N ATIONALE LEIDSfH DAfiBUD Eerste Blad Woensdag t4 October 1934 VERZEKERING MET WINST De strijd in Spanje TELEGRAMMEN LUCHTVAART VRAGENÜLBRIEK RECHTZAKEN IAAT/TE BELICHTEN LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam BELGIË. Nieuwe processen. Volgens de „Rexistlsche Informatie" heeft de leider der RexLsten. Leon Degrelle, alle bladen voor de rechtbank gedaagd, die beweren, dat hij uit Duitschland geld zou ontvangen. De bladen le Soir, le Peuple en la Flandre liberale behooren tot de door Degrelle ge dagvaarde bladen. ENGELAND. Hoare over de defensie. De eerste lord der admiraliteit, Sir Sa muel Hoare. heeft in een te Edinburgh ge houden redevoering de defensie van het Britsche Imperium besproken, bezien uit het oogpunt van defensiediensten. Sir Samuel begon met een opsomming van de voornaamste eischen van het defen sie-programma. welke zijn veiligheid van de verbindingswegen over zee, bescherming van de Engelsche kust tegen iederen aan val en verdediging van de bases en gebie den van het Imperium. „Onze verdere verplichtingen." aldus Hoare. „ten aanzien van de collectieve vei ligheid. breng ik niet ter sprake, niet om dat ik het ideaal der collectieve veiligheid heb laten varen ik veronderstel, dat ik in de moeilijke maanden van verleden jaar herfst even hard gewerkt heb voor de col lectieve veiligheid als ieder ander in Europa, maar omdat ik ervan overtuigd ben. dat het een eerste plicht is. zoowel voor ons, als voor anderen, onze eigen positie veilig te stellen. Men kan anderen niet beschermen, voordat men zichzelf beschermen kan. En evenmin, dit tusschen haakjes, kan collec tieve veiligheid bestaan, zonder collectieve samenwerking. Verleden jaar in den herfst beteekende collectieve veiligheid practisch de Britsche vloot. Indien collectieve veiligheid de vol gende maal wordt toegepast, moet dat heel wat meer beteekenen dan de kracht van vloot, leger en luchtmacht van één enkel land". Vervolgens wijzend op het belang van een samenwerking tusschen de verschillende defensiediensten, hetwelk gebleken is bij verschillende gelegenheden in de Britsche historie, betoogde Sir Samuel, dat de orga nisatie van een dergelijke samenwerking momenteel van het grootste gewicht is. Door de moderne uitvindingen en ontdekkingen en door de ontwikkeling van een derde wa pen van ongekende snelheid, is het defensie- probleem de laatste twintig jaar oneindig veel gecompliceerder geworden. De stichting van nieuwe organen ten be hoeve van de nieuwe en gecompliceerde defensiemiddelen is absoluut noodzakelijk, doch spreker vroeg zich af, hoe deze orga nen dienen te worden ingericht. In het ver leden werd de wijze van samenwerking tus schen de verschillende diensten hoofdzake lijk bepaald door de ondervinding en zoo veel mogelijk dient dezelfde politiek vol gens Hoare ook in de toekomst te worden gevolgd. De voorstellen tot oprichting van een ministerie van defensie besprekend, gaf Hoare als zijn persoonlijke meening te ken nen, dat indien een dergelijk ministerie zou ontstaan, dit niet zou gebeuren tengevolge van een actie van bulten, doch wellicht uit practische noodzaak. Mosley heeft de politie kennis gegeven, dat hij vanavond weer een betooging wil houden in het Londensche Eastend. Uitge breide maatregelen worden getroffen. Het gemeentebestuur van Swansea heeft de gegeven toestemming Zondag in Brangyn Hall een bijeenkomst te houden herroepen. Men vreest n.l. dat de kostbare Installatie van het gebouw bij wanordelijkheden zou kunnen worden beschadigd. FRANKRIJK. Beek te Parijs - Ook Litwinoff gearriveerd? - Degrelle geweigerd - De Duitsche stap. De Poolsche minister Beck is te Parijs gearriveerd. Ook Litwinoff zou zich in de FTansche hoofdstad bevinden, volgens een Duitsche correspondent, doch zijn bezoek zou strikt geheim worden gehouden. De leider der Belgische Rexisten, De grelle, is aan de grens de toegang gewei gerd. In een rede verklaarde de voorzitter der Kamer, Herrlot, dat getracht moest wor den, zoo spoedig mogelijk de geschillen tusschen de Franschen onderling bij te leggen, opdat het land zijn evenwicht, zijn welstand en zijn geluk hervinde. De bin- nenlandsche vrede moet ons doel zijn. Frankrijk, aldus Herriot, wordt heden ten dage omringd door geweldige naties. Frankrijk kan geen fout meer maken. Onze twisten zijn nietigheden, wanneer men denkt aan Frankrijk, dat in voorspoed moet kunnen leven. Reuter meldt uit Parijs, dat men in be voegde kringen aldaar aan den stap van den Duitschen zaakgelastigde, bi] het mi nisterie van bultenlandsche zaken gedaan naar aanleiding van de communistische be tooging te Straatsburg, de betrekkelijke beteekenis hecht, die de démarche heeft. De omstandigheden, waaronder de stap werd gedaan, en de wijze, en de termen waarin het protest werd gedaan, wijzen er op, dat verantwoordelijke kringen te Ber lijn aan het protest niet een zoodanig ka rakter wilden geven, dat het moeilijk aan vaardbaar zou zijn. De vertegenwoordiger van de Qual d'Or- say beperkte zich er toe kennis te nemen van het protest. In deze omstandigheden beschouwt men in Fransche kringen het incident als ge sloten. Men herinnert eraan, dat herhaal delijk, onlangs nog in redevoeringen, uit sproken op den partijdag te Neurenberg of op 't Oogstfeest, zeer hooggeplaatste Duit- schers opmerkingen maakten, die werke lijke inmenging beteekenden in de binnen- landsche aangelegenheden van Frankrijk en die een overeenkomstige démarche van de Fransche regeering te Berlijn alleszins zouden hebben gerechtvaardigd. DUITSCHLAND. Verwijdering van nonnen als leerkrachten. De rijksstadhouder van Beieren staat op het punt een eersten maatregel te nemen, ten einde de katholieke zusters, die thans in Beieren op de volksscholen les geven, door leekenonderwijzeressen te vervangen. Van de bijna 1700 religieuzen zullen er bij dezer eersten maatregel 600 vervangen wor den. In Duitsche katholieke kringen ver klaart men, dat de maatregel lndruischt tegen de concordaten, die het Vaticaan met het Duitsche rijk en met Beleren heeft ge sloten. o HONGARIJE. Ivady wil heengaan als voorzitter van de regeeringspartij. Ivady. voorzitter van de „partii van de nationale eenheid" (de Hongaarsche re geeringspartij) heeft gisteren in verband met zijn gezondheidstoestand, den minister president verzocht hem van de leiding van de partii te ontheffen. Of dit echter alleen daarom is. wordt betwijfeld De regeeringspartij is tegen morgenavond in buitengewone vergadering bijeengeroe pen. Het kabinet zal zich dan aan de partij presenteeren. Het ligt in het voornemen van den minister-president dan het pro gramma van zlitt binnen-en bultenlandsche beleid uiteen te zetten. GRIEKENLAND. De plannen voor een corporatieven staat. Het dagblad Ethnos publiceert verklarin gen van Zavitsianos. den minister van financiën over de organisatie van den corporatieven staat. Zavitsianos zet uiteen, dat de zorg voor het economische leven des lands moet worden overgelaten aan de belanghebbenden, d.w.z. aan de producee- rende en de beroepsklassen, welke etappe- gewljze moeten worden georganiseerd. Men zal beginnen met eenvoudige economische vereenigingen om geleidelijk aan te komen tot den definitieven vorm van syndicaten. Tenslotte zal men dan komen tot auto nome beroepsorganisaties, welke onder de eenvoudige controle van den staat zullen staan, die het recht van arbitrage zal heb ben ingeval de beroepsbelangen met elkaar in botsing zouden komen. ABESSYNIË. Rede van den Italiaanschcn minister van koloniën. Na aankomst te Addis Abeba heeft de Italiaansche minister van koloniën, Les- sona, de samengestroomde menigte toege sproken van het balkon van het regee- ringspaleis. Hij zeide naar Abessynië te zijn gekomen om de vreedzame vraagstukken te bc-sludeeren. die spoedig zullen worden op gelost. dank zij het werk van maarschalk Grazlanl en de Inbezitneming der nog niet bezette gebieden. De toekomst van Abes synië aldus de minister berust in de handen van Italië. Niemand ter wereld be twist Italië het recht om Abessynië te be sturen, omdat de strijdkrachten van den Negus zijn verslagen en Italië beschaving en vooruitgang in het land brengt. PORTUGAL. Vonnissen tegen de muiters. Een krijgsraad heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de muiterij aan boord van de oorlogsschepen ..Alfonso Al buquerque" en „Dao" op 8 September jl. Waar 91 personen moesten terechtstaan, werd besloten de zaak te splitsen, zoodat gisteren de 28 beklaagden, tegen wie de zwaarste beschuldigingen waren inge bracht waren verschenen. 5 beklaagden werden veroordeeld tot 6 jaar dwangar beid, gevolgd door tien jaar deportatie met de mogelijkheid van 20 jaar deporatle, zes werden veroordeeld tot 5 jaar dwangar- beide, gevolgd door 10 jaar deportatie met de mogelijkheid van 17Vi jaar deportatie. 16 beklaagden tot 4 jaar dwangarbeid, ge volgd door 8 jaar deportatie met de moge lijkheid van 16 jaar deportatie, een be klaagde tot 2 jaar dwangarbeid met de mo gelijkheid van 3 jaar deportatie. Vandaag staan de overige beklaagden te recht. Een honderdtal aanvankelijk gear resteerden is in vrijheid gesteld bij gebrek uan bewijs. O TURKIJE. Turksch-Zuidslavische besprekingen. Een Zuidslavische economische missie is te Ankara aangekomen met de taak, een nieuw handelsaccoord met Turkije te slui ten, dat op 27 October door Stoyadinowitsj en de Turksche regeering geteekend zou worden. In welingelichte kringen gelooft men echter, dat het eerste doel van het bezoek van Stoyadinowitsj de bespreking van de politieke situatie in Europa, spe ciaal die op het Balkan-Schiereiland, is. Verder verwacht men. dat de gevolgen van een eventueele devaluatie in Balkan- staten voor den economischen toestand in die landen besproken zuilen worden. VEREENIGDE STATEN. Een rede van Roosevelt. In een in het hartje van den door Landon bestuurden staat uitgesproken redevoering heeft president Roosevelt ver klaard, dat het nationale inkomen en de nationale rijkdom in een betere positie zijn dan in 1933 en dat over een jaar de regee ring met verhoogde inkomsten en vermin derde uitgaven' in staat zou zijn haar be grooting in evenwicht te brengen en te beginnen de nationale schuld terug te be talen. Hij voegde hieraan toe, dat zijn regeering er niet alleen naar streefde na tionale veiligheid te verkrijgen, doch ook wede met andere landen. „Wij stelden ons er niet mee tevreden over den vrede te praten, maar deden ook Iets om hem te verkrijgen. Wij probeeren de tolmuren Cè veriagen, de economische rivaliteit te ver zachten en een einde te maken aan den economischen strijd tussohen de naties, want dit zijn de voorboden van den oorlog. Wij hebben de broederhand toegestoken. Tal van landen hebben- deze aanvaard. Wij stellen natuurlijk geen enkele inmenging in de aangelegenheden van andere naties voor. Wij zullen slechts probeeren, door de kracht van ons voorbeeld het evangelie van den vrede ter wereld te verbreiden. Wij zijn doende vrede en veiligheid bij ons zelf te krijgen. Ik ben vol vertrouwen den steun te hebben van het Amerikaansche volk bij het zoeken naar den vrede en de veiligheid." Te Denver zeide Roosevelt nog dat in de Ver. Staten de crisis zijn dieptepunt voorbij was en dat het Amerikaansmie geld het betrouwbaarste is van de geheele we reld. De reserves aan goud, die er thans in de Unie bestaan, waren, zeide hij, vol doende om alle dollars, die in omloop zijn, te dekken. De goudreserves bedragen ver over de 100 pet. en het Amerikaansche muntstelsel is op het oogenblik het be trouwbaarst ter wereld. Tenslotte heeft Roosevelt nog uitvoerig gesproken over den invloed van de tegen woordige economische crisis op de moderne jeugd en over de maatregelen tot het weer baar houden der jongeren. Hij zette daar bij voor zijn 35.000 toehoorders uiteen, dat een van de meest voldoening schenkende resultaten, door de New Deal bereikt, „het behoud van de jeugd van Amerika" was. Het „civilian conservation corps" vormt een eerste stap van de regeering in de richting van economische en sociale reha bilitatie van de jeugd. De kosten zijn groot geweest, maar, zoo zeide de president, niemand kan de voordeelen ontkennen, die verkregen worden door het van de straten weghouden van rondzwervende troepen jeugdige personen, die tot armoede verval len zijn door de economische ineenstor ting en die geestelijk gedesilluslonneerd zijn. Töen Roosevelt voor het uitspreken van zijn redevoering in Kansas arriveerde was een menigte van naar schatting een kwart millioen personen saamgestroomd om hem te begroeten. De menschen stonden dicht opeengepakt langs den vijf mijl langen weg, dien Roosevelt door de straten der stad volgde naar de plaats, waar hij zou spreken. UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche wrijving De Engelsche leening. In de Chineesch-Japansche besprekingen komt nog geen schot. Zeven en zeventig prominente figuren uit de Chineesche on- deririjswereld hebben gisteren een in krachtige termen gesteld anti-Japansch manifest gepubliceerd. Men vreest, dat dit lelt een verscherping in de Japansch-Chi- neesche betrekkingen ten gevolge zal heb ben. Er verluidt, dat Japan geen bezwaren heeft tegen een leening van Engeland aan China, tenzij zij een politiek karakter mocht aannemen. Het commentaar, dat door de Londensche „Daily Herald" op de desbetreffende berichten wordt geleverd en strekkende tot de conclusie, dat deze leening een scherpe waarschuwing aan Ja pan vormt, dat Engeland niet terzijde blijft staan ten aanzien van de boekomst der Chineesche republiek, treft echter alge meen de aandacht. Onderhandelingen over een leening schijnen inderdaad aan den gang. o ZUID-AMERIKA. Wering van ongewenschte vreemdelingen. Door een wetsontwerp wordt de regeering van Uruguay gemachtigd het binnen komen van vreemdelingen, die aan be paalde sociale of politieke organisaties, communistische of andere, in strijd met den nationalen grondslag, vertonden zijn, te verhinderen. De wet maakt tevens de uitzetting van extremistische of andere ongewenschte vreemdelingen mogelijk. Om Oviedo. Volgens te Hendaye over den strijd om Oviedo ontvangen berichten, zou de be- hebber over de regeerlngsgetrouwe troepen, generaal Gonzales Pena. gisteravond ver klaard hebben, dat desnoods tonnen dyna miet gebruikt zouden worden om de kathe draal van Oviedo in de lucht te laten vlie gen, aangezien de kathedraal blijkt een der sterkste vestingen der nationalisten in de stad te vormen. Van ontzet is- dus nog geen sprake. De Japansche vertegenwoordiging. De legatiesecretaris Takaoka en de kan selier van de Japansche legatie te Madrid, Mlyazawa, zullen binnenkort uit Madrid vertrekken naar Saint Jean de Luz aan de Fransche grens, waar zij zich zullen voegen bij den Japanschen gezant Yano. Vele Spaansche onderdanen zoeken een toe vlucht in de Japansche legatie, maar de Japansche regeering ls niet voornemens zich te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van Spanje en moet bedacht zijn op de veiligheid van haar vertegenwoor digers, die instructie hebben Madrid te verlaten, zoodra zij dit noodlg achten. De strijd om Huesca. In de stad is het rustig. De bevolking, die 20.000 inwoners omvatte, is met drie vierden achteruitgeloopen. De in het mid den der stad geplaatste batterijen vuren op de regeeringstroepen. De stad vormt een waar versterkt kamp. dat verdedigd wordt door een ontzaglijk net van fortificaties, met betonnen schuilplaatsen onder den grond, mitrailleurnesten, prikkeldraadver sperringen enz., waartusschen de verbin dingen in stand gehouden worden door diepe loopgraven. Gisteren hebben de Ca talanen nog een aanval gedaan op den heuvel, die ten westen van de stad ligt en die door uitgelezen troepen wordt verde digd. In het oosten knetteren de mitrail leurs op een hoogvlakte, die voor Sierra- guara ligt. De loopgraaflinies der strijdende partijen zijn nog slechts op 150 M. afstand van elkaar verwijderd. TEGEN LAGE PREMIE VRAAGT INLICHTINGEN t 525 (Inges. Mod.) ENGELSCHE MINISTERRAAD BIJEEN. LONDEN. 14 Oct. (Reuter). Baldwin heeft vandaag de eerste zitting van het kabinet sedert de zomervacantie gepresi deerd. Alle ministers waren aanwezig met uitzondering van lord Hailsham, die her stellende is. Men meent te weten, dat het voornaamste gedeelte der besprekingen aan bultenlandsche zaken gewijd is geweest, hoewel het waarschijnlijk ls, dat ook het rapport van sir John Simon over de rel letjes tusschen fascisten en communisten in Londen en elders besproken is. DE RADIOPRIESTER EN DE JOURNALIST. PARIJS, 14 Oct. (ANP). De Parijsche edi tie van de „New-York Herald Tribune" maakt melding van de belegering van den radiopriester Coughlin, in een hotel ln Boston door een vijftiental journalisten, die hem vragen wenschten te stellen over zijn hardhandigen aanval op een journalist. Deze laatste, verslaggever van de „Boston, Globe" had den radiopriester gevolgd naar Providence, waar Coughlin een conferentie had met leidende figuren van zijn natio nale unie voor sociale rechtvaardigheid. Coughlin kwam, beschermd door detectives uit Boston van deze besprekingen, toen hij plotseling den journalist gewaar werd. Hij vloog op den man af, sloeg hem zijn bril van den neus en duwde hem tegen een muur. Toeschouwers schoten toe en Coughlln schreeuwde: „Je hebt geen fat soen. Er ls je gezegd, dat dit een particu liere bijeenkomst was en toch ben je ge komen om er je neus in te steken". Later verklaarde de radiopriester nog„Als ik dien kerel weer ontmoet, scheur ik hem in stuk ken". DE PETROLEUMBRAND TE ANTWERPEN ANTWERPEN, 14 Oct. (Reuter). Te 9 uur vanmorgen stonden nog twee tanks, bevattende ongeveer 4Ö0 ton benzine, in vlammen. Een derde tank ls geheel ver nield. De brandweer bestrijdt het vuur met onverminderd kracht en men hoopt te kun nen bewerken, dat de schade zich niet verder zal uitbreiden. Er zijn geen persoonlijke ongevallen voorgekomen. SCHIP IN DEN STORM VERGAAN. MANILLA. 14 Oct. (D.N.B.). De kapi tein van het kustmotorschip „Soegboe" heeft medegedeeld, dat zijn schip in de nabijheid van Signijor in den storm ls ver gaan. Van de 42 opvarenden konden slechts 15 gefed worden, die echter allen zwaar gewond zijn. Het aantal slachtoffers van den typhoon is daarmede gestegen tot 420. ONTPLOFFING IN STADION IN AMERIKA CLEVELAND (Ohio), 14 Oct. (A.N.P.). In het Mammoth Cleveland stadion heeft zich een verschrikkelijke ontploffing voor gedaan, veroorzaakt door onder de tribunes opgeslagen gasoline en dynamiet, waardoor de drie afdeelingen der lagere rangen vol komen „weggeblazen" werden. De in de nabijheid staande gebouwen stonden te waggelen, doch bleven wonder boven won der overeind staan. Slechts één arbeider werd ernstig gewond. MEER VAN SKOETARI BUITEN ZIJN OEVERS GETREDEN. BELGRADO, 14 Oct. (D.N.B.). Door den zwaren regenval der laatste dagen is het meer van Skoetari buiten zijn oevers getreden. Zes dorpen met in totaal 320 huizen staan geheel onder water. SCOTT EN GUTHRIN. De winnaars van de race naar Johannes burg. Scott en Guthrin, zijn op Croydon aangekomen. Zij werden door een groote menigte hartelijk verwelkomd. DUITSCHE VLIEGBOOTEN MOGEN GALWAYBAY NIET AANDOEN. Gemeld wordt, dat de regeering van den Ierschen Vrijstaat niet heeft toegestaan, dat de Duitsche vllegbooten van den Noord- Atlantlschen dienst Galwaybay als tus- schenstation aandoen. De route zou dus vla de Azoren moeten loopen. P 0 te L. U valt zeer zeker in de ter- :n om militaire plichten te vervullen. Vermoedelijk zult u het volgende Jaar worden opgeroepen. KANTONGERECHT HAARLEM. Hedenmorgen stond voor den Haarlem- schen Kantonrechter mr. De Bijl de Vroe terecht de bloembollenrelziger J. C. B„ uit Hillegom, terzake, dat hij op 2 Sept. j.l. op den Heerenweg te Heemstede te vee) op het linker weggedeelte met z'n auto heeft gereden, waardoor hij in botsing is ge komen met den motorrijder, den heer C. J. K. uit Haarlem, die van de tegenoverge stelde richting kwam. De drie inzittenden van de zijspan vielen door de botsing op den weg en bekwamen bloedende verwon dingen. De ambtenaar van het O. M. vond een dergelijke manier van rijden zeer gevaar lijk. Hij eischte. gezien de gevolgen van de aanrijding, tegen verdachte een geld boete van f. 25 subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot een geldboete van f.25 subs. 15 dagen hechtenis. BINNENLAND. KONINGIN EN PRINSES IN DE RESIDENTIE. H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenmiddag omsteeks 12 uur per auto van Het Loo ten paleize Noord einde aangekomen voor een kort verblijf in de residentie PROF. DR. J. KRAUS 75 JAAR. Heden vierde de oud-minister van water staat en oud-hoogleeraar aan de techni sche hoogeschool te Delft prof. dr. J. Kraus zijn 75sten verjaardtg. Daar de jubilaris tijdens zijn arbeidzaam leven talrijke functies bekleedde, heeft het hem heden niet aan belangstelling ont broken. Talrijke brieven, bloemstukken en ge schenken waren reeds hedenmorgen zijn woning aan het Nassau-plein te Den Haag binnengestroomd, o.m. van den Senaat en het college van curatoren van de techni sche hoogeschool te Delft, van het Kon. Instituut van Ingenieurs en van de Ne- derlandsch-Indische spoorweg-maatschap pij, waar de jubilaris tot verleden Jaar voorzitter was van den raad van beheer. Veie vrienden en bekenden maakten van de gelegenheid, dat prof. Kraus dezen dag te zijnen huize doorbracht, gebruik om hem te compllmenteeren. LOONBIJSLAG IN HET BOLLENBEDRIJR STOPGEZET. Naar wij vernemen, heeft de minister van sociale zaken besloten, dat de loon- bijslagregeling, welke in het bollenbedrijf tot 1 Juni J.l. heeft gegolden, met met In gang van 1 October j.l. niet zal worden hervat, aangezien verscheidene gemeenten in de bollenstreek op deze hervatting geen prijs stelden. BENADEELING VAN HET GEMEENTELIJK CRISISBUREAU TE EINDHOVEN. Penningmeester gearresteerd. Het gemeentelijk crisisbureau te Eindho ven heeft bij de recherche aangifte gedaan, dat deze instelling gedurende 1936 voor verschillende bedragen is benadeeld. Uit het onderzoek van de recherche bleek, dat de heer P. W. T. uit Woensel, penning meester der landelijke vereenlging tot ver zekering tegen de nadeelige gevolgen van ziekte en werkloosheid, aan de werkloozen, die van deze vereeniging kasgelden trokken, mededeelde, dat zij uitgetrokken waren. Dit was echter niet het geval. Door het plaatsen van valsohe handteekenlngen heeft zich zich op deze wijze vele bedragen toegeëigend. Hij is hedenmorgen gear resteerd. Voor welke bedragen het gemeen telijk crisisbureau op deze wijze is bena deeld, is nog niet bekend. UITBREIDINGSPLAN VAN ZEGWAART NIET GOEDGEKEURD. Met vernietiging van een desbetreffende beslissing van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, ls bij koninklijk besluit goedkeuring onthouden aan het plan van uitbreiding der voormaligen gemeente Zeg- waart op grond dat een bestemming van de gronden tot landelijke bebouwing in den daaraan door den gemeenteraad gegeven zin, te ver gaat. Er bestaat geen voldoende motief, aldus overweegt het kon. besluit, de vrijstaande gebouwen te beperken tot die, uitsluitend ten dienste van of in verband staande met de ultoefeining van land- en tuinbouwbe drijf en de veeteelt ter plaatse. ONTHULLING IÏONINGIN-EMMA- MONUMENT TE SOEST. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin om Woensdag 21 dezer te Soest de onthulling te verrichten van het monu ment ter nagedachtenis aan de Koningin- Moeder.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2