BI-ARLITA" LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 13 October 1936 RECHTZAKEN INCFZtUEX /TUKKEN LAND. EN TUINBOUW; PHILIPS' ,Doet U dat fijne werk nog altijd zonder bril?" „Ja, ik heb m'n leven lang voor GOED LICHT gezorgd! NÜ is het tijd voor DROSTE Verpleegster-cacao! KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen werd voor het Kantonge recht alhier een groot aantal overtredingen van de Motor- en Rijwielwet behandeld, waarvoor zware straffen en hooge geld boeten geëischt werden. G. van D„ chauffeur uit Zoetermeer stond terecht voor het feit, dat hij te Sas- senheim op ernstige wijze met zijn vracht auto de veiligheid van het verkeer in ge vaar had gebracht, door hoewel op de Hoofdstraat geen ruimte was toch door te rijden, waardoor de heer Joh. de Rooij uit Leiden, die aldaar per rijwiel passeerde in ernstig levensgevaar verkeerd had. De heer de Rooij. als getuige gehoord, verklaarde dat hij de tegenwoordigheid van geest had gehad zich aan den laadbak van de vracht auto vast te grijpen; zijn rijwiel was daar op door de tram gegrepen en totaal ver nield. De heer Bruinsma, gemeentebode te Sassenheim verklaarde dat verdachte on mogelijk kon doorrijden, daar de weg ge heel versperd was; het rijden van ver dachte was dan ook onverantwoordelijk ge weest en het was een wonder dat de heer de Rooy er zóó goed was afgekomen. Het O.M. vond het feit bijzonder ernstig, som mige autobestuurders denken dat de weg alleen voor hen is. Het O.M. eischte dan ook f. 40 of 20 dagen hechtenis. De kan tonrechter kon zich met de zware straf van het O.M. geheel vereenigen en veroor deelde verdachte tot f. 40 boete of 10 da gen hechtenis. H. L uit Leiden moest terecht staan om dat hij in de nauwe Dorpstraat te Oegst- geest de tram der N.Z.H.T.M. in zijn loop belemmerd had en door het onveilige stop bord (dat aangeeft wanneer een tram in aantocht is) was gereden, waardoor hij tusschen de tram en een huis was bekneld geraakt. De wagenvoerder B. H. koopman uit Leiden verklaarde dat deze straat zeer nauw is; een bakker had nog zijn arm op gestoken om den bestuurder van de auto te waarschuwen maar verdachte was door gereden. Het O.M. eischte f. 5 of 2 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 4 dagen hech tenis. N. K. chauffeur uit Den Haag moest te recht staan,omdat hij met zijn auto orvnoo- dig met zeer groote snelheid de bocht bij den Jan van Croonsweg te Noordwijk links was gepasseerd waardoor hij een wielhijder den heer van Schie ondersteboven had ge reden. Eisch f. 15 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. J. van W. chauffeur uit Noordwijk stond terecht omdat hij op den Rembrandweg te Noordwijk met zijn auto zeer onvoorzichtig had gereden, waardoor hij twee dames, die aldaar liepen te wandelen, had aangereden Verdachte verklaarde dat hij niet zelf ge reden had. maar een leerling, die moest leeren autorijden. Het O.M. wees verdachte er op, dat hij toch verantwoordelijk is en eischte f. 12 boete of 6 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees direct vonnis en ver oordeelde verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. G. C. van H. uit Zoeterwoude moest te recht staan omdat hij met zijn vrachtauto met te groote snelheid een smalle bocht op den Broekweg onder Zoeterwoude was ge passeerd en bij het uithalen voor een te genligger den arbeider G. H. Overdevest, die aldaar stond te maaien, had aangere den. Deze was. om niet onder de auto te komen in het water gesprongen. De ar beider Overdevest verklaarde, dat de weg daar ter plaatse maar even 3 meter breed is en onmogelijk elkaar 2 auto's kunnen passeeren. Om zijn leven te redden was hij maar in het water gesprongen, waardoor hij f. 17 schade had geleden, waarvoor hij een civiele vordering indiende. Het O.M. vond de wijze van rijden van verdachte onverantwoordelijk en eische f. 25 boete of 14 dagen hechtenis en toewijzing der vor dering a f. 17. Uitspraak conform. o DE ZAAK TEGEN DEN NIJMEEGSCHEN COMMISSARIS VAN POLITIE. Behandeling 10 November te Arnhem. Gisteren is de dagvaarding uitgebraoht inzake S. J. W. v. d. M„ commissaris van politie te Nijmegen. De zaak zal. gelijk reeds werd gemeld, 10 November, des na middags twee uur. voor de rechtbank te Arnhem behandeld worden. Aan verdachte is ten laste gelegd in de eerste plaats valsohheid in geschrifte en wel het opmaken, in 1935 te Nijmegen, van een valsche schuldbekentenis, gedagtee- kend 15 Maart 1934. Den Haag, in welke schuldbekentenis H. B. P., commissaris van politie in Den Haag. verklaarde ter leen ontvangen te hebben van verdachte. In specteur van politie eerste klas in Den Haag. de som van f. 7500. In deze valsche- lijk opgemaakte acte werd o.a. vermeld, dat een heerenhuis in Den Haag. nader in de aote omsohreven, als onderpand werd gegeven. Verder wordt mede aan verdachte ten laste gelegd een aantal verduisteringen. Zoo zou hij in 1934, 1935 en 1936 te Nijme gen, als ambtenaar in zijn hoedanigheid van commissaris van politie en hulpofficier van justitie, bedragen aan geld, welke hij 'n vermelde functie onder zich had, zich hebben toegeëigend en wel ten eerste een bedrag van f. 2000. dat hem was toever trouwd om het af te dragen aan het bur- (Bulten verantwoordelijkheid der Red i Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE PR1JSVERHOOGING. Hiermede verzoek ik u beleefd mij eenlge plaatsruimte te willen afstaan naar aanlei ding van het door u opgenomen schrijven van den heer D. ten Cate Brouwer, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De heer Brouwer voert meerdere argu menten aan op grond waarvan volgens hem de Middenstand genoodzaakt zou zijn, de prijzen, ook die van de bestaande voor raden te verhoogen. en dat in sommige ge vallen zelfs tot 30»/». Hieronder volgen mijn tegenargumenten. Ie. De bestaande voorraad moet duurder verkocht worden om straks denzelfden voorraad te kunnen inkoopen. Het moge in vele gevallen een goede koopmanspolit-iek zijn een constanten voorraad aan te houden, er kunnen toch zeker ook meerdere zaken worden aange wezen, welker voorraden momenteel veel te groot zijn en waarvan de z.g. omzetsnel- heid, dat is de jaaromzet gedeeld door den gemiddelden voorraad, beide uitgedrukt in guldens, veel te gering is. De inkrimping van den voorraad zou er dan juist toe lei den drukkende bank- of andere schulden af te lossen. 2e. Een depreciatie-percentage van den gulden van 20"/p, geeft inderdaad van uit 't buitenland geïmporteerde goederen een gerlijk armbestuur; ten tweede f. 1000, hem afgedragen door of namens een vreemde ling, welk bedrag moest dienen als borg stelling; ten derde een bedrag van f. 255, dat hij als commissaris van politie in be waring had genomen; ten vierde een bedrag van f. 1677, dat hij in bewaring had ontvangen, om het af te dragen aan Maat schappelijk Hulpbetoon en gedeeltelijk aan de Joodsche Invalide; ten vijfde een bedrag van f. 945, dat hij in bewaring had geno men van J. J. L.. om daarmede een door genoemden L. veroorzaakt tëftort bij de firma Heek te dekken; ten zesde f. 1605, welk bedrag door hem in beslag was geno men, als zijnde door misdrijf verkregen, in een strafzaak contra T. J. N. en dat dus aan de justitie moest worden afgedragen. Vanwege het O. M. zijn dertien getuigen gedagvaard. Als verdediger zal optreden mr. P. D. M. Lem. advocaat en procureur te Arnhem. uoogeren inkoopprijs van 25"/». Om tot een verhooging van 30% te komen, zou de koers van het pond st. moeten stijgen tot f. 9.75 (f. 7.50 dan als basis genomen), wat voor- loopig niet te verwachten is. 9 October 1.1 noteerde het pond st. f. 9.25. 3e. Wat het argument der Invoerrechten en omzetbelasting met de kwestie te maken heeft, is mij niet duidelijk. Deze rechten worden reëel wel hooger. maar in van den vroegeren prijs niet. De prijsstijging bij invoer blijft beperkt tot de koersstijging van pond sterling, dollar enz. 4e. Als inderdaad de invoerprijs van uit het buitenland betrokken producten met 25 of 30% stijgt, moet dan ook de uiteinde lijke verkoopprijs voor den consument met hetzelfde percentage stijgen? Daarvoor is geen enkel motief. Stel vroegere importprljs f. 100.ver koopprijs aan het publiek f. 130.dat ls bij een winstopslag van 30°/» f30.Nieuwe importprijs f. 125.—. winst winkelier weer f. 30.verkoopprijs f. 155.dat is dus een stijging van nog geen 20°/o van den ouden verkoopprijs. Een opslag van 30»/» zou een winst hebben gegeven van f. 37.50. Wanneer men nu weet, dat veel midden- Handszaken niet rechtstreeks importeeren, maar koopen via importeurs en grossiers, wier reëele winsten evenmin behoeven ver hoogd te worden, dan komt men nog veel lager dan 20%. Een ieder kan dit aan de hand van een voorbeeld narekenen. Er is toch geen enkele reden, waarom de winst een constant percentage van den in koop of van den omzet zou moeten uit maken. Deze winst, de z.g. bruto-wlnst dient toch ter bestrijding van privé-uit- gaven, die niet meer zullen stijgen dan die van eiken particulier, en verder tot dekking van loonen, onkosten (zooals ver warming, verlichting, porti, vrachten enz.) huur of hypotheekrenten e. d. waarin nog geen enkele stijgende tendenz te be speuren is. 5e. Dat van goederen, die niet uit 't bui tenland komen, of waarvan de uit 't buiten land aangevoerde grondstoffen slechts een gedeelte van den kostprijs uitmaken, de stijging slechts zeer gering behoeft te zijn, spreekt vanzelf. Ik meen dan ook, het vorenstaande sa menvattende, tot de conclusie te moeten komen, al ls eenige prijsstijging zeker te verwachten, er geen enkele reden bestaat, dat deze zoo hoog moet zijn. als door den heer ten Cate Brouwer aangegeven. Of zijn betoog in overeenstemming is met de wen- schen van de Regeering, is verder aan ge rechte twijfel onderhevig. Hoogachtend, YNTEMAi Wij ontvingen nog eenige Ingezonden stukken in deze materie van ongeveer ge lijke strekking, zoodat opnemen daarvan overbodig is. Red. L. D. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. In een daarvoor uitsluitend belegde ver gadering der Hollandsch-Brabantsche af- dceling van den Christelljken Boeren- en Tuindersbond werd de algemeene toestand voor den land- en tuinbouw besproken, in velband met de gewijzigde monetaire po sitie. Wij ontvingen daarvan het volgende resume De vergadering sprak zich eenparig uit, dat ook voor den land- en tuinbouw een zelfde aanpassing van de verhooging der piijzen gewettigd is als voor de andere groepen van onze Nederlandsche bevolking. De prijzen van de hoofdproducten van de akkerbouwers, de tarwe en aardappelen, zijn ver beneden de productiekosten, zoo- dat bij de ingetreden prijsstijging van de artikelen voor landbouwgebruik een ver- iiooging in prijs van de genoemde produc ten alleszins gewettigd, ja zelfs noodzake lijk moet worden geacht. Voor de aardap pelen hebben de verbouwers zelf een fonds bijeengebracht om de prijzen op productie kosten te brengen en tot nu toe liggen die daar ver beneden, ook ten opzichte van de voor-oorlogsche prijzen. Voor de tarwe geldt dat eveneens, waarbij opgemerkt kan worden, dat de huidige regeling, zonder prijsverhooglng, vast loopt, wat ten nadeele van het landbouw-crisisfonds is en tevens den uitzaai voor oogst 1937 belangrijk zal verminderen, wat niet als een landsbelang kan worden aangemerkt. Voor de veehouders is het een dringende eisch, compensatie te ontvangen voor de duurdere voederproducten en aan te schaf fen landbouw-materialen, welke alle in prijs zijn gestegen. De steunnormen zijn echter verlaagd, waartegen met klem moet vorden opgekomen. Wat de tuinders betreft, hiervoor zal het steunbedrag verhoogd moeten worden, voor velen van hen is de oogst afgeleverd tegen zeer lage prijzen, nu komen er prijsstij gingen, er zijn geen middelen aanwezig om het bedrijf voort te zetten, zoodat esn ver hooging dringende noodzaak is wil men een geheele groep der bevolking niet ten onder zien gaan. In het algemeen was de verga dering van oordeel, dat ook ie land- en tuinbouw in ons land eenzelfde recht heeft tot overleg en bespreking over hun levens positie als iedere andere groep van ons volk Besloten werd aan het hoofdbestuur de verschillende zaken breeder omschreven kenbaar te maken, waarbij aangedrongen .vordt alle geoorloofde middelen tot verbe- ierlng aan te wenden. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. Goed licht en goede oogen gaan onverbrekelijk samen. Oogen kun nen geen licht-tekort verdragen zonder langzaam, maar zeker, achteruit te gaan. Dit gevaarlijk licht-tekort treedt op, zoodra U een lamp van minder dan 150 dekalumen in Uw midden licht gebruikt. Controleert derhalve scherp, of dit noodzakelijk minimum wel aanwezig is. Vraagt Uw instal lateur om een gratis lichtmeting. En zorgt bovendien beslist voor een extra lampje op de plaats BESCHERMT UW OOGEN -v PHILIPS BI-ARLITA waar gewerkt of gelezen wordt! Wat dit U kost? Een Philips' „Bi-Arlita"-lamp van 150 dekalu men geeft (bij de meest-gebruike» lijke stroomtarieven] voor 1 a 2 cent een heelen avond helder licht! - U ziet, hoe uiterst goedkoop oogen gezondheid gekocht wordt! "k Verzuimt niet ons werkje „Van het Wondere Zien" aan te vragen. Het behelst een reeks uiterst belangrijke gegevens. En het is gratis! 99 471 NV. PHILIPS' GLOEI- \W ^LAMPENFABRIEKEN, EINDHOVEN 2-4 ALTIJD WELKOM! Spaart plaatjes voor onze albums. Nu de gure herfstdagen komen, nü moet U vaker nog dan anders zoo'n kop heer lijke, warme Droste Verpleegster-cacao drinken. Voedzaam, lekker en voordeelig! Cacao, die U van binnen uit verwarmt. Onze condities luiden: Voor 1 kop en schotel. 40 bons Voor 1 beker40 bons Voor 1 ketel 200 bons of 100 bons 75 ct. Voor 1 presenteerblad 150 bons of 75 bons 60 ct.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14