LEIDSCH D&GMD - Tweede Blad Maandag 5 October 193d 1XTOCHT GEUZEN VLOOT. Nog oen andere historische herinnering werd hier opgehaald, lij. door een deel van de feestgave per platboomd vaartuig aan te voeren. Het- geschiedboekje leert ons. dat de belegerde burgerij met angstige span ning de komst van de Geuzenvloot met proviand verbeidde, dcch ditmaal was het juist omgekeerd. Een kwartier vóórdat af gesproken was. kwam admiraal de Boisot onder een kanonnade van saluutschoten al aanvaren. Maar aangezien men het toch j ■bij nader inzien zelf niet juist vond om zóó willekeurig met onze vaderland^che geschiedenis cm te springen, werd de! ..vloot" aan gene zijde van de Vischbruc een tijdje opgehouden, zoodat de burgerij rustig stond te verhongeren. Gelukkig, dat de volgelingen van Boisot ln 1574 niet zoo wreed waren als nu in 1936: het boven staande illustreert wel treffend de ver wildering der zedehl De vloot, bestaande uit drie sicspen en twee platboomde vaartuigen, werd voort bewegen door leden van d? Roeiver. ..Die Leythe" en de zeeverkenners van de Leid- eche padvinders. Tot groot vermaak van de vele kijkers op en bij de Vlschbrug gooi den Boisot's mannen af en toe een drui pende haring tusschen het publiek, dat er niet altoos even begeerig op reageerde. Omstreeks halftien behoorde ook dit deel van de feestelijkheden weer tot het ver leden. Kort tevoren deed ook het tambours- en pijperscorps „Jubal" uit Dordrecht onder leiding van den heer C. J. Schotel, zijn feestelijken intocht in de Sleutelstad. „JUBAL" KOMT. En welk een joyeuse entree! Het kranige korps van ruim 100 man sterk, maakte een voortreffelijken indruk, zoowel in de mor genuren als tijdens den optocht. Voortref felijk was niet alleen hun muziek, maar ook hun prachtige marcheeren wekte terecht Ieders bewondering op. Het is ons niet be kend wien de eer toekomt het denkbeeld te hebben geopperd dit korps naar Leiden te halen, doch het is inderdaad een lumi neus idee geweest, waarvoor den initiator alle eer toekomt. Het SPRINGEN VAN DE FONTEIN. op de Vischmarkt is stellig niet het meest attractieve deel van de festiviteiten, doch het hoort nu eenmaal thuis in het kader van de geheele feestviering Om 10 uur zette een gemeentewerkman de kraan open en om halftwaalf draaide hij ze weer dicht. Eerlijk gezegd heeft uw verslaggever van dit waterballet niets gezien. Als het anders gebeurd is. dan is dat in strijd met het feestprogramma. HERDENKING LN DE PIETERSKERK. In verscheidene kerken werden ln de ochtenduren herdenkingsdiensten gehou den. In de eeuwenoude Pieterskerk, waar de historie van Leiden wel op zeer treffende wijze tot ons spreekt, ging ditmaal ds. Joh. W Groot Enzerink voor Onder de vele aanwezigen merkten wij om. op den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, den rector-magnificus, prof. Van der Hoeve, voorts onderscheidene professoren, predikanten en gemeente raadsleden. Ds. Groot Enzerink. zette in het begin van zijn toespraak uiteen, dat Holland geen Holland en Leiden geen Leiden zou zijn geweest als God ons land aan het einde der zestiende eeuw niet een man had gegeven als de Prins van Oranje, die in blind Gods vertrouwen de wapenen heeft opgenomen om het verdrukte volk van deze lage landen te redden uit den greep van het overmach tige Spanje. Spr., die zijn hoorders ditmaal bij de belegering der stad in 1574 wil bepalen wees er op, dat twee dingen bij deze bele gering speciaal de aandacht vragen. Het eerste is het machtige geloofsvertrouwen op de uitreddende genade Gods: het tweede de treffende bezieling, die er telkens weer opnieuw uitging van den Prins van Oranje, 't Is wel zeker, dat in die jaren het drievoudig snoer gelegd is tusschen God, Nederland en Oranje, dat ook in onze dagen nog zoo hecht is, dat niets ter wereld in staat zal zijn, om het te verbre ken. Spr. wees er voorts op. dat de geschiede nis van Leiden's beleg ons doet denken aan de belegering van Jeruzalem in de dagen van Hiskia door den koning van Assyrië. Daarom wil spr. ook jn dezen dienst, een oogenblik stil staan bij het woord van Hiskia, dat wij opgetezkend vinden in Jesaja 37 20 „Nu dan Heere onze God, verlos ons uit zijne hand: zoo zullen alle koninkrijken der aarde weten, dat Gij alleen de Heere zijt". Bij de ontvouwing van dit schriftwoord toonde ds. Groot Enzerink het groote Gods vertrouwen van Prins Willen aan. Was het Honderden zangeressen en zangers schaarden zich wederom aan beeld onder de beproefde leiding van den heer Leo J. Mens ter me God, die voor Leiden de verlossing bracht, 't was Oranje, die de hoop op verlossing telkens weer aanwakkerde. Ook hij ver trouwde als eens Hiskia op God. Uitvoerig stond spr. stil bij de belegering der stad in 1574 en hoe de burgers dez? belegering hebben doorstaan om dan te gewagen van de wonderbaarlijke verlos sing Gods. Het gebed was verhoord. God had Leiden verlost uit de hand van den overweldiger en de koninkrijken der aarde wisten dat Hij alleen de Heere is. Reeds den volgenden dag was de Prins van Oranje te midden der Leidsche bevolking om samen God te danken. 's Is. aldus spr., een groot voorrecht om in dez:' moeilijke tijden deze geschiedenis ons in de herinnering te roepen. Het gaat er ook in dezen donkeren tijd om op God te vertrouwen en om Hem alles in handen te geven. Die nooit beschamen zal. die het van Hem verwachten. Ook wij hebben te werken, tc waken en te bidden. Wij hebben nog dnzelfden God, een oppersten Poten taat aller Potentaten en God he:ft ons ook nog Oranje gelaten, dat in deze dagen zoo rijk gez9gend wordt Ook wij willen zingen, aldus eindigde ds Groot Enzerink. het lied, dat eeuwen geleden op deze zelfde plaats door de zoo zwaar beproefde Leidenaars gezongen werd op den 3den October: Ik zal met al mijn hart den Heer, Blijmoedig geven lof en eer; Mijn tong zal mijn gemoed verzeilen En al Uw wonderen vertellen. Onmiddellijk nadat de predikant het Amen had uitgesproken werden de eerste drie verzen uit den negenden Psalm ge zongen De dienst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Diep onder den indruk verliet de schare het historische bedehuis. De overgang is groot, doch terwille van de chronologie gaan wij thans een kijkje nemen bij DE HUTSPOT-TOCHTEN. Een nieuw nummer op het feestprogram ma werd gevormd door de hutspot-tochten voor automobilisten, motor- en wielrijders en wandelaars. Vreemdelingen wilde men door de organisatie hiervan op groote schaal naar Leiden lokken en aan dien op zet is misschien maar ln beperkte mate voldaan. Dat niettemin deze ster-tochten geslaagd mogen worden genoemd zéér geslaagd zelfs komt doordat zoovele be woners onzer feestvierende Sleutelstad zelf van de partij zijn geweest en in breeden kring rondom Leiden in den prillen och tend de aandacht gevestigd hebben op het grootsche festijn, hetwelk tienduizenden Leidenaars en evenveel vreemdelingen weer vieren gingen.1 Toen de schemering nog hing over de stad en de vale stralenglans der lantaarns nog bijna vruchteloos een weg te boren poogde door den dichten en killen nevel, toen het zelfs te vroeg nog was voor de tradltioneele reveille, maakten tallooze wandelaars zich reeds op om startklaar te verschijnen bij Oud-Hortuszicht aan den Witten Singel, waar velen nauwelijks ge duld konden hebben totdat zij om klokslag zeven uur hun rondwandeling van 20 K M. beginnen mochten. 'tWas koud en huive rig, daar in de vroegte, doch de Leidsche wandelsportbeoefenaars bleken voor geen geruchtje vervaard. Vroolijk pratend en lachend, zingend soms. gingen de groepen, vele hun vaandels en vlaggen meedragend, van start vol blijden zip en in een teippo dikwijls, hetwelk verwachten deed dat me nigeen al lang vóór halfelf (het daarvoor aangegeven tijdstipT bij de eindcontrole terug zou zijn. Langs den Vliet. Allemans- geest, De Vink en het Haagsche Schouw ging de route via het Groene Kerkje naar de Postbrug en vandaar langs den nieuwen rijksweg weer naar het eindpunt in den theetuin. Nauwelijks waren tegen acht uur de laatste startkaarten afgeteekend (welk een voortreffelijke organisatie was door de hee- ren Cahen en P. T. de Jong ln elkaar ge zet! i of daar verschenen al de wielrijders in zoo grooten getale, dat de verkeerspolitie ingrijpen moest en weldra zorgde voor een behoorlijke en vlotte regeling. Tusschen halfnegen en halftien hadden de wielrij ders gelegenheid hun kaart voor de eerste maal te laten alteekenen voor het traject van dertig kilometer (met controleposten aan den Groenendijk en in Zoetermeer! maar ook hier lokte en lonkte de schoone dag, die stil-aan gegroeid was uit den klammen morgen, en vroolijk belgelui en gezang klonk spoedig langs de fraaie we gen, welke de commissie voor de wielrijders uitgezocht had. Groenendijk, Hazerswoude, Benthuizen. Zoetermeer, Stompwijk en Zoeterwoude was de route en voor wie hier nog nooit of in geruimen tijd niet geweest was, moest het deelnemen aan dezen huts- pottocht per rijwiel een openbaring zijn. Hoe mooi waren die wegen, hoe stralend het polderlandschap met z'n bruggetjes en molens en fraaie boomengroepeeringen, hoe levendig (druk zelfs! die dorpjes, waar de bevolking te kijken stond naar die feesten de Leidenaars en maar al te spoedig de neiging opkomen voelde „om des middags toch ook maar eens even binnen Leiden's wallen poolshoogte te komen nemen".... Wat een druk gedoe vooral werd het ln Zoetermeer, waar de padvinders-controle (onmisbaar waren die jongelui ook Zater dag weer) alle deelnemers tot stoppen dwong en waar de dampende koffie in café den voet van v. d. Werff's stand- dewerking aan de koraalmuziek. „De Jonge Prins" tientallen verleidde tot een oogenblik van verpoozing. In een kwartier tijds liepen de gelagkamer en ook de tooneelzaal daarachter vrijwel vol, niet het minst toen de groote A.S.C.-tandem- groep imet de rood-zwarte vlag voorop! i z'n entree gemaakt had en beslag gelegd had op de plano. En daar werd voor een kwartiertje „Dc jonge Prins" een centrum van vermaak en jolijt, dat volkomen paste in het kader van dezen magnifieken 3- Octoberfeestdag! Te snel voor menigeen kwam het mo ment van vertrek, maar nog juist kreeg men even gelegenheid een glimp waar te nemen van een groot" groep Haarlemsche auto's en motoren, die onder 'sheeren van Kooten's leiding door Leiden's omstre ken toerde als deelnemers aan den 80 K.M. tocht voor het motor-verkeer en lulde toe gejuicht Zoetermeer passeerden Ja: die stertocht voor auto's en motoren! Dat is wel het minst geslaagde deel van oude banden verstevigd heeft. Want hoe- velen waren er niet, die voor de eerste maal naar Lelden gekomen waren dank zij deze sportieve organisatie i en hoevele anderen zagen nu eindelijk Leiden eens terug na een scheiding van'talrijke jaren, zooals dr. Martin met z'n echtgenoote (twee oud- Leidenaars) uit Deventer, die 25 jaren ach tereen naar het 3-Octoberfeest verlangd hadden en nu den hutspottocht hadden aangegrepen om per auto naar Leiden te komen. Het is slechts een enkel voorbeeld uit vele! Alle deelnemers aan dc tochten hebben de plaquette of draagmedaille (aan rood wit lint ontvangen) en dat waren er in totaal meer dan 800. Het zouden er stellig duizend geweest zijn indien men Vrijdag (en ook Zaterdagmorgen bij den start!) de inschrijvingen geaccepteerd had, welke toen nog binnen kwamen, ver na den sluitingsdatum, die reeds bij herhaling ver- lor.gd was Ook tal van vereenigingsprijzen zijn uit gereikt. Bij de wandelaars aan: L.W.S.V. (Leiden) met 25 personen; Jong Oegst- geest '13). K.W.C. (Uitgeest) met 14; Roode Kruis (Wassenaar) met 10: Onder Ons (Leiden) met 12; A.L.O. (Oegstgeest) met 18: Burgerwacht Oegstgeest met 10; D.E.S. (Leiden) met 15: 'tKadetje (Sassenheim) niet 13: D.F.S. (Den Haag) met 10: De Princevlag (Den Haag) met 13: Leidsche Burgerwacht met 11 en de Princevlag (Lei den) met 12 personen. Bij de wielrijders aan: Jong Oegstgeest. met 11; Ambtenaren Raad van Arbeid met 16: A.S.C. (Lelden) met 24: St. Petrus Kruisverbond met 12; Kamerl. Onnes-La- boratorium met 16; Reddingsbrigade Oude Wetering met 10: R.-K. Club Esperantista met 10: Brunhilde met 10 en De Graal (Lelden) met 10 deelnemers. Onder do wielrijders bevond zich o.m. iemand uit HUlegersberg. die dezen zomer per fiets deel genomen had aan den ster-tocht naar Ber lijn ter gelegenheid van de opening der Olympische Spelen en als aandenken daar aan toen een keurige bronzen plaquette ontvangen heeft. DE OPTOCHT. 50 jaren 3 October optocht! Weet ge, wat dat zeggen wil? 50 keer plannen maken en.... wat nog belangrijker is, ook inder daad ten uitvoer brengen, om den Leide- r.aar een genotvollen middag te bezorgen, waarnaar hij met ontembaar verlangen uitziet en die, na afloop, nog urenlang hét onderwerp van zijn gesprek vormt. Ieder jaar is 't, alsof de optocht weer volkomen „nieuw" is. Welke rechtgeaarde Sleutelstadbewoner zou 't in z'n hoofd ha len, om te zeggen. „Nu ja, die optocht, dien kennen we nu wel", om dan verder dien middag rustig thuis te blijven? Geen denken aan immers: de optocht is toch hét hoogtepunt van den 3 Octoberdag, die nie mand onzer zou willen missen, omdat wij weten, dat het 3 Octoberbestuur er steeds weer iets bijzonders van maakt, omdat de feeststemming dan haar hoogtepunt be reikt, omdat fantasie en romantiek dooi de straten trekken, enfin, omdat we nu eenmaal het kleurige voorbijgaan der Een aardig tafreeltje in 't Waaggebouw, waar de burgemeester zijn aandacht verdeelt tusschen een charmante vischvrouw en het druipende zeebanket. In den Hutspot-tocht voor fietsers, kwam A.S.C. uit met een groep deelnemers, die den tocht afleg den op het meest moderne transportvoertuig dezer tijden, de tandem. den ganschen opzet geweest! Ontzaggelijk veel aanvragen om inlichtingen waren er binnengekomen bij het secretariaat der commissie en terecht voelde men ambitie cm mee te dingen naar het verkrijgen van de ongemeen fraaie plaquette, welke als belooning voor het volbrengen van den tocht was uitgeloofd, doch te weinigen bleken in slaat zich ln den voormiddag zoo tijdig van hun zaken los te maken, dat zij uiterlijk halftwaalf in de Gehoorzaal arri veerden. En dat was tenslotte een voor waarde, waarvan onder géén beding kon worden afgeweken. Aan den stertocht voor automobilisten en motorrijders, Immers, was een hutspotmaaltijd verbonden, welke geëindigd zijn moest vóór het Dasseeren van den optocht omstreeks halftwee. Waren er dus 304 wandelaars en 441 wiel rijders (waaronder meerderen uit Amster- stfrdam, Den Haag en Rotterdam), het totaal voor het motor-verkeer bleef tot een zeventigtal beperkt. Wat niet wegnam, dat er in de benzine-wagens zoovele be langstellenden meekwamen, dat er onge veer 150 personen hebben aangezeten aan den maaltijd ln den foyer, waar ook de burgemeester met het bestuur der 3-Octo- bervereeniging en vertegenwoordigers der Alkmaarsche 3-Octo'oerverecniginR aan wezig waren! De feestelijke en goed ver zorgde dlsch werd door den beer Van der Laan geopend, waarna mr. Van de Sande Bakhuyzen ln een korte en vlotte speech de beteekenls van het 3-Octoberfeest schetste en de hoop uitsprak, dat de deel nemers aan den hutspot-tocht op dezen dag volop meeleven zouden met h"t ernot- sche gebeuren, dat Leiden thans weer in z'n ban gevangen hield. En zoo is dit nieuwe nummer van het program (een tijdelijk nummer wellichti al-met-al toch een succes geworden, dat in verhoogde mate door het land de aan dacht op den 3-Octoberdag gevestigd en praalwagens en gecostumeerden voor de zóóveelste maal met hetzelfde frlssche oog en hetzelfde enthousiasme willen bezien als de eerste keer, wie weet, hoe lang ge leden Ja: hoé dikwijls zag Leiden reeds dit blij vertoon, dat steeds sterke indrukken na liet, maar die toch in de warreling van den tijd snel weer vervaagden. Het is daarom van het bestuur der 3- Octobervereeniging een uitstekende ge dachte geweest, ter gelegenheid van het Gouden Jubileum te putten uit het vele schoons, dat vroeger jaren bracht. Her inneringen mogen clan al vervluchtigd zijn, het is nü toch wel gebleken, dat in het onderbewustzijn véél is blijven hangen en bij het wederzien dan plotseling steek naar boven kwam: een groep uit tijden van wel eer bracht telkens den ganschen optocht uit een vorig jaar weer voor den geest, zoodat men des te sterker besefte, hoeveel interessante perioden uit de historie of anderszins de 3-Octobervereeniging ons il lustratief en getrouw ln rijke monteering voor oogen heeft getooverd! Pakkende iragmenten uit optochten van de laatste 17 jaren werden ditmaal aan de vergetelheid ontrukt. Ontegenzeggelijk een gewaagde opgave! Want het gevaar om tot een „ratje-toe" te geraken, was zeker lang niet denkbeeldig! Daart j kwam nóg dat de ouderen maar al te gauw het „luikje van hun memorie" zouden zien opengaan: de jeugd daaren tegen zag zich geplaatst tegenover beelden, die voor haar telkens een verrassende openbaring waren. Dat het in dezen stoet niet op een chaos is uitgeloopen, daarvoor mag de noodige eer gebracht worden aan de ontwerpers, die er in slaagden eigenlijk 17 kleine op tochten samen te stellen, waarbij dit over- 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6