LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Maandag 19 October 1936 IAAT/IE BERICHTEN ill-JARIG JUBILEUM BIJ DE FIRMA GROEN'. Van den heer J. Ju. H«den herdacht de heer J. Ju, letterzet ter olj de drukkerij der firma Groen in de Pieterskerkkoorsteeg. zijn 40-jarig jubileum in dienst van genoemde firma. De jubilaris werd hedenochtend met zijn echtgenoote per auto door een afgevaar digde van het personeel van huis gehaald. In het directie-kantoor werden zij ver welkomd door den heer en mevrouw Groen. In aanwezigheid van den chef en een viertal kameraden met ongeveer gelijk aantal dienstjaren werd de jubilaris ver volgens hartelijk toegesproken door zijn directeur. Deze Het in het bijzonder uitko men. welk een vlug en accuraat zetter de jubilaris zich steeds getoond had en hij achtte het een voorrecht hem op dezen dag te mogen gelukwenschen en de gouden draagpenning met het vereerend getuig schrift van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel te kunnen overhan digen. Door het bestuur der drukkerij - vennootschap werd hem daarbij een ge schenk onder envelop aangeboden, verge zeld van bloemen voor zijn echtgenoote Beiden werden daarna op de zetterij- afdeeling, namens het verzamelde personeel door den vertrouwensman, den heer A Koet. gefeliciteerd, waarna zij een tapijt en bloemen ten geschenke ontvingen. Voor heden was de korte naam in den langeren van jubilaris gewijzigd. Na een kort gezellig samenzijn ten huize van den directeur, keerde het bejubelde echtpaar huiswaarts. o BITSARON-ACTIE TE LEIDEN. De toestand in Palestina. Onder voorzitterschap van den heer Is. Leman. voorzitter van de afd. Leiden van den Ned. Zionisten Bond en voorzitter van een daartoe opgerichte commissie van Zio nisten en niet-Zionisten, is de Bitsaron- actie gisteravond ingezet met een goed bezochte vergadering in „In den Vergulden Turk", waarin de heer Jerohm Hartog uit Amsterdam gesproken heeft over: „De hui dige toestand van het Joodsche Volk en de toestand in Palestina". In zijn openingswoord zette de heer Le man de beteekenis van dén grooten tijd. dien wij thans beieven, uiteen; het is echter in de geschiedenis steeds zóó geweest dat de groote gebeurtenissen van een zeker oogenblik eerst na vele jaren in haar juiste beteekenis bezien kunnen worden. Dit is ook het geval met hetgeen thans in Pa lestina is geschied. De heer Hartog ving zijn lezing aan met erep te wijzen, dat het Joodsche vraagstuk niet is op te lossen alleen met ijzer en bloed, zooals men op het oogenblik elders, bij voorbeeld in Duitschland, tracht te doen. Ook de niet-Joden hebben een oplossing van het Joodsche vraagstuk noodie. Spr. is ruim een jaar geleden in Palestina ge weest. in de bakermat van zoo vele hooge culturen. Het meeste is spr. daar getroffen door den volkomen omkeer die in het voe len en denken van den Jood en van de Jodin, van elders gekomen, thans in hun nieuwe woonplaats heeft plaats gehad. Vol enthousiasme is men daar aan het werk voor den opbouw van het land en de vraag of Palestina als kolonisatie-object zou kunnen slagen, is reeds thans opgelost. Er is nu in Palestina bloed gevloeid, maar bij welke kolonisatie is dat niet geschied? Doch voor eiken Meter grond, die de Joden thans bezitten, kan de koopacte getoond worden, iets wat van menig ander koloniseerend land niet gezegd kan worden. De Effendi's staan voor de keus: óf om geld te verdienen door het verkoopen van grond óf om den dood tegemoet te gaan van hun sociaal systeem. Deze groep van Effen di's zijn tot heden de onverzoenlijke vijan den van de Joden gebleken, waaruit de be kende Arabische verzetactie is voortgeko men. De politieke gevaren op het oogenblik zijn groot. De Joodsche kolonisatie in Pa lestina dateert van ongeveer vijftien jaar geleden. Reeds in 1929 was de politieke macht van het Joodsche volk zóó groot, dat toen Engeland de Arabieren wilde be- loonen voor hetgeen zij ten behoeve van Engeland hadden gedaan, Engeland hierop moest terugkomen toen de voorzitter van de Jewish Agency zijn functie neerlegde Ondanks de afgeloopen maanden van verzet, is het werk der Joden in Palestina onberoerd gebleven en is het in 1936 gelukt nog 35.000 Joodsche kolonisten het land binnen te brengen. Wie er achter den Arabischen opstand in Palestina staan, is nog niet met zeker heid bekend. Wèl weten we, dat Italië, als mede ook de communistische internatio nale, groote belangstelling voor den Arabi schen opstand hebben betoond. Het belangrijkste is niet wat de inhoud van het rapport der Royal Commission, die Engeland naar Palestina zendt, zal zijn, maar wèl, welke daden de Joden over de geheele wereld, thans ten behoeve van Pa lestina zullen doen. De Bitsaron-actie heeft ten doel een be drag van 300.000 pd. sterl. bijeen te bren gen. ten behoeve van: 1) versterking v. den politieken arbeid en de veiligheid in het land: 2) bestrijding van bestaande werk loosheid door productieven arbeid', 3) ver sterking van den economischen toestand, door middel van leeningen voor dringend noodig geworden kolonisatorisch werk, als mede voor steun aan handel en industrie, die door het gebeurde ten deele sterk heb ben geleden; 4) voor een sociale actie. Hier voor is 40 000 pd. sterl. uitgetrokken; de Jcden in Palestina hebben er prijs op ge steld. de verzorging van de weezen en we duwen, het herstel der geleden schade voor eigen rekening te nemen. Wel is veel geld noodig voor de te ont- wlk'-elen Dolitieke actie, mede in verband mrt de rapporten aan de Royal Commis sion aan te bieden en den politieken arbeid, elders te verrichten. Dat de Joden den strijd met de Arabieren niet beantwoord hebben met gelijke mid delen. ondanks dat over voldoende man schappen beschikt werd, is alleen ingegeven door de overweging, dat men met een dus danig geweld aan de Engelsche regeering een politiek wanen in de hand zou geven Voer de veiligheid dient een 'r-dr?" van 35.000 pd. sterl. bijeen te worden gebracht hieronder mede begrepen de aanleg van goede wegen tusschen de verschillende ko lonies. Tot voor den opstand waren de steen groeven alleen in handen van de Arabie ren; door den opstand zijn thans ook Joodsche arbeiders in de steengroeven te werk gesteld; door de werkstaking der Arabieren zijn 1500 Joodsche ambtenaren in dienst der gemeenten Haifa en Tel Aviv gesteld. Voor openbare werken moeten 20.000 pd, sterl. beschikbaar worden ge steld. Uitvoerig wees spr. op de buitengewone diensten, die de Joodsche chauffeurs tij dens de onlusten hebben bewezen: voor hen is een leening van 15.000 pd. sterl. noodig. De middenstand elscht zeker een bedrag van 50.000 pd. sterl.: op het budget voor de Bitsaron-actie is 7000 pd. sterl voor den Middenstand uitgetrokken en 40.000 pd. st. voor nieuwe kolonies. Spr. deed een beroep op allen om de be- noodigde bedragen mee te helpen opbren gen, aan welk beroep tijdens de vergade ring door verscheidene aanwezigen werd voldaan. •o- LEIDSCHE BURGERWACHT. Een vijftal, bestaande uit de heeren L. Romijn Jr., L. Romijn Sr., H. Pompe. A. G. Groenendijk en C. den Uijl. wist in de pro vinciale wedstrijden met 248 punten een 2en prijs te behalen in klasse C. terwijl voor een persoonlijken prijs in aanmerking kwa men de heeren A. G. Groenendijk, J. H. van Staveren en H. P. van Ek. De schietoefeningen zullen aanvangen op Vrijdag 23 Oct. as. en worden gehouden van 8.00 tot 10.00 nam. Tevens zal alsdan de prijsuitreiking plaats vinden van de wedstrijden in September j.l. Vervolgens eiken Vrijdagavond schieten op bovenge noemde uren in de kegelbaan van café „Den Burcht", aangezien de schietzaal in de M.P.-kazerne niet beschikbaar is. De schermoefeningen, theorie mitrailleur, ge weer. en exerceeren zullen aanvangen op Dinsdagavond 20 October as. om 8 30 nam. Gymnastiekzaal Pieterskerkgracht 7. ■o- ALGEMEENE LEIDSCHE MISSIE ACTIE. Opening der tentoonstelling door Mgr. A. Stam. Gistermiddag is in de foyer van de Stads- zaal de missietentoonstelling van de Alge- meene Leldsche Missie Actie officieel door mgr. N. Stam geopend. Ter inleiding van deze missie-week is gistermorgen in de Heerensingelkerk een Pontificale H. Mis opgedragen door mgr. Michael Buckx. terwijl in de Hartebrugkerk door mgr. N. Stam, bisschop van Klsuma, gistermiddag een Ponficaal Lof werd gecele breerd voor de georganiseerde jeugd. 36 Fraters-missionarissen hebben boven dien gistermorgen in de gemeenten rondom Leiden gesproken over deze missieweek. Toen mgr. N. Stam te halfvier de foyer van de Stadszaal binnenkwam, was deze 'geheel gevuld met genoodigden. Nadat eere-voorzitter A. H. M. J. Homulle, deken van Leiden, de bijeenkomst met ge bed had geopend, nam rector Reijnen het woord en verwelkomde de vele aanwezigen en speciaal mgr. dr. M. Buckx, mgr. N. Stam. den deken van Leiden, de fraters-missiona rissen, de katholieke professoren, de geeste lijken en de vele wereldlijke autoriteiten. Vervolgens las de heer A. v. d. Horst, secretaris, een aantal kennisgevingen voor van verhindering, o.a. een van den burge meester. De heer Reijnen .voorzitter, nam hierna het woord en wees op den langen en moei lijken tijd van voorbereiding, die aan deze missieweek is voorafgegaan. In den naam, aldus spr., dien wij aan onze tentoonstelling hebben gegeven, hebben wij het woord „algemeen" opgenomen en hier mede bedoelen wij uiting te geven aan onze afkeer voor eenzijdigheid. Ernstig waar schuwde spr. tegen eenzijdigheid en hii wekte de aanwezigen op zich nauw aaneen te sluiten om de aanvallen van de godloozen op de R.K. Kerk af te slaan. Het is niet alleen onze plicht, zoo ver volgde spr., om het mooie werk met ons ge bed te steunen, ook flnancieele offers moe ten wij weten te brengen. Het gaat niet aan om onze missie-actie te beperken tot een bepaalde categorie men- schen en daarom noodigen wij. aldus sur., allen zonder uitzondering uit tot een be zoek aan de tentoonstelling. Eenzijdig zou het ook zijn. zoo besloot spr., alleen katho lieken uit te noodigen. Wij verzoeken dan ook alle volgelingen van Christus voor ons werk de belangstelling te vertoonen. welke het verdient. Door een gemengd koor onder leiding van den heer Mizee werd een drietal liederen ten gehoore gebracht. Het gesprokene in de foyer werd, middels luidsprekers, in de groote zaal door een groot aantal jongens en meisjes, die plaats hadden genomen op de gaanderij, beluisterd. Hierna begaven de aanwezigen zich lar.gs- een haag van padvinders, die zich od trap pen en gangen hadden opgesteld, naar de groote zaal waar mgr. A. Stam de opening der tentoonstelling verrichtte door het door knippen van een lint in den hoofdingang. Door alle aanwezigen werd een welkomst lied gezongen. Direct hierna sprak rector Benne de jeugd op geestdriftige wijze toe. Vervolgens maakte mgr. Stam een rond gang over de tentoonstelling en zegende de stands. De tentoonstelling zelf is smaakvol inge richt. In evenzoovele stands is een 12-tal groepen, vertegenwoordigende de verschil lende R.K. Orden, vertegenwoordigd. In elke stand zijn op overzichtelijke en fraaie wijze de resultaten der missie in beeld ge bracht, terwijl tevens een groot aantal ge bruiksvoorwerpen uit de betreffende landen is uitgestald. In een van de kleinere zalen is bovendien een medische tentoonstelling ingericht, waar een buitengewoon groote hoeveelheid materiaal betreffende het me dische werk bijeengebracht is. Eiken avond wordt de missiefilm „Bloed over Japan" tweemaal vertoond. Om halfvijf werd de expositie voor het -ubliek opengesteld en van deze gelegenheid werd direct eer. druk gebruik gemaal:'. Op Zondag 25 October zal Mgr. Paolo Giobbe. pauselijk internuntius te Den Haag een pontificaal sluitingslof celebreeren, waarna de officieele sluiting der Alma in den foyer der Stadsgehoorzaal zal plaats vinden. ARBEIDERS-TOONEELVER. „D. O. S." Een goede inzet van het jubileum. Zaterdagavond gaf de arbelders-tooneel- vereenlging „D.O.S." in „Zomerlust" haar eerste uitvoering in het a.s. winterseizoen, tevens het seizoen, waarin de vereeniging haar 25-jarig jubileum zal vieren. Toen de heer D. Vijlbrief, voorzitter, de aanwezigen en meer speciaal de afgevaar digden van de zustervereenigingen uit Bos koop en Voorschoten, verwelkomde, was de groote zaal tot de laatste plaats bezet. De heer Vijlbrief. begon met te wijzen op de belangrijkheid van de komende maanden voor „D.O.S." en deelde mede. dat het bestuur van plan is ter viering van het 25-jarig bestaan een tweetal Schouw burgavonden te organiseeren. Willen deze plannen met succes worden uitgevoerd, dan is daarvoor veel geld noo dig. Hiertoe riep spr. de hulp in van de geheele Leidsche arbeidersbeweging. Vervolgens wees de heer Vijlbrief op de groote moeilijkheden, waawmede een too- neelvereeniging tegenwoordig heeft te kampen; temeer stemt het daarom tot vreugde, dat „D.O.S." er in geslaagd is een kwart eeuw het hoofd boven water te houden. Hierna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van het bekende tooneelstuk van Herman Heyermans „Schakels". Over de wijze, waarop dit altijd mooie tooneelstuk werd opgevoerd, kunnen wij niets dan goeds schrijven. Alle medespe lenden kenden niet alleen hun rollen goed, doch wisten ook de personen, die zij voor stelden. op de Juist wijze uit te beelden. Wel zeer bijzonder was het spel van den heer A. C. v. d. Woerd, die niet alleen de hoofdrol, doch ook de regie voor zijn rekening had genomen. Jammer is het echter, dat „D.O.S." altijd zooveel tijd noodig heeft tusschen de ver schillende bedrijven; weliswaar werden die lange pauzes gevuld met muziek, doch een tijd van 20 minuten tot een half uur tus schen twee bedrijven, is te lang. Toen het doek dan ook voor de laatste maal viel. was het middernachtelijk uur reeds lang geslagen. stelden, op de juiste wijze uit te beelden. o INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Populair-wetenschappelijke Filmochtend. Naast de bekende Zondagochtendvoor - stelllngen door het Instituut voor Arbei dersontwikkeling wilde het bestuur, op ver zoek van vele leden, een proef nemen met het organiseeren van speciaal-cultureele voorstellingen in het Nieuwe Roxy-Theater. Gisterochtend draalde daartoe voor een tweehonderd bezoekers de natuur-histori- sche film: Pandion. de Vlscharend. welke film ondanks het feit, dat zij reeds jaren oud is, een prachtige voorstelling geeft van het leven van een paar vtscharenden. Achtereenvolgens werd getoond het zoe ken naar de geschikte plaats voor het -nest, de inrichting van een voor den fotograaf bestemd „schullnest" in de toppen van een nabijstaanden boom, broedtijd der vogels, geboorte en opvoeding der jonge arenden en hun strijd om het bestaan. Met dit filmdagboek heeft de schepjoer, Walter Hege de vogelliefhebbers zeer aan zich verplicht en het oordeel van den beken den ornitholoog Jan P. Strijbos is dan ook onverdeeld gunstig, terwijl ook Jac. Thijsse vol lof Is over deze film. Aan de hoofdfilm ging, behalve een journaal en idyllisch kleurenteekenfilmpje, een muzikale film vooraf, waarin de Ber- lijnsche staatskappel o.a. een prachtige vertolking gaf van „Die Fledermaus". De bekend pacifistische Fox-film „Het leven gaat verder" staat voor de volgende week op het programma. ■o- KERKHISTORISCH GEZELSCHAP C.S. S.S.S. Het zevende lustrum. Het Leidsch Kerkhistorisch Gezelschap c.s. SB.S, opgericht te Leiden 24 October 1901. stelt zich voor op Vrijdag 23 October a.s. zijn zevende lustrum te vieren. Het Gezelschap S.S.S. is indertijd opge richt onder auspecien van prof dr. F. Pijper door ouderejaarsstudenten in de theologie, wier interesse zich bewoog in kerk- en dogmenhistorische lijn. Verschil lende doctoren in de theologie hebben hun studenten tijd hier, onder bekwame leiding, een goede oefenschool gehad voor hun studie, speciaal van den tijd der reformatie. Soms werden lezingen, in dezen kring gehouden, zelfs voor publicatie waardig gekeurd. Zoo os. een bundel „Uit den Her vormingstijd" 11906), waarin wij opstellen vinden van J. Lindeboom, J. P. Scholte, H. T. Oberman, J. T. Beerens en J. van Beek. Na het vertrek van prof. Pijper, heeft prof. dr. A. Eekhof het eere-voorzitte:- sohap aanvaard, onder wiens leiding S.S.S. zich in grooten bloei mocht verheugen. Na diens overlijden heeft het Gezelschap, ten gevolge van de langdurige vacature van de leerstoel der Kerk en Dogmengeschiedenls, het een tijdlang zonder eere-voorzitter moeten stellen, totdat, na diens benoeming tot hoogleeraar In 1934, prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink zich bereid ver klaarde het eere-voorzltterschap op zich te nemen. Op het oogenblik telt het Gezelschap negen leden en zeventig corresjxmdeerende (oud) leden. Moge dit getal niet gToot zijn, toch neemt dit niet weg, dat In S.S.S. bij voortduring getracht wordt, die tak der Theologische Wetenschap, die van ouds in Leider, zoo'n hooge vlucht nam, in eere te houden en tot steeds grooteren bloei te brengen. Het programma der feestvergadering, die zal gepraesidieerd worden door den heer H Berkhof, en die in „Malson Bruyns" ge houden zal worden, vermeldt referaten en werkzaamheden van de oud-leden prof. dr. J. Lindeboom, dr. H. J. Kok. den eeve---or- zitter prof. dr J. W. Bakhuizen van d-r Brink en den heer W H. Beekenkamp Na afloop der vergadering, zal er eer. ïeceptie gehouden worden, waarna een ge meenschappelijk diner van leden en reu- nisten deze lustrumviering zal besluiten. NEDERL. NATUURHIST. VEREEN. Excursie van de afd. Leiden. Tezamen met het Leidsch Drankweer Comité hield bovengenoemde vereeniging gistermorgen een excursie naar Noordwijk aan Zee om den vogeltrek waar te nemen. Door den heerschenden storm was echter van den trek niets te bespeuren de vogels hielden zich in de boschjes of op de weiden op; alleen de meeuwen en enkele vluch ten spreeuwen of kieviten verhieven zich zoo nu en dan in de lucht om spoedig weer neer te strijken. Tusschen de dennen hoor de men de goudhaantjes en meezen, wel ke zich echter niet aan het gezelschap vertoonden, alleen een enkele koolmees en een ringmusch vlogen voorbij; tusschen de struiken werd 'n doode koperwiek gevon den, die waarschijnlijk tijdens den trek den dood gevonden had. In de duinen waren de prachtigste herfsttinten te bewonderen, het oranje der duindoornbessen wisselde af met 't rood der bramenbladeren waartusschen de li gusterstruiken met hun zwarte bessen prijkten. De afstervende heggerankplan- tfen waren met roodc bessen getooid, do gele ahornbladeren waren als met inkt vlekken bespat, welke door een zwam, Rhytisma acerinum. worden veroorzaakt Tusschen de dennen groeiden verschillen de paddestoelen, als vezelkopjes, paarl- stuifzwam en eekhoorntjesbrood; deze laatste soort wordt door mensch en dier gaarne gegeten, als getuige hiervan dien den de groote happen, welke er door de vogels waren uitgepikt. Op een oude paal groeide een massa elfenbankjes, uit welker verschillende groeirichtlng de veranderde stand van deze paal was af te lezen. Nog enkele planten v/aren in bloei als slangen- kruid. kruiskruid. koekoeksbloem en rei- gerstek. Het strand, waarvan een smalle strook nog net begaanbaar was, en waar het schuim als reusachtige sneeuwvlok ken overheen woei. was geheel met zee wier bedekt, er werd riem-, blaas-, plat en knoopwier gevonden, terwijl de ertus- schen liggende stukken drijfhout met ge heele polypen-kolonies begroeid waren. De woeste zee bood een schitterend schouw spel; het gezelschap keerde dan ook zeer voldaan huiswaarts. JAARVERGADERING C.G.W. Op de jaarvergadering van C.G.W., welke heel goed bezocht was, had de bestuurs verkiezing plaats, waarbij benoemd werd tot voorzitter de heer A. v. d. Velden, terwijl voorts in het bestuur gekozen werden H. Zuidema, J. Crama, I. Zitman, B. Blesbroek, C. Blesbroek en H. Botermans. C.G.W. telt thans 87 leden. o OUDERMIDDAG „LEISCHE BUITEN SCHOOL". De gebruikelijke herfstbijeenkomst. Zaterdag j.l. had de. herfstbijeenkomst op bovengenoemde schóól plaats. Hoewel nog niet geheel voltooid, was de niéuwe eetzaal als plaats van ontvangst, inge richt, waar de directrice de aanwezigen hartelijk welkom heette, haar groote vol doening uitsprekend over het feit, dat, ondanks den stormachtigen wind, zoovelen den tocht naar Katwijk per fiets en per tram hadden ondernomen. Dit toch levert het bewijs voor de belangstelling der ouders, een belangstelling, die ten goede moet komen aan het werk der school, want waar belangstelling is, bestaat groote kans op samenwerking. En deze samenwerking juist was het onderwerp van bespreking van dezen mid dag. De praktijk bewijst, dat de beste resul taten daar liggen, waar het gezin voortzet wat de Buitenschool begint en omgekeerd, waar de school kon voortbouwen op wat in het gezin is bij gebracht. De beginselen der hygiëne en der zindelijkheid bv. van jongs- af in toepassing gebracht, kweeken bij het kind goede gewoonten, vaak voor heel z'n •leven. Niet voor niets zegt het spreek woord: jong geleerd oud gedaan. Even werd stilgestaan bij het z.g. „verwende kind", waartoe het zwakke kind zooals helaas maar al te vaak gebeurt wordt „verlaagd". Het kind leert z'n krachten niet gebruiken, is misschien de heerscher in het gezin, maar een stumper, zoodra het buiten het vertroetelend milieu komt en raakt In een grooter verband waar het „ik" tevens drager moet zijn van 't „wij". Wil men z'n kinderen zien opgroeien tot lichamelijk en ook geestelijk sterke menschen, leer hun dan zoo vroeg mogelijk „zelfstandig" te zijn en hun krachten aan te wenden ook in dienst der gemeenschap. In verband hiermee werd gewezen op hetgeen de Bui tenschool doet om deze gemeenschaps gedachte aan te kweeken en te versterken. Na de thee werd door de hoogste klas sen een tooneelstukje opgevoerd, geschre ven door en onder leiding van den heer Schippers, met een verklarende inleiding van één der groote meisjes. Onder veel hilariteit werd door de kin deren aan de ouders het lijflied der Buiten school geleerd. Vervolgens ging men naar de school, waar met veel belangstelling de padden stoelenverzameling van de 3e en 4e klasse werd bewonderd en het tentoongestelde werk gelegenheid bood zich met de onder wijzers in verbinding te stellen. De kinderen toonden hun ouders de plaatsen waar gewerkt, gerust en gegeten wordt, tot de aandacht werd gevraagd voor een korte Inleiding door den heer Verwer over het gymnastiekonderwijs aan de school, waarbij hij aan de hand van afbeeldingen en demonstraties met de kin deren aantoonde, waaróm en hoè bij de kinderen voornamelijk de ademhalings- gymnastiek wordt onderwezen. Deze oefe ningen werden beëindigd met een gecostu- meerden voetbalwedstrijd waarna ouders en kinderen, na dezen geslaagden middag, huiswaarts keerden. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heer E. J. van Dijk 'Den Haag) en mej. H. Sneller 'Rotter dam). In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 12 October 52 vol wassen personen. Dinsdag 13 Oct. 55, Woens dag 14 Oct. 53, Donderdag 15 Oct. 54, Vrij dag 16 Oct. 55 en Zaterdag 17 Oct. 52 vol wassen personen. GEREF. JEUGDLEIDERS BIJEEN. Vergadering in „Patrimonium". Zaterdagmiddag kwam een aantal Geref, Jeugdleiders uit Zuid-Holland, aangesloten bij den Bond van Geref. Jeugorganlsatles, In het gebouw „Patrimonium" bijeen. De voorzitter, de heer L. Kooyman van Pijnacker, opende deze samenkomst op ge bruikelijke wijze en met schriftlezing van Joh. 21 1525, waarna hij allen welkom heette. Mej. F. Diepersloot van 'sGravenhage sprak vervolgens over; „De ouders en hun werk" waarbij zij gelegenheid had uitvoerig te wijzen op den plicht der ouders t.o.v. het stuten van hun kinderen naar Meisjes-, Jongelings- en Knapenvereenlglng. De ouders dragen de verantwoordelijkheid om hun kinderen naar deze vereeniglngen te zenden. Aan het eind van haar referaat zette mej. Diepersloot uiteen, dat een ouder-vereeni- glng zeer goed voor de uitbreiding en voort gang van het jeugdwerk kan zorgen. Na een geanimeerde discussie werd het methodiek-rapport nader besproken, waarbij de secretaris, de heer C. Schout van Dor drecht breedvoerig van antwoord diende. Nadat de voorzitter nog opgewekt had het Jubileumfonds krachtig te steunen, sloot ds. van der Loo van Rijnsburg deze samen komst met dankgebed. o In verband met de geweigerde vergun ning van den minister van Sociale Zaken voor een rijwieltoöht der werkloozen naar België, wordt thans overwogen om een drle- daagschen fietstocht in ons eigen land te organiseeren. In de commissie van voorbereiding hebben zitting de heeren J. Crama, J. Horsman, P. Huigens, Kuiken, Slootjes en Ringelberg. Vermoedelijk gaat de tocht over den Moer dijk en Nijmegen. De Leidsche IJsclub houdt a.s. Vrijdag een belangrijke ledenvergadering, waar o.m. een verandering van het huurcontract ter sprake komt. Op het te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel is o.m. geslaagd de heer G. S. v. Druten, onderwijzer met hoofdacte hier ter stede. Gistermiddag is de 16-jarige wielrijder M. N. op de Heerengracht zoodanig gevallen, dat hij het llnkeronderbeen ernstig bezeerde en in het Acad. Ziekenhuis ter observatie moest worden opgenomen. Bij de politie is een aantal houten palen te bevragen, die vermoedelijk door den storm zijn losgeslagen en ln den Rijn zijn komen aandrijven. BINNENLAND. DE VERDUISTERING VAN 40.000 GULDEN TE ALKMAAR. DADER IN DE DUINEN AANGETROFFEN. De bedrijfsleider van den houthandel Eecen te Alkmaar, de 55-jarige W. N„ dit ruim anderhalve week geleden spoorloos verdwenen Is, is hedennacht teruggevonden in de duinen van Kadzand. Wandelaars vonden hem in een onbewoonde duinhut en waarschuwden de rijkspolitie. Deze onder wierp hem aan een kort verhoor en bracht hem vervolgens óver naar het ziekenhuis te Oostburg, aangezien N. verwondingen aan pols en hals had opgeloopen en bovendien wegens opgezette voeten niet kon loopen. Van de verduisterde 40.000 gulden was niets meer in zijn bezit. o EEN BELANGRIJKE AANWINST VOOR DE UTRECHTSCHE UNIVERSITEITS BIBLIOTHEEK. Zaterdag is de Engelsche bibliotheek Anglia, tot nog toe eigendom van de ver eeniging van dien naam, door het bestuur overgedragen aan curatoren der Rijks universiteit te Utrecht. Deze bibliotheek, die een schepping is van professor Fijn van Draat, is op breeden grondslag opge bouwd en van hooge waarde voor allen, die belangstellen ln de Engelsche littera tuur, geschiedenis en beschaving. DRIE JONGENS IN EEN BOOT. Een nacht op de Waddenzee. Gisteravond waren drie jongens in de haven van Terschelling in een roeiboot gaan varen. Tengevolge van den kra-.h- tleen wind en den stroom konden de iongeus de boot niet houden en dreven zij de haven uit. Gelukkig voor hen dreven zii in de richting van de Friesche kust op de Wad denzee. Daar hebben zii den geheelen nacht rond gedreven. vol angst over den aflooD van dezen ongewilden tocht ln den nacht. Od Terschelling werden de iongens spoe. dig vermist Tot grooten schrik van familie leden ontdekte men dat zit met een boot uit de haven waren gedreven. Het was echter onmogelijk od dezen donkeren re- eenachtigen avond te trachten de jongens od te sporen. Men wist ook niet in welke richting de boot afgedreven was. Tegen het aanbreken van den dag hed'1- ochtend is een motorboot uitgevaren, lie de boot met de drie jongens od de Wad denzee ontdekte. SDoedie waren de jongens ongeoikt. waarna zij behouden od Terschel ling aan wal werden gebracht. De iongens die In den nacht veel angst hadden doorstaan en kou geleden hadden, hebben overigens het avontuur zonder na- deeliee gevolgen overleefd Zij verkeeren alle drie in goede conditie. o DOODELIJKE AANRIJDING TE BLADEL. Gistermiddag naderde de heer B. uit Veldhoven met zijn auto komende van de Belgische grens, aan het einde van het dorp Bladel (Nè Br.) een der laatste bochten In den weg AntwerpenEindhoven. Ter olaatse waren eenige kinderen aan het eikels apen. Juist bij het passeeren van de bocht stak plotseling het 4-jarig kindje van H. len weg over. Door het weifelen van de kleine was het voor den bestuurder niet meer mogelijk een aanrijding te voorkomen. Het kindje kwam onder de auto en is aan de gevolgen overleden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2