\fttov/fe/ 77sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 Odober 1936 Derde Blad No. 23482 Het Bondgenootschap in België tusschen Vlaamsche Nationalisten en Rexisten BINNENLAND HOE REAGEERDEN DE PRIJZEN DER LEVENS MIDDELEN Gegevens over de week van 410 October. ft FINANCIEN VRAGENRUBRIEK In het teeken van een nieuwen tijd SPREEKCEL EEN OVERVLOEDIGE VISCHVANGST. groote makreelvangsten der ijmuidensche trawlers. Zelfs oude visschers In IJmuiden heugt Hen tijd niet, dat de vangst van makreel door de trawlers zoo groot was als thans. Wel was de aanvoer vroeger wel eens groo ts, maar toen namen meer trawlers dan thans aan de makreelvlsscherlj deel. Er waren gisteren 15 stoomtrawlers aan den afslag, waarvan de meeste makreel janvoerden. Deze losten in totaal ongeveer 7 1 8000 kisten visch, ieder van 50 k.g. De grootste vangst had de onlangs onder Ne derlandsche vlag in de vaart gebrachte stoomtrawler „Maria van Hattem". Deze trawler loste 1800 manden of circa 1200 kisten visch. Grootendeels makreel. Hoe overvloedig de vangst kan zijn, wanneer zulk een trawler midden in een school visch terecht komt, bewijst het feit, dat de „Maria van Hattem" in drie uren tijds in drie trekken 800 man den makreel ving. Dit geschiedde, na dat men ongeveer een week lang te vergeefs naar de scholen had gezocht. Ook vinden nog steeds groote aanvoeren van haring plaats. De haringtrawlers ko men meestal met 1000 manden en meer binnen. Gevangen ln drie of vier dagen. Behalve de 15 trawlers waren er gisteren nog circa 25 loggers aan den afslag. De lotale omzet was f. 55.000 a f. 60.000. Een achttal booten kon niet worden gelost, om dat de beschikbare bergruimte in de totaal ongeveer 450 M. lange vischhallen dit niet toeliet. VERLAGING BROODPRIJS TE 'S-GRAVENHAGE. De gezamenlijke organisaties in het bak kersbedrijf te 's Gravenhage deelen ons mede dat met ingang van heden de brood prijzen aldaar zijn verlaagd en gesteld voor melkbrood op 18 cent netto per 8 ons. EEN enquête, die slechts een geringe verhooging uitwees. Het secretariaat van de Centrale bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties schrijft ons: Kort na de afkondiging van het verbod van gouduitvoer door de Nederlandsche regeering, heeft het economisch bureau van den centralen bond van Nederlandsche Verbruikscoöperaties een circulaire gericht tot een twintigtal coöperaties, met het verzoek om op voor dit doel samengestelde lijsten, wekelijks de prijzen van een 25-tal levensmiddelen op te geven. Aan dit ver zoek werd door de besturen van 18 veree- niglngen voldaan. Het bureau heeft nu de gegevens over de week van 410 October ontvangen en verwerkt. De resultaten van deze enquête zijn neergelegd in onderstaande tabel. Duidelijk blijkt hieruit, dat de prijzen van levensmiddelen bij deze coöperaties sinds 26 September practisch niet zijn ge wijzigd. Slechts voor de prijzen van bruine boonen en eieren zijn belangrijke prijsstij gingen te constateeren, welke echter niet san de gevolgen van de monetaire maat regelen zijn te wijten. Brood melkwit 8 ons Brood waterwit 8 ons Brood ongeb..tarwe 8 o. Boonen bruine pond Erwten capucijn. pond Erwten grauwe pond Erwten groene pond Vermicelli pond Griesmeel pond Havermout pond Custardpoeder pak Tarwebloem pond Huishoud] am pot Rijst pond Kaas mag, Goud. pond Eieren stuk Boter pond Margarine 'h pond Sla-olie heele flesch Bak- en braadvet pond Suiker melis pond Zachte zeep pond Vlokken-zeep pak Runderlappen pond Varkenslappen pond d Gemidd. '3 prijs 5* 1 3 d 24-9- 8-10- Jj, 5 <a tD *36 '36 O 19.5 19.5 15 16.7 16.7 15 15.5 15.5 16 9.4 10.- 6.4 16 14.8 14.8 16 19.- 8.8 18.6 8.8 2.1 5 14 14.9 15.1 1.3 16 12.5 12.6 0.8 16 11.3 11.3 16 18.7 18.7 16 9.2 9.3 1.1 16 26.4 26.4 16 9.3 9.3 16 21.7 21.8 0.5 11 4.7 5.2 10.6 12 82.6 82.9 0.4 15 26.3 26.3 16 77.2 76.8 0.5 16 43.3 43.8 1.2 15 22.9 22.9 16 8.- 8.- 16 9.7 9.7 15 45.- 45.- 1 40.- 40.- 1 587.4 589.- 0.27 gemeentelijke onderhouds werken in werkverschaffing. Binnenkort een regeeringscirculaire ter zake aan de gemeentebesturen te wachten. Naar wij vernemen, zal binnen enkele dagen een mindsterieele circulaire aan de gemeentebesturen worden gericht, waarin wordt bepaald, dat voortaan ook onder houdswerken in werkverschaffing kunnen „°,r°en verricht. Het uurloon voor der- invri Werk Zal vier celï'' Z^n •Joven he' van de gewone werkverschaffings- objecten. (Vad.) DAME TWEE WINTERS IN HUIS GEVANGEN. nu weer geheel vrij van spit en rheumatiek. „Ik leed verschrikkelijk aan spit ln mijn rug en rheumatiek ln mijn voeten, zoodat ik al twee winters niet op de been kon zijn. Mijn man ried mij toen aan om Kruschen Salts te probeeren, en dat deed Ik. Ik ben nu aan mijn vierde flacon, en het doet mij genoegen U te kunnen zeggen dat al mijn afschuwelijke pijnen weg zijn; ik voel mij een geheel andere vrouw zeker 10 jaren jonger, en ik ga even goed mijn gang bij het werk als een vrouw van 30. Ik ben nu 58 en kan zeer goed tegen een druk leven, dank zij Kruschen Salts. Ik zou er niet buiten kunnen." Mevr. M. M. te D. Rheumatische pijnen vinden meestal hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit kwaadaardige urinezuur lkon zich ophoopen omdat de afvalstoffen op te trage wijze door Uw afvoerorganen, d.z. ingewanden, lever en nieren, uit Uw lichaam werden verwijderd. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot krachtiger werking, waardoor de schadelijke stoffen geen kans meer hebben om zich op te hoopen. Het bloed wordt nu gezuiverd, de rheumatische pijnen nemen geregeld af om eindelijk geheel op te houden, terwijl tege lijkertijd Uw algemeene gezondheidstoe stand vooruitgaat. Zoo zult ge door de kleine dagelij ksche dosis Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheuma tiek en spit. maar ge zult U ook veel krach tiger en energieker voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.40, f0.70 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch. zoowel als op dc buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. 481 (Ingez. Med.) HET DREIGENDE MIJNCONFLICT alg. mijnwerkersbond adviseert tot staking. Gelijk gisteren is gemeld dreigt er een conflict in de mijn Orante-Nassau III te Heerlerheide. waar de directie zonder over leg wijziging bracht in de diensten van Zaterdag- en Zondagnacht De R.K. mijn- werkersbond had zich ten deze in verbin ding gesteld met den Alg Ned. en Prot. Chr. bond. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft nu op het desbetreffend schrttven van den R.K. bond geantwoord met een brief, waar aan wil het volgende ontleenen: „Voorts vernemen wii dat ook de directie der Domaniale mijn een soortgelijken ar- beidstlid wil invoeren. Indien dit zoo is. be perken zich de moeilijkheden niet tot de O.N III. Echter ook indien dit niet het geval is. wil het ons hoofdbestuur voorko men. dat de voorkeur moet worden gegeven aan de afkondiging van de staking voor het geheele personeel der O. N m. Immers uw denkbeeld om den mijnwer kers te adviseeren Vrijdagnacht slechts zes uur te werken en Zondagnacht niet aan het werk te gaan beteekent in wezen dienst weigering, waarop de directie o.a. kan ant woorden met ontslag. De organisaties zullen dit ontslag niet kunnen en mogen accepteeren. zoodat uit- eindellik toch een staking het gevolg moet zijn. Het wil ons voorkomen dat de werk nemers een dergelijke taktiek der vakbon den niet zouden begriipen. vandaar, dat ons hoofdbestuur van oordeel is. dat aan den eisch: Intrekking der ingevoerde ar- beidstiidregeling verbonden moet worden: directe verbetering van de loonen en toe kenning van een deel van den beteren gang van zaken aan de mijnwerkers. Het hoofdbestuur begriipt. dat hiertegen kan worden aangevoerd, dat deze eischen niet voor de O. N. UI alleen kunnen wor den gesteld Daarom brengen wii u hierbij tevens ter kennis dat de Ned. Mtinwerkers- bond bereid is en daarvoor een referendum heeft opgezet om verder te gaan". De Ned bond verklaart zich tenslotte be reid morgen deel te nemen aan de door den R.K. bond voorgestelde conferentie der drie personeelsorganisaties. colporteeren door ondersteunde werkloozen. Het Eerste Kamerlid Graaf de Marchant et d'Ansembourg heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van sociale zaken: 1. Is het juist dat uwe excellentie in of omstreeks Augustus van dit jaar een schrij ven aan de gemeentebesturen heeft gericht in zake het colporteeren door ondersteun de werkloozen, waarvan de strekking o.m. is: a. Indien wordt gecolporteerd voor 18 uur op een der eerste vijf dagen der week of voor 15 uur op Zaterdag, wordt met betrek king tot de steunverleening in alle geval len aangenomen, dat de betrokkene een voor dien arbeid redelijk loon heeft verdiend. b. Wordt na de genoemde uren gecolpor teerd, dan heeft alleen dan aftrek van in komsten op den steun plaats, indien inder daad inkomsten uit het colporteeren zijn genoten? 2. Is de minister bekend met het feit, dat onder dagteekenlng van 29 September 1936 burgemeester en wethouders van Hoens- broek een bekendmaking hebben gegeven, luidende: „Burgemeester en Wethouders der ge meente Hoensbroek brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het voor ondersteun den van het burgerlijk armbestuur, werk loozen en geplaatsten bij de werkverschaf fing, alsmede voor hun gezinsleden verbo den is: a. Om te colporteeren met tijdschriften, enz. en/of hierbij behulpzaam te zijn; b. Om gelden in te zamelen en/of hierbij behulpzaam te zijn, hetzij voor die werk zaamheden al of niet vergoeding genoten wordt. Overtreding van die verbodsbepalingen zal worden gestraft met verlaging van on dersteuning en/of uitsluiting bij de werk verschaffing. Bij herhaalde overtreding van die bepalin gen kan in daartoe leidende gevallen tot geheele intrekking der ondersteuning wor den overgegaan." 3. Indien de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan niet met den vragensteller van oordeel, dat B. en w. van Hoensbroek met bedoelde be kendmaking verre buiten hun bevoegdheid zijn gegaan, door de vrijheid der onder steunde werkloozen niet slechts op politiek, maar ook op niet-politiek gebied, veel ver der aan te tasten dan de minister blijkens zijn aanschrijving nuttig en noodig acht? 4. Indien ook de derde vraag bevestigend moet worden beantwoord, welke maatrege len denkt de minister dan te nemen, opdat aan dit eigenmachtig optreden van B. en w. van Hoensbroek een einde worde ge maakt? brandstoffenbijslag. De minister van Sociale Zaken heeft een brief gericht tot de gemeentebesturen, waarin hij mededeelt, dat in het tijdvak van 1 November tot en met 3 April 1937, evenals den vorigen winter is geschied, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werklooze een brandstoffen- bijslag van ten hoogste f. 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen bijdag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners en voorts zij, die den steun voor alleenwonenden ontvangen. Aan hen, die bij anderen inwonen, mag geen brand- stoffenbijslag worden verstrekt. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag in zooverre tot gevolg hebben, dat de maxlmum-uitkeerin- gen van de bekende schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffen- bijslag en bij gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteun de, het steunbedrag en den brandstoffen- bijslag, ten hoogste bedraagt95 pCt. van het loon. dat de betrokken arbeider ten tijde van de ondersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos was. Zij. die geen volle week bij de werk verschaffing zijn geplaatst, dan wel perio diek zijn tewerkgesteld kunnen den bij slag slechts ontvangen voor de dagen of weken, gedurende welke zij bij de werk verschaffing arbeiden, bij bijv. 4 dagen plaatsing dus maximaal 4/6 van een gulden. Ook dezen winter mag, indien bijv door verstrekking van cokes van de ge meentegasfabriek of door aankoop van brandstoffenbijslag, hetzij dat deze in geld dan wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk geacht moet worden. Inidien bijv. cokes wordt ver strekt tegen 50 ets. oer H.L. en een hoe veelheid van anderhalve HL,, per gezin voldoende geacht kan worden, dan mag niet meer dan anderhalve H.L. beschik baar worden gesteld. Het verschil tus schen de waarde van laatstgenoemde hoe veelheid. 75 ets. en den maximumbijslag van f. 1. dus 25 cents, mag dan niet bovendien uitgekeerd worden, ook al zou bij uitbetaling van dat verschil het boven genoemde percentage niet overschreden worden. In de kosten van verstrekking van den brandstoffenbijslag aan werkloozen, die ln de steunregeling zijn opgenomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zal uit het Werkloosheidssubsi- diefonds eenzelfde bijdrage worden toe gekend als in de overige kosten van steun verleening of in de loonen der werkver schaffing wordt verleend. DE ALPENPASSEN. De K. N. A. C. schrijft ons: Sinds eenige dagen zijn verschillende Alpenpassen voor het verkeer onbegaan baar geworden. Onberijdbaar zijn de pas sen: Grand St. Bernard, Marchairuz, Klausen. Albula, Grimsel en Umbraii. In Oostenrijk is de Grossglockner gedeeltelijk onbegaanbaar. In Frankrijk de Route d'Eté des Alpes. Met kettingen zijn de volgende passen nog tc berijden; Col des Etroits, Belle-Garde. Mosses. Simplon, Passwang, Weissenstein. Bernina, Brunig. Fluela, Turka, Julier, Ibergeregg, Lenzerheide, Lucmanier, Ofen en St. Gothard. Ook de wegen St. Cergue-la Cure-Bois d'Amont zijn nog met kettingen begaanbaar. In Frankrijk zijn kettingen noodig op de Fau- cille en de Vogezen. In Italië is de Stelvio nog met behulp van kettingen te berijden. Hetzelfde geldt voor de Arlberg en de Flexenstrasse in Oostenrijk. verspreide berichten. Bij Kon. Besluit is aan J. L. Ooster- hoff. op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1937. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Westdongera- deel, met dankbetuiging voor de langdu rige diensten, in die betrekking bewezen. DE BERAADSLAGINGEN VAN DE B.I.B. De gouverneurs van de circulatie-banken en leden van den raad van beheer van de Bank voor Internationale Betalingen heb ben te Bazel den toestand bestudeerd, die op de verschillende Internationale geld markten is ontstaan door de verschillende monetaire maatregelen. De beraadslagin gen zijn vervolgens voortgezet in de zit ting van den raad van beheer, onder voor zitterschap van mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank. De raad van beheer hechtte zijn goedkeuring aan een resolutie, waarin „opnieuw de aandacht wordt gevestigd op de dringende noodzake lijkheid van een verzekering der algemeene stabilisatie der wisselkoersen". Voorts behandelde de raad nog verschil lende op zijn agenda staande onderwerpen en stelde de eerstvolgende zitting vast op 9 November a.s. A. c. n. te l. De Staatsmijn Emma ligt in Heerlen. (Van onzen correspondent). Anti-Marxistisch cement. Na de jongste kabinetsvergadering werd een mededeeling gedaan aan de parlemen taire journalisten, luidende dat de geruch ten die werden verspreid onder het pu bliek nopens moeilijkheden in den schoot van de regeering verzonnen en belachtelijk zijn. dat de regeering vast besloten is haar werk voort te zetten met eensgezindheid en zich niet van haar stuk te laten bren gen door intrigues. Zij zal zich overigens nopens haar actie volledig voor het parle ment verantwoorden. Deze verklaring heeft een zekere verbazing verwekt, want zij is ongetwijfeld bedoeld als een antwoord op de rexistische oppositie en agitatie, welke thans den vorm heeft gekregen van een verbond met de Vlaamsche nationalisten, dat een groep zal vormen in de Kamer van 37 mandatarissen, die de regeering niet zullen kunnen hinderen in parlemen tair opzicht. Men moet de bedoelingen van de regeering echter elders zoeken. De rexistische Fuehrer heeft zich name lijk ernstig ingespannen om een lid van de regeering, Marcel Henri Jaspar neer te halen. Deze behoort tot de liberale groep, is een nog vrij jong advokaat, ingeschre ven bij de Brusselsche balie, en is betrok ken geweest bij verscheidene ondernemin gen die failliet zijn gegaan ofwel andere moeilijkheden hebben gekend. Wie tegen woordig in België een of ander delicaat dossier heeft open te leggen begeeft zich naar het hoofdkwartier van Rex om het Degrelle ln handen te spelen, die er bij voorkeur gebruik van zal maken, wanneer in het dossier ook politieke namen voor komen. Degrelle heeft nu een dergelijk dossier weten te bekomen dat tegen M. H. Jaspar is gevormd en hij is er nu mee uit gepakt op een meeting te Antwerpen in het Sportpaleis. De beschuldigingen zijn zeer ernstig. Minister Jaspar die niet mag verward worden met den gewezen eerste-minister wiens neef hij is wordt er niet alleen van beschuldigd zijn politiek mandaat te hebben geëxploiteerd in aller lei maatschappijen, vooral hypothecaire maatschappijen en ondernemingen voor financiering van bouwwerken, maar ook in strijd met de wet en de voorschriften van de balie, te hebben geknoeid in deze maatschappijen ten nadeele van allerlei personen, schuldeischers, klanten enz. De heer Jaspar, minister van vervoerwezen, heeft zich dadelijk tot het gerecht gewend om een klacht in te dienen tegen Degrelle. De reeks gaat dus voort en dit belooft an dermaal onverkwikkelijke debatten. Het is echter nog niet lang geleden dat een mi nister, namelijk Frans Van Cauwelaert, toen hij op bijna dezelfde manier werd aangevallen, als minister ontslag nam. Men is dan ook verwonderd in politiek kringen dat de regeering zich door een dergelijke verklaring schijnt te solidariseeren met M. H. Jaspar. Het is waar dat men niet gaar ne den schijn aanneemt te bezwijken voor de aanvallen van een tegenstander. Wat niet belet dat het vertrek van een minister daarom niet de uiteenspatting moet te weg brengen van geheel de regeering. Een andere moeilijkheid voor deze laatste is de eigenzinnigheid van den minister van landbouw Pierlot, katholiek, die tot eiken prijs zijn secretaris-generaal zou willen ontslaan en er zelfs een portefeuillequaes- tie van maakt. Intusschen wordt 't rexistisch-Vlaamsch- nationalistisch front beschouwd als een belangrijke politieke gebeurtenis. Van de besprekingen die met de andere politieke groepen worden gevoerd wordt niet veel verwacht. Voorloopig kan niet worden ge zegd. dat de Christen-democraten er zul len voor te vinden zijn tot het nieuwe blok toe te treden. Zij hebben geweigerd mee een volksfront te vormen met socialisten en communisten. Zij hebben steeds een centrum-politiek gevolgd en hebben zich immer uitgesproken tegen een autoritair regime. Nochtans is het waar dat in de toekomst hun inzichten zouden kunnen veranderen. Het blijkt meer en meer dat het verbond langs beide zijden een politieke manoeuvre is, uitgevoerd met anti-Marxistisch cement. Indien de Christen-democraten, die in de regeering zetelen, voorloopig niet mee doen dan zijn toch de „Dietsch-Nationaal Solidaristen" die zooals het Nationaal Vlaamsch Verbönd van Staf De Clerck droomen van een Dletschen Staat, op weg om zich bij het verbond aan te sluiten en dus hun houding van afzijdigheid ten op zichte van de parlementaire politiek op te geven. De blokvorming gebeurt dus. on danks de waarschuwing van den heer Van Zeeland in zijn radiorede. Indien men de reacties nagaat, welke op de bekendma king van de overeenkomst zijn gevolgd, dan heeft men den indruk dat zoowel voor de Vlaamsche politiek als voor de alge meene politiek in dit land zeer belangrijke oogenblikken aanbreken. Degrelle heeft blijk gegeven van inzicht door de zwakke positie van zijn beweging in het Vlaamsche land in te zien. Hij heeft echter alles ge speeld of niets en de vraag die thans rijst is of de rexistische beweging dynamisme genoeg zal bezitten om de overeenkomst met de Vlaamsch nationalisten te doen aanvaarden, juist door die groepen welke haar van bij den aanvang heeft gesteund en die Belgisch-nationalistisch zijn ge kleurd. dat is in den slechten zin anti- Vlaamsch. Het is een feit dat verscheidene in Vlaanderen gekozen Rexisten niet eens in staat waren behoorlijk den grondwet- telijken eed in het Nederlandsch af te leggen. Degrelle stelt zijn verbond voor als een „verzoening", welke alleen door Rex is kunnen worden tot stand gebracht, om aan te toonen dat deze beweging een op lossing heeft voor aile vraagstukken in dit land. "Tn de argumentatie die tegen de ver wijten welke in de pers worden geuit, wordt aangevoerd, vindt men deze rede neering terug dat de eigenlijke anti-Bel gische Vlaamsche nationalisten met een marxistischen geest zijn bezield dat zij immer de nationale eenheid van het land wat zijn dynastieken vorm betreft hebben erkend, vermits Vlaamsch-natio- nalistische volksvertegenwoordigers deelna men aan den rouwstoet voor Koningin Astrid. Doch het voornaamste argument is, dat hetwelk er op wijst dat, als eenmaal Rex zijn oplossing zal kunnen doorvoeren, de Vlamingen niet eens meer de behoefte zullen gevoelen om verder te streven naar een „Dletschen Staat", onder de kroon van Oranje Nassau, maar dat zij heelemaal zullen opgenomen zijn in de nationale ge dachte, die hun de plaats zal hebben ge geven welke hun toekomt. Alleen het laat ste argument schijnt een zekere waarde te hebben; men heeft echter den indruk dat in het Waalsche landsgedeelte deze rede neering veel minder zal ingang vinden dan in de Vlaamschgezinde kringen. Maar dat blijft ten slotte toch een vraag waarop het antwoord niet kan worden gegeven. Het zou ook wel eens anders kunnen uitvallen. Aan de andere zijde zou Degrelle zich kun nen vergissen door er op te rekenen dat zijn toegevingen, of liever zijn erkenning van het radicale Vlaamsche standpunt de radicale Vlamingen er zal toe brengen hun democratischen inslag op te geven. Het is waar dat zoowel in het Vlaamsche land als elders de parlementaire politiek geen geestdrift heeft doen ontstaan, doch voor een dictatuur is men er nog niet rijp, en zeer zeker niet wanneer die dictatuur deze zou zijn van een Waal als Degrelle. Vele Vlamingen zullen vreemd hebben opge keken dat hun stem op de Vlaamsche na tionalistische lijsten eigenlijk een rexisti sche stem geweest is. Zooals aan de andere zijde het tegenovergestelde het geval is. Doch dat is slechts theorie. Het is een feit dat Degrelle een politiek volgt van handelen en dit oefent op het volk onbe twistbaar een sterken invloed uit. Hij bezit de eigenschap een indruk op te wekken van actie en vastberadenheid. Aan Vlaamschen kant is de overheer- schende meening deze dat vooralsnog het accoord geen practische politieke gevol gen kan hebben. Maar, zoo meent men ver der, de Vlamingen zijn er voorloopig niet aan gefopt. Het radicale Vlaamsche stand punt vindt een erkenning bij een politieke groep van beteekenis en dat is een reuzen- propaganda. Dat is in elk geval geen ver lies. Voor het overige is het niet uitge sloten dat de overeenkomst in de toekomst tot practische resultaten leidt. Aldus denkt men ten minste in radicale kringen, waar men alle middelen die op den eenheids staat ontbindend moeten werken natuur lijk gaarne toepast, wellicht zonder be paald te vermoeden of te veronderstellen dat Degrelle en zijn raadgevers slechts een lokvogel hebben uitgezet. Wanneer men aan radicale Vlamingen dan verder ook de vraag stelt welke internationale politiek het nieuwe verbond is toegedaan, dan ant woordt men u zooals Paul de Mont in „De nieuwe Staat" dat het verbond België wil los maken van elke groote mogendheid opzegging van het (Marxistische) accoord met Frankrijk en uitbreiding van de binnenlandsche markten, om te beginnen door een economische unie met Nederland. Zooals men ziet komt Nederland er op verschillende wijzen bij te pas. Langs ge matigden kant vraagt men zich af of hier intusschen geen buitenlandsche invloeden aan 't werk zijn. De politiek is hier wel interessant maar blijft vol vraagteekens. ^^Jecovitol levertraan weten- schappelijk de beste lever- traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bii apothekers en drogisten óf O J 5 p 482 (Ingez. Med.) KLACHT VAN WERKLOOZE. Een werklooze stadgenoot klaagt erover, dat er van overheidswege niets wordt ge daan voor ongehuwde werkloozen, zoodait dezen afhankelijk zijn van hun ouders. AnderzijtJs wordt het hem onmogelijk gemaakt iets te verdienen, doordat overal een vergunning voor noodig is, n.l. voor den verkoop van fruit en tabak. Een groote verruiming zou het zijn. wan neer gepensioneerden uitgesloten werden van bijbaantjes en deze werden gegeven aan werkloozen. die ernaar snakken om productief werk te verrichten. HINDERLIJKE COLPORTAGE. Een lezer geeft lucht aan zijn ergernis over het feit, dat ondanks zijn herhaald en beleefd verzoek om zulks te staken, iederen Maandagavond aan zijn woning 't blad „Vrijheid, Arbeid, Brood" te koop wordt aangeboden. Hij noemt deze wijze van colportage niet bevorderlijk voor de zaak cv w-rcli gecolporteerd, maar ergern swskkend temeer waar hei bied steeds door den -'.elfden colporteur wordt gepresenteerd. Colportage is ieders goed ïccht, maar niet om medeburgers onnoo- dig te prikkelen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9