Graaf Ciano te Berlijn Het drama „Mayerling" 77* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 October 1936 Derde Blad No. 23491 Radiorede van Van Zeeland Onschuldige Meisjes" ook als film Zal Rex doorzetten? De Italiaansche minister van buitenl zaken, graaf Ciano (rechts) op bezoek bij zijn Duitschen collega Von Neurath (links). vrijheden. Rex had voor Zondag een bij eenkomst- georganiseerd. Hierin was niets ongrondwettigs, toch is zij verboden. Zondag zullen wij allen te Brussel zijn. De speciale treinen zullen niet rijden, doch Zaterdag zullen 50.000 Rexisten uit de provincie te Brussel zijn, waar zij onderdak en voeding zul len vinden bij de Brusselsche rexisten. De koning zal ons Zondagmorgen hoo- ren ter gelegenheid van het défilé der oudstrijders van den Yzer. Wij zullen 100.000 man sterk zijn om hem toe te juichen. Kleine botsingen. De rexistische partij te Brussel had haar aanhangers bijeengeroepen voor het aan- hooren van de radiorede van minister-pre sident van Zeeland, hetgeen oorzaak was 't Komt op kwaliteit wil aan Daarom moet op borstplaat „PEL" staan! 942 (Ingez. Med.) van groote drukte bij het lokaal der rexis ten. Er vormden zich samenscholingen en hier en daar hadden tegenbetoogingen plaats. Er werd geroepen„Leve 't vrije veree- nigde België". De politie en de gendarmerie kwamen tusschenbeide en maanden het publiek tot doorloopen aan. Een vijftigtal personen werd gearresteerd, daar zij hier aan geen gevolg wilden geven. Bereden gendarmerie patrouilleert door de binnenstad. In verband met het feit, dat een verbod is uitgevaardigd, tot het hou den van de aangekondigde groote rexistische betooging op Zondag, deelt de rexistische persafdeeling mede, dat de betooging ondanks dit verbod door gezet zal worden. Naar aanleiding daarvan hebben de socialisten aangekondigd, dat Zondag a.s. een algemeene staking van het spoorwegpersoneel zal worden gehou den, om het vertrek te voorkomen van de 60 extra treinen, waarmede men rexisten naar Brussel wil voeren. De regeering heeft intusschen beslo ten aan de Belgische spoorwegmaat schappij te verbieden, de extra-treinen te laten loopen, welke de rexisten heb ben besteld. De troepen geconsigneerd. De troepen van het garnizoen van Brussel lijn voor a.s. Zondag geconsigneerd. Een Rexistisdhe afgevaardigde heeft ge vraagd, den premier te mogen interpellee- ren over de inbreuk, door de regeering op het vereenigingsrecht gemaakt. Radiorede van Van Zeeland. Minister-president van Zeeland heeft gisteravond zijn aangekondigde redevoe ring voor de radio uitgesproken. Hierin ontwikkelde hij de redenen, welke er toe leidden, dat de regeering het noodzakelijk achtte de rexistische betooging, die voor Zondag was aangekondigd, te verbieden. Bij dit besluit heeft de regeering vooral re kening gehouden met de essentieele over weging, dat de orde moet worden gehand haafd. Daartoe had zij niet alleen het recht, maar ook den plicht. Orde heerscht in België en zal er blijven heersohen. Vervolgens ging de eerste minister over tot bespreking van den binnenlandschen toestand in België. Daarbij zeide hij o.m., dat een politieke partij tegen de nationale regeering een heftige, hatelijke campagne voert van een zuiver negatieven en destruc- tieven aard, door systematisch haar toe vlucht te nemen tot beleediging, leugen en laster. Wat doet nu de regeering? Zij werkt, zij schenkt geen aandacht aan dit optre den en wenscht het vrije spel der nationale instellingen te doen eerbiedigen. Nooit zal België een regeering van de straat aan vaarden. De regeering der nationale con centratie. steunende op groepeeringen, die vier-vijfden der levende krachten der natie vertegenwoordigen, wenscht geen aandacht te schenken aan den partijstrijd en zal niet afwijken van deze houding om zelf te tre den op het terrein der partij-polemieken. Het is de taak van hen, die haar steunen, om zoo zij dit noodig achten een tegen aanvalshouding aan te nemen. De regee- ring echter moet het land haar werk doen kennen. Het oogenblik is niet gekomen, al dus vervolgde van Zeeland, ons onderling te verscheuren. De resultaten van een lange en moeilijke inspanning van bijna twintig maanden zouden snel in gevaar kunnen worden gebracht, wanneer de opwinding zich van ons vaderland meester maakte. In dezen geest heeft de regeering het besluit genomen vanaf Dinsdag en zoo lang de tegenwoordige spanning zal duren alle bctoogingen, welke ook de opvatting zij van de organisatoren, wanneer haar omvang de controle, die het openbaar gezag moet kunnen uit oefenen op de bewegingen der massa, twijfelachtig zou maken, te verbieden. Allen, die de wettigheid zouden wil len verlaten, zullen de zwaarte der wet voelen. Eer is in België slechts een enkele regcering. Deze alleen regeert, deze al leen beveelt in het kader van de grond wettelijke bevoegdheid en is volledig gewapend om de orde te handhaven, tegen wie dan ook en zij zal dit doen met rustige kracht. VOORKOMT GRIEP. Voorkomen Is beter dan genezen. Spren kelt daarom bij de eerste teekenen van verkoudheid enkele druppels Karsote het wetenschappelijke inhalatiemiddel op een zakdoek en snuift den damp flink op Hierdoor worden Uw ademhalingsorganen gevuld met een atmosfeer, waarin de bacteriën van verkoudheid, griep etc. onmiddellijk gedood warden. Uw verkoudheid is gestopt en een ernsti ger aandoening voorko men. Hoewel Karsote- damp zulk een sterk bac- terie-doodende kracht heeft, is het prettig en verfrisschend om in te ademen. Door 's nachts wat Karsote op Uw hoofdkussen te sprenkelen, bestrijdt ge Uw verkoudheid terwijl ge slaapt. 945 Karsote is verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten a f. 0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbe grepen. :;v (Ingez. Med.) Vervolgens sprak minister-president van Zeeland, over de vrees, welke vele burgers koesteren voor het communistische gevaar. Spreker bevestigt, dat de regeering gewa pend is tegen elke poging tót opstand of geweld van communistische zijde en in staat is zich doeltreffend te verzetten tegen elke opwelling van een linksche dictatuur. Evenwel moeten in den strijd tegen het communisme niet de methodes worden ge volgd, welke sommigen willen. Het gebruik van geweld roept geweld op. Drie problemen. Drie problemen beherschen op het oogen blik het openbare leven in Belgie. Op de eerste plaats het probleem van de nationale verdediging. De regeeering heeft een ontwerp opgesteld tot regeling van het militair statuut voor langen tijd. Dan komt het probleem van de buiten- landsche politiek. Hier moeten opnieuw de ontzaglijke consequenties worden bepaald; ons internationaal statuut maakt dit noodig. Tenslotte worstelt België met economische moeilijkheden. De crisis is overwonnen, doch de strijd is nog niet volbracht en het resultaat zou in het gedrang kunnen ko men als de troepen, die tot nu toe over wonnen, nu de discipline zouden opzeggen. Degrelle spreekt te Brugge. In een gisteravond te Brugge gehouden rede zeide de leider der rexisten, Degrelle, o.a.: wij eischen eerbiediging van de volks- Merle Oberon, Miriam Hopkins, Joel McCrea en Bonita Granville in de film „These Three" („Onschuldige meisjes.") In verband met de opvoeringen van het «berikaansche tooneelstuk „Children's Hour", dat door het Rotterdamsch-Hof- Stadtooneel onder den Hollandschen titel „Onschuldige Meisjes" aan het Nederland- sche publiek wordt gepresenteerd, is het wel interessant om op te merken, dat eeni- gen tijd geleden van deze stof in Amerika onder den titel van „These Three" een groote film werd uitgebracht, die dezelfde hoofdpersonen heeft als het tooneelstuk en overeenkomstige scènes bezit, doch °P meerdere punten sterk afwijkt. Deze him wordt hier deze week vertoond. Lillian Hellman, de schrijfster van „Chil dren's Hour" was langen tijd typiste bij oen bekenden filmproducer Samuel Gold- wyn. Toen zij blijk gegeven had drama- turgischen aanleg te bezitten, plaatste uoidwyn haar aan zijn scenario-af deeling on daar schreef zij het tooneelstuk in kwestie. Het is n.l. tegenwoordig veelal ge woonte van filmproducers om de opvoe dingen van een tooneelstuk op Broadway hnancieeren en naar aanleiding van het succes al dan niet te besluiten om over te gaan tot verfilming. Het stuk bleek een groot succes en Lil lian Hellman kreeg opdracht om het tot een filmdraaiboek om te werken. De Hays- organisatie het machtige instituut, dat over tal van filmplannen zijn goedkeuring of zijn veto moet uitspreken, bleek bezwa ren te hebben tegen een getrouwe verfil ming van het tooneelstuk, aangezien zij zekere toestanden uit het tooneelstuk voor het groote filmpubliek ongewenscht achtte. De schrijfster werkte het stuk op een zoo danige wijze om, dat dit bezwaar onder vangen werd, zonder echter aan het kin derconflict, dat het hoofdmotief vormt, iets te wijzigen. Miriam Hopkins en Merle Oberon spelen de rollen der onderwijzeressen, Joel McCrea vertolkt de rol van den dokter, terwijl Bonita Granville en Marcia Mae Jones op een verbazingwekkende wijze de twee voor naamste kinderrollen spelen. De film werd door William Wyler geregisseerd. erich wolfgang korngold als filmillustrator. lu!ïu eczette jonge man gebruikt zijn voi-„ Is bezig een „Wienerschnitzel" te vork n' In zUn eene hand heeft hij een K en in zijn andereeen chronometer, voorwerpen, waartusschen hij beurtelings zijn aandacht verdeelt. Af en toe neuriet hij een deuntje en kijkt op zijn chronometer. Het andere oogenblik gaat hij voort met het verzorgen van den inwendigen mensch. Bezoekers aan de stu dio kijken met belangstelling naar de vreeemde gedragingen van dezen man. Zij hadden wel eens gehoord van iemand, die op tijd eiet, doch nooit hadden ze iemand gezien, die al etende den tijd opneemt. „Dat is Erich Wolfgang Korngold", zei de kellner van het studio-restaurant, „hij componeert muziek, terwijl hij eet". Korn gold is nog een Jonge man. pas 38 jaren oud. Toen hij elf jaar was componeerde hij reeds „The Snowman"' en in Weenen gold hij destijds als een wonderkind. „Nu ik 38 jaar ben, ben ik de wonder kinderschoenen ontwassen", zegt Korngold. Tot December 1934 wist Korngold niets van filmcomposities af. Hij interesseerde zich er blijkbaar niet voor. Hij wist hoe een opqra-partltuur in elkaar zat, omdat hij drie opera's gecomponeerd heeft t.w „Violanta", „Der Ring des Polykrates" en „Die tote Stadt". Hij speelde op zes-jarigen leeftijd reeds zeer goed piano en compo neerde al. toen hij een jongen van zeven was. Dat is zélfs voor een wonderkind iets buitengewoons! Voorts componeerde hij nog een aantal operettes en bewerkte eenige partituren van Richard Strausz. Ook had Korngold orkesten gedirigeerd, doch voor de film had hij nooit een noot muziek geschreven, totdat hij Mendels- sohns muziek bewerkte voor de film „Een Midzomernachtdroom" en waar noodig. er eigen muziek bij componeerde. Warner Bros hebben Korngold zoo men weet, naar Amerika gehaald, omdat hij een uitstekend componist is en aanbevolen was door Max Reinhardt, met wien hij be vriend is. Ralph Dawson, de film-editor van de „Dream" verklaarde onlangs nog, dat Korngold in een week tijd met de film illustratie meer bereikt heeft, dan menig ander in een jaar bereiken zou. Korngold houdt er van, dat men over zijn „droombewerking" spreekt. Als je hem op zijn praatstoel wilt hebben, spreek dan over Mendelssohns muziek tot een mid zomernachtdroom en hij gaat aan de piano zitten en speelt heele gedeelten uit deze schitterende compositie. De muziek voor „De Kleine Madonna" vindt hij tot nu toe de beste, die hij voor de film, die uit 15 acten bestaat, gecompo neerd heeft. De geheele compositie is van hem, met uitzondering van een Gavotte van Gluck, de eerste acte i^it de opera .L'Orfeo" van Monteverdi en La Duchesse de Ferrara, welke van Franchetti is. Hoe hij filmmuziek componeert? Korngold liet eerst de film voor zich draaien ten einde een indruk te krijgen van het beeld. Soms deed hij tijdens de vertooning inspiratie op en zette hij eenige motieven op het papier. Soms had hij in het geheel geen inspiratie. Dan moest hij de film meerdere malen zien. Bij „De Kleine Madonna" was dat zeven keeren het geval, alvorens Korngold de muziek in haar geheel kon neerschrijven. Terwijl de film werd gedraaid, zat hij met zijn chronome ter in de hand en neuriede. Soms zong hij zoo luid, dat zijn zang de dialoog overtrof. Sommige scènes, die Korngold illustreerde waren direct goed, terwijl andere óf te lang óf te kort van compositie waren. Hij zou wel eens willen weten, of Mozart en Chopin er voor te vinden waren ge weest om filmmuziek te schrijven, als zij j nog in leven waren. Hij veronderstelt van wel. „Ik hoop, dat mijn muziek in de smaak zal vallen bij iedereen Het geeft iemand zoo'n voldoening", zegt hij. „En het geeft werk ook, zoodat men en hierbij keek hij naar zijn appel geen honger behoef* te lijden!" Korngold zal nooit honger behoeven te lijden. Deze man. die een jaar geleden nog niets afwist van filmmuziek, heeft bewezen, dat hij iemand is, die talent heeft en het weet te gebruiken. De liefdestragedie tusschen Rudolf van Habsburg, zoon van keizer Franz Jozef van Oostenrijk en de jonge Maria Vetsera, die beiden in den dood voert, is aan velen be kend. Anatole Litvak regisseerde dit drama, dat onder zijn leiding tot een der schoonste en meest besproken productie's van den laat- sten tijd geworden is. Charles Boyer, die o.a. bekendheid ver wierf door de film „La Bataille" vertolkt de mannelijke hoofdrol en vindt in Da nielle Darrieux als Maria Vetsera een ta lentvolle partner, die door deze vertolking met één slag op den voorgrond trad en een volkomen nieuw filmtype schiep. Het succes dezer meesterlijke speelfilm was unaniem. De regisseur Litvak, een Rus sisch emigrant, wien wij ook de films „Das Lied einer Nacht" (met Jan Kiepura) en „Cette vieille canaille" (met Harry Bauer), danken, werkte samen met den jongen Ne derlander Hans Rust, die het filmtechni sche deel verzorgde. Hierboven Charles Boyer en Danielle Darrieux. ONDER TWEE VLAGGEN. Zeggen cijfers u iets? Ronald Coiman en Claudette Colbert. Reeds eenige malen wijdden wij aan- dafiht aan Ouida's spannenden liefdesro man ..Onder twee vlaggen", spelend in het vreemdelingenlegioen. De kunstwaarde van een film laat zich niet in cijfers uitdrukken. Noch zeggen zij iets ten aanzien van haar spanning en haar overige goede eigenschappen. Niettemin kunnen cijfers indrukwekkend zijn en be wijzen, hoeveel moeite men zich heeft ge geven, om dit grootsche filmwerk tot stand ie brengen. „Onder twee Vlaggen" stond onder re gie van Frank Lloyd. de maker van „Ca valcade" en „The World moves on" 'Het leven gaat verder). Niet minder dan vier sterren vervullen de hoofdrollen, te weten: Ronald Colman, Claudette Colbert. Victor McLaglen en Ro salind Russell. Voorts spelen nog in voor name rollen: Gregory Ratoff, Nigel Bruce, C. Henry Gordon en Herbert Mundin. In kleinere rollen traden 42 acteurs en actrices op. Tienduizend figuranten werk ten mee. De vervaardiging (voorbereiding en afwerking mee inbegrepen) vergde niet .hinder '(an anderhalf jaar. Er kwamen in totaal 12.785 mensehen aan te pas, waar onder alleen al 17 filmoperateurs. Dit zijn merkwaardige cijfers en op stuk van zaken hebben zij ons misschien tóch wel iets te zeggen!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9