LEIDSCH DAGBLAD - Zesde Blad Maandag 5 October 1936 KERK- EN SCHOOLNIEUWS LUCHTVAART Het minste tandbederf, LAND- EN TUINBOUW VLIEGEND OM DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. EEN INTERVIEW MET DEN HEER DE KOK. (Speciale berichtgeving). Vliegveld Ypenburg. 3 Oct. Het goede voorbeeld geven zelfs als men zoo hoog gestegen is, dat men de waardigheid van President van de Konink lijke Vereeniging voor Luchtvaart vervult dat kan een bijzonder moeilijke taak zijn. Want het goede voorbeeld is dan niet, de jaarlijksche ledenvergadering en de be- ituursvergaderingen met krachtige hand en |net tact te leiden, maar dit: de luchtvaart «ok te beleven. Zelf te vliegen. Inderdaad: de voorzitter van de Vereeniging voor Luchtvaart, de Koninklijke Nederlandsche., Is een voorbeeldig voorzitter. Ir. J. E. F. de Kok, directeur van de Koninklijke Neder landsche Petroleum Maatschappij, gaat zijn leden ook voor in de lucht. Hij heeft zijn Septembervacantie gebruikt om met zijn sportvliegtuig, de eenmotorige Leopard Moth, in den burgerlijken stand van de Luchtvaart ingeschreven als P.H.F.D.K., een reis te maken om de Middellandsche Zee, waarvoor hij minder dagen noodig had dan men er 25 jaar geleden weken aan had moeten besteden. Op 19 September is de reis begonnen en op 3 October is zij geëin digd; het vertrek- en eindpunt was het nieuwe vliegveld Ypenburg bij 'sGraven- hage. Wij hebben den sportvlieger, die zulk een voorname plaats inneemt in het handels leven van ons land. Zaterdagmiddag mede ontvangen op het nieuwe vliegstation. Het was een dag. om met vancantie te gaan. Een van de vele die wij den afgeloopen zomer zijn tekort gekomen. Een zon. die de prachtige vliegwei van Ypenburg in haar feestelijkste kleuren zette, en zoo weinig wind, dat de luchtzak-windwijzer op het station voortdurend neigingen tot dienst weigering vertoonde. Half elf was de FXi.K. uit Parijs vertrok ken en men verwachtte het vliegtuig met zijn dubbele bemanning de heer Schmidt Cranz heeft de heele reis meegemaakt dus tusschen een en twee uur. En terwijl verschillende sportvliegtuigen in de lucht waren om oefenvluchten te maken, ont dekte het geoefend oog van den stations chef Somer om tien minuten over één den vluggen vogel, in de hooge verteBinnen vijf minuten was de Leopard Moth boven het veld, levendig toegejuicht door de be stuursleden van de Vereeniging die hun Voorzitter kwamen begroeten, door de dig nitarissen van vliegschool en vliegveld, door vrienden en kennissen. De heer De heer De Kok zat achter het stuur, trok boven het stationsgebouw een scherpen linkschen bocht en enkele seconden later wiegde het toestel op zijn lage wieken naar de wachtenden toe. De begroeting door familie en vrienden en toen vroeg de persman om een oogen blikje onderhoud. „Dan zijt ge bij mij al aan een bijzonder slecht kantoor" zegt de heer De Kok. „Dat heb ik nog nooit ge daan. Vraag het maar aan den heer Schmidt Cranz". Maar toen wij een beden kelijk en teleurgesteld gezicht trokken niet omdat de heer Schmidt Cranz geen prettige verteller zou zijn maar omdat voor een journalist het loopen van, een blauw tje nu eenmaal altijd onplezierig is be dacht de heer De Kok zich waarschijnlijk dat hij hier niet de zwijgzame directeur van de Royal Dutch was, maar de sportieve lei der van de Luchtvaartvereeniging. En toen kregen kregen het onopgesmukt verhaal, hoe een sportief man, met een halve eeuw aan jaren reeds achter den rug, zijn vacantie doorbrengt. De jongeren zul len het wel niet zoo bijzonder vinden, want zij zijn niet meer voor veel verrassingen toegankelijk. Maar de generatie van maar een-paar-jaar-ouder zal het staatje van den heer De Kok toch niet zonder ontzag bekijken. 19 September. Naar Neurenberg. Een treurig begin. Mist, mist, mist. 20 September. Tot Sofia. 21 September. Over Stamboel naar Konia op de hoogvlakte van Lyconia aan den spoorweg van Skoetari naar Adana. 22 September. Over Palestina heengevlo- gen naar Cairo. En hoe was het weer al die dagen? Het weer? Na Neurenberg hebben wij geen dag gehad of het was voortdurend volop zon. Heerlijk warm, overal. 23 September. Cairo bezichtigd en de pyramiden. 24 September. Luxor bezocht en de gra ven der Pharao's, Toetankamen en ande ren. En hoe zijn de vliegvelden daar in Egypte! Zanderige terreinen. Overal laat de woestijn zich kennen. 25 Septmber. Van Luxor naar Assoean. Geprofiteerd van het ongewone jaargetijde voor een reis door Egypte, doordat wij er nu de overblijfselen van den tempel van Isis konden zien, die 's winters altijd onder water staan. Het was zeker heel warm daar in de buurt? In Luxor 32 graden Celsius. Dat wil zeggen: in de schaduw, en eenige dagen later in de oase van Gadames zelfs 35 gra den. 26 September. Via de olievelden van Hur- gada aan de Roode Zee naar Cairo terug. 27 en 28 September. De groote woestijn- reis, maar op de noodige honderden meters boven het gloeiende zand.. Den eersten dag naar Bengasi, den tweeden naar Tripolis. Daar hoorden we toevallig van den gul den we keken geen krant in onderweg. En niet geschrokken? Heelemaal niet geschrokken! 29 September. Een uitstapje naar de oase van Gadames, waar het bijna bloedwarm was. 30 September. Over de Middellandsche Zee gevlogen, via Catania de reis ging 180 Kilometer over water naar Napels. Om den Vesuvius heen, die in actie was. en geprofiteerd van de gelegenheid om Napels te zien. 1 October. Naar Rome. Daar ook eenige uren vertoefd, om de dagreis te beëindigen in Pisa, waar de scheeve toren nog altijd scheef staat. 2 October. De Alphen over en op 3500 Meter hoogte gekoerst naar Lyon. Een ver rukkelijke reis over de Alpen en de bergen van Savoye, alle dik onder de sneeuw. Dien dag doorgevlogen tot Parijs. 3 October. In de vroegte opgebeld door den heer Asjes, die in een ander hotel lo geerde en waarschuwde dat een hotelsta king was uitgebroken. „Sauve qui peut". Gepakt, en den hotelknecht gescheld: da delijk alles naar beneden. „Hebt U zoo'n haast?" .Ja, er is toch staking geprocla meerd?" „Wij weten hier van niets". En zoo behoefden de twee sportvliegers niet, zooals de gasten van andere hotels, zelf met hun koffers te sleepen. En hoeveel kilometer afgelegd? 13000. Om een vergelijking met de reis naar Indië te maken: van Schiphol tot Sumatra. „Tot Medan", preciseert Asjes die bij het gesprek aanwezig was. En vergeet U niet in de courant te ver tellen, voegde de heer Schmidt Cranz er aan toe, dat wij gevlogen hebben op de kaarten die het bureau voor luchtvaarttoe- risme uitgeeft. Wij hebben den heer De Kok maar niet gevraagd hoeveel liter benzine hij gebruikt heeft. De vrijmoedigheid van den persman moet groot zijn maar een der leiders van de Shell, die op het stuk van alle petrolia in duizenden tonnen pleegt te rekenen, te vragen: hoeveel liter van de beste vliegspi- rit heb noodig gehadnee, dat doe je niet. Een lezer die aan het eind van het ver haal van dit gesprek gekomen sceptisch opmerkt: „nu ja, maar de heer De Kok had immers den heer Schmidt Cranz aan boord" als of hij zeggen wil: met zulk een loods kan ik öök om de Oude Wereldzee vliegen, mogen wij van dienst zijn met de inlich ting dat de beide heeren om beurten heb ben gestuurd. En de man die achter het stuur zit bij den start moet er blijven tot het toestel weer veilig op den grond staat. Want al kan een Leopard Moth met twee man aan boord reusachtige afstanden af leggen in de machine hebben die twee evenveel ruimte van beweging als de sar dientjes inde bekende „blikjes van twee".. o DE RACE NAAR JOHANNESBURG. De twee vliegers, die Johannesburg nog hebbem kunnen bereiken, zijn nu ook uit de race. Smith heeft te Khartoum opgegeven en Cloustan is op 125 mijl ten Zuiden van Salisbury, dus 550 mijl voor het einde, met zijn toestel omlaag gestort. Clouston zelf bleef ongedeerd, doch zijn toestel is ver nield. Scott is dus de eenige deelnemer aan de race, die het doel heeft bereikt. Schlesinger, de Zuid-Afrikaansche in dustrieel die de organisatie van den wed vlucht PortsmouthJohannesburg heeft bevorderd, heeft medegedeeld, dat het be drag dat overblijft na aftrek van de 4000 pond, welke als prijzen worden uitgekeerd den grondslag zal vormen voor een fonds ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van kapitein Max Findlay en den radio- telegrafist Morgan, die bij Adercorn om het leven zijn gekomen. o WEDSTRIJD VOOR SPORTVLIEGERS OM DEN ZILVEREN AMEIDE-BEKER. De wedstrijd voor sportvliegers om den zilveren wisselbeker, die de burgemeester van'Ameide, de heer Luyendijk, voor een „Ameide-vlucht" had uitgeloofd, en welke veertien dagen geleden moest worden uit gesteld heeft begunstigd door prachtig hel der najaarsweer, een vlot verloop gehad. Alle elf deelnemers waren aan den start verschenen. Het trapect vormde een bijna gelijkzijdige driehoek, n.l. SchipholAmei- de 41 K.M. AmeideVliegveld Ypenburg, waar een verplichte laplanding moest wor den gemaakt 42 K.M. en YpenburgSchip hol, waar eveneens een laplanding moest worden gemaakt, 43 KM. De deelnemers vertrokken van Schiphol met een route kaart, waarop stond aangeteekend de tijd, dien zij over het traject mochten doen. Langs de route was een hun onbekend aantal kruisen, uit de lucht duidelijk zicht baar, uitgelegd, die zij moesten ontdekken en cp hun kaart op de juiste plaats intee- kenen. Voor het onjuist noteeren van deze kruisen of het missen ervan, werden straf- punten toegekend, evenals voor het missen van de beide laplandingen. In volgorde van snelheid vertrokken de elf deelnemende machines, in dien zin, dat de snelste toestellen het laatst vertrokken opdat de deelnemers ongeveer gelijktijdig op Schiphol terug zouden kunnen zijn. En zoo startten ir. von Baumhauer van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart met een Pander, de heeren Rademaker, Kor- pershoek en burg. Luyendijk zelf, ieder met een Koolhoven, evenals de eenige vrouwe lijke deelneemster mevrouw Van Alphen— Roos, de heer van 't Groenwaldt met een Gipsy Moth, de heer Vriezendorp met een Tigermoth, de heer Bauling met een Puss Moth, de heer Koch met zijn Klemm, en als laats ten de heeren H. Heymans met zijn Leopart Moth en De Geus y. d. Heuvel met zijn snelle Miles Falcon. Bij de puntentelling bleek na afloop, dat Koch de resultaten had bereikt en in het bezit kwam van den zilveren Ameidebeker, die echter het volgende jaar door hem op nieuw verdedigd zal moeten worden. Als tweede volgde op hem de heer Bauling, terwijl mevr. Van AlphenRoos den derden prijs kreeg toegewezen. Met een hartelijk speechje reikte de voorzitter van de Am- sterdamsohe Aerociub, de heer Ernst Crone, den wisselbeker en de beide troostprijzen uit. o DE RACE OM DE WERELD. De „Flamingo" haalt de „Kwak" te Athene in. Onlangs zijn twee Amerikaansche jour nalisten en de wereldreiziger Ekins met de „Hindenburg" in Europa aangekomen. Zij willen ieder afzonderlijk trachten dén snel- st.en weg om de wereld te vinden. Ekins had een plaats in het Indië-vliegtuig „Kwak" besproken, doch de „Hindenburg" had vertraging en toen Ekins op Schiphol aankwam, was de „Kwak" reeds vertrok ken. Onmiddellijk charterde Ekins een an der K.L.M. vliegtuig, de „Flamingo" die hem zoo vlug mogelijk aan boord van de „Kwak" moest brengen. Zaterdagmiddag vertrok men en reeds gisteren werd de „Kwak" te Athene inge haald. De tweede deelneemster. Miss Kelgallen, is met een vliegtuig van de Swiss Air naar Bazel gereisd, vandaar ging zij per trein naar Brindisi en heden hoopt zij per vlieg tuig in Egypte aan te komen. Omtrent de positie van den derden deel nemer is totaal niets bekend. PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): Dinsdag- nam. 8 uur, ds. R. Kok van Veenendaal. SASSENHEIM. Chr. Geref. Kerk: Dinsdagnam. halfacht, ds. Bijleveld van Haarlem. ZEVENHOVEN. Ohr. Geref. Kerk (Polder)Dinsdag nam. 6 3/4 uur.ds. D. Driessen van Rotterdam. o NED. HERV. KERK. Beroepen te Haren (Gr.) (als hulppred.) K. A. Kolman, cand. te Neerbosch; te Leeuwarden (Stadszending, als hulppred.) T. H. J. Nijland, cand. te Bosch en Duin. Aangenomen naar Haskerhorne-Oude- haske P. A. v. Stempvoort, cand. te Apel doorn. Bedankt voor Nieuwe-Tonge, W Deur te Renkum. Bedankt voor Gameren K. v. d. Bol te Boven-Hardinxveld. GEREF. KERKEN. Beroepen te Antwerpen (als hulppred.) D. A. Zijlstra, cand. te Delfshaven, GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Aagtekerke J. Fraanje te Bar- neveld en M. Heikoop te Utrecht. o GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. DE ZESTIENDE ZITTING. De Generale Synode der Gereformeerde Kerken heeft Zaterdag in de Keizersgracht- kerk te Amsterdam haar zestiende en laat ste zitting gehouden. Nadat de zitting 's morgens in comité- generaal gehouden was werd zij in den mid dag openbaar. Ds. J. v. d. Berg van Renswoude bracht allereerst rapport uit over de conclusie in zake het Psalmboek van ds. K. v. Dijk op het Zendingsterrein. Dr. W. A. v. Es van Leeuwarden bracht rapport uit over de vraag van de kerk van Wageningen inzake de principieele veree- nigbaarheid van het ambt van dienaar des Woords en reserve-officier bij het Ned. leger. Op voorstel der commissie sprak de Syno de uit: le. dat het ambt van Dienaar des Woords niet vereenigbaar is met den dienst van reserve-officier bij het Ned. leger, omdat: a. inzonderheid bij e.v. mobilisatie de dienst van officier te groote eischen stelt wat tijd en arbeid betreft; b. de mil. dienst den officier in allerlei omstandigheden kan brengen en in verrich tingen verwikkelen die het geheel eigen ka rakter van zijn ambt zouden kunnen scha den; 2e. dat wanneer het ontslag uit den dienst ook flnancieele gevolgen medebrengt en de kerkeraad reeds tevoren wist dat de die naar des Woords reserve-officier was zon der daartegen bezwaar te hebben gemaakt, de uit het ontslag voortvloeiende finan- cieele schade met betrekking tot den resp. Dienaar op billijke wijze behoort geregeld te worden. Tucht over Doopleden. Hierna was aan de orde een voorstel van de classis Breukelen, dat overwegende: le. doopleden en belijdende leden der gemeente als bondelingen voor God gelijk staan; 2e. dat het voor alle bondelingen aankomt op gehoorzaamheid des verbonds, naar buiten uitkomend in een goede belijdenis en een godzaligen wandel; 3e. dat alle afwijken den, van die naar buiten uitkomende ge hoorzaamheid des verbonds, voorwerpen dienen te zijn van kerkelijke tucht, aller eerst bestaande in vermaning en waarschu wing; 4e. dat deze tucht niet tot haar uiter ste consequenties kan voortschrijden, zoo lang het geestelijk onderscheidingsvermo gen ontbreekt; 5e. dat waar dit geestelijk onderscheidingsvermogen voorhanden is, of krachtens de roeping der kerk door on derwijzing in den weg des verbonds alsnog is bijgebracht, het oudere dooplid dat in zijn ongehoorzaamheid volhardt, princi pieel op dezelfde lijn staat met een belijdend lid in dezelfde omstandigheden, van oordeel zijnde: dat zulke mondige doopleden om hun volharding in hun ongehoorzaamehid der censuur waardig zijn; 2e. dat het ge- wenscht is alsdan zooveel mogelijk een soortgelijke censuur-procedure te volgen, als er bij belijdende leden gevolgd wordt, bij verharding eindigende in den ban met een formulier daarvan, dringt er bij de Gene rale Synode ernstig op aan, om in den geest van dit oordeel de tucht over doopleden te regelen. Tevens kwam hierbij aan de orde een verzoek van de classis Amsterdam om de zaak van „de tucht over doopleden" tot een beslissing te willen brengen. De classis wijst er op dat zij terzake geen „eenparigheid van gevoelen" in de kerken heeft kunnen constateeren. Waar zij van oordeel is dat die eenparigheid van gevoelen in een kwestie als de onderhavige er een is waar bij alle kerken zijn betrokken, en die alleen bereikt kan worden onder leiding eener Generale Synode en verlangend uitziet naar het totstandkomen van een definitieve re geling, vooral ook omdat de Kerken steeds vaker worden geroepen tot de behandeling van afwijkende doopleden, wendt zij zich tot de Generale Synode opdat deze indien ter Synode de gelegenheid tot rustige bezinning ontbreekt een commissie opdragen de volgende Synode dienaangaande te ad- viseeren en haar advies tijdig aan de Ker ken te doen toekomen. De commissie die hierover rapporteerde stelde aan de Synode de volgende conclu sies voor; le. aan den uitgesproken wensch van de classis Breukelen en Amsterdam te voldoen en nu de overweging van een meer definitieve regeling van de tucht over de „doopleden" ter hand te nemen; 2e. daartoe een commissie van 5 leden te benoemen met de opdracht omtrent de lei dende beginselen van een e.v. regeling de JEAN BATTEN OP WEG NAAR AUSTRALIË. Jean Batten is vanmorgen om vier uur uit Lympne iEngeland) vertrokken voor de eerste étappe van haar tocht naar Australië en Nieuw-Zeeiand. Om half zes passeerde zij Le Bourget. volgende Generale Synode van advies te dienen; en 3e. de commissie te verzoeken haar rapport vóór 1 Jan. 1938 aan alle ker keraden en classes toe te zenden. Met de conclusies van het rapport, even eens uitgebracht door Dr. W. A. van Es ver- eenigde de Synode zich zonder discussie. Prof. dr. G. Ch. Aalders van Hilversum rapporteerde over een bezwaarschrift van den heer J. la Roy te Schiedam inzake de prediking van ds. C. Vonk aldaar en dr. G. Keizer van Rheden-de Steeg over de inza meling van gelden ten behoeve van de ker ken te Görlitz, Ebersbach en Oderwitz. Dr. H. Kaajan van Utrecht rapporteerde hierna over de zaak ds. K. v. Dijk. Ds. K. v. Dijk te Keboemen heeft een aan klacht ingediend tegen de Generale Zen- dingsdeputaten. De commissie die deze zaak in den breede heeft onderzocht concludeer de dat ds. v. Dijk een ernstige afkeuring verdient over het feit dat hij zich niet ge houden heeft aan het door hem gegeven woord in de overeenkomst door hem met Generale Deputaten aangegaan in '35 en zijn op dien datum aangegane verbintenis heeft verbroken. De wijze waarop ds. v. Dijk zich over deze Deputaten voortdurend uit laat acht de Synode ten zeerste af te keu ren en zij oordeelt dat hij daarvan schuld belijdenis t.o. deputaten doen moet. Ds. van Dijk moet van verdere publicaties afzien op dat de rust en vrede eindelijk in de kerken weerkeere. Ds. W. H. v. d. Vegt van Goes rapporteer de over de verhouding van ds. v. Dijk tot de Afzonderlijke vergadering van missio naire predikanten op midden-Java. De Sy node zal 3 deputaten benoemen om deze zaak in Indië af te doen. Ouderling J. Bosma van Rijssen rappor teerde over een bezwaarschrift van de kerk van Laar (Duitschland) inzake een getrof fen grensregeling. De Synode besloot, ingevolge een tot haar gekomen verzoek van de Kerk van Sneek de volgende Synode in 1939 aldaar te houden. Prof. Aalders rapporteerde over een voor stel van de Part. Synode van Zuid-Holland- N. inzake verlenging van preekconsent aan proponenten. De Synode besloot ingevolge den wensch van deze Part. Synode deze rege ling nader aan te vullen. Het lidmaatschap van N.S.B. en C.D.U. Ds. W. W. Meijnen van Dordrecht rappor teerde over de verschillende voorstellen van de Part. Synoden van Zuid-Holland, Zuid- Holland-Z. en Overijssel en van de classes Assen, Ommen, Rotterdam en Warffum in betrekking tot het lidmaatschap van de Nat.-Socalistische Beweging en de Chr. De mocratische Unie. Saamvattend, stelde de commissie voor: De Synode, kennis genomen hebbende van de verzoe ken van onderscheiden Part. Synoden en classes, tot haar gekomen, erkennende, dat we in een tijd van buitengewone verwar ring leven, ook in het sociale en politieke leven, waarin allerlei revolutionaire denk beelden opkomen, ook tot verandering van de huidige maatschappelijke orde, en tot in stelling van een anderen staatsvorm en dat in zulk een tijd ook terecht van de zijde der Synode een woord van waarschuwing en bestiering van het leven wordt verwacht; gehoord het rapport van de desbetreffen de rapporteerende commissie; besluit; 1. haar instemming te betuigen met den inhoud van dit rapport, opdat het als lei draad bij e.v. kerkelijke behandeling zal kunnen dienen; 2. onder verwijzing naar den inhoud van dit rapport, uit te spreken, dat er naar het oordeel der Synode geen plaats is voor leden onzer Gereformeerde Kerken in organisa ties, die van in het rapport genoemde on schriftuurlijke dwalingen uitgaan, als daar zijn het „leidersbeginsel", de nationalisti sche totalitaire machtsstaat en de anti-mi- litairistische verwerping van den oorlog in eiken vorm; 3. vermaant derhalve de leden der Kerken om des Heeren en Zijn Woords wil, zich van zulke organisaties verre te houden; en de kerkeraden en andere kerkelijke vergade ringen daarop toe te zien om daarvan terug te houden of af te brengen met de macht die hun als opzieners van de Kerk van Christus, als haar Koning gegeven is. Voorts wijst de Synode nog op de vol gende regels voor de oefening van vermaan en tucht: 1. zorg te dragen dat in den dienst des Woords de boven als strijdig met Schrift en Belijdenis afgewezen beginselen als zoodanig worden aangewezen, onder vooropstelling van de ten aanzien daarvan in Schrift en Belijdenis zelve geopenbaarde en door de geloovigen aanvaardde beginselen, en ver maand worden tot geloof en bekeering en ernstig zelfonderzoek ten aanzien van de vraag of de leden der Kerk wel waarlijk Christus, hun Koning, Zijn eere geven en helpen geven, of zij wel waarlijk voor wat hun plaats in het nationale en wereldleven betreft, naar alle geboden Gods willen le ven en alles wat daartegen strijdt met ge bed en met woord en daad haten, mijden en vlieden, daarin hun dagelijksche bekee ring bewijzende; abovengemelde uitspraak der Synode ter kennis van de leden der Kerken te brengen op de wijze, die eiken Kerkeraad het meest profijtelijk dunkt; 3. in alle den plaatselijken Kerkeraad bekende gevallen, dooplieden en belijdende leden, die bij organisaties, als in het rap port zijn besproken, aangesloten zijn, ten ernstigste te blijven vermanen, om dit lid maatschap om Christus wil te beëindi gen; en 4. indien zij aan de vermaning zich niet storen, de afhouding van het Heilig Avond maal te doen geschieden, onder inachtne ming van de volgende algemeene regelen: a. elk voorkomend geval worde op zich zelf bezien; b. met name worde er op gelet of de be doelde kerkleden in woord en daad propa ganda voeren voor bedoelde organisatie, ja dan neen; c. in het eerste geval kan wegens gege ven ergernis, de „eenvoudige" afhouding van het Heilig Avondmaal, in afwachting van e.v. noodzakelijk blijkende verdere tuchtoefening, spoedig geschieden; in het tweede geval, worde zoolang mogelijk ge duld geoefend; waarbij nauwkeurig moet worden toegezien, hoe de betrokkene zich overigens in leer en leven gedraagt; d. in alle gevallen worde voor de eigen lijke tuchtoefening begint onderzocht of de bedoelde leden de beteekenis van hun lid maatschap van genoemde organisaties doorzien e. bij verwerping van de voortgezette vermaning, worde wegens hardnekkig ver werpen van de vermaning van den kerke raad en wegens het alsdan gebleken voeren van onchristelijke leer of leven censuur toe- indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IYOROL 58 (Ingez. Mcd.) gepast, wederom onder beoefening van groote lankmoedigheid, met name wat het tempo der openbare vermaningen betreft; evenwel met dien verstande dat: le. kinderen van niet-geëxcommuniceer- de ouders niet uitgesloten worden van den H. Doop, mits voldoende waarborg voor de Christ, opvoeding worde geboden; 2e. bij de huwelijksinzegening naar de in het kerkelijk leven geldende regelen worde gehandeld. De Synode vereenigde zich zonder discus sie met deze voorgestelde conclusies. De voorzitter deelde mede dat enkele le-* den terzake een verklaring hebben inge diend die in de acta zal worden opgenomen. De Synode gaf aan het Moderamen mach tiging tot het afdoen van verschillende loo- pende zaken. De lecrgeschillen. Tot deputaten voor de leergeschlllen wor den door de Synode benoemd de heeren ds. J. L. Schouten te Amsterdam, prof. dr. G. Ch. Aalders te Hilversum, prof. dr. S. Grey- danus te Kampen, prof. dr. V. Hepp te Amsterdam, prof. dr. K. Schilder te Kampen prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven te Amster dam, ds. Diemer te Scheemda en dr. J. Thys te Zwolle. Aan het einde van den Synodalen Arbeid heeft de voorzitter een slotrede gehouden waarin hij memoreerde den arbeid dien de Synode in 5 weken heeft verzet en een woord van dank richtte tot de hoogleeraren die haar als praeadviseurs hebben willen dienen alsmede tot de kerk van Amsterdam, die de Synode heeft ontvangen. Spr. hoopte dat God alle Geref. belijders in één kerk verband zal samenbrengen. Hoewel meerde ren met zorg. deze Synode tegemoet zagen! is alle vrees beschaamd en mocht de een heid blijken. Spr. voegde daaraan een per soonlijk woord toe nu hij van een ernstige ziekte herstellen mocht en wekte aan het slot de Kerken op in deze zware dagen standvastig en onbewegelijk te zijn, opdat de alleenwijze God eer en heerlijkheid ontvangen moge. Namens de hoogleeraren voerde prof. dr. K. Schilder van Kampen het woord. Spreker dankte den vooi-zitter voor zijn leiding en uitte zijn blijdschap over het feit dat dr. K. Dijk den vacanten zetel van wijlen prof. dr. T. Hoekstra aan de Theol. School te Kam pen gaat bezetten. Namens de Synode dankte de assessor, dr. K. Dijk, den voorzitter voor zijn uitne mende leiding, waarna de Generale Synode op de gebruikelijke wijze werd gesloten. o Ds. D. B. HAGENBEEK. Donderdag 8 October hoopt ds. D. B. Hagenbeek, Geref. pred. te Vlaai-dingen te herdenken dat hij gedurende 25 jaar in deze stad werkzaam is. RICHTPRIJS TARWE WORDT NIET VERHOOGD. WEL EENIGE WIJZIGING IN DE BESTAANDE REGELING. Naar aanleiding van de verschillende verzoeken, tot den minister van Landbouw en Visscherij gericht, om den richtprijs van tarwe, welke f. 9 bedraagt, te verhoo- gen, kan worden medegedeeld, dat hierop door den minister afwijzend is beschikt. Wel heeft de minister gemeend, in de bestaande regeling eenige wijziging te moeten aanbrengen, om eenige onjuist heden, die speciaal bij de verlaging van den richtprijs zwaar drukken, weg te ne men. De richtprijs werd toch door de telers eerst behaald voor tarwe, die omstreeks 1 Februari door hen werd afgeleverd. De tarweverbouwers ontvingen voor de tarwe, afgeleverd in den herfst, dus niet den richtprijs. De minister heeft gemeend, hierin eenige wijziging te moeten brengen, door den' richtprijs op een vroegeren datum te doen bereiken. Voor dit jaar is deze datum vastgesteld op 1 September. De aflevering in den aanvang is wat aantrekkelijker gesteld, wijl het van groot belang werd geacht, de aflevering door de landbouwers zonder stagnatie te doen plaats hebben. Voor latere leveringen wordt de prijs van f. 9 per 100 KG. met 3 cent per week verhoogd. Aan de hand van deze regeling zullen de tarwe-organi- saties, ieder voor eigen gewest, speciale re gelingen ontwerpen. Een bijeenkomst van afgevaardigden dezer organisaties is te dien einde reeds gehouden. BLOEMBOLLEN SURPLUSFONDS. Valuta-winst van den exporteur moet in het fonds gestort. Het bestuur van de Stichting Bloembol len Surplusfonds, gevestigd te Haarlem, deelt mede, op grond van artikel 4 van het Bloembollensaneeringsplan 1935 (export) besloten te hebben, dat de exporteurs ver plicht zijn met de Stichting een overeen komst te sluiten, waarbij zij zich verbinden aan de Stichting te betalen het verschil tusschen den buitenlandschen minimum prijs op den dag van de boeking van de order en dien op 23 September 1936 en voor deze betaling zekerheid te stellen ten ge- noege der Stichting. Het betreft hier, zoo zet liet „Weekblad voor Bloembollencul tuur" uiteen, de valuta-winst., die de expor teur maakt op de orders, die na de deva luatie zijn geboekt, te doen toekomen aan het geheele volk, door deze extra-winst te doen vloeien in het Surplusfonds. De minimumprijzen worden voor de landen, die niet gelijktijdig gedevalueerd hebben en die den invoer van bloembollen niet hebben gecontingeerd, verhoogd met een percentage, overeenkomend met het deva luatie-percentage. Het verschil tusschen dezen minimumprijs en den ouden mini mumprijs (in guldens) moet de exporteur aan het Surplusfonds afstaan, zoodat er voor den exporteur geen enkele reden is om te verkoopen beneden den prijs (in bui- tenlandsch geld), die ook voor dien tijd werd genoteerd. 2—6

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 20