LEIDJCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 22 Odober 193b NOORD WIJK. Vergadering der „Reddingsbrigade". De Reddingsbrigade vergaderde - ln de Zeeleeuw" onder presidium van dr. Her- manides, die mededeelde dat het bestuurs lid Wasslnk van een ernstige ziekte, goed herstellend is en den wensch uitsprak dat hij weer spoedig aan het actieve werk der Brigade zal kunnen deelnemen; want gaat het hèm goed, gaat het de Brigade goed! Na lezing der keurig gestelde notulen, bracht de ie secretaris verslag uit van den dezen zomer gevoerde correspondentie, waarbij tevens werd medegedeeld dat het verzoek gericht tot de Htllegomsche Bri gade, om des Zondags een strandwacht ln tt stellen ter hoogte van hun plaats, niet Ingewilligd is hetgeen betreurd wordt, want dit zou in onze kustbewaking een zeer nut tige schakel geweest zijn. Met alg. st. werd besloten ook dit Jaar weer f. 200 in de ver- nkerlngskas te storten, zoodat dit fonds thans f. 3000 groot is. De bespreking wln- tercampagne had tot gevolg dat een seln- cursus zal worden gegeven door den heer j. v d. Bent, waarvoor zich reeds een 12- tal leden opgaven. Voor de cursus E.H.B.O. onder leiding van dr. Hermanides gaven zich reeds 20 leden op. Voor het zwemmen dezen winter in de Regentes te den Haag had het bestuur f. 80 uitgetrokken; het ver zoek om het toegestane bedrag hiervoor nog te verhoogen moest worden afgewezen, waarna een tusschenvoorstel werd gedaan. n.l. dat als de zwemmers zorgen voor een aantal nieuwe leden, het contrlbutlegeld hiervan aan het toegestane bedrag zal wor den toegevoegd, zoodat de leden het nu zel ve ln den hand hebben om hiervan te pro- iiteeren. De organisatie van de Jaarlijk- eche Feestavond werd in handen gesteld van het bestuur, welke met afgeronde voorstellen zullen komen, daar deze verga dering geen beslissing wenschte te nemen. De voorz. deed nog mededeeltng dat de navolgende leden hadden deelgenomen aan de examens en wel: mej. v. d. Haak voor bereidend, mej. v. Oosten. P. v. d. Aardweg en L, Wasslnk aan A; mevr. v. d. Kraats en mej. Wanninkhoff aan B, waarvan offi cieel bekend was dat allen geslaagd waren. Na rondvraag volgde sluiting. o NOORDWIJKERHOUT. In verband met het feit dat het sta tion alhier, door de bezuinigingen der Ne- derlandsche Spoorwegen een halte gewor den is, is met ingang van 22 Oct. de sta tionschef, de heer D. Meyer als stations chei 2de klasse overgeplaatst naar Win schoten o OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. li worden sportterreinen cn een tennis- pirk aangelegd Zal het A.S.C.-terrein spoedig verdwijnen? Gisteravond kwam de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester van Gerrevink. bijéén. Afwezig: dr. Simon Thomas, mr. Sprey en wethou der Zandbergen. Na opening memoreerde de burgemees ter de verloving van H.K.H. Prinses Ju liana met Prins Bernhard. De woorden door den burgemeester gesproken werden slaande door alle raadsleden aangehoord. De notulen werden onveranderd goedge- hurd. Voorlezing werd gedaan van ver schillende ingekomen stukken, o.m. een nrzoek van den heer Th. P. Varkevisser if Katwijk om hem alsnog vergunning te verleenen tot het plaatsen van een con- snmptletent met benzinepomp op 't ter rein aan den Vinkeweg. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Verder is van Ged. Staten bericht ontvangen, houdende goedkeuring van verschillende raadsbe sluiten. B. en W. deelden mede. dat de alvoer van vuilnis naar het terrein aan den Broekweg op 1 Oct. J.l. is begonnen. De jaarlijksche bijdrage tot onderhoud van. den Broekweg werd op voorstel van B. en W. bepaald op f. 200.per jaar. Nieuwe schoolgeldregeling Aan den raad werd door B. en W een nieuwe schoolgeldverordening voorgelegd, tk voornaamste wijzigingen t. o. van de thans geldende regeling zijn: Het minimum schoolgeld is verhoogd van 1160 tot f. 3.— per jaar. Als maatstaf der schoolgeldheffing wordt aangenomen; a de personeele belasting; b. leiten en omstandigheden, van ge meentewege verzameld en vastgesteld; c. het totaal van de hoofdsommen der ücmeentefondsbelasting en vermogensbe- hstlng (vermengde hoofdsom). Wanneer twee kinderen uit één gezin dezelfde school bezoeken wordt een ver mindering van 101 toegepast. Bij 3 kin deren 20%, bij 4 30"/» en bij 5, 40°/o, ter wijl van de zesde en elke volgende leer ing geen schoolgeld wordt geheven. De nieuwe verordening treedt op 1 Sept. 1936 in werking. De heer Kruizinga was van meening dat men van iemand die een inkomen heeft ran f. 600.— geen schoolgeld mag vragen. De voorzitter antwoordde dat een inko men van f. 600.— ook door de belasting wetten wordt belast. De heer den Ouden merkte op, dat men dt grens wel degelijk op f. 600.— moet houden. Volgens spr. zijn er heusch nog wel personen met een Inkomen van f. 600 die er prijs op stellen schoolgeld voor hun hinderen te moeten betalen; er bestaat nog zoöiets als eergevoel. Z. h. st. werd de verordening aange nomen. Ook de nieuwe verordening op de hef fing van besmettelijke ziektegelden werd h- st. aangenomen. De oude verorde ning is eigenlijk ongewijzigd gebleven; Wchts enkele technische veranderingen 2<Jn aangebracht. De salarissen der ambtenaren. Van Ged. Staten is een schrijven ont vangen waarin bezwaar wordt gemaakt te8en de op 17 Juli jl. door den raad vast gestelde, nieuwe jaarwedderegeling voor ambtenaren. Als overgangsbepaling werd daarin opgenomen, dat voor de thans in dienst zijnde ambtenaren het salaris, na aironding tot een veelvoud van f. 100.of *.50niet meer dan 576 zal dalen be deden het bedrag, dat op 31 Aug. 1936. als "dodauig door hen wordt genoten. Do°r Ged. Staten wordt thans medege deeld, dat tegen deze overgangsbepaling bezwaar bestaat en dat zij in overeen stemming dient te worden gebracht met de conclusie van het rapport der com missie-Schouten. Deze conclusie houdt in, dat bij verlaging der wedden, de gecor rigeerde regeling aanstonds moet worden toegepast, met dien verstande, dat het aanbeveling verdient, de netto-wedde van den in dienst zijnden ambtenaar, die ge huwd of kostwinner van een gezin is, op eenmaal met niet meer ''an 10% en van den ongehuwden ambtenaar niet meer dan 15"' te doen achteruitgaan. B. en W. stelden den raad voor aan dit verzoek te voldoen. De heer Kattenbusch Informeerde of B. cn W. bij de goedkeuring van het raads besluit op dc hoogte waren van den In houd van het rapport-Schouten. Dc voor zitter antwoordde ontkennend. De voorzitter wees erop dat door Ged. Staten de gemeenten, die in den tijd van hoog-conjunctuur dc salarissen hebben opgedreven over één kam worden gescho ren met die welke daar niet aan mee heb ben gedaan. Daar valt niets aan te veran deren. Dit Is de reden geweest dat B. en W„ die in hun prae-advies adviseerden 't verzoek niet ln te willigen hun meening op het laatste oogenblik hebben gewijzigd. Met deze zienswijze vereenlgdc de raad zich met alg. stemmen, zoodat het ver zoek van Ged. Staten dus zal worden in gewilligd. Aan de vereenlging voor Chr. middel baar onderwijs te Leiden, het bestuur der R.K. H.B.S. St. Bonaventure. eveneens te Leiden en het bestuur der Chr. H.B.S. te Alphen werden op hun verzoek subsidies groot resp. f. 2093.24. f756.60 en f. 13.93 toegekend. Besloten werd te voldoen aan het ver zoek van het bestuur de" R.K. meisjes school „Duinzicht" om 12 nieuwe school banken aan te koopen. daar de oude niet meer aan de eischen voldoen. De kosten worden geschat op f.252.—. B. en W. stelden den raad voor de los plaats aan het Oegstgeesterkanaal op nieuw voor f. 130.— per jaar, voor zeven jaar, van Rijnland te huren. De voorzit ter sprak er zijn vreugde over uit dat Rijn land den prijs niet heeft verhoogd. Dc heer Kruizinga zou het niet meer dan billijk vinden dat particulieren die von de losplaats gebruik maken, daarvoor (•tv moesten betalen. De heer Paardekooper merkte op dat particulieren tegenwoordig zelden gebruik van deze losplaats maken. Er komen bij na geen schepen meer, alles gaat per auto. Dc heer v. d. Post was, in tegenstelling met den voorzitter van meening. dat Rijn land wel een te hoogen huurprijs vroeg. De gemeente betaalt een prijs, die over eenkomt met dien van teelland. Z. h. st. werd besloten tegen den ouden prijs opnieuw een huurcontract af te sluiten Nieuwe sportterreinen en liet A.S.C.-veld. Aangezien liet aantal objecten voor werkverschaffing uitgeput dreigt te raken, stelden B. en W. voorover te gaan tot den aanleg van sportvelden in Poelgeest ten Noorden van de Krocht. De Lcldsche Mixed Hockey Club heeft zich bereid ver klaard de terreinen met ingang van 1 September 1937 voor den tijd van IC jaar te huren tegen f. 800.per jaar. De kosten van het in orde maken der Lerreinen zijn door den gemeentearchitect begroot op pl.m. f. 5500.Hiervan wordt aan materiaal uitgegeven f. 1748.25 en aan loon f. 3651.50. terwijl f.100voor on voorzien is uitgetrokken. Bij de berekening van den huurprijs van f.800.per jaar is uitgegaan van den algemeen geldenden huurprijs bij ver- huu" van terreinen aan sportvereenigin- gen n.l. f. 220.50 per H.A. De loonen voor hel v/erk in werkverschafing uitgevoerd, •zullen bedragen f. 14.— en f. 1.— voor ko- lenbon. Tenslotte deelden B. en W. mede. aai het niet in de bedoeling ligt om de oude terreinen van de L. M. H.. wederom te verhuren. Volgens het uitbreidingsplan zijn deze terreinen bestemd voor grasveld, deel uitmakende van de plantsoenen. De heer Paardekooper zeide dat de tij den er niet naar zijn om van de oude ter reinen plantsoenen t" maken. De voorzit ter antwoordde dat het niet de bedoeling is van B. en W. om hieraan veel geld te spendeeren. Het maaien van het gras kan worden verpacht, zoodat het onderhoud eigenlijk niets zal kosten. De heer Paar dekooper wees er op dat hij liever zou zien dat ook de oude terreinen verhuurd werden. De voorzitter meende dat ver fraaiing ter plaatse zeer gewenscht ls. De heer Kruizinga merkte op dat. het A S.C.-terrein midden in het dorp n'.et langer thuis hoort. Zouden B. en W. A.S.C. niet een ander terrein kunnen aanwijzen. Door het voorstel dat B. en W. nu doen snijden zij zich de pas eigenlijk af. De voorzitter antwoordde dat B. en W. inder tijd aan A.S.C. een groot terrein hebben aangeboden, doch A S.C. is daarop niet In gegaan. Verder is door bijna alle omwo nenden van het A.S.C.-terrein een request ingediend tot behoud van het terrein, op üt tegenwoordige plaats. Spr. is het met den heer Kruizinga eens dat het A.S.C.- 'errein daar waar het nu ligt, niet thuis hoort. Dagelijks ergert spr. zich aan den geweldigen rommel in dit gedeelte van het dorp. Spr. is echter niet van plan A. S. C. te noodzaken verbeteringen aan te brengen, daar de mogelijkheid niet is uitgesloten dat A.S.C. binnen enkele jaren een ander terrein zal moeten zoeken. Wanneer het eenmaal zoo ver is, en dat zal niet zoolang meer duren, de toeloop bij wedstrijden wordt steeds grooter en daardoor de toestand onhoudbaarder, dan zal A.S.C. zelf voor een terrein moeten zorgen; de gemeente behoeft daar niet naar uit te zien, zooals de heer Kruizinga meent. Het ls in ieder geval gelukkig dat de omwonenden zich aan de rommelig heid. die 's Zondags om en bij het terrein bcerscht, niet ergeren. De heer Uittenbogaard vroeg of 't niet mogelijk ls wat meer huur te vragen van de aan te leggen sportvelden. Spr. zou den huurprijs gebaseerd willen, zien op f. 350. per H.A. Volgens spr.'s meening zal dc vraag naar sportterreinen' ln de toekomst toenemen. Door het door B. en W. voorge stelde huurcontract legt de gemeente zich voor 10 Jaar vast. De voorzitter wees er op dat er slechts weinig clubs zijn die f.800.— huur per Jaar kunnen betalen; men moet niet altijd het onderste uit dc kan willen hebben. We moeten ook niet vergeten dat de omgeving verfraaid wordt. De heeren Ouden wees erop, dat de L.M.C. eigenlijk profiteert van de werkver schaffing, want daarvoor zijn toch de kos ten berekend. Spr. vroeg of dit werk niet beter buiten de werkverschaffing zou kun nen blijven. De voorzitter antwoordde dat het eenige motief van B. en W. is; ge brek aan werkverschaffingsobjecten. Ook de heer Paardekqoper wees op den lagen huurprijs. Dit terrein heeft de ge meente veel gekost; als de L. M. C. het tegen een hoogeren prijs niet wl! huren dan komen er wel spoedig andere lief hebber;. Tenslotte werd het voorstel, behalve wat betreft de uit te betalen loonen in stem ming gebracht en aangenomen met 8—2 memmen. Tegen waren de heeren Uitten bogaard en Paardekooper. De loonkwestie zal bij de begrooting worden besproken. Op dc Krocht komt een tennispark Onder de werkzaamheden, noodig voor het aanleggen van sportterreinen aan den Abtspoelweg is mede begrepen het ont graven van 2300 M3 zand op „de Krocht". Het lag aanvankelijk in de bedoeling van B. en W. ook „de Krocht" voor sportter rein te bestemmen. Een verzoek van den heer J. M. Dagnlaux, alhier, om een ge deelte van de „Krocht" te mogen huren voor den aanleg van sportterreinen, heeft in deze plannen echter verandering ge bracht. B. en W. stelden den raad nu voor een gedeelte van de Krocht, groot 112 x 54 M2, tegen een huurprijs van f. 257.per iaar te verhuren. De heer Sanders achtte het niet juist dat de betreffende gronden voor zoo lan gen tijd (10 jaar met 5 jaar optie) worden verhuurd. Ook achtte spr. deze plaats voor tennisbanen ongeschikt. De voorzitter zeide dat we niet moeten vergeten dat het terrein een goeden prijs opbrengt. Voor alle andere soorten sportterreinen ls het eigenlijk ongeschikt. Zonder verdere dis cussie en z. h. st. werd conform het voor stel besloten. Aangeboden werd -een capitulantenver- cröening. De voorzitter wees er op dat aan deze verordening eigenlijk niets valt te veranderen, daar alles van boven af wordt voorgeschreven. De heer Kruizinga maakte bezwaar te gen het begrip gemeentearbeider. Er ls werk. aldus spr., dat door gemeentearbei ders wordt verricht waarvoor capltulan- ten ten eenen male .ongeschikt zijn. De voorzitter was het hier mee eens. De heer Kattenbusch wees erop dat capitulanten wel degelijk vakmenschen kunnen zijn. Spr. vroeg waarom Jbijv. geen veldwach ters en schrijvers waren opgenomen ln de verordening. De voorzitter antwoordde, dat dit bij de wet gecegeld ls; veldwach ters komen. In rip pprsfp nlaats in aanmer king. De wet. stelt een aantal betrekkingen voor capitulanten ópïn <en daaraan kan eikr gemeente ét eer!" Daar toevoegen Oegstgeest zal de betrekkingen van bode- conglerge cn gemeente-arbeider in de ver ordening opnemen. 1 Op advies van den Inspecteur van volks gezondheid werden de perceelen Zoutkeet laan 3 en 5 onbewoonbaar verklaard. Per ceel No. 3 Ir nog bewoond. Het is echter zoó bouwvallig dat reparatie niet meer mogelijk is. Op voorstel van B. en W. werd besloten den heer v. d. Kraan, die liet buisje bewoond en het zal moeten verla ten in den huurprijs van een nieuwe woning tegemoet te komen. De gemeenterekening en de rekening van het grondbedrijf, dienst 1935, werden goedgekeurd, terwijl d* begrootingen voor 1937 van beide diensten werden aange boden en naar de commissie verwezen. Een aantal comptabiliteitbeslultcn leverde geen moeilijkheden of. Een „kalk- en plakkwestle" De heer Kattenbusch vroeg bij de rond vraag of het niet mogelijk was de drie onbewoonbaar verklaarde woningen aan den Abstspoelweg af te laten breken; zij ontsieren de geheele omgeving. De voor zitter zeide dat dit alleen mogelijk is wan neer er gevaar is voor instorting. De heer Uittenbogaard verzocht 't plak ken en kalken, zooals dit nu reeds weer begint voor de a.s. verkiezingen, te willen tegengaan. Dit aldus de voorzitter, ls een bijna onbegonnen werk. De plakkers en kalkers zijn zoo vlug en handig dat de po litie meestal machteloos staat. De heer Kruizinga merkte 'op dat de raadsleden toch wel zooveel invloed op hun geestverwanten hebben, dat zij hen kun nen verhinderen alle muren en straten met verkiezingslèuzen te besmeuren. De voorzitter: het meeste spektakel komt juist van de niet in den raad vertegen woordigde partijen! De heer Kruizinga zou gaarne zien dat de gemeente plaatsen waar aangeplakt mag worden verhuurde. De voorzitter ant woordde dat hier één groot bezwaar aan is verbonden, n.l. als de gemeente zulke „plakplaatsen" verhuurt is zij er ook ver antwoordelijk voor: we zouden genood zaakt kunnen worden bij elk plakkaat een bewaker neer te zetten I Ik ben echter vast besloten, aldus spr., om elk verkie zingsbiljet dat beleedigend is voor de re geering te laten verwijderen. De heer Kruizinga: Daar heeft u niet het recht toe. De voorzitter: Daar trek ik me niets van aan. De heer Kruizinga opperde het denk beeld. om een verbod in te stellen om 's nachts met plakmateriaal door het dorp te loopen. De voorzitter voelde veel voor een dergelijk verbod en zegde een nadere uitwerking van dit denkbeeld toe. Tenslotte verweet de heer Kruizinga de R.K.- en A.R.-partij dat zij bij vorige ver kiezingen plakmateriaal hadden uitge reikt aan kinderen. De A.R.- en R.K.- raadsleden spraken deze bewering tegen. Op een vraag van den heer Kruizinga hoe het stond met de distributie van goedkoope groenten enz., deelde wethou der van Egmond mede. dal daar wel nooit iets van zou komen, door de kosten van vervoer, administratie enz. :van de betrek- kelijk kleine hoeveelheden, die Oegstgeest r.oodig zou hebben, te hoog zijn. Nadat nog enkele zaken van ondergeschikt belang waren besproken ging de raad in geheime vergadering. In de vergaderzaal van de Willem de Zwijgerkerk kwam de Oegstgeester Geiten- fokvereeniging in ledenvergadering bijeen, Dc voorzitter, dc heer J. Slootweg, heette de vele leden hartelijk welkom en sprak een bijzonder woord van dank tot den heer H. v. d. Hoeven voor zijn onvermoel- den arbeid betoond vóór en tijdens de laatst gehouden „Vebo" tentoonstelling te Leiden, waar de O.G.V. zulk een schitte rend resultaat heeft bereikt met haar in zending gelten. Er was o.m. nog een schrij ven Ingekomen van de „Vebo" waarin ver meld, dat de eerste vereenigingsprijs met de inzending was toegekend aan de O.G.V. De door den secretaris, den heer H. v. d. Hoeven, voorgelezen notulen van de vorige vergadering werden na een kleine opmer king van den heer Bos, goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat door B. en W. dezer gemeente Inzage was gevraagd van de boeken van den penningmeester, in verband met de aangevraagde subsidie. De heer Maat heeft hiervoor zorg ge dragen. In verband met den grooten afstand voor vele leden in de omgeving van „den Bazar" werd besloten om aldaar voor den tijd van drie maanden een tweede dekbok ter beschikking te stellen. Ten gerieve van de leden aan den Hoogen Morsch en omge ving zal voor het vervoer van geiten een aanhangwagentje voor rijwiel worden aan geschaft. Na een onderlinge verloting volgde rondvraag De heer v. d. Melj stelde voor. in ver band met den minder gunstlgen toestand der financiën, ten bate daarvan een aan tal prijzen beschikbaar te stellen voor een verloting. Een en ander zal nader worden besproken. De heer v. d. Bos zag gaarne een vasten tfjd voor beschikbaarstelling van den dek bok, welke werd bepaald öp werkdagen van v.m. 9 uur tot n.m. 8 uur. Hierna sluiting. Geslaagd te Amsterdam voor het ex amen apothekers-assistente mej. E Nix alhier. o RIJNSBURG. Stijgende veilingomzet. Over het boekjaar 1935/'36 is de veiling- omzet aan Flora ruim f. 80.000 hcoger dan over 1934/'35. Jaarvergadering der Burgenvacht. Deze vereenlging hield haar najaarsver gadering ln Café Centraal. De voorzitter, de heer J. Kromhout sprak een kort ope ningswoord, waarin hij o.m. de verloving van de Prinses herdacht. Hij heette allen welkom en deelde mede dat van den bur gemeester van kapitein Snijders bericht >an verhindering was ingekomen. De no tulen van de vorige vergadering werden door den secretaris', den heer Joh. Oud water voorgelezen. Zij werden zonder op- of aanmerking goec'gclcqurd. De .penning meester. de heer J. v. Rootselaar bracht 't financieel verslag uit. waarna tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren J. de Rover en G. Vos. De winteroefenlngen ln Flora zullen 27 October a.s. aanvangen. De aandacht werd er op gevestigd, dat het noodzakelijk is de leden meer individu-"' te laten oefe nen. Aan de provinciale wedstrijden zal ..een f'eel meer worden genomen. Aan den heer J. v. Itcrson Jr. wordt een medaille uitgereikt als la-tste houder van den be ker. Deze gaat thans over naar den bes ten schutter, den heer H, Ravensbergen. De oefeningstijd in Flora zal met een maand worden verlengd. Bij de rondvraag kwamen verschillen de huishoudelijke zaken aan de orde, wel ke naar genoegen door het bestuur of den commandant werden beantwoord. Na dc Uitreiking der behaalde prijzen en verlo- tin". s'oot de voorzitter de vergadering. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ten nadeele van J. de K.. wonende aan den Westvlietweg, zijn uit de hokken een zestal konijnen ontvreemd. De ge meentepolitie stelt een onderzoek in Nu de onderhuur van het gemeente huis te Veur per 1 Januari a.s. afloopt, ligt het in de bedoeling van B. en W. den raad voor te stellen deze huur weder op dezelfde voorwaarden voor een jaar te verlengen. Huurder is de manufacturier A. Schuyt. I In de ledenvergadering van de Kath. Jongeren Middenstandsvereen.. werden tot bestuursleden gekozen in de vacatures C. Meeuwissen en C. Hendriks, de heeren W. Bontje en J. van Veen. Als lid van de ontspanningscommissie werd gekozen de heer A Hulst. Besloten werd dat de leden ook in het zomerseizoen verplicht zijn de vastgestelde contributie te betalen. VOORHOUT. OVERNAME ARBEIDERSWONINGEN DER BOUWVER. „HERMAN BOERHAVE". Praeadvies van B. en W. B. en W. hebben den raad het navolgen de prae-advies voorgelegd inzake de over name van 70 arbeiderswoningen der Bouw- ver. „Herman Boerhave". Gelijk u bekend, aldus B. en W. is, ga randeerde de gemeente, ingevolge de raads besluiten, resp. 28 Mei 1925, 4 April 1928 en 10 April 1930. goedgekeurd bij besluiten van Ged. Staten d.d. 15 Juni 1925. 17 Juli '28 en 3 Juni 1930. een drietal geldleeningen van resp. f.44400. f.79000 en f.115000. totaal f. 238.400 voor den bouw van 16 22 32 of totaal 70 arbeiderswoningen, door de bouwver. „Herman Boerhave". Ondanks den economisch algemeen zoozeer gewij- zigden toestand zijn de huren dier wonin gen nog steeds gehandhaafd op het aan vankelijk bedrag. Van Rijkswege werd en wordt ter verlaging (voor zoover thans be kend' geen hildrage verleend Het gevolg daarvan is. dat voortdurend een aantal woningen leegstaat, terwiil de groote ach terstand in huurbetaling ook gedeeltelijk daaruit voortvloeit. Thans vroeg het be stuur steun voor huurverlaging tot een be drag van f. 6000, dat tevens moest dienen tot dekking van het exploitatieverlies bij gelijk blijvende huren. Nadien heeft het bestuur echter een gewijzigde ontwerp-re- kening over 1935 (de definitieve bescheiden zijn nog niet in ons bezit) ingediend met lager afschrijving van debiteuren, waar door tenslotte over dat jaar nog een klein exploltatleoverschot geboekt kan worden, wij zijn het echter met dien opzet in be ginsel niet eens, omdat naar onze meening iedere vordering naar juiste waarde moet worden getaxeerd en te hooge waardeering fictie ls. Daar de definitieve gegevens ech ter nog niet bekend zijn nemen wij, voort bouwend op dien opzet, aan, dat bij de te genwoordige exploitatie ln ieder geval een totaal exploitatietekort per 31 Dec. 1936 zal bestaan van rond f. 3000. De verlaging van de huurbedragen heb ben wij ook op zichzelf en afzonderlijk be zien en wij doen u omtrent de noodzake lijke verlaging een afzonderlijk voorstel. Voorop staat echter, dat wij van oordeel zijn. dat bij hulp van gemeentewege voor huurverlaging het noodzakelijk ls, dat het gemeentebestuur de volle verantwoordelijk heid overneemt, temeer omdat alsdan steeds onmiddellijk die maatregelen kun nen getroffen worden, welke noodig zijn voor behoorlijke exploitatie en vervolgens omdat ook thans bij handhaving van den bestaanden toestand de gemeente (alleen!) alle risico draagt. Immers, zij garandeerde van de geldleening rente en aflossing, zij ook komt op voor het financleele nadeel der huurverlaging. B. en W. stellen dan ook vóór de wonin gen met ondergrond en bijbehoorende eigendommen van de vereenlging over te nemen tegen het restant bedrag der gega randeerde geldleeningen onder beding dat overeenkomstig het contract alle lasten en baten per 1 Jan. 1937 aan de gemeente ko men; blijkens afzonderlijk voorstel zouden B. en W. alles willen administreeren in een op te richten woningbedrijf, terwijl wij u tevens voorstellen zullen doen, omtrent de nieuwe huurbedragen. Uiteraard zijn alle overnamebedragen definitief afhankelijk van de financleele exploitatieuitkomsten over 1936 en van de eindbalans per 31 Dec. 1936. Het financieel tekort ramen wij op f 4200 p. j„ terwijl wij middels een bijdrage van f.300 p. j. aan het woningbedrijf de tekorten over de jaren tot en met 1936 in 10 jaren zouden willen dekken. Lustrum C.J.M.V. „Bid cn Werk". Gisteren herdacht de C.J.M.V. „Bid en Werk" haar eerste lustrum in de kleine zaal van het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier Na opening met gebed door den 2en voor zitter den heer P. Schuring werden 2 cou pletten van het Bondslied gezongen, waar na het 40ste hoofdstuk uit Jesaja werd voorgelezen. Hierna sprak de voorz. een welkomstwoord. De avond droeg 'n eenigs- zins feestelijk karakter; o.a. werd een voor drachtenwedstrijd gehouden. Er waren tien deelnemers, die afwisselend ernst en humor ten gehoore brachten. Tot slot werd gezongen: „Dankt, dankt, nu allen God" waarna de voorz. sloot met gebed. Alleszins bevredigend keerden allen huiswaarts. o WASSENAAR. Lezing over: Wereldleed, Wereldnood, Wercldoverwinning. In het gebouw voor Chr. Belangen sprak voor het comité voor Dorpelingen, de heer D. A. C. Bout, Protestantsch geestelijk ver zorger der tewerkgestelden, over bovenge noemd onderwerp. De voorzitter dr. H J. Honders, opende na gebed met een inleidend woord. De heer Bout wees er dan op, dat wij de wereldnood allereerst moeten zien als ge volg van de zonde; hierdoor is dan ook aileen door Christus, overwinning mogelijk. De tegenwoordige wereld wordt beheerscht door angst. Wanneer ge uw dagblad leest, wordt ge telkens opgeschrikt door geruch ten van oorlog en revolutie. Helaas zijn deze maar al te vaak voorboden der wer kelijkheid. Als wij naar het buitenland zien. komen wij zoo licht tot de conclusie, dat het in eigen land nog zoo slecht niet is. Ook in ons land is er echter groote nood. De ontreddering door een vermate- riallseerde arbeidersbeweging heeft vol gens spr. funest gewerkt. Hierdoor is een groote massa menschen losgeslagen van God en Zijn Woord. De hierdoor ontstane geestelijke nood leert men het beste als men verkeert onder de tewerkgestelden ln de werkverschaffingskampen en deze in een intiem gesprek weet te benaderen. Spr. illustreerde dit met vele voorbeelden uit eigen ervaring. Het leed vindt men ook vooral in de jeugdwerkkampen, waar de jonge menschen op den leeftijd dat zij zelf standig moesten worden, geen toekomst zien of houvast hebben. Het zedelijk verval door de langdurige werkloosheid onder de jonge menschen is huiveringwekkend, al dus spr. Steun en stempelen wordt door den een vervloekt en door den ander ver troeteld. Spr. stelde de vraag, wie hiervan er het ergste aan toe zijn. Het beste medi cijn is de arbeid; daarbij is de geestelijke opvoeding hetgeene ons volk noodig heeft. Daar leeft in ons volk dat ln zijn kerk godsdienstig is nog zooveel moois, dat behouden moet worden. De overwinning wordt alleen behaald door hen, die Chris tus' woord: „Die achter Mij wil komen, neme zijn kruis op en volge Mij" in prak tijk brengen d.w.z. „actief kruisdrager' worden. Dezen zullen zelfs onder het kruis leeren dankendat ondervindt men ook in de werkkampen. Dr. Honders sprak een slotwoord, waarna de heer Bout met dankgebed sloot. Oplichting. Door de gemeenteDolitie is aangehouden de 24-iarige mei. van der H. alhier, die er van wordt verdacht winkelgoederen ten nadee'e van baar oatroon te hebben ver duisterd Vele van de verduisterde goederen zijn in beslag genomen Nadat zii een vol ledige bekentenis beeft afgelegd, is zii od vrije voeten gesteld ZOETERWOUDE. Ten gemeentehuize alhier ls gedepo neerd een grijs leeren damtstasch. inhou dende een kerkboek, beursje met. cenig kleingeld, zakdoekje cn flacon eau dc co logne. welke tasch gevonden is op d«n Vrouwenweg alhier.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7