Het herdenkingsfeest van Leiden's ontzet EEN STRALENDE ZONNEDAG Een van begin tof eind geslaagde feestviering 77sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 5 October 1936 Tweede Blad No. 23475 Der gewoonte getrouw zoo langzamer hand zouden wti ook van een traditie mogen spreken zijn de feestelijkheden ter herdenking van Leiden's ontzet begon nen met DE TAPTOE. We wisten reeds dat deze grooter zou worden dan andere iaren het geval was, doch dat zti dit jaar zóó massaal zou wor den. hadden de organisatoren stellig zelf niet verwacht. Het is een verblijdend verschijnsel, dat van de gelegenheid welke de 3 October- vereeniging Leiden's burgerij telken iare aan den vooravond van ..het groote feest" biedt, de gelegenheid om hulde te brengen aan de nagedachtenis van Leiden's meest be kenden en dappersten burgemeester een steeds drukker gebruik wordt gemaakt, zoodat wij ieder iaar in ons verslag van deze ouverture der 3 Ooctoberfeesten ge noodzaakt zijn te schrijven: „Het was grootscher dan ooit te voren, het was weer indrukwekkender!" Het 50-jarig bestaan der 3 Octoberver- eeniging en niet te vergeten het fraaie herfstweer zullen tot de afmetingen dezer massale betooging het hunne wel hebben bijgedragen Het is dan ook voor de be- stuurderen der 3 Octobervereeniging een avond geworden, die hen met grooten dank en voldoening zal hebben vervuld, want de lengte van den optocht van Vrijdagavond heeft toch wel afdoende bewezen dat de vereeniging in de afgeloonen 50 jaren, maar dan ook niet het minste aan populariteit heeft ingeboet, integendeel nog steeds in aanzien stijgt, al blijkt zulks als gevolg van de tijdsomstandigheden helaas ook niet rechtstreeks uit het ledental. Als tweede factor noemden wij het weer. Had het mooier gekund? Den geheelen Vrij dag reeds had de gouden herfstzon, onze goede oude stad. die zich ter gelegenheid van de viering van „haar" ontzet en het gouden jubileum van ..haar" vereeniging in haar beste pakje had gestoken, op haar voordeeligst doen uitkomen. De belofte welke dit fraaie herfstweer voor den dag. voor den avond, inhield is dan ook voor de volle 100 »/o in vervulling gegaan. Onder een flonkerenden sterrenhemel marcheerden Vrijdagavond tallooze ver- eenigingen. van de meest uiteenloopende soort en doelstelling, het door goede zorgen der gemeente, hel verlichte Kaas marktterrein op. om zich gereed te maken voor den inzet der feesten: de taptoe. Dank zij de uitstekende zorgen der com missieleden onder de beproefde en bezie lende leiding var den heer B. de Koning, verliep de opstelling der groepen en ver- eenigingen of het dagelijksch werk was. Bti het betreden van de Kaasmarkt, ontving de leider van elke afdeeüng de mededeeling waar men zich moest opstellen en de met witte lijnen afgezette vakken maakten wel dat geen moeilijkheden ontstonden. Reeds lang voor half negen leek het of de Kaasmarkt propvol was. doch steeds maar door kwamen n'euv/e deelnemers aange- me.rcheerd nu eens 'n alle stilte, dan weer begeleid door schetterende blaasmuziek. Slechts met de grootste moeite kon men zich door deze gonzende massa een weg banen. Aan de overzijde der Kaasmarkt, op den Oude Riin. hadden honderden zich onge steld om dit vrooltike, drukke gedoe gade te slaan Even over half negen werd het sein tot den afmarsch gereven en onder de vrooltike tonen der m"?'ek zette r'e kon van den. st?:t bot bestuur der iu'o'leorende ver eeniging gevolgd door de besturen der on derscheiden studentencorpora en coros- gezelschanpen zich in beweging. Het was een imposant gezicht, deze bonte stoet, samengesteld uit vertegenwoordigers van onderwijs-, soort-, jeugd-, politieke-. amusements- en padvindersvereenigingen, alle rijk voorzien van lampions, fakkels, vlaggen of vaandels voorbij te zien trekken. Bijzondere vermelding verdient de keurige eroep van de Leidsche zweefviiegclub. Niet minder dan 30 minuten verstreken tusschen het vertrek van de eerste en dat der laatste groep! Als ander bewijs van de enorme belang stelling voor de taptoe van dit jaar diene het volgende: Zooals bekend mag men alleen in ver- eenigingsverband aan de taptoe deelnemen. Een aantal jongelui, niet deeluitmakende van welke vereeniging ook. wilde toch dol graag van de partij zijn. Goede raad was duur! Alle mogelijkheden werden overwogen maar tenslotte bleef er maar één over: een nieuwe vereeniging oprichten. Dit was spoe dig en zonder moeilijkheden gebeurd en zoo zagen de Leidenaars Vrijdagavond de zeer jonge en waarschijnlijk nu weer ontbonden zangvereeniging ..'t Allegaartje" voorbij trekken Ook ditmaal ging de stoet weer langs de bekende, door duizenden belangstellen den omzoomde route naar het van der Werffpark. Hier wachtte hen. die het slot van den stoet vormden, een teleurstelling: het van der Werffpark bleef te klein te zijn voor zoo'n overweldigende belangstelling; zij moesten buiten blijven! Lang voordat de stoet zich om en bii het van der Werffpark had opgesteld, was de Steenschuur. tegen over het park. van het water tot aan de huizen dicht bezet met een belangstellende menigte, die niets wilde missen van het fraaie schouwspel, dat werd geboden door het met schijnwerpers helder verlichte standbeeld van ..Leiden's groote figuur in bange dagen" en de sprookjesachtige ver lichting van het park zelve door het Ben- gaalsch vuur. Zoolang de taptoe reeds op het program ma staat, is het gewoonte geweest dat het bestuur dier vereeniging. vergezeld van de besturen der Studenlencorparaties op het gemeentehuis door het dagelijksch bestuur der gemeente werd ontvangen. Ook ditmaal is met deze traditie niet gebroken. In de kamer van B. en W. werd het bestuur der jubileerende vereeniging op bijzonder har telijke wijze door burgemeester Van de Sande Bakhuyzen toegesproken. Het deed spr. genoegen den heer W. v. d. Laan. voor zitter der 3 Octobervereeniging een ge schenk aan te kunnen bieden in den vorm van diens officieele benoeming tot lid van den gemeenteraad, in de vacature van mr. Romün De heer W. van der Laan, De heer v. d. Laan dankte met enkele woorden voor deze hartelijke ontvangst en dankte voor den steun altijd van de zijde der gemeente ontvangen en sprak de hoop uit, dat dit ook in de toekomst het geval zou mogen zijn. Nadat de eerewijn was gebruikt, voegde het gezelschap zich. vergezeld van den bur gemeester en de wethouders J. Splinter en A. F. L. M. Tepe bij den stoet. Nauwelijks waren allen in het van der Werrfpark aanwezig of de rofiel van de door Werkmans Wilskracht onder leiding van den heer Ger. Dik, aangeboden en op fraaie wijke uitgevoerde taptoe, werd ge slagen. Jammer was het dat tijdens de uit voering van dit mooie programma de ■stilte zoo weinig in acht werd genomen. Waarschijnlijk is dit niet zoozeer onwil ge weest, doch hebben de verst afstaanden speciaal de minder lulde passages der mu ziek niet kunnen liooren. Tijdens het spelen van het Wilhelmus, dat door allen werd meegezongen werd dooi de 3 Octobervereeniging een krans met de Leidsche kleuren aan den voet van het standbeeld neergelegd. Door de twee jong ste leden der vereeniging de Princevlag werd het zelfde gedaan. Toen de twee peu ters de krans hadden neergelegd, bleven zij in de houding en salueerend voor het mo nument staan totdat het volkslied was be ëindigd; een buitengewoon aardig en tref fend oogenblik! Hierna werd de stoet opnieuw samen gesteld en begaf men zich weer, begeleid door de muziekvereenigingen naar de Kaasmarkt, waar de optocht ontbonden werd. DE REVEILLE. Goede feestgangers slapen niet lang. ook al zijn ze laat naar bed gegaan. Vroeg, heel vioeg ontwaakte de stad alweer uit haar korte slaap: velen waren Vrijdagavond na de taptoe, die eerst om half elf was afge- loopen. nog wat blijven rondwandelen langs de vele kraampjes, tenten en open luchtvoorstellingen. die de 3 October stem ming toen reeds over de stad verspreidden. Anderen waren al vast eens een bezoek Admiraal de Boisot biedt burgemeester van de Sande Bakhuyzen zijn deel in de feestgave aan. groote groep, als de lagere scholen met ruim 12U0 leerlingen tegenwoordig waren. Het programma dat dit jaar uitgebreider was dan andere jaren, bevatte acht num mers. die deels door alle zangers en zange- ïessen gezamenlijk, deels door de school kinderen alleen werden gezongen. De wijze waarop dit geschiedde was weer boven allen lof verheven. De dirigent, de heer Leo J. Mens weet in den korten tijd van voor bereiding welke hem gegeven wordt met zijn bonte gezelschap heel wat te bereiken! De muzikale begeleiding werd ook ditmaal weer verzorgd door het muziekgezelschap ..Orpheus". Voordat het laatste lied. het Wilhelmus, door allen werd gezongen hield de heer Smit een korte toespraak tot den burge meester, die gedurende de geheele aubade met zijn ëchtgenoote aanwezig was. De heer Smit wees op het belangrijke van Leiden's ontzet en verzocht tenslotte den burgemeester namens de zangers en zan geressen een krans te willen hechten aan het monument van zijn beroemden voor ganger. daaraan wederom gratis pakjes koffie en tabak toevoegde. Haring heeft de eigenschap om behalve heel lekker te smaken, zeer kwalijk te rieken en de attentie van den praeszs- collegii, den heer André de la Porto, die aan de haringdames een fleseh eau de cologne aanbood, werd dan ook zeer ge waardeerd. Een van de helpsters, mevr. Driessem Kofman bleef geheel in stijl door zich zelfs in het costuum van een vischvrouw te ste ken. De burgemeester, die vanzelfsprekend ook hier weer blijk van zijn belangstelling gaf (ook de rector-magnificus, prof. dr. J. van der Hoeve was aanwezig), vond dezo Vischvrouw zóó charmant, dat hij haar onder groote hilariteit spontaan een kus op de wang drukte! Als een kleine bijzonderheid zij nog even vermeld, dat de firma Weyl in do Klok- steeg hier eigenlijk ook e:-n jubileum her dacht door voor de vijftigste maal te be hoeven tot de leveranciers van het witte brood. Het Leidsch Politiemuziekgezelsch ap o. 1. van den heer Bolderdijk, verzorgde als vanouds den inzet der feestelijkheden door het blazen .van de reveille vanaf hét balcon der Stadsgehoorzaal. gaan brengen aan de vele vermakelijk heden, die het Schuttersveld eens per jaar biedt. Het buitengewoon groot aantal belang stellenden, dat zich Zaterdagmorgen om zeven uur voor de Stadsgehoorzaal op de Breestraat had opgesteld, is niet alleen ge tuige geweest van de plechtige wijding, die altijd van de reveille, geblazen door het Politie Muziekgezelschap onder leiding van den heer M. Bolderdijk uitgaat, doch ook van het prachtige schouwspel van lucht- effecten dat de geleidelijk door de lichte ochtendnevels brekende zon op een fraaien Octoberdag biedt. Overgoten door het gouden zonlicht hingen plechtig en roer loos de tallooze vlaggen in den ontwaken- den, killen morgen. Af en-toe ging er. wan neer een zwak windje langs het rood, wit, blauw en oranje speelde, een lichte gol ving door de vlaggen en het was alsof zij dezen dag van dubbele vreugde, die zoo stralend verrees, een welkom toewuifden. Op voorbeeldige wijze werd het met zorg en kennis samengestelde programma van stemmige muziek door de mannen van den heer Bolderdijk uitgevoerd en met een har telijk applaus gaven de aanwezigen uiting van hun waardeering voor het gebodene. DE IÏORAALMUZIEK. Ook voor de tradioneele koraalmuziek in het. v. d. Werffpark bestond zoowel van de zijde van de zangers en zangeressen als van het publiek groote belangstelling. Dit oude programma-nummer bevatte in zoo verre iets nieuws, dat, namen in voorgaan de jaren alleen particulieren deel, ditmaal daarnaast zoowel de Oranjegarde met een Aan mevrouw van de Sande Bakhuyzen— Gericke die altijd bij de koraamuziek aan wezig is boden de zangers en zangeressen als blijk van erkentelijkheid een bouquet bloemen aan. Uit naam van zijn echtge- noote zegde de burgemeester hiervoor dank, terwijl hij de toespraak van den heer Smit met enkele welgekozen woorden be antwoordde, terwijl spr. de zangers en zangeressen dankte voor de liederen ter nagedachtenis van burgemeester v. d. Werff gezongen. Vervolgens werd de krans aan het fraaio standbeeld bevestigd. Hiermede was ook dit stemmige half uur, dat wij niet graag op een 3 October pro gramma zouden missen, beëindigd. Het v. d. Werffpark stroomde leeg en velen be gaven zich naar de Waag om zij het dan van grooten afstand iets van de uitdeeling van haring en wittbrood te kunnen zien. UITDEELING VAN HARING EN WITTEBROOD. Lang voor achten stonden reeds lange rijen mannen en vrouwen, de meesten ge wapend met een teiltje, emmer, schaal of beddensloop, in de Mandenmakerssteeg het oogenblik af te wachten, waarop de deuren van het Waaggebouw zich zouden openen en de uitdeeling der feestgave, waarvoor zich ditmaal bijna 4000 personen hadden aangemeld, een aanvang zou nemen. Eindelijk was dat tijdstip aangebroken en toen defileerden de wachtenden in een vlot tempo langs het legertje van helpsters en helpers, die allen tegen inwisseling van bonnen van wittebrood en zeebanket voor zagen, terwijl de firma wed. van Nella Alle b!| (lit overzicht geplaatste foto's zijn Benomen door den heer van Vliet, fotoeraaf hier ter stede. De keurige ponnywagen van de „Princevlag", welke bij de taptoe zeer de aandacht trok.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 5