LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 22 October 1936 RECHTZAKEN UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN HET KINDJE VAN ZUN DOCHTER GEDOOD. De rechtbank te Den Bosch heeft heden Tonnis gewezen in de strafzaak tegen den 63-jarigen arbeider B. W„ wonende te Wel- lerlooi, thans gedetineerd in het huis van bewaring, die op 8 October heeft terecht gestaan als verdacht, dat hij op 5 Januari van dit jaar te Wellerlool het kindje van zijn dochter heeft gedood. Het kindje was eenige dagen oud. De officier van justitie had tegen W. we gens moord een gevangenisstraf van vijf tien jaren geëischt. De rechtbank veroor deelde W. wegens moord tot een gevange nisstraf van zes jaren, met aftrek van het voorarrest. o MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE HEESCH. De Bossche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 30-jarigen gedetineer den koopman J. M. S.. wonende te Uden. die op 8 October terecht heeft gestaan om dat hij op 9 November 1933 tijdens een vechtpartij te Heesch den arbeider A. van B. met een mes in de borst heeft gestoken, tengevolge waarvan Van B. kort daarna is overleden. De officier van justitie had tegen S. we gens mishandeling, den dood tengevolge hebbende, een gevangenisstraf van vijf jaren geëischt, met aftrek van het voor arrest, De rechtbank veroordeelde S. tot een gevangenisstraf van twee jaren en zes maanden, met aftrek van het voorarrest. o KANTONGERECHT ALPHEN. Verstekvonnissen. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen: Wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet: dr. W. te Hazerswoude f. 15 su'os. 10 dg.; C.B. te Rotterdam f. 12 subs. 10 dg.; F. L. R. te Den Haag f. 8 subs. 4 dg.; J. B. te idem f. 4 subs. 3 dg.; L. E. v. D. te idem f.2 subs. 2 dg.; G. K. 2 x f. 2 subs. 2 x 2 dg.; L. v. L. te Boskoop en P. W. v. L. te Boskoop ieder f. 2 subs. 2 dg.; C. P. B. te Woubrugge f. 10 subs. 8 dg.; C. P. B. te Woubrugge f. 4 subs. 4 dg.; F. den H. te Den Haag f.15 subs. 10 dg;. G. LJ. L. te Delft f.4 subs. 4 dg.; A. M. te Haarl.meer f.3 subs. 3 dg.: N. B. v. H. te Hazers woude f.3 subs. 3 dg.; J. V. f.5 subs. 5 dg.; C. A. v. d. H. f.2 subs 2 dg.; J. L. N. te Nieuwkoop f. 2 subs. 2 dg.; C. v. R. te Den Haag f.4 subs. 2 dg.; Overtreding der Al- gem. Politie verordening te Koudekerk: H. K. te Lelden f.5 subs. 5 dg.; art. 460 Wet boek van Strafrecht: J. G. T. te Den Haag f. 1.50 subs. 1 dg.; Art. 453 Wetboek van Strafrecht: W. A. v. K. te Bodegraven f. 4 subs. 4 dg.; C. V. te Boskoop f. 5 subs. 5 dg.; Wegens oveitreding der VisscherijwetW. R. te Rotterdam f. 2 subs. 2 dg. met uitleve ring hengel of f. 0.50 subs. 1 dg.; Th. J. v. d. S. te Rijswijk f.2 subs. 2 dg. met uit levering hengel of f. 1 subs. 1 dg.: H. A. W. zonder bekende woon- of verblijfplaats f.2 subs. 2 dg. met verbeurdverklaring van hengel; T. B. A. te Den Haag f 2 subs. 2 dg. met uitlevering hengel of f. 0.50 subs. 1 dg.: Wegens overtreding Alg. Politie-veror- dening Alphen: Th. v. L. f. 1.50 suBs. 1 dg.: J. B. C. te Den Haag f. 1 subs. 1 dg.; Over treding der Arbeidswet L. H. K. f. 3 subs. 3 dg.: Overtreding Spoorwegwet: H. C. V. te Hazerswoude f. 2 subs. 2 dg. Waar geen woonplaats vermeld, wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: F. G. v. T., overtr. wapenwet f. 5 of 2 d.; J. R. geen gevolg geven aan bevel van ver keersagent f. 5 of 2 d.; J. W. L. S den Bosch, overtr. motor- en rijwielregl. f. 3 of 1 d.; J. A. D. den Haag. overtr. motor- en rijwielwet f.3 of 1 d.; L. G. Zaandam, over treding motor- en rijwielregl. f. 7.50 of 3 d.; J. A. P. Nootdorp idem f. 3 of 1 d.; J. v. V RijnSburg met een voertuig rijden over een gesloten verklaarden weg f2 of 1 d.; P. v. D. Veverwijk, overtr. motor- en rijwiel regl. 2 x f. 2.50 of 2 x 1 d.; L. J. H. S. v. B. den Haag. idem f. 7.50 of 3 d.; J. W. v. O. Schiebroek, idem f. 7.50 of 3 d.; G. W. K. te Leiden wielrijden over een trottoir f. 2 of 1 d.; W. H. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede een persoon vervoeren f.2 of 1 d.; F. J. R. idem f.2 of 1 d.; A. J. V. overtr. verord. Leiden op het verkeer te land f. 4 x f. 2.50 of 4 x 1 d.: J. M. V. Voorschoten, overtr. motor en rijwielregl. f.3 of 1 d.; P. L. v. G. te Rotterdam idem f. 20 of 8 d.; A. K. den Haag, overtr. vissche rijwet f. 3 of 1 d.; G. J. J. K. idem idem 2 x f.2 of 2 x 1 d. met verbeurdverkl. hengel; D. S. overtr. motor- en rijwielwet en regl. 3 x f. 5 of 3 x 2 d.; A. A. B. Wassenaar over treding motor- en rijwielregl. f. 15 of 5 d.; F. F. Amsterdam Idem f.3 of 1 d.; G. H. overtr. verord. Leiden op de straatpolitie f.2 of 1 d.; J. F. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede een persoon ver voeren f.2 of 1 d.; P. S. idem f.2 of 1 d.; J. J. S. overtr. verord. Leiden op het ver keer te land f.2 of 1 d.; A. A. H. P. Noot dorp, overtr. motor- en rijwielregl. f. 6 of 2 d.: A. G. S. den Haag, wielrijden zonder bel f. 3 of 1 d.; A. J. W. wielrijden over een ge sloten verklaarden weg f. 2 of 1 d.; H. G. v. H. idem f. 2 of 1 d.; F. H. v. E. idem f.2 of 1 d.; A. H. Z. idem f. 2 of 1 d.; H. J. G. Rijnsburg idem f. 2 of 1 d.; M. N. Alphen a. d. Rijn. idem f. 2 of 1 d.; H. H. A. S. den Haag idem f. 2 of 1 d.: H. J. B. Amsterdam met een motorrijtuig in een bocht binnen de bebouwde kom links van den weg hou den. f. 7.50 óf 3 d.; P. J. H. idem f. 7.50 of 3d.; C. v. d. M. den Haag, als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij ver anderen van richting, f.3 of 1 d.; A. J. B. Zoeterwoude, idem, f. 3 of 1 d.; C. J. Chr. S. den Haag, idem met een motorrijtuig, f. 5 of 2 d.; P. B. Gouda, idem. f. 5 of 2 d.; J. V. Soest, idem, f. 5 of 2 d.; H. J. v. Z. Sas- senheim, zonder noodzaak links van den weg autorijden f5 of 2 d.; A. V. Delft, idem, f.5 of 2 d.; P. H. v. R„ Oegstgeest, idem. f. 5 of 2 d.; J. v R. wielrijden zonder licht f.3 of 1 d.; P. K idem. f.3 of 1 dN. L. M. J. idem, f. 3 of 1 d.; P. H. idem. f. 3 of 1 d.; C. B. Noordwijkerhout, idem, f. 3 of 1 d.; M. M. idem f.3 of 1 d.; M. A. v. Z. echtgen. van K K. Noordwijkerhout. idem f. 3 of 1 d.; S -M. V. idem f.3 of 1 d.; J. C. S idem f.3 of 1 d.; J. V. idem, f. 3 of 1 d.; N. D. Noordwijkerhout, Idem f.3 of 1 d K. F. v. B. Leiderdorp, idem f. 3 of 1 d.; A. v. d. ALPHEN. Raadsagenda. De e.v. raadsvergadering is bepaald op Maandag 26 October as. des 's avonds 7 uur. De agenda bevat de volgende punten: 1. Opening, la. Beëediging van den heer S. Groenendijk als lid van den raad. 2. No tulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stuk ken. 5. Voorstel van B. en W. inzake rui ling van eigendommen met het hoogheem raadschap van Rijnland. 6. Idem inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer J. Westmaas alhier. 7. Idem in zake verkoop en uitgifte in erfpacht van een perceel grond aan den Buitenweg, aan de heeren W. en J. Brouwer q.q. 8. Idem Inzake aanvaarding van een opstalrecht voor den aanleg van een brug over de Pis- wetering. 9. Inzake ontheffing van G. Hei mei te Aarlanderveen van het met hem gesloten huurcontract en verhuring van 't pand Dorpsstraat 103 aan H. N. Giesbergen te Aarlanderveen. 10 Idem Inzake verkoop gedeelten berm van den rijksstraatweg, aan het rijk. 11. Idem inzake vaststelling eener capiflilantenverordening en wijziging van het ambtenarenreglement. 12. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in de vaca ture ontstaande op 1 Januari a.s., wegens periodieke aftreding van mr. A. Korver. Aanbevolen worden de heeren mr. A. Kor ver. aftr.; 2. A. J. Groen, arts alhier. 13. Idem inzake vaststelling der vergoeding ex art. 101 der lager onderwijswet 1920, aan de besturen der bijz. lagere scholen over 1933 en afrekening over het driejarig tijdvak 1931 t.m. 1933. 14. Idem inzake naamgeving aan enkele straten 15. Idem inzake een verzoek van J. Stellingwerf te Aarlander veen, om toekenning eener vergoeding ex. artikel 13 der lager onderwijswet 1920. 16. Idem i.z. verhuring van de woning School straat 20. 17 Idem inzake het verleenen van vergunning tot straataanleg aan de N.V. Woonhuisbouw te 's-Gravenhage. 18. Idem inzake wijziging der gemeentebegroo- ting, dienst 1936. 19. Idem inzake deelne ming in garantiestelling voor de stichting van een tentoonstellingsgebouw te Boskoop 20. Verdeeling van den raad in afdeelln- gen. Door de afd. Alphen v. d. Chr. Land en Tuinbouwarbeidersbond werd in Concor dia onder leiding van den heer Dijs een propagandavergaderlng gehouden. Als spr. trad op het hoofdbestuurslid de heer Vin gerling. De R.-K. zangver. O. B. K. gaf in de St. Jozefzaal een zanguitvoering. De be langstelling was zeer groot zoodat de zaal geheel met belangstellenden was bezet toen de uitvoering door den voorzitter werd ge opend. Zoowel het gemengd- als het kin derkoor verleenden medewerking. Voor de pauze werden zangnummers ten gehoore gebracht, die zoowel door het koor als de solisten uitstekend werden vertolkt. Na de pauze werd uitgevoerd de komische operet te Cartouche, met soli, duet en koor. Ook deze oprete werd door deze dlllettanten correct uitgevoerd, waarbij om de hierin voorkomende humor, menigmaal hartelijk werd gelachen. De pianobegeleiding bleek bij den heer J. Verkleij in goede handen. BOSKOOP. DE VERSIERING VAN HET KONINKLIJK PALEIS. Samenstelling diverse commissies. Gisteravond had ten gemeentehuize, on der leiding van den burgemeester, E. P. Verkerk een vergadering plaats in verband met de samenstelling der diverse commis sies, inzake de versiering van het Konink lijk palels, ter gelegenheid van het huwe lijk van Prinses Juliana. Gekozen werden: Plancommissie: B. B. C. Felix. E. Gulde- mond, H. Koster, ir. C. Ph. Moerlands en J. H. v. Straaten v. Nes. Technische commis sie: J. v. d. Broek, D. v. d. Geur, C. Hogen- doorn, Joh. v. d. Kooy, J. Sterkenburg en A. E. Stijkel. Plantenmateriaalcommissie H. G Dekens, J. Dijkhuis, W. C. Hage, Adr. Koster, P. den Ouden. R. Pannebakker, A. Sytzema, A. Vuyk v. Nes en J. Zwarten dijk. Financleele commissie: Mevr. v. d. Broek-Jaspers, J. Chrispijn, K. Goudkade, P. Guldemond, H. Haring, J. de Hertog Jz., H. Houtzagers, M. Jangejan, A. KHjn, C. J. A v. Koppen. W. Kranenburg, W. Kruis wijk, Jac. v. Lomwei, mej. C. Lünnemann, B. Mossel, ir. W. A. Nieuwdorp, J. H. v. Os- nabrugge, mej. A. Rateland, W. E. Schalk wijk, mej. M. Slootjes, A. G. Verbey, Anth. Vermeul. J. C. Vermeulen en A. C. v. Wil gen. Het aantal deelnemende vereenigin- gen ls gestegen tot 88. Onze plaatsgenoot, de heer H. Hor- nemann, slaagde aan de Ned. Handelshooge- school te Rotterdam voor het doctoraal examen in de handelswetenschappen. De collecte ten bate van de Vereen, tot bevordering der belangen van t.b.c.- patiënten in Nederland heeft de mooie som van f. 97,12'/: opgebracht. Voor Zondag 25 October zal de Zon dagsdienst worden waargenomen door dr. P, du Buy. telef. 40. HAZERSWOUDE. Bazar Dameskrans „Wees een Zegen". De officieele opening van den bazar der dameskrans .Wees een Zegen" vond plaats in het fraai versierde lokaal ..Salvatori". Uit het gebouw wapperde de vaderland- B. Noordwijkerhout, idem f.3 of 1 d.; W. W. Hlllegom, loopen op verboden grond f. 3 of 1 d.; A. P. te Leiden met een motorrij tuig te snel rijden f.6 of 2 d.; G. G. A. M. Gouda, idem f.6 of 2 d.; P. L. idem f.6 of 2 d.; H. A S., Utrecht, idem f. 6 of 2 d.; J. M. S. idem f.6 of 2 d.; F. G. v. T. openbare dronkenschap, f.5 of 2 d.; H. K. idem f.5 of 2 d.; A. T. zwervende, idem f.10 of 4 d.; C. de M. Rijnsburg overtreding leerplicht wet f2 of 1 d.; J. P. R. Hoek van Holland, geen geldig rijbewijs vertoonen f. 10 of 4 d.; J. H. B. Amsterdam, autorijden zonder spiegel, f.5 of 2 d.; C. S. S. Zoeterwoude. autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achterlicht 2 x f. 3 of 2 x 1 d.; W. F. M. autorijden met on deugdelijk handrem f.6 of 2d. sche driekleur. Onder goede belangstelling spr. ds. Kiehl het welkomstwoord speciaal tot het dageljtksch bestuur der gemeente met den gemeente-secretaris en enkele der raadsleden. Voorts wees ds. Kiehl od het doel van den bazar, dat tweeërlei is n.l. de mogelijkheid van het voortbestaan der Herv. schooF en op de liefde voor het werk der zending. Het prachtig resultaat bij een voorbaanden bazar, waarbii f. 800 netto kon worden geboekt, bracht aan de kas der school f400 op. en eveneens f400 voor het werk der zending, verdeeld tusschen de uit wendige en inwendige lending i leder f.200) Van dit laatste bedrae werden 't Zonnehuis te Beekbergen en andere liefdadige doel einden gesteund. Onnoodig achtte sor. het er op te wiizen dat de uitwendige zending in Oost- en West-Indië. gebukt gaat onder den nood der tijden zoodat de salarissen met 50 "/o moesten worden verminderd. De dameskrans had er behoefte aan openliik dank te brengen voor de groote sympathie en hartelijke liefde, die zij hebben mogen ondervinden van de velen die door extra werken of gaven hun medeleven hebben getoond. Met de hoop dat Gods zegen moge rusten op het werk der dameskrans. ver klaarde spr. den bazar voor geopend en ging voor in gebed, waarna gezongen werd Ps. 68 10. Daarna werd de thee aangebo den en de gelegenheid opengesteld om in- koopen te doen enz. Daartoe was voldoende gelegenheid bii de verschillende keurige stands. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Getrouwd: H. v. d. Pol en J. M. v. d. Bosch. NIEUWVEEN. Vergadering der Begrafenisvereeniging. De Alg. Begrafenisver hield haar jaar vergadering in café Schreuder. De voorzit ter. de heer C. de Vries opende, waarna de notulen goedgekeurd werden. De secretaris bracht een uitgebreid jaaroverzicht uit: het aantal sterfgevallen was normaal geweest. Het ledeata] bedraagt 226. De penning meester deed verslag van den stand der kas. de inkomsten bedroegen f 728 40 de uitgaven f. 661.16. batig slot f. 66.80. De heer W. Plomp, lid der controle-com missie had een rapport samengesteld, dat de goedkeuring op de boekhouding en een woord van lof aan den penningmeester ver meldde. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren B Rekelhof en W. Bruyne. Van de 20 uitgebrachte stem. men verkreeg de heer B Rekelhof 18 st. en de heer W. Bruyne 19 stemmen, zoodat beiden herkozen werden. Wegens 't vertrek van den heer J. W. Geesink. lid der con trole-commissie. moest de commissie aan gevuld worden. De heeren G. v. d Breggen en H Schellingerhout kregen resp. 8 en 5 st.: bii herstemming werd de heer G. v. d. Breggen met 10 st. gekozen Na uitloting van rentelooze aandeelen sloot de voorzitter de vergadering. AALSMEER. GEMEENTERAAD. De begrootingen - Geen nieuwe auto brandspuit - Het voetballen op Zondag. De raad vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester J. Kastelein. Na opening werden de notulen der vergade ringen van 1 en 16 Sept. 1936 overeen komstig vastgesteld. Hierna bracht de voorzitter in behandeling de gemeente- begrooting, begrootingen takken van dienst en begrooting Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1937. Even werd stilgestaap bij den post, welke was uitgetrokken voor kosten maatregelen in verband met het aanschaffen van gasmaskers. De hiervoor geraamde f. 6000 werden toegestaan, doch zullen voorloopig niet worden uitgegeven, omdat in deze nog nadere beslissingen van regeeringswege te verwachten zijn. Het aanschaffen eener nieuwe vuilnisauto, waarvoor f 2750 was geraamd, kon nog geen genade vinden in de oogen der raads leden en deze post werd aangehouden. Naar aanleiding van den post: aan schaffing brandbluschmiddelen, in totaal geraamd op f. 4475, waarbij een nieuwe automobiel-brandspuit a f. 4000, volgde een langdurige gedachtenwisseling. De heer Jb. Alderden Dzn. herinnerde er aan. dat de directeur van gemeentewerken reeds vorig Jaar de aandacht van den raad had gevestigd op het brandbluschmaterieel, dat z. i. dringend verbetering behoefde. Spr. was er daarom voor om een nieuwe spuit aan te schaffen, wat ongetwijfeld ook ten voordeele zal blijken te zijn voor de in woners bij het afsluiten van verzekeringen tegen brandschade. De heer J. J. van Ber gen achtte het niet noodig een nieuwe spuit aan te schaffen. De voorzitter zeide, dat het met het thans beschikbare materiaal veel te lang duurt aleer men op de plaats des onheils is gearriveerd. De heer Joh. Hofman wees op de uitstekende spuit van „Bloemenlust", welke ingevolge overeen komst met de gemeente, immer ter be schikking is bij eventueelen brand. De heer D. Jongkind achtte geen termen aanwezig om tot aankoop van een nieuwe spuit over te gaan, terwijl ook wethouder P. v. d. Meer zich in gelijken geest uitsprak. Het voor stel tot aankoop van nieuwe motorspuit enz. werd hierna in stemming gebracht en verworpen met 94 stemmen. De begroo tingen worden dan vastgesteld, waarbij de voorzitter den samenstellers, inzonderheid ambtenaar D. Groen en directeur ir. Gijzen, hartelijke woorden van dank brengt voor hun arbeid in deze. De schoolgeld-verorde ningen, gewoon 1. o. en u. 1. o. werden over eenkomstig de aangebrachte herzieningen vastgesteld. De voorzitter deed mededee- ling van een schrijven van den minister van Landbouw en Visscherij, dat niet kan worden overgegaan tot directe steunver- leening aan de bloemisterij in anderen vorm dan reeds thans geschiedt door cre- dietverleenlng, zoomede door de bestaande minimum- en vergoedingprijsregelingen. De heer Jongkind wenschte, dat het ge meentebestuur toch bij de regeering zou blijven aandringen op steun; de bloemen handel komt er steeds nog ongunstiger voor te staan door belemmeringen van den export. In Hamburg zijn thans besprekin gen ln verband met een nieuwe handels overeenkomst tusschen ons land en Dultschland en gepoogd zou kunnen wor den een ruimere toewijzing van deviezen voor den bloemenexport te krijgen. Beslo ten werd ln deze met den heer Mensing overleg te plegen. In behandeling kwamen dan adressen van de voetbalver. „Aals meer (S.E.TA.) om onderhandsche huur van het sportterrein aan de Sportlaan. Wat betreft het exploiteeren van het sportter rein en de tribune op den Zondag en op erkend Christelijke feestdagen, had het college gemeend de beslissing daaromtrent aan den raad te moeten overlaten. De hee ren Van der Meer en Wegman verklaarden zich principieel tegen openstelling op den Zondag. De heer Jongkind hield een plei dooi voor de openstelling gedurende den geheelen Zondag voor voetbal en handbal, welke laatste sport veelal des morgens wordt beoefend. De heer Alderden Czn. verklaarde zich voorstander om den ver- eenigingen geen beperkende bepalingen op te leggen. Ook andere groepen moeten des Zondags van het terrein gebruik kunnen maken. De heer Hofman wilde elk graag gunnen waar hij liefhebberij voor heeft en voelde niets voor gedeeltelijke blokkeering van den Zondag. De heer Spaargaren vond het jammer, dat de eene mensch zijn wil aan den anderen wil opleggen. Nadat weth. Van der Meer zijn standpunt in ver band met de Zondagsheiliging nog had uiteengezet, volgde stemming. Het voorstel- Hofman, geen beperkende voorwaarden te stellen, werd verworpen met 76 st.; het voorstel-v. d. Meer, geen openstelling op Zondag, werd verworpen met 94 st.; het voorstel-v. d. Bergen, openstelling des Zon dags om 12 uur werd aangenomen met 76 st. Vóór A.-R., R.-K. en C.-H. Verhuurd werd een strookje grond aan de provincie Noord-Holland, ln verband met aanleg provincialen primairen weg. B. en W. stel den voor tot het voteeren van gelden, in verband met adressen van plaatselijke schoolbesturen om een uitkeering in eens, ter vervanging van de vergoeding, bedoeld ln art. 205, 1ste lid der L.O.-wet 1920. Het betrof het overnemen van drie schoolge bouwen met de terreinen en meubelen, ge taxeerd op een waarde van totaal f 138.500. Doordat de verzoeken door het college wer den Ingewilligd, moest de gemeente een geldleening aangaan tot een bedrag van f. 110.800, n.l. 80van f. 138.500, welke leening bij een aflossingsduur van 30 jaar kan gesloten worden tegen een percentage van 4 3/8 Na ampele besprekingen volg de stemming, waarbij met 112 stemmen (die der heeren Alderden Czn. en Spaar garen) besloten werd de leening voor dit doel af te sluiten. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdag 30 October a.s. o WASSENAAR. VERGADERING TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Lezing over „Vruchtencultuur onder glas". In het Dorpshuis hield de afd. Wassenaar van de Kon. Mii. voor Tuinbouw en Plant kunde haar maandeliiksche ledenvergade ring. Op voorstel van het bestuur werd met alg. st. besloten, toe te treden als lid van de Wassenaarsche Ver. voor Vreemdelingen verkeer. De heer C. van Drent sprak vervolgens over „Vruchtencultuur onder glas" Reeds in vroegere tijden nam ons land een vooraanstaande plaats in Inzake de vruchtencultuur en den handel daarin. De eerste glascultuur werd zli het dan ook primitief, toegepast in het Westland. Daar werden de ramen los voor de vruchtboomen gezet die tegen muren waren geplant. Later ontstonden hieruit vaste of half vaste in richtingen en hoofdzakelijk werden hier onder geplaatst de druif en de perzik. Later bracht men ook pruimen, appels, peren, kersen en bessen onder glas. Deze cultures werden reeds daarvoor op de buitenplaatsen algemeen aangetroffen en deze mogen zeker wel de baanbrekers worden genoemd van die cultures onder glas. Het is evenwel een feit. dat ondanks de slechte tiiden en de lage prijzen de vruch tencultures onder glas vrii goed stand hou den en er zelfs hier en daar uitbreidingen plaats vinden vooral de cultures van pruim en duif. Nu worden reeds peren onder glas ge kweekt. ook een teelt, die vroeger uitslui tend op de buitenplaatsen werd toegepast. Toch is het Jammer daar vele van die oude cultuurtjes onder glas ook al door de tijds omstandigheden en minder liefhebberij, ziin verdwenen, Spr noemde als voorbeeld hoe vroeger de framboos onder plat glas werd vervroegd. Welk een zorg hieraan be steed moest worden om hiervan vroeg goede vruchten te kunnen plukken! Onder de kleinfruit worden in de kassen ook wel ge zet de aalbessen. Hiervan kweekt men dan platte vormen, aan de zijkanten van de kas geplaatst, enkel met het doel om mooi en groot fruit eraan te kriigen. want de aalbes laat zich niet zoo erg veel vervroegen, hoogstens 14 dagen. Kersen ln de kassen zün zeer dankbaar. De meikers leent zich hiervoor bii uitstek, deze heeft geen kruisbestuiving noodig en kan zoowel in lei als in struikvorm worden gekweekt In een koude kas heeft men reeds 8 tot 10 dagen vroeger rijpe vruchten De pruim leent zich ook zeer goed voor kascultuur. Altijd wordt hiervoor aanbevo len de soort Reine Victoria, doch deze is zeer laat en laat zich maar weinig ver vroegen. 't Is bovendien een vleeschpruim voor den handel veel te laat. doch geeft zeer veel vrucht. De groei is het eerste iaar snel. doch men moet niet te sterk insnoeien maar zorgen voor een goede takverdeeling Spr zou echter liever willen aanbevelen de soorten roode eierpruim, met zeer saprijke vruchten die half Juli rijp zijn. groot van stuk en deze soort heeft geen kruisbestui ving noodig. verder de Early Laxton van middelgrootte, geelrood en sappig de Early Gold een goudgele pruim, de Golden Japan een zeer mooie gele vrucht en fijn van smaak zeer sappig (deze moet evenwel een bestulver hebben) b.v. de Early Laxton enz De teelt van de abrikoos onder glas ls ook alleen te doen voor liefhebbers. De on derstam van kwets kan in de kas ge kweekt worden. Het zün sterke groeiers en men kan ze kweeken met vrucht op sporen of op het éénjarige hout. Het laatste is zeer lastig om een goeden vorm aan de boomen te geven. Het ziin vroege bloeiers n.l in Maart en er moet tüdle beschut worden of gestookt. Zeer goede soorten ziin hiervoor de Oranje en dubbele Oranje èn Bredasche De groote soorten scheuren echter nog^ eens vooral de Hongaarsche lijdt veel aai dit euvel De kweek van de peer komt meer en meer naar voren vooral ln lei en struikvorm ia warenhuis of warenhulskassen. De daarvoor te gebruiken soorten acht sor. bii uitstek geschikt als b.v. Doyenné du Cornice: Bouré d'Anlou Diel, Louise Bonn, d'Aireische Soers Gregolre. Passé Crassane enz. alle soorten die buiten niet tot vollen wasdom komen en niet het volle aroma buiten bekomen. Geplant als struikvorm kan deze cultuur zelfs zeer loonend zün met een onderbe planting van aardbeien en derg. Appels leenen zich niet bijzonder voor de kweek in kassen. De resultaten ziin zeer weinig Perziken daarentegen, in lei of struikvorm in de soorten Mayflower. Lord Napier Rouge de Mal. Arkansas. Montag- nes zal meer succes opleveren. Tenslotte behandelde spr. het kweeken van viigen in de kassen Dit is al een zeer ruwe cultuur die weinig zorgen behoeft. Men houde de gesteltakken 35 tot 40 c.M. uiteen en laat ze groeien in leiboom tegen de achterzijde van de kas of in warenhuis. Elk jaar snüde men de oude bakken dien weg waardoor men mooi tong hout blijft houden. Met applaus werd de heer van Drent voor zijn interessante lezing beloond. De heeren A. van der Schans, D. Wiege- rinck en w. Maarsen hadden het ingezon- dene aan een keuring onderworpen. De uit. slag van de prijsvraag De mooiste fruit mand" of „Fantasiestuk van fruit en bloe men" luidde als volgt: fruitmanden: Ie Dt. J. Anderson, tuinbaas van het landgoed Voorllnden; 2e pr. G. de Gooiier. tuin knecht op „De Vrije Bliek": 3e pr. G. Ver- lind tuinknecht op ..Rust en Vreugd". Fan. tasiestuk: le pr. J. vsin Noort. tuinknecht bii den heer D. T. Ruys. Voor het puntenstelsel behaalde de heei G de Gooüer eveneens met Begonia Ex quisite 10 punten: Emita 8 pnt.; Baarnschi Wonder 8 pnt.: Johan Mensing 8 pnt. Na gedachtenwisseling en diverse mede deelingen volgde sluiting. VOOR VRIJDAG 23 OCTOBER. Hilversum I, 1875 M. Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV 8.00J Schriftlezing, medidatie 8.159.30: Gr.- pl. 10.30: Morgendienst 11.0012.00: Zang en piano 12.15: Gr.pl. 12.30f Ensemble van der Horst 2.00; Gr.pl. 2.30: Lectuur 3.003.45 en 4.00: Solls- tenconcert 4.45: Gr.pl. 5.00: Stlchtsch salon-orkest 6.30; Voor tulnliefhebbers 7.00: Berichten 7.15: Literaire cau serie 7.45: Reportage 8.00: Berich ten A N P. 8.15; Haarlemsche Orkestver. en solisten 8.50: Medische causerie 9 20: Vervolg concert (Om 10.00: Berichten A.N.P.) 10.30—11 30: Gr.pl. Hierna Schriftlezing. Hilversum II, 301 M. 8.00- VARA - 12.00: AVRO 4.00: VARA 3.00: VPRO 11.00—12.00: VARA 8.00- Gr.pl. - 11.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Voor dracht 10.35' Gr.pl. 11.00- Voordracht 11.20: Orgelspel 12.00: De Palladium en Orgelspel 1.30: Gr.pl. 2.30- De clamatie en Gr.pl. 3.15: Dansmuziek - 4.C0: Melody Circle 5.00; Kinderuur 6.00: De Flierefluiters m. m. van so liste en Gram.pl. 6.30: Politiek radio journaal 6.50; Gr.pl. 7.00: Causerie over het Plan v. d. Arbeid 7.20: Gr.pl - 7.50: Berichten AN.P. 7.57: S.O.S-Be- richten 8.00: Berichten V. G. P. 8.05: Lezing „Wat dunk u van den mensch" - 8.30: Zang en piano 9.00: Cursus „Jeugd en Godsdienst" 9.30: Vervolg concert 10.00; Causerie over Remains 10.30: Gr.- pl. 10.40: Avondwijding 11.00 Berich ten A.N.P. 11.05: Paedagogische cause rie 11.30—12.00: Gr.pl Droitwich, 1500 M. 11.40—11.50: Piano recital 12.10; Orgelconcert 12.50: Dansmuziek 1.352.20: Birminghamscn Philh. strijkorkest en soliste 4.20: BBC- Midland-orkest 5.35: Het Parklngton* kwintet 6.20: Berichten 6.45; Orgel spel 7.20: Muzikale causerie 7.50: Operette-uitzer.ding 9.05: Reportage 9.20; Berichten 9.40: Scheepvaartcau serie 10.00: Het Stratton strijkkwartet 10.20: BBC-orkest en solisten 11.25 12.20: Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 3.20: Gr. pl. 11.20Orkestconcert 2.50: Gr.-pl- 4.20: Trioconcert 5.50: Orkestconcert S.20Viool-recital 9.05: Orkestconcert 11.051.05; Orkestconcert. Keulen, 456 M. 5.50: Orkestconcerl 11.20: Omroepkleinorkest 1.35: Gr.pl. 3 20Lezingen en Gr.pl. 5.20Dres- densch Philh. orkest en solisten 7.30: Voor soldaten 9.5011.20: Omroepor kest en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gr.pl. 12.50: Klein-orkest 1.302.205 Omroeporkest 5.20: Gr.pl. 8.20 Sa lon-orkest 7.20 en 8.20: Gr.pl. 3.50:- Orkestconcert mmv. solisten (Om 9.50: Hoorspel) 11.10—11.20: Gr.pl. 484 M.: 12.20: Gr.pl. 12.50: Piano-recital 1.30: Klein-orkest 1.50; Zang 2.002.20: Gr.pl. 5.20: Omroeporkest 6.35: Gra- mofoonpl. 6.50: Cello-recital 8.20: Voor Oud-strijders 10.30: Gr.pl. 10.4511.20; Accordeonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: Cello en piano 8.20: Gevar. programma 9.20: Berichten 9.50: Harprecital - 10.05: Weerbericht 10.20—11.20; Dans muziek (Gr.pl.) GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF O DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 23 October. le programma: lederen dag van 8—2! uur: AVRO. VARA. enz. 2e programma; lederen dag van 8—2! uur: KRO. NCRV enz. 3e programma: 8 05: Parijs Radio 9.05 Keulen 10.10: Deutschlandsender - 11.20: Parijs Radio 13.05: Brussel VI. 7 14.25: diversen Dim. 14.55: Partis Rad" 15.50: Keulen 18.50: Brussel Fr - 21.20: Londen Reg. 22.20: Boedapest 0 diversen 22.50: Weenen of diversen. 4c programma: 8 00: Brussel VI. 9 20 diversen 10 35: Londen Ree 17-20 Droitwich 18.20: diversen 12.45 Droitwich 21.05: Gram mm. GR D.- Dim 22.50: Londen Reg Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12