Speelplaats School Duivenbodestraat 77ste Jaargang MAANDAG 12 OCTOBER 1936 No. 23481 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dlf nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mnd.> ZILVEREN JUBILEUM. Bij A W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. N.V. Heden herdenkt de heer D. Boom den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-Mij. N.V. Ter gelegenheid hiervan werd de jubi laris hedenmorgen ten kantore der directie ontvangen; in een waardeerende toespraak werd Boom, die zich van leerling-zetter tot een bekwaam monotype-gieter heeft opgewerkt, hulde gebracht voor de wijzie, waarop hij steeds zijn werkzaamheden ver richt. De directeur besloot zijn toespraak met het. aanbieden van de gebruikelijke gratificatie benevens een mooie plant. Vervolgens complimenteerde de algemeen procuratiehouder den jubilaris en memo reerde de prettige samenwerking met het administratief personeel. De algemeen bedrijfsleider getuigde eveneens van z'n groote voldoening voo» de prestaties van don jubilaris en bood hem namens procuratiehouders en chefs een practisch souvenir aan. Ook de collega's van den heer Boom bleven niet achter. Hun woordvoerder schetste den jubilaris o.m. als een goed kameraad en verraste hem namens allen met een fraaie haardkachel, terwijl de echtgenoote van den jubilaris, die mede aanwezig was, bloemen werden ge offreerd. Een oorkonde, vermeldende de namen der schenkers, vergezelde dit degelijke cadeau. Hierna bracht de jubilaris den verschil lenden sprekers voor hun gelukwenschen en cadeaux hartelijk dank. HET DEVALUATIE-VRAAGSTUK BESPROKEN. LEGER DES HEILS. Hendcnkingsdienst brigadier Buiterman Gisteravond vond er, zooals reeds was aangekondigd, een herdenkingsdienst- plaats in de legerzaal aan de HoolgTacht. De opkomst voor deze plechtigheid was zoo groot, dat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stellen. Nadat Adjudant Buwalda de samenkomst met gebed ge opend had, werden verschillende liederen gezongen. Mevrouw Adjudant Buwalda sprak daarna een herdenkingswoord en schetste den overledene als een ware christen en stoere werker, die gevallen is op zijn post. Ook de plaatselijke secretaresse mej. van Zanten, die het voorrecht heeft gehad een langen tijd onmiddellijk onder leiding van brigadier Buiterman te hebben gewerkt, sprak woorden van vriendelijke herinneringen. Het zangkoor zong zeer in drukwekkend. waarna het muziekkorps de Doodenmarsch uit het oratorium van „Saul" van Handel speelde. Daarna sprak adjudant Buwalda naar aanleiding van Openbaringen 7 van vers 917. De zaal, welke gedrapeerd was met lakens en lila- strikken en waarin voorts vele palmen waren opgesteld, maakte een stemmigen en wijdingsvollen indruk. De politiebrandweer heeft Zaterdag middag op het Schuttersveld met drie stralen op de motorspuit een brandje ee- bluscht. dat opgeschoten jongens aldaar van achtergebleven stroo hadden gesticht. Een uiteenzetting voor den Studiekring van den L.C.B. Voor den studiekring van den Leidschen Chr. Besturenbond heeft de voorzitter van dezen kring, de heer D. Hendriks, een uit eenzetting gegeven van het devaluatie- vraagstuk. Nadat de vergadering door den secretaris, den heer W. Veerman met schriftlezing en gebed was geopend, was het woord aan den heer Hendriks, die zijn inleiding aanving met er op te wijzen, dat het devaluatie probleem een muntvraagstuk is. Munt, geld. heeft men niet altijd gekend. Er is een tijd geweest, waarin men onder ling ruilde, wat men over had voor hetgeen men gebruiken kon. Daarna kreeg men vaste ruilmiddelen. Later kwam eerst het geld als ruilmiddel. Spr. zette uiteen op welke wijze de waarde van het geld werd of wordt vast gesteld, o.m. door middel van de koppeling aan het goud. De waarde van de munteenheid is bij de Wet, de Muntwet, geregeld. Het goud is daarbij dienstbaar. Een muntstelsel met een dergelijk verband tusschen de munteenheid en een bepaalde hoeveelheid goud, noemt men den gouden standaard. Voor het internationale ruilverkeer is de gouden standaard van groote beteekenis, zooals spr. nader aantoonde. Ten einde de gouden standaard te hand haven tegen invloeden van buiten af, kan de Centrale Bank regelend optreden door in- of uitvoer van goud, in- en verkoop van deviezen en verhooging of verlaging van het disconto. De beteekenis van deze maatregelen ging spr. eveneens na. Waardeverlaging van de munt t. o. v. het goud noemt men devaluatie. Oorzaak en gevolg werden nader bespro ken. Voorstanders van devaluatie beweren o.m. dat door dezen maatregel bereikt wordt: le verhooging van exportmogelijkheid; 2e. schuld verlichting voor de debiteuren; 3e. grootere rentabiliteit voor de onderne mingen. Daartegenover staat de meening van de tegenstanders van devaluatie, die beweren, dat de eerstgenoemde argumenten geen steek houden. De hier genoemde verbeteringen zullen, volgens hen, slechts schijn zijn en/of van tijdelijken aard. Aan de hand van het voorbeeld, hetwelk 't buitenland ons geeft, besprak de heer Hen driks tenslotte de gebeurtenissen, welke on langs in Nederland hebben plaats gevonden. Op deze inleiding volgde een breedvoerige gedachtenwisseling. Tal van gestelde vragen werden door den inleider op afdoende wijze beantwoord, waarna de vergadering met dankzegging werd beëindigd. AANGIFTE VAN DEN DIENSTPLICHT. Ais gevolg van de laatste wijziging van de Dienstplichtwet is de aangifte ter inschrij ving voor den dienstplicht vervroegd en zal, te beginnen met de lichting 1-938, niet meer, zooals tot dusver geschiedde, in de maand Januari maar in de maand October plaats hebben. In verband hiermede worden de manne lijke personen, die in 1918 geboren zijn, herinnerd aan hun wettelijke verplichting om zich in deze maand ter inschrijving voor den dienstplicht aan te geven op de afdeeling Militaire Zaken der Gemeente secretarie, Breestraat 119, hoek Wolsteeg, alhier, alwaar, meer in het bijzonder op een van de werkdagen tusschen 13 en 24 October aanstaande, zitting voor bedoelde inschrij ving zal worden gehouden. RICHTLIJNEN VOOR DE KOMENDE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Besproken door den Kamerkring Leiden der Chr. Hist. Unie. In het Nutsgebouw waren Zaterdagmid dag vele afgevaardigden van kiesvereni gingen in den Kamerkring Leiden der Chr. Hist. Unie bijeengekomen om te spreken over de te volgen gedragslijn bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Na opeing met het zingen van Ps. 118 7, werd Ps. 65 door den voorzitter, den heer Jac. Wilbrink, gelezen, waarna gebed volgde. De secretaris, de heer C. E. Klink, van Voorburg, bracht hierop uitvoerig verslag uit van de voorjaarsvergadering van den Kamerkring. De heer Wilbrink heette hierna allen hartelijk welkom, om dan enkele richtlij nen aan te geven voor de verkiezings actie voor de Tweede Kamerverkiezing. Vóór alles, aldus spr., zal het noodig zijn, dat de Chr. Hist. Unie actief is. Na dan de groote manifestatie van trouw aan het Oranjehuis ter gelegenheid van de Vorstelijke verloving te hebben ge memoreerd, waarbij spr. nog eens nadruk kelijk verklaarde, dat de ware vrijheid al leen gewaarborgd is in 't Huis van Oranje, zette spr. uiteen, dat wij ons o.m. bij de handhaving van het gezag niet zullen ver laten op de volkssouvereiniteit maar op den geopenbaarden wil Gods. Dringen de maatschappelijke vragen in dezen tijd vooral naar voren, als chr. partij zullen wij toch allereerst het beginsel handhaven om daarnaast groote aandacht te besteden aan de maatschappelijke vra gen. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van het doel dezer vergadering, welke bedoelt te zijn een samenkomst om wenschen, die leven in den kring der kiesvereenigingen, middels den Kamerkring aan het H. B. be kend te maken. Het H.B. zal dan. rekening houdende met deze wenschen. zijn richt lijnen bepalen bij de komende Kamerver kiezing. Met een enkel woord stond spr. voorts nog stil bij het werkloosheidsvraagstuk, dat vóór alles de belangstelling zal dienen te hebben. Had spr. waardeering voor de Regeering voor Wat betreft het uitvoeren van groote werken, rrjinder was hij te spre ken over de wijze, waarop dit geschiedt. Maar al te vaak is het gebeurd dat maar 20 a 25"/o van het totaal bedrag voor ar beidsloon werd beschikbaar gesteld, terwijl dit vaak 80»/o kon zijn. Te ver doorgevoerde mechanisatie is hieraan zeker niet vreemd. De heer Wilbrink eindigde zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat de cri- tiek, welke ongetwijfeld zou worden gele verd, een opbouwende mocht zijn. Onze taak en roeping is ook in deze zwaarder dan die der extremistische groepen. Direct hierop werd gelegenheid gegeven om zich uit te spreken over de eventueel te volgen gedragslijn bij de a.s. verkiezin gen. Zeer vele afgevaardigden voerden hierover het woord. Algemeen was men van gevoelen, dat het beginsel dient te worden beleefd. Van verschillende zijden werd er op aangedrongen om ditmaal het meer lastenstelsel toe te passen. Minder dan voorheen zal de verkiezingsstrijd ge richt moeten zijn tegen geestverwanten van andere richting. Duidelijk dient ge waarschuwd te worden tegen communisme en N.S.B. en gewezen op het gevaar, dat in een Rood-Roomsch kabinet ligt opge sloten. Het denkbeeld werd aan de hand gedaan om te komen tot het oplossen van de H.G. S. in de Chr. Hist. Unie, daar dit toch een groep is, die feitelijk bij de Unie behoort. Vele sprekers zagen de te ver doorge voerde mechanisatie als een ernstig gevaar voor toenemende werkloosheid. Weer an deren wenschten beperking van den vrou wen-arbeid in het verkiezingsprogram op genomen te zien. Door verschillende land- bouwafgevaardigden werd gewezen op den noodtoestand op het platteland. Zeker dient de Unie in haar verkiezingsprogram zich uit te spreken om op de bres te staan voor de belangen in den land- en tuinbouw. De heer Wilbrink, die aan het eind der samenkomst het slotwoord uitsprak, kon hierin gewagen van een vruchtdragende bespreking. Te zijner tijd zullen de hier gemaakte opmerkingen en uitgesproken wenschen aan het H.B. worden medege deeld, dat op zijn beurt daarmede onge twijfeld weer rekening zal kunnen houden. Een tusschentijds gehouden verkiezing tot uitbreiding van het Kamerkringbestuur had tot resultaat, dat voor de bollenstreek in het bestuur gekozen werd de heer K. W. van Breda van Sassenheim; voor Hülegers- berg en omstreken de heer M. C. Siesen van Hillegersberg, voor Schoonhoven en omstreken, de heer Hugo Scheer te Schoon hoven en voor de Rijnstreek de heer W. P. Cnossen te Woerden, resp. met 83. 115, 75 en 70 van de 124 uitgebrachte stemmen. De vergadering, welke druk bezocht was, werd gesloten met dankgebed door onzen stadgenoot, prof. dr. J. de Zwaan. BINNENLAND. De K.N.I.L.M. zal een luchtlijn openen op Manilla (Binnenland, 4e Blad). 16.000 balen aardappelmeel naar België verkocht; schade voor de Nederlandsche industrie? (Binnenland, 4e Blad). Auto in het Winschoterdiep gereden; de 4 inzittenden gered; een van hen is later echter overleden (Gemengd, 4e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Twee jongens met een fiets te Geldrop te water gereden; een doode (Laatste Berich ten, le Blad). Foto Van Vliet, Leiden. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUEGEZELSCHAP. Revue „Je moet er om lachen". Bovengenoemd gezelschap heeft Zater dagavond in de zaal van „Zomerlust" voor een talrijk publiek een alleszins geslaagde opvoering gegeven van de revue „Je moet er om lachen", een schepping van het lid. den heer Nic. Rosier, die reeds meermalen op deze wijze van zijn kunnen blijk gaf. De voorzitter, de heer J. G. van Heuzen. sprak een kort inleidend en welkomst woord. inzonderheid tot de besturen der zustervereenigingen en tot Hofenk's Me lody Makers", die zooals steeds aan dezen avond muzikale medewerking zouden ver- leenen. Spr. dankte voorts alle leden, dona teurs en donatrices voor den gegeven, finan- cieelen en moreelen steun en wekte met klem op om loten te koopen voor de tom bola, welke ditmaal voor een goed doel is georganiseerd. De opbrengst komt n.l. ten goede aan een werkloos lid, wiens fiets tijdens een repetitie werd gestolen. Na allen een genoeglijken avond te heb ben toegewenscht, verdween de heer Van Heuzen van het podium om plaats te ma ken voor het zwarte opperhoofd Rimma, dat op het eiland Riarito een huwelijks plechtigheid van twee zijneT onderdanen bijwoont. Zulks gaat vanzelfsprekend ge paard met zang en dans, welke plotseling worden onderbroken door de komst van drie blanken, die, met hun vliegtuig op reis naar Hollywood, in zee zijn gestort en nu al heel blij zijn het veege lijf op het eiland Riarito te hebben kunnen redden. Rimma is met hun lot begaan en helpt hen verder, zoodat het drietal uiteindelijk toch de filmstad bereikt. Maar niet zonder eerst een reeks avonturen te hebben be leefd, die zich beter laten bezichtigen dan beschrijven. Aan zang en dans is in deze revue een ruime plaats toegekend en het hoeft wel niet gezegd, dat zulks best naar den zin van het publiek is. Het applaus na elk tafereel was dan ook even welgemeend als welverdiend en hield hartelijke waardeermg voor spel en spelers in zich besloten. „Hbfenk's Melody Makers" leverden bij deze vlotte revue goede illustratieve muziek en verzorgden ook de dansmuziek tijdens .het bal onder leiding van Ant. de Groot, dat dezen avond besluit. o St. JOSEPH GEZELLEN VEREEN. 49e Stichtingsfecst. De Interpar. St. Joseph Gezellen Ver. al hier hield gisteren haar 49e Stichtirigsfeest met een uitvoering in de groote Stadsge hoorzaal, waar naast het tooneel de Kol- pingsvlag tusschen palmen en groen was opgesteld. De avond werd met een woord van den vice-praeses, kapelaan Schrama, geopend, waarna direct met de afwerking van het programma een aanvang werd ge maakt. Het Leidsche Gezellenlied werd door allen mede gezongen, waarna Fr. Schweit zer zijn entree maakte met enkele keurig gespeelde muzieknummers, welke met een welverdiend applaus werden beloond. De opvoering van het blijspel „De Zelfmoord" heeft de lachspieren danig in beweging ge bracht en was voor de spelers een groot succes. ..Die Miihle in Schwarzwald" door koor „de liedertafel Seb. Schatter" onder leiding van A. Martijn en orkest onder lei ding van A. Brunt, oogstte bijzonderen bij val. Het historisch blijspel „Frederik de Groote" was eveneens een succes en leverde opnieuw het bewijs, dat de tooneelclub Ad. Kolping niet slechts over goede krachten beschikt, doch dat ook de regie in zeer goede handen is. Na een afscheidslied, gin gen allen wel voldaan huiswaarts. BUITENLAND. De zitting van den Volkenbond gesloten (Buitenland, le Blad). Een drukke politieke Zondag in Frankrijk (Buitenland, le Blad). Nieuwe politieke botsingen in Engeland (Buitenland, le Blad). In Hongarije is een kabinet Daranyi ge vormd (Buitenland, le Blad). Heden eindigt de Arabische staking in Palestina (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. SCHOOL DUIVENBODESTRAAT. Zaterdagmiddag vond met eenige plechtigheid de opening plaats van de door een drietal leden der Oudercomnussie aange- speelplaats nabij de school in de Duivenbodestraat. De gem.-inspecteur van het onderwijs, de heer H. A. Vriend (in het midden), zoomede de voorzitter van den Centralen Ouderraad, de heer J, W. Harting, het schoolhoofd, de heer Van Schaik en het onderwijzend personeel, benevens leden der Oudercommissie waren daarbij aanwezig. De dameskrans. die zulks al gedurende 12'/: iaar doet. organiseert morgen- en Woensdagmiddag in de Muziekschool aan den Nieuwe Rijn. wederom theemiddagen met attracties, waarvan de baten in hun geheel ten goede komen aan het Kinderhuis „Voordorp" to Leiderdorp. Opening der speelplaats. Zaterdagmiddag vond aan de school Dui venbodestraat een eenvoudige plechtigheid plaats, n.1. de opening der nieuw-aange- legde speelplaats. Tegen halfvier had een aantal genoodig- den zich in één der lokalen der school ver zameld. We merkten hierbij oa op den gemeentelijken Inspecteur van het onder wijs. den heer H. Vriend, den opzichter van Gemeentewerken, den heer v. d. Plas, den voorzitter van de Centrale Ouderraad, den heer Joh. W. Harting, leden van dezen Raad, Oudercommissie-leden en onderwij zend personeel der school met hun dames. Nadat een kopje thee was gebruikt, opende de voorzitter der Oudercommissie, de heer D. Op den Dreest, de bijeenkomst. Hij bracht een woord van dank aan de aan wezigen voor hun opkomst, in het bijzonder aan de heeren Vriend, v. d. Plas en Har- tmg. Dan herinnerd hij aan het heugelijke feit, dat allen hier te zamen bracht: den aanleg van een speelplaats voor de school door voornamelijk een tweetal oudercom missie-leden, de heeren P. J. Kreuger en A. Wijling. In de laatste 14 dagen had ook de zoon van laatst genoemde zeer verdienste lijk meegewerkt. Het Gemeentebestuur bracht hij hartelijk dank voor de verschaffing van het benoo- digde materiaal. Daarop gaf de voorzitter 't woord aan het hoofd der school, den heer J. C. van Schaik die een overzicht gaf van de totstandko ming van het werk. Hij sprak verder zijn groote verheugenis uit over de sympathieke medewerking der ouders, die zoo'n belang rijke verbetering voor de school hebben tot stand gebracht. Hij roemde de buitenge woon goede verhouding tusschen de Com missie en het onderwijzend personeel en bood namens de onderwijzers der school aan de heeren Kreuger, Wijling en Wijling Jr. sigaren aan, als uiterlijk bewijs van de waardeering voor hun 7 weken belangge- loozen arbeid. De heer Harting sprak namens den Centralen Ouderraad een vriendelijk woordi. Hij prees de activiteit dezer ouders, die zeker zijn weerslag zal vinden in een nog toenemende werkzaamheid van andere Oudercommissies, tot heil van 't zoo schoone Openbare Onderwijs. De heer Vriend bracht namens het Ge meentebestuur hartelijk dank voor het ge presteerde werk. Hij prees deze buitenge wone liefde voor de school, in 't bijzonder aan voor de school Duivenbodestraat. Zoo iets móet ten goede komen aan het onderwijs en aan de kinderen. Ook het hoofd der school, dat deze sympathie had weten te deen groeien. bracht hij een woord van lof Hij hoopt, dat deze speel plaats de school Duivenbodenstraat tot zegen moge strekken. Daarna verzocht hij de aanwezigen hem te willen volgen, om de symbolische handeling der opening te doen plaats hebben. Nadat deze was verricht, bewonderden allen het verrichte werk, dat tegelijk een verbetering aan het einde der doodloopende straat beteekent. Tenslotte werd in de school nog een enkel oogenblik te zamen doorgebracht, waarin de heer Kreuger nog gelegenheid kreeg om ook namens den heer Wijling zijn dank voor de medewerking en de betoonde belangstelling te betuigen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1