ste Jaargang VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 No. 234911 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN II nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS eidsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen. BUITENLAND Politieke besprekingen en uitlatingen. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te 'betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd 2ijn: per 3 maanden f. 2.3S per week t. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 pér 3 mnd.J Jaarvergadering van aandeelhouders. De jaarstukken goedgekeurd. de debatten een einde te maken niet de juiste wijze is om de L.E.M.V.O.G. er boven op te helpen. De heer de Cler: De L.E.M.V.O.G. is er niet meer boven od te helpen Als enkele leden vrav— hoe zij deze woorden moeten opvatten, zegt de heer de Cler. dat de oblizat'e-houders er nooit zul len uitspringen. Hij legt er nog eens den na druk op dat critiek oo de hypotheekban ken alleen nadeel voor de LEM.V.O.G. kan hebben. Mr. Bolsius gaf tenslotte nog eens een uiteenzetting van de moeilijkheden, die tot het aanvragen van surceance hebben ge leid Spr. meende, dat na de devaluatie de vooruitzichten voor de L.E.M.V.O.G, beter ziin en dat nu gemakkelijker een schikking met crediteuren zal getroffen kunnen worden. o De iaarliiksche vergadering van aandeel- ouders der. Leidsche Exploitatie Maat- chappii van Onroerende Goederen werd lstermiddag alhier gehouden, in verband et de ongesteldheid van den president- ommissarls den heer G. E. van der Werff Jr., onder leiding van den adviseur van -mmissarissen. den heer J. J. de Cler. In zijn openingswoord zeide de heer de Ier te hopen, dat door den monetairen stand een einde is gekomen aan de aardedaling van het onroerend goed en ook aan de inzinking der huren. Spr. her- nnerde eraan dat dr Colijn in zijn jongste adio-rede heeft gezegd, dat door losma- Jng van den gulden van het goud een toe- tand zal ontstaan als van 19141925. In ie jaren vlei de hoogconjunctuur van het -nroerend goed. Sof. memoreert de niet n te bevelen wet van minister Van Lith de Jeude op de lintbebouwing en zegt te enen dat de gronden van de L.E.M.V.O.G. ardoor niet in waarde zullen dalen. Spr. -rltiseert de uitbreidingsplannen van Lei den en Oegstgeest met te veel eischende tbouwlnesvoorschriften Vandaar hooge uren; vandaar te lage prijzen van den op- ital en een ruïne voor houders van aan deelhouders in onroerend goed Spr. roept aller modewerking in om zoo noodig met een of meer gerechtelijk benoemde bewind voerders de L.E.M.V.O.G. in de voor aan deelhouders en obligatiehouders voordeelig- ste banen te leiden. Het door ons reeds gepubliceerde jaarver- sla» van de directie werd zonder discussie goedgekeurd. Bji de vaststelling van balans en verlies- en winstrekening vroeg de heer Paarden- ïooDer of verhooging van den post dubieuse debiteuren met f. 2000 wel noodig is. De heer De Cler antwoordde, dat dit een tegenboeking was voor gedeponeerde waar borgsommen en dat commissarissen op deze wijze aan den voorzichtlgen kant zijn. De heer Bergers heeft met voldoening gehoord dat de hypotheekbanken de L.E.M. V.OG. ter wille zlin. Gaat dat zoover, dat de banken de hypotheekrente ook hebben verlaagd? De heer De Cler antwoordde, dat onder handelingen worden gevoerd. Men kan ech BENOEMING HOOFDASSISTENT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is in vasten dienst benoemd tot hoofdassis tent bij de anorganische scheikunde aan de Rijksuniversiteit alhier, dr. J. P. Werre, thans in gelijke functie in tijdelijken dienst werkzaam. F. C. ZUURDEEG t NED. CENTRALE VOOR PRACT1SCHE WERKVERRUIMING EN HULPVERLEENING. Vertooning van een propagandafilm. In het daartoe bereidwillig afgestane clublokaal van de Leidsche afdeeling der - Ned. Ver. van Huisvrouwen werd vanwege 125-jarig bestaan van de fabriek was her in den ouderdom van 63 jaar is te zijnen huize in Wassenaar overleden de heer F. C. Zuurdeeg, in leven oud-directeur van de N.V. Fabriek van wollen dekens en duffels „De blauwe klok" Jan Zuurdeeg en Zoon. Federik Carel Zuurdeeg werd 11 Septem ber 1373 hier ter stede geboren als zoon van den toenmaligen directeur der fabriek. Na hier de lagere school en de H.B.S. te hebben doorloopen, bezocht hij een weef school in Duitschland en volgde zijn vader, na diens dood in 1903 op als directeur. Onder zijn leiding ging de fabriek een periode van grooten bloei tegemoet, waar van de belangrijke uitbreiding van 1910 getuigde. Nadat in 1930 op feestelijke wijze het DE BAZAAR DER VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. De gisteravond beëindigde bazaar der Ver. van Vrijz. Hervormden, heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen en voor al op den sluitingsavond was de stemming voortreffelijk. Hoewel nog niet alle onkos ten bekend zijn. kan toch reeds worden ge zegd. dat het batig saldo iets grooter zal zijn dan het vorige jaar, toen een bedrag van ongeveer f. 600 in de kas der vereeni- ging kon worden gestort. Voor het bazaar-comité een mooi succes en een groote voldoening tevens. bovengenoemde centrale gistermiddag een propaganda-film vertoond, waarbij de secretaris, ds. J. A. Visscher, Ned. Herv. predikant te Groesbeek een toelichtende verklaring gaf. De bijeenkomst wend gepresideerd door mevrouw P. H. SmitsWitvliet, die dank bracht aan het bestuur der Leidsche Huis vrouwen en haar vreugde uitsprak over de vrij talrijke opkomst. Ds. Visscher. hierna het woord verkrij gende. schetste allereerst, hoe ongelukkig een eenzaam mensch zich gevoelt en citeer de het woord van den psycholoog Adler, dat alleen hij gelukkig kan zijn, die zijn levensbeschouwing tegenover de samen leving, zijn beroep en de liefde begrijpt. Een gevoel van eenzaamheid leidt onher roepelijk tot een gebrek aan zelfvertrou wen, tot een minderwaardigheidscomplex. Alleen de waardeering van anderen, ge zondheid. levensharmonie en een geschikt milieu zijn in staat den handelingsmoed en den levenslust te doen herleven. Deze factoren vindt men vereenigd in de inrichtingen der Ned. Centrale voor P.H., zooals de hierbovengenoemde vereeniging kortweg wordt geheeten. Zonder te letten op politieke of geloofs richting worden de eenamen hier liefderijk opgenomen; de centrale draagt hetzelfde neutrale karakter van een reddingsboot. Zij, die aan het hoofd dezer tehuizen staan, streven ernaar om de grauwe een tonigheid van het dagelijksche leven om te zetten in het licht der romantiek door met een glimlach op het gelaat hulp te bieden. Want niet de afwachtende liefde is het belangrijkste en het hoogste, maar de op zoekende. dacht, leidden verschillende omstandig heden drie jaar later tot de opheffing van het bedrijf dat omstreeks 1923 werd om gezet in een naamlooze vennootschap. De thans ontslapene bewoog fich weinig of in het geheel niet in het openbare leven, daar hij al zijn krachten concen treerde op het bedrijf. De plechtige uitvaartdienst zal plaats vinden a.s. Maandagmorgen om 10 uur in de Parochiekerk „De Goede Herder" aan de Stoeplaan te Wassenaar, waarna om streeks 12 uur op de R.K. begraafplaats te Warmond de teraardebestelling volgt. gH Ongeacht de omstandigheden, waaronder ter z'eenTlschën "stellen "als mën "zot "veel «i de oorzaken waardoor de eenzamen tot achter is met rentebetalingen, dat de hee- hun st3at van teruggetrokkenheid zijn ge ren aan de banken ziin gecédeerd. De heer van den Berg (commissaris), zegt dat de banken niet kunnen overgaan tot renteverlaging, zoolang de rente van de randbrieven niet wordt verlaagd. Spreker meent, dat de hypotheekbanken lóf ver dienen voor de wijze, waarop de L.E.M. V.O.G is geholpen. Spr. verwacht binnen torten tlid een rentetype van 3'/; "A>. Balans winst- en verliesrekening werden toedgekeurd. Tot commissaris werd gekozen de heer G. 8 van der Werff Jr. te Amsterdam. Alvorens tot de rondvraag over te gaan rette de heer de Cler uiteen, dat in den laatsten tijd moeilijkheden ziin ondervon den van twee houders van obligaties, die biet onder trust-verband staan Onderhan delingen leidden tot geen resultaat en het gevolg was een beslag. Teneinde dit opge heven te kriigen heeft de L.E.M.V.O.G. sur seance van betaling aangevraagd, die later weer voorlooDig is ingetrokken Spr. deelde echter mede. dat door commissarissen is besloten surseance aan te vragen, indien biet binnen enkele dagen een bevredigende regeling is getroffen met genoemde credi teuren. De heer MeUers meende, dat deze schuld- eischers er van overtuigd zijn. dat de L.E.M.V.O.G. altijd de belangen van de hypotheekhouders heeft gediend. Zii weige- reb er aan mede te werken, dat de L.E.M. Y-O G. heelemaal wordt leeggemolken. Spr. dringt er bij clommissarissen op aan. dat baar verlaging van hypotheekrente zal wor den gestreefd De heer Paardenkooper meende dat men zonder renteverlaging beter doet met 11- d indeeren. Er ontspon zich dan een discussie over een rente 6 van Schiedam, waarbil de beer van der Zwet opmerkte, dat dit alleen ge dt met onderpand van incourante gron den. De heer de Cler hoopte, dat met hulp van de regeering de banken in staat zullen worden gesteld de rente te verlagen. Spr. heed de toeze—ing dat commissarissen in oeze richting werkzaam zullen ziin. rot ieders verwondering sloot de heer de n d,aQ Dlotseling de vergadering, "e besprekingen gingen echter verder, nu A?en minder rustige manier. Als een der aanwezigen zegt dat commis. jjY'Y niet. al'een de belangen van de t,,l 0uiierf behartigen, maar ook ver- knmt^°°rc"ser5 der hypotheekbanken zt>n "tegen op861 van den Bere met k'em daar- hcer Paardekoooer meende, dat de er, waarop de heer de Cler poogt aan ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor hét Doctoraal examen Geneeskunde de heeren W. O. Bornhaupt (Wassenaar) en T. D. Stahlie (Den Haag) voor het candidaatsexamen Rechtsge leerdheid. de heeren D. A. W. van Tets (Den Haag). W. A. de Koe (den Haag). M. C. Cohen Tervaert (Amsterdam) en de dames: M. F. Heyning (Hilversum), H. C. Bresters (Den Haag) voor het artsexamen 1ste gedeelte; de dames: Y. M Trap (Bloemendaal)H. J. C. Knoppert (den Haag); M. E. F. Vaissier 'den Haag) en G. H. Werner (den Haag); bevorderd tot arts: de heeren: D. N. Graubert (Leiden). W. A. Naudin ten Cate (den Haag) en mej. E. R. Geleerd (Rot terdam). TELEVISIE BIJ PEEK EN CLOPPENBURG. Heden- en morgenmiddag van 3 tot 8 komen, wordt getracht hun persoonlijkheid uur 11311 men P een der etalages van het weer op te wekken door hen te wijzen op P3nd v3n Peek en Cloppenburg Breestraat het andere facet der ziel. dat naar boven hoek Mandenmakerssteeg getuige zijn van is gericht, door hen te wijzen op de taak. eel1 hnitatie televisie uitzending, welke, in welken vorm dan ook voor ieder ln de etalage staat een kiem kastje, dat mensch ls weggelegd. veel overeenkomst vertoont met de voor- De liefderijke verzorging is erop gericht zijde van een radiotoestel. Boven de ver- de minus-gevoelens te elimineeren en op te schillende knoppen is een schermpje van halen tot het optimale. Waar mogelijk ongeveer 20 x 30 c.M. aangebracht. Door wordt ook geprobeerd voor de verpleegden een ingewikkeld samengesteld apparaat, een maatschappelijk emplooi te zoeken. In dat uitgevonden is door prof. Glück Bel de verschillende tehuizen in Groesbeek. lachini uit Weenen. worden de beelden der w.o. voor alleenstaande vrouwen en man- mannaquins. die voor het apparaat de nen, voor hulpbehoevende vrouwen, voor nieuwste modesnufjes toonen, op het kinderen uit z.g.n. onvolledige gezinnen en scliermp^jo in ds etalage geprojecteerd^ voor alleenstaande intellectueelen zijn ruim 180 personen opgenomen, terwijl zich jaar lijks 4 a 500 gevallen aanmelden. Hieruit blijkt dus wel de groote en steeds toenemende behoefte aan uitbreiding van het werk der centrale, waarvan de leden van het dagelijksch bestuur geen enkele salarieering genieten. Aan de hand van 'n door Polygoon ver vaardigde film gaf ds. Visscher ook een aanschouwelijk beeld van dit werk, dat on getwijfeld aller sympathie verdient. Mevrouw SmitsWitvliet, aan het slot der bijeenkomst ds. Visscher dankend voor zijn causerie sprak dan ook de hoop uit, dat vele dames zich zullen aanmelden voor de collecte, welke op 14 November te Oegst- Ongetwijfeld zal deze levende reclame van Peek en Cloppenburg, waarbij door middel van een luidspreker toelichtingen worden gegeven, veel belangstelling trek ken. Zeer zeker zuilen vele toeschouwers, die niet, zooals wij, een kijkje achter de schermen hebben kunnen nemen, in de veronderstelling verkeeren, dat men hier met werkelijke televisie -beeft te doen. o-m. AANBESTEDING. In het raadhuis op het Rapenburg heeft hedenmorgen de commissie van beheer over Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest - - de levering aanbesteed van aardappelen, geest en op een nader te bepalen datum te eigenheimers en roode ster. Leiden zal worden gehouden en waarvan de jjg voigende biljetten waren ingekomen; DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3: Be hangers 25; Betonviechters 27; Betonwer kers 77; Fundeeringwerkers 1; Glazen makers 1; Glazenwasschers 12; Graniet- werkers 17; Grondwerkers 82; Heiers 2; Metselaars 162; Opperlieden 120; Schilders 185; Sloopers 10; Straatmakers 8; Hulp- Straatmakers 9; Stucadoors, witters 97; Timmerlieden 315; Uitvoerders 5; Voegers 25; Ongesch. Bouwarb 13. Totaal 1196. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17; Lompen sorteerders 15; Vellenblooters 6; Steen- fabr. Arb. 137; Zeepfabr. Arb. 4; Ongesch. Fabr. Arb. 60. Totaal 239. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 94; Reizigers, Colp. 47; Winkelbedienden 39; Etaleurs 1; Incasseerders 14; Musici 8; Onderwijzers 8; Overheidspersoneel 10; Verplegers 5 Totaal 226. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 11; Kell- ners 48: Koks 9. Totaal 68. Houtbewerkers: Beddenmakers 3; Hout bewerkers 76; Kistenmakers 7; Kuipers 9; Lijstenmakers 4; Mandenmakers 1; Meubel makers 31; Meubelstoffeerders 13; Politoer- ders 2; Ongesch. Arbeiders 33. Totaal 179. Kleermakers: Kleermakers 59; Kappers 8; Schoenmakers e.d. 16. Totaal 83. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 36: Land arbeiders 27; Tuinlieden 37; Warmoeziers 12; Ongesch. Landarb, 9. Totaal 121. Metaalbewerkers: Bankwerkers 133; Blik- bewerkers 30; Burgersmeden 42; Electri- ciens 52; Gasfitters 15; Gereedschapmakers 4; Instrumentmakers 7; Isoleerders 10; Kernmakers 3; Kettingsmeden 42 T Klin kers 15; Koperslagers 2: Lab. Bedienden 3; Lasschers 9; Loodgieters 62; Machinisten 27; Metaalboorders 10; Metaaldraaiers 15; Metaalschavers 2; Metaalslijpers 2; Metaal- zagers 1; Monteurs 24; Pianostemmers 3; Polijsters 1; Ponsers 5: Rijwielherstellers 15; Scheepsschilders 3; Scheepstimmerl. 12; Stokers 22; Tegenhouders 19; Verw. Monteurs 15; Voorsiaanders 9; Voorwar- mers 9: Vulcaniseurs 1; Vuurwerkers 7; Wagenmakers 5, IJzerwerkers 57; Zand- spuiters 3; Zandvormers 4; Ongesch. Arbeiders 46. Totaal 746. Sigarenmakers 8; Sigarensorteerders 3; Sigarenstrippers 1. Totaal 12. Techici, Opzichters: Bedrijfsleiders 7; Ingenieurs 2; Technikers 7; Tezkenaars, 1 Opz. 15; Werkmeesters 15. Totaal 46. I Textielarbeiders: Hekelaars 17; Katoen drukkers 27; Kluwers e.a. 9; Duikers 24; Plaatsnijders ea. 26; Schrobbelaars 2; Spinners 58; Spoelers 5; Staaldraaddraaiers 14; Sterkers 2; Strijkers 12; Wevers 95; Wol- I bewerkers 38; Ongesch. Textielarb. 60. Totaal 379. Transportarbeiders: Chauffeurs 141; Emballeurs 5; Exp. Knechten 22; Koetsiers 14; Loopknechten 43; Schippers 105; Maga zijnknechten 62; Spoor- en Tramper, 18; Wakers 5; Transportarbeiders 80; Losse Arbeiders 470. Totaal 965. Typografen: Boekbinders 29; Boekdruk kers 19: Fotografen 1; Hulp-Vakarbeiders 4; Letterzetters 33; Steendrukkers 3. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 82: Mole naars 1; Ovenisten 6; Slagers 64; Suiker werkers 24; Wijnkooperskn. 12; Zuivelbe- reiders 3: Ongesch. Fabr. Arb. 26. Totaal 228. Vrouwen: Apothekersass. 2; Kapsters (leerl.) 4; Naaisters 15; Boekbindsters 1; Maasters 1; Kooksters 1; Winkeljuffrou wen 20: Serveersters 4; Linnenjuffrouwen 2; Bakers 1; Kantoorbedienden 46; Ver pleegsters 5; Teekenaressen 1; Bedrijfs leidsters 1; Onderwijzeressen 3; Huisel. Diensten 158; Kinderjuffrouwen 3; Fabr. Arbeidsters 39. Totaal 307. Alg. totaal 4884. 24 Oct. 1935 4159. 25 Oct. 1934 3592. Ben. 38 ged. werkloozen. BINNENLAND. Prins Bernhard brengt op 29 October een bezoek aan Den Bosch (Binnenland, 4e Blad). Een ziekenfondsstatistiek; er zijn 293 zie kenfondsen met bijna 3.2 millioen aan gesloten personen (Binnenland, 4e Blad), Jaarvergadering Kon. Ned. Landbouw- Comité te Den Haag (Land- en Tuin bouw, 3e Bladi. Ons Parlementair Overzicht (4e Blad). BUITENLAND. De Rexistcn willen Zondag toch te Brussel demonstreeren, al heeft de regeering dit verboden en zullen de bestelde extra-trei nen niet Ioopen (3e Blad). Radio-rede van Van Zeeland (3e Blad). Diverse diplomatieke besprekingen en uit latingen (Buitenland, le Blad). De Fransche radicaal-socialisten in congres bijeen (Buitenland, le Blad). Ernstig mijnongeval in Frankrijk, 21 doo- den (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. opbrengst geheel en al ten bate van den arbeid der Centrale voor P.H. zal komen. Er heeft zich in verband daarmede een uitgebreid comité van aanbeveling ge vormd, waarin alle geloofsrichtingen ver tegenwoordigd zijn. EEN ZELDZAME VISCH AANGESPOELD. De „Orcinus Orca". Aan het strand te Noordwijk aan Zee, ongeveer op 7 K.M. afstand ten Noorden van de badplaats is aangespoeld een zeld zame visch van de zeer opmerkelijke lengte van 4'/» M. De naam is voorloopig vastge steld als „Orcinus Orca". Deze soort behoort tot de walvlschachtige zoogdieren, komt wel eens meer voor. doch zelden in deze grootte. Het dier wordt on W. den Heeten, alhier, eigenheimers f. 2.86 per H.G. en roode ster f. 3.46 per 100 K.G.; G. Brussee, Rijnsburg eigenhei mers en roode ster f. 2.85 per 100 K.G.; Firma Wagemaker, alhier, eigenheimers f. 3.20 en roode ster f. 2.97 per 100 K.G. De gunning is aangehouden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. De Leidsche Katoenmaatschappij voorheen De Heyer en Co. in liquidatie. Leiden. Overleden commissaris F. H. A. Dries- sen, dd. 18 Oct. 1936. De Leidsche Zoutkeet, Oude Singel 248, Leiden. Overleden commissaris F H. A. Dries- sen. dd. 18 Oct. 1936. Firma W. H. Ruffelse, Utvechtsche Veer Onze stadgenoot, de heer P. J. J. M. v. Ingen slaagde te Utrecht voor 't examen van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs. der deskundige leiding door schelpenvis- 1. Leiden: hoofdagentschap voor auto- en schers in stukken gesneden en afgespekt. motorbanden. waarna het skelet geplaatst zal worden in Volmacht verleend aan mevr. C. I. Ruf- het Museum van Natuurlijke Historie alhier I felsePetri, Leiden. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningenradio: Aldabi. Alphacca. Alpherat. Alwaki, Ba- loeran. Bloemfontein Boschfontein, Chr. Huygens. Colombia, Costa Rlca, Cottica, Dempo. Gaasterkerk. Grootekerk, Johan de Witt. Johan van Oldenbarnevelt, Kota Gede, Marnix van St. Aldegonde, Nijkerk, Poelau Laut, Randfontein, Rotterdam (H.A.L.), Serooskerk, Simon Bolivar, Spaarndam, Statendam, Streefkerk, Tara- kan, Venezuela en Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningenradio te bereiken. Telegrammen worden aajtgenomen door alle telegraafkantoren en door Radio- Holland. Naar verluidt, zouden de besprekingen te Berlijn geioopen hebben over de volgende punten: lo. Geen militaire alliantie, noch ver drag van welken aard dan ook; 2o. Berlijn en Rome zouden de regeering van Burgos erkennen; 3o. Italië zou zijn steun geven aan den Duitschen eisch inzake het sluiten van een bilateraal Fransch-Duitsch pact, gegaran deerd door Italië en Engeland; 4o. Wederkeerlge consolidatie ten aan zien van alles, wat betreft de actie van elk van beide landen ten opzichte van den Volkenbond 5o. Italiaansche ondersteuning van den Duitschen eisch, om iedere belangenbotsing in het Oosten te verhinderen en uitsluiting van Sovjet-Rusland van een nieuw Lo carno; 6o. Beide landen zouden het met elkan der eens zijn over de economische pene tratie in het Donaubekken. Er zou voor het oogenblik geen sprake zijn van een erkenning van het Italiaan sche keizerrijk Ethiopië door Duitschland. Het gerucht gaat eveneens, dat Ciano a.s. Zondag een rede zal uitspreken, waarin hij zich tot de internationale publieke opi nie zou richten, De Engelsche minister sir John Simon heeft in New Castle on Tyne een redevoe ring uitgesproken, waarin hij zeide, dat geen enkel ernstig alternatief nog gesteld is tegenover de niet-inmengingspolitiek ten aanzien van Spanje. Wanneer er inbreuken op de overeen komst gepleegd zijn, zou het boud zijn, aldus Simon, te veronderstellen, dat zij slechts van een kant zijn begaan. Het doel: te beletten, dat de oorlog zich uitbreidt en het conflict te localiseeren, is een overweging van het hoogste belang. Vervolgens sprekende over de herbewa pening vroeg sir John Simon, zouden de democratische staten in een wereld, waar in de onder dictatuur leve»de staten zich herbewapenen en veel machtiger worden dan zij. den wereldvrede werkelijk een dienst bewijzen door relatief ontwapend te blijven? Ook Churchill heeft zich opnieuw uitge laten. Hij bracht o.m. naar voren, dat het een volstrekte dwaling is te veronderstel len, dat hij voorstander is van een omsin geling en onderdrukking van Duitschland. Niettemin aldus Churchill zou ik gaarne de strekst mogelijke krachten aan eengesloten zien tegen den aanvaller, wie het ook zij. Frankrijk en Engeland streven voor eigen veiligheid naar niets, dat zij niet gaarne de sterkst mogelijke krachten aan- strekken. De volledige beteekenis van de collectieve veiligheid is, dat niemand er buiten zou moeten worden gelaten. Tenz'j de Duitsche regeering een daad van agres sie overweegt, is het ijdel te spreken van omsingeling of onderdrukking. Zij, die het met mij eens zijn in het steunen van de gedachte van de collectieve veiligheid, zijn zeker niét anti-Duitsch. Het zou voor Duitschland gemakkelijk zijn de waarheid i van deze verklaringen te ondervinden, op welk oogenblik ook. Wanneer Duitschland dat niet doet, komt dat omdat zijn gedaclr» i ten zich langs andere lijnen bewegen-

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1