LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 13 Odeber 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS BurgerlMkeSfand vanLeiden De strijd in Spanje j^HN/T IM UTTEREN^j Snipverkouden PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 14 OCTOBER. BOSKOOP. Geref. Bond: Nam. half acht, ds. Hof man van Moercapelle. KOUDEKERK. N«d. Herv. Kerk: Nam. 8 uur dr. H. D. Broekhuyzen van Den Haag. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. J. H. F. Remme van Amsterdam. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 27): Nam. half acht, ds. A. F. P. Pop van Monster. RIJNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Smidt van Sliedrecht. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Nam. 8 uur, ds. v. d. Bosoh van Den Haag. WADDINXVEEN. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur, ds. A. W. de Rover van Vtaardlngen. ZOETERMEER. Ver. tot Verbr. der Geref. Waarheid: Nam. 8 3/4 uur, ds. Kruyt van Diemen. o NED. HERV. KERK. Beroepen: te Havelte (toez.) P. Smits, cand. en hulpprod. te Eindhoven, die deze toezegging aannam en voor Bergen op Zoom bedankte; te Meppel J. F. Berkcl te Apeldoorn. Aangenomen: naar Bergenthelm (O.) (toez.) C. X. Dijkhuis, cand. en hulppred. te Winterswijk. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Uithuizen (als hulppred.) W H. J. de Boer, cand. te Ten Post (Gr.) en S. G. Bloem te Nlezijl. Aangenomen: naar Oosterend op Texel (als hulppred.) S. Wouda, cand. te Oranje woud1 (Fr.). CHR. GEREF. KERK. Bedankt: voor Dedemsvaart-Lutten D. Blesma te Drogeham (Fr.). GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Terneuzen M. Heikoop te- Utrecht. o EEEE-DOCTORATEN NEDERLANDSCHE HOOGLEERAREN. 31J de gisteren gehouden plechtige ope- ningszitting van de GentsChe Universiteit werden diploma's van eere-doctoraten overhandigd aan de Nederlandsche hoog leeraren prof. dr. H. R. Kruyt te Utrecht, prof. Ir. G. H. van Mourik Broekman en prof. dr. F. E. C. Scheffer, beiden te Delft. DR. P. J. KROMSIGT. A s. Vrijdag, 16 October hoopt dr. P. J Kromslgt te 's-Gravenh^ge, em. predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Amster dam, zijn 70sten verjaardag te vieren. Pieter Johannes Kromslgt, een der meest bekende figuren in den theologischen kring in ons vaderland, werd 16 Oct. 1866 te ">Vijk bij Heusden geboren, waar zijn vader predikant was. Hij bezocht het instituut Klnsbergen te Elburg, waar zijn grootvader ds. J. C. Wijkman, predikant was en be zocht de gymnasia te leiden en te Dor drecht, waarna hij aan de Utrechtsche Universiteit theologie studeerde. Daar heb ben met name de professoren Kleyn en Valeton een stempel op hem gedrukt. 11 September 1892 bevestigde zijn vader hem te Scherpenisse in zijn eerste gemeente, waar dr. Kromslgt intrede deed met een predikatie over 1 Tim. 2 5b. In zijn eer ste gemeente promoveerde dr. Kromsigt onder wijlen prof. Kleyn aan de Utr. Hoo- geschool tot doctor in de theologie op een dissertatie, getiteld: „John Knox als kerk hervormer (vooral in zijn verhouding tot Calvijn)". In 1898 vertrok dr. Kromsigt naar Wierden, welke standplaats hij in 1900 met Rotterdam.-verwisselde. Sinds 2' Mei 1909 arbeidde dr. Kromsigt ln de hoofdstad des lands, waar Ür. W: J. H. En- gelberts hem bevestigde en aan welke ge meente hij zich verbond sprekende over Hebr. 13 8. Eerst neiging hebbend naar de ethische richting, koos dr. Kromslgt onder invloed van prof. Kleyn voor de Ger. beginselen. Al spoedig trad hij in de Confessloneele vereeniging op den voor grond. Hoedemaker's leuze: „Heel de kerk en heel het volk" werd de zijne en heeft hij vele jaren in woord en geschrift op talentvolle wijze gepropageerd, waarbij hij, naar bekend, meermalen met wijlen dr. A. Kuyper, die in 1886 de Doleantie tot stand bracht, in felle botsing kwam, waarbij hij echter steeds diens machtig talent erken de en uitsprak veel aan hem te danken te hebben gehad. Tijdens zijn verblijf in Rotterdam was dr. Kromsigt praêses van 't classicaal be stuur en leeraar godsdienstonderwijs aan het Marnixgymnaslum aldaar. In Amsterdam was hij eveneens praescs tan het classicaal bestuur en in dit kwali teit. was hij tegenwoordig op de Synode te Edinburg en bij het 300-jarig bestaan van de Herv. Kerk in Amerika (N.-York) in 1928. Ook maakte dr. Kromslgt deel uit van het Prov. Kerkbestuur in Noord Holland. Dr. Kromsigt is lid van het moderamen van de Utr. Predikantenvergadering en is voorzitter van de Herv. Geref. Predlkan- tenvereeniging.' vice-voorzitter van het hoofdbestuur van de Conf. Vereenlglng. Verder was hij bestuurslid van de Veree niging van Herv. Scholen in de hoofdstad, en van de Kon. Emmaschool en ls directeur van de Ver. tot stichting van bijzondere leerstoelen vanwege de Conf. Vereeniging. Overvloedig is de persarbeid van dr. Kromsigt. Hij Is redacteur van het week blad „De Geref. Kerk", orgaan van de Conf. Ver.; medewerker aan het tijdschrif* van prof. dr. Th. L. Haitjema „Onder eigen vaandel", waarin hij enkele bijdra gen publiceerde over Calvijn's kerkbegrip. Ook richtte hij mede op het tijdschrift Mcdedeelingen der nationalisten. De radiozender van Sevilla heelt o.m. medegedeeld, dat de nationalisten in An- daluslë Esplel hebben bezet, na Villa Harte te hébben ingenomen. In de streek van Caceres gaat „de zuivering van Marxisti sche elementen" voort. In Asturië heeft de Galicische colonne, na Soto te hebben veroverd, San Julian bezet en zij bereidt thans den aanval op Najanro voor. Bilbao is opnieuw gebombardeerd en het heet, dat een oorlogsschip der regeering ernstig is beschadigd. In de provincie Avlla hebben de recht- jchen een feilen strijd geleverd bij Navas del Marques; de regeerlngstroepen verlo ren ongeveer vierhonderd dooden. In den sector San Martin de Valde Igle- sias hebben de regeerlngstroepen een tegen aanval gedaan, waarbij zij vijfhonderd dooden verloren. In Avlla bevinden de nationalisten zich na hun laatste opmarschen zeer dicht bU het Escurlaal, vanwaar zij den aanval op Madrid gisteren zouden voorbereiden. Vierduizend man geregelde troepen uit Marokko aangevoerd. Volgens te Tanger ontvangen berichten zijn ongeveer vierduizend man geregelde troepen, die pas militair zijn afgericht, op 9 en 10 October per schip uit Ceuta naar Algeciras overgebracht. De ring om, Madrid. Volgens berichten uit Burgos is nu alles gereed voor den grooten aanval op Madrid, maar ook de regeering zegt paraat te zijn voor de verdediging en met 40.000 man klaar te staan. Generaal Franco heeft een laatsten inspectietocht langs alle fronten rondom Madrid gemaakt en besprekingen gevoerd met de bevelhebbers daar. De juiste posities, vanwaar de aanval uit zal worden ondernomen, zijn nog niet bekend, omdat het mogelijk is, dat Valera's leger, dat ten Zuiden en Zuid-Westen van Ma drid opereert nog zal worden verplaatst naar een moeilijker sector. De linkervleugel van dit leger ligt langs den straatweg van Talevera naar Madrid, de rechter langs den weg van Toledo naar het Noorden. Berichten der regeering. In een officieel communiqué wordt o.m. medegedeeld, dat de regeerlngstroepen aan het front van Aragon in den sector van Huesca Granja de Sala en Casa Fabio hebben bezet en een tegenaanval afgesla gen. De berg Aragon. welke bij Huesca is gelegen, is geheel in de macht der regee- ringstipepen. Aan het Zuidelijk front hebben de recht- schen vergeefs geprobeerd het dorp Villa Nueva del Rey (sector Pozo Blanco, pro vincie Cordova) aan te vallen; zij moesten vluchten met 25 dooden; versoheidene werden gevangen genomen. In de straten van Oviedo hebben nog heyige gevechten plaats tusschen de re geerlngstroepen en nationalisten. De link- sqhen hebben de begraafplaats van San Salvador bezet; zij hebben thans de stads wijk San Lazaro geheel in bezit genomen. De nationalisten moeten zich steeds ver der naar de binnenstad terugtrekken. Italiaansch dementi van de bezetting van Ibiza. Van offlcieele zijde worden de steeds weer opduikende geruchten over een be zetting van het eiland Ibiza van de Pituy- sen door 750 Italianen, tegengesproken. De coördinatie-commissie te Londen. Reuter meldt uit Londen dat nog geen enkele officieele aanwijzing is ontvangen omtrent de verdere houding van Portugal tusschen redenen te hebben om te betwij felen dat Portugal zich na de incidenten inzake de non-interventie. Men gelooft in- van- ƒ.1. Vrijdag terug zal trekken uit den arbeid der commissie De volgende bijeenkomst der commissie zal eerst kunnen plaats hebben wanneer de antwoorden van de Italiaansche Portugee- sche en Duitsche regeering op de Russi sche en Spaansche beschuldigingen ont vangen zijn; naar men meent zal onge veer een week moeten verloopen tusschen de vorige en de volgende bijeenkomst. „Stemmen des Tijds", van welks redactie hij enkele jaren deel uitmaakte en waarin hij 'artikelen publiceerde over: „Dr. A Kuyper en het neo-Caivinisme". Vooral moet echter genoemd zijn arbeid aan het door hem in 1898 opgerichte tijdschrift „Troffel en Zwaard", wat ln 1919 ophield te bestaan en waarin hij tal van artikelen heeft geschreven van dogmatischen, dog- men-historischen en kerkrechterlijken aard en waarin met name zijn rubriek „Blieven van Ignotus". waarin hij over allerlei kerkelijke en politieke kwesties schreef en speciaal opkwam voor de ker stening van de openbare instellingen (de openbare school hier en in Indië, 't her stel van de theol. faculteit aan onze Uni versiteiten enz.) de aandacht trok. Van zijn geschriften noemen we: De af scheidingsbeginselen: Tweeërlei volkskerk; de Kerk en de ambten; Reorganisatieeisch van Gods Woord: de kerkelijke organisatie en de practijk: de Eenheid der natie: Onze verhouding tot de richtingen: Onze hou ding in den kerkdijken strijd; de Doops- practijk in onze Geref. Kerk; Genadever- bond; Kinderdoop en volkskerk; Liberalis me. socialisme en Christendom: Waarom geen processies? Geref. of Ethisch; Een honderdjarig protest; De Conf. richting; De leuze „Scheiding van Kerk en Staat"; een gevaar voor de Herv. Kerk; Vinot's leer over „Kerk en Staat"; de beteekenls van art. 171 voor onze volkskerk: de Zen ding en de Kprk: Een vast accoord; de arbeid in het licht van Gods Woord enz. Dr. Kromsigt, die ook aan de vereeni ging voor Chr. Volksonderwijs en den Chr. Nat. Werkmansbond zijn krachten gaf. stond op politiek gebied voorheen aan de zijde der Frtesch Chr. Hist. Dr. Kromsigt stond bij herhaling op de voordracht voor kerkelijk hoogieeraar aan een onzer Rijks universiteiten. Maar de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk passeerde hem steeds en de verwante pers heeft daarover bij her haling een klacht geslaakt. Sinds 1 Oct. 1934 is dr. Kromslgt eme ritus. TENTOONSTELLING VAN BEELDHOUWKUNST. In de Lakenhal. Het ziet er weer aantrekkelijk uit in de tentoonstellingszalen. Door de goede zorgen van de secretaresse der Leidsche Kunst- vereeniglng. Mevr. Bicker Caarten zijn enkele potten met herfstbloemen of takjes met fleurige vruchtentrossen aangebracht. Die bloemen en vruchten werken hier als een warme, vroolijke nöot op een in grijze tinten gehouden schilderij. Niet, dat de beeldhouwwerken die tentoon gesteld zijn, alles kleinplastiek, ieder op zichzelf bloemen noodig zouden hebben om tot hun recht te komen, doch de totaal-in druk der expositie wint er door. En nu wilde ik wel, dat ik zóó schrijven kon, dat iedereen, die eenig gevoel voor kunst bezit, onmiddellijk na kennismaking met mijn beschouwing zou zeggen: „Ja, dat moet ik zien!" Dat zou den aandachtigen beschouwer zelf, dat zou de waardeering der beeldhouwkunst en dus onzen beeldhouwers, en ten slotte zou het ook de Leidsche Kunst- vereeniglng ten goede komen. Den beschouwer zelf in de eerste plaats, doordat hij zich rekenschap zou moeten geven van materiaal, techniek, vormkracht, opvatting, idee. En verder doordat hij aan dachtig beschouwend en vergelijkend hier de openbaring zou zien van vier groote kun stenaars, waarbij het tot hem door zou dringen, in de eerste plaats dat de voorwer pen zelf schoon zijn, doch dat zij als veruit- wendiging van innerlijk beleven en inner lijk bewogen zijn van vier meesters, ziel kundige beteekenis hebben. Want het gaat ten slotte niet alleen om de voorwerpen zelf. het gaat om de ziel van den maker. Zoo zou het mogelijk zijri, dat er meer belangstelling kwam voor he't werk onzer beeldhouwers, die het in. onze dagen wel bizonder moeilijk hebben. eenvoudig omdat de menschen, wanneer zij nog iets koopen, liever schilderijen en grafiek aanschaffen dan plastiek, terwijl toch de beeldhouwkunst geenszins de mindere is. Is het nog noodig, dat ik daarvoor herin ner aan de vele werken van Rombout Ver hulst en aan die van Xaverie, welke Lelden zoo gelukkig is te bezitten? Ons volk bezit een visuleelen inslag, doch de bewijzen zijn er, dat in vroegeren tijd de zin voor plastiek vrijwel even groot was. De Leidsche Kunstvereeniging mogen wij dankbaar zijn, dat zij steeds haar seizoen programma's zooveel mogelijk tracht te variceren. Doch zij kan dat alleen op af doende wijze tot stand brengen, wanneer zij rekenen mag op veel grooter belangstel ling, dan die haar gewoonlijk wordt getoond. Niemand zal het ohs ten kwade duiden, wanneer, wij eerst even de aandacht vragen voor Mendes da Costs. Zijn werk, dat in vele gevallen door het levensmoment werd ge ïnspireerd, is evenwel van wijder strekking dan het oo'genblikkelijk toevallige. Wanneer men b.v. dat in eikenhout gesneden oud vrouwtje beschouwt, no. 14, dat daar staat met de handen onder het schort, den rug gebogen, het gelaat ingevallen, dan weten we, dat Mendes dat zoo heeft gezien en dat het hem heeft getroffen. Doch het beeldje is van binnenuit ge maakt; daardoor is het tevens symbool ge worden van „oud zijn, veel ervaren hebben, den last van ouderdom en zorgen te dra gen," terwijl nochtans een zekere berusting over het wezen is gekomen. Er komt ons iets uit tegen van de zachte humor der verzoe ning. Dit is niet meer een levensmoment, dat ontroert, het is het leven zelve, dat nu medegevoel vraagt. Wanneer we beschouwen het in grès ge bakken groepje „Op de markt": twee vrouwtjes naast elkaar, waarvan de een de ander blijkbaar een diep geheim toever trouwt, dan weten we al weer, dat zulk werk voortgekomen kan zijn uit onmiddellijke observatie. Doch we herinneren ons ook. dat men dergelijk tafreeltje honderdmaal bele ven kan. de zin er van gaat spreken, het wordt symbool. En het vraagt onze belang stelling en deelname. Ik denk verder aan het zittende visch- vrouwtje met een mand met scholletjes voor zich: aan .Marrètje" het verlegen kleine meisje: aan het vrouwtje de shawl 17 grès), aan het zittend aapje, dat peinzend voor zich kijkt. Al deze beeldjes zijn niet alleen maar beeldjes, het zijn dragers Jw'n een ontwe- ring. een gedachte, een idee. Er is aan de realiteit niets te kort gedaan. Soms is de kleeding gestyleerd. Doch beschouw eens de fijn uitgewerkte kopjes met hun lijntjes en groefjes en die typisch Joodsche contou ren. Er spreekt uit dit alles een lichte hu mor. De beeldhouwer was vol van meevoe lend begrip, zooals Zijn rasgenoot Josef Israels dat kon zijn in zijn schilderijen. Men zou de kunst van Mendes sociale kunst kun nen noemen. Ik wil ln 't bijzonder nog wij zen op no. 25. een zittende en een staande vrouw bij een mand met visch. Men lette eens op de houding waarmee de staande vertelt en de zittende luistert: en verder op de met de uiterste zorg uitgewerkte ver weerde kopjes, de rimpels, het slimme wezen der Jodenvrouwtjes. Ik heb u nu maar enkele voorbeelden even trachten toe te lichten en zou nog vele in dit stijlvol realisme kunnen karakteri- seeren. Slechts één beeldje zal ik nog noe men. Het is dat van Vincent van Gogh, waaruit de -dramatische aanleg van Mendes da Costa heel sterk spreekt. Hierbij was natuurlijk geen sprake van onmiddellijke observatie. Mendes vervaardigde dit beeld na lezing van Vincents Brieven, waarbij hij zelf al het duistere woeden der scheppings drang en het even sterke woeden van den twijfel aan zich zelf, had doorleden. Zulk werk is geheel van binnen uit geboren. Trou wens ln den grond is dat het geval met al zijn werk. ook met „Naomi" en „David" Jan Altorf is een geheel andere natuur. Alles wat men van hem ziet, is streng ge styleerd. Hij doet dat niet uit aardigheid, of uit -zucht om oorspronkelijk te willen zijn. doch uit innerlijken drang. Hij styleert omdat hij stijlvol móet scheppen, krach tens zijn natuur. Hij brengt de lijnen en vlakken die het levend object vertoont, tot hun clementalren grondvorm terug. Dat is zeer moeilijk. Men bereikt, het niet dan via den weg van natuurlijke observatie, van eerst analyse en dan synthese. Men moet er begrip van hebben, hoe elke toevallige natuurvorm terug te brengen is tot een grondprincipe, dat in wezen op rrometrie berust; m. a. w. hoe de idee zich ln de natuur op duizendvoudige wijze veruitwen- dlgt, om daarna uit die duizenden vormen de abstractie te kunnen afleiden. Terwijl Mendes da Costa in al zijn werken schijnt te zeggen: „Zóó openbaart zich het leven" en een beroep doet op ons begrijpend mee gevoel. demonstreert Jan Altorf de cate gorie. waaruit de natuurlijke vormen ont staan. Men zou hem den natuurfilosoof, Mendes den levensfilosoof onder de beeld houwers kunnen noemen. We kennen allen van hem den bronzen kop van Toorop en Jodjana. Die zijn hier niet om het te bewijzen, doch we kijken naar zijn aapjes, waaruit blijkt dat hij het stijlvol scheppen „an sich" bemint. We kij ken naar dat sublieme uiltje (2) trotsch de kleine afmetingen monumentaal, naar die prachtige grazende antilope in brons, naar een presse papier met een uiltje. Zijn wer ken in brons bekoren mij haast nog meer dan die in aardewerk, door Lanooy gebak ken, of die in halfporcelein in de zelfde ovens vervaardigd. Doch mij dunkt, vooral aan de bronzen voorwerpen kan men opmerken, welk een liefde hij heeft voor het materiaal op zich zelf. Een volkomen tegenstelling met Altorf vormt L. Zijl, de zuivere Impressionist van het viertal. HIJ verheft niet het levensmo ment tot algemeen geldende waarde, even min doet hij moeite zijn voorwerpen te doen verschijnen binnen een geestelijke synthese van lijnen en vlakken. Hij bedoelt slechts te geven het levensmoment op zich zelf. Beschouw slechts het beeldje ln brons van dien 13-jarlgen Jongen, die pas een langen trektocht achter den rug heeft en daar nu nog zoo fit en flink op zijn beenen staat geplant alsof hij pas beginnen moest. Beschouw die vrouw, die een stuk wasch- goed uitwringt, of dat Larensch meisjé. de beide olifantjes in verschillende standen, het zittend naakt. Dat alles is uitnemend van Impressie, op het moment dat het ge observeerd werd, met vlugge hand geboet seerd. Het is niet „mooi" gemaald; het maakt veelal den indruk meer studie te zijn dan voldragen kunstwerk, doch het vertelt van leven en bezieling. Ik wil nog wijzen op het jagertje, een boerenknecht, een boer die de zicht wet, en ten slotte op cenige reliefs, waarvan ik in 't bizonder noem het gevoelige kopje van Prinses Juliana. En eindelijk komen wij tot John Radecker. Naar zijn techniek staat hij het dichtst bij Zijl. Dat ls zeer verklaarbaar als we weten dat hij langen tijd werkte op diens atelier. Doch innerlijk staat hij zeer ver van dezen af. Plastiek die bij Zijl doel is. is bU hem middel. Zijn geest, tot droom en overpeinzing geneigd, bezit affiniteiten met het Oosten., zoodat hij Aziatische en Egyptische invloeden op zich in liet wer ken. De laatste bespeurt men uit zijn man netje met houweel uit coromandelhout ge sneden. Aardig zijn ook de beide springen de hertjes, werken vooral uit de verbeel ding voortgekomen, en zijn lammetje in teakhout. Van Radecker hangen er ook eenige teekeningen en schilderijen. Schilderwerk van beeldhouwers is altijd karakteristiek. De beeldhouwer werkt in de ruimte. HIJ houdt uitsluitend rekening met licht- en schaduwval over zijn beeld. Licht en scha- duwreflexen van de omgeving laten hem onverschillig. Hij heeft ze voor zijn beeld niet noodig. Als de schilder een portret schildert, houdt hij Juist wel rekening met de sfeer van zijn object, met het licht op den ach tergrond. Doch de schilderende beeldhou wer zet zijn portret ln de ruimte, zonder het te accentueeren door schaduwen er om heen. Dat nu ziet men ook bij het schilder werk van Radecker. b.v. bij dat myste rieuze zelfportret, verder bij een portret- schets in profiel, een op de knieën liggend naakt met zware vormen en de groote decoratieve zeearend. Er is eindelijk nog een fraai stilleven van een doodskop. Ik eindig en hoop van harte dat de ten toonstelling veel belangstelling zal trek ken. Een zoo mooie en gevarieerde collectie ziet men zelden. Dan wat Dampo diep opsnuiven. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ïfe IW jP H daar Iucht ie van op. 472 (Ingez. Med.) GEBOREN Jannetje Francisca dr. v. M. F. v. Kam penhout en J. F. Schroder Andreas Jo hannes z. v. J. Tukker en E. de Haas Maria Petronella d. v. Chr. v. d. Hoek en A. C. Flippo Jacob, z. v. J. Barnhoorn en M. v. d. Plas Aaltje, dr. v. H. Humme en A. Natrop Heeltje Johanna, d. v. A. Vos en A. v. d. Zwaard. ONDERTROUWD. A. Voute jm 26j. en A. de Boer jd. 23 j. o OVERLEDEN. H. L. Chr. Rutgers m. 57 j. P. C. van Poelgeest zn. 29 j. C. LepoeterBonnet vr. 27 j. J. A. GiJbels wedn. 82 j. M. Smit ongeh. vr. 75 j. J. Plu m. 73 j. GEVESTIGD. Wed. H. A. BanckaertsCapelle, Groenho» venstraat 5 J. J. Chrlspljn, slager, Hee rensingel 25 M. J. Couvee, Burgsteeg 1 F. Cox, Vischmarkt 2 J. A. Deknatel, Steenstr. 24 J. W. v. Doesburg, dienstbode, Rijnsb. weg 43a C. F. v. Dordrecht, ver pleegster, Rijnsb. weg 10 G. Dorland, 1.1.- verpleegster, Rijnsb. weg 10 Th. Chr. Ebregt, leerares naaien en knippen, Utr. Veer la P. v. Ede en fam., brugwachter N.S.. Haagweg 8 M. M. v. Eecke, Mare- dijk 161 J. F. E. Einaar en fam., wetensch. ass., v. Baerlestr. 8a R. Everwijn. Witte Singel 81 Wed. L. Nieboer—Fallaux en fam.. Evertsenstraat 10 J. J. Flamman. Mardeijk 125 H. Gierveld en fam., siga renmaker, v. Hogendorpstr. 7 M. F. Godschalk, verpleegster, Rijnsb. weg 77b F. Gorus, Heerengr. 54 K. A. J. Gouds waard, Kloksteeg 13a A. J. Gijzenij, dienstbode, Waard 5 H. W. Hannivoort, Morschweg 36 G. C. v. Hasselt, Rapen burg 131 A. Hermans, grondwerker. Vrouwenkerksteeg 6 J. Herz, Oude Singel 142 A. Hiemstra, leerares wis- en natuurk. Rapenburg 94 W. M. Hogendoorn, metal- logr. chem., Turfmarkt 2 G. den Hollan der, dienstbode, Rijnsb. weg 108 A. F. Holtes en fam., winkelier. Breestraat 140 C. M. Hoogenboom, dienstb., Plantsoen 99 H. N. Hoogenboom. 11. verpleegster. Rijns- burgerweg 10 J Hoogwerf. Nw. Rijn 50 J de Jonge. J. de Wlttstraat 37 J. A. Jonker. Riinsb.weg 10 C. Kessels. sigaren maker. Vaartkade 11 R. W. Kettelarij, wlnkelbed.. K. Hansenstraat 7 A. P. P. Kluivers. Hoogewoerd 57 W. P. Wesse- link-Krien.s. J de Wittstraat 54 N. van Leeuwen. Vliet 19 M. H. R. E. Corman- Leurs. Zoeterw.weg 1 F. W. Maigret en fam.. conducteur N.S.. Spieghclstraat 11 Jkvr. E de Marees v. Swinderen. Rijnsb.weg 18 A. P. MarUt. Loridanshof 7 Th. F. Marrit, boekhouder, idem W. v. d. Meij. dienstbode. J van 01denb.straat 34 J J. Nieuwenhuizen. dienstbode Kortenaerstr. 59 M. E. v. Nievelt. Botermarkt 15 Oei Kok Ping. R. en Schiekade 3 D. v. Ommen en fam.. sigarenmaker, A. van Sak senstraat 6b S H. Paats. dienstbode. J. de Wittstraat 49 H. C. de Regt. ass. huis houding. Riinsb.weg 10 Th. J. Reiners. beeldhouwer. H. Morschwee 02a J. Relin- vaan. Botermarkt 27 E. P. Rink. Rijns- wee 10 G J. M. Rozemeijer, hulp in de huish.. Noordeinde 50 E. v. d. Blom- Ruygrok. Rijnsb-singel 2 M. Schift. RUns.' burgerwee 20 H. Schouten. Meezenstr. 2 L. A. Seneers. kunstschilder Pesthuis laan 6 A. Simek. dienstbode. RUnsbur- gerwee 13 F J. Slnke. J. de Wittstraat 46 J J. Th. Smits. Schelnenkade 45 W. J. F. Smorenburg. Lammensch.weg 11 B. Snijder. Cobetstraat 75 Soewarso Mas, Vreewijkstraat 16 A. C. Speksnijder en fam.. schipper, aan boord ..Bone Spes" M M T. Steinmetz. Pasteurstraat 44 H. Stolp. Vreewiikstraat 17 Swie Hoo Tan, Vreewljkstraat 10 C. J. C. Gokke-Tho- masse, Kaoteiinstraat 15 J. M. Tiedink, koopman. Hoogewoerd 28a P. v. d. Velde en fam., bedrfifsleider. Munnlkenstraat 16 P. A W M. Verbeek BilderdUkstraat 7 J. D. N. Versluijs. R. en Schiekade 3 A. Visser, verpleegster Vreewijkstraat 31 G. v. Vliet. Witte Singel 97 E. L. de Voogt, Oegstgeesterlaan 16 A Vooys, Poelgeeststraat 14a J Vooys. idem Th. W. J. de Vries, Riinsb.weg 18 A. J. v. Waas dienstbode. Staalwitkstraat 2 H. M. Weeda. Meloenstraat 13 A v. Wet ten en fam., boerenarbeider. Nic. Beetsstr. 50a H. L. Weurman. Witte Singel 10 A. H. Wiebenga. Riinsb.weg 77a P S. R. Wolterbeek. BilderdUkstraat 7 P. v. d. Wijngaard. Hooigracht 105 Yap T.iok King. J. v. Houtkade 40a S. Zwart, dienstbode. Langebrug 5 VERTROKKEN: A. L. Anneveld, kok, Oude Vest 85a J. M. Banning, verpleegster, Rijnsb. weg 10 J. S. Bedet, Vliet 3 W. v. Beelen. LUster- straat 32 P. Belgraver. arts, Rijnsb. weg 10 H. J. ten Berge, huishoudster. Rapen burg 83 J. H. G v. d. Berk, Witte Singel 106 A. F. Beijer. H. Geesthof 16 J. A. Bijer, H. Geesthof 16 H. N. Bierman. Schelpenkade 50 R. Blaauw, Rapenburg 110 N. den Boon, 1.1. verpleegster. Hase- broekstr. 10 C. S. Borggreve, W. Rozen straat 57 A. J. P. Borstlap. Oegstgeester laan 29 J. J. M. Bresser en fam., kantoor bediende. de Sitterlaan 8a H. W. v. d. Broek, los werkman. Pioenhof 8 L. J. Broersen en ram. rcpet'tor, Oegstgeester laan 2a H. Bruining. Groenhovenstr, 19 H. E. Bulskool, conservator. Hooigr. 69 J. W. A. Bijl. verpleegster. Rijnsb. weg 10 F. C. C. Bijsterbosch, Groenhovenstr. 7 H. ten Bokkel Huinik, Utredht, Juliana- laan 4 S. M. Horst, Rheden, Velp, Bou levard 25 T. Bink, Hilversum, Egelan tierstraat 41 F. P. de' Boer, Den Haag, Zeestr. 73 Flat 5 F. Briër en fam., Oegst- geest, Spaargarenstr. 26 P. H. v. Brug gen. Warffum. Westervalge 53 A. v. Dui ken. Antwerpen. It-aliëlei 84 H. J. Engels en fam., Voorburg, Kon. Wilhelminalaan. 128 P S. Eringa, Oegstgeest. Wilhel- minapark 14 E. J. Gelderman en fam., Oegstgeest, Burg. Grieth. plein 2 G. Gertenaar. Groningen, Gelbingerstr. 20 W. J. Griffioen, Loosduinen, Kliniek Ookenburgh A. Ohr. de Haas en fam.. Breda. Bredascheweg 111 A. F. W. v. Hal, Leiderdorp, Dr. de Bruynestr. 7 M. Hoff mann. Oegstgeest, Warmonderweg 32 F. L. J. Hofsteenge, Breda, Baronielaan 259 A. Th. J. Hoogervorst, Sassenheim, Zand- slootkade 40 L. J. Hulsman, Oegstgeest, Endegeesterstr.weg 5 F. G. M. Kleiss en fam., Rotterdam. Polderlaan 44 J. Kloot- wU'k en fam., Leiderdorp. Zijloordkade 2 A. A. C. v. Koldenhoven, Amsterdam, Fred. Hendrikstr. 15 II E. M. Kornaat, Vlaar- dlngen, Schiedamscherweg 134 C. Kuil man, Rotterdam, v. Borsselenstr. lb F. C. A. Kuipers en fam.. Den Haag, de Mil- destraat 17 J. Kuncz. Beverwijk. R.K. Tuinbouwschool - W. Laman. Leiderdorp, Hoogmadescheweg 23 J. Lambooij en fam.. Leiderdorp. Zijloordkade 3 E. Lau- kötter, Gelsenkirchen Dl.. Neuhöllerstr. 41 E. J. Lohmann, Dutóbure Hamborn Dl., Kleibauerstr. Ill J. H. W. Lut, Den Haag, Nw. Haven 466 H. M. P. v. Maren en fam., Zalt Bommel, Strikstr. 3 J. C. Mark, Den Helder. Californiestr. 27 B. J. Meeuwenberg, Woerden. Leidschestr.weg 26 G. Metsoh, Amsterdam. Spaarndam- straat 138 III O. Milhous, Kletinge. Wil heiminalaan 13 P. H. Mooten. Oegst geest, Laan v. Oud Poelgeest 6 G. J. M. Noordman. Beverwijk. R.K. Tuinbouwschool M. E. Nordt, Amsterdam. Jacobszstr. 34 F. Oberman, Den Haag. Rusthoekstr. 14 A. Oosters. Den Haag, v. Boetzelaerlaan 29 W. A. C. H. Planjer, Voorschoten, Burg. de Kempenaerstr. 16 L. A. Punt. Bilthoven, Vermeerplein 5 M. M. de Raadt. Oegstgeest, Geversstr. 59 A. J. M. v. Riet. Amsterdam, Prinsengr. 39 hs. C. Rietkerk, Rijswijk Z.H.. aan boord „de Goede Verw." A. Russ. Heemstede. Zand- voortschelaan 38 H. W. Sampion en fam. Haarlem, de Withstr 25rd H N. Baron Schimmelpcnninck v. d. Oye. Was senaar. Duinweg 9 W. Sibinga, Rotter dam. Provenierssrtr. 5a M. H. Smit, Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 11 J. B. Soet, Den Haag, Ternootstr. 104 E. v. Teeseling. Amsterdam. Prinsengr. 475 II Klem Tjwan Tjo, Semarang N. A. Visser, Geervliet. Kerkstr. 115 W. de Vries. Kat wijk Mr. Fockstr, 25 C. J. de Vrind, o^p-otgeest, Nassaulaan 33 A. K. v. d. Wal, de Bilt., Hessenweg 107 - G. B. Web-r, Den Haag. de Mildestr. 17 Chr Lam booijv. 't Wout, Leiderdorp. Zijloordkade 3 A. Zwaan en fam., Soestdijk, Juliana- straat 42. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11