Laatste dag van het zeilseizoen - Herdenking Paul Kruger LEiDSCH DAGBLAD Tweede Biad 77ste Jaarpa FEUILLETON Door 't wanhopige heen ENGELSCHE TROEPEN IN PALESTINA. EERSTE WEDSTRIJD DAMES-HOCKEY in dit seizoen. De to Sohotsche soldaten marcheeren door de straten van Jeruzalem. Het voorbijtrekken van den troep langs Bloemendaal gespeelde wedstrijd tusschen B.D.H.C.—H.O.C. de Citadel. Aanval van H.C.C.B. D.II,C. won met 10. Vrij naar het Amerikaansch van MARY HASTINGS BRADLEY door Mr. H. J. P. H. 31) Ze herkende haar eigen stem nauwe- JJlks, zoo vinnig en bruusk als die klonk ooor haar ondragelijke smart. Pas op, Mue! dacht ze bij zichzelf. „Voorzichtig! wat had het voor nut te doen, wat ze haar plicht meende, als ze zoo hard en vinnig tegen Andy sprak?" Maar Ja, hij nam het ook zoo luchtig op, ™nder er schijnbaar lets van te begrijpen, wat het den ander kosten moest. En plot seling werd die ander in haar oogen het ■chtolte en Andy, door zijn triomfante- JijKe houding, de veroveraar. Andy had haar aandachtig opgenomen, wat voelde ze eigenlijk voor Alex? Den vorigen avond, toen ze samen waren gaan wandelen, had hij in doodsangst gezeten, "at was nu over. Anne had Alex blijkbaar zun congé gegeven. En Alex had haar. ;?v, no,odSedwongen aan haar mandie schenking gedaan. AiiÏÏ ï?s J}08 200 kwaad niet, vond Andy, nvoji- j elkaar genomen, had hij toch de wu?a2 behouden. Hij zou zich van de tiÜSf r,'e n'et zooveei hebben aange- hoVt bij niet om Anne gegeven dat kV maa,r dat deed hij en wel zooveel, "U er zelf verbaasd over was. Hij was op den rand van zijn ledikant gaan zitten en zocht naar zijn pantoffels. Onwillekeu rig trok hij een leelijk gezichtdie ellendige pijn toch ook, zoodra hij zich iets te vlug bewoog! „Anne „Ja, Andy?" „Toe, kom eens hier." „Ik wou juist naar de badkamer gaan." „Zal ik dan even naar jou. „Neen, blijf nu toch stil Jiggen. De dok ter heeft immers gezegd, dat er dan alleen kans op genezing is?" Vol medelijden kwam ze naar hem toe. Kinderlijk blij greep hij haar zijden och tendjapon vast, die hij voor haar in New York gekocht had. „Zeg. Anne, weet je zelf eigenlijk wel half, hoe lief je bent? Hoe schattig je er uit ziet?" Hij vroeg zich af, waarom hij, waarom anderen, ook Nathan, zich toch zoo tot haar voelden aangetrokken. „Annewil je nu. in werkelijk heid. mijn vrouw worden?" Ze schrok bij zijn woorden. Zat ze dan zóó vast in het net, dat ze door haar eigen dwaasheid gevlochten had? Alex had zijn best gedaan, haar er uit te bevrijden! En ze had geweigerd. En ze had hem bestre den, omdat ze eigenlijk bang voor zichzelf was. Was haar plichtsgevoel iets werke lijks. of was het slechts een gevolg van haar ziekelijke verbeelding? Was ze door die trouwplechtigheid, waar ze niets van zemeend had, nu werkelijk aan Andy ver bonden? O, als Alex toch maar wat meer ;eduld had beoefend! Maar waarom zou hij het anders hebben opgenomen, dan zij het meende, toen ze sprak van haar plicht om te blijven? Ze had het immers bedoeld in dien zin, dat ze zich verplicht voelde hem te blijven verplegen, nu hij ziek was.niet dat ze hem als zijn vrouw wilde toebehooren? „Toe, Anne, zeg ja! Ik heb je zoo noodig!" Altijd, wat hij noodig had! Alex had zijn best gedaan om te doen, wat hij meende dat zij noodig had! Heel even glimlachte ze, maar het was uit zelfbespotting. „Is het niet genoeg, dat ik hier ben. Zoo lang je niet beter bent, kan ik toch niet meer doen, dan je verplegen?" „Maar later?" „Ja. wat later?" Alex had gezegd: „Als je nu niet meegaat, dan kom je nooit!" Was dat waarof niet? En plotseling voelde ze een walging voor haar eigen onzekere gedrag, waardoor ze aan beide mannen zooveel hartzeer had bezorgd. Ze had nog beter. „Mettertijdzei ze, zoo opgeruimd mogelijk. Hij hield niet verder aan. Hij kon wach ten. tot iedere gedachte aan dien ander uit haar hoofd verdwenen was. Bovendien was hij zwak en ziek. Ze had haar woord gegeven, meende hij. Inwendig, dat begreep hij, had ze zich ge wonnen gegeven. De mensehen in Kampala, in Jinja, in Nairobi, die Anne het binnenland hadden zien intrekken, als een aardig, maar vrij lusteloos schepseltje, dat haar dagen ver droomde, herkenden haar niet, toen ze met haar gewonden echtgenoot op den terug weg naar de Oostkust voorbij kwam. Afrika had Andy een leelijken duw gegeven, meen den ze. maar het had zijn vrouw tot leven gewekt. Ze was zoo levendig, zoo vroolijk, zoo kwiek geworden. „Maar ook nog al zenuwachtig, als je het mij vraagt," meende de vrouw van een der ambtenaren, wie de lusteloosheid van het meisje was opgevallen. „Ze slaapt beslist niet goed en niet ge noeg." Slapen! Anne vreesde de uren, waarin de eenzaamheid haar als in een val omsloot, wanneer het stil was geworden in het kamp en zij in het donker onder haar muskieten net, roerloos lag te luisteren naar de ge luiden, die de hagedissen maakten. Dan doorleefde ze weer al de dagen, dat Alexan der Harken deel van hun reisgezelschap had uitgemaakt. Dan stond ze weer in het licht der sterren aan de zijde van Alex, voelde zijn arm beschuttend om haar heen geslagen en dan klopte haar hart, of het breken zou. Was het werkelijk juist geweest, dat ze Dij Andy gebleven was, omdat ze zooge naamd met hem was getrouwd? Was het echt haar plicht? Of was het niet meer dan ziekelijk medelijden en verkeerd be grepen zelfverzaking? Of misschien een soort zelfverheerlijking en eigengerech tigdheid? Het werd een martelende onzekerheid en ze wist dat er nimmer een einde aan ko men zou. Maar ze wist ook, dat ais ze alles nog eens mocht over doen. Het was nimmer haar bedoeling geweest Alex voorgoed weg te sturen. Ze had zich nimmer voorgesteld, dat ze ooit meer zon der hem zou moeten leven. Hij was immers altijd in haar nabijheid geweest? Op de boot had hij haar bewaakt. Eiken dag had ze hem gesproken, met hem gedanst en pret gemaakt. Alleen op dien tocht naar de watervallen was ze alleen geweest en ze had zich zoo bitter eenzaam gevoeld. Maar in het kamp was hij er weer geweest. En in de eerste dagen van Andy's ziekte, toen ze zelfs ieder gesprek met hem vermeden had, was hij toch in haar nabijheid ge bleven. En zelfs terwijl ze hem vermeed, voelde zij zijn tegenwoordigheid toch als een kracht, die haar sterkte gaf, omdat ze wist, dat hij over haar waakte en op haar wachtte. En nu was dat wachten uit. Hij was heengegaan, zonder zelfs een adres achter te laten!Hoe kwam ze eigenlijk op die gedachte! Was ze dan zoo zwak en weifelachtig, dat ze er nog aan dacht, of ze Alex terugroepen kon en alle verant woordelijkheid van zich afschudden? Alex had het uitgemaakt. Ze kon het niet in hem laken. Ze begon zijn houding beter te begrijpen. Ze ging begrijpen, hoe zijn steeds groeiende liefde voor haar, waar tegen hij zich niet verzetten kon, hem totaal belemmerd had in de wraakplan nen, waarmede hij haar was achterna ge reisd. Ze dacht er aan, hoe hij nu alleen op de boot naar huis ging, met de bitterste gevoelens over zijn mislukking en in zijn wraak en in zijn liefde. Maar toch vond ze hem een te groot figuur, om medelijden mee te hebben. Zelfs niet in zijn wanhoop. Hij zou haar al wel vergeten zijn, maakte ze zich wijs. Hij zou wel reeds andere levensplannen maken. Waarom had hij anders niets meer van zich laten hooren? Hij kon haar bereiken! Zij hem niet En dan, Andy was wettelijk haar man, Andy, die door haar eigen vader zoo laag hartig benadeeld was en aan wien de lamilie nu toch wel iets goed te maken had. Zelfs de royale manier, waarop hij nu van het geld der familie leefde, was geen vergoeding voor de jaren van harde ontbering, die hij doorgemaakt had ten gevolge van de berooving van zijn legaat, dat hem er doorheen geholpen zou hebben. .(Wordt vervolgd). DE LAATSTE KAAGDAG, Afscheid van het zeilseizoen. DE HERDENKING VAN DEN GEBOORTEDAG VAN PA EL KRUGER. Ten huize van den Zuidafrikaanscben gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, in de residentie werd een receptie gehou den. Minister Coiijn (rechts) in gesprek met den gezant (links) en den heer A. Kuit, hoofdcom missaris van den spoorwegraad van de Unie van Zuid-Afriba. ABESSYNIE ONDER ITALIAANSCH BEWIND. De jeugd in Addis Abeba defileert. Zij wordt op dezelfde wijze getraind als de Italiaansche balilla. DE NA-KAAG TE WARMOND. Het besluit van het zeilseizoen. De Regenbogen onderweg.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 5