransch spreken, merkt men nauwelijks op, men ziet slechts Oharles Boyer, den grooten acteur, die den prins speelt met hooghartigheid en felheid en wiens eenzaamheid men voelt hoewel hij temidden van het drukke mon daine leven staat. Het noodlot dreigt de geheele film door, er is beklemming en angst. En langzaam nadert de climax: de ontzettende ontknoo ping, de 30ste Januari 1889. Van prins Rudol's tragedie zooals deze In de geschiedenis wordt verhaald, heeft Llt- vak een film gemaakt, die niet alleen door het spel van de beide hoofdpersonen pakt, maar die ook een boeiend schouwspel biedt door de feesten en drinkgelagen ln het kei zerlijke Weenen. waar sierlijk werd ge danst op muziek van Strauss en waar ga lanterie hand in hand ging met de ge meenste politieke intrigues. Danlèle Darreux (Maria Vetseral speelt •haar rol zeer sober en zuiver. Zij is het on schuldige, verleide lieftallige meisje, dat Rudolf zielslief heeft. „Mayerling".... een film, zooals er niet velen zijn! Als tweede hoofdfilm vermeldt het pro gramma AmerikaEuropa, vice versa. Het Nieuwe Roxy-theater. Het bekende en veel gespeelde, amusante blijspel van Friedman en Nerz heeft de dankbare stof geleverd voor de Hollandsche film „De Vier Mullers en dit gegeven ls met behulp van vooraanstaande artlsten uitgesponnen tot een rolprent van goede allure. Met veel ge noegen constateert men. dat onze filmin dustrie thans ln goede banen geleld wordt en op een aanzienlijk hooger niveau komt te staan. Een goede dialoog, uitstekend spel en afwisselende Interieurs, al deze factoren, die voor het welslagen van een film onmis baar ztln. blijken aanwezig te zijn in „De Vier Mullers" Het scenario, waarin eenige generaties Muller spelen, verschaft menig vroolijk moment en heeft een aardige intrige, die ruimschoots tot verwikkelingen leidt. Johan Kaart heeft bit het Neder- landsche publiek zijn naam als filmsoelet reeds lang gevestigd en hetzelfde kan ge zegd worden van Johan Heesters, die mo menteel elders triomfen viert. Zlin talenten zijn ook nu weer onmiskenbaar aanwezig- Verder treft men een sublieme rol aan van Jacques van Blilevelt. die zich eveneens met buitenlandsche krachten meten kan, Adolf Bouwmeester als dé oude heer Mul ler, Tilly Perln-Bouwmeester. Cissy van Bennekom. allen hebben reed' de vuurcroei met succes doorstaan, zoodat men tot de conclusie komen moet dat het spelers- materiaal uitstekend is Een Richard Talmadgefilm biedt steeds een flinke dosis gezonde sensatie en -D41}" cing Dynamite" vormt daaroD geen uit zondering Voor liefhebbers om van 14 smullen! Wie dit Drogamma alsnoe wil zien. mo<» zich haasten, want vanaf Maandag wordt er weer een nieuw Ingezet.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2