NATIONALE f LEIDSCH DAttliD - Eerste Blad Woensdag 7 October 1936 IDEAAL-TARIEF/^ SCHEEPSVERBINDINGEN LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Bericht TELEGRAMMEN LUCHTVAART SPORT der werelc^TPTvr.ari en de verbetering van het levenspeil der volken: bevestigt den algemeenen wensch van andere leden van den Volkenbond voort te gaan met de verwezenlijking dezer doel stellingen en noodigt alle staten, leden of niet-leden van den Volkenbond uit, te dien einde hun volledige samenwerking te ver- leenen en beveelt direct aan de belang hebbende landen als essentieele voorwaarde voor een uiteindelijk succes aan een vast omlijnde actie te organiseeren om de toe passing te verzekeren van bovengenoemde politiek ter vermindering der buitensporige hinderpalen, welke den internationalen handel en het verkeer in den weg zijn ge legd en met name ter opheffing van tegen een zoo vroeg mogelijk tijdstip het tegen woordig regiem van contingenteering en controle op het ruilverkeer te verzachten". In de zesde Volkenbondscommissie, die voor de politieke vraagstukken, is een be langwekkend debat over de mandaten ge houden. De Noorsche gedelegeerde Lange toonde zich voldaan over het tot stand- komen van het Fransch-Syrische verdrag en gaf uiting aan een zekere ongerustheid ten aanzien van de gebeurtenissen in Pa lestina: hij stelde voor, dat de mandaat commissie aan deze kwestie een speciale zitting zou wijden. De Pool Komarnicki verklaarde, dat zijn land er prijs op stelt, dat de nationale haardstede der Joden in Palestina behou den blijft. Hij sprak de hoop uit, dat de Britsche regeering niet zal overgaan tot stopzetting "der immigratie en noemde het noodzakelijk, dat andere uitwegen worden gevonden voor de enorme Joodsche bevol king in Midden- en Oost-Europa. Polen behoudt zich voor, te dezen aanzien voor stellen te doen. De Fransche gedelegeerde. Vienot. ver klaarde de Engelsche moeilijkheden in Pa lestina ten volle te begrijpen. Frankrijk meent door het sluiten van het verdrag, met Syrië een compromis te hebben tot stand gebracht tusschen het verlangen naar onafhankelijkheid der Arabische bevolking en de traditioneele bescherming door Frankrijk der Christelijke minderheden. Naar aanleiding van een zekere Turksche bezorgdheid ten aanzien der minderheden in de streek van Alexandrette verzekerde Vienot. dat Frankrijk de verplichtingen, die het jegens Turkije op zich heeft ge nomen, zal respecteeren. Indien Turkije 'n nieuwe regeling wenscht. is Frankrijk tot en der handeling en bereid. De president van den Dantzigschen Se naat, Greiser, heeft gisteren wederom een brief aan den secretarj6-generaal van den Volkenbond. Avenol, gezonden, waarin hij den laatste er op attent maakt, gisteroch tend in de bladen te hebben gelezen wat in den Volkenbondsraad met betrekking tot Dantzig is besloten. Greiser protesteert er tegen, dat men de Dantzigsche kwestie plotseling op den 5den October in behan deling heeft genomen, en daarmede de Darttzigsche regeering alle gelegenheid heeft ontnomen om een vertegenwoordiger te sturen, die bij de besprekingen over Dantzig aanwezig kon zijn en eventueel het standpunt van Dantzig uiteen kon zet ten. Deze overhaaste wijze van doen komt weinig overeen met de gebruikelijke, zoo- mm als het rapport over Dantzig en het besluit, dat met betrekking tot de regee ring van de Vrije stad is genomen, in over eenstemming is met de gebruikelijke tegen over een staat ingenomen houding. Te Warschau gaat het gerucht, dat Pa- pee. de Poolsche commissaris-generaal te Warschau, zal aftreden. Dit gerucht wordt in veTband gebracht met een ander ge rucht, nl. dat de twee functies van hoogen commissaris van den Volkenbond en van commissaris-generaal van Polen zouden worden vereenigd en een Pool in deze functie zou worden benoemd. Nader wordt gemeld, dat de ministerraad van Tsjecho-Slowakije de devaluatie heeft bepaald op 1016 pCt. Zuid-Slavië handhaaft zijn valuta, even als Albanië. Te Rome gaan geruchten, volgens welke Ciano, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, binnenkort naar Ber lijn zou gaan om daar met de Duitsche mi nisters den nieuwen economischen en fi- nancieelen toestand, zooals die tusschen beide landen is ontstaan tegevolge van de devaluatie van de lire, te bestudeeren. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft omichtbaar weg en daarom, is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten 162 (Ingez. Med.) BELGIË. Van Zeeland moet het bed houden. De bladen melden, dat van Zeeland, die zou sukkelen met zijn spijsverteering, het bed moet houden. De geneesheeren zijn van meening, dat de premier eenige dagen rust zou moeten gaan nemen, ver van Brussel. ITALIË Tegen prijsopdrijving. De regeering heeft maatregelen getrof fen tot een strenge controle van de prij zen, teneinde een ongerechtvaardigde stijging van de kosten van levensonder houd te voorkomen. De verkoop van goede- ïen van elke soort tegen kleinhandels prijzen, welke hooger zijn dan die door het centrale comité voor prijscontrole en de comités van de economische corporaties vastgesteld of geldende in September j.l., is verboden. Voor den duur van twee jaar, te rekenen van de dateering van het wetsbesluit af, mogen de huren van woningen en de ta rieven voor gas, electrlciteit en alle vervoer niet verhoogd worden. Tot 31 December 1936 mag geen verhoo ging plaats vinden van de prijzen der hotels, pensions en kleine logementen; voor 1931 en 1938 zal het ministerie van pers en propaganda minimum- en maxi mumprijzen vaststellen. Zij, die bovenstaande bepalingen over treden, zullen gestraft worden met een boete van maximum 10.000 lire en in ern stige gevallen met gevangenisstraf van maximum een jaar. De vonnissen zullen binnen vijf dagen na ontvangst van het proces-verbaal geveld worden. Nog zwaar dere straffen zijn gesteld op het hamsteren van goederen. De beurzen worden heden heropend. DUITSCHLAND. De Winterhulp ingezet - Staatsmonopolie voor buitenlandschen handel. Bij de opening van het Winterhilfwerk in de Deutschlandhalle te Berlijn, sprak als eerste dr. Goebbels, die verklaarde dat het werk in 't jaar 1935 1936 371.943.908.28 mark heeft opgebracht, hetgeen meer was dan het jaar daarvoor. Dit is een bewijs voor de offervaardigheid van het Duitsche volk. Na dr. Goebbels sprak de Fuehrer. Deze begon met een terugblik naar het einde van den wereldoorlog, Versailles, waarmede een onzinnige oorlog een onverstandig einde vond. Vervolgens sprak Hitler over het bols jewistische gevaar, dat de democratische landen bedreigt. De democratie is een leu gen. doch het is geen leugen, dat men 22 jaar een afwijzende houding aanneemt te genover het Duitsche volk en alles van dit volk denkt te kunnen becritiseeren, terwijl men de oogen sluit voor hetgeen aan de andere zijde geschiedt, voor hetgeen zich op het oogenblik in Spanje afspeelt. De leugen van de democratie kan slechts voe ren tot het bolsjewisme en hiervan in Duitschland het eerste slachtoffer gewor den. De Fuehrer behandelde de raden republiek van Muenchen en de verdere ge schiedenis van Duitschland tot 1932, toen het bolsjewistische gevaar werd verslagen. Indien het nationaal-socialisme niet het bolsjewisme had vernietigd, dan zou Duitschland thans het lot van Spanje deelen. Moskou kan thans zijn belachelijke phrasen naar Duitschland slingeren, het zal het volk niet meer betooveren. Tenslotte deed de Fuehrer een beroep op de offervaardigheid van het Duitsche volk voor de nieuwe periode van het werk der winterhulp. Er is een staatsmonopolie gesticht voor den buitenlandschen handel in zekere le vensmiddelen. Een door de rijksregeering uitgevaardigde noodverordening stelt een staatsbureau in. at groenten, planten, za den, fruit en wijn voor invoer zal aankoo- pen en deze volgens de behoeften zal ver- deelen. De maatregel heeft ten doel te ver hinderen. dat de invoer dezer artikelen een nadeeligen invloed zal uitoefenen op de prijzen van dergelijke Duitsche producten. Volgens deze wet zal iemand, die in Duitschland deze producten zou willen in voeren. ze moeten aanbieden aan het bu reau in kwestie. In geval van goedkeuring zal het bureau het artikel koopen van den importeur en het hem onder zekere voor waarden terugverkoopen. Indien het bureau zulks weigert zal het betreffende artikel niet kunnen worden ingeklaard. Voor het oogenblik zijn slechts eenige soorten groenten' en fruit aan deze bepa lingen onderworpen, doch zij zullen gelei delijk aan op andere soorten groenten, fruit en wijn worden toegepast. De nieuwe wet doet de bezorgdheid blijken der re geering de controle te behouden op alle factoren, welke van invloed op de priizen kunnen zijn, om wat ook gebeure het even wicht tusschen de prijzen en de loonen te handhaven. FRANKRIJK. De Zondag gearresteerde brtoogers veroordeeld. De strafkamer heeft zeven van de tien Zondag gearresteerde betoogers veroor deeld, drie tot drie maanden gevangenis straf, twee tot veertien dagen gevangenis straf en twee tot zes dagen gevangenis straf, allen onvoorwaardelijk. ENGELAND. Het Rede van Neville Chamberlain Labour-congres. In een op het jaarlijksch banket van bankiers en kooplieden gehouden rede, heeft de minister van Financiën, Neville Chamberlain, on. verklaard, dat de afge- loopen 12 maanden een vitzesp-cken voor uitgang hadden gebracht in den Engel- schen uitvoerhandel, als gsvolg van den grooteren voorspoed in een aantal landen, die tot de goede klanten van Engeland be- hooren. Ofschoon, zoo vervolgde spr. onze uitgaven voor ons bewapeningsprogram tot dusver groot genoeg zijn geweest om het evenwicht in mijn begrootingsramingen te verstoren, hebben zij niet een zoodanigen omvang aangenomen, dat onze opbloei er ernstig door is aangetast. Ten aanzien van de aanpassing van den koers van den Franschen franc, zeide de minister, dat men deze kan vergelijken met het breken van een ijsveld bij de nade ring van het warmere seizc-sn voor den poolonderzoeker, wiens schip gedurende vele maanden door het ijs tot stilliggen ge doemd is geweest. Neville Chamberlain voegde hiea* nog aan toe, dat zich wel nog verschijnselen in den toestand voordoen, die ongerustheid bij ons wekken, doch of schoon niemand met overtuiging kan zeg gen, dat de vooruitzichten een tijdperk van duurzamen vrede doen verwachten, wil daarentegen ook geen enkel land den vrede verstoren, want niemand kan in vertrou wen gelooven dat zelfs de overwinning iets meer zou opleveren dan een ruïne en lijden. Wij gelooven, dat de krachtigste bijdrage die wij tot de zaak van den vrede kunnen leveren, is de vorming van een sterk Groot-Brittannië. De minister sprak vervolgens zijn vol doening uit over de afschaffing van be paalde contingenten en de verlaging van de invoerrechten door Frankrijk en ver klaarde met genoegen te hebben geconsta teerd dat de regeeringen van Italië, Zwit serland en Nederland in dezelfde richting werkzaam zijn. Het uiteindelijk doel, ook van Engeland, is nadat aan alle voorwaarden daartoe is voldaan, weer tot een systeem van vrijen goudruil, dus tot den gouden standaard terug te keeren. Het congres der Labour-partij, heeft met 1,738.000 tegen 657.000 stemmen, nadat ver scheiden amendementen verworpen waren, een resolutie aangenomen, waarbij de op vatting der partij wordt bevestigd de ver- dedigingsstrijdkrachten welke vereenigbaar zijn met de verantwoordelijkheid van Groot Brittannië als staat-lid van den Volkenbond, te handhaven, maar geweigerd wordt de politieke verantwoordelijkheid te aanvaarden voor een bewapeningswedloop. De partij, aldus de resolutie, behoudt zich volledige vrijheid voor het herbewapenings- program der regeering te critiseeren en verklaart dat de particuliere wapenfabri- cage een ernstig gevaar voor den wereld vrede vormt. ZWITSERLAND. De leger-reorganisatie. De Nationale Raad heeft de nieuwe leger- reorganisatie goedgekeurd. De paraatheid van de sterk bewapende grenswacht zal tot het hoogste peil worden opgevoerd. Zoolang dit niet is bereikt, zullen per manente compagniën grenswachten worden opgericht. Een van deze compagniën wordt nog dit jaar in dienst gesteld, de anderen, volgen in het komende jaar. De grens wordt ingedepld in divisies. De grensbewaking komt los van het ove rige deel van het leger te staan en kan afzonderlijk gemobiliseerd worden. Het snelst kunnen de z.g. lichte briga den worden gemobiliseerd, waarbij ook ca valerie is ingedeeld. Het aantal van deze brigaden wordt verhoogd van 6 tot 9. waar bij drie berg-brigaden als zelfstandige een heden. Nieuw is verder de verdeeling van de landstorm in eerste en tweede ban. Het leger wordt voorloopig verdeeld in drie le gercorpsen (een legercorps is een zelfstan dig optredende legereenheid!De lucht macht komt onder een verantwoordelijk leider, die zelfstandig kan optreden. Door de devaluatie is de aanschaffing van oorlogsmateriaal uit het buitenland duurder en daarom zal een verhooging van de credieten hiervoor noodig zijn. Voor ƒ215,40 's-jaar* Verzekert 30-jarige ƒ6000,-» kapitaal na 35 jaar plus 1200,— rente bij overlijden 160 •(Ingez. Med.) HONGARIJE. Na Goemboes' dood. De begrafenis van wijlen den premier Goemboes is op Zaterdag bepaald. Hem zal een plechtige staatsbegrafenis ten deel vallen. Hedenavond wordt het stoffelijk overschot uit München naar Boedapest ver voerd. Hoewel over de opheffing van den re- geeringscrisis nog niet is beslist, verwacht men toch, dat Daranyi ais kabinetsforma teur zal worden aangewezen. Rijksregent Horthy heeft verschillende condoleantie-telegrammen ontvangen, o.a. een bijzonder hartelijk telegram van rijks kanselier Hitier. Ook aartshertog Joseph van Habsburg heeft aan de Hongaarsche regeering zijn deelneming betuigd met het overlijden van Goemboes, dien hij noemt „een groot va derlander, die geen compromis duldde". Een Italiaansche militaire missie, be staande uit officieren van alle wapenen, zal aanwezig zijn bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van dén minister-pre sident. o RUSLAND. Kaminski ter dood veroordeeld? In sociaal-democratische kringen te Warschau wordt het bericht bevestigd, vol gens hetwelk de Russische regeering een zekeren Domski ter dood zou hebben ver oordeeld, op beschuldiging van heulen met Trotzky. Domski is een Poolsch socialist, die meestreed in de communistische gele deren onder den naam Kaminski en die tal van propagandageschriften heeft ge publiceerd, terwijl hij tevens aan de ency clopedie met Stalin medewerkte. FINLAND. Een kabinet Kallio gevormd. Kallio heeft thans een kabinet gevormd, bestaande uit agrariërs en leden der voor uitstrevende partij. De Eenheidspartij le verde twee „deskundigen". De door den staatspresident gewenschte burgerlijke coalitieregeering is derhalve niet tot stand gekomen. De regeering-Kallio zal van de tweehonderd stemmen van den rijksdag slechts over de stemmen van 53 agrariërs en van zeven leden der vooruitstrevende partij kunnen beschikken. UIT HET VERRE OOSTEN. De Japansch-Chineesche wrijving. De woordvoerder van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat de incidenten van Hankau en Sjanghai niets te maken hadden met de bescherming van leven en bezittingen van buitenlanders. De elschen, welke Japan heeft gesteld, hebben niets te maken met de incidenten. Toch is de Chineesche re geering bereid met Japan open en eerlijk te onderhandelen, doch onder voorwaarde, dat de souvereinitelt van China onaange tast blijft. Indien Japan met militairen druk ongerechtvaardigde elschen aan China stelt, dan zal de Chineesche regee ring, koste wat het kost, niet toegeven. Overmorgen zal Tsjang Kai SJek den Japanschen onderhandelaar Kawagoe ont vangen, wlen nieuwe Instructies uit Tokio zijn overhandigd. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt wil bevoegdheid den dollar verder te devalueeren, nog niet prijsgeven. Roosevelt heeft te kennen gegeven, dat hij wil trachten, de bevoegdheid om den dollar nog verder te devalueeren, welke 31 Januari afloopt, nog langer te behouden. Hij vestigde er echter den nadruk op, dat hij hiervan echter slechts gebruik zal maken, indien hij er van buitenlandsche zijde toe gedwongen wordt. DE STRIJD IN SPANJE. Bombardement van Madrid. De zenders van Teneriffe en Valiadolid aeelen mede. dat de vliegtuigen der natio nalisten wederom vluchten boven Madrid hebben uitgevoerd en de stations, kazernes etc. met bommen hebben bestookt. Tege lijkertijd zijn weer duizenden tot de be volking gerichte vlugschriften naar bene den geworpen, waarin zij wordt opgeroepen de hoofdstad te ontruimen. In de hoofdstad zou een paniek heerschen HET LABOUR-CONGRES TEGEN AANSLUITING DER COMMUNISTEN. EDINBURG, 7 Oct. (Reuter). De voor naamste onderwerpen, die thans ter Labour-conferentie behandeld worden zijn het verzoek tot aansluiting van de com munistische partij en een resolutie, waarin aangedrongen wordt op de vorming van een eenheidsfront tegen het fascisme. De besprekingen werden geopend met de be handeling van de volgende resolutie: de conferentie, de noodzakelijkheid erken nende van eenheid in de beweging van de arbeidersklasse, geeft het bestuur opdracht de aansluiting van de communistische partij te aanvaarden volgens de voorwaar den van de partijstatuten. Teneinde de conferentie gelegenheid te geven de Spaansche afgezanten te hooren, stelde de voorzitter onder tumult voor de debatten over de vorming van een een heidsfront te sluiten. Luidruchtig werd ge protesteerd tegen een bekorting van deze debatten, maar bij handopsteken bleek toch een meerderheid voor het voorstel van den voorzitter te zijn. Toen overgegaan werd tot de stemming over de aansluiting der communistische partij bleek, dat er een groote meerderheid van de afgevaar digden had tegengestemd. Het voorstel ls dus verworpen. Vervolgens kwamen de Spaansche afge zanten, die hartelijk begroet werden, aan het woord. De vlce-voorzitter van de Cortes, Deasua, heeft een toespraak gehouden, waarin hij het noninterventleaccoord een juridisch monstrum noemde. Wij zijn bezig gewurgd te worden, zoo zeide hij, omdat Duitsch land en Italië voortgaan wapenen te leve ren aan de nationalisten, terwijl Frankrijk en Engeland ze ons niet willen verschaf fen. De overwinning zal ons zijn, wat er ook met tanks en kanonnen gebeure, wij zullen in twee maanden winnen, maar zon der hulp zal de strijd langduriger zijn. Wij verzoeken u ons te helpen de hinderpalen, die ons beletten wagens te krijgen, uit den weg te ruimen. -o JAPAN EN HET VLOOTVERDRAG VAN WASHINGTON. TOKIO, 7 Oct. (Reuter). Het agentschap Domei meent te weten, dat de Japansche regeering nog geen verzoek heeft ontvan gen van de regeering te Londen aangaan de hervatting der onderhandelingen ten aanzien van de handhaving van artikel 19 van het vlootverdrag van Washington, dat betrekking heeft op de niet-versterking van de zone in den Stillen Oceaan. Reeds thans echter verwacht men in Japansche vlootkringen, dat de Japansche admirali teit bereid is alle Britsche of Amerikaan- sche voorsteilen te aanvaarden, welke ten doel hebben de vernieuwing van het ac- coord, mits de voorstellen billijk zijn. Men doet echter opmerken, dat artikel 19 betrekking heeft op Formosa, de Bonin- en Koerillen-groepen. welke op geringen af stand van Japan zijn gelegen, terwijl Engeland en de Ver. Staten in den Stillen Oceaan slechts ver van de hoofdsteden ge legen bezittingen hebben. Japansche vlootkringen veronderstellen dus, dat de Japansche admiraliteit zich zal verzetten tegen iedere verlenging zonder wijziging van artikel 19. o WEER RELLETJES IN ENGELAND TENGEVOLGE VAN FASCISTISCHE BETOOGING. LONDEN, 7 Oct, (Reuter). Tengevolge van de wanordelijkheden, die haar ontstaan vonden in een gisteravond gehouden fas cistenvergadering, is een agent van politie gewontd. Zeven personen werden gear resteerd. Voorts werden nog zeven anderen, fas cisten, leden van de „British Union of Fascists", die „leve Mosley" schreeuwende trachtten een bijeenkomst van commu nisten in Easteruó te verstoren waar een spreker van een bevriende Joodsche orga nisatie het woord voerde, in arrest gesteld. AUTOBUSSTAKING IN LONDEN. LONDEN, 7 Oct. (Reuter/A.N.P.). Van morgen is te Londen een autobusstaking afgekondigd. 1400 man hebben zich bij de beweging aangesloten, 548 autobussen zijn in de verschillende remises blijven staan. De stalkers protesteeren tegen de invoering van nieuwe reglementen, die vandaag ten uitvoer zouden moeten zijn gelegd. Men vreest, dat de stakingsbeweging nog verder om zich hieen zal grijpen. o BLIKSEM TREFT VOETBALLERS. NEW-YORK, 7 Oct. (Stefanl). In Canton Ohio) heeft de bliksem een aantal voet ballers getroffen, terwijl zij op het terrein van een school aan het spelen waren. Een leeraar werd gedood, 11 scholieren werden gewond. EEN REIS AUSTRALIË—ENGELAND. Sinds zijn vertrek, gisteravond 7 uur, heeft men niets meer gehoord van den vlieger Wood, die met lord Sempill aan boord van Darwin (Australië) gestart was naar Koepang op Timor, Hij had een xleine hoeveelheid benzine aan boord, waarmede hij zeven uur kon vliegen. Gis termorgen was Wood uit Melbourne naar Darwin gevlogen. Hij Is op weg naar En geland DE TOCHT VAN JEAN BATTEN. Jean Batten is vanmorgen om 3 uur 50 te Basrah aangekomen. Om 4 uur 45 ls zij weer vertrokken met bestemming naar Karats.ii. DE TOCHT VAN BJOERKVALL. Bjoerkvall. die een Oceaanvlucht heeft ondernomen, is voornemen de volgende route te nemen naar Stockholm: Ierland, Engeland, Nederland, Duitschland. Wan neer men berekent, dat lui een gemiddelde snelheid zal maken van 110 mijl per uur. zou hij vanmorgen moeten ziin aangekomen op omstreeks 500 mijl buiten Ierland. Bjoerkvall hoopt den totalen afstand van 4300 mijl te kunnen afleggen in 34 uur en vandaag omstreeks 21 uur in Stockholm te landen. DAMMEN. DE MATCH SPRINGER—VAESSEN. De vierde partij te Alphen eveneens remise Gisteravond werd te Alphen de vierde partij gespeeld tusschen den oud-wereld kampioen Springer en den Belgischen kam pioen Vaessen. Te ongeveer kwart over 7 opende de burgemeester van Alphen aan den Rijn, de heer P. A. Colijn met een kort welkomstwoord en prees de Alphensche Damclub voor de actieve propaganda wel ke zij voert. Vervolgens deed hij op aan- wijziging van onzen landgenoot Springer (die wit had) den openingszet 3430. Na een schijnbaar beteren stand van Vaessen haalde Springer er met den 19en zet een mooien damzet uit, welke Vaessen echter terstond weer kon veroveren door dat hij zijn stelling mee had. Hierna ont stond een leerzaam maar moeilijk eind spel van ieder 9 stukken op het bord. Sprin- per had in dezen stand een open spel. Beide spelers gebruikten voor de eerste 25 zet ten een half uur tijd. Springer speelde en stond sterk op den rechtervleugel. Vaes sen deed echter bij den 32en zet een af ruil van 2 om 2 en verbeterde daardoor zijn positie. Hierna ontstond een eindspel met veel tempo-zetten, welke veel geduld voor de toeschouwers vergde. Vaessen kwam tenslotte in tijdnood, daar hij toen nog 6 zetten moest doen in 8 minuten. Bij den 49en zet bood Springer (in een stand van Vaessen 6 stukken en Springer 5 stuk ken) remise aan, hetwelk Vaessen accep teerde. Springer toonde na afloop alle mo gelijkheden aan voor de toeschouwers en bewees hiermede dat de stand altijd re mise was. Te 11 uur was de partij afge- '.oopen. Bedenktijd van Vaessen 1 uur en 59 minuten en van Springer 1 uur en 34 minuten. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kust- statlon Scheveningen Radio: Aagtekerk, Alchlba, Alcyone, Almkerk, Al- phacca, Alpherat, Baloeran,, Bloemfontein, Colombia, Costa Riea, Crijnssen, Dempo, Grootekerk, Hoogkerk, Indrapoera, Jagers, fontein, Johan de Witt, Johan van Olden- barnevelt, Kota Gede, Maasdam, Marnix van St. Aldegonde, Poelau Bras, Randfon- tein, Serooskerk, Sibajak, Springfontein, Streefkerk, Stuyvesant en Venezuela. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederiandsche vracht schepen eveneens vla Scheveningen Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door „Radio- Holland". BROWDER GEEFT HET NIET OP. HARTFORD, (Connecticut) 7 Oct. (A.N.P.i De communistische candldaat voor het pre sidentschap Browder, die kort geleden wegens land'looperij gearresteerd werd en later werd vrijgelaten, heeft verklaard dat hij naar Terre Haute zal terugkeeren om daar een redevoering uit te spreken. Hij wilde de politie daardoor tarten hem op nieuw in hechtenis te nemen. DRIE ZEILERS VERDRONKEN. STOCKHOLM, 7 Oct. (Stefani). Voor de kust van Stockholm is een zeilboot door een onverwachte windvlaag omgeslagen en gezonken. De drie inzittenden kwamen om het leven. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2