UIT DEN LEIDSCHEN RAAD Bommen op den Balkan 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 October 1936 Vierde Blad No. 23482 DE POLITIEK IN DE SPORT Het bestuur der sportstichting gekozen Commitadjis vormen een gevaar voor den vrede Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer Vos. Na opening zegt de VOORZITTER het volgende Hoewel het Gemeentebestuur reeds aan stonds na het bekend worden van de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana met Z.D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biester- feld namens den Gemeenteraad aan H. M llng critisch bekeken. Hij vraagt zich af, of de voorgedragenen wel aan de eischen voldoen, die hier aan deskundigheid moe ten worden gesteld. Over 't algemeen is aan de deskundigheid voldaan, doch er zijn enkele uitzonderingen. Aan het turnen wil men meer aandacht zien geschonken, doch of dat juist is, betwijfelt spr. Het beoefenen van sport dient zooveel mogelijk los te worden gemaakt van de politiek, heet het, doch spr. is het daar mede niet geheel eens. Laat men aan de de Koningin en H. K.H. Prinses Juliana gemaakte opmerkingen alle aandacht nog gelukwenschen deed toekomen, twijfel ik er niet aan of bij onze eerste samenkomst sinds die heugelijke gebeurtenis hoezeer die door toevallige omstandigheden ge- ruimen tijd daarna plaats vindt stelt de Gemeenteraad van Leiden er prijs op, dat in dezen kring de gedachten daarop nog eens, zij het met slechts enkele woorden, gericht worden. Leiden had het voorrecht Hare Konink lijke Hoogheid tijdens Hare studiën aan onze Universiteit tsillooze malen binnen haar muren te zien. Uit die dagen herin neren wij ons hoezeer Zij zich moeite gaf om zich voor de Haar ten bate van het Nederlandschc Volk wachtende taak gron dig voor te bereiden; uit die dagen en uit de volgende jaren hebben wij bewijzen te over gehad van de warme en deelnemende belangstelling, die Haar ten opzichte van Leiden en haar Universiteit bezielt, en het is dan ook begrijpelijk, dat Leiden's bur ger!) zeer bijzonder verheugd werd bij het vernemen van de blijde tijding en op on dubbelzinnige wijze van haar Instemming heeft blijk gegeven. Ik spreek zeker uit naam van den Raad cn van de bevolking, wanneer ik de bede uit. dat het huwelijk van Prinses Juliana rijkelijk door God gezegend moge worden. (Applaus). Staande worden deze woorden aange hoord. Van het Koninklijk Huls is een dankbe tuiging ontvangen voor de gezonden geluk wenschen. Hierna doet de VOORZITTER mededee- ling van eenige Ingekomen Stukken, w.o. missives van Ged. Staten, houdende goed keuring van raadsbesluiten enz. Ingekomen is een schrijven van den heer Romljn, waarin hij ontslag vraagt als raadslid wegens zijn benoeming tot burge meester van Winschoten. Hij brengt dank voor de ondervonden vriendschap en uit de beste wenschen voor de stad. De VOORZITTER zegt, den heer Romljn geluk te hebben gewenscht. Het spijt zeker allen, dat zoo'n nuttig lid is heengegaan. Als opvolger is na bedanken van den heer Bosman benoemd de heer W. v. der Laan. De voorzitter zegt. dat de samenvoeging van Gemeentewerken en Bouw- en Wo ningtoezicht ls bepaald op 15 Nov., de offi- cieele ln-werking-treding der politie- branöweer op 1 Dec. as. Alle brandwachts zijn bij de politie ge plaatst, zoodat er geen wachtgelders zijn ontstaan. Hierop gaat de raad in geheime zitting. (Reeds geplaatst In een deel onzer vorige oplaag). (Vervolg van gisteren). Wanneer na '11 kwartier de zitting wordt heropend, wordt begonnen aan de agenda. AGENDA. Ie. Benoeming van een tijdelijk leeraar In de oude talen aan het Gymnasium (158) Benoemd wordt de heer F. Nuys, te Heemstede. 2e. Benoeming van een tijdelijk leeraar In het Engelsch aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus. (159) Benoemd wordt de heer W. G. Hartstra. DE SPORTSTICHTING. 3e. Benoeming van twaalf leden van den Raad van Beheer van de Sportstichting. (162) De heer CARTON erkent de moeilijkheid zoo'n commissie samen te stellen, gezien de vele takken van sport. Hij had echter gaarne meer aandacht zien gewijd aan voetbal. In plaats van den heer v. Ingen Schenau had hij liever de Zijl zien verte genwoordigd. Hij beveelt aan den heer N. J. Moonen. De heer GOSLINGA ls zeer teleurgesteld, door deze aanbeveling van B. en W. Hier uit blijkt, dat twee leden worden voorge dragen, die bij de voorbereiding waren be trokken, hetgeen hij logisch acht. terwijl ook ten aanzien van de 3 raadsleden niet te klagen is. doch bij de 7 overigen zijn de R -K. en Prot. Chr. sportbeweging geheel genegeerd, hetgeen toch niet in het be lang is van de sportbevordering ln alge- meene samenwerking. Spr. begrijpt dit niet daar B. en W. toch terzake Ingelicht waren. De Prot. Chr. gymnastiekverenigin gen tellen ruim 3000 ledenl Van de R.-K. verenigingen weet hij het niet, doch ook zij tellen vele leden. Spr. kan met deze aanbeveling dan ook geen genoegen ne- a>en, een plaats opeischend voor de Chr. sport. Waarom deze zoo geheel uitgesloten, daarop zou spr. gaarne nader antwoord ontvangen. De heer v. ECK wijst op het belangrijke Tan deze proefneming, nJ. om de organi saties een beheer te doen voeren bulten de overheid om. dus door deskundigen. Iedere tak van sport meent hierin te moeten zijn vertegenwoordigd. De heer Gosllnga heeft voor spr. geen onbekende klanken doen '"■noren 8pr. kan daarvoor voelen, doch ook spr. zou dan een fel verwijt tot B. en W. kunnen richten: want ook de Arbeiders- sportbond is gepasseerd, hetgeen ook te leurstellend is. B. en W. hebben zich ech ter niet laten leiden volgens het systeem van algemeene vertegenwoordiging volgens politieke partij, doch volgens het systeem van de takken van sport en haar belangen. C11 spr. kan dit billijken en begrijpen. Laat men daarmede genoegen nemen. Wil men dit niet, dan zou de gansche aanbeveling moeten worden teruggezonden en eischt zijn partij ook meerl De heer v. WELZEN heeft deze aanbeve- eens wijden en uitstellen. De heer WILMER gelooft niet, dat deze commissie een weerspiegeling moet zijn van de politieke samenstelling van den raad. Het ls meer een technische commissie. Deze moet echter wel gezocht worden uit alle groepen der bevolking, die aan sport doen. Spr.'s overtuiging ls, dat de wethou der dit te veel heeft verwaarloosd. Of wa ren in zekere groepen geen deskundigen te vinden? Spr. gelooft daaraan niet. Spr. betreurt daarom deze aanbeveling. Wethouder VERWEY ls verheugd dat algemeen de moeilijkheid wordt erkend van het onderwerp. Er dreigen echter moeilijk heden, die een zeer ongunstlgen Invloed op den verderen gang van zaken zouden kun nen hebben. Spr. geeft dan een uitvoerige verdediging van deze aanbeveling. Hij heeft zich laten leiden door drie dingen: le. dat de leden verstand moeten heb ben van sport en op de hoogte zijn; 2e. dat de leden voldoend overwicht hebben en leiding kunnen geven; 3e. dat bij de sa menstelling moest worden gelet op tech nische krachten, die weten, hoe sportvel den aan te leggen enz. Spr. meent daarom in deze aanbeveling te zijn geslaagd. Spr. geeft dan een verdediging van alle candidaten. aangevend, waarom aan ieder de voorkeur is gegeven, als de meest des kundige Niet zijn gekozen bestuursleden of leden van clubs, om club-belangen uit te scha kelen Dit terwllle van de grootste zuiver heid Ook niet vertegenwoordigers van cen trales die op politiek of godsdienstig ter rein staan. Daarvoor kunnen de drie raads leden dienen. De heer Tobé en v. d. Kwaak worden daarom voorgedragen voor Chr. en R.K. belangen. Ook ziin uitgesloten ver eeniglngen, die ook buiten Leiden werk zaam zijn. De sportverslaggevers zijn gepasseerd, opdat deze vrij kunnen blijven in hun crl- tiek Z. i. ls dit voorstel van B. en W. nog zoo kwaad niet. De heer GOSLINGA ls niet overtuigd. Er is z.i. geen tegenstelling tusschen deskun digheid en richting. Dal kan best samen gaan. Zijn zulke deskundigen dan alleen te vinden bij de vrijzinnigen? Ook bij spr.'s gröep zijn deskundigen en bij de R.K. en die: zijn geheel genegeerd Daartegen gaat zijn bezwaar. Tegen geen der drie overwegingen van den wethouder heelt spr. bezwaar. 1 1 Spr. draagt voor de heeren S. M. Stolp, C. A. de Bruyn en K. A. Kaiser ln de plaats van de heeren Moens. Metz en mr. Uitten- broek. De candidatuur Moonen zal spr. steunen. De heer CARTON draagt nog voor in de plaats van den heer Utttenbroek den heer F. Kruit. De heer v. ECK wijst er op dat door den heel' Goslinga het karakter der commissie wordt aangetast, daar naast de deskundig heid dan een richting naar voren komt. Dan moet spr. opkomen voor eigen rich ting en moet ook de arbeiderssportbond vertegenwoordigd zijn. Spr. steunt dan de aanbeveling van den heer Kruit. De WETHOUDER zegt, dat niet de be doeling ls geweest eenige richting te pas- seeren. Spr. weet zelfs de politieke richting niet der voorgedragenen, enkele uitzonde ringen daar gelaten. Daarop is niet gelet. De heer WILBRINK begrijpt ook niet dat met grootc richtingen geen rekening is ge houden De politiek heeft hierin toch al een aardig woordje meegesproken De WETHOUDER: in den raad! De heer WILBRINK: daarmede had de wethouder tooli rekening moeten houden! Spr. steunt de heer Goslinga. Uitgebracht worden resp. volgende stem men: A.: Ir. Stokhuyzen 29: ir. Westendorp 4. B.: mr. Donders 33. C.; Moens 12; Stolp 21. D.: ir. Llndenbergh 32; Waringa 1. E.: van Ingen Schenau Jr. 6; Moo nen 27. F.: Metz 15; de Bruyn 18. G.: Steerihauer 31; Oaro 1 en 1 op den heer Krult. H.: mr. Ulttenbroek 4; Kalser 17; Krult 12. I Vijlbrief 33. Leden uit den gemeenteraad: J.: Tobé 33. K.: van der Kwaak 32, van Rosmalen 1. L.: Carton 33. Gekozen zijn de heeren Stokhuyzen, Donders. Stolp Lindenbergh Moonen de Bruyn. Steenhauer, Kalser, Vijlbrief. Tobé, v. d. Kwaak en Carton. 10e. Suppletoire begrooting, dienst 1935, van het Gereformeerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuls. (169) Goedgekeurd. Ile. Rekening, dienst 1935, van het Gere formeerde Minne- of Arme Mannen- en Vrouwenhuis. (189) Goedgekeurd. 12e. Rekening, dienst 1935, van het Hei lige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (1691 Goedgekeurd. 13e. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1935 op dat van 1936 van gelden in verband met de voldoening van onbe taald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende credieten, alsmede tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten van den kapitaaldlenst. (178) Goedgekeurd na eenige opmerkingen van de heeren Goslinga en de Reede, inzake de bijdragen aan de Onderlinge Ver. voor Ziekenhulsverpleging en die afdeellng van de Coöperatie Vooruit, waarvoor speciale aandacht bil de begrooting van het college wordt gevraagd, gezien de stliglng de kos ten. zoodat wijziging bil de vereeniglngen noodig zal ziin. volgens eerstgenoemde hetzij ln de Dremles hetzli lr. de verstrek kingen. Wethouder VERWE% zegt die aandacht toe. al zit er veel aan vast Het laatste wordt dan door den heer Schoneveld ge accentueerd. waarbü de heer Groeneveld zich aansluit. 14e. Voorstel tot verhuring van twee lo kalen van het voormalig schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht No. 9 aan de Leidsche Teekenvereeniging „De Kunst om de Kunst" en van één lokaal van dat gebouw aan de Leidsche Teeken- en Schilderacademie „Ars Aemula Naturae". (170) De heer WURTZ vindt het verkeerd, dat beide vereeniglngen tegenover elkaar staan en breekt een lans voor Ai$. Aemula Naturae die z.i. eerder recht heeft pp twee lokalen. Hij vraagt een deskundig onderzoek in dezen te doen voorafgaan aan de beslissing, dus dit voorstel aan te houden waartoe hij een voorstel doet. Wethouder SPLINTER ontraadt aan houden. Het voorstel Würtz wordt verworpen met 302 stemmen. (Voor de heeren Würtz en Wilbrink). De heer WILBRINK: uit oude vriend schap! Wethouder SPLINTER geeft dan een overzicht van de kwestie en zet het nut van beide vereeniglngen uiteen en hoe B. en W. tot hun voorstel ziin gekomen. Z.h.st. wordt dan conform besloten. 15e. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 23 December 1935 inzake onteigening van de voor den bouw van een inrichting voor zuivering van afgevoerd rioolwater aan de Slaagh- of Stinksloot be- noodlgde perceelen grond. (116 en 171) Conform besloten. 16e. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen J. G. D. Haverman, te Leiden, strekkende tot betaling aan de gemeente van het door hem verschuldigde. wegens gasverbruik. ttexuC (172) HAMERPUNTEN. 4e. Voorstel tot overplaatsing van een drietal leerkrachten aan o.l. scholen. (163) Conform besloten. 5e. Voorstel tot het verleenen van ont slag aan S. Dalmeijer, als onderwijzer aan de Jongensschool voor u.l.o., wegens het be reiken van den zestigjarigen leeftijd. (164) Conform besloten. 6e Praeadvies op het verzoek Mr. A. J. Romljn. om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. (165) Conform besloten. 7e. Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1935, van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden. (166) Goedgekeurd. 8e. Voorstel, om, met lijtrekking van het raadsbesluit van 23 December 1935, vast te stellen de begrooting van den Keurings dienst van Waren in het district Leiden, voor de maanden Januari en Februari 1936. (244 van 1935 en 167) Goedgekeurd. 9e. Rekening, over 1935, van plan I van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. (168) Goedgekeurd. Conform besloten,l7 17e. Voorstel om de Leerschool aan te duiden als Opleidingsschool voor u.l.o. aan de Vrouwenkerksteeg. (123 en 173) Conform besloten. 18e. Voorstel tot vaststelling van veror deningen. regelende de heffing en invorde ring van schoolgelden voor lager, middel baar én gymnasiaal onderwijs. (179) Z.h.st. vastgesteld. 19e. Voorstel tot Instelling van een Com missie ad hoe inzake wijziging van de ver ordening regelende het verleenen van wachtgeld en pension aan de wethouders. (1741 Conform besloten 20e. Voorstel tot wijziging van de Veror dening. regelende de heffing van leges- en expeditiegelden ter Secretarie, bij het Oud- Archief en aan het Bureau van den Bur gerlijken Stand te Lelden. (175) Conform besloten. 21e. Voorstel tot wijziging van de Veror dening tot voorkoming van brand. (160) Aangehouden De heer GOSLINGA dringt aan ook be langhebbenden nog te hooren. evenals de heer Wilbrink. 22e. Voorstel tot wijzlglnfe van de Veror dening op de Straatpolitiek' (73 en 161) De heer COSTER ontwikkelt bezwaren tegen art. 4 dat hij verwerpt evenals de heer TOBÉ. dien dit artikel te ver gaat. Eigendom dient beschermd Hii doet een wijzigingsvoorstel De hoer WILBRINK vraagt, sinds wan neer radio-distributie valt onder algemeen belang. Dat gaat hem te ver. De heer VAN EOK is tegen het amende ment Tobé en bestrltdt den heer Wilbrink evenals den heer GOSLINGA. Wel degelijk oordeelen zli de radio-distributie onder al- eemeen belang, ook in verband met de brandweer-a'arm-seinen die eens daarin zullen worden betrokken. De VOORZITTER verdedigt het art en ontraadt het amendement Tobé. Gevaat voor de burgeri! bevat het art. niet. Het rllk geeft veel scherper bepalingen. Laat de heer Tobé het college vertrouwen ln dezen. De heer WILMER verdedigt het amende ment Tobé als geheel passend in het kader van het part. eigendomsrecht Voor den heer VAN WELZEN is de prin cipieels zijde het belangrijkste, niet de juridische. Vandaar dat hii is tegen het amendement Tobé. Het amendement Tobé wordt verworpen met 1812 stèmmen. Voor de R.K. en de heeren Goslinga Schoneveld. v. d. Kwaak, v d. Reyden. v. Rosmalen en Würfz Het artikel wordt aangenomen met 27 4 stemmen. Het voorstel wordt z.h.st aangenomen. 23e. Voorstel tot onderhandsehe op dracht van de levering van een auto-mo- torspult aan de N.V. Fabriek voor Wagen- bouw. IJzerconstructie en Brandweermate- rieel v/h. J. Geesink en Zonen, te Weesp, en van de levering van een auto-draallad- der aan de N.V. Handelmaatschappij Ad. Voigt en Co.. te Amsterdam. (176) B. en W. wijzigen het voorstel aldus, dat aan eerstgenoemde firma de levering van beide wordt ongedragen Een en ander als gevolg van sindsdien nieuw gevraagde prijzen Conform wordt dan besloten. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer W. van der Laan. Richtte de Macedonische beweging zich vroeger tegen de Turken, na den oorlog gaat de strijd tegen Griekenland en Joego-SIavië. De „Vetrechuata Macodonska Revolju- tonska Organlsatschla", het internationaal Macedonisch revolutionair verbond, heeft sinds 1934 practisch opgehouden te bestaan En dat is gelukkig voor den Balkan, hoe wel romantische naturen nog wel eenfgen tijd zullen voortgaan met het schrijven van spannende, doch fantastische boeken en „reportages" over de commitadjis, de Mace donische „vrijheidshelden In September 1934 meldde een kort kran tenberichtje dat Ivan Michailov, de laat ste leider van de V.M.R.O.. uit Bulgarije gevlucht was en zich naar Italië had be geven. Dit was het begin van het einde dezer terreur-organisaties. Men weet in het Westelijk deel van Europa slechts weinig van de Macedoni sche kwesties en de commitadjis. Toch is Macedonië van groot belang, een aantal belangrijke politieke gebeurtenissen der laatste vijftig jaar hielden direct of indi rect er mede verband. Om er enkelen te noemen: de Jong-Turksche revolutie, de vrijheidsstrijd der Zuid-slaven, twee Bal kanoorlogen, waaruit tenslotte de schoten van Serajewo en de wereldoorlog voort vloeiden. en gedurende de laatste tien jaar Italië's pogingen om vasten voet op den- Balkan te krijgen. De oorsprong van de V.M.R.O. ligt in de jaren der Turksche overheerschlng. De Ar- nauten, Albaneesche bergbewoners, sloten zich ln geheime verbonden aaneen en be gonnen een guerllla-oorlog tegen de Isla mitische troepen. Dit voorbeeld wekte een ongedacht enthousiasme bij de boeren van Macedonië, en reeds spoedig telde Mace donië een zestigtal geheime organisaties die op leven en dood de Turken bestreden. Langzamerhand kreeg de beweging een zuiver politiek doel, in 1894 richtte Boris Sarafox in Sofia het „Centrale Macedoni sche Commitee" op. dat goed georganiseer de opstanden tegen de Turken voorbereidde Het geld daarvoor verkreeg Sarafov door geheime belastingen van de Macedonlërs te heffen. Bovendien voerde hii een scherpe terreur tegen degenen, die zijn organisatie niet steunden. Bloedige strafexpeditie's van de Macedoniërs tegen elkaar werden weldra belangrijker dan de onafhankelijk heidsstrijd. Tenslotte werd Sarafov zelf daarvan het slachtoffer; zijn tegenstander Sandanski liet hem in zijn eigen woning neerschieten. Na den wereldoorlog kreeg de Mace donische geweging een andere tendenz, niet den Turken gold van toen af dc strijd, doch Griekenland en Joegoslavië, die het grootste gedeelte van Mace donië in hun bezit gekregen hadden. Vanuit Sofia organiseerde Todor Alexandrov dc samensmelting van de diverse organisatie's tot de V. M. R. O. Ongeveer driehonderdduizend Macedo niërs, die naar Bulgarije gekomen zijn, vormen zijn strijdmacht, die thans niet meer uit boeren bestaat, doch uit stu denten, burgers en onderwijzers. In Sofia waar men door den afloop van den wereldoorlog verbitterd was, legde men den organisaties niets in den weg, Zuide lijk Bulgarije werd een bijna zelfstandige V.M.R.O.-republiek. Hier was het organi satiecentrum, van waaruit de Macedoni sche benden naar Joegoslavië en Grieken land gezonden werden, om daar door bom aanslagen de aandacht der wereld op het onderdrukte Macedonië te vestigen Reeds spoedig was vooral op Joegoslavlsch gebied een ware terreur georganiseerd, die zich trots alle tegenmaatregelen der regeering in Belgrado en van de „Veda-Narad". een soort vrijwillige burgerwacht der Servische boeren, niet klein krijgen liet. Regelmatig veroorzaakte de V.M.R.O. grensincidenten, die herhaaldelijk den vrede tusschen Joe goslavië en Bulgarije in gevaar brachten. Doodgewone rooverbende. Doch ook Bulgarije kreeg last van de V.M.R.O. Het toch al door den oorlog zoo zwaar getroffen land werd tot een strijdperk tusschen de rivalen der or ganisatie, de bevolking werd door de benden uitgeplunderd, heele dorpen werden soms door V.M.R.O.-troepen ge plunderd en in brand gestoken. De op richter Alexandrov werd in 1924 ver moord. een jaar later zijn opvolger Milev. Hoe langer hoe meer werd de V.M.R.O. een doodgewone rooverbende, wier leiders zich aan den meestbie dende verkochten. Alexandrov werd vermoord omdat hij een verbond met de Sovjets had gesloten; generaal Protogerov. die een gematigder koers in wilde slaan, werd in de straten van Sofia onder de oogen der politie neer geschoten door de aanhangers van den laatsten „wolwoda", Ivan Michailov die zich aan Italië had verkocht. Michailov was een verre van romantische figuur hij was een doodgewone „gangster" voor wien Macedonië niets anders betee- kende dan een uitstekende melkkoe, die hem een luxueus leventje bezorgde. Italië, dat het oog op Dalmatië had geslagen, wenschte Joegoslavië op alle mogelijke wij zen te verzwakken. Daartoe had Mussolini reeds verdragen gesloten met Oostenrijk en Hongarije. Bulgarije echter was onwillig en zocht liever toenadering tot Joegoslavië De commitadjis van Michailov nu zorgden door hun voortdurend gestook, dat de toe stand tusschen belde landen tot het uiter ste gespannen bleef. Tenslotte echter wist de Bulgaarsche regeering-Georgiev, de or ganisatie te vernietigen, zoodat Michailov vluchten moest. Sinsdien heerscht er vriend schap tusschen Joegoslavië en Bulgarije, en heeft Italië zijn mooie plannetje in dui gen zien vallen. Het Drobleem van een onafhankelijk Ma cedonië is overigens nationaal niet op te lossen. De twee en een half millioen „Ma cedoniërs" zijn een mengelmoes van ve lerlei rassen en culturen: nakomellgnen van de Helleensche Macedoniërs, onder Griek- schen invloed gekomen slaven. Albanlërs, Grieken, die tot halve of drie-kwart Tur ken geworden zijn en op den Balkan inge- ourgerde Spaansche joden. Hun taal is een Bulgaarsch dialect, dat echter sterk den In vloed van het Servisch heeft ondergaan. Daarover ging langen tijd de strijd om den volksaard der Macedoniërs te determinee- ren. In Sofia verklaarde men ze tot Bul garen, terwijl men in Belgrado met even veel overtuiging beweerde dat het Mace- Qonische slaven waren. De beide regeeringen hebben nu dit pro bleem begraven. Gezamenlijk bestrijden zij de overgebleven commitadjis en Mace donië blijft gedeeltelijk Grieksch, gedeel telijk Bulgaarsch en Joegoslavlsch bezit. En de bewoners zijn den Jarenlangen ultput- tenden strijd moe: zij ploegen liever den vruchtbaren bodem dan dat zij naar de wapenen grijpen. Te lang hebben de com mitadjis met het vuur van den oorlog ge speeld: zij hebben afgedaan. Een Macedonische revisie valt niet meer te vreezen. K. A. (Alle rechten voorbehouden). Nadruk verboden In de commissie worden aangewezen de heeren Goslinga. Tobé en Würtz. Bit monde van eerstgenoemde wordt ge rapporteerd. dat alles ln orde is bevonden en tot toelating wordt geadviseerd. Aldus wordt besloten. Voorstel tot aankoop van de perceelen Haarlemmerstraat Nis 259, 261, 263 en 265 en Pelikaanstraat Nis 22 en 24 en tot vast stelling van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. (1801 Conform besloten. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den in verband met de wet, houdende tij delijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. (181) De heer WILMER vraagt of er vaste kosten aan dit voorstel ziin verbonden, b.v in den vorm van een adviseur of zoo De heer SNEL vraagt, wie prijsopdrijving bepaalt, en wie de schadevergoeding. De heer GOSLINGA vraagt of niet mo gelijk is. dat de burgemeester wordt aan gewezen voor het indienen van klachten. De VOORZITTER zegt. dat bij de politie en den secretaris klachten kunnen worden ingediend, zooals bekend ls gemaakt. Beslissen doet de burgemeester, over de schadevergoeding een schatter. Vaste kos ten door het organiseeren van een dienst zijn er niet en liggen ook niet in de bedoeling Conform wordt dan besloten. Voorstel inzake verhuring van de drie nieuw aangelegde voetbalvelden in den Stadspolder. (182) Conform besloten. DE GELDLEENING. Het geldleeningsvoorstel wordt spoed- eischend behandeld en z. h. st. aange nomen. VOOR DE BLINDEN. 24e. Voorstel in zake het bij wijze van proef oprichten van een werkinrichting voor blinden in de v.m. bewaarschool aan de Groenestecg en tot vaststelling van de desbetreffende bcgrootingsregeling. (177) Hierbij ls het voorstel van mevr. de Cler —de Bruijn om In de Commissie die zal worden belast met het toezicht op de werk inrichting voor de blinden twee raadsleden t« benoemen. Mevr. DE CLER is dankbaar voor 't voor stel. Alleen dient h. 1. de raad beter ge kend te worden en vandaar haar voorstel ln dezen. De heer v. d. Kwaak weet niet, waarin de nieuwe opzet verschilt van de oude, be halve dan dat het steunbedrag direct iets grooter is. De vraag zal blijven: hoe de goederen te plaatsen. Een werkplaats in bet centrum der stad lijkt hem zeer ge wenscht. De heer BEEKENKAMP meent, dat in 't stuk van B. en W. te veel voet gegeven wordt aan het recht op ondersteuning van de gemeenschap. Z. 1. moet de blinde pri mair in eigen onderhoud trachten te voor zien, secundair is hij afhankelijk van de barmhartigheid en eerst tertiair aangewe zen op de publieke kas Welke waarborg is er dat dit voorstel het beweerde nut zal afwerpen na de vorige mislukking? Kan de centralisatie van werk voor on- volwaardigen ook niet de blinden in hun werk betrekken? Afwijzen wil spr. het voor stel thans niet, doch hij vraagt binnen het half jaar een centralisatie als genoemd. Hij doet een voorstel daartoe, mede geteekend door de heeren Wilmer en Wilbrink. De heer v. WELZEN oordeelt deze zaak er een van principieele beteekenis en meent daarom te moeten volstaan met eenige vragen. Spr. kan de blinden niet gelijk stellen met andere onvolwaardigen. Pri mair is voor hen het recht op steun van wege de gemeenschap. Op voorstel van B. en W. wordt dan be sloten de verdere behandeling uit te stel len tot de volgende vergadering evenals de interpellatie Schüller. RONDVRAAG. De heer VAN ECK dringt aan, dat B. en W. zullen zorgen voor een afhandeling der agenda, hetzij door vaker te vergaderen, hetzij door avondvergaderingen te houden. De VOORZITTER zegt, dat het niet af doen der agenda niet zoozeer aan B. en W. is dan wel aan den raad. Zoo ook naar el ders. waar grootcre agenda's worden afge handeld in korten tijd. De heer HESSING oordeelt een parkeer verbod op den Stationsweg noodzakelijk. De VOORZITTER zegt. dat in dezen geest reeds spoedig voorstellen te verwach ten zijn. Om 6 uur sluiting.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13