Zaierdag 24 October 1936 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad lacht-instincten MENU VOOR DE WEEK MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD GEMENGD NIEUWS VERLICHT UW ARBEID, HELPT UW OOGEN NUTTIGE WENKEN MAANDAG: gebakken lever, aardappelpurée, princesseboonen, vruchten Recept gebakken lever: 5 ons runder-, kalf- of varkenslever wordt in niet te dikke plakken gesneden. Deze worden Ingewreven met peper en zout, daarna door wat bloem gewenteld en in vet of boter aan alle kan ten bruin gebakken. De jus wordt met wat water afgemaakt en de lever hier uur in gestoofd. DINSDAG: varkenscarbonade, andijvie au jus. aardappelen rijstkoekjes Recept Andijvie au jus: 8 kleine, gele struiken andijvie worden schoongemaakt, doch niet klein gesneden. Ze worden opge zet met ruim kokend water en zout en hierin pirn. 1 uur gekookt. Uit het kooknat genomen, worden ze gelegd in een vuur vasten schotel en overgoten met 1 kook nat met wat maggi-aroma. De bovenkant wordt afgewerkt met paneermeel en boter. In den oven stooft men de andijvie nog plm. 3/4 uur. WOENSDAG: macaroni met kaas. savovekool met spek. aardappelen, beschuit met bessensap Recept Macaroni met kaas: 200 gr. macaroni wordt in stukjes ge broken van plm. 5 c.M. Deze worden opge zet met ruim kokend water en zout en hierin gaar en drooggekookt (gedurende 3/4 uuri. In 't begin moet vooral geroerd worden, om aanbranden te voorkomen. Nu wordt er 100 a 150 gr. oude zoete of Parme- zaansche kaas doorgeroerd en 40 gr. boter. Alles wordt ln een vuurvasten schotel ge daan, de bovenkant bestrooid met 'n meng sel van geraspte kaas en paneermeel. Er worden een paar klontjes boter opgelegd, waarna het ln den oven gaat, om een bruin korstje te krijgen. DONDERDAG: gehakt gestoofde sla, aardappelen, Malzenapudding Recept Maizenapuddlng1 liter melk wordt aan de kook gebracht met wat va nille of citroenschil. Een klein deel van de melk wordt achtergehouden om 100 gr. maïzena en 80 gr suiker tot een dun papje aan te mengen. Als de melk kookt, wordt het papje roerende toegevoegd en alles nog 3 min. .doorgekookt. De vanille wordt er uitgenomen en de pudding gaat heet in den met water omgespoelden puddingvorm. VRUDAG: gekookte kabeljauw, worteltjes, aardappelen, botersaus, rijstebrij Recept rijstebrij: 1 L. melk wordt met een weinig zout aan de kook gebracht. 2 ons rijst wordt toegevoegd, waarbij ge roerd wordt totdat de melk opnieuw kookt. De rijstebrij kookt nu zeer zachtjes gaar ln l'h uur. Rijstebrij wordt gepresenteerd met suiker en kaneel. VOOR HET 8769 OUDE -TINGEL 120 TtU 7t<? DOEZQ/TBQQT 22 leidqi (Ingez. Med.) ZATERDAG: Irish Shew, flensjes Recept Irish Shew: l'/t pd. schapen- of lamsvleesch wordt in plakjes gesneden en laag am laag in 'n vuurvasten schotel ge legd met 10 geschilde en in plakjes ge sneden aardappelen, 4 gesneden uien. 3 ge sneden winterwortelen, een paar takjes pe terselie. Onder in den schotel worden eerst uien. dan aardappelen en vleesch gelegd. De bovenste laag moet echter uit aardap pelen bestaan. Tusschen elke laag wordt wat zout gestrooid, op de vleeschlaag ook wat peper. Op het geheel wordt zooveel kokend water gegoten, dat alles juist on derstaat. De schotel wordt met een deksel er op ln den oven geplaatst en het gerecht 2 uur gestoofd. ZONDAG: soep. gebraden haas, roodekool, aardappelen tutti-frutti Recept haas braden: De haas wordt ge- wasschen, ingewreven met 15 gr. zout en naar verkiezing met 100 gr. dunne reepjes lardeerspek doorregen. 250 gr. boter wordt in een hazenpan of gesloten braadslede of ijzeren pot warm gemaakt. De hazenpan of braadslede wordt eerst open in den oven gezet en de haas, onder dikwijls bedruipen, bruin gebraden. Heeft de haas de ge- wenschte kleur, dan wordt de pan of slede gesloten en zoo noodlg wat water toege voegd. In den ijzeren pot, dus bovenop de kachel, moet de haas onder het braden telkens omgekeerd worden. De braadtijd is 2 a 3 uur. De jus wordt afgemaakt met het bloed, dat met wat koud water is ver mengd en onder flink roeren wordt toege voegd De jus wordt hierdoor eenigsezlns gebonden. Ook is het mogelijk, de jus met 1 lepel aangemengde bloem te binden, waar na ze nog 3 min. moet doorkoken. Eenvoudig menu. Hamrolletjes met geroosterd brood, kalfs biefstuk, doperwten (uit blik) aardappelen, ananas met slagroom. De hamrolletjes kunnen worden gevuld met koude aspergepunten (uit blik of weck) of met een augurkje of een of an der slaatje. AANGEVER VAN DIEFSTAL ONTMASKERD. De politie van Diemerbrug is er in ge slaagd een postzegelhandelaar te Dlemen, van wien 'n waardevolle en hoog verzeker de collectie zegels was gestolen, te ont maskeren. De geheele diefstal is gebleken op louter fantasie te berusten. Reeds bij de aangifte kwam de Inbraak de politie verdacht voor. In de kamer, waar de postzegels benevens een aantal sieraden waren geborgen, sliep een zoon van den handelaar. Deze zoon had niets van de inbraak gemerkt, terwijl toch twee ruiten met de hand bleken te zijn ingeslagen. Een onderzoek wees uit. dat de verzamelaar, een 54-jarige gevluchte Duitscher, die reeds cenige jaren hier te lande verblijf houdt, in slechten doen was geraakt. Hij werd echter eerst in verhoor genomen, toen men verschillende beleeningsbriefjes in zijn be zit vond. Uit deze papiertjes bleek, dat de sieraden en de postzegelverzameling naar de lommerd waren gebracht. De beleening van enkele bezittingen was reeds van 1934 af geprolongeerd De verzamelaar kon nu moeilijk volhou den, dat zijn postzegels en gouden voorwer pen ontvreemd waren. Hij bekende dan ook ce inbraak te hebben voorgewend om zoo doende het verzekerde bedrag, dat blijkens de polis verscheidene duizenden guldens bedraagt, van de maatschappij te kunnen ontvangen. Ter zake van poging tot oplichting is de man gearresteerd. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. 0 NOODLANDING BIJ SOESTERBERG Even buiten het vliegkamp Socsterberg heeft gistermiddag de lultenant-vlieger- instructeur H Leegstra met een C I-vlleg- tuig een noodlanding moeten maken. Bij deze landing kwam het toestel ln aanra king met cenig kreupelhout, waardoor het den neus in den grond boorde en bijna geheel werd vernield. De luitenant-vlieger en een leerling- vlieger kwamen, op enkele schrammen na, met den schrik vrij. De uitkijkpost van het vliegkamp had de noodlanding wel opgemerkt., doch kon in verband met het mistige weer niet de juiste plaats vaststellen. Terstond vertrok de hulpdienst in de richting Den Dolder, doch deze moest na een kwartier zoeken onverrichter zake terugkeeren. De luite nant en dc leerling waren lntusschen al op het vliegveld gearriveerd. Het toestel is ge demonteerd 0 OP VRIJE VOETEN GESTELD. De oud-directeur van de coöperatie ,,De Toekomst" te Groningen, die, als verdacht van verduistering Woensdag j.l. in Amster dam werd gearresteerd en naar Groningen overgebracht, waarna hij in het hoofd bureau van politie werd ingesloten, is gisteravond na door den officier van justitie te zijn verhoord, op vrtje voeten gesteld. MET HET HOOFD TEGEN EEN BOOM GESLAGEN. Gistermiddag om half zes passeerde een vrachtauto, komende uit Amsterdam en op weg naar Giessendam, den tol te Vrees wijk, toen een der inzittenden, de 18-jarige timmerman D. de Rooy uit Giessendam. het hoofd bulten de cabine stak om iemand iets toe te roepen. Dit had tot noodlottig gevolg, dat hij met een boom in aanraking kwam en een schedelbasisfractuur opliep. Na enkele oogenblikken is het slachtoffer overleden. JONGETJE VERDRONKEN. Gisteren is het 5-jarig zoontje van den veehouder P. H. van L„ wonende ln dc buurtschap Kortrijk (gem. Breukelen) te water geraakt en verdronken. 0— PAARD SPRINGT OP RIJDENDE AUTO- Gistermiddag omstreeks kwart over twee heeft te Rouveen. gemeente Staphorst, een niet alledaagsch ongeluk plaats gehad. Toen de handelsreiziger S. Teeboom uit Amsterdam in zijn auto door Rouveen reed, is een paard boven op den wagen ge sprongen. De auto werd totaal vernield De heer Teeboom, die alleen in den wagen zat. werd zoodanig gewond, dat hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden overgebracht. Het paard werd gedood. 0 GROOT AANTAL RIJWIELDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. De politie te Enschede arresteerde een rijwieldief, zekeren S. Deze, een bekende van de politie, heeft een oom. Van E. te Delden, die zich al eens aan heling van ge stolen rijwielen had schuldig gemaakt, het rijwiel toegezonden. Bij dezen werd ook nu, in verband met de aanhouding van S., een onderzoek ingesteld. Het bleek dat E. verschillende gestolen rijwielen in zijn werkplaats heeft omgebouwd en vervol gens naar Hengelo en Almelo gezonden. Ook E. is nu gearresteerd en daarmede is een serie rijwieldiefstallen in en om En schede opgehelderd. 0 BRAND TE GRONINGEN. Gistermiddag werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een ernstigen binnenbrand In de fabriek van de N. V. Clichéfabriek Bali, gevestigd in het perceel Viaductstraat 1, hoek Heereweg te Gro ningen. Het personeel was bezig met het reinigen van oude cliché's, welke op een gasvlam worden afgebrand en daarna in benzine gereinigd. Vermoed wordt dat een vonk van een dezer verhitte cliché's de zich bij dit werk ontwikkelende benzinedampen heeft doen ontploffen. Eensklaps ontstond een vrij ernstige ontploffing, welke brand veroorzaakte. De brandweer wist den brand te beperken tot de werkplaats, die echter geheel uit brandde. De schade wordt door verzekering gedekt. Het jachtseizoen schijnt voor menigen man zekere geneugten mee te brengen, die velen van ons vrouwen niet altijd kunnen apprecieeren. We spreken van een wreed genoegen en primitieve jagersdriften. Maar laten we ons niet verbeelden, dat wij hee- lemaal vrij zijn van dergelijke oer-in- slincten, zij het dan. dat ze in mindere bloeddorstigen, meer veredelden vorm voorkomen, meer gedegenereerd zoo u wilt. en zich op zeer verschillende terrein bewegen. Blinkt de jachtlust niet uit de oogen van vele vrouwen als ze, op koopjes belust, extra-aanbiedingen afloopen? En is het ongeduld, de opgewondenheid, waar mee onze vrouwenwereld aan 't begin van elk seizoen de nieuwe mode afwacht, niet nauw verwant aan dienzelfden Jachtlust? Dragen we niet als 'n buit den nieuwen aankoop naar huis, zooals de vrouwen van onze verre voorvaderen meegeholpen zul len hebben om den pas gedooden beer naar het woonhol te sleepen misschien wel met de bijgedachte, dat de huid 'n pret tige aanvulling zou zijn voor de wlntergar- öerobe? De geleerden zeggen ons Immers, dat de mensch in wezen niet verandert, dus vrouwen uit dien oertijd zullen ook wel haar zwakke oogenblikken gehad hebben, waarin ze haar uiterlijk en al wat tot verfraaiing daarvan kon dienen, gewich tiger vonden dan de beren-biefstuk die ze moesten bereiden. lntusschen komt tegenwoordig dit naar huis sleepen van de aanwinst ln de prak tijk meestal hierop neer, dat de bestel dienst van de firma X. de „buit" per auto thuisbezorgt en er 'n keurig briefje bijge voegd is. luisterende naar den tegelijker tijd welluldenden en onaangenaam klin kenden naam „nota". U zult misschien zeggen: ,,'n Beetje overdreven, dat van dien jachtlust bij de vrouw als er sprak is van kleeding, mode, uitverkoopenGaat u dan eens wandelen door 'n drukke winkelstraat, zoo ln 't be gin van een nieuw seizoen want dat is de echte „jachttijd" en tracht dan uw aandacht eens niet te vestigen op de uit gestalde begeerlijkheden, maar op uw me deleden van de schoone sekse! Of wanneer u op 'n mode-show er in slaagt met één oog al het moois, dat getoond wordt, in u op te nemen, dan loont het de moeite zoo nu en dan het andere oog en uw belde óoren te reserveercn^ voor het „geachte publiek". Geen rasjagër kan met feller belangstelling kijken naar „veer" en „haar", al komen die op zoo'n show dan wel in eenigszins anderen vorm voorbij dan op het jachtterrein. Maar in beide geval len is de ondergrond van die belangstel ling de begeerte om die ..veer" (voor de vrouw verbonden met het hoedje) of het „haar" (de bontjas) te bezitten. Natuur lijk mag op het echte jachtveld zoo'n be geerte getoond wordfen: ze siert zelfs den goeden jager. Op hét jachtgebied van de vrouw zijn de vormen veredeld, is dus elke uiting van begeerte ontoelaatbaar, niet waar? En in t verbergen van gevoelens :1 ni 800.000.000 meer inkomsten. Vorig jaar brachten de boeren in den staat New-York 400.000 bijeen, welk bedrag zij belegden in een collectieve advertentie-campagne voor melk. Met Dagbladreclame werd op doel treffende wijze het melkverbruik gestimuleerd. In 17 plaatsen verbruikten zij daartoe 261.443 advertentle-regels ln Dag bladen. 1053 De campagne slaagde ln alle opzichten; de inkomsten stegen met S 800.000.000 of 20 maal het in advertenties belegde kapitaal. FELLE BRAND TE EINDHOVEN. Vannacht om twaalf uur is een felle uit slaande brand uitgebroken in de garage van de fa. Meyen. aan de H. Geeststraat, te Eindhoven. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was. is de garage toch geheel uitgebrand. Verschillende auto's van de garage en van particulieren, die daar hun wagen gestald hadden, ziin door het vuur vernield. Msb. 0 BUITENLANDSCH GEMENGD. MOORDENAAR VERBRAND. De Fransche houthakker, die eenige dagen geleden te Landiers in een vlaag van krank zinnigheid vijf personen vermoordde, is door de gandarmerie ontdekt in een boer derij, waarin hij zich had verschanst. De gendarmen staken het huis in brand en de moordenaar kwam in de vlammen om het leven. 0 AUTO DOOR EEN TREIN VERPLETTERD. Een auto is te New York vanaf een brug op een spoorlijn gevallen en verpletterd door een trein, welke even later passeerde. Drie personen zijn hierbij om het leven gekomen. 0 „EERBIEDIGING ZIJNER EER". Het Hongaarsche blad „Esti Koerir" meldt, dat te Rab in West-Hongarije een officier, die met zijn rijwiel op het voetpad reed. een boer heeft doodgeschoten, die aanmerking op de verkeersovertreding maakte. De officier had den boer aangereden en na een korte woordenwisseling zijn revolver getrokken, waarmede hij den moord pleegde. Een militair gerecht, heeft den officier vrijgesproken en als zijn meening te ken nen gegeven, dat hij terecht van zijn wapen gebruik heeft gemaakt, „om zijn eer te verdedigen". hebben we 't vaak heel ver gebracht. Maar oogen verraden veel, evenals het gebaar, waarmee sommige dames o. heel za kelijk de stof van de voorbij zwevende japon betasten, om de kwaliteit te keuren, 'n Mensch is altijd interessant en zelfs bij zoo iets materieels als 'n mode-show lee- ren onze beide ooren en 't eene oog ons heel wat over den menschelijken geest, 'n Bezoekster dicht bij me (ze is klein en dik, dus spontaan) hoor ik zeggen: „Leuk, om al die nieuwe dingen te zien: ik zou wel die casaque willen koopen, die daar juist voorbijgaat'. „Och", klinkt het ant woord (even kijken, juist, 'n lange slanke vrouw, dat was al aan den bedachtzamen toon te hooren). „om nu dadelijk alles te willen hebben och nee. Bovendien zou 'n casaque jou niet staan, daar ben je toch veel te klein en te dik voor!" (Die laatste zin komt er opmerkelijk vlugger uit en cok op 'n anderen toon; niet heelemaal sympathiek. En ik denk aan de rubriek „Onder vriendinnen" In humoristische bla den). Van een ander tafeltje vang ik op:„knap. hm, vind je? Eigenlijk kijk ik nauwelijks naar 't gezicht, alleen naar de japon; de mannequin is toch bij zaak. Natuurlijk, ze moeten 'n goed figuur hebben, maar verder wat is dat nou voor 'n beroep!" (Wat kunnen vrouwen toch waardeerend spreken over haar sekse- genooten. als ze vinden, dat die 'n trapje lager op de maatschappelijke ladder staan! Nu was deze mannequin ontegenzeggelijk knap. de spreekster niet.) Weer 'n ander geluid: „Vind jij gelakte nagels leelijk? Ik niet: vooral die oranje- roode kleur is leuk. die deze mannequin heeft. Zulke lak neem ik ook eens". En ze bekijkt haar dikke handjes met de korte, breede vinger, maar niet lange slanke handen, die straks gemeniede nagels zul- 'en hebben. (Bij deze dame kunnen we als diagnose stellen: „weinig zelfkennis"). Ja. zoo'n bijeenkomst kan soms heel leerzaam zijn en niet alleen om op de hoogte te komen van de nieuwe mode. Maar we hadden het over het jachtin stinct: vergeeft u mij dus deze zijpaadjes. Wat is het anders dan de lust om buit bijeen te garen, die verwoede verzamelaar- sters op jacht doet gaan bij antiquairs en op verkoopingen om haar collectie antiek porcelein aan te vullen? Wat lntusschen 'n zeer edele jacht is. Weer anderen vinden het 'n genot allerlei zeldzame planten te bezitten, waarvoor alle kennissen In 't ge weer moeten komen om stekjes te leveren. Ik weet. dat ook vele mannen zoo'n „hob by" hebben wat brengt zoo'n ultheemsch woord direct de verzamelwoede op 'n hoo- ger plan! maar ook bij hen kan de jachtlust toch op iets anders dan „levend wild" overgegaan zijn? De degelijke Hol- landsche huisvrouw vindt al die hobby's waarschijnlijk overdreven, maar zij gaat op haar beurt op jacht naar stof en spin nen. al Is 't dan niet om er een verzame ling van aan te leggen. Is voorts de „jacht op nieuwtjes" niet 'n speciaal vrouwelijke, zij het niet 'n heel hoogstaande vorm. waarin zich het Jacht instinct uit? Nee. ik weet wel. dat u daar niet aan doet, maar u kent toch wel in uw omgeving iemand, die dezen tak van In den tegenwoordlgen tijd, waar de ken nis van en de zorgen voor goede gezond heid en hyglène zulke groote vorderingen hebben gemaakt, schenken wij ook meer aandacht aan de dagelijksche verrichtin gen, die noodlg zijn tot het in stand hou den van goede gezondheid. We poetsen onze tanden, gorgelen en spoelen den mond, slapen met open ramen, om frissche lucht te laten binnenstroomen in ons slaapver trek, leven regelmatig, letten op goede, doelmatige voeding enz., alle factoren, die berusten op de verworven kennis van de voorwaarden van goede gezondheid. Maar vreemd als het is op onze oogen. het meest waardevolle en tevens het teer ste onzer organen, is weinig gelet. Een goed gezicht toch Is het rijkste bezit en alle an dere zintuigen en organen genieten meer zorg en verzorging dan onze oogen. Deze immers zijn van nature geschapen, om ons een volledig gezichtsvermogen te schenken bij vol daglicht en niet berekend op het veelal gebrekkige kunstlicht, waar bij fijn werk moet worden verricht; licht, dat soms maar een zeer klein deel van de sterkte heeft van het daglicht, waarop de functie van het gezichtsorgaan is geba seerd. Wat is helaas het gevolg? Zwakke oogen. ontijdig gebruik van een bril. hoofdpijn, nervositeit, geïrriteerdheid, kortom vele physieke en psychische stoornissen, die voor het grootste deel moeten worden toe geschreven aan de ontbrekende zorg voor onze oogen. De oogen lijden n.l. evenzeer onder slecht licht als de maag onder slecht of ondoel matig voedsel. Het is immers lang niet al tijd toe te schrijven aan een aangeboren zwakte der oogen. als de bril ontijdig moet worden gebruikt en dit had zeer zeker voorkomen kunnen worden door meerdere zorg, meerdere tegemoetkoming aan de functie van het oog. De natuur schenkt ons een normaal gezichtsvermogen; aan ons, om dit te verzorgen en verzwakking van dit orgaan te voorkomen, voor zoover dit zijn oorzaak vindt in overspanning. Door onvoldoende licht bij den arbeid wordt niet alleen een aanslag op het gezichtsvermo gen gepleegd, maar gaat ook een groot deel energie te loor door overmatige in spanning. Dit heeft een steeds groeiende vermoeidheid ten gevolge, die men niet al tijd aan de ware oorzaak toeschrijft en waardoor deze oorzaak ook niet altijd wordt weggenomen, ook waar dit wel in ons vermogen is. De verlichting van onze woning moet derhalve wel zeer nauwkeurig onder de oogen worden gezien en niet alleen uit een decoratief, maar ook uit een practisch oog punt. Nemen we de leeslamp naast onze stoel, waarin we. thuisgekomen, gaarne neer vallen met courant of handwerk. Deze lamp is gekozen bij de meubelen, bij het behang, bij de tapijten, kortom in harmonie met de omgeving. Dit is volstrekt geen bezwaar, maar geeft deze lamp èn wat richting, èn wat sterkte, èn wat kleur betreft, ons het licht, dat we noodig hebben, om zonder In spanning te lezen, te naaien of te hand werken? Is het licht gekleurd, dan zal het door I 1052 (Ingez. Med.) sport beoefent? Let u dan maar eens op de uitdrukking van gespannen verwachting, als er gezegd wordt: „Zeg, ken Je die en die? Moet je hoorenZe „ruiken" nieuws; het betaamt immers 'n goed ja ger. evenals z'n hond. 'n speurneus te hebben. Ik liet dit jachtpraatje lezen aan een wijs man „Dat is nu weer echt vrouwelijk onlo gisch; bovendien historisch en psycholo gisch op vele punten aanvechtbaar. Het Jachtinstinct van den man is niet aller eerst gericht op het dooden van dieren, maar het was in eerste instantie het zor gen voor voedsel voor het gezin, dus 'n hoogstaande aandrift (Och!) Jullie vrou wen hebt niet eens zoo'n jachtinstinct; al les wat je daar opnoemt is van lager ge- nalte. want het is er allereerst op gericht elkaar de oogen uit te steken!" Wijze mannen moet je nooit tegenspre ken: het voetstuk waarop ze staan, is al zoo hoog, hoe willen onze zwakke stem men dan tot hun ooren doordringen? Ik roerde dus in m'n thee en zei eerbiedig: „Dat zal wel". Was dat geen zelfbeheer- sching en was het geen moed om toeli dit onlogische babbeltje in te zenden? Of Is dit nu weer zelfoverschatting? 't Is moei lijk uit 'n mensch wijs te worden, zelfs al ben je zelf die mensch of misschien juist dan. CRITICA. deze onnatuurlijke eigenschap weer meer van ons gezichtsvermogen eischen dan noo dlg is en dus deugt het niet. Neem daarom steeds een effen, lichte, zoo weinig moge lijk getinte voering ln uw lampekap; liet is een rustige, natuurlijke reflector. Verder is een van boven open lampekap te verkiezen boven een overdekte, daar in het laatste geval het verschil in licht on der de kap en daarbuiten zoo groot is, dat ook weer een extra-inspanning van de oogen vereischt wordt, om van het lichte in het donkere over te gaan en aldaar te kunnen onderschelden, tenzij de kap zeer licht van kleur is en reeds veel licht in het vertrek verspreid. Een lampekap moet diep genoeg zijn, om de peer zooveel mo gelijk ln zich op te nemen en wijd genoeg, om een vlak te beschijnen, groot genoeg voor uw arbeidsveld. Een ander punt van overweging is de af stand van het licht tot uw arbeid. Zorg steeds, dat het belichte voorwerp voor u zonder eenige inspanning en in een ge makkelijke houding ls te onderscheiden en te bewerken; is dit niet het geval, dan zijn or nu factoren genoeg aangegeven, die daarvan oorzaak kunnen zijn en die ge makkelijk te ondervangen zijn. In 't algemeen geldt deze raad: Zorg voor een goede leeslamp naast uw „gemakkelijke stoel", eveneens aan beide kanten van de canapé of chesterfield en op het bureau of dair, waar lees- of schrijf werk wordt verricht. Lees of handwerk dus niet onder een donker bekleede lamp. die de rest van de kamer „zoo gezellig donker laat". Het zou uw oogen door te groot contrast van licht en donker te zeer vermoeien. Laat meer dere lampen branden of kies de thans zoo zeer gebruikelijke crème kleur, die door haar neutrale lichtschijn het normale licht het meest nabij komt. Mocht het u te kostbaar schijnen, ga dan eens uwe lampen na, wat betreft hun lichtsterkte en -kleur. Wellicht is het een geringe moeite, door een lamp van grootere lichtsterkte of een andere kap, een groote verbetering aan te brengen. Winteraardappelen moeten op een vorst- vrlje plaats bewaard worden, het liefst ln den kelder. Ze moeten tegen het invallen de licht beschermd worden, omdat ze an ders groen worden. Men doet ze in een langwerpige kist, die niet te diep is en kijkt ze geregeld na. Zijn er rottende aardappe len bij, verwijder die dan direct, daar ze de goede aardappelen aansteken. Zoodra het gaat vriezen, moet men de aardappelen dichtdekken; is de vorst voorbij, haal er dan het dek af, daar ze anders te vroeg uitloopen. Zijn er toch groene plekken in de aardappelen gekomen, snij deze dan weg bij het schillen. Gebraden vleesch, dat is blijven staan en dat men weer warm wil opdienen, smaakt droog als men het weer opbakt. Beter is het om de jus eerst warm te maken en dan het vleesch op den heeten stoom te verwarmen. Men moet melk altijd direct koken. Heeft men dit. vergeten en heeft de me-k dus een dag gestaan, voeg dan een thee lepel suiker bij de melk en blijf roeren, totdat deze kookt. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10