LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 23 October 1936 Zonder vlees toch jus met MAGGI'JUS-TABLETTEN De strijd in Spanje TELEGRAMMEN LUCHTVAART IAAT/TI BIBICUTIN De Hongaarsche minister van bulten- sche federatie landsche zaken, van Kanya, heeft ver- j kamerzetels klaard, dat de conferentie te Weenen tus- schen 8 en worden. De datum van de reis van Daranyi en van Kanya naar Rome is nog niet vastge steld. De onderstaats-secretaris van het Griek- sche ministerie van oorlog, Papadimas, heeft medegedeeld, dat in November a.s. de chefs van de generale staven van de landen, welke het Balkanpact onderteeken den, te Boekarest bijeen zullen komen, ten einde te spreken over de verdediging van het Balkan-schiereiland. beschikt over een zestigtal Volgens een door het secretariaat-gene- 15 December gehouden zal raai der federatie uitgegeven communiqué heeft de raad zich gekeerd tegen de metho des '">n de regeering-Blum en alle aansla gen od de essentieele vritheden en ieder verschil in behandeling tusschen zelfstan dige vakvereenigingen veroordeeld. Voorts heeft de raad zich uitgesproken voor een --»i'e verkiezine en evenredige vertegenwoordiging, terwijl verder onge rustheid tot uiting werd gebracht over de economische maatregelen der regeering en reacties daarop Om. werd daarbli het verlagen van in voerrechten afgekeurd, evenals de devalua tie. Bepleit werd een ter'-keer tot den gou den standaard, het slaan van gouden mun ten en een algemeene administratieve her vorming In een plenaire zitting van de maritieme conferentie te Genève, is in eerste lezing een ontwerp-conventie aangenomen waar bij jaarlijksche betaalde verloven worden ingesteld, van 9 dagen voor matrozen en van 12 dagen voor gezagvoerder, officieren eh radiotelegrafisten. DUITSCHLAND. Krupp Goering's medewerker? In het blad „Oeuvre" meldt mevrouw Tabouis: Goering heeft gisteravond Krupp aangewezen hem bij te staan in het be kende economische vierjarenplan. In wer kelijkheid is het Krupp. die door den klei nen landen hun geheele bewapeningen te leveren met Schacht de groote overwin ning in de Balkanlanden heeft behaald, waarvan thans de financieele en economi sche accoorden en de wapenleveringen aan Ankara een voornaam deel zullen uit maken. in afwachting ervan, dat deze pro paganda resulteert in een werkelijke om wenteling in de centrale en Balkan-poli- liek ten gunste van Duitschland. FRANKRIJK. Politieke partijen beraadslagen. Aanklacht tegen de regeering. Te Biarritz is het 33e congres der radi caal-socialistische partij bijeen. De voorzitter Daladier, hield de openings rede. Een aantal afgevaardigden bracht den groet met de gebalde vuist; anderen strek ten den arm met vlakke hand uit. Naar aanleiding hiervan deden zich eenige. minder ernstige, incidenten voor tusschen de aanhangers van de verschil lende wijzen van groeten. Daladier kwam krachtig tusschenbeide, zeggende, dat de besprekingen der groote partij in orde. met waardigheid en koel bloedigheid gevoerd moesten worden. Daladier wees allereerst op de beteeke- nis der bijeenkomst in zoo ernstige tijden. Hij herinnerde eraan hoe de bewapenings wedloop buiten Frankrijk in steeds sneller tempo wordt voortgezet, en zeide dat opnieuw de „doodsschaduw van nationaal antagonisme" over de wereld valt. Daladier vervolgde met te verklaren, dat de radicaal-socialistische partij trouw is ge bleven aan de verplichtingen, die zij op zich heeft genomen, toen zij besloot samen te werken met de arbeiders en boeren van Frankrijk. Het congres zal thans hebben te beslissen, of de mandaten, verleend aan de rad.-soc. vertegenwoordigers in het kabi net, al of niet verlengd moeten worden. De groote meerderheid der partij heeft de so ciale hervormingen, door de regeering voor gesteld en door het parlement aanvaard, goedgekeurd. Intusschen is het een feit aldus Daladier dat de overwinning van het Volksfront onder de arbeiders een soort exaltatie heeft veroorzaakt, waarvan eenige betreurenswaardige fouten het gevolg zijn geweest. Buitenlandsche agents provoca teurs hebben in arbeidsconflicten een on- De sociale Fransche partij deelt in een communiqué o.m. mede dat de algemeene voorzitter van de nationale unie van strij ders. Jean Goy en de voorzitter van de sociale Fransche partij, de la Rocque, na een sinds eenige weken gevoerde gedach- tenwisseling tot overeenstemming zijn ge komen ten aanzien van de noodzakellikheid zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan het antagonisme der beide partijen. Zli hebben besloten in de departementen en in Parijs plaatselijke bondgenootschappen te bevorderen, welke de actie van Moskou aan de kaak zullen kunnen stellen en hen. die den burgeroorlog voorbereiden, kunnen ontwapenen. Het repubiikeinsche regime zal niet aangetast worden Het dagblad .La Liberté" publiceert een bericht, waarin gemeld wordt, dat de voor zitter van de nationale federatie van be lastingbetalers. Dubreuil. een aanklacht heeft ingediend tegen Léon Blum en Vin cent Auriol. De aanklacht heeft betrekking op de openbare uitgifte van staatspapieren onder j frauduleuze voorwaarden. Bedoeld is hier de plaatsing van schatkistbiljetten in den loop van dit jaar. duidbare rol gespeeld. De radicalen heb- aangenomen. OOSTENRIJK. Protest tegen Duitschland Bevordering van huwelijken. In een officieel communiqué wordt de schending van het accoord van 11 Juli door Duitschland geconstateerd. De door Oostenrijk geformuleerde klachten zijn: Het blad „S.A.-Mann" van 17 October en ae ..Angriff" van 21 October hebben op niet te kwalificeeren wijze den persoon van vorst Starhemberg aangevallen. Om redenen van goeden smaak aldus het communiqué kan men niet verder op de zaak Ingaan, maar de artikelen van bedoelde bladen vormen een schending van het accoord van 11 Juli, waartegen een krachtig protest dient te worden inge bracht. Ter bevordering van het sluiten van huwelijken is voorloopig een bedrag van 100.000 schellingen ter beschikking gesteld door de Bonds-ambtenarenkamer Uit dit bedrag zullen leeningen worden verstrekt aan employe's en arbeiders in openbaren dienst, welke in vijf jaar moeten worden terugbetaald en geen rente dragen. Als motief voor dezen maatregel wordt de ernstige daling van het geboortecijfer aan gevoerd. o BULGARIJE. Twee ministers afgetreden. Officieel wordt medegedeeld, dat de mi nister van spoorwegen Kukgucharof en de minister van onderwijs Mischaikof. hun ontslag hebben ingediend. Dit ontslag is ben niet opgehouden, aan te manen tot kalmte. Daladier zeide zich er over te verwonde ren. dat men reeds spreekt van de moge lijkheid van het verbreken der regeerings- meerderheid, terwijl deze meerderheid de door het land gekozen regeering blijft steunen. Een zeer groote meerderheid der Belde afgetreden ministers, die lid zijn van de volks-sociale beweging van Zankof. motiveeren hun aftreden met het feit. dat de regeering niet in slaat is geweest, haar belofte aan het volk van begin Juli van dit jaar inzake het houden van parlementsver kiezingen gestand te doen. Minister-president Kusselwanof en de radicale federaties heeft zich uitgesproken overige leden van de regeering zijn voor- Medcdeelingen der nationalisten. Over de radio van La Coruna is o.m. het volgende bekend gemaakt: aan het front van Huesca hebben de loyale troepen een hevigen aanval ontketend. Zij werden met zware verliezen en achterlating van een grooten oorlogsbuit afgeslagen. Aan het front van Avila hebben de na tionalisten Las Navas del Marques bezet. De opmarsch in de richting van Madrid wordt voortgezet. In den sector Aranjuez- Illescas is een aanval der regeeringstroe- pen afgeslagen. Aan het front van Guada lajara heeft de regeerings-strijdmacht talrijke dooden moeten achterlaten. In Andalusie hebben de rechtsche troe pen afdeellngen regeertngsstrijdkrachten. die pogingen deden het dorp Castro del Rio te bezetten, verslagen. Mededeelingen der regeering. Madrid meldt: Aan het front van Navalcarnero, Illescas en Anover del Tajo blijven de nationalis ten druk uitoefenen. De loyalen bieden krachtig weerstah'd en hebben hen reeds gedwongen terug te trekken tot in hun tweede linies. De nationalisten uit de streek van Toledo trachten de spoorweg verbindingen tusschen Madrid en Ciudad Real af te snijden, evenals de verbindingen naar Andalusie en de oostelijke provin ciën. I - De regeeringstroepen hebben de nationa listen gedwongen hun offensief te staken en terug te trekken met achterlating van veel wapenen en munitie. Uit voorzorg heeft de regeering het spoorwegverkeer naar Aranjuez en Alcazar de San Juan opgeschort. Luchtstrijdkrach ten der nationalisten hebben het station van Aranjuez gebombardeerd, dat lichte schade bekwam In den sector Bujaiance aan het Zuide lijk front is Castro del Rio bezet, waarbij zes kanonnen en zeven mitrailleurs werden buitgemaakt, terwijl de reohtschen 55 doo den en een groot aantal gewonden ver loren. De noninterventie. Volgens een bericht in de „Daily Express" zouden in verschillende havens aan de Zwarte Zee 26 Russische munltlesohepen gereed liggen om naqr Spanje uit te loo- pen, in geval Rusland uit de niet-lnmen- gingscommissle zou treden. Mevrouw Azana te Genève. Komende uit Parijs is mevrouw Azana, de echtgenoote van den Spaanschen pre sident, te Genève gearriveerd om een be zoek te brengen aan haar broer, die on langs tot Spaansch consul aldaar benoemd is. Eenige uren later is zij met onbekende bestemming vertrokken. Voordelig en in circa 5 minuten gereed. Al naar gelang der. bereiding kunt U MAGGI1 Jus bij de .meest verschillende gerechten ge bruiken. Per tablet veer V2 l. jus 8 cent. 968 (lnsez. Med.) rtAfiS ifcni VOOR HUN VLUÖHT NAAR INDIË GESTART. Nadat de voorgenomen vlucht eenige weken was uitgesteld in verband met het feit, dat de heer Hijmans zijn enkel had verstuikt, zijn de sportvliegers J. Hijmans en N. W. Sluijters. vanmorgen te 11 uur 15 niet een Leopard-Moth sportvliegtuig de P.H.J.M.H. van Schiphol gestart voor een retourvlucht naar Ned.-Indlë. De eerste landing zal te Neurenberg worden gemaakt, terwijl vandaar waarschijnlijk naar Wee nen zal worden gevlogen, doch dit hangt af van de weerberichten, welke Neurenberg zal geven. De heeren C. Kolff, voorzitter van den raad van beheer van de nationale lucht- vaartschool, M. Dellaert. havenmeester, en een aantal sportvliegers waren bij het vertrek op het terrein aanwezig. DG ONDERHANDELINGEN VAN CIANO. ROME. 23 Oct. iReuter). In de „Popoio di Roma" deelt Alfredo Signoretti mede, dat vandaag te Berlijn de Italiaansch- Duitsche „documenten" zullen worden on derteekend. Omtrent den Inhoud daarvan weet hij, behalve de verschillende reeds eerder vermelde punten, mede te deelen, dat de beide regeeringen niet alleen de re geering te Burgos der Spaansche opstan delingen zullen erkennen, maar zich te vens gemeenschappelijk zullen verzetten tegen de vorming van een onafhankelijke, communistische Catalaansche republiek. Ook acht Signoretti het mogelijk, dat een economisch accoord gesloten zal worden, betreffende de grondstoffen. Het voor naamste onderwerp van de besprekingen te Berlijn wordt echter gevormd door de kwestie van een overeenkomst ten aanzien van de Spaansche aangelegenheden en in het algemeen ten aanzien van het com munisme. o DE DUITSCHE KERKSTRIJD. MUNCHEN, 23 Oct. {Reuter). Het Hoog gerechtshof van Baden heeft uitgemaakt, dat het protest der Evangelische Kerk te gen het inbeslagnemen van kerkelijke be lastinggelden door de natlonaal-socialisti- sche autoriteiten ongegrond is. Daardoor is een zware slag toegebracht zoowel aan de Protestantsche als aan de Roomsch-Katho- lleke kerk. Want de beslissing van het ge recht sanctionneert tevêns de inbeslagne mingen van Protestantsche en Katholieke scholen en fondsen in Zuid-Dultschland, die zich in den laatsten tijd hebben voor gedaan. Duizenden scholen hebben dat lot ondergaan, de confiscatie werd gemoti veerd met de bewering, dat de onderwijs krachten „politiek onbetrouwbaar" waren en dat „bij vrije stemming is gebleken, dat een meerderheid nationaal-socialistische scholen verlangt." Het betalen voor deze plotseling verwor ven scholen was moeilijker Daarom bepaal de de regeering. dat 15 tot 20 procent van de kerkelijke gelden eveneens in beslag ge nomen moest worden. Een protest tegen deze maatregelen is thans, zooals gezegd, afgewezen. BINNENLAND. DE RAMP VAN DE „VAN DER WIJCK". Deelneming van H. M. de Koningin. Ingevolge van een door den minister van koloniën overgebrachte opdracht van H. M, de Koningin verzocht de gouverneur-gene raal aan de directie van de K. P. M., de gouverneurs van Oost- en West-Java en den consul-generaal te Singapore Harer Majesteits deelneming te doen blijken aan de nabestaanden van de omgekomenen bij de ramp van de „Van der Wtjck". De hoofdwerktuigkundige Weyhenke, de eerste stuurman Hermsen, en de vierde stuurman Stada worden nog in het zie kenhuis Darmo te Batavia verpleegd. In de centrale burgerlijke ziekeninrich- ring worden nog verpleegd mevr. Kamer- 1 Tawalyan en 16 inheemsche slachtoffers. De K.P.M. deelt mede dat hét totaal aan tal vermisten van de ramp 49 bedraagt en wel: 8 Europeesche passagiers. 3 Europee- sche kinderen, de marconist. 15 leden van de inheemsche bemanning, 19 inheemsche dekpassagiers en 3 koelies, afkomstig uit Makassar. Behalve deze 49 vermisten zijn in totaal 4 slachtoffers overleden, n.l. de twee Europeesche dames Wisse en Bran- des en twee inlanders. ANTI-SEMIETISCHE RELLETJES TE PRAAG. PRAAG, 23 October (ReuterDe mi nister van onderwijs heeft gedreigd te zui len overgaan tot sluiting van de Duitsche universiteit, wanneer de antisemietische relletjes, die zich gisteren hebben voorge daan tijdens de inaugureelc rede van den prqfesspr in het Volkenrecht, Kelsen, zich mochten herhalen. voor handhaving van het volksfront. Het Volksfront moet slagen. Het groote gevaar, dat voortvloeit uit 'n ineenstorting, moet bezworen kunnen wor den. De economische kwesties hebben thans den voorrang boven de politieke. Het lot van het Volksfront is afhankelijk van den economisohen vooruitgang. Daladier besloot zijn rede met het uit spreken van de overtuiging, dat de eenheid der radicaal-socialisten na het congres sterker dan ooit zal zijn Gisteravond zijn de jeugdgroepen der radicalen in het kader van het congres bijeengekomen. De zitting had een tamelijk bewogen verloop. De meeningsverschillen, die zich reeds in den middag op het congres openbaarden, bleken nog meer ge accentueerd onder de jeugdgroepen, die natuurlijk eerder tot een ontoegeeflijke houding geneigd zijn. Er ontstonden eenige vechtpartijen tusschen Jeugdige militanten van de federatie van het departement Seine en jongélieden, behoorende tot de provinciale federaties, in het bijzonder de zuidelijke. In verband met deze incidenten, die ongetwijfeld hun weerklank zullen vin den in 't congres, hebben de jeugdgroepen van het departement Seine de bijeenkomst verlaten. De minister van buitenlandsche zaken Delbos, is eeregast geweest aan een dejeu ner, aangericht door de Amerikaansche Club te Parijs. In een redevoering, die de minister bij deze gelegenheid uitsprak, wees hij erop. dat de Fransche regeering ernaar streeft te verhinderen, dat Europa onder te harden druk ontwricht wordt en dat een kristallisatie ontstaat van 2 bloes rondom rivaliseerende dogma's. Spr. zou willen dat Europa zich ontwikkelde in den- zelfcen zin als de Vereenigde Staten, waar de rivaliteiten van ras, godsdienst en sociale opvattingen, voorzoover dezen zich uiten in gewapende conflicten, tot het ver leden bc'-ooren. De nationale raad van de repubiikeinsche federatie is onder voorzitterschap van Louis Marin bijeengekomen De republikein standers van uitstel van de verkiezingen en willen de reden hiervan in een verkla ring aan het volk uiteenzetten. Met uitzondering van den minister van landbouw. Wossllef. die lid is van een de mocratische groep, behoort thans geen en kele minister tot een politieke partij. Naar verluidt, zullen ook In de plaats van de belde afgetreden ministers neutrale des kundigen worden benoemd. TSJECHO-SLOWAKIJE. Verklaring van minister Krofta. De minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho Slowakije. Krofta, heeft voor de parlementscommissie van buitenland sche zaken een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche politiek en daarbij ver klaard, dat Tsjecho Slowakije getrouw blijft aan zijn verplichtingen en zijn vrien den en de huidige evolutie met aandacht volgt. In ieder geval, aldus Krofta. weigert Tsjecho Slowakije zich aan te sluiten bij een of ander anti-bolsjewistisch of anti-fascistisch front. In antwoord op geoefende crltlek ver klaarde Krofta, dat Tsjecho Slowakije, wel verre van uitsluitend te vertrouwen op den Volkenbond, of zelfs ook maar op zijn bondgenootschappen om zijn veiligheid te waarborgen, vooral op zijn eigen militaire kracht vertrouwt. Hij verklaarde, dat de met Frankrijk en de Kleine Entente gesloten bondgenoot schappen veel van hun waarde zouden ver liezen door de herbewapening van Duitsch land, Indien zij niet zouden worden aange vuld door de vaststelling van wederzljdsche verplichtingen en de sluiting van verdra gen tot wederzijdschen bijstand met andere staten. Krofta voegde hieraan toe, dat de bui tenlandsche politiek van Tsjecho Slowakije niet bij iedere buitenlandsche impuisle zonder overdenking mag worden prijs gegeven. Hij concludeerde, dat de richt lijnen voor de buitenlandsche politiek van Tsjecho Slowakije juist zijn en dat het niet noodig is er van af te wijken. Sprekende over bijzondére aangelegen heden, zeide Krofta, dat Tsjecho Slowakije niet het voorbeeld van België zou volgen. Krofta merkte op, dat de Itailaansch- Duitsche toenadering de organisatie van Centraal Europa zou kunnen vergemak kelijken. Hij verklaarde, dat de betrekkingen met Duitschland en Hongarije goed en met Oostenrijk vriendschappelijk waren, dat de betrekkingen met Polen wat verbeterd zijn en dat het hernieuwde Fransch-Poolsche bondgenootschap zou moeten leiden tot een ontspanning in de betrekkingen tusschen Polen en Tsjecho Slowakije. Ten aanzien van Spanje zal Tsjecho Slowakije de niet-inmengingsovereenkomst, welke het heeft aangegaan, strikt naleven. CHILI. Ministers van landbouw en justitie afgetreden. De president der republiek heeft 't ont slag aanvaard van de ministers van land bouw en justitie, terwijl hij dat der an dere ministers weigerde in ontvangst te nemen. In het nieuwe ministerie hebben thans zitting drie liberalen, drie conser vatieven, drie radicalen en een democraat, aden tegenstanders van de vorming van een Volksfront. Twee radicalen zijn tot 1 opvolgers der afgetredenen benoemd. BELGISCH ANTWOORD OVERHANDIGD. LONDEN. 23 Oct. (Reuter). De Belgische ambassadeur heeft minister Eden vanmor gen het antwoord der Belgische regeering ten aanzien van de Locarno-kwestie over handigd. VAN DE TRAM GEVALLEN. Doodelijk ongeval te Den Haag. Gistermiddag om 1 uur is de heer E. A, van Poelvoorde, wonende in Meerssen (Lim burg), die op den hoek van de Waldeck Pyrmontkade en Groot Hertoginnelaan te Den Haag op het achterbalcon van een rijdenden motorwagen van lijn 3 wilde springen, gevallen. Toen hij trachtte de handgreep van den tramwagen te grijpen, struikelde hij en viel achterover op het plaveisel. In zeer ernstlgen toestand werd de heer van Poelvoorde door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan het West einde vervoerd) Hij was bewusteloos en is hedenochtend, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, overleden. De heer van Poelvoorde, die 55 jaar oud was, was gepensionneerd als officier bij ht( Indisohe Jeger. Na zijn pensionneering werd hij voorzit ter van den Raad van Arbeid te Maastricht, welke functie hij een groot aantal jaren heeft bekleed. Vervolgens is de heer van Poelvoorde eenigen tijd belast geweest met het directo raat van het algemeen mijnwerkersfonds te Heerlen, welke functie hij een paar jaar geleden neerlegde. NIEUWE ABESSIJNSCHE STAP. LONDEN 23 Oct. (Reuter). De Negus heeft den secretaris-generaal van den Vol kenbond. Avenol, een telegram doen toe komen. dat hij had ontvangen van de Abessijnsche regeering in West-Abessynië waarin 'hem verzocht werd. opnieuw een beroep te doen op den Volkenbond om de Abessynen tegen hun Itallaansche aanval- Iers te helpen. TREINONTSPORING EISCHT DRIE DOODEN. PRAAG, 23 Oct. (Reuter) Nabij Praag is een goederentrein ontspoord. Drie spoor- wegemployé's kwamen daarbij om 't leven BUTAANGASONTPLOFFING IN DE VEREENIGDE STATEN. NEW YORK. 23 Oct. (A NP.) In het centrum van de stad Crowley in Louisiana zijn door een butaangasontploffin" zes nuizen en winkels verwoest. Twee perso nen werden gedood, vier ernstig gewond VEREENIGDE STATEN. Landon ongesteld. Landon, de repubiikeinsche candidaat voor de presidentsverkiezingen, moest op last van zijn geneesheer het bed houden in den specialen trein, waarmee hij zijn ver kiezingscampagne leidt en welke thans op weg is naar Oklahama. Landon lijdt aan een keelontsteking, als gevolg van een lichte verkoudheid, welke verergerd is door vermoeidheid van de stem, tengevolge van de vele redevoeringen, welke hij gehouden heeft. De dokter voegde er aan toe. dat Landon tijdelijk zijn stem zou kunnen ver- SPOORBRUGGEN IN BRAND GESTOKFN llaoon in/Jin» Lri ....„I-viacin DE SCHEEPSRAMPEN IN JAPAN. TOKIO, 23 Oct. (Reuter) Omtrent 't van de „Aisjoe Maroe" meldt 't agent schap Domei nog, dat men er in geslaagd 13 het geheel ontredderde schip te vinden en naar Rumoi op te sleepen, zonder dat rnenschenlevens verloren gingen. Voorts meldt het genoemde agentschap dat een tweede vrachtschip, de Manyo Maroe". metende 10.675 ton, is gezonken Dr bemanning is gered. liezen, indien hij geen rust nam. NEW YORK. 23 Oct. (A.N.P.) uit Fer- nday in Louisiana wordt gemeld, dat in DE BRANDSTICHTINGEN TE HEDEL. Inzake de brandstichtingen te Hedel ver nemen wij nog, dat de aangehoudene, die te Hedel is ingesloten, tot dusver nog geen bekentenis heeft afgelegd. Men beschikt echter over zeer bezwarend materiaal, zoo dat zijn stilzwijgendheid hem niet veel zal baten. De jongeman, de 25-jarige M. A. uit Rotterdam, is eenigen tijd op een fabriek te 's-Hertogenbosch werkzaam geweest. Hij was bevriend met een zoon van het echt paar Q uit Hedel en verkeerde zoodoende veel in het gezin van deze menschen. Door uitlatingen van mej. Q. werd de aandacht van de politie op M. A. gevestigd. Inmiddels hebben gearresteerde M. Q, die petroleumventer is. en zijn vrouw, die in Zaltbommei zijn ingesloten, ten aanzien van de twee branden van eergisteren een volledige bekentenis afgelegd. Het lijkt eohter waarschijnlijk, dat beiden nog meer op hun kerfstok hebben. Het onderzoek duurt nog voort. VERDUISTERINGEN BIJ DE POSTERIJEN TE BEVERWIJK. Ambtenaar gearresteerd. De politie te Beverwijk heeft den post ambtenaar L. uit Velzen aangehouden, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduis teringen welke tot een bedrag van f. 1000 zijn opgeloopen. In zijn functie van amb tenaar bij het postkantoor te Beverwijk zou de man deze verduisteringen, welke reeds eenigen tijd aan den gang moeten zijn geweest, doch eerst thans bij controle werden ontdekt, hebben gepleegd. L. heeft een bekentenis afgelegd en is t.er beschikking gesteld van den officier van justitie. De minister van arbeid, miss Perkins, Louisiana en Arkansas twee spoorbruzeen -;auwallJKs echter was het terrein vrij. heeft medegedeeld, dat in de maand Sep- door brand zijn vernield zoodat 't ',e artist deed illegale propaganda voor tpmhar A/ifl i-, uttl 0 -L U- "Ommiin icme H /->»-. ILLEGALE BUIKSPREKERIJ. WARSCHAU, 23 Oct. (A.N.P.) Het ge recht te Poznan heeft een niet alledaagseii geval van illegale communistische propa ganda te behandelen gehad. De bekiaagde was een buikspreker, die de kermissen cn jaarmarkten afreisde en het publiek met zijn „sprekende poppen" bezig hield. Zoo lang er politie in de nabijheid was. viel er op zijn vcrlooningen niets aan te merken. Nauwelijks echter was het terrein vrij. of tember 335.000 werkloozen arbeid hebben gevonden in het particuliere bedrijf. Sinds Maart 1933. toen de werkloosheid haar top punt bereikte, hebben ongeveer zes millioen arbeiders weer werk gevonden. verkeer tusschen Jonesville, Ferriday én Vidalia verbroken is. Men vermoedt,dat de bruggen in brand gestoken zijn. Reeds eerder zijn soortgelijke daden van vanda lisme voorgekomen. communisme hooren. Tenslotte is de man tegen de lamp geloopen. Het gerecht heeft hem veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2