LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 19 October 1936 UIT DE RIJNSTREEK /CHEEP/ iiimcm THIJS IJS VINDT DEN VERLOREN ARMBAND worden, ook m?de in het belang der mid- I denstand. Volgde behandeling beschrijvingsbrief, waarin de afgevaardigden een vrij man- Idaat verkregen. Hierna werd de heer M. Ijansen gekozen als afgevaardigde naar de lalg vergadering met als plaatsvervanger den heer C. v. Velzen. Na bekendmaking van het interessante winterprogramma volgde mededeeling dat |een commissie van bijstand is benoemd, be- Istaande uit twee leden. Volgde benoeming van de heeren H. H. jjijsselbloem, A. Heerings en A. Klaar tot I commissielid van het Voorschotfonds. Na rondvraag volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Maria, d. van B. W. I Mosseveld en C. M. Broekhop Martinus, |z van J. J. van Hagen en A. L. v. Benne- I kom Johannes Hendricus, z. van Th. I groenen en M. J. A. Schrama. Vergadering der K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer M. r p. A. Meissen, kwam de K. J. M. V. afd. I voorhout voor het eerst in het wintersei- Izoen 1936—'37 bijeen in het parochiehuis. I spr. heette alle leden en donateurs har- Itelijk welkom, alsmede burgemeester BuK |ten, diens echtgenoote en den spreker if. Feber, oud-lid van de Tweede Kamer, wet houder van 's-Gravenhage, die een uiteen zetting gaf van het cultuurleven van den Javaan en wat de taak was van het Ned. volk tegenover den inboorling. Spr. gaf ook cenlge middelen aan, om de tekortkomin- gen van het Ned. volk tegenover het bruine ras te herstellen. I Met een dankwoord aan den spreker volgde sluiting. ALPHEN. Blijkens de le verantwoording be- drraagt de opbrengst van de duizend gul den-collecte van Uitbouw der N.H. Kerk f. 831.47 (v. J. f. 898.811. De opbrengst van de bezar door de dames zendingskrans van den Geref. zen- dlngsbond bedraagt totaal f. 383.87. Aan het zendingsbureau kon f. 335 worden afgedra gen. -o VOORSCHOTEN. Interessante lezing onver „Oud-Voorschoten". In Hotel Deurloo werd de eerste Nuts- lezing gehouden. Na een openingswoord I van den voorzitter, jhr Gevers Leuven, I sprak de heer R. v. d. Ende over „Oud- I Voorschoten" en bracht dank aan allen die foto's, platen en gravures hadden af gestaan voor dezen avond. Het eerste ge- Idcelte van zijn lezing was gewijd aan de 1 geschiedenis van deze gemeente in ver- I band met het vaderland en het tweede I gedeelte aan de geschiedenis van plaatse- I Üjke gebouwen en instellingen. De bespre- king liep vanaf het begin onzer jaartcl- tot aan ongeveer 1800. In het begin I onzer jaartelling vestigden de Katten uit I Hessen zich in deze omgeving en wordt I reeds de naam van Claudius Civilus ge noemd. Omstreeks 866 wordt gesproken van een huis Lippinghe, naderhand Huis I ter Lips en waarschijnlijk houdt deze I naam verband met Lippe (Hessen), ge sticht tijdens het graven van Corbulo's gracht <De Vliet) door de Romeinen. Voor de oorsprong van den naam Voorschoten. I Forescate,. denkt spr. aan een groot woud. I ïoreest was de naam van een groot woud en scate of schate, groote behuizing, zoo- I dat hieruit zou volgen Boschhuls, Huis ten I Bosch. Vanaf 300 tot aan de 8e eeuw weet men van ons land bitter weinig; de duin strook was de begaanbare weg. De ge schiedenis zwijgt dan weer tot ongeveer I 1200. Julius Paulus en Claudius Civilus 1 hadden een nieuw bondgenootschap geslo ten en bewoonden de Brittenburg, waar door zij meester waren over de zee en den Rijn. Zij voeren in hun embleem 3 Was senaars (wassende manen). De zee won terrein en de Brittenburg moest worden verlaten, men trok landwaarts in. Philips van Wassenaar komt in 1200 voor 't eerst voor ln de geschiedenis. Hij liet Duiven voorde en Rosenburg bouwen en zijn wa pen is afgeleid van de vroegere bewoners van den Brittenburg. Dit wapen is een symbool van het Hollandsche Volk. Mees- I lc te blijven van het water, van huis en I hoi, meester te zijn over ons zelf. Philips II was de eerste heer van Voorschoten en I Vcur. Na 1707 is er aan het tegenwoordige 1 'kasteel weinig veranderd. Het is 700 jaar I in de familie gebleven en nooit verkocht. 1 Tijdens de Hoeksche en Kabeljauwsche I tsisten werd o.a. Rosenburg belegerd en I hier voor het eerst buskruit gebruikt. Ook het huls Ter Waddinghe werd door spr. besproken en het huis Ter Lips dat in 1H2 werd afgebroken. Adegeest werd door I de Spanjaarden gedeeltelijk vernield en in J I860 geslecht. Het klokkentorentje van Adegeest werd overgebracht naar het te- I gemvoordige huis ,,Ter Wadding", Rouw- hoop ook wel Middelgeest gcheeten werd hl 1574 door de Spanjaarden verwoest; de I fundamenten liggen thans in den tuin. Het tweede gedeelte van de lezing was niet minder interessant. Spr. begon met de Ned. Herv Kerk, destijds een R K. kerk I gewijd aan St. Laurentius. In 1572 en 1575 I werd deze kerk vernield en verbrand en in 1 1583 vermoedelijk weer opgebouwd op de loude muren. Voor de R.K kerk is geen I datum van stichting te vinden; de tegen- Iwoordige R.K. Kerk is in 1866 gebouwd, j Gcrulmen tijd stond spr. stil bij de jaar- I markt, één der oudste instellingen van ons land. Door het vinden van munten op IKlein Langenhorst" vermoedt spr. dat I deze jaarmarkt en paardenmarkt werd ge- couden op een stuk land tussehen Voor- 1 straat en „Klein Langenhorst". Tenslotte behandelde spr. ook nog de I fcgeerlng van Voorschoten, die in 1848 een I eigen gemeentebestuur kreeg, het ontstaan 1 'W den naam Paapweg en Kattenlaan, I waarschijnlijk verband houdende met een I klooster, om er op te wijzen dat plaatse- I Hjke geschiedenis, gewijde geschiedenis Is, waarin iedere ingezetenen belang moet stellen, vooral wanneer deze geschiedenis I nauw is verbonden aan het huis Duiven- I voorde. De heeren van dit huis hebben 1 steeds vooraan gestaan om hun leven te offeren voor het Vaderland en op het al- I War van den vrijheid. Spr. uitte tenslotte leen wensch dat men straten en parken de I namen zou geven in eigen geschiedenis te I vinden, namen van Duivenvoorde. Wasse- I rs' Treub. van Kempen, van Oudheus- °en enz Een welgemeend applaus onderstreepte ue woorden van den voorzitter. Tijdens de SïïïeJwerden a"en in de gelegenheid ge- wn a blaten, foto's en gravures te be- on neren waarbij zeldzame oy<"nnlaren aanwezig waren. CbT 5e.u,n*e~ collecte ten behoeve van de Scholen, heeft opgebracht f. 115.70. ALKEMADE. Vergadering „Het Groene Kruis". De afd. Oude-Weterlng en omstreken van „Het Groene Kruis" vergaderde in het hotel van den heer W. v. d. Bosch. De voorzitter, de heer P. Roelofse, opende, waarna het jaarverslag van den secretaris en van de magazijncommissie onder dank weiden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de wijkverpleeg ster vernamen wij, dat zij de volgende be zoeken had afgelegd: Oude-Wetering 1244; NieuweWetering 261; Roelof arendsveen 29; Leimuiden 710. Totaal 2244. Voor tuberculosebestrijding werden bo vendien te Leimuiden 127 huisbezoeken ln 11 gezinnen afgelegd. Assistentie werd ver leend op het Consultatiebureau voor Zuige lingen te Oude-Wetering. Het aantal bezoeken bedroeg hiervoor: 'Oude-Wetering 72; Nieuwe-Wetering 88: Leimuiden 11. Rijpwetering 10. Totaal 181. De hoogtezon werd te Oude-Wetering 3- maal per week bediend. Het aantal bestra lingsuren was 297. Op het consultatiebureau voor zuigelin gen te Oude-Weterlng kwamen 31 kinde ren met totaal 212 consulten; te Nieuwe Wetering 30 kinderen met 224 consulten. Te Nieuwe-Wetering werd 50 maal en te Oude-Wetering 51 maal zitting gehouden. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester. den heer J v. Iterson, bleek, dat uitgegeven was f. 4452.46 en ontvangen f. 4419,24; nadeelig saldo f. 273,22. De controle-commissie bracht verslag uit bij monde van den heer H. Vesseur. De boe ken waren in orde bevonden en voor het nieuwe dienstjaar werden de heeren Corts en J. Verweij als lid aangewezen van de controle-commissie. In de bestuursvacature van den heer Sr.it wegens vertrek werden met meerder heid van stemmen gekozen ds. C. B. Heijn en de heer J. v. Iterson (aftr.ï. Als afgevaardigde naar de alg. vergade ring te Rotterdam werd aangewezen de heer P. de Geus. Na rondvraag volgde sluiting. GEMEENTERAAD. De burgerlijke armbesturen Verhuur van tuinland Aanbieding der Gemeentebegrooting 1937. De raad vergaderde ten raadhuize. De voorzitter memoreert de verloving van H.K.H. Prinses Juliana met ZR. Prins Bernhard yon Lippe Biesterfeld. Öp de verzoeken van P. Wesselman en J. Koek om verlenging van den ontruimings termijn van de onbewoonbaar verklaarde woningen werd gunst:g beschikt. De ont- ruiingstermijn wordt met zes maanden verelngd. In behandeling komt wederom de bespre king goedkeuring der rekeningen van de Gemeene Armen van Rijpwetering. Het bestuur verzocht bij adres de ingezonden rekening over 1934 en 1935 alsnog goed te keuren, met toekenning van een kasvoor- schot. De voorzitter herinnerde er aan. dat over deze aangelegenheid in vorige vergaderingen uitvoerig van gedachten is gewisseld, waarbij het standpunt van B. en W. in den brrede is besproken. Boven dien heeft over het adres zelve nog een bespreking plaats gehad met de meeste leden uit den raad, waarbij is gebleken, dat het Armbestuur de leden niet heeft kunnen overtuigen van zijn in deze juist ingeno men standpunt. Op deze conferentie is juist het tegenovergestelde aangetoond. De voorzitter meende dan ook. dat het geen zin heeft op deze zaak nog uitvoerig in te gaan. Dé heer Verweij betreurde, dat de beide niet-Katholieke leden niet tot de bespre king zijn toegelaten, te meer, omdat zij herhaalde malen blijk hebben gegeven zich voor deze zaak bijzonder te interessee ren. Op het adres van het armbestuur zou spr. dan ook gaarne op enkele punten ant woord ontvangen, aangezien daarin wordt beweerd, dat geen voldoend overleg met het gemeentebestuur heeft plaats gehad. De voorzitter zeide aan de hand van de stukken, dat overleg meer dan voldoende heeft plaats gevonden en dat het arm bestuur zoowel mondeling als schriftelijk is gewaarschuwd tegen het doen van uit gaven zonder de vereischte machtiging voor het inwinnen van rechtskundig advies. Na discussie wordt op voorstel van den heer Heemskerk besloten over te gaan tot stemming over het voorstel van B. en W., Inhoudende de burgerlijke armbesturen van Rijpwetering en Alkemade te combi neeren, indien binnen 10 dagen door het bestuur der Gemeene Armen van Rijpwete ring niet wordt voldaan aan de reeds eerder tot dit bestuur gerichte uitnoodiging tot vermindering van het batige saldo over 1935 met de door dit bestuur zonder mach tiging gemaakte onkosten voor rechtskun dig advies of tot schrapping uit de reke ning 1935 van de voor dit advies gemaakte onkosten. Het voorstel werd aangenomen met 11 tegen 2 st. Tegen de heeren Pen- nings en Penning de Vries. Inzake het op de begrooting 1937 te brengen bedrag, groot f. 875.—, voor kosten rattenbestrijding, werd besloten aan den Technischen-Hoofdambtenaar van den Prov Waterstaat te berichten, dat, hoewel de gemeente sympathiek tegenover deze rattenbestrijding Staat, de begrooting van dien aard Is. dat een dergelijk groot bedreg niet op de begrooting kan worden ceolaatst. Hierna was aan de orde de wijziging ge meente-begrooting 1936. De heer van Emmerik wees op de memo- WARMOND. De heeren Hul-ebosch Heem-berk en Schoneveld r'ae~den voor het schriftelijk gedeelte van het uol'tie-di-'oma St. Michael en niet voor het oolitie-dinloma St. Mat thias. geliik ab. vermeld rie van toelichting omtrent de verhooging van het subsidiebedrag burgerlijke arm besturen. In deze toelichting staan de uit- keeringsbedragen vermeld, welke bedragen z.i. veel te laag zijn. De voorzitter wees op de mogelijkheid van werkverschaffing. De normen voor steun uitkeerlng worden door de burgerlijke arm besturen vastgesteld in overleg met het gemeentebestuur. De voorzitter zeide toe met het armbe stuur na te gaan of verhooging van den steunnorm mogelijk is. De beide wijzigingen van de begrooting werden hierna z.h.s. vastgesteld. Bij het voorstel tot verhuring van eenige perceelen tuinland, besprak de heer Heemskerk de wenschelijkheid in verband met de monetaire politiek om ln geen geval over te gaan tot verlaging van de be staande huren. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. na raadpleging van de commissie voor de landerijen voorstellen een drietal percee len tuinland voor denzelfden huurprijs als vorig jaar te verhuren, terwijl zij tevens voorstellen het tuinland aan P. van der Zwet voor 1 jaar te verhuren voor f. 360. De huurder van der Zwet is echter niet bereid hierop ln te gaan, doch deze wil het tuinland met warenhuis huren voor 3 jaar tegen een huurprijs van f. 360. Na discussie achtte de heer Heemskerk het beter het tuinland voor f. 410— te ver huren voor 3 jaar, met deze restrictie, dat bij slechte uitkomsten de huurder aan spraak kan maken op gedeeltelijke kwijt schelding van pacht, hetgeen hem kan worden medegedeeld. Het voorstel van den heer Heemskerk werd aangenomen met 7 tegen 6 st. De overige perceelen land werden verhuurd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Aan P. Zoetemelk en J. J. de Jong werd wederom voor den tijd van maximum 3 jaar verhuurd de woning staande te Rijpwetering en Oude-Wetering en wel tegen dezelfde huurprijzen. Op het verzoek van J. C. van Veen om de woning B 444 wederom te mogen huren voor den verlaagden huurprijs van f. 2.50 p. w., werd afwijzend beschikt. Hem wordt nog gelegenheid gegeven binnen 3 dagen te berichten of hij de woning tegen den ouden huurprijs wil inhuren, terwijl bij niet-in- hurlng der woning tot publieke verhuring zal worden overgegaan. De begrooting 1937. sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f. 270.883.40, werd den raad aangeboden en ln handen gesteld van de commissie voor onderzoek en rapport. Bij de rondvraag besprak de heer Pen- nings de uitbreiding van het kabelnet te Oud-Ade. Spr. vroeg hoe het komt, dat de Lichtfabrieken te Leiden met deze uit breiding nog geen aanvang hebben ge maakt De voorzitter zal zich nader met Leiden in verbinding stellen. De heer Hogcnboom en van 't Hart be spraken de straatverlichting. Vele lampen branden 's avonds niet, waardoor het vooral in het Zuiden van de Veen zeer donker is. De voorzitter antwoordde, dat de con cierge op de verlichting toezicht houdt en deed een ernstig beroep op de bevolking om zooveel mogelijk mede te werken, dat de eigendommen der gemeente worden ont zien. terwijl hij vertrouwde dat bij consta teering van vernieling mededeeling zal worden gedaan. De heer Heemskerk vroeg hoe het staat met de onderhandelingen der provincie over de spoorbaan. De voorzitter heelt ver nomen, dat momenteel besprekingen gaan de zijn met de provincies Zuid- en Noord- Holland inzake dezen weg. Deheer Los besprak de uitkeeringen van het burgerlijk armbestuur. Hoewel ge klaagd wordt over de lage uitkeeringen. welke door het Burgerlijk Armbestuur van Alkemade worden verstrekt, wil spreker hier tegenover opmerken, dat enkele onder steunden weer gaarne ondergebracht zou den worden onder dit armbestuur in ver band met de nog lagere uitkeeringen die zij van andere instellingen ontvangen. De steunnorm gaat tot f. 7— en verhooging is alleen moelijk na bekomen machtiging van het gemeentebestuur Voorzitter antwoordt deze zaak nader te overwegen. Hierna sluiting. den en toen ging het naar Zwammerdam, waar de stoet weliswaar pas te 10 uur op nieuw kon worden opgesteld, maar waar toch een even groote belangstelling heerschte als ln Bodegraven. Rustig werd daar door de straten getrok ken, een stukje van den nieuwen Rijksweg bij de Vinkenbuurt afgereden, waarna even bij den burgemeester werd gestopt voor een korte hulde. Het was een prachtgezlcht op dien donkeren weg de lichte stoet te zien staan en voorbijtrekken. Vervolgens trok de stoet via het Plein naar den straatweg, In de richting Bodegraven. Daar wachtte een groot deel van den stoet bij de gas fabriek. tot weer de muziek verschenen was en zoo trok men tegen 1 uur nogmaals met fanfares Bodegraven binnen, tot op de Markt de stoet werd ontbonden. Onder presidium van den heer P, M. Smit, vergaderde de AR. Klesvereeniging. Deze hield een causerie over actueele poli tieke vragen, waarbij hij uitvoerig stilstond bij de groeiende waardeering voor het Koningschap bij het herstel van de coalitie, de devaluatie, de extreme partijen, het fundament der Chr. politiek en de erken ning van de Souvereiniteit Gods. Er volgde een korte bespreking. BOSKOOP. Alg. vergadering „Boom- en Plantenbeurs". Onder voorzitterschap van den heer B. Bunschoten, hield de vereen. „Boom- en Plantenbeurs" in „Flora" een algem. ver gadering, die in hoofdzaak was belegd voor aanvulling van het bestuur, daar tusschen- tijds vier bestuursleden, n.l. de heeren D. Oosterwijk Hz H. van Tol, C. van Veen Gz. en G. van Eijk Gz. voor hun bestuursfunc ties hadden bedankt. Na een inleidend woord van den voorz. waarin hij o.m. me dedeeling deed, dat de vereen, zich aange sloten had bij de „N.T.B." werd tot be stuursverkiezing overgegaan Gekozen werden de heeren: D. van Gel deren, J. van Otterloo. L. Konijn en B. Reunlker. NIEUWVEEN. EEN ZELDZAME VANGST! Chineesche wolhandkrab gevangen. Gistermorgen trof de vlssclwr A. Lok een. levende Chineesche wolhandkrab in zijn palingfuik aan. Hij deed het dier in een aquarium, doch vanmorgen is de krab ge storven. 't Is zeker merkwaardig deze ge vreesde krab met een doorsnee van 7 c.M. met zijn 8 pooten met een spanwijdte van 30 c.M. en zijn 2 vangarmen te zien! Loop der bevolking. Vertrokken: J. Droog en gezin naar Lei muiden— J. M. v. d. Vlugt naar Ter Aar. Burgerlijke Stand. Overleden: Gerrit Jan Magfijn 86 j. Johanna Cornelia Spring In 't Veld geb. Groen in 't Woud 85 j. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Antonia Maria, d. v. Hubertus A. van Berkestljn en Wilhelmina Tone. Overleden: J. Kervel, echtgenoote van 8. Loef 69 J. De machinale houtbewerker W, V. had het ongeluk met zijn hand in de cirkel zaag te geraken; de hand werd zwaar ver minkt. Voorioopig kan de man zijn werk zaamheden niet verrichten. Aan het postkantoor werd gedu rende September ingelegd f. 6005.50 en terugbetaald f. 5298.35. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4261. BODEGRAVEN. DE RECLAME-OPTOCHT. Een groot succes! Onder enorme belangstelling werd de reclame-optoch van de Mica gehou den. Het was haast drukker in de stra ten dan met een Koninginnefeest. Trou wens de optocht was de belangstelling vol komen waard. Het was iets nieuws voor Bodegraven, maar zóó volkomen geslaagd, dat wij wel mogen verwachten dat op de programma's van volgende jaren zeker weer een reclame-optocht zal voorkomen. De opstelling geschiedde tegen 8 uur op de Nieuwe Markt. Het groote plein was vol met de meest vreemdsoortige auto's waartus- schen zich honderden nieuwsgierigen ver drongen. Het leek een chaos om dat zaakje op te stellen maar het lukte toch en te ongeveer kwart over acht schoot de stoet via den Torenlaan de straten in. Het was nu een prachtige liehtstoet geworden, met een lengte van ongeveer een kilometer, zoodat het voorbijtrekken volle 10 minuten duurde. Duizenden uit Bodegraven en de geheele omgeving stonden langs de straten geschaard, om den mooien stoet, die de ver wachtingen, ver overtrof, te zien passeeren. Behalve enkele reclamewagens van fabrie ken werd de geheele rij deelnemers aan den stoet gevormd door plaatsgenooten, die voor het meerendeel in aankleeding en verlich ting niet onder deden voor de speciale reclamewagens. Voorop marcheerde op nieuw het muziekcorps „Crescendo", dat een zware taak had en vlak daarachter een groote witte wagen van de samenwerkende Middenstandsvereenigingen. waarop „Ko ning Klant" gediend werd door de verschil lende vakken Daarachter volgden een groote stroopwafel, wagens met huiselijke tafereeltjes ais reclame voor steenkolen, een groep mannen, een echt mijnwerkers- gezin met houweelen en lampen maakte voor een andere kolenfirma reclame, Sin terklaas was aanwezig, omdat het nu zpo voordeeiig koopen was, en talrijke reclame wagens volgden in bonte rij. De nolitie had uitgebreide maatregelen genomen en was in actie om het den st~3t mogelijk te maken, ongehinderd door d" volle straten te nasseeren. Na de tocht door d- straten werd in Buitenkerk een vlug" er tempo aangeno men. De muziek werd ln een autobus gela HAZERSWOUDE. De inschrijving voor den dienstplicht (lichting 1938), zal in deze gemeente plaats hebben op Woensdag, 21 October 1936. Op uitnoodiging van de Chr. Jongel. Ver. „Eere zij God" hield ds. Pott van Km- lingen ln het lokaal „Salvatorl" een lezing over: „Paulus, als man vair karakter". Na gewezen te hebben op de innerlijke grootheid van dezen Apostel, waarbij alle glorie van alle grooten der aarde in het niet wegzinkt, schetste spr. de karaktereigen schappen in alle omstandigheden, waarin deze groote Apostel heeft geleefd, geleerd en geleden en waaruit bleek, dat hij slechts één doel voor oogen heeft gehad, n.l. de geheele wereld voor Koning Jezus te ver overen en daarvoor alles, óók zijn leven heeft veil gehad. Met klimmende aandacht werd deze rede door een tamelijk groote schare gevolgd. LEIMUIDEN. Raadsagenda. De Raad komt Donderdag a.s. des v.m. te 10 uur in openbare vergadering bijeen. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorloopige vaststelling gemeenterekening dienst 1935. 4. Aanbieding gemeentebegroo ting dienst 1937. 5. Wijziging algemeene politieverordening. 6. Behandeling ingeko men verzoek van het R.C. Schoolbestuur om uitkeerlng gelden ingevolge art. 205 der L.O. Wet 1920. 7. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling dier gelden en tot het bepalen der voorwaarden waaronder de beschikbaarstelling zal plaats hebben. 8. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening groot f. 19020.bij wijze van annuïteit met de N. V. Maat schappij voor Gemeente-Crediet te Amster dam 9. Benoeming leden Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 10. Reclame schoolgeld. 11. Wijziging begrooting dienst 1936. 12. Bespreking controle tolgelden. 13. Plannen Comissle Raadhuisbouw. HOLLAND—AMERIKA -LIJN. BEEMSTERDIJK. 16 Oct. v. R'dam te New York. LEERDAM. 16 Oct. van R'dam te New York BLOMERSDIJK, 16 Oct. v. Norfolk n. New Orleans. BURGERDIJK, 15 Oct. v. New Orleans n. R'dam. ROTTERD LLOYD. KERTOSONO. 17 Oct. v. Hamburg, te R'dam. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN. STREEFKERK, 16 Oct. v. R'dam te Cal cutta. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK, thulsr., pass. 16 Oct. Finis- terre. MIJ NEDERLAND. SOEMBA, uitr., pass. 15 Oct. Gibraltar. MIJ. OCEAAN. POLYDORUS, 16 Oct. v.- Amst. te Londen. RHESUS, 17 Oct. v. Java te Amst. MELAMPUS, 17 Oct. v. Batavia n. Amst. KON. NED. STOOMB. MIJ. RHEA, Spanje n. Amst., pass. 17 Oct. Gi braltar. TRITON, 16 Oct. van Lissabon n. Amst. HOLLAND—O. AZIË LIJN. ZUIDERKERK, 17 Oct v. R'dam te Ant werpen. MEERKERK, uitr., 16 Oct. v. Hongkong. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ALCOR. 16 Oct. v .Gena n. de Donau. AMSTEL, R'dam n. Libreville pass. 17 Oct. Finisterre. EEM, 17 Oct. v. Uleaborg n. R'dam. MIJDRECHT. 17 Oct. v Thameshaven te Killingholm: vertrekt 19 Oct. n. Houston. TARA, 16 Oct. n.m. van Victoria te Havre. TUVA, Rio Janeiro n. Havre en Antwerpen, pass. 16 Oct. Fernando Noronha. VEERHAVEN, 16 Oct. v. Mobile te Pensa- cola. KELBERGEN, 17 Oct. v. Emden n. Norden- ham. 9. Toen Thijs aldus de eendenvrouw een beetje hid gerust gesteld, is hij onmiddellijk weer voortgesneld; hij was niet uitgegaan om over elfjes te gaan praten, maar om te zoeken waar de dief den armband van het meisje had gelaten. Hij was daarbij wel erg op 't toeval aangewezen, maar wilde toch nog geen mislukking vreezen; en, zoo dacht hij, woont de dief daar werk'lijk in de buurt, d?n heeft zijn schelmerij den (angsten tijd geduurd! Zo kwam hij r.u weer bij den waterplas, waar het heel :1 -n vcr'r'sr was Thijs verschool zich achter een der dikke boo— en hij dacht: „Zie zoo, nu mag dan die ondeugende kabouterman of wie 't ook is, wel komen!" 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7