IEIDJCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 12 October 1936 BUITENLAND OPENING NIEUWE GROEPHUIS GROEP I LEIDEN DER N.P.V. Aan den Maredijk. Na tal van voorbereidingen is gistermid dag het voormalige Vlietgebouw aan den Maredijk als Groephuis van Groep I Lei den der N.P.V. in gebruik genomen. Velen hadden aan de uitnoodiging ge hoor gegeven en tegen pl.m .3 uur n.m. waren reeds talrijke personen aanwezig. We merkten o.a. op: den assistent ditrict commissaris, den lieer Dijker, den voorzitter der afdeeling, den heer Knuttel, den heer Simon Thomas secretaris der afdeeling; verder waren ook eenige groe pen uit Leiden vertegenwoordigd, o.a. Hop man Cornelissen van Groep III. Tegen 3 uur verzamelde men zich in het Verkennerslokaal. alwaar de officieele redevoeringen uitgesproken werden. Nadat alle aanwezigen het ..Hoort, zegt het Voort" hadden gezongen, trad de heer H. Schilperoort, Oubaas van Groep I, als eerste spreker naar voren. Hij riep allen een hartelijk welkom toe; het deed hem een groot genoegen, dat zoo velen aan de uitnoodiging gehoor hadden gegeven. ..Na zolders, ijkkantoor. school gebouwen enz.", aldus spreker. ..hebben we nu eindelijk een Groephuis. dat heerlijk buiten ligt. vlak bij de Leidsche Hout; een Ideaal gebouw". Hierna bedankte de heer Schilperoort den velen onbekenden gevers o.a. den schenkers van een electrischen klok. „Een bijzondere aangename taak is het thans voor mij. aldus ging spreker verder, om voor de vele diensten in het belang van de Groep gedaan, den heer Hazevoet het dankbaarheidsinsigne te overhandigen". Onder luid applaus mocht de heer Haze voet dit in ontvangst nemen. Natuurlijk heeft Mevr. Hazevoet hierin ook haar deel. want ook zij staat sinds jaren de troep als een moeder bij. Hierna werden de aanwezigen verzocht, zich naar buiten te begeven .alwaar de heer Knuttel de vlag zou ..breken". Onder het spelen van het Wilhelmus door een strijkje, samengesteld uit Verkenners uit de eigen groep, werd door hem als voorzitter der Afd. de driekleur, met in het midden een groote groene lelie, ontplooid en verklaarde hij het Groephuis voor ge opend. Nadat men zich weer naar binnen had begeven, vonden er eenige Padvinders- ceremonieën plaats, o.a. de installatie van 2 welpenleidsters: Akela Lut en Baloe Pen seel. In eenige welgekozen woorden wees de heer Dijker op de belangrijke functie van den welpenleidster om den jongens de padvindersgeest bij te brengen. De Welpen lieten hierna hun krachtige Horderoep hooren. waarna de installatie plaats vond. De Groepsleider, de heer Aspeslagh reik te hierna een zilveren wisselschild uit aan de patrouille, welke dezen zomer de kamp wedstrijden had gewonnen en dat door een oud-hopman was geschonken. Na deze plechtige momenten kon het troephuis in oogenschouw genomen worden. Welpen en Verkenners zorgden met hun spelen en recreaties voor de noodige afwis seling. terwijl de Voortrekkers de thee ronddienden. Tot slot zij nog vermeld, dat er een klei ne tentoonstelling ingericht was. waar de bezoekers de zomerkampen van dit jaar in foto's en verslagen konden bezichtigen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Geslaagde openingsoehtend met de film „Heldenkermis". Gistermorgen vond in het Luxor- en Nieuwe Roxy-theater de opening van het winterseizoen voor de afdeeling Leiden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling plaats. In de beide uitstekend bezette zalen, welke met een half uur tijdsverschil wer den geopend, sprak de heer van Wouden berg. voorzitter der afdeeling een woord ter inleiding van het kamende winterwerk, waarin hij wees op den gezonden toestand, waarin de afdeeling op het oogenblik ver keert. Is meestal in de zomermaanden een inzinking in het ledental te verwachten, gebleken is. dat deze keer het Instituut zeer weinig ledenverloop toont, daar het aantal zich nog steeds om de dertienhonderd be weegt. Dat ook het werk zich uitbreidt, valt te begrijpen, doch verbetering van outil lage van het secretariaat vangt dit eenigs- zins op. En waren we, aldus spr.. reeds blij met de uitgave van een gestencild maandblad der afdeeling, tot groote vreugde stemt het thans een gedrukt maandblad te kun nen verzorgen, hetgeen niet zal nalaten het contact met de leden nog meer te ver sterken. Ook het nieuwe winterprcgramma is in vergelijking met dat van vorige jaren een in het oog springende verbetering. Van harte hoopt spr. dat het vele werk be loond zal worden met een groote deel neming aan het cultureele werk. hetgeen den Leidschen arbeiders ten goede zal komen. Dat het Instituut voor zijn leden zoowel geestelijk als materieel tracht te werken, blijkt uit het feit. dat met de directie van het Residentie-orkest een speciale regeling is getroffen, waardoor het den leden ten zeerste wordt vergemakklijkt deze concer ten te bezoeken. Na nog enkele vereenigingsbijzonder- heden volgde het programma, dat na een journaal en uitstekende teekenfilmpje, de prachtige Fransche film „Heldenkermis" vermeldde. Deze, met een nationalen prijs bekroonde rolprent, toovert ons voor de oogen het schilderachtige stadje Boom in Vlaanderen, omstreeks het begin der ze ventiende eeuw. Bewonderenswaardig is de regie van Jasques Feyder, die de tooneel- tjes op de pleinen, in de straten en in de Boomsche binnenhuizen tot levende schil derijen maakt, een Breughel waardig. Ge voegd bij het voortreffelijke spel van enkele hoofdfiguren, den burgemeester en de burgemeesteresse, doet zij deze film be- hooren tot een der beste, die de Tobis ge bracht heeft, terwijl de vraag rijst, hoe enkelen op deze vaak fijn-humoristische en steeds warm-beeldende film van Vlaam- sche middeleeuwen, zoo scherp konden reageeeren. Stellig is „Heldenkermis" een film, waarvan men langen tijd een indruk van schoonheid bewaart mede door de bui tengewone aankleeding en entourage. Medegedeeld werd nog, dat een volgende keer een populair-wetenschappelijke film ochtend zal worden gereven met als hoofd film „Pandion. de Vischarend". in het Nieuwe Roxy-theater, terwijl de pacifis tische film ..Het leven gaat verder", (The world moves on) binnenkort in het Luxor- theater zal worden vertoond. K. J. M. V. St. PETER KANIS. „De Bisschop roept de jongeren". De Katholieke Jonge Middenstandsver. St Peter-Kanis heeft gisteren haar uitge breid winterprogramma ingezet met een propaganda-avond in den Burcht waar de bekende redenaar, de heer H. de Greeve Pz. de middenstandsjeugd heeft toegesproken. Nadat de voorzitter van P. K de heef Cos- ter den avond op de gebruikelijke wijze en met een woord van welkom tot de aanwe zige geestelijken, besturen van vereenigln- gen, leden en toekomstige leden, heeft ge opend. was het woord aan den heer H. de Greeve tot het uitspreken van zijn rede. Spr. zou het een hopelooze taak willen noemen een spreekbeurt te komen houden voor jonge middenstanders. Herhaaldelijk en telkens weer. hier en elders, heb ik en met mi) vele anderen, aldus spr., voor dezelfde taak gestaan. Van de oprichting der K.J.M.V. af heb ik het verloop gevolgd; daar is onder de bezielende leiding van Rector Timp, gezwoegd, geworsteld en ge werkt en de resultaten warennihil. Het is of de middenstand de noodzakelijk heid van een organisatie van eigen stand, maar met hoogere idealen, niet begrijpen wil. Uw vereeniging. jonge middenstan ders, aldus spr., moet niet zijn in de eerste plaats een amusementsvereenlging, er is in aezen tijd wel wat anders te doen. Dat de Bisschoppen de jongeren roepen, dat is niet zoo maar voor een aardigheid. Neen. zij hebben daarvan wel degelijk de nood zakelijkheid ingezien. Er moet actie ge voerd worden. Spr houdt niet van 't woord satholiek front, het doet te veel denken aan een strijd met stalen wapens en vuur. Spr. blijft liever bij het oude in dit opzicht, Apostolaat, zending, werken met Christe lijke naastenliefde, sociaal gebruiken, dat gene wat wij van God hebben medegekre- gen. niet slechts voor onszelf behouden, doch het mededeelen aan onze medemen- schen rondom ons, waardoor wij mede strijden voor en medewerken aan den groei en den bloei van Christus Kerk, tot ver heerlijking van God. Spr. wees op het voor beeld der heiligen en schetste de levens van enkelen hunner, die voor hun geloof hebben willen leven, strijden en sterven. Tenslotte spoorde spr. aan om toe te tre den tot de vereeniging, doch dan alleen als men zijn lidmaatschap in die lijn wil be schouwen. De K.J.M.V. zij een vereeniging van jonge middenstanders op waarachtig katholieken grondslag. Na deze rede werd enkele minuten gepauzeerd, waarna de R. K. tooneelclub het tooneelspel opvoerde „De Landbouw, Weekblad van Chicago". Het was een debuut en de aanwezigen hebben er zich wel mee geamuseerd. De K.JM.V.- band zorgde den geheelen avond voor de muzikale illustratie. Al met al een zeer ge slaagde avond en een goede inzet van het winterprogramma. o SELSKIP „FRYSLAN". De eerste wintervergadering. Het Selskip „Fryslïn" heeft een huishou delijke vergadering gehojiden. haar eerste vergadering in dit seizoen. De opkomst was niet groot. De voorzitter, de heer W. J. Nijholt, wees er in zijn openingswoord op, dat er voor de z.g. „lytse joumen" (kleine avondjes) te weinig animo is, hetgeen vooral ook komt doordat een groot deel der leden zelf nim mer iets ten beste geeft, doch dit te veel aan enkelen overlaat. Spr. wekt alle leden op eens iets te doen op de „gearkomsten". Een tweetal nieuwe leden wordt welkom geheeten. Daarna werd samen het Friesche Volks lied gezongen, waarna de secretaris, de heer B. v. d. Burg Wzn„ de notulen las, welke onveranderd werden vastgesteld. De voorzitter deelde mee, dat Zaterdag a.s. „It Boun fen Fryske Selskippen buten Fryslan" zijn jaarvergadering houdt in Utrecht en las de voornaamste pumen, daar te behandelen, voor. Het bestuur zal eenige afgevaardigden naar deze vergade ring aanwijzen. De penningmeester, de heer J. Bijlsma. bracht hierop verslag uit over de geldzaken, waarbij bleek dat de totaal inkomsten hebben bedragen f. 411.55'/! en. de totaal uitgaven f. 364,87, zoodat er nog f. 46.68"t in kas is. Op verzoek van den voorzitter werd door de heeren Folkertsma en Trippenzee een en ander nagezien en in orde bevonden, waarna de penningmeester met een woord van dank voor zijn zuinig beheer, gede chargeerd werd en de Kascommlssie tevens dank werd gebracht voor haar werk. Mevrouw Michels bracht dan verslag uit over den boekverkoop, waarbij bleek, dat deze beduidend minder heeft bedragen dan het eerste jaar. De voorzitter zegde mevr. Michels dank voor haar verslag en beval de boekentafel in de belangstelling van alle leden aan. Vervolgens werd door den secretaris ver slag over het afgeloopen vereenlgingsjaar uitgebracht, waaruit blijkt dat het aantal leden vrij stationair is gebleven en op 1 October jJ. 97 bedroeg. Het aantal begunstigers is iets toege nomen. Na de pauze werden de beide aftredende bestuursleden, de heeren Bijlsma en Nijholt, herkozen; beiden namen deze herbenoe ming aan. Besloten wordt om. zoo mogelijk, twee „greats jounen" te houden, waarvan de eerste is vastgesteld op 12 December a.s. Het plan is alsdan een tooneel-uitvoering te geven. De voorzitter deelde nog mede dat het lid de heer N. J. Swierstra zich bereid heeft verklaard in den nawinter een lezing te houden over het oude Leiden, terwijl het nieuwe lid de heer B. A. Dijkstra toezegde in de e.v. „gaerkomste" iets ten beste te geven.. Tevens zal de heer Fedde Schurer te Amsterdam door het bestuur worden aan gezocht dezen winter weer eens een lezing te houden. Nadat door de heeren Zwerver en v. d. Burg ieder nog een kleine bijdrage was gegeven, sloot de voorzitter tegen 11 uur deze geanimeerde „gearkomste". o De tot kapitein bevorderde eerste- luitenant P P. C van Rijen, van het regi ment grenadiers en toegevoerd aan den commandant der Vesting Holland te 's Gra- venhaee. zal in zijn nieuwe rang hier ter stede in garnizoen komen. DE ALGEMEENE TOESTAND. DE VOLKENBONDSZITTING GESLOTEN. De Volkenbondsassemblee is Zaterdagmid dag om vier uur 20 in laatste vergadering bijeen geweest. Zij nam kennis van de werkzaamheden der tweede commissie-oeconomische en financieele aangelegenheden. De rapporteur der commissie, de Fran sche minister van oeconomische zaken Spi- nasse, sprak over de crisis, welke over de geheele wereld heerscht en wees op de ver gissingen der regeeringen, welke geleld heb ben tot een „verlenging van de crisis, die de maatschappelijke rust en den vrede be dreigt". .Het is het juiste begrip van deze begane vergissingen, dat de drie regeeringen die van de Vereenigde Staten, van Groot-Brlt- tannie en van Frankrijk er toe deed be sluiten samen te werken om nieuwe mone taire pariteiten vast te stellen. Het gelijktij dig bestaan in de wereld van verschillende monetaire stelsels, aldus Splnasse, kan slechts tot wanorde lelden. Waar het thans op aan komt, indien men niet opnieuw in een daling van alle munt soorten wil worden meegesleept, is, dat men zich verzekert van de stabiliteit der paritei ten en de handhaving van een zoo groot mogelijk evenwicht op de internationale wisselmarkt." Spinasse onderstreepte den wil der Fran sche regeering op loyale wijze mede te wer ken aan een nieuwe oeconomische politiek, met name door de opheffing van bestaan de contingenteeringen. De assemblee keurde het door Spinasse uitgebrachte rapport goed, evenals dat van de zesde commissie, inzake hulpverleening aan vluchtelingen, waarna de president Saavedra Lamas deze zeventiende zitting van de assemblee sloot. De vertegenwoordigers van de 28 landen, die lid zijn van de speciale commissie voor de hervorming van het handvest, hebben op voorstel van Frankrijk en Engeland op 7 December de eerste bij^rtkomst bepaald De Duitsche minister Goering is te Boe dapest op bezoek geweest bij Horthy en Daranyi. Horthy ontving eveneens Schusch- nigg en Cinno Het heet, dat Daranyi in de 2e helft van November naar Rome zal gaan. Koning Carol van Roemenië wordt 26 de zer te Parijs verwacht, door Antonescu ver gezeld. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de dezer dagen alhier gehouden maan. delijksche vergadering is voorzien in een vacature in het bestuur der Maatschappij, door de verkiezing van prof. dr. J. J. L. Duyvendak te Oegstgeest. De in deze vergadering door dr. J. B. Manger gehouden voordracht over de Ne- derlandsche letterkunde in den radio-om roep gaf. ondanks het reeds gevorderde aanvangsuur aanleiding tot een geani meerde bespreking van dit vraagstuk, waar bij dit tenslotte in de bijzondere belang stelling van het bestuur werd aanbevolen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen; Firma de Vries en Hellema .Nooit Gedacht" A 50. Koude kerk. fabricatie van isolatieband voor gas- en waterleiding. Vennooten: M. J. de Vries en G. Hellema Alphen a d. Rijn. Fabriek van Kunsthoornproducten „Hol- landia' N.V. Veurscheweg 21 B. Voorschoten. Ned Staatscrt.: 8 Oct 1936 no. 196. Dir.: Jhr lr J. H. Gevers Leuven C. H. Ger- lings. Comm.: J. D, Schamhart en ihr A. J. Gevers Leuven. Maatsch. kaap.: f. 125.000' waarvan geplaatst en gestort: f. 86.500. Gebr. Gevers Leuven. Veurscheweg 19 c. Voorschoten, bewerking .en verwerking van plastische materialen en handel in daarbij gefabriceerde artikelen Bovengenoemd bedrijf wordt voortgezet door: Fabriek van Kunsthoornproducten „Hollandia" N.V. V-o FAMILIETWIST. Ten huize van den 37-jarizen D T. in de Lusthoflaan ontstond gistermiddag een woordenwisseling welke op een gegeven oogenblik zoo hoog liep. dat een der bezoe kers. de 31-jarige K B een emmer greep en daarmede eenige ruiten insloeg. De heer des huizes ontstak daardoor dusdanig in woede, dat hij 'n mes greep. De 37-j. broe der van B„ zekere C. B. trachtte T het mes te ontnemen doch greep daarbil midden in het lemmet, waardoor hli een diepe snede in de rechterhandpalm bekwam. De Eerste Hulpdienst vervoerde B. naar het Academisch Ziekenhuis, vanwaar hil na behandeld te zijn. huiswaarts kon kee- ren. De politie heeft de zaak in onderzoek. o Het raadslid mevr. de Cler heeft een voorstel Ingediend om in de commissie, die zal worden belast met het toezicht oo de werkinrichting voor blinden twee raads leden te benoemen. Gisteravond omstreeks halfelf is de 49-jarige P. K.. die onder den invloed van sterken drank verkeerde, in een sloot langs den Maredijk nabil de Houtlaan te water geraakt. Op zijn hulpgeroep kwam assistentie op dagen. waarna de man door handreiking on het droge kon worden getrokken De E.H.D. nam hem zekerheidshalve mee naar het Academisch Ziekenhuis. De opbrengst van de collecte ten bate van het werk der afd Lelden van de Ver. van Chr. Gezondheids- en Vacantle-kolonies in Nederland bedraagt voor Leiden en Oegsteeest tezamen ongeveer f. 475. In de stedelijke werkinrichting waren opgenomen Maandag 5 Oct. 50 volwassenen: Dinsdag 6 Oct 51 volw.: Woensdag 7 Oct. 51 volw.: Donderdag 8 Oct. 49 volw.: Vrijdag 9 Oct. 51 volw.; Zaterdag 10 Oct. 45 volw. BELGIË. Politieke actie Jacquemottet De Belgische politieke partijen zijn zeer in actie. Naast liet samengaan van Rex en Vlaamsch-nationallsten schijnt nu ook nog te komen een fusie van Verdinaso met de Vlaamsch-nationalisten In de R.K. partij wordt een volledige or ganisatie nagestreefd. Te Antwerpen heeft de leider der Rexisten een heftigen aanval gedaan op den minister van verkeerswezen Jaspar, wien hij van balansvervalsching beschul digde. Het hem ter beschikking staande materiaal verstrekte hij aan de pers, die dit, deels op opvallende wijze, openbaar maakte. Jaspar heeft terstond een onderhoud ge had met van Zeeland en daarna een aan klacht wegens laster tegen Degrelle inge diend. De leider der Belgische communistische partij, J. Jacquemotte is gisteravond in den trein plotseling overleden. Jacquemotte was op reis naar Brussel en stierf toen de trein zich op het traject LuikThienen bevond. o FRANKRIJK. Een drukke politieke Zondag. De communisten hebben zich geschikt in het feit, dat zij in den Elzas slechts 11 be toogingen mochten houden. Deze hebben plaats gehad. Overal bleef de orde gehand haafd. Nieuwe leuzen werden niet aange heven. Het was overigens een drukke politieke dag. Te Lens zaten Blum. Salengro en Dor- moy aan bij een socialistische lunch. Salengro hield een rede, waarin hij ver klaarde, dat geen van de partijen van het Volksfront een breuk hiervan wenscht en tenslotte verklaarde hij, dat de regeering den vrede voorstaat. Indien de defensie tot het uiterste wordt opgevoerd, toch blijft zij meer dan ooit den oorlog haten. Ook zeide hij nog, dat de regeering vast besloten is de republiek te verdedigen tegen aanvallen van de liga's. Na de lunch defileerden een aantal so cialistische vereenigingen en ook enkele communisten voor den minister-president en de andere socialistenleiders. Vervolgens begaf men zich naar het stadion, waar 50.000 personen bijeengeko men waren om een rede van Blum aan te hooren. Blum verklaarde, dat de regeering van het Volksfront haar beloften heeft gehou den. De toepassing van de werkweek van 40 uur was niet gemakkelijk, doch l Nov. zal deze van kracht worden voor de me taalindustrie en de textiel-industrie en later zullen ook de bouwvakken volgen. Alle maatregelen, die wij nemen en nog zullen nemen, hebben ten doel de vermeer dering van het nationale inkomen en de toeneming van de algemeene koopkracht. Als antwoord op het tot de regeering gerichte verwijt, dat zij de arbeidersklasse bevoorrecht, herinnerde Blum aan alle maatregelen, die de regeering ten behoeve van de landbouwbevolking heeft genomen, o.a. door verhoogingan van de prijzen der landbouwproducten, alsmede die ten be hoeve van den middenstand. Krachtig keerde hij zich tegen de pro paganda, die de boeren en arbeiders tegen elkaar zou willen opzetten. Hij verklaarde, dat het onmogelijk is de arbeidersmassa's en de boerenmassa's van elkander te schei den, vooral in een land als Frankrijk. Ik herhaal nog eens, zeide Blum verder, dat wij geen socialistische regeering zijn, wij zijn geen regeering, die het programma van de socialistische partij moet uitvoeren. Wij zijn een Volksfrontregeering om het programma van het Volksfront uit te voe- ner. Wij aanvaarden voor onze regeering geen andere meerderheid. Wij zijn trouw aan deze menschheid. Wij hebben verplichtingen jegens haar. doch zij heeft verplichtingen jegens ons. Zij dient zich te onthouden van iedere handeling, die in het parlement, evenals ln het land, de vorming van het Volksfront zou kunnen bedreigen. Ik ben er zeker van. dat gij mij zult begrijpen, dat wij, dank zij deze steeds weer hernieuwde eenheid, de moeilijkheden, die wij op onzen weg ontmoeten, te boven zullen komen. Ik be gin met optimisme aan deze tweede phase van onze regeeringsactivltent. Te Angres sprak Chautemps. Hij zeide. dat de radicalen, zelfs de meest gematig den. loyaal zullen blijven aan de sociale experimenten van de regeering, doch deze kunnen slechts slagen in socialen vrede en eerbiediging van de wet. Chautemps verklaarde vervolgens, dat de partijen van het Volksfront in zekere mate hun vrijheid van leerstelling behouden, doch het is niet loyaal, Indien een van deze partijen actie voert om het werk. dat ge meenschappelijk werd gedaan, te schaden of te vernielen. Tenslotte waarschuwde hij hen, die een ministercrisis verlangen, dat dit zeer ge vaarlijk zou zijn voor het land. Ook Daladier sprak te Avignon in den zelfden geest. Tegen kolonel de la Rocque én zes leden van het bestuur der Fransche sociale partij zijn twee beschuldigingen Ingebracht. Hun wordt ten laste gelegd het herstellen van ontbonden strijdorganisaties en het uitlok ken van samenscholingen. Te Valenciennes zeide de la Rocque dat thans het uur is gekomen, dat de leden van de partij tot handelen moeten over gaan. „Men zegt, dat wij bang zouden zijn voor geweld", zoo zeide hij, „wij zullen bloedver gieten indien het moet, doch geleid door de wil, geen druppel bloed te vergieten, welke het land niet dient". Vervolgens wees hij op de noodzakelijk heid te werken aan de defensie van het land en aan de verzoening in nationaal kader. De algemeene raad van den Parijschen bond van oud-strijders en oorlogsslacht offers heeft een motie aangenomen, waar in o.a. gezegd wordt: „De Parijsche oud strijders doen een dringend beroep op alle Franschen om den partijstrijd te staken en zich broederlijk aaneen te sluiten tegen het toenemende buitenlandsche gevaar". o Te Rouaan is een monument onthuld voor koning Albert van België. Het monument werd vervaardigd door den beeldhouwer Fivet en stelt de rots Marche les Dames voor, waar de koning verongelukte. In de rots is een medaillon aangebracht, dat de koning met stalen helm voorstelt) DUITSCHLAND. Congres van den Kolonialen Bond uitgesteld. Het congres van den Duitschen Kolo nialen Bond, dat volgens de aanvankelijke bedoelingen dit jaar te Breslau zou wor den gehouden, is uitgesteld; een reden wordt niet opgegeven. Men vraagt zich af, of dit besluit ln ver band staat met de teleurstellingen, die op het gebied der koloniale aspiraties zijn ondervonden na het partijcongres te Neu renberg, waarbij speciaal de op het con gres der Britsche conservatieve partij te Margate aangenomen motie Engeland behoort geen koloniën af te staan ge noemd wordt. o ENGELAND. Naar een uniformverbod Nieuwe poli tieke ongeregeldheden De particuliere wapenfabricatie. De Engelsche bladen melden, dat Ram say MacDonald in een onderhoud heeft verklaard, dat het verbieden van fascisti sche bijeenkomsten in conflict zou komen met de democratische vrijheid. Het is evenwel verkeerd uniformen te gebruiken bij het organiseeren en drillen van partij leden voor de massale acties en er zul len dus stappen worden genomen om dat tegen te gaan. Dit is een zeer belangrijke verklaring, omdat deze „stappen" een uni formverbod beteekenen. Opnieuw hebben politieke relletjes plaats gehad. De communistische partij heeft als antwoord op de fascistenbetooging van j.I. Zondag een optocht van eenige duizenden personen door de dichtbevolkte wijken van het Londensche Eastend georganiseerd. De straten, waar de optocht doorheen trok, waren afgezet, terwijl 2.000 politieagenten de betoogers vergezelden. In het Victoria- park, gelegen in het N. O. van Londen, dat het eindpunt van den optocht was. hebben eenige vechtpartijen plaats gehad tusschen de betoogers en een aantal personen van fascistische gezindheid, zoodat de politie tusschenbeide moest komen. Eenige perso nen werden licht gewond. Er hebben 14 ar restaties plaats gehad. Na een fascistische bijeenkomst te Tun- bridge Wells werden de deelnemers opge wacht. door verscheidene duizenden anti fascisten, die hen met tomaten, eiereu en andere projectielen bekogelden. Talrijke betoogers werden gearresteerd, zij zullen zich voor het gerecht te verantwoorder, hebben. Ook te Liverpool heeft een optocht van fascisten plaats gehad, die aanleiding tot ongeregeldheden heeft gegeven. Ofschoon de stoet geheel omgeven was door honder den politieagenten te voet en te paard, wer den talrijke projectielen naar de fascisten geworpen, zoodat de politie met den gum mistok verschillende charges moest uitvoe ren, waarbij verscheidene personen werden gewond. Tal van arrestaties hebben plaats gehad. Uit gemeenlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de commissie, die belast is met een onderzoek naar het probleem der particuliere wapenindustrie, de regeering rapport heeft uitgebracht. De commissie zou zich eenstemmig tegen nationalisatie hebben uitgesproken. Niettemin zou zij van meening zijn, dat de regeering in tijd van oorlog onmiddellijk maatregelen moet nemen tot het uitoefenen van een volko men controle op de wapenfabricage en tot mobiliseering van de daarin belegde kapitalen. Voor vredestijd zou de oemmis- sie een zekere wijziging van het thans gel dende stelsel voorstellen. o OOSTENRIJK. De ontbinding van den Heimatschiitz. Arrestaties van Nazis. Starhemberg heeft een proclamatie tot de burgerwacht uitgevaardigd, waarin hij ver klaart: „De burgerwacht is ontbonden. Ik beveel u, kameraden, en verzoek het dan ook drin gend, blijft onder alle omstandigheden, wat ook geschieden moge, bezonnen en koel bloedig. Laat u onder geen omstandigheden verleiden tot eenig verzet tegen de autori teiten van den staat. Wie in dit noodlottig uur eventueele ontstemming misbruikt om op te hitsen tegen den staat en zijn autori teiten is een verrader en misdadiger jegens het vaderland en jegens de burgerwacht- gedachte". Starhemberg verklaart niet uit angst of zwakheid te handelen en zegt, dat op zijn uitdrukkelijk verlangen kameraad dr. Drax- ler lid der regeering blijft, terwijl ook alle andere kameraden die openbare functies be- kleeden, deze zullen blijven behouden. Starhemberg onderwerpt zich dus! Het verluidt, dat hij naar het buitenland is vertrokken. Ook majoor Fey heeft aan alle onderbe velhebbers, die zich voor hem hebben uitge sproken, opdracht gegeven volledige orde en rust te bewaren. Fey wil zich dezer dagen met bondskan selier Schuschnigg verstaan. Uit Insbrück wordt gemeld, dat ln de laatste dagen 48 nationaal-soclallsten wer den gearresteerd, die geprobeerd zouden hebben de nationaal-soclalistische partij in Tirol te reorganlseeren. Dit zijn de eerste arrestaties van natio naal-soclallsten sedert de totstandkoming van de OostenrijkschDuitsche overeen komst van 11 Juli jX o PALESTINA. Heden einde der staking. Men deelt mede, dat de Arabierensta king. welke 165 dagen heeft geduurd, van daag zal eindigen. Het hooge Arabische comité heeft dit besluit genomen ln zijn Zaterdagavond gehouden zitting. De laatste nacht voor het einde der slaking is ln het geheele land zeer onrustig verloopen. De Irak-petroleumleidlng is opnieuw be schadigd en de olie ln brand gestoken. Bij een nachtelijken aanval op een Joodsche kolonie werd een man gedood, terwijl ver scheidene personen verwondingen opliepen. Op een plantage zijn ettelijke duizenden sinaasappelenboomen vernield. De uitzon deringstoestand zal in vele steden blijven bestaan. Handel en verkeer zijn echter hervat. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2