WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 No. 23477 Burgerlijke Stand van Leiden VISSCHERIJ-BERKHTEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 77ste Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week .7f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) UITVAART VAN WIJLEN DEN HEER JAC. CREYGHTON. Hedenmorgen om 9.30 uur vond in de Jcanel van het St. Elisabeth-Ziekenhuis de uitvaartdienst plaats voor willen den heer Jac. Creyghton. die 1.1. Zaterdag op 69- iarige leeftiid in dit Ziekenhuis overleed. De H. Mis van Requiem werd ODgedragen door Rector R. J. Reiinen. Om 11 uur vond onder groote belang stelling od de R.K. begraafolaats aan de Zijlpoort de teraardebestelling plaats. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. on mr. E. Bolsius en mr. P. E Briët. voorzitter en secretaris van den Voogdijraad, de heer de Charro van Kempen namens den Hoofd- raad der Vincentiusvereeniging uit Den Haag het bestuur en leden der Vincentius- Ver. alhier afgevaardigden der Vincentius- Ver. Alphen a. d. Rlin en commissarissen, directeur en hoofdredacteur der ..L. Crt". Voor den stoet ging het omfloerste vaandel van de Vincentius-Ver. O.P.N. alhier. De beaarding werd verricht door kapelaan Hes- sing. De heer F. Boom uit Rotterdam, klein zoon van den overledene dankte voor de •betoonde belangstelling. Een oalmtak met rozen dekte de kist. HULDE AAN DE SLEUTELSTAD. Onze oud-stadgenoote, de dichteres Selma de Jong. doctoranda in de letter kunde. wonende te Hilversum, doch Leid- sche van geboorte is door het 3-October- feest geïnspireerd tot het onderstaande gedicht, hetwelk zij gewijd en toegezomjen heeft aan den burgemeester, mr. van "de Sande Bakhuyzen: O, Leiden, gij oude. mooie stad, Die ééns een Prince Willem, Op zijne wallen had Uw roemrijk, groot verleden, Straalt nog in dezen tijd; U schonk een Prince Willem, De éérste Universiteit. Zoovele Nederlanders. Vol geest en rijk verstand. Zond Uwe Alma Mater, Door héél ons Nederland! Musea, huizen, grachten, Staan nog in ouden trant! Ik heb U lief, mijn Leiden Gij, trots van Nederland! LEIDSCHE AQUARIUM- EN TERRARIUM- VEREENIGING „DE NATUURVRIEND". Gisteravond hield de heer L. W. van Dalen, chef van de Diergaarde van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap in Den Haag, een lezing voor leden en introducé's van bovengenoemde vereeniging. Spreker begon met er op te wijzen, dat wil men een tropisch aquarium houden, men toch zeker ook grondig het inlandsch aquarium moet kennen. Het inlandsch aquarium is aldus spr., niet moeilijk te houden en geeft niet alleen een groot genot, doch verschaft ook een'bron van studie. Na de inrichting besproken te hebben, behandelde spr. de bewoners, prachtige soorten zijn bijv. jonge rietvoorn en blanke voorn, blei, grondels enz. Plaatst nooit, zooals bij een tropisch aquarium veelal het geval is. te veel visch in een aquarium. Ook de bittervoorn ver dient wat kleur en kweekwijze betreft, de volle aandacht voor het inlandsch aqua rium. Hierna behandelde spr. het water-in- sectarlum, de zoetwaterspons bijv. is als kolonie iets bijzonders en vraagt zeker Ieders belangstelling. Ook de waterspin met een web en zijn nestje van binnen geheel gevuld met lucht en kurkdroog (en dit alles onder water! i is zeer interessant om waar te nemen in een insectarium. Vervolgens behandelde spr. diverse larven van kevers, die voor den vischstand nadeelig zijn. Verschillende bewoners van het terrarium werden hierna besproken, waarbij spr. vele nuttige wen ken gaf. Ten slotte stond spr. geruimen tijd stil bij het zeewater-aquarium. Zee water kan, aldus spr., jarenlang ook zon der doorluchting. goed blijven, mits een goede methode gevolgd wordt. Het zee paardje, waarvan velen beweren, dat dit niet lang ln het leven is te houden, kan jaren in het aquarium gehouden worden en is ook zelfs tot voortplanting te bren gen. Spr. was dit meerdere malen gelukt. Na nog over de voedering der dieren in het algemeen gesproken te hebben, ein digde spr. zijn zeer leerzame lezing, welke met een luid applaus werd beloond. Nadat de voorzitter, de heer W. Zwart, den spreker namens de vergadering dank had gehracht, werd overgegaan tot een huishoudelijke vergadering. Op Woensdag 14 October e.k.. des na middags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid gege ven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. NEDERLANDSCHE REIS VEREENIGING. Dc algemecnc ledenvergadering. In een der bovenzalen van café „In den Vergulden Turk" hield de afdeeling Leiden van de NIt.V. gisteravond haar algemeene vergadering onder leiding van den heer Hardeweg die er in z'n welkomstwoord op wees dat zoowel hiizelf als de secretaris de heer Mooi, bedankt heeft voor de bestuurs functie zonder dat er eenige samenhang tusschen beider bedanken is geweest. De heer Mooi heeft te drukke bezigheden om zijn werk voor de N.R.V. langer te kunnen vervullen terwiil spreker zelf zich niet langer met het ontreden van het hoofd bestuur vereenigen kan. Hii heeft daarom in z'n voorzittersfunctie geen lust meer en wenschte z'n olaats in te ruimen voor Iemand, die beter met het hoofdbestuur kan samenwerken. Voortgaande deelde spr. mede dat het bestuurslid de heer Geytenbeek. ernstig ziek is geweest doch thans weldra weer in den kring der afdeeling terug hoopt te ziin. terwijl hij verder in enkele gevoel volle woorden het overlijden herdacht van het oud-bestuurslid, den heer Hemerik. De secretaris, de heer Mooi. las hierna de notulen, die werden goedgekeurd en ver volgens een staat van het ledental waaruit bleek dat dit tusschen 1 Januari en 1 Sep tember 1.1 van 1103 tot 1181 (dus met 78) gestegen Is. Na een kort rapport namens de afgevaar digden naar de in Apeldoorn gehouden al- gemeene vergadering, volgden mededeelin- gen omtrent het winterprogramma. Ook dit jaar zal weer een winterspoTtavond gegeven worden en wel od 27 October ln Den Burcht waar ski-gymnastiek zal worden gedemon streerd ter afwisseling van de lezing met lichtbeelden door Hermann Steuri Op 19 November houdt de heer Voetelink een lezing over Denemarken, terwiil Lode van Gent op 15 December een Congoleeschen avond verzorgt. De verdere lezingen moeten nog nader worden vastgesteld. Aan de orde was nu de verkiezing van een voorzitter. Candidaat gesteld waren de heeren van der Horst. Mennes en Ponsen Gekozen werd met 18 van de 24 uitgebrachte stemmen de vice-voorzitter. de heer J. A. van der Horst, terwiil op den heer Mennes 4 en op den heer Ponsen 2 stemmen waren uitgebracht. De nieuwe functionaris nam z'n benoeming aan waarna de heer Hardeweg de afdeeling gelukwenschte met deze verk'ezing. Vervolgens moesten twee bestuursleden gekozen worden: één in de Dlaats van den heer Mooi en één ln de Dlaats van den heer van der Horst, die nu president ge worden is. Gekozen werden de heeren M. Blitz (met 17 stemmenen L. A Mennes (met 23 stemmen). Er waren verder uitge bracht 7 stemmen op den heer van Baten burg en één op den heer Dommerholt. Uitgezonderd dan het voorzitterschap zullen de functies nader onderling in het bestuur worden verdeeld. De heer Hardeweg sprak de hoop uit dat de saamhoorigheid in het bestuur even groot zal blijven als zii tot dusverre ls ge weest in 't belang van de Leidsche afdee ling en droeg hierna den voorzittershamer over aan den heer van der Horst, die een woord van bijzondere hulde bracht aan de afgetreden bestuursleden voor het vele en nuttige werk dat zii voor de afdeeling heb ben gedaan De heer Hardeweg deed nog mededeeling van een anoniem schriiven uit Leiden, dat via het hoofdbestuur ontvangen was en waarin het bestuur een tekort aan activi teit werd verweten Nadat spreker hierover z'n verontwaardiging geuit had (wie aan merkingen heeft dient zich met het bestuur te verstaan) werd op voorstel van den heer van Heusden met algemeene stemmen een motie aangenomen waain zoowel over het doorzenden van een anoniem schrijven door het hoofdbestuur als over de daarin geuite critiek afkeuring werd uitgesDroken en ge constateerd werd dat het bestuur steeds tot volle tevredenheid der leden gehandeld heeft. Waar de rondvraag verder niets opleverde werd de vergadering gesloten. UITSLAANDE BRAND. In een meubelmakerswerkplaats. Hedenmorgen omstreeks tien minuten over vijf is vermoedelijk tengevolge van het wegsoatten van een vonk uit een liim- kachel. brand ontstaan in de vrijstaande meubelmakerswerkplaats van den heer H. J de B. gelegen achter diens winkel in het Noordeinde 22. De brand werd ontdekt door een waker van den Eersten Leidschen Nachtveiligheidsdienst, die direct de brand weer waarschuwde De motorspuit onder commando van inspecteur Couzy was spoe dig ter plaatse en bluschte den brand met vier stralen. Aangezien de vuurhaard aan alle kanten door vrij hooge behuizingen, o.a. van de Ned. Rotogravuremaatschapnii werd om ringd en dus lastig te bereiken was, moes ten de slangen over de rondgelegen daken worden aangevoerd. De meubelmakerswerkplaats zoomede de daarboven gelegen opslagplaats van hout. brandden nagenoeg geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt De omlig gende gebouwen kregen geen of niet noe menswaardige schade, terwiil ook het woon huis en de winkel vollfomen gespaard bleven. De Commissaris van Politie was bij den braad aanwezig. R.K. M. V. „DE HANZE". Ledenvergadering. De Hanze heeft gisteren haar winter- program geopend met een vergadering in een der zalen van „In den Vergulden Turk'' De voorzitter de heer Schoondergang. die de vergadering met den Chr. groet opende, constateerde tot zijn genoegen, dat de vergadering door meer leden was be zocht dan gewoonlijk, hetgeen spr. den wensch doet uiten, dat het vergadering- bezoek nu inderdaad beter zal worden dan voorheen. Spr. herdacht den thans overleden heer Jac. Creijghton, den eersten voorzitter van de Hanze; waarna door de vergadering een gebed voor zijn zielerust werd uitge sproken. De secretaris las vervolgens de notulen en de ingekomen stukken, waaronder een schrijven van het Hoofdbestuur van de Hanze alsmede van den Burgemeester van Leiden inzake ongemotiveerde prijsopdrij ving en een verzoek tot medewerking in deze. De bespreking van de agenda, de voor stellen en de begrooting voor den Centra- len Raad gingen vlug onder den hamer door. Alleen het voorstel van Leiden om op bespoediging van de wet op de vestiglngs- eischen aan te dringen, gaf nog eenige stof tot bespreking, doch werd ook door de vergadering aangenomen. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad werd benoemd de heer Schinck. De benoeming van een bestuurslid maakte een drietal stemmingen noodzake lijk. daar het ging tusschen den door het bestuur candidaat gestelden heer van Noort en den heer Schinck. welke laatste ten slotte met één stem verschil werd ge kozen. De heer Schinck nam zijn benoe ming aan. Father B. Verhoef, die over enkele weken naar de Afrikaansche Missie zal vertrek ken, hield vervolgens een lezing over de Missie in Afrika, in het bijzonder over het uitgestrekte missiegebied van Kimum, den post waar Father Verhoef zijn werk zal verrichten. Prof. Cieophas sprak daarop nog een kort propagandistisch woord, waarin hij vooral wees op het laatste schrijven der Bisschoppen en aan de hand daarvan sprak van zuivering, ook in de sociale vereenigingen. Wij kunnen beter, aldus spr., enkele leden laten weggaan, zoodat wij een kern overhouden van leden waaraan wij wat hebben. Spr. beloofde met het oog op de bespreking van vele belangrijke door leden ingezonden punten, zeer belangrijke en gezellige praatavonden, waarvan de eerste al heel spoedig zal plaats vinden Na de rondvraag sloot de voorzitter deze eerste vergadering met den Chr. groet. VRACHTAUTO GEKANTELD. Hedenmorgen te ruim 6 uur is een groote vrachtauto, beiaden met 2200 K G. scha penwol en bestuurd door M. de K uit Bergschenhoek, vermoedelijk doordat de bovenlading te zwaar was, oo de Prin- cessekade nabij de Breestraat. uit de bocht gevlogen en gekanteld. Aangezien het gevaarte juist op de tram rails terecht kwam, ondervond het tram verkeer een uur stagnatie. De chauffeur bleef ongedeerd, doch een lichtzuil op den vluchtheuvel werd ver nield. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen over het tijdvak van 1 September tot en met 5 Oct. 1936: Portemonnaies. een blauwe handdoek met kam. ceintuurs, sleutels, een bruine courantentasch, handschoenen, een pakje, inh. gele stofjas en muts, Rijwielbelasting- merken, een rose wollen damesmantel. 5 horloges, 'n zwarte dameshoed. 7 handtas- schen, een paar witte badschoenen, een pakje, inhoudende een coupon stof, een beenen armband, een groenen vilthoea, een gummi bagageriem. 2 actetasschen. een pakje, inhoudende koperen hangers voor petroleumlampen, een bloc-note, een kope ren armband, een bruine damesschoen, een stuk chroomleder met riem, 3 gladde gou den ringen, een pakje. inh. foto's, een jon genspet. 6 brillen, een bruine alpinomuts. een gele gabardine regenjas. 4 kleedjes, 3 lapjes goed, een motorsloep. 2 witte boor den. 3 rozenkransen, een bewijs voor kos teloos rijwielbelastingmerk, een schoen borstel, een stuk wit zeildoek, een kinder armbandje, 2 zakmessen, een nikkelen broche, een bankbiljet, een damesparapluie een paar sandalen en kousen, twee gym nastiekschoenen, een blauwe kindermuts, een damesregenmantel. een knop van een huisbel, een uitlaat van een motorrijwiel, een trouwboekje, een coupon b'uine stof. 2 zwarte vulpenhouders, een blauwe muts, een zakje inh. een poederdoos, een wiel dop van een auto. een melkkraansleutel, een kaasmes, een boekengids. Gevonden in de Electrische Tram (Stads- lijn)Een étui, een clips, een pakje goed, twee paar handschoenen, een ceintuur, een vulpenhouder, eenige dassen, een bril. twee sleutels aan een ketting en een boek. Gevonden in het Postkantoor: Een paar bruine heerenhandschooncn, een dames parapluie. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Donder dags en Vrijdags, van 13 uur nartjiddag ten Politiebureele alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Jac. M. van Gelderen, Heerenstraat 75, Lelden. Winkel in parfumerieën enz. Wijziging: H. E. van der Heide en Zonen. Nieuw- straat 2, 4, 6. 8. 12. Handel ln ijzerwaren. Overleden vennoot: P. A. van der Heide, dd. 29 Sept. 1936. Nieuwe vennoot: H. E. van der Heide (P.Azn.), Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikun de de heer A. J. Dijksman (Rotterdam); voor het doctoraal examen Wis- en Na tuurkunde, hoofdvak Plantkunde Mej. J. de Zeeuw. (Oegstgeest)voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Natuurkunde de heer F. K. du Pré (Den Haag) voor het doctoraal examen Rechts geleerdheid de heer J. J. M. Veraart, (Den Haag); voor 't candidaatsexamen Rechts geleerdheid de heeren B. W. Haveman (Den Haag). A. A. Bakker (Den Haag) en mej. J. M. Leenders (Den Haag). Voor het alhier afgenomen examen van Apothekers-assistent zijn geslaagd de heeren A. A. Olivier (Hof van Delft), J. J. M Saraber. (Delft) en mej. S. M. van Leeuwen (Den Haag). Met ingang van 15 Oct. a.s. wordt de heer H. Boeibcom, arbeider-telegrafist bij de Nederlandsche Spoorwegen op het station H.S.M. alhier, overgeplaatst naar Zevenbergen. Het muziekkorps van het Leger des Heils onder bevel van adjudant Buwalda heeft gisteren een serenade gebracht aan het echtpaar Schoutenvan Steenbergen in de le Gortesteeg Nr. 37, dat. zóoals wij onlangs reeds aankondigden, zijn gouden huwelijksfeest vierde. Maandagavond as. komt de heer dr. Jaap Kunst in het Leidsche Volkshuis spreken over „Muziek en dans van de Indische Archipel". Dit belooft een zeer mooie avond te worden. Jarenlang ver zamelde de heer Kunst (de bekende musi coloog) in Indië de melodieën en dansen, welke onder den Europeesohen invloed dreigden verloren te gaan en legde deze waardevolle gegevens vast op gramofoon- plaat en lichtbzeld. De heer Kunst is daarbij nog een goed spreker, zoodat men van 't begin tot 't einde geboeid wordt door zijn toelichting. Op uitnoodlging van de Organisatie van .Natuurphilcsophische en Technologi sche Faculteiten in Nederland zal prof. dr. G. Ohaudron uit Rijssel in ons land een vier-tal lezingen houden over: Magnésium et Calcium de haute pereté. Nouveaux pro cédés d'Affinage en métallurgie, op Maan dag 12 October o.a. hier ter stede. Prof. dr. G. Chaudron is leider van het Institut de Chimie Appliquée aan de Universiteit te Rijssel. Hij is bekend ge worden door zijn onderzoekingen op het gebied der metalen, speciaal van lichte soorten. GEBOREN Christina. Dochter van J. Honsbeek en A. Thiel Jacoba, Dochter van J. Siere en A. C. Wielinga. ONDERTROUWD. H. M. Keijzer jm. 21 j. en M. v. Zanten jd. 21 j. F. Hofenk jm. 27 j. en A. Bur- gerjon jd. 24 j. IJMUIDEN, 7 Oct. 1936. Tarbot per K.G. f. 0.560.48; Griet per kist van 50 K.G. f.2319; Tongen per K.G. f 1.251.05: Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 25.5019; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 29.5021; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 25.50—22; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 20—5.70; Schar per kist van 50 K.G. f. 4.603; Roggen per 20 stuks f.17; Vleeten per stuk f.2; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2821.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 228; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.75—61; Gullen per kist van 50 K.G. f.27 4; Lengen per stuk f. 2.501 80; Wijting per kist van 50 K.G. f.60 80: Koolviscli per stuk f. 1.80; Makreel per kist van 50 K.G. f. 7.505.40. Klein middel hake 48. Aangevoerd 2023 kisten versche haring. Prijzen 3.202.50 p. k. Aangekomen 9 Stoomtrawlers: IJM. 64 met f.1742; IJM. 41 met f.1446; IJM. 135 met f.1768; IJM. 102 met f.2871; IJM. 89 met f.2312; IJM. 31 met f.2941; IJM. 70 met f.1933; IJM. 88 met f.1832; IJM. 73 met f2873en de loggersKW. 35 met 672; KW. 69 met 543 ton pekelharing; KW. 5 met 580; KW. 42 met 646 kantjes voor Katwijk. Vlaardingsche markt, 7 Oct. KW. 16 mei. 31 last; KW. 49 met 29 last; VL. 70 met 35 last; VI 73 met 33 last. Volle haring f. 9 50 9.409.70; Hom en kuitziek 9.409.50; IJle haring 7.908.10; Steurharing 8.20 7,70r-7.30. Alles naar kwaliteit, BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de crisishypotheek - aflossingswet 1936. (Binnenland, 3e Blad). De minister zal met groote gestrengheid optreden tegen achterhouding van land bouwproducten. (Binnenland, 3e Blad). De afgetreden gouverneur-generaal van Indië in Den Haag teruggekeerd. (Laatste Berichten, le Blad). Het feest van Alkmaar's Ontzet begon nen; plaquette der Leidsche 3-October- vereeniging aangeboden. (Binnenland, 3e Blad). De goudvoorraad der Ned. Bank; 100 millioen voor het egalisatiefonds. (Binnen land, 3e Blad). Ernstige autobotsing bij Nijmegen. (Ge mengd, 2e Blad). Motorbootje bij Rotterdam door sleep boot overvaren; twee dooden. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Engelsch-Fransche tekst ingediend in de tweede Volkenbondscommissie. (Buitenland le Blad). Dc devaluatie in Tsjecho-Slowakije be paald op 1016 pCt. (Buitenland, le Blad). De Winterhulp-campagne in Duitschland geopend. (Buitenland, le Blad). In Finland is een kabinet-Kallio ge vormd. (Buitenland, le Blad). Maatregelen in Duitschland en Italië tot prijsregeling. (Buitenland, le Blad). Een nieuwe Oceaan-vlucht begonnen (Luchtvaart, 2e en le Blad). Het Engelsche Labour-congres aanvaardt Engeland's herbewapening. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. ROND DEN VOLKENBOND. DE FINANCIEELE GESTES. De vertegenwoordiger van Denemarken, Chrtstiani, heeft in de tweede commissie van de Volkenbondsassemblee, welke eco nomische en financieele kwesties behan delt, zijn gelukwenschen gevoegd bij de door zijn collega's uitgesproken gelukwen schen jegens de drie mogendheden, die een monetaire overeenkomst hebben ge sloten en daarbij de verwachting uitge sproken, dat een verlaging der tolmuren er het gevolg van zal zijn en dat andere lan den het door Frankrijk gegeven voorbeeld zullen volgen. De Noor Masseng vestigde de aandacht der commissie op de aspecten der douane bescherming anders dan door contingen- teering en controle van het ruilverkeer, met name die door uitvoerpremies en douane-rechten, welke eveneens verboden zouden moeten worden. De Belg Van Langenhoven is van op vatting, dat een breedopgezette politiek het hooger doel der Engelsch-Fransch-Ameri- kaansche verklaring moet stellen boven andere egoïstische overwegingen. De delegaties van Frankrijk en Engeland hebben bij het einde der debatten den vol genden ontwerp-tekst bü het bureau der commissie ingediend: „De assemblee, m.et voldoening kennis nemende van de gemeenschappelijke ver klaring der regeering van Frankrijk, de Ver. Staten en Engeland van 26 September en de directe adhaesiebetuigingen daarop van verscheiden staten; erkennende, dat deze verklaring in over eenstemming is met de aanbevelingen, wplks geformuleerd zijn door de economi sche commissie van den Volkenbond in haar recente verslag over den tegenwoor- digen stand der internationale economi sche betrekkingen; overwegende, dat een overeenstemmende financieele politiek, welke beoogt een duur zaam evenwicht te herstellen tusschen de economiën der verschillende landen, hech ter grondslagen te vormen voor de stabili teit der economische betrekkingen en den internationalen handel te begunstigen op doeltreffende wijze zou bijdragen tot de consolideering van den vrede, het herstel der internationale orde, de ontwikkeling

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1