LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 19 October 1936 Derde Blad No. 23487 binnenland Spierpijn? 77ste Jaargang NIEUWE REGELING VAN INVOER IN BELGIË. Controle-maatregelen aan Nederlandsche zijde. HET HUWELIJK ONZER PRINSES. Nog geen datum vastgesteld. Sloan's Liniment De strijd in Spanje tftN/T EN LETTEREN PRINSES JULIANA IN DUITSCHLAND. Zaterdag is Prinses Juliana voor eenigen tijd naar Dultschland vertrokken. Te Ber lijn werd Zij gistermorgen opgewacht door prins Bernhard, Prinses Armgard en Prins Aschwin. Na een kort oponthoud is de reis voortgezet. o INKOMENS EN VERMOGENS 1935/1136. OVERZICHT VAN HET BUREAU VOOR DE STATISTIEK. In verband met de groote belangstelling naar de nieuwe gegevens der inkomens en vermogens in Nederland, werden in de regende aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek enkele voorloopige totaalcijfers betreffende de statistiek der rijksinkomsten- en ver mogensbelasting opgenomen voor het be lastingjaar 1935/1836. Uit deze voorloopige gegevens, die in het paandschrift in vergelijking worden ge bracht met de overeenkomstige gegevens van 1 Mei 1935 af, blijkt, dat het bedrag der zuivere inkomens voor den kinderaf trek voor het belastigjaar 1930/193.1 het hoogst is geweest, nl. f. 4.367 millioen en dat daarop als gevolg van de in 1929 op nieuw ingetreden economische crisis een teruggang is gevolgd tot f. 2.827 millioen voor 1935/1936, welke daling 35.28 pCt. uit maakt van het topjaar 1930/1931. De daling van 1934/1935 op 1935/1936 beliep f.215 millioen. Het gemiddeld inkomen per aange slagene bedroeg over 1935/1936 f. 2.086, en bereikte hierdoor over dit jaar het laagste punt van alle sinds 1915 ver streken jaren. Het hoogst gemiddelde inkomen werd aangetroffen over de paren 1917/1918 en 1920/1921 en beliep f. 2.659,—. De aandacht zij erop gevestigd, dat het bedrag der inkomens in het algemeen be trekking heeft op de inkomsten, genoten in het voorgaande kalenderjaar, zoodat bovengenoemd bedrag van f. 2.827 millioen de inkomsten betreft over het kalenderjaar 1934. Het bedrag der in de vermogensbelasting tillende vermogens bereikte het hoogste rlnt over het belastingjaar 1929/1930, nl. 15.066 millioen. waarop een teruggang is gevolgd tot f. 11.129, millioen over 1935/ 1936. Deze daling, slechts onderbroken door een stijging van f. 128 millioen van 1933/ 1934 op 1934/1935, beliep 28,96 pCt. van het topjaar 1929/1930. Het gemiddeld vermogen per aangesla gene was van alle vergeleken jaren het laagst over 1935/1936. nl. f 63.000, terwijl het hoogste bedrag (f 87.000,1 werd aan getroffen voor 1917/1918. .Opgemerkt zü, dat deze bedragen den stand van het ver mogen aangeven bij den aanvang van het belastingjaar op 1 Mei. Opgemerkt moge worden, dat in boven bedoelde bedragen niet begrepen zijn de buiten de inkomstenbelasting vallende in komens beneden f. 800 en de buiten de vermogensbelasting vallende vermogens be neden f. 16.000, in verband waarmede deze kleiner zijn dan de bedragen van het natio nale inkomen of vermogen, zooals zij voor en na door verschillende deskundigen zijn geraamd. Verder zij er op gewezen, dat door de omzetting van een aantal eigen raken, vennootschappen onder firma e. d. In z.g. besloten vennootschappen, de verge lijking der Inkomens van jaar tot Jaar on zuiver wordt gemaakt. De in vergelijking tot vroegere jaren ge ringere daling der inkomens en de stijging der vermogens van 1933/1934 op 1934/1935 is voor een deel het gevolg van de op 1 Mei 1934 in werking getreden scherpere bepa lingen tegen onjuiste belasting-aangiften. BEVREDIGENDE OPLOSSING DER CONSENTENKWESTIE. De Nederlandsche gezant te Brussel, mr. A N. Patljn heeft Zaterdag met den Belgischen minister van buitenlandsche Zaken Spaak een onderhoud gehad over de kwestie van de opheffing der consenten voor den invoer van landbouwproducten. Voor de loopende maand werd een voor beide partijen bevredigende op lossing gevonden. De Beligische regee ring zal n.l. opnieuw consenten verlee- nen voor 25.000 k.g. btoer, 75.000 k.g. varkensvleesch, terwijl voor schapen- vleesch de gewone toestand wordt her steld. Van Nederlandsche zijde zullen echter contrèle-maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat de Nederlandsche producten de Belgische markt door te lage prijzen zouden ontwrichten. Voor reuzel en vleeschpreparaten moet hog een regeling worden getroffen. In den v P der a s- week zullen echter tusschen Nederland en België onderhandelingen worden gevoerd om een definitieve rege ling voor den invoer van landbouwproduc- /oor de volgende maanden te be werkstelligen. Tel. o werktijdenbesluit voor Fabrieken of werkplaatsen. Het treedt 1 November in werking. iWu.i?' B 13 bePaald, dat het werktijden- ,V,oor 'abrieken of werkplaatsen 1936 Wntber af 'reed' me'> insang van 1 No- 765 10 et- 8 cf- 6 (Ingez. Med.) NED. WERKGEVERS TEGEN STAATSINMENGING. Geen openbare lichamen voor beroep en bedrijf. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft, naar aanleiding van de aan hangige wijzigingen in de grondwet, aan de Tweede Kamer een zeer uitvoerig adres gericht, waarin er op gewezen wordt, dat één der wijzigingen, welke de regeering voorstelt, betrekking heeft op het openen van de mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. Hier past. aldus wordt in het adres gezegd, de grootste voorzichtigheid, omdat regelingen, die voor een bepaalden bedrijfstak zijn ge troffen, in het algemeen niet voldoen aan de voorwaarde, die noodig is om ze tot al gemeen geldende rechtsnormen te verkla ren en wel. omdat zulke regelingen van huls uit met het algemeen belang niets te maken hebben. Wanneer wij in de in de laatste maan den aangewende pogingen tot het verkrij gen van een verbindendverklaring van een regeling voor een gedeelte van het bakkers bedrijf gadeslaan, dan valt reeds op het eerste gezicht vast te stellen, dat een der gelijke regeling een prijsverhoogenden in vloed op het brood zal uitoefenen. Aan genomen, dat een zoodanige regeling voor ondernemers en arbeiders in dien tak van het bedrijfsleven van overwegend belang zal zijn, dan is daarmede nog geen alge meen belang geconstrueerd. Voorts wordt onder meer gezegd: Het is niet in te zien waarom de overheid er op den duur in zou berusten, dat som mige bedrijfstakken wel regelende bevoegd heid met de daarmede geopende mogelijk heden zouden verkrijgen en andere niet. Als de Nederlansche consumenten en af nemers de redelijk of wenschelijk geachte prijzen en loonen van bepaalde goederen moeten betalen, dan eischt toch de billijk heid, dat voor alle beroepen en bedrijven de zoo Juist genoemde mogelijkheden open staan. Adressant verwacht, dat een verstarring waarbij elke waardemeter ontbreekt, het uiteindelijk gevolg zal zijn. En kan den indruk niet van zich afzetten, dat regeering en volksvertegenwoordiging op het punt staan, gehoor te geven aan de alles over stemmende spreekkoren van belanghebben den en hun politieke organen. Ten slotte eindigt het adres is de consequentie van den thans ingeslagen weg het leggen van de leiding van het bedrijfs leven in handen van ondernemers- en arbeidersraden, wat beduidt, dat aan de ondernemingsgewijze uitoefemmg van pro ductie en distributie een einde komt. Het verbond betwist, dat hiermede het belang van het volk is gediend en verzoekt op dien grond, het nieuw voorgestelde hoofdstuk 4a niet in de grondwet op te nemen. o B. A. KWAST Op 65-jarigen leeftijd is Zaterdag te Groningen overleden B. A. Kwast, oud- leeraar in de aardrijkskunde aan de Han- delshoogeschool te Groningen, De heer Kwast heeft verschillende leerboeken op aardrijkskundig gebied geschreven en her drukken van den grooten Bos-atlas ver zorgd. o DE VERSIERING VAN HET KON. PALEIS. Men meldt ons uit Boskoop: Blijkens nadere opgaven, hebben zich thans nog 18 vereenigingen aangemeld, zulks in ver band met den oproep van den Burgemeester tot vorming van een comité voor de ver siering van het Koninklijk Paleis te 's-Gra- venhage. In het geheel hebben zich dus 73 ver eenigingen aangemeld. GROOTHANDELSPRIJS VAN SPIJSVET VERHOOGD. Verlaging van crisisaccijns thans urgent. Naar wij vernemen aldus het Hbld. heeft ook de grootste producent van spijs- vetten besloten, om de groothandelsprijzen met vier centen per kilo te verhoogen. Hierdoor is de kwestie van verlaging der crisisheffing thans actueel geworden. Deze heffing bedraagt, zooals men weet, 40 cen ten per kilo. Eenigen tijd geleden werd zij, evenals die op spijs oliën, verhoogd, ten einde de clandestiene bereiding van mar garine door de huisvrouwen eenigszins te remmen. Gezien echter het consequente streven der regeering om nrjisverhooging van levensmiddelen tegen te gaan. dient een heffingsverlaging thans te worden be schouwd buiten verband der clandestiene margarine-bereiding. Naar aanleiding van den laatste tijd in de pers voorkomende berichten, waarin mededeeling wordt gedaan van den datum, waarop het huwelijk van de prinses zal plaats hebben en omtrent een te maken huwelijksreis naar Ned. Indië, is ons bij een onderzoek gebleken, dat ter bevoegder plaatse noch omtrent den datum van het huwelijk, noch omtrent een te maken hu welijksreis op het oogenbllk iets bekend is, PLECHTIGHEID BIJ HET STANDBEELD VAN „DE RUYTER" TE VLISSINGEN. Hedenmorgen maakten nog zeer velen te Vhssingen gebruik van de gelegenheid om den kruiser De Ruyter te bezichtigen. Tegen halfelf klonken nabij den Boulevard com mando's en de dreunende voetstappen van marcheerende troepen. Het waren twee compagnieën landingstroepen van de „De Ruyter", die op weg waren naaT het stand beeld van Michiel Adriaansaoon de Ruyter. Ter plaatse aangekomen, stelden de troe pen zich in een carré op rondom het standbeeld. Terwijl de geweren werden gepresenteerd, de militaire autoriteiten het saluut brachten en hun civiele collega's het hoofd ontblootten, zette de marine kapel het Wilhelmus in. De commandant van de „De Ruyter" trad vervolgens naar voren om een krans te leggen aan den voet van 't standbeeld, dat in zijn geboorte plaats is opgericht ter herinnering aan den man die in de Nederlandsche geschiedenis zulk een groote rol heeft gespeeld en naar wi'en de nieuwe kruiser is genoemd. Op nieuw deed de marinekapel zich hooren, die ditmaal een koraal uitvoerde. En nadat de landingstroepen van de „De Ruyter" voor de aanwezige autoriteiten hadden ge defileerd volgde de afmarsch. De korte maar indrukwekkende plechtigheid, waarbij niet werd gesproken, werd behalve door den onder-commandant van de Kon. Marine in Zeeland bijgewoond door burgemeester en wethouders van Vlissingen en talrijke andere autoriteiten. D HET OPRUIMINGSWERK TE WOERDEN. Zaterdag heeft men te Woerden ook den tender van de locomotief met de kraan uit de sloot gelicht en op een platten wagen geplaatst. Heden zal hij naar Utrecht ver voerd worden. De tender zat zoodanig on der den modder dat men den heelen Za terdagmiddag bezig is geweeest, om hem schoon te spuiten. Het opruimingswerk zal nog ongeveer 14 dagen in beslag nemen. CREMATIE DR. W. P. HUBERT VAN BLIJENBURGH. Zaterdag vond te Velsen de crematie plaats van dr. W. P. Hubert van Blijen- burgh. Het hoofdbestuur van de Algem. Ver. v. V. was vertegenwoordigd door den directeur den heer W. A. T. van Deventer. Namens den Kon. Ned. Offic. Schermbond waren aanwezig majoor Scherpenhuyzen en kapitein Schepers, namens den Kon. Ned. Amateur Schermbond de heer J. J. Rinses, namens den Amsterdamschen Schermbond de heer A. Mayer; voorts namens het Ned. Padvindstersgilde mevr. Lagerwey en mej. Piepers, Het woord werd gevoerd door een broer van den overledene, die gewaagde van diens leven van arbeid en toewijding. Majoor Scherpenhuyzen zei, dat de leden van den Kon. Officiersschermbond behoefte hadden gevoeld zich bij deze plechtigheid te doen vertegenwoordigen; de voorzitter, generaal De Jong, was wegens ziekte ver hinderd. Spr., die 30 jaar met dr. Van Blijenburgh heeft samengewerkt, had hem als een uitnemend mensch, een trouw en eerlijk kameraad leeren kennen. Als scher mer. als bestuurslid van den bond en als voorzitter van de technische commissie heeft hij zeer verdienstelijk werk gedaan. Spr. bracht hem daarvoor dank en legde namens den bond een groote krans aan de baar. De heer J. J. Rinses, secretaris van den Kon. Ned. Amateur Schermbond, bracht eveneens den dank van zijn bond aan den overledene voor wat hij in het belang van de schermsport heeft gedaan. De heer Pijnacker, onderofficier, sprak als een der eerste leerlingen van dr. Blijen burgh zijn dankbaarheid uit Vervolgens bracht mr. J. Milius in herin nering hetgeen de overledene in de negen jaren van zijn arbeid als directeur van „Vreemdelingenverkeer" to Utrecht heeft verricht. Voor den Prov. Utrechtschen Bond voor Vreemdelingenverkeer voerde nog de heer A. H. Colenbrander het woord; waarna een medewerker van den overledene, de heer J. H. van Wijk, in herinnering bracht hetgeen dr. Van Blijenburgh in het belang van de lichamelijke opvoeding heeft gedaan. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer Van Deventer namens het hoofd bestuur van de Alg. Ver. v. Vr„ en door den heer Van Stigt, voorzitter van de af- deeling Utrecht van Horecaf. Een broer van den overledene dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Sloan's aanwenden! Niet wrij ven - alleen maar betten. Dat brengt onmiddellijk verlichting Sloan's zorgt voor nieuwe cir culatie van frisch bloed door de spierweefsels, waardoor de pijn snel verdwijnt! Prys 80 ct. - doodt pijn! 775 (Ingez. Med.) BEGRAFENIS J. F. VAN ROSSEM. Zaterdagmiddag is onder groote belang stelling uit financieele en handelskringen het stoffelijk overschot van den heer J. F. van Rossem, oud-directeur der Javasche Bank, te Den Haag, naar zijn laatste rust plaats gedragen. Aanwezig waren o.a. mr. L. J. A. Trip, pre sident der Nederlandsche Eank; jhr. mr. H. J. van Viersen Trip, oud-vicepresident van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië; B. van Garderen, directeur der Nill-Mij.; J. C. Dek- natel, directeur van het Clearing-Instituut; prof. mr. G. W. J. Bruins, prof. A. van Breen, ir. H. Sebbelee, directeur der Gel- dersche Tramweg Mij. te Doetinchem en H. Heringa, directeur der Bank-Associatie te Amsterdam. In den stoet kwam o.m. mede de minis ter van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude, een zwager van wijlen den heer Van Rossem. In de rouwkapel, waar het orgel choraal muziek van Bach speelde, heeft mr. Trip. in overeenstemming met het karakter van den ontslapene, een kort, eenvoudig woord gesproken, daarbij herinnerend aan 'n vijf jarige samenwerking, waarin spreker dag aan dag getuige was van de groote kennis en het helder oordeel van den heer Van Rossem, die gedurende 22 jaar zijn beste krachten aan de Javasche Bank heeft ge geven. Namens de vrienden sprak nog jhr. W. A. van den Brandeler. Hierna werd de kist grafwaarts gedragen. Jhr ir. van Lidth de Jeude dankte namens de familie voor de groote belangstelling. GEREHABILITEERD. Blunder van de justitie? Door den officier van justitie te 's-Gra- venhage is meegedeeld dat geen vervolgin; zal worden ingesteld tegen den thesaurier generaal van financiën, die indertijd werd gearresteerd in verband met een zeden- schandaal. Naar aanleiding hiervan is hij in zijn functie hersteld. DERDE LUSTRUM VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOND IN DUITSCHLAND. Geanimeerde feestavond te Essen. Met groote animo hebben onze landge- nooten in Duitschland Zaterdagavond in Essen het derde lustrum gevierd van den Nederlandschen Bond in Duitschland. de organisatie, die vijftien jaar geleden door een aantal in Duitschland gevestigde Ne derlanders werd opgericht om te voorko men, dat de banden tusschen die Neder landers, die in Duitschland hun arbeid hadden gevonden en daar sedert jaren ge vestigd waren, en het vaderland aan tiechtheid zouden verliezen. Onder de aanwezigen behoorde minister Slotemaker de Bruïne. Vele toespraken werden gehouden, waarna een boeiend pro- imma vrod afgewerkt. Gisteravond werd te Essen een congres - houden. Hier werd meegedeeld, dat de uoorzitter. de heer P. H. Mooren benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. FEDERATIE VAN BEDRIJFS- VEREENIGINGEN. In een druk bezochte algemeene leden vergadering van de Federatie van Bedrijfs verenigingen, te 's-Gravenhage gehouden, waar aanwezig waren een 150-tal werkge vers- en arbeidersvertegenwoordigers uit het geheele land. allen bestuursleden van bedrijfsverenigingen tot uitvoering van de Ziektewet, bracht de voorzitter, de heer F. L. van der Bom, in zijn openingswoord eenige persoonlijke inzichten naar voren over de gedachte van „zelf-doen" en „orde ning". Vervolgens werden eenige huishoudelijke zaken afgewikkeld, waaronder de goedkeu ring van het verslag en de balans en re kening en verantwoording van de federatie over het boekjaar 1935 en de vaststelling van den jaarlijkschen omslag, terwijl ver der een commissie van scheidslieden werd herbenoemd en tot lid en plaatsvervangend lid van de balanscommissie werden be noemd de heeren P. Ponstein en L. C. van der Meulen. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Sociale Zaken, zal op Woensdag 21 October, en die van den minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, op Donderdag 22 October niet worden ge houden. Bij K. B. is op zijn verzoek met ingang van 1 Dec. eervol ontslag verleend aan P. J. Berkhout als directeur van de straf gevangenis te Arnhem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. De opmarsch naar Madrid. Gistermorgen zijn de nationalistische troepen van kolonel Barron Illescas bin nengedrongen. Tot in de onmiddellijke nabijheid van de plaats ontmoetten de witten krachtigen tegenstand, maar de strijd was van korten duur en om tien uur was Illescas in hun handen. Hiermede is de voorhoede van generaal Varela tot op 37 kilometer afstand van Madrid genaderd. Voorts wordt gemeld, dat generaal Mola het commando heeft gekregen over alle troepen, die tegen Madrid opereeren. De Noordelijke colonnes bevinden zich op enkele kilometers van het Escuriaal en bereiden een beslissenden aanval voor op Navalcarnero, op weg naar Madrid. Aan het Zuidelijk front hebben de regeerings- troepen een fel offensief ontketend tegen Penarroya. Zij werden echter teruggesla gen met zware verliezen. MATINÉ DER WIENER SANGERKNABEN. Na hun overweldigend succes in Austra lië en Amerika, zal het beroemde Jongens koor uit Weenen tijdens hun tournee door ons land, Zondagmiddag 1 November a.s. een populaire matinée in de Stadsgehoor zaal geven, o LOUIS DE VRIES GEHULDIGD. De Hollandsche Schouwburg tc Amster dam was Zaterdagavond tot in alle hoeken bezet om den 65en verjaardag van Louis de Vries te herdenken. Vele bloemstukken werden het tooneel opgedragen en toen Louis de Vries zoo in de bloemetjes was gezet, nam de regis seur Louis Saalborn het woord om den directeur van het Hollandsch Tooneel op hartelijke wijze toe te spreken en hem te huldigen als een „brenger van schoonheid". Bewogen dankte Louis de Vries voor de hem gebrachte hulde. ruimingstermijn wordt met zes maanden verlengd. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat de miliciens te Madrid, behoorende tot verschillende colonnes en bataljons, zich onverwijld in hun onder scheidenlijke kazernes moeten melden, bij gebreke waarvan zij met alle gestrengheid der wet zullen worden gestraft. Naar uit Madrid verluidt, brengt de pre sident der Spaansche republiek, Azana, geen enkelen nacht meer in de Spaansche hoofdstad door. lederen avond verlaat hij per vliegtuig de stad en keert er des morgens weder terug. Hij overnacht blijkbaar meestal in Va lencia. De beroemde, drie meter hooge gouden monstrans uit de domschatten van Toledo, welke vervaardigd was van het door Co lumbus uit Amerika meegebrachte goud en door de rooden was geroofd, is thans terug gevonden. De roode vandalen hebben het prachtige kunstwerk volkomen vernield. Oviedo ontzet! Radio Jerez deelde gisteren mede, dat de Phalanxisten en de Tercio's langs den spoorweg den brug Naranco afdaalden. Zij zijn Oviedo binnen gerukt, waar zij zich vereenigden met de troepen van generaal Aranda. Radio Sevilla deelde mede, dat gisteren Castillejo ten Noordwesten van Toledo door de opstandelingen is bezet. Verder werd Robledo de Chavena bezet. Bilbao werd opnieuw gebombardeerd. De regeeringstroepen trachtten de ring om Eibar te vernielen, doch zij werden af geslagen. Ook bij Begovia rukten de nationalis ten op. Oviedo werd ontzet door de kolonne uit Galicie onder stroomende regen en ver bitterde gevechten tegen de mijnwerkers uit Asturie. Deze leden groote verliezen, honderden sneuvelden. In totaal zouden zij 4000 man hebben verloren. Het garnizoen van Oviedo onder com mando van generaal Aranda hield stand tegen de aanvallen van de regeeringstroe pen, hoewel het gedurende de drie maan den van het beleg tot 300 man was ge krompen. Generaal Franco wenschte Aranda telegrafisch geluk Fransch aviateur gevangen genomen. Naar verluidt bevond zich de Fransche aviateur Jean Pelletier aan boord van de „Galerna" welke door de Spaansche natio nalisten werd buitgemaakt. Pelletier Be vindt zich In gevangenschap en er wordt onderhandeld over zijn invrijheidstelling. Rusland en de niet-inmenging. Terwijl in geheel Rusland talrijke verga deringen en betoogingen worden gehouden, waarin resoluties worden aangenomen, die allen neerkomen op de leuze: „handen af van het democratische Spanje" en op een goedkeuring van de woorden van Stalin, volgens welke: „de bevrijding van Spanje van de onderdrukking door fascistische reactionnairen geen particuliere aangele genheid van Spanje is, maar de gemeen schappelijke zaak van de geheele vooruit- schrijdende menscbheid", bevatten de lei dende dagbladen uitvoerige beschouwingen over de houding van de te Londen zetelen de commissie voor de niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheden. De „Iswestya" publiceert in dit verband een buitenge woon scherp gesteld artikel en de „Prawda" schrijft in gelijken geest o.a. het volgende: De weigering van Plymouth een zitting der commissie bijeen te roepen ter bespre king van het Russische voorstel aangaande het instellen van een controle over de ha vens van Portugal, toont dat verschillende regeeringen zich naar het schijnt nog niet bewust zijn van den grooten ernst van den toestand, zooals die geschapen is door de voortdurende schendingen van het accoord tot niet-inmenging door Duitschland, Italië en Portugal, Het is nu wel tijd te begrijpen, dat de sovjet-Unie er niet mede accoord zal gaan, dat het LondenSche comité wordt tot een wapen voor de muiters en de ach ter hen staande agressieve staten, die pogen Spanje te maken tot een nieuw opmarschgebied van fascistische agressie. Een zoodanige toestand kan niet langer geduld worden!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9