YSCOLA'S dj2 cUiLccdM&e VotA adCe jaakyetyclm LFID5CH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 23 October 1936 gemengd nieuws Burgerlijke Stand van Leiden Ernstig mijn-ongeluk in Frankrijk. LAND- EN TUINBOUW Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité. Dobbefmann lekker..man! THIJS IJS VINDT DEN VERLOREN ARMBAND herkomst van ondeugdelijke worst ontdekt. Groote voorraden te Ouder- en Nieuwerkerk aan den IJssel. Reeds geruimen tijd heeft men gecon stateerd, dat op de markten te Rotterdam, Den Haag en Hilversum worst verkocht werd. waarvan de kwaliteit verdacht was. Controleurs van de Landbouw-crlslswet hebben naar aanleiding van verschillende klachten een onderzoek ingesteld en gis teren hebben zij te Ouderkerk en Nieuwer kerk aan den IJssel een goeden slag ge slagen. Bij de worstfabrikanten F. T. S. en A. D. hebben zij een partij van ruim 1500 K.G. rleesch in beslag genomen, dat niet alleen niet was gekeurd, maar dat ook volkomen ondeugdelijk bleek te zijn. Tegen de beide fabrikanten is proces-verbaal opgemaakt ter zake van frauduleus slachten, 't voor handen hebben van ongekeurd en ondeug delijk vleesch en het feit, dat de slacht plaats niet voldeed aan de wettelijke be palingen. Bij den worstfabrikant S. te Ouderkerk a. d. IJsel namen de controleurs 800 K.G. vieesch in beslag. Tdfen zij het bedrijf be traden leek alles volkomen In orde te zijn. Aan een der zijden van de schuur stond een werkbank tegen een houten schot. Deze werkbank bleek opklapbaar te zijn. Men stelde een zeer nauwkeurig onderzoek in en dat leidde tot de ontdekking van een groote geheime bergplaats. Het schot achter de werkbank bleek n.l. eveneens opklapbaar te zijn. De scharnieren waren zoo vernuftig aangebracht, dat ze niet te zien waren. Toen echter de wand werd opgeklapt, kwam er een opening vrij, waardoor men een groote bergruimte kon bereiken. De stank in deze ruimte was ondraag lijk. De geheele vooorraad vleesch is in be slag genomen. De fabrikant bekende, dat hij dit vleesch in voorraad had om het te verwerken tot worsten of hammen, die hij later ging verkoopen. Eveneens gaf hij toe reeds geruimen tijd op de Rotterdamsche markt zijn worsten en hammen te hebben verkocht, afkomstig van ongekeurd vleesch. In Nieuwerkerk aan den IJssel werd eveneens een geheime bergplaats met be dorven vleesch gevonden. Hier lag niet minder dan 700 K.G. vleesch van zes zieke runderen en twee varkens waarvan vast staat dat er zeker een aan pest dood ge gaan is. Ook dit vleesch was voor worstbereiding bestemd! (Tel.) o DE BRANDEN TE HEDEL. 955 (Ingez Med.) MOTOR TEGEN VRACHTWAGEN. Op den Purmerweg in Tuindorp Nieu- wendam te Amsterdam kwam gisteravond een 37-jarlge motorrijder uit Naarden In botsing met een vrachtauto. Bij het ma ken van de bocht naar links reed de motor den vrachtwagen, die uit tegenovergestelde richting van het Purmerplein kwam, ln de flank aan. De motorrijder werd uit den zadel geworpen waardoor hij hoofd- en armwonden opliep. De Geneesk. Dienst vervoerde hem naar het Wilhelmina-gasthuis, Het motorrijwiel werd vrijwel geheel vernield. Twee arrestaties. Dinsdagavond hebben te Hedel resp. in cm hooiberg van den landbouwer Aart van Driel en in een geheel met graan gevulde schuur van den landbouwer H. van den Heuvel, branden gewoed. In verband met het feit, dat. de boerderijen van beide land bouwers op 1'/= K.M. afstand van elkaar liggen, is het vermoeden gerezen, dat brandstichting niet geheel uitgesloten moest worden geacht. Dit vermoeden werd nog bevestigd door het feit, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van de branden een man bevond, die zich bij den vorigen brand aldaar, ongeveer twee weken geleden, op verdachte wijze had opgehouden. De poli tie is toen in deze richting haar onderzoek begonnen en dit leidde tot de arrestatie van den recidivist M. van S., en de 36-ja- rige vrouw p. v.d. B., beiden uit Den Bosch. IN ONGEBLUSCHTE KALK GEVALLEN. Iemand verleent hulp met een emmer water Een zoon en een knecht van den stuca- door Speekman te Steenwij k, overkwam gistermiddag een zeer eigenaardig ongeluk. In de -werkplaats gleed een van hen op den betonnen vloer uit. terwijl de ander dezen Wachtte vast te houden. Beiden vielen in een kelder met on- gebluschte kalk. Een der omwonenden gooide bovendien nog een emmer water over hen Uit, wat natuurlijk een geheel verkeerde uitwerking had. Nadat een geneesheer hen had behan deld met olie, leek de toestand iets beter, ofschoon beiden overdekt waren met brandwonden en de zoon tot nu toe met Ceen zijner oogen iets kan zien. DE AANGESPOELDE SLOEP VAN DE OKEANIS. Thans is met zekerheid vastgesteld, dat de sloep gisternacht aangespoeld aan het Noordwijksche strand, afkomstig is van het Grieksche stoomschip Okeanis. De sloep bevatte eenige goederen, meerendeels den Kapitein toebehoorende. Zij is prijs gegeven bil het overgaan op het Grieksche stoom- Rhip Belgion. aanvaring op de nieuwe maas. Het vertrekkende Itgliaansche stoom- *°mp „Africana" is gisteren tegen den avond op de Nieuwe Maas in aanvaring ge- Komen met het aan boei 24 gemeerd lig- sende Noorsche stoomschip „Trym". Het anker van de „Africana" drong ter noogte van de waterlijn midscheeps in den wand van de „Trym", terwijl de andere 48i Van ke' anker in de voorpiek van de 12? lcana" zelf terecht kwam. Beide sche- I w.nHmaakïen water, doch de bemanningen I trelj'en Ze" de n 00(1 i ge voorzieningen ongelukken zijn bij de aan- n «niet Noorgekomen. vosf- eana" ls voorloopig naar boei 25 st7eli?eerd' 'n afwachting van het ver- dlghetó Van 6611 certlïicaat van zeewaar- FELLE BRAND Tt FRANEKER. Eergisteravond werd een begin van brand ontdekt in de achterwoning van notaris K. Bijlsma te Franeker. Men meende met een klein binnenbrandje te doen te hebben en trachtte het vuur met emmers water te blusschen. De brand was uitgebroken op het studeerkamertje van de dochter van den notaris. Toen men evenwel ln dit ver trekje het vuur meester meende te zijn, bleek ook de kamer ernaast in lichter laaie te staan, en werd in allerijl de brand weer geroepen. Enorme watermassa's spoot de brand weer in de vuurzee, maar de vlammen gre pen hoe langer hoe meer om zich heen. Toen ten slotte een stuk van het pand inviel, kon men den vuurhaard beter be strijden, met het gevolg, dat men het vuur vlug meester was. Het geheele woonhuis was toen echter door vuur en waterschade zoo goed als vernield. Ook de meubelen zijn vrij zeker alle verloren, want wat door het vuur gespaard bleef, is door de enorme watermassa's algeheel bedorven. De oor zaak van den brand ls niet bekend. „Hbld." o BUITENLANDSCH GEMENGD. 21 dooden, 4 gewonden. In een castine-mijn in de gemeente Cauvicourt op 16 K.M. van Falaise heeft zich gisteren een verschrikkelijk arbeids ongeval voorgedaan, dat 21 arbeiders het leven heeft gekost en vier arbeiders ver wondde. De toedracht van het ongeluk was als volgt: „Castine" is een soort kalksteen, die met ijzererts wordt vermengd om het smelten te vergemakkelijken. Teneinde de castine-steen te doen sprin gen gebruikt men gemeenlijk vloeibare luchtpatronen, die op geregelden afstand van elkaar worden geplaatst en met een Bickford-leiding worden verbonden. Tusschen het oogenblik, waarop de lont wordt ontstoken en dat, waarop de ont ploffing ontstaat, verloopen meestal twin-: tig minuten. Ditmaal echter deed de ont ploffing zich veel sneller voor. met boven vermeld noodlottig gevolg. HET AVONTUUR VAN DE GIRL PAT. Beide beklaagden veroordeeld tot dwangarbeid. De jury heeft gisteren kapitein Frank Osborne en zijn broer James schuldig be vonden aan poging tot diefstal van het aan de zorgen van den eersten bekl. toever trouwde schip Girl Pat. en hen, met in aanmerking neming van verzachtende om standigheden. veroordeeld tot respectlevellik l'/j jaar en 12 maanden dwangarbeid. De jury was na 40 minuten reeds tot overeenstemming gekomen De Osborne's ziin niet gevangen geno men en hebben 14 dagen den tijd om hoo- eer beroep aan te teekenen EEN BRAND, DIE VIJF WEKEN GEDUURD HEEFT. Te Tokio is een brand, die vijf weken geduurd heeft, eindelijk gebluscht. Het vuur was uitgebroken in een steenkool opslagplaats in de wijk Foekagawa. waar het door zelfontbranding na regenval ont slaan is op 17 September. De eerste brandweeraldeeling, die ter plaatse arriveerde, begon het blusschings- werk met water op de kolen te werpen, hetgeen echter tengevolge had. dat het vuur nog eens zoo fel ontbrandde. Men ging toen over tot het weghalen van den nog niet aangetasten kolenvoor- raad. De totale schade wordt geraamd op 20.000 yen. TREIN GRIJPT AUTOBUS. Acht dooden, veertig gewonden. Op de Roemeensch-Tsjechische grens heeft een trein een autobus gegrepen, die juist passeerde. Acht personen werden daarbij gedood, veertig gewond. Verschei dene gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. Algemeene vergadering te 's-Gravenhage. GROOTE BRAND IN EEN POOLSCH DORP Gisternacht is brand uitgebroken in een dorp in het district Biala Podlaska. 21 woonhuizen en meer dan 30 schuren werden een prooi der vlammen. Een groote hoe veelheid vee kwam in de vlammen om. SCHEEPSRAMPEN DOOR TAIFOEN. Vele slachtoffers. Aan de zuidpunt van Karafto op Sacha- lin is het 1000 ton metende s.s. „Aisioe Maroe" gestrand. Het te hulp gesnelde red- dingsschin ..Oera" is in den taifoen gezon ken. waarbij de bemanning van 35 koppen verdronk. De ..Aisioe Maroe" wordt thans eveneens vermist. Aan de westkust van Hok kaido is voorts tengevolge van den taifoen een 10.000 ton metend steenkolenschip gestrand. Kent U de Ibis-pijp? 2oo niet, vraagt Uw winkelier. 964 (Ingez Med.) HIT HET RAAM GEVALLEN. ,rï,0?toende oorzaak is een 48-jarige ventuLVi 1 raain gevallen van de derde 174 St® van perceel Admiralengracht Zeer Amit«dam l^'»2ulfvZoerdZ" 11331 hEt W"- 13. BU dit verhaal van Happus Kikkerlt begreep ons- Thjjsje daadlijk dit; de elf. waar deze watergeest nu over sprag. was bij-het eendenvrouwtje onder dak! Beter had hij 't- zich niet kunnen wen- schen. Maar de watergeest dacht, dat zij was ontvoerd door men- schen; daarom had hij, vóórdat 't meisje 't kon voorkomen, plots haar armband in het water meegenomen! Thijs ijlde naar het huisje van de eendenvtouw, en riep: - „Breng mij dat elfje, .gauw!" Al heel vlug ging nu het deurtje open, en daar kwam het eendje met de elf naar buiten loopen. „Ben jij", vroeg Thijs de elf. „ontsnapt aan gindsche waterplas?" „Ja", zei het elfje zacht, „ik ben verdwaald terwijl 'k aan 't wand'len was „Welnu ik breng je t'rug naar Happus Kikkerit hee! vlug", sprak Thijs. - En 't eenden-vrouwtje kwaakte heel verheugd: „Ik dank u wel hoor, mijnheer IJs". In het gebouw van de Staten-Generaal te 's-Gravenhage werd heden de 26ste al gemeene vergadering gehouden van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Co mité. Nadat de voorzitter, de heer J. L. Nyslngh, de aanwezigen had verwelkomd, wees hij er op dat ten aanzien van de landbouw kan worden getuigd, dat zich langzamerhand een verbetering van het prijspeil heeft doorgezet. Op grond van statistische gegevens heeft men berekend, dat er in 1936/37 een tarwe-tekort dreigt. Meestal valt dit nog wel wat mee. Bij op- loopende prijzen komen dikwijls uit hoe ken en gaten nog aanzienlijke voorraden te voorschijn. Een feit is echter, dat de tarweprijzen in September 1936, vóór het loslaten van den gouden standaard 1/3 hooger waren dan in de overeenkomstige maand van 1935. Op een aanzienlijk lager prijspeil bewogen zich de prijzen der voe- dergranen. In de afgeloopen maand waren de gerst en roggeprijzen pl.m. 20% hooger dan voor den laatsten oogst, d.w.z. in Juli. Voor den verbouw van tarwe waren de vooruitzichten minder goed. De richtprijs voor dit product ad f. 9.— per 100 K.G. was beslist te laag. Met grooten aandrang is den minister van Landbouw en Visscherij verzocht tot een verhooging van den richt prijs tot het oorspronkelijk peil over te gaan. Daartoe bleek de bewindsman aan vankelijk niet bereid. Tenslotte heeft hij er echter in toegestemd de richtprijs van f. 9.— per 100 K.G. niet te doen gelden voor 1 Febr, 1937 doch reeds per 1 Sept. 1936, wat neerkomt op een richtprijsverhooglng van ongeveer f. 0.50 per 100 K.G. Een zeer verheugend feit ls voorts, dat de kansen voor den afzet van aardappel meel door de stijging van den prijs van het concurreerende product, het maismeel. zeer zijn verbeterd. De veehouderij, zoo vervolgde spr., is nog verre van loonend te achten. Was eenige weken geleden een verhooging van de veeprijzen te cpnstateeren, thans be hóórt deze ook weer tot het verledén. Door de waardedaling van onzen gulden is de toestand van de veehouderij veel on gunstiger geworden. Terwijl melk, zuivel- i producten, varkensvleesch, spek en eieren niet duurder mochten worden, moesten de veehouders en de gemengd bedrijven da delijk voor de voederstoffen een hoogeren prijs betalen. Intusschen valt het niet te ontkennen, dat de verlaging van den prijs van den boter voor den consument, waaruit de toe slagvermindering rechtstreeks voortsproot mede in het belang van den boer was, door vermeerdering van den binnenlandschen afzet van boter. Echter heeft de regeering ook de heffing op margarine verlaagd, terwijl zij door verhooging der heffing op oiiën en vetten het zelf-maken van mar garine door' de huisvrouwen heeft trach ten tegen te gaan. Van een loonend bedrijf kan ook bij de varkenshouderij nog niet worden gespro ken. Op herhaald aandringen heeft de re geering tenslotte ingezien, dat de varkens houder. die zijn varkensstapel had aange past aan de behoefte niet de dupe mocht worden van een tijdelijk overmatigen aanvoer van slachtvarkens. Door de over- tallige varkens uit de markt te nemen, heeft zij hare bemoeiingen met de var kenshouderij voorzien van het onmisbare sluitstuk. Alleen de prijs, waarvoor de var kens worden overgenomen, kan weinig vol doening schenken. Wat de pluimveehouderij aangaat, kan worden opgemerkt, dat deze belangrijke tak van bedrijf, mede dank zij de toege paste teeltbeperking weer eenigermale loo nend was geworden. Intusschen heeft de prQsverhooging der voedergranen ook hier een zeer ongunstigen invloed. Voor den tuinbouw was hét een slecht jaar. De bedragen, welke via de clearing voor den export van tuinbouwproducten, evenals overigens voor den zuivel en der, eierenexport konden worden beschikbaar gesteld, waren zoo klein, dat er weder ge regeld groote partijen tuinbouwproducten doordraaiden en moesten worden vernie tigd of voor regeeringsrekenine worden geconserveerd. Reeds meermalen is het echter voorge komen, dat de belangen van onzen land- bouwexport werden achtergesteld bij die van den industrieelen export. Zulks schijnt een gevolg van de over het departement van handel en nijverheid vaardig gewor den geest van industrialisatie. Een uitvloeisel van dezelfde mentaliteit, welke ook in de kringen der industrieele groot-werkgevers wordt gevonden, is, dat men aan die zijde steeds weer terugkomt np den geweldigen druk, welke door de landbouwsteunmaatregelen op ons volk zouden worden gelegd, doch geen oog blijkt te hebben voor de prijsverhoogendc werking der invoercontingenteering van industrieele artikelen. De heer Nyslngh sprak tenslotte de hoop uit, dat het Nederlandsche volk en zijn vertegenwoordigers, maar bovenal onze re geering doordrongen mogen zijn van het inzicht, dat de landbouw uit hoofde van zijn fundamenteele beteekenis voor onze volkswelvaart recht heeft op een kracht dadige bevordering zijner belangen, omdat ten miskenning onherroepelijk zou leiden tol een nationale ramp. Vervolgens hield prof. dr. G. Minder- houd een inleiding over de voorwaarden voor een blijvende grootere welvaart van den boerenstand. GROENTEN- EN FRUITTEELT GEWASSEN. De stand op 20 October. De weersomstandigheden zijn sinds de vorige berichtgeving niet onverdeeld gun stig geweest voor de ontwikkeling der groenten- en frultteeltgewassen. De tempe ratuur onderging een sterke daling en be droeg ln de eerste veertien dagen van Octo ber 4 gr. beneden normaal. Tot dién datum kwamen herhaaldelijk nachtvorsten voor, welke aan enkele gewassen, zooals andijvie en bloemkool, schade toebrachten. Mede in verband met de regens in September komt bij druiven nogal het verschijnsel van lam- steligheid voor. Andijvie. Hoewel het gewas sinds de vo rige berichtgeving geleden heeft door het optreden van nachtvorsten, ls de stand nochtans goed te noemen. Bloemkool staat er in Noord-Holland goed voor; in Zuid-Holland en op de Zuid-Hol- landsche eilanden heeft het gewas zidh echter matig ontwikkeld. Boerenkool vertoont een goeden tot zeer goeden stand. Koolrapen, waarvan de teelt vooral in Friesland wordt uitgeoefend, geven goede oogstverwachtingen. Roode kool. Sinds de vorige berichtgeving zijn de vooruitzichten verbeterd; in West- Friesland zijn zij nog zeer matig, aan den Langendijk en omgeving, alsmede op de Zuid-Hollandsche eilanden en elders, is de stand goed. Witte en savoyekool staan er thans in het algemeen goed voor. Spruitkool ontwikkelde een goed tot zeer goed gewas. Prei. Ook ten aanzien van dit gewas zijn de verwachtingen goed te noemen. Schorseneren vertoonen een goeden stand. Druiven. De var. Black Alicante en Gros Colman leveren algemeen een oogst van zeer goede kwaliteit. De var. Frankenthaler heeft te kampen met lamsteligheid, waar door de stand minder goed is dan van de ■hierboven genoemde variëteiten. VOELDE ZICH ELLENDIG. Nu rheumatische pijnen verdwenen en goede humeur teruggekeerd. Gekweld te worden door spit, jicht of rheumatische pijnen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts tenminste! Hier is een be kentenis, die voor zichzelf spreekt. „Voordat ik Uw merkwaardig Kruschen Salts nam, voelde ik mij oud en ellendig. Ik had aanvallen van spit in mijn rug, rheumatische pijn in mijn beenen, knieën en één arm, en zenuw-rheumatiek van mijn rechterschouder langs mijn geheelen arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon ik met 's ochtends in mijn eerste kop thee Kru schen Salts te nemen. Spit en rheumati sche pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak van gezondheid. Mijn vrouw zegt dat ik geheel verjongd ben en onlangs werd nog bij een oud-leerlingen-diner van mijn school door verscheidene „veteranen" in hun toespraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor menschen op mijn leef tijd (60) is Kruschen Salts een zegen." A. B. te W. Rheumatische pijnen ontstaan maar al te dikwijls door onvoldoende verwijdering van afvalstoffen uit het lichaam, waar door schadelijke stoffen als urinezuur ge legenheid krijgen zich op te hoopen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, op geheel natuur lijke wijze aan tot actievere werking, zoo dat de gevaarlijke afvalstoffen snel en afdoende worden weggevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, Uw rheumatische pijnen zullen langzaam maar zeker ge heel ophouden, om niet meer terug te keeren. 956 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f.0.40, f. 0.70 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Ingez. Med.l geboren Elisabeth Wilhelmina, d. v. J. J. Lardé en J. W. Chr. de Jong Gertrudis Johan na, d. v. G. A. Smit en P. Klapmuts Pe ter Johan, z. v. P. H. Bodenstaff en M. H. Heijkoop. ONDERTROUWD. J. H. Slootweg jm. 26 j. en W. P. Wijk- mans jd. 24 j, J. D. Slegtenhorst jm. 26 j. en H. Fijnenbuik jd. 23 j. H. F. v. d. Horst jm. 28 j. en M. Gaasterland jd. 22 j. OVERLEDEN. J. P. v. Berge Henegouwen m„ 46 J. G. A. Righart van Gelder, z., 37 j. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11