LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 5 October 1936 BurgerliJkeSfand van Leiden BUITENLAND lAAT/TCJBERICHTIN DE ALGEMEENE TOESTAND. Rond den Volkenbond. Nadat nog verschillende sprekers ter Volkenbondsvergadering het woord hadden gevoerd, is aangenomen een resolutie, die door de delegaties van Denemarken, Zwe den, Noorwegen en Nederland is ingediend en waarin wordt voorgesteld het deel van het rappori van den secretaris-generaal, dat betrekking heeft op de kwestie van ver mindering der bewapeningen en de verkla ringen, die te dien aanzien zijn afgelegd in de assemblee ter bestudeering terug te zen den naar de derde commissie. In het geheel hebben 33 sprekers deelge nomen aan de algemeene discussies, die Za terdag zijn beëindigd. Dc Commissie van Drie, Eden. Delbos en Sandler, tezamen met den Poolschen mi nister van buitenlandsche zaken, heeft den toestand in Dantzig besproken. Eden zal een rapport opstellen, dat vandaag in de openbare zitting van den Volkenbondsraad zal worden behandeld. Er werd overeenge komen. dat Lester hooge commissaris zal blijven tot zijn opvolger zal zijn aangewe zen. Na een vacantie van enkele weken zal Lester dus weer op zijn post te Dantzig terugkeeren. In den loop van deze week zullen de Poolsche voorstellen inzake herverdeeling van de koloniën en de grondstoffen te Ge neve worden ingediend De Fransche premier Blum is nog kort op bezoek geweest. Hij legde een korte ver klaring af voor de pers. Hij zelde eenlge uren te Genève te hebben doorgebracht voor het einde der zitting „om door zijn aanwezigheid, hoe kort dan ook, de ge hechtheid van Frankrijk jegens den Vol kenbond te bevestigen". Het Volkenbonds pact blijft fundamenteele basis der Fran sche politiek. Leon Blum zeide in optimis tische stemming uit Genève te vertrekken om redenen, welke waarlijk in overeen stemming zijn met de werkelijkheid. Blum heeft de vertegenwoordigers gespro ken van Groot-Brittannië, Sovjet-Rusland, de Kleine Entente, Polen, Turkije, België en Zweden. Hij heeft een goeden indruk cekregen en gelooft dat de vriendschappen jegens Frankrijk volkomen intact zijn. Hij gelooft niet, dat de voorbereiding van een conferentie der mogendheden van Locarno zekere vriendschappen heeft kunnen aan tasten. In welingelichte kringen wordt thans bevestigd, dat de ministers van buitenland sche zaken der drie-staten-onderteeke- naars van de protocollen van Rome begin November zullen bijeenkomen te Weenen. BELGIË. Spion veroordeeld. Het Assisenhof heeft Schmetz, die aan de Duitsche agenten de plannen heeft uit geleverd van den koepel van een fort, tot tien jaar opsluiting veroordeeld. o FRANKRIJK. Economische maatregelen Kortstondige staking te Parijs en een communis tische meeting. In de staatscourant is een decreet gepu bliceerd. waarbij een-onder het ministerie van economische zaken ressorteerende commissie voor invoerrechten en controle op de prijzen wordt Ingesteld. De commis sie heeft tot taak, ongerechtvaardigde prijsstijging door grooteren aanvoer van buitenlandsche producten te voorkomen. Zij kan aan de ministers alle noodige maat regelen. zooals verlaging van invoerrechten en zelfs afschaffing van contingenteeSn- gen, voorstellen. Verder is een decreet gepubliceerd be treffende verlaging der rechten op niet- gecontingenteerde goederen. Met ingang van 10 October bedraagt deze verlaging 20 pet. voor grondstoffen, 17 pet. voor half fabrikaten, 13 pet. voor voltooide Industrie producten. De belasting, geheven van Im porteurs van gecontingenteerde goederen, wordt verlaagd met 20 pet. Onverwacht Is Vrijdag te Parijs een sta king uitgebroken onder het café- en resaurant-personeel. doch algemeen was deze staking niet. Een poging eenige zaken te bezetten werd door de politie voorko men. Onmiddellijk werden onderhandelin gen Ingediend en deze leidden Zaterdag avond tot een compromis. Gisteren is het werk hervat en behoorde deze staking tot het verleden. Het was als een voorbereiding voor het geen gisteren verder zou plaats vinden. Voor gisteren was n.l. een groote commu nistische demonstratie op touw gezet in het Pare des Princes, 40.000 personen na men daaraan deel. Groote getallen leden der Fransche sociale partij (de la Rocque) van wie een demonstratie verboden was, tracht ten de communistische demonstratie te verstoren, doch de politie die zeer ver sterkt was. wist groote botsingen te voor komen. Niettemin hebben een 1500 arresta ties plaats gehad, terwijl een 20 personen licht gewond werden. Sprekers op de communistische meeting waren Thorez. secretaris-generaal van de communistische partij en Duclos. vice- president van de Kamer en lid van het politiek bureau. Beiden behandelden de devaluatie, de Spaansche kwestie en de maatregelen tegen zekere politieke groe peeringen op welbekende wijze. De boerenleider Dorgeres, die zich voor het gerecht te verantwoorden heeft gehad wegens staking van leverantie der groente- boren en wegens opruiing van de massa, heeft minister-president Blum een schrij ven deen toekomen, waarin hij o m. ver klaart. dat geweldmaatregelen zijn actie niet kunnen verhinderen en dat deze eerste staking tot een algemeene staking In het geheele land zou kunnen leiden, wanneer de groenteprijzen niet onmiddellijk beter worden. ENGELAND. Engeland's bewapening Relletjes te Londen Lloyd George voor een Volksfront. Od het conservatief congres te Margate, heeft de kanselier van de schatkist. Neville Chamberlain, namens minister-president Baldwin het woord voerend opnieuw met nadruk gewezen op het streven der Britsche regeering naar een bewapening welke de vitale verbinding tusschen de verschillende deelen van het groote Britsche Imperium afdoende zal beschermen. ..De Britsche regeering", aldus Chamber lain .is voornemens, haar herbewapenlngs- plannen uit te voeren, wat de oppositie ook zegt. Wanneer ons wapenprogramma zal zijn voltooid, zullen wij opnieuw een marine hebben welke volkomen in staat ls. onze vitale verbindingen te beschermen. Wij zul len dan een leger hebben, zwak wat effec tleven betreft, vergeleken met de geweldige legers dienstplichtigen oo het continent, maar uitgerust met de allermodernste wa pens en het nieuwste mechanische mate rieel Wii zullen de beschikking hebben over een luchtvloot, welke, wat snelheid, actie radius en effectiviteit van toestellen en wat de kwaliteit van haar personeel aan gaat. voor geen enkele luchtmacht ter wereld zal behoeven onder te doen. Ik beschouw de luchtmacht als het meest doeltreffende middel tegen den oorlog, dat ooit is uitgevonden. Ik steun het schennen van een luchtvloot met de diepste overtui ging en met de grootste geestdrift. Nooit zal zij gebruikt worden voor 'n nlet-gepro- voceerden aanval op welke natie ook Het voornaamste doel van de Britsche regeering en van het Britsche volk is de handhaving van den vrede. Wii begeeren niemands gebied, w" wen- schen noch ztin voornemens, ons te mengen in de blnnenlandsche aangelegenheden van welke vreemde mogendheid ook en nog minder zijn wii van plan. onze Ideeën over ons regeerlngssyseem aan anderen op te dringen Inderdaad worden de gevaren welke een interventie met zich brengt, niet levendiger geïllustreerd dan door de iongste Inciden ten in verband met den betreurenswaar- dieen strijd, welke momenteel in Spanje woedt. Indien er niet het moedige initiatief van Blum ware geweest, gesteund door allen nvloed. welken de Britsche reeeerlng kan aanwenden dan zouden wii hebben kunnen zien. hoe heel Europa werd verdeeld in tegenover elkander staande kampen, het geen niet te overzlene gevolgen na zich zou hebben gesleept. Wii zijn dankbaar, dat de Internationale commissie, waaromtrent ik tot mijn genoe gen kan verklaren dat de Portugeesche regeering erin heeft toegestemd, deel van uit te maken te Londen zetelt en dat een ernstige bedreiging voor den vrede aldus bezworen ls. Wii wenschen slechts, dat men ons rustig de vredelievende en vriendschappelijke be trekkingen met allen laat voortzetten. De vorige week toen de Fransche regee ring besloot, aan haar parlement een aan passing van den koers van den franc voor te stellen was ik zoo gelukkig met haar en de Amerjkaansche regeering te kunnen samenwerken, om de storende gevolgen van deze operatie te kunnen beperken en ik hoon. dat de verklaringen, gepubliceerd door de drie regeeringen, zullen lelden tot een herstel van meer normale voorwaarden oo internationaal monetair gebied. In ieder geval moet men niet denken, dat ons bewapeningsprogramma tevens insluit, dat wii den Volkenbond of de Idee der col lectieve veiligheid prijsgeven. Na te hebben herinnerd aan Eden's woor den te Genève, vervolgde Chamberlain: „Naar de meening der Britsche regeering zouden de vredesvooruitzichten aanmerke lijk te verbeteren zijn door het sluiten van regionale pacten, binnen het kader van den Volkenbond, waardoor in door politieke stor men bedreigde gebieden, de belanghebben de mogendheden wederkeerlg elkaar steun en bijstand zouden toezeggen. Wij hebben reeds ons verlangen te ken nen gegeven, over een dergelijk pact voor West-Europa te onderhandelen. Wij moeten ten slotte wel bedenken, dat de oorzaken van onrust ln de wereld, en in Europa in het bijzonder, uiterst gecompli ceerd zijn. Ze zijn deels van polltleken aard, deels echter ook zijn ze ontstaan uit econo mische en financieele spanningen. Al die oorzaken houden met elkaar verband en het is vaak moeilijk uit te maken, waar de eene eindigt en de andere begint. Maar indien wij ooit willen terugkeeren tot stabiele verhoudingen en normale be trekkingen tusschen de volken, dan zullen we zeer zeker elk dier moeilijkheden hebben op te lossen. De Britsche regeering zal te allen tijde bereid zijn, deel te nemen aan alle maatre gelen. die er toe kunnen bijdragen, het on derling vertrouwen der naties te herstellen en de beperkingen uit den weg te ruimen, althans de ergste te verzachten, welke den internationalen handel belemmeren." Het congres heeft met groote meerderheid een resolutie van Johnston verworpen, waarin bepleit wordt de vereeniging van alle politieke elementen, die de nationale regeering steunen, in één enkele organisatie. Voorts werd de werkloosheid in de in dustrie besproken. Het congres nam ver schillende resoluties aan. waarin de door de regeering getroffen maatregelen ten be hoeve van een economisch herstel werden geprezen, doch waarin tegelijkertijd wordt aangedrongen op een versnelden bouw van nieuwe fabrieken in de gebieden, welke het hevigst door de crisis geteisterd worden. De nationale executieve der labour-partlj heeft na langdurige besprekingen den tekst van haar resolutie betreffende den internationalen toestand, welke aan het jaarlljksche congres der partij, dat deze week zal worden gehouden, zal worden voorgelegd, vastgelegd. De resolutie spreekt zich uit ten gunste van „een voldoende bewapening tot hand having van het gezag en de macht van den Volkenbond en tot het bieden van weerstand tegen dictatuur en agressie". Mosley's fascisten wilden een groote demonstratie houden te Londen, doch een groote menigte nam zoo'n dreigende hou ding aan. dat de politie de demonstratie verbood en uiteen deed gaan. Daarbij ls het toch nog tot botsingen, waarbij 9 per sonen werden gewond, w.o. 3 vrouwen. 87 arrestaties hadden plaats. In een interview, dat Lloyd George aan de Reynolds News heeft toegestaan, doet hij een dringend beroep ten gunste van vorming van een Engelsch Volksfront. „Wanneer de democratie in Spanje wordt overwonnen, zal dat te wijten zijn aan het gebrek aan eenheid tusschen de leiders van het Volksfront. Laten wij een Engelsch Volksfront vormen, wij zullen dan de re geering kunnen wegvagen en nieuwe over winningen kunnen behalen voor de demo cratie in de wereld, die een onmetelijke be hoefte aan vrede en vooruitgang heeft". o DUITSCHLAND. De weermacht vergroot Oogstfeest op den Buckeberg. Met ingang van 2 October zijn in het Duitsche leger twee nieuwe legercorpsen opgericht met als standplaatsen Hannover en Koblenz. Het Duitsche vredesleger ls hiermede op 12 legercorpsen gebracht. Zaterdag is in tegenwoordigheid van den Fuehrer te Wllhelmshafen de pantserkruiser „D" van stapel geloopen waarbij generaal von Blomberg, de opperbevelhebber der weermacht, een rede heeft gehouden. Het schip is Scharnhorst" gedoopt. De leider der Duitsche politie, Himmler, is uit de Katholieke Kerk getreden. Voor de vierde keer is het oogstfeest ge vierd op den Buckeberg bij Goslar, ln te genwoordigheid van een millioen personen. In tegenwoordigheid van de kopstukken van de partij sprak Hitier een rede uit. Duitschland is onverschillig voor wat de rest van de wereld doet. Anderen kunnen elke drie weken de loonen verhoogen. deva- lueeren, weer verhoogen en nogmaals deva- lueeren, Duitschland weet, dat het leven niet afhangt van economische speculaties, doch van werk. Daarom werk men in de steden en op het land, in honderden fa brieken om Duitschland de grondstoffen te schenken, welke het mist. o ITALIË- DEVALUATIE VAN DE LIRE. In den heden gehouden ministerraad heeft Mussolini voorgesteld de waarde van de Italiaansche lire terug te brengen tot het niveau, dat in December 1927 was vastge steld. d. w. z. tot 90 lire per pond sterling en 19 lire per dollar. De ministerraad keurde met algemeene stemmen het voorstel van Mussolini goed. Mussolini verklaarde nog. dat deze maat regel den toestand opheldert ten aanzien van den uitvoer en het tourisme, die beide de voordeelen hiervan zullen ondervinden. Alleen een stijging van de binnenlandsche prijzen zou deze voordeelen in gevaar kun nen brengen. Mussolini stelde echter voor en de ministerraad hechtte zijn goedkeu ring daaraan zekere prijzen te blokkeeren en uiterst streng controle uit te oefenen over de schommelingen der andere prijzen, welke ln verband staan met de prijzen op de we reldmarkt. De ministerraad machtigde vervolgens den onderstaatssecretaris voor wisselkoersen en valuta-aangelegenheden het volumen en de contingenten van de op groote schaal ver bruikte artikelen te varleeren en het systeem van compensaties voor particulie ren op te heffen. De koopkracht van de lire, d. w. z. de feitelijke en werkelijke waarde van het geld zal met systematische energie op alle gebieden worden verdedigd. o OOSTENRIJK. Splitsing in de Heimatschiitz. In een bijeenkomst van „Heimwehr"- lelders is besloten tot royeering van den vrcegeren vice-kanselier, majoor Fey, den burgemeester vain Weenen, Lahr, en alle andere leden, die htm steun hebben ver leend aan het door de beide eerstgenoem- den genomen Initiatief, ten doel hebben de de opperste leiding der beweging aan Prins Starhemberg te ontnemen. Majoor Fey heeft den vertegenwoordigers der buitenlandsche pers een verklaring verstrekt, waarin hij een aanval op Star hemberg doet, die zich naar zijn zeggen de laatste maanden volstrekt niet geïnteres seerd heeft voor de Heimwehr en niet op de bres is getreden voor de voornaamste programmapunten, hetgeen geleid heeft tot een openlijken eisch van het overwegende deel van den Oostenrijkschen „Heimat- schutz" ten aanzien van een ingrijpende reorganisatie van de algemeene leiding. Dit streven is door Fey slechts in zooverre uit gebreid, dat hij zich tot taak gesteld heeft verdere zich nog afzijdig houdende bevol kingskringen tot een positief werk van op bouw te brengen. Fey heeft bondskanselier Schuschnigg van al deze zaken op de hoogte gesteld. Het optreden van Starhem- berg vermt derhalve een poging eigen zwakheid door deze maatregelen te ver hullen en een misbruikmaken van de auto riteitsgedachte door de tegenwoordige lei ding van den Oostenrijkschen „Heimat- schutz". Aldus Fey. Prins Starhemberg heeft verklaard, dat de geheele Costenrijksche Helmatzschutz en hijzelf bereid zijn, bondskanselier Schuschnigg de meest trouwe medewer king ter beschikking te stellen, op voor waarde, dat de bondskanselier ter erken ning van dezen'trouw den Oostenrijkschen Heimatschutz en zijn leider trouw be toont. Majoor Fey heeft als landslelöer een or der gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat hij krachtens besluit van de Weensche Heimatschutzleden van 14 September als 1 ar.(isleider van Weenen is herkozen en mitsdien weder de leiding van den Ween- schen Heimatschutz op zich neemt. Slechts zijn bevelen mogen gehoorzaamd worden. De splitsing in de Oostenrijksche Heim- wehrbeweging ls hiermede tot een feit ge worden. o RUSLAND. Stalln overleden? Thans worden hardnekkig geruchten in omloop gebracht, dat Stalln zou zijn over leden. De regeering zou dat geheim hou den, om wanorde te voorkomen, Woros- jilof zou hem hebben opgevolgd. Intusschen ontbreekt iedere officieele bevestiging I GRIEKENLAND. Blanco volmacht voor Metaxas. Minister Kotzlas heeft aan een corres pondent van het Duitsche Nieuwsbureau verklaard, dat de gevraagde volmachten voor de regeering slechts uit twee artikelen zouden bestaan. Art. 1 zou lulden, dat een nieuw Griekenland moet worden geschapen, terwijl art. 2 hiervoor in de handen van Metaxas een blanco volmacht en alle rech ten zou leggen. POLEN. Vrijdenkersorganisatie ontbonden. De regeeringsautoritelten hebben last ge geven tot ontbinding van de vrijdenkers- vereeniglng te Warschau en van haar twin tig nevenorganisaties ln de provincie. Tegen zekere leden der vereeniging is een proces aanhangig gemaakt wegens activiteit, welke In strijd is met de wet en de openbare orde en veiligheid bedreigt. o FINLAND. De regeeringscrisis - Oud-premier Sunila overleden. Aan den president van den Rijksdag Kal- lis ls de vorming van een kabinet opge dragen. Zijn eerste poging is niet gelukt,, doch hem ls opnieuw opdracht verleend voor een concentratie-kabinet. Professor Juhe Sunila ls op 61-Jarigen leeftijd overleden. Professor Sunila is tweemaal minister president geweest en was het laatst leider van het ministerie van landbouw. Hij was ook bulten Finland bekend als politicus en landbouw-deskundige. -O- TSJECHO-SLOWAKIJE. NAAR DEVALUATIE. De regeering verklaart officieel, dat de Tsjecho-Slowaaksche kroon zal worden ge devalueerd, doch zij deelt niet mede. hoe hoog het percentage der devaluatie zal zijn. De beide grootste partijen, de socialisten en agrariërs, hadden daar sterk op aange drongen. Begin dezer week zal te Praag een bijeen komst worden gehouden der presidenten van de circulatiebanken van Roemenië, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowaktje. o PALESTINA. Stap der Arabische vorsten. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, heb ben de vier Arabische vorsten besloten om een gemeenschappelljken oproep te richten tot de Arabieren van Palestina om een einde te maken aan de staking en de ge- weldcampagne en de Koninklijke commis sie ln de gelegenheid te stellen haar werk zaamheden te beginnen. Zooals men weet werd naar dezen stap van de koningen van Saoedie, Arablë en Irak, den lman van Jemen en den emir van Transjordanlë uitgezien, als de eenlge uitkomst om een eind aan de crisis te ma ken. daar slechts daardoor de Arabische leiders ln Palestina op hun houding terug meenden te kunnen komen, zonder verlies van hun prestige. o VEREENIGDE STATEN. Een neutraliteitsverdrag - Borah steunt Landon niet. De regeering heeft den vertegenwoordi gers der Latijnsch-Amerlkaansche landen het ontwerp overhandigd van een neutrali teitsverdrag, dat na goedkeuring door ge noemde landen zal worden voorgelegd aan de Pan-Amerlkaansche conferentie, die 1 December a s. te Buenos Aires zal worden geopend. Het ontwerp beoogt, dat de onder teekenaars zich verplichten, hun geschillen vreedzaam te regelen en voor het geval van een oorlog erkent het het recht der neutrale staten, den handel met de oorlogvoerenden te beperken. Het verbieden van den verkoop van wapens en munitie aan den belllgeren- ten en het afkondigen van een financieel embargo tegen de belde partijen zou voor de onderteekenaars verplicht zijn, behalve wanneer een Amerikaansche staat in oor log zou zijn gewikkeld met een niet-Amerl- kaanschen staat. Senator Borah heeft nog eens nadrukke lijk verklaard, dat hij Landon niet zal steu nen. „Wanneer zekere personen in de repu- bllkeinsche partij plan mochten hebben dwang uit te oefenen op het gewicht van mijn positie in de verkiezingscampagne, zal ik hun uitdaging beantwoorden met een verklaring, die zij zullen betreuren," aldus Borah. o UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche wrijving. Nadat aanvankelijk de berichten Inzake de Chineesch-Japansche wrijving zeer ver ontrustende vormen hadden aangenomen over en weer kwamen beschuldigingen over troepenconcentraties etc. nemen deze nu weer een kalmer toon aan. Maar schalk Tsjang-kai-SJek ls thans per vlieg tuig op weg naar Nanking om den Japan- schen gezant te ontmoeten, van welk on derhoud veel verwacht wordt. Zelfs verluidt, dat ln Noord-Chlrta al een regeling met de Japanners zou zijn be reikt. Ook liepen geruchten, dat Engeland zich in verbinding had gesteld met Amerika om zich te verzetten tegen een bezetting van China, geheel of gedeeltelijk, doch dit schijnt onjuist. Wel hebben Engeland en Amerika elkaar gepolst, doch van eenlg gezamenlijk optreden is geen sprake. Japan zou iedere Inmenging trouwens van de hand wijzen. BINNENLAND. GESCHENKEN VOOR DE „DE RUYTER". Behalve de radio-Installatie door het co mité „Onze Marine" (men zie elders ln dit Blad) zijn vanmorgen nog tal van geschen ken aangeboden voor den kruiser „De Ruy- ter". Het comité „Vrouwen van oud-marine officieren" schonk bij monde van mevr. H. E. GooszenPeereboom Valler zilveren candelabres, achttien zilveren vingerkom men. een wlt-perkamenten gastenboek voor den commandant en een zilveren pièce de milieu voor den longroom der of ficieren. De heer Staal, oud-gouverneur van Su riname, waarnemend voorzitter van de Koninklijke vereeniging „Onze Vloot" bood een bronzen plaquette aan, welke reeds in het schip een plaats heeft gevonden. Namens de besturen der studenten-cor poraties uit Leiden, Amsterdam, Utrecht, Groningen en Delft, voerde de heer H. An dre de la Porte, praeses-collegii van het Leidsch Studentencorps het woord, die na mens genoemde besturen een mooie ets aanbood, voorstellende „De Zeven Provin ciën". De algemeen voorzitter van het Natio naal Jongerenverbond, mr. De Vries, bood namens het Verbond een wandplaat aan. De heer Greve schonk namens de ge- schutfabriek Bofors, een sierlijken zilve ren corbellle, twee zilveren cocktail-sha kers met cocktailglazen en twee bonbon- nières, en namens de Duitsche wapenfa briek Krupp een uit speciaal staal vervaar digde sigarendoos. o UITVOERING EIERENBESLUIT. Verbod conserveermiddelen. In verband met gerezen moeilijkheden ligt het in het voornemen der regeering te bevorderen, dat de datum van inwerking treden van het verbod van het gebruik van eigeel met conserveermiddelen ln de voedingsmiddelen-Industrie wordt verscho ven naar 1 Januari 1938. KINDJE OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen om tien uur ls het 2-jarig zoontje van de familie S. te Barneveld door een vrachtauto overreden en op slag ge dood. Het knaapje speelde bij de garage van de firma K.. waar zijn vader boek houder is en lette niet op den vracht auto, welke achteruit rijdende, uit de garage kwam. o EEN ZANDKUIL INGESTORT TE OLDEBROEK. Drie-jarig kind gedood. Terwijl eenige kinderen Zaterdagmiddag te Wezep (gem. Oldebroek) in een zand kuil aan het spelen waren, stortte een ge deelte der kuil ln, waardoor het drie jarig zoontje van den grondwerker J. van 't Ende uit Wezep bedolven werd. Nadat door toegeschoten hulp de kleine bevrijd was, bleken de levensgeesten reeds ge weken. o AANBESTEDING. Vanwege Gedep. Staten is heden aanbe steed het verbreeden en gedeeltelijk omleg gen van het bestaande weglichaam, het aanbrengen van een gewalste fundeering en het verrichten van een oppervlaktebehande ling daarop, behoorende tot de werken voor den weg Ringvaart Haarlemmermeerpolder- Hillegom-de Zilk, gelegen in de gemeente Hillegom, een en ander met bijbehoorende en bijkomende werken. Laagste inschrijver was J. P. Hüner, Was senaar, voor f. 21.836. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De heer H. Verbeek landbouwer aan den Sloterweg te Hoofddorp, die eenigen tijd geleden te Heemstede met zijn auto in bot sing kwam met een tram, ls gistermorgen In het Dlaconessenhuls te Haarlem over leden. De heer Verbeek is 57 jaar oud en gehuwd. Hij was geboren in de Haarlem mermeer, heeft daar altijd gewoond en was in die omgeving een bekende persoonlijk heid. o ERNSTIGE AANRIJDING. De arbeider N. van L„ die werkzaam is in den Hooge ven te Hazerswoude, is Juist op het oogenblik dat hij per rijwiel het erf van den landbouwer N. kwam afrijden, aangereden door een auto. De man werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Geneeskundige hulp welke spoedig aanwezig was, consta teerde ernstige verwondingen, en liet den ongelukkige per ziekenauto naar het Ac. Ziekenhuis te Lelden overbrengen. Zoowel auto als rijwiel werden zwaar beschadigd. De toestand van het slachtoffer ls ge ruststellend. GEBOREN Jacobus Ferdinand Antonius Maria, z. v. A. F. de Bruljn en G. J. A. M. Pels Pau- lus Lambertus, z. v. P. L. v. d. Walle en C. Smit Hendrik Willem, z. v. H. v. d. Vlist en A. H. Swaak Cornelia, d. v. J. Molnar en E. G. Vogels Geertje, d. v. A. Houwaart en M. v. d. Vlls Jan Hen drik, z. v. Th. Noorloos en B, Ippel Simon, z. v. L. v. d. Stelt en W. Voogt Johanna Maria, d. v. P. A. Opdam en H. M. de Winter Jocob, z. v. A. Groot en G. Zwijnenburg - Magdalena Maria Thekla d. v. J. Bierholz en J. de MooiJ. ONDERTROUWD. C. v. d. Zwan jm. 21 j. en W. Blanke- stein jd. 22 j. W. F. v. d. Blom jm. 28 j. en S. S. Kok jd. 20 j. OVERLEDEN. L. Baartman d„ 1 w. F. Wijting, on« gehutfde vr., 64 J. 2—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2