000*05. MAURICE CHEVALIER DE GELIEFDE VAGEBOND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 5 October 1936 ovUH voo »Kc '*a k«.^r Viswater te huur gevraagd Goede Geldbelegging! ,*0»=n es^,rn '°r^ M>eVe^JnS, )P* e0 kaa'h®. 3roóuct poeren eet* -rlil fttS oV «e"-°E sa<ne«" onC komt In zijn allerlaatste succesfilm 69 op treffende wijze de gelieele Drie-October- viering vanaf de reveille tot aan het vuur werk beschreef. Het toepasselijke lied, dat hij voor elk deel der feestviering aangaf, werd spontaan medegezongen. De Chr. Oranje-vereeniging mag op een welgeslaagden feestavond terugzien. Weer anderen begaven zich NAAR DEN SCHOUWBURG waar de Ver. Rotterdamsch Hofstadtooneel een welgeslaaede uitvoering gaf van het be kende Hongaarsche blijspel ..In Rok", vaar dig geschreven door Gabriel Dregély. De hoofdrol van Anton Melzer, de man die het. dank zij ziin onecloofltlke brutali teit en groot geluk, van kleermakersknecht tot minister brengt berustte bii Cor van der Lugt Melsert. die ziin vele successen in deze créatie weder met een nieuwe ver meerderde ..In Rok" is hier reeds meerdere malen gespeeld: wli mogen ons dus van den plicht ontslagen achten, den vermakeliiken inhoud opnieuw na te vertellen Deze comedie moge in zeker opzicht reeds weder een weinig verouderd ziin. dit neemt niet weg, dat zit speciaal op den geanimeer- den 3 Octoberdag nog buitengewoon in den smaak valt. Met interesse volgt men de wederwaar digheden van den laatsten afstammeling van het adeliike geslacht „von" Melzer. wien het in zoo korten tiid gelukt trap voor trap de hoogste regionen van de maat- schappeliike ladder te bestijgen. Daar het stuk geheel als een farce op politieke toe standen is te beschouwen, kan men er zich bii neerleggen, dat de oo niet cerliike basis verkregen uitnemende reputatie van den hoofdpersoon zich blijft handhaven. Ook als minister zal de voormalige kleermakers knecht het wel bolwerken, omdat hii den man. aan wien hii ziin opkomst eigenüik te danken heeft, tot directeur-generaal van zijn ministerie bombardeert. Niet voor niets zegt hij. van zijn ondergeschikte ambtena ren te kunnen leeren! Van de talrijke personen, die een meer of milder belangrijke rol in dit vlotte blij spel vertolken, noemen wij nog Anton Roe mer als Jacob Ridder ven Reiner, wiens kostelijke erime opviel. Eduard Palmers als dr. Martin Sonnberg Jan van der Linden als Georg von Silberberg en Thea Frenkcl in de humoristische rol van Theodocr von Cahl. directeur der Locaalscoren. Vooral de laatste was in ziin beweeglijke zenuw achtigheid zeer illustratief. Cor van der Lugt Melsert droeg wel allereerst dit stuk en maakte het in ztin onberispelijke rok uiterst aannemelijk, te zullen slagen in de kringen, waarnaar ziin heftig verlangen uitging Tenslotte zii een speciaal compliment gebracht aan het rpel van Gerhard Alexander in ziin uitstekende mintstersimitatle. Alles te zamen een allergenoeglijkste uit voering. die een vrii talriik publiek een vrooliiken 3 Octoberavond heeft bezorgd! Maar verreweg de meeste feestgangers spoedden zich na den hutsnotmaaltiid naar HET SCHUTTERSVELD dat vrij goed begaanbaar was. al kwam men er dan ook niet zonder slikschoenen af. Hier heerschte een drukte van belang, ter wijl de stemming niets te wenschen over liet Naar wij vernemen is het Schutters veld gedurende beide dagen door niet minder dan 72.739 betalende bezoekers bezocht, d.i. ruim 10.000 meer dan het vorige jaar en meer dan ooit te voren. Hierbij komen dan nog de leden der 3 October-verecniging, die met hun dames vrijen toegang hadden, commis sieleden e.d. Het lijkt ons. dat dit record niet licht zal worden verbeterd, want zoo ideaal als Zaterdag j.l. alle omstandigheden waren, zijn ze zelden. In het midden van den hosvlonder leverde de Delftsche Harmonie vlotte hosmuziek en de vele andere vermakelijkheden mochten z ch eveneens in een druk bezoek ver heugen. Men spare ons een opsomming van het geen er zooal te genieten was. Er was een vlooientheater en er was een hondseh meisje, zóó weggeloopen uit de oerwouden van Midden-Afrika doch met een onmis kenbaar Amstcrdamsch dialect. Er was een juffrouw, die in horizontale houding door bet luchtruim zweefde en een andere, die zóó geladen was. dat je er je sigaret aan kon aansteken. Voorts waren er ccn sen- satiebaan om te griezelen, ettelijke draai molens. poffertjestenten. kortom tallooze gelegenheden, waarin men z'n goede Hol- landsche dubbeltjes in een ommezien kwijt kon. De positie van den gulden werd ook in deze omgeving niet uit de gedachten gebannen Een groepje militairen zag de toekomst nogal rooskleurig in en zong luid keels: Al daalt de gulden nog zoo snel Het eind van 3 October halen wii nog well Er zouden boekdeelen te vullen ziin met de vele wederwaardigheden, welke zich op dit feesterrein afspelen, doch oer saldo is een courant, zoo goed als ieder feestganger, aan zekere grenzen gebonden. Een zeer uitgebreid en prachtig verzorgd vuurwerk, waarmede de firma Kat veel eer inlegde vormde het gebruikelijke slot van dezen schitterend geslaagden 3 Octoberdag. De slotdecoratie vormde een welverdiende hulde aan onze Gouden Jubilaresse Mede door de gunstige windrichting was het vuurwerk buitengewoon goed te zien en kwamen alle stukken volkomen tot hun recht. In de binnenstad bleef het nog eeruimen tiid uiterst levendig. Opgetogen, maar dood vermoeid keerde de menschenmenigte ten slotte naar haar respectievelijke haard- en legersteden terug. Zelden zal de weder-lnvoering van den wintertijd in de Sleutelstad zóó gewaar deerd ziin als in den nacht van Zaterdag op Zondag jJ. nu het extra-uur slaap dubbel en dwars verdiend en welkom was. En het feit dat op dezen inspannenden feestdag nog een rustdag volgde heeft menigeen den wensch doen uitspreken: ..Viel 3 October maar altijd op Zaterdag, De viering van het gouden feest der 3 Cctobervereeniging oo den feestdag van Leiden's ontzet zal in haar annalen stellig als een der hoogtepunten van haar bestaan worden geboekstaafd! De finale van het jaarlijksche wortelen- en uienfeest, de welver diende hulde aan de jubileerende 3-Octobervereeniging. staat en religie, is de belegering der stad- en haar verlossing reeds een van de meest roerende tafreelen uit onze geschiedenis. Het zal sommigen, aldus spr., wel be kend zijn, hoe de overgave van Haarlem voor Leiden de noodzakelijkheid meebracht zich krachtig te versterken, daar het maar al te goed begreep dat thans aan haar de beurt kwam van een bezoek van den vijand. Van overrompeling kan dan ook niet gesproken worden. Men had tijd in overvloed zich voldoende toe te rusten, maar wel vergde de nieuwe taktiek van oorlogvoeren door Alva ingevoerd, na de belegering van Haarlem en Alkmaar, van Leiden oneindig veel meer dan van beide steden. „Ik ben thans bezig", zoo schreef Alva aan den koning van Spanje, „om de troe pen in welgekozen kwartieren te leggen, waar zij beletten kunnen, dat de geuzen de hulpmiddelen van het platteland tot zich trekken. Ik stel mij van dezen maatregel veel goeds voor. De rebellen zullen op deze wijze in hun steden opgesloten zitten en van honger vergaan". Na dan in het kort bij de eerste belsge- ring. toen er voldoende voordeel aanwezig was. te hebben stil gestaan, ging spr. uit voerig de tweede belegering na, toen hon gersnood en pestilentie in Leiden talrijke mensclien ten grave sleepten. Baarbij kwam nog, dat het aantal kwaadwilligen groeide bij den dag en steun vond onder den raad der mannen, die op de schoone beloften der Spanjaarden wilden ingaan. De eenige hoop was naast God cp den Prins gevestigd. Voortgaande schetste ds. Van Apeldoorn de verrassende uitredding in den morgen van dsn 3den October. Onze verbeelding, aldus spr.. schiet te kort om te beschrijven, wat daar is voorgevallen: de meegebrachte mondkost werd onder de uitgeteerde bur gers uitgedeeld; met vreugde werd de blijmare der verlossing uitgeroepen. Maar dit was nog niet genoeg. De kerkklokken weiden geluid, het volk werd opgeroepen naar Gods huis te gaan. Ds. Van Apeldoorn, wiens rede met groote belangstelling werd beluisterd, eindigde met den dienst in de Pieterskerk in herin nering te brengen. Al wat nog loopen kon, hoorde hier naar Petrus Cornelius. Nimmer is binnen de wanden van deze kerk een Gode welgevalliger offer gebracht dan op dien Zendag van dsn Cden October. De heer Spaanderman als declamator wisselde met Symphonia verder dezen feestavond op aangename wijze af. Zeer in den smaak viel, „de Drie October-revue" van den heer Spaanderman en waarin deze Liefst binnenwater. - Adres: Th. v. d. NOL, Rijswijkscheweg No. 274, Den Haag - Tel. 116430. 46 TE HUUR, Joh. de Wlttstraat nabij den Leidsche Hout keurig onderhouden HEERENHUIS, bev. 6 kamers, vestibule, keuken, gang, grooten zolder, voor- en achtertuin met zij ingang. Tegen ouden huurprijs. Te bevr. bij C. KOK, Beëedigd Makelaar, Fagelstraat 5, leiden, Tel. 3348. 62 SIERLIJK MOTORJACHT TE KOOP zeer lux. inger., afm. 18>/s x 3.90 M„ diepg. 1.10 M. Ook zeer gesch. v. Zomer- en Win terverblijf. Prijs billijk. 41 Bez. Zijlsingel, Leiden. Inl. aldaar, Woonschip,,,Betsie" Prinses Ba'droulboudour, met haar gevolg, die evenals het vorige jaar op 3 October door de Leidsche straten trok, maar zich daar vermoedelijk de eerste jaren wel niet meer zal laten zien. Zeg nou zelf, wat is dat nu voor praat: „Ik heb kostbare voeten"! Dat denk je maar, net als al die andere mannen, die meenen, dat alleen héél dure schoenen goed kunnen zijn. Wees toch v/ijzer! Je krijgt diezelfde volmaakte pasvorm in je Robinsonsalleen véél goedkooper! En 'n leertje, meneertje! En 'n afwerking geen wonder zou 'k zeggen, dat de Robinson de meest gedragen schoen in Nederland en koloniën is. En.., als je nu waarborg wilt hebben voor „kwaliteit", knoop dit dan in je oor: ieder paar Robinsons wordt onvoorwaardelijk gegarandeerd! Zorg, dat je nooit hoeft te denken: Robinson model 62. Een lage schoen van zacht bovenleer, met genaaide leerenzool, op moderne slanke leest, -f y| 95 Alle heerenmaten, No's 38 t/m 48 (in zwart en bruin) J In luxer uitvoering van fijn kalfsleer en met gekleurde voe ring (model 51) 550. 4—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8