JECOVITOL 775ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 October 1936 Derde Blad No. 23490 BINNENLAND Prins Bernhard officier der blauwe huzaren. Het aantal motorrijtuigen neemt af. Crisismaatregelen drukken zwaar op het slagersbedrijf. Steun aan de groote zeevisscherij. UIT NED. OOST-INDIË. LAND- EN TUINBOUW SPREEKCEL Vermoedelijke benoeming bij het eerste regiment Op den dag van zijn huwelijk met prinses Juliana zal Prins Bernhard zoo verneemt de „Tel." gekleed zijn in de uniform van officier der blauwe buzaren. Dat zal dus dc eerste uiter lijke manifestatie zijn van 's Prinsen opneming in het korps officieren der Nederlandsche landmacht. Vermoedelijk zal de Prins worden be noemd bU het eerste regiment huzaren dat onder commando staat van den luite nant-kolonel K. G. van der Mandele en dat is samengesteld uit 't eerste half-regl- ment huzaren te Amersfoort en het vierde half-reglment huzaren te Deventer. In welken rang de Prins zal worden benoemd is nog niet bekend. Zijn particulier secre taris, jhr. ir. W. G. Röell, behoort als reserve-eerste-luitenant eveneens tot het eerste regiment huzaren. De bedrijfskosten zijn te hoog. En de benzineprijs wordt weer verhoogd. Door de Alg. Ned. Verkeersfederatie is een adres gericht aan den minister van ilnanciën, waarop meegedeeld wordt dat de benzineprijs, volgens opgave der benzine- maatschappijen, dezer dagen met 1 cent per liter zal moeten worden verhoogd. Tal rijke bedrijven zien dus hun kosten weer stijgen en dat verhoogt ook weer de pro ductiekosten, enz. Een dergelijke prijsstijging moet in het bijzonder ten aanzien van levensmiddelen en andere eerste levensbehoeften, bij de distributie waarvan de auto een groote rol speelt, zeer bedenkelijk worden geacht. Compensatie van de onvermijdelijke prijsverhooging der benzine door een over eenkomstige verlaging van het bijzonder invoerrecht op benzine zou daartoe naar onze meening het aangewezen middel zijn. Het benzineverbruik door het motorweg- verkeer bedraagt thans rond 500 millioen liter per jaar, zoodat een prijsverhooging i 1 cent per liter de lasten van het motorwegverkeer met niet minder dan f. 5 niliioen zou vermeerderen. Het behoeft nauwelijks nog onder de aan dacht te worden gebracht, dat door de steeds toenemende op het motorwegverkeer drukkende lasten de ontwikkeling van dit verkeer daarvan in stijgende mate den te rugslag heeft ondervonden. Het accres van het aantal motorrijtuigen ten opzichte van het voorafgaande Jaar daalde van 1930 tot 1934 van 11.6'/. tot 4,4'/.: van 1934 op 1935 veranderde het in een decres van 1.9°/o. Het volgende staatje, aangegeven de aan tallen personenauto's, autobussen en vrachtauto's in 1934, 1935 en 1936, volgens de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek, toont een gestage achteruit gang van het motorrijtulgenpark. volgens belasting- kaarten ln tijdvak Aantal 1 Aug. 1 Aug. Mel en Juni 1934 1935 1935 1936 Personenauto's 90.088 88.293 89.575 87.619 Autotmasen 3.81'i 3.794 3.754 3.694 Vrachtauto's 49.951 47.160 45.662 44.541 Aangezien deze vermindering van het aantal motorrijtuigen niet alleen in econo misch. doch ook in fiscaal opzicht, zeer be denkelijk moet worden genoemd, dient een verdere achteruitgang van het motorweg verkeer in ieder geval en zoo spoedig moger lijk te worden tegengegaan. Hierbij mag bovendien niet uit het oog totden verloren, dat een prijsverhooging dei benzine ook de luchtvaart en de scheep vaart zal treffen. Voorts vestigen wij aldus het adres aandacht van Uwe Excellentie op het feit, dat in Frankrijk en Zwitserland, waar evenals bij ons, de munt een waardever andering heeft ondergaan, reeds voor ver schillende artikelen een vermindering van invoerrechten is vastgesteld. Ten aanzien van de brandstof voor motorrijtuigen ont manen wij aan het Journal Officiel van 3 petober jj, Bo. 232, dat in Frankrijk met Ingang van genoemden datum het invoer recht op benzine verminderd is van frs. w.85 tot frs. 40.50 en voor gasolie van frs. 8110 tot frs. 26.40, beide per 100 liter. Ten slotte meenen wij er op te mogen V'izen, dat in 1931 in de Memories van Ant woord op de Voorlooplge Verslagen der Tweede en Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp, strekkende tot een tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op 'anzine door de Regeering in uitzicht werd Besteld. dat bij eventueele verhooging van Jw prijs der benzine het tarief der hef- hng zou worden herzien. Buitengewone vergadering Ned. Slagershond te Utrecht. De buitengewone moeilijkheden, welke het slagersbedrijf ondervindt hebben den Ned. Slagershond aanleiding gegeven giste ren een buitengewone ledenvergadering te houden in het gebouw „Tivoll" te Utrecht, j NIEUWE RUILVERKAVELINGSWET. Voorziening in cenige leemten, door de practijk aan 't licht gebracht. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen omtrent ruilverkaveling. Aan de toelichting is ontleend: De ruil- verkavelingswet heeft aan de verwachtin gen. welke zij wekte, beantwoord. Ook de ruilverkaveling zelf heeft in de practijk van de uitvoering der wet voldaan. Uiteraard heeft de practijk van de uit- Bij de regeering in voorbereiding. Naar wij vernemen is bij de regeering ltn maatregel in overweging, waarbij aan °e z.g.n. groote zeevisscherij (trawlvls- fvherlj) steun zal worden verleend. Hoewel ™n ons omtrent den vorm, waarin deze licM? zal w°rden verleend, nog geen in entingen kon verstrekken, meenen we te ?at 1161 T>eclrag, dat aan de groote r7ku u erii ten goede zal komen om en miïidubbele zal zijn van hetwelk bij 31 a ie beschikking van 26 Augustus in j de kleine zeevisscherij is verleend, 40 000 groot was. int? .uj-slissing der regeering kan binnen- tegemoet worden gezien. (Hbld.) men dat, hoewel eenige verlichting is be reikt door de intrekking der crisisheffing op varkens d.d. 7 Oct., de overige crisis- lasten en -maatregelen nog te zwaar druk ken om een eenigszins loonend bedrijf mo gelijk te maken. Vermindering van deze crisislasten en daarnaast stopzetting van de overheids distributie van vleesohproducten in gecon- serveerden vorm vormden dan ook de eer ste punten van het urgentieprogram, welke door den secretaris, den heer Th. Cuiper werden toegelicht, nadat de Bondsvoor zitter, de heer E. Weima te Leeuwarden de drukbezochte bijeenkomst had geopend. De voorzitter zeide dat het ongetwijfeld mede aan de actie der Bonden te danken is, dat een derde afslachting van rundvee niet heeft plaats gevonden. Niettemin moet in tegenstelling met een schrijven van den Minister, waarin de bewindsman zegt, dat met de wenschen van den Slagershond voortdurend ernstig rekening is en zou worden gehouden, geconstateerd worden dat de slagersbelangen steeds weer aan an dere belangen zijn opgeofferd. Behalve onder de crisislasten zucht het slagersbedrijf onder een ongelijke concur rentie van het grootbedrijf, is het vak ziek door overbezetting en ongebreidelde con currentie als gevolg daarvan, door bevoor rechting van anderen. Rijk geworden bacon- zouters, schaarschte van slaohtvee, zielto gend slagersbedrijf, ziedaar de resultaten der crisispolitiek, zoo riep de voorzitter uit onder instemming der vergadering. Alle vakkundige adviezen uit vakkringen heeft de Regeering naast zich neergelegd. Het eerst noodige acht de spreker thans om de crisisheffing ook op rundvee en vet op te schorten, opdat de slagers loyaal hun toe zegging kunnen houden om niet tot prijs verhooging van deze eerste levensbehoef ten te hoeven overgaan. Echter was juist 's morgens voor de ver gadering een schrijven van den Minister ontvangen, waarin een daartoe strekkend verzoek wordt afgewezen, op grond dat de gelden uit deze heffing niet ontbeerd kun nen worden. Tenslotte wees de voorzitter er op, dat ook het bedrijf zelf niet vrijuit gaat en dat het kwaad in eigen kring, sloopende con currentie etc., niet minder bestrijding ver dient dan de lasten van overheidswege op gelegd en de beunhazerij, door de onvolko menheden der huidige vleeschkeuringswet mogelijk gemaakt. De rede van den voorzitter lokte heel wat gedachtenwisseling uit. De wensdhen der vergadering werden ten slotte neergelegd in onderstaande motie: De Nederlandsche Slagershond, op 21 October in grooten getale in buitenge wone ledenvergadering te Utrecht bij een ter bespreking van den noodtoe stand in het slagersbedrijf. aanvaardende het urgentie-program- ma van het Bondsbestuur om tot betere bedrijfstoestanden te komen, spreekt zijn diepe teleurstelling uit over de houding der Regeering, wijl deze het volksvoedsel vleesch en vet zwaar blijft belasten met crisisheffing en omzetbelasting, ondanks de stijging der rundveeprljzen gedurende het heele jaar 1936, doet alsnog een ernstig beroep op de Regeering om de heffing op rund- en kalfsvleesCh en vet af te schaffen en zoo de Regeering aan dit verzoek geen gevolg geeft, zij alsdan den slager toe sta, om de vleesch- en vetprijzen te herzien naar de thans geldende vee- prijzen, welke herziening hoogst nood zakelijk is. gaat over tot de orde van den dag. Het urgentieprogram van de Slagers bonden, behalve afschaffing van heffingen en stopzetting van overheidsdistributie van vleesohproducten in geconserveerden vorm vragende tegengaan van overmatige vesti ging in het bedrijf en van sloopende con currentie, alsmede spoedige indiening van het wetsontwerp tot wijziging der vleesch keuringswet, werd aangenomen. Het laatste punt werd toegelicht door het hoofdbestuurslid, den heer Prulksma, de overige door den Bondssecretaris, den heer Cuiper. Een belangrijk punt was nog het vol gende: Nu er een wijziging van de accijnswet op het geslacht in voorbereiding is, heeft de vergadering zich beraden over het door den Bond aan den Minister van Financiën uit te brengen advies, speciaal wat aangaat de wijze van de accijnsheffing. Tot dusverre vindt de aangifte voor den accijns plaats volgens getaxeerde waarde van het stuk rundvee. Achten de belastingambtenaren de aangegeven waarde te gering, dan hebben zij het recht, tot benadering van het vee over te gaan. Dit benaderingssysteem vormt een ernstige grief van den slager en kan hem in groote ongelegenheid brengen. In de plaats van het huidige systeem werd door het Hoofdbestuur voorgesteld aan den Minister te verzoeken een vasten norm als accijnsbedrag voor de verschillen de diersoorten aan te nemen. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Daarna sloot de voorzitter de zeer druk bezochte bijeenkomst. o OVERZICHT VAN DE INGEVOLGE DE INVALIDITEITSWET EN DE OUDER DOMSWET 1919 TOEGESTANE RENTEN. Op 1 September werden 34187 weduwen- renten en 13921 weezenrenten krachtens de Invalidlteitstwet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 116166 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 51398 personen een Inva- liditeitsrente, als bedoeld ln artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 122301 personen in het genot eener als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden p. week. In deze ^vergadering^ is tot uiting geko- voering der ruilverkavelingswet eenige leemten aan het licht gebracht. Het belang, hetwelk openbare lichamen bij een ruil verkaveling. en de belangstelling, welke landbouwvereenigingen voor het instituut koesteren, deed de behoefte gevoelen aan een bepaling, krachtens welke ook deze rechtspersonen een aanvraag tot ruilverka veling zouden kunnen indienen. Na de ver gadering van eigenaren, waarin tot ruilver kaveling is besloten, kan volgens de be staande regeling geen onroerend goed meer in het blok worden opgenomen. Toch blijkt vaak pas daarna, hetzij van de zijde van een naburigen eigenaar, hetzij van de zijde van de centrale commissie, de wenschelijk- heid om niet tot het blok behoorende on roerende goederen daaraan toe te voegen Met de uitvoering van het plan van we gen en waterloopen kan thans eerst een aanvang worden gemaakt, wanneer het plan van ruilverkaveling uiteindelijk vast staat. Werd in de practijk tot op dit tijdstip gewacht, dan zou de uitvoering van elke ruilverkaveling ernstig stagneeren. Men be helpt zich thans door te trachten de toe stemming der eigenaren, over wier terrein de wegen en waterloopen moeten worden aangelegd, voor een voortijdige uitvoering te verkrijgen. Deze en andere, van minder beteekenis te achten, leemten tracht het wetsontwerp aan te vullen. Behalve leemten hebben zich bij de uit voering der rullverkavelings-wet ook on duidelijkheden geopenbaard. Hierin wordt thans ook voorzien. Hr. Ms. GEZANT TE BERLIJN. Blijft nog slechts korten tijd zijn post bekleeden. DE HALFWEKELIJKSCHE DIENST DER K. L. M. OP INDIE. Belangrijke vervoersresultaten. Daar de halfwekelijksche dienst op 12 Juni van het vorig jaar Is ingegaan, is het thans voor de eerste maal mogelijk, door het derde kwartaal van 1935 te vergelijken met dat van 1936, om na te gaan, welke ontwikkeling de halfwekelijksche dienst vertoont. Deze vergelijking valt zeer gun stig uit. Het aantal passagiers-kilometers is gestegen met 39»/i pCt., de briefpost in ton- kilometers steeg met 17.7 pCt., het goede renvervoer in ton-kilometers met 58.1 pCt. en de totaal verkoop in ton-kilometers met 32.4 pCt. De bezettingsgraad der vliegtuigen steeg tot het zeer hooge gemiddelde van 86.3 pCt., waarmede practisch de grens is bereikt en met het heden gebruikte mate rieel geen stijging van vervoer van eenig belang meer kan worden verwacht. Immers het betalend vervoer, dat geweigerd moet worden uit gebrek aan laadvermogen be draagt 60 pCt. van hetgeen ten vervoer kan worden aangenomen. VEILIGHEIDSWEEK DER K. N. A. C. Van 26 tot 31 October. Voor de zesde maal roept de K.N.A.C. door middel van een veiligheidsweek alle weggebruikers in het geweer om de ver keersveiligheid te bevorderen. Ditmaal zal deze veiligheidsweek gehouden worden van 2631 October. Terwijl van overheidswege zeer veel wordt gedaan om door middel van voorschriften en bepalingen het moderne wegverkeer in juiste, en vooral veilige banen te leiden daarvan getuigen de laatste wijzigingen van het Motor- en Rijwielreglement en ook de aanleg van goede, volgens moderne begrip pen gebouwde wegen, blijft boven dit alles toch de groote moeilijkheid uitsteken, hoe en op welke manier de weggebruiker zelf in dit geheel van noodzakelijke veiligheids problemen kan en moet worden betrokken. De veiligheid in het verkeer hangt niet alleen af van de vraag door welke Wetten, Reglementen en Beschikkingen van den Minister van Waterstaat de weggebruiker in zijn verkeersvrijheden wordt beknot, doch welke de nuttige lessen zijn. welke hij voor zijn gedrag op den weg daaruit kan putten. Het persoonlijke element speelt in het verkeer een zeer groote rol, zoo niet de grootste. Want ondanks alle reglementen en voorschriften kan de weggebruiker fou ten maken, welke van zeer grooten invloed kunnen zijn op de gevaren, welke daaruit, als gevolg van het steeds intensiever wor den van het verkeer, noodzakelijkerwijs moeten ontstaan. Welke ook de oorzaak moge zijn, toch blijft ten slotte het feit bestaan, dat de vele verkeersongevallen schade berokkenen in geld en maatschappelijke ellende en persoonlijk verdriet, welke naar mensche- lijke berekening niet zijn te schatten. Daar aan kunnen wetten en straffen niets of althans slechts ten deele iets veranderen. Het is daarom noodzakelijk, dat in de voornaamste plaats getracht wordt den verkeersmensch op te voeden en rijp te maken voor zijn plaats in het verkeer. Het is noodig dat ieder die, op welke wijze dan ook, in het verkeer van dezen tijd een plaats inneemt, weet welke groote verant woordelijkheid daarmede op zijn schouders komt te rusten. Ongelukken zullen altijd blijven voorko men. En daarmede komen wij dus vanzelf aan het groote vraagstuk van de veilig- heldspropaganda, telkenjare belichaamd in de Veiligheidsweek der K.N.A.C. Dat deze Veiligheidsweek telken jare in het einde van de maand October wordt ge houden, spruit voort uit het feit, dat juist in dezen tijd steeds de eerste voorboden verschijnen van ernstige verkeersgevaren, als daar zijn: vallende bladeren, mist, re gen, sneeuw, ijzel en wat al niet meer, dat iederen weggebruiker tot extra voorzichtig heid moet nopen. De korte dagen en lange avonden hebben tot gevolg, dat het ver keer zich veelal in donker moet afwikke len. waardoor de gevaarsfactoren niet on aanzienlijk worden vergroot. Daarop in het algemeen de aandacht te vestigen is mede een der redenen, welke tot het organisee- ren van deze Veiligheidsweek hebben ge leld. GEEN VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN. Tengevolge van den storm der laatste dagen is de Scheveningsche markt reeds vier dagen verstoken van den aanvoer van versche visch uit zee. De geheele schok- kervloot ligt stil. Als gevolg hiervan gaan dan ook de handelaren onverrichterzake naar huis. Ook de aanvoer van visch uit de Scan dinavische landen kan momenteel niet in de behoefte voorzien. Er is wel wat visch uit IJmuiden doorgezonden, hoofdzakelijk makreel, maar niet noemenswaard in ver houding tot de vraag. De prijzen liepen dan ook tengevolge van den geringen aan voer sterk op. Graaf van Limburg Stirum. De correspondent te Berlijn van de „N. R.Ct." meldt: Naar ik verneem, zal Hr. Mis. gezant te Berlijn, mr. J. P. graaf van Limburg Sti rum, na terugkeer van zijn verlof nog slechts korten tijd zijn post te Berlijn blijven bekleeden. OPLEIDING VOOR DIENSTBODE. De Regeeringspersdienst meldt: Op uitnoodiging van den minister van Sociale Zaken is in het departement van Sociale Zaken een conferentie gehouden, waar besproken is de vraag, of zou kun nen worden overgegaan tot de stichting van een Algemeen comité voor het organi- seeren van neutrale internaten ter oplei ding van meisjes tot dienstbode. In deze conferentie, die werd voorgezeten door den heer Meyer de Vries, hoofdinspec teur voor de werkverschaffing en waar aan verschillende organisaties deelnamen, is besloten over te gaan tot de instelling van een algemeen comité. Het voorzitter schap zal zeer voorloopig door den heer Meyer de Vries worden waargenomen en het secretariaat eveneens voorloopig door mej. Euwe, controleur van het cultureele werk bij het departement van Sociale Za ken. Verder hebben in het dageiijksch be stuur zitting mevr. J. MouthaanZimmer man. presidente van het Centraal Comité tot het organiseeren van spoedcursussen inzake dienstbodenopleiding in de provincie Noord-Holland, mevr. D. Oppenheimer Belinfante, secretaresse-penningmeesteres- se van de Nederlandsche Vereeniging van Hulsvrouwen en mej. T. van Andel. secre taresse van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Huispersoneel. DE VLIEGTUIGCONSTRUCTEUR KOOLHOVEN WEER NEDERLANDER. De Tweede Kamer heeft gistermiddag eenige naturalisatie-ontwerpen goedge keurd, waardoor o.a. verscheidene als Ne derlander geboren personen, die door een of andere oorzaak hun Nederlanderschap hadden verloren, de Nederlandsche natio naliteit terug krijgen. Tot hen behoort o.a. de Nederlandsche vliegtuigbouwer Frits Koolhoven, die, zoo als waarschijnlijk slechts weinigen weten, van Brltsche nationaliteit is. Koolhoven, die in 1886 te Bloemendaal werd geboren en in 1906 in Nederland zijn militairen dienstplicht vervulde, vestigde zich daarna in Engeland, waar hij de Brit- sche nationaliteit aannam. Sedert 1920 woont hij echter weer in Nederland, waar hij met een Nederlandsche vrouw huwde en directeur werd van de bekende Koolho ven-fabrieken te Rotterdam. MOEILIJKE VERKEERSSITUATIE BIJ 'T VIADUCT TE WASSENAAR. Gebleken is, dat de verkeerssituatie aan weerszijden van het viaduct in den rijks weg 's GravenihageWassenaar vanwege 't zeer toegenomen verkeer uiterst moeilijk is geworden, vooral vanwege het oversteken van voetgangers en het veelvuldige afslaan van het rijverkeer van de Zijdelaan (Mar lot) naar de Zijdeweg (Wassenaar) en om gekeerd. De K.N.A.C. heeft in verband hier mede aan den wegbeheerder verzocht voor voetgangers een verplichte overgang, bijv. in den vorm van een luchtbrug te doen inrichten en voor dit wegvak, dat als een uitgerekt kruispunt is te beschouwen, een inhaalverbod te bevorderen. Een afdoende verbetering zal naar vermeend, op den duur slechts kunnen worden verkregen door een systeem van liohtsignalen en drempels waarmede zoowel een vlotte als een veilige verkeersafwikkeling het beste zal zijn gediend. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van justitie zal morgen niet plaats hebben. EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTER VAN BANDOENG. BUITENZORG, 22 Oct. (Aneta). Met in gang van 30 November 1936 Is op zijn ver zoek, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan mr. J. M. Wesselink, burge meester van Bandoeng. NACHTTREINEN IN INDUS. BATAVIA, 22 Oct. (Aneta). Vrijdagavond a.s. vertrekt de eerste proef-nachttrein van Batavia naar Soerabaja. In den loop der volgende week zullen nog enkele proef ritten worden gehouden, waarna op 1 Nov. a.s. de officieele opening van den nacht dienst zal plaats hebben. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en 5^ drogisten a f 0.75 per flacon. 916 (Ingez. Med.) OPRICHTING NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN BIOSCOOP RECLAME-EXPLOITANTEN. De Nederlandsche Bioscoopbond houdt zich reeds gerulmen tijd bezig met pogin gen om op het gebied van het bioscoop reclame- en reclamefilm-bedrijf bepaalde misstanden, die herhaaldelijk tot klachten aanleiding hebben gegeven, uit den weg te ruimen. Nadat een daartoe speciaal ingestelde commissie aan het hoofdbestuur van den bond een uitvoerig rapport had uitgebracht waarin richtlijnen voor de gewenschte sa- ueerings-maatregelen werden aangegeven en waarin geconcludeerd werd dat het ge stelde doel slechts bereikt zou kunnen wor den, indien alle ondernemingen, die zich ln Nederland bezig houden met het doen ver- toonen van reclame-projectieplaatjes en reclamefilms, in organisatorisch verband worden bijeengebracht, heeft de bond het initiatief genomen tot de oprichting van een vereeniging. die ten doel heeft in het algemeen de bevordering van de belangen van het Nederlandsche film- en bioscoop reclame-bedrijf en de verheffing daarvan, en in het bijzonder de bevordering en be hartiging van bedrijfsbelangen harer leden. Op het bureau van den Nederlandschen Bioscoopbond te Amsterdam is nu een ver gadering gehouden, welke door vrijwel alle Nederlandsche bioscoopreclame-exploitan ten werd bijgewoond. Met algemeene stemmen werd besloten tot oprichting van de Nederlandsche Ver- eeniging van Bioscoop-Reclame-Exploitan- ten. Het voorloopig bestuur der Vereeniging als volgt samengesteld: 1. Calff, firmant van het drukkers- en uitgeversbedrijf Calff en Meischke te Am sterdam, voorzitter; J. Smit, directeur van de N.V reclamefilm-bedrijf te Amsterdam, vice-voorzitter; W. Quist, eigenaar van „Actief" film te Groningen, penningmees ter; A C van Dam. firmant van de comm. vennootschap uitgevers- en advertentiebu- VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Heb een Clivia reeds vijf jaar. Deze plant heeft nog nooit gebloeid. Wat kan daarvan oorzaak zijn? Antw.: Het komt meer voor dat de Clivia onvruchtbaar is en niet bloeit. Meestal wordt de plant gedurende de winter te warm gekweekt en te veel gegoten. De plant overwintert 't liefst op een onge stookte, maar vorstvrije plaats en ontvangt dan zoo goed als geen water. Zoodra de bloemstengel voor den dag komt wordt ge regeld gegoten en komt de plant in de huiskamer. Gedurende den zomer regel matig gieten en om de drie weken kunst mest geven, opgelost in water. Vraag: Heb een sinaasappelboompje, waarop bladluis komt. Wat de doen? M. B. v. B. te L. Antw.: Maak in een emmer een mengsel van 2 ons groene zeep in 10 liter water en voeg hier aan toe 1 maatje brandspiritus (goed roeren). Doop de bladeren en sten gels hierin, niet de aardkluit. Doe dit enkele malen aan een en ook een volgenden dag nog eens. De luis zal dan geheel verdwij nen. Doe dit eens per maand. Vraag: Kan het goed zijn de kop uit een pereboom te zagen? Wanneer is dat de goede tijd? J. B. te L Antw.In het door u beschreven geval is het goed de kop uit den boom te zagen. U doet dat het best half November. Maakt de wonde schuin afloopend. zóó dat er geen regenwater op blijft staan. Smeer de wond bovendien in met bruine teer of met verf. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". STRAATSLIJPERIJ. - Een ingezetene geelt ons zijn ergernis te reau Van Dam en Co. te Rotterdam: J, kennen over het feit. dat op en nabij de Wessel, directeur van de N.V. Warner Bros Hoogewoerdsbrug altijd werkloozen te vin- First National Pictures. Amsterdam, (gede legeerde van den Nederlandschen Bios coopbond) den zijn, die zich niet ontzien oorbijgan- gers na te jouwen. Hij verzoekt strenger politietoezicht.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9