ABONNEERT U OP HET LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 5 October 1936 Dit is de Verpleegster, CACAO ^IIN/T EN IETIEREN HULDIGING JAAP DOOYEWAARD. Bij de opening te Laren van een eere tentoonstelling ter gelegenheid van zijn 60s ten verjaardag is de Blaricumsche kunstschilder J. Dcoyewaard op buiten gewone wijze gehuldigd. H M de Koningin heeit den heer Dooyewaard benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. MEVROUW MANN—BOUWMEESTER. Heeft een oog-operatie ondergaan. Mevrouw Th. MannBouwmeester, die sedert eenigen tijd leed aan sterk vermin derd gezichtsvermogen van haar rechter oog. is in de ziekeninrichting aan de Prin sengracht te Amsterdam door prof. dr. W. P. C. Zeeman geopereerd. Ondanks den hoogcn leeftijd van de patlente, is de operatie uitstekend geslaagd, zoodat mevr. Mann na verloop van onge veer twee weken weer haar volle gezichts vermogen zal terug hebben, zij het dan met behulp van een speciaal geslepen bril. BOEKBESPREKING. „Lies", een roman voor het oudere meisje door J. Roggeveen-Schmid. i Kameleonserie). Drukkerij N.V. Hollandia, Baam. Lies is het onbedorven jonge meisje van (buiten, dat den band met het ouderlijke huis verbreekt om haar eigen leven in de stad te gaan leven. Ze zoekt en vindt werk op een kantoor, niet uit financieele nood zaak. maar om geheel zelfstandig te kun nen zijn en los van haar ouders en gaat dan onder in een verwarring van opper vlakkige pretjes en veel gefilosofeer over zoogenaamde moderne opvattingen en kunst, terwijl alle begrippen over conven tie, standsverschil en fatsoen, die liefde- iuozc ouders het kind bijgebracht hebben, daarbij duchtig in de knel komen. Maar Lies is Liesje zij weet zichzelf te ontwar ren en tenslotte den werkelijk goeden en cpiechten mensch te vinden, die haar le venskameraad zal worden. De opzet is goed. de stijl is vlot en het koek charmeert. Dit laatste vooral is een beetje verraderlijk, want in den kern mist het iedere actualiteit van dezen tijd. De gesprekken die de artiesten uit. dit boek voeren hebben met kunst (ook met een r.leine k) niets uit te staan, worden ge-» kenmerkt door opvatingen die twintig jaar geleden modern waren, maar nu reeds lang verdrongen zijn door andere. Ze mis sen dan ook iedere werkelijkheid en 't feit dat er over „Vincent" gesproken wordt en niet over „van Gogh", zooals dat bij insi ders gebruikelijk is. stempelt deze men- schen niet tot kunstenaars en geeft het boek iets oppervlakkigs. Daarbij trekt de schrijfster haar scheidingsmuur te hoog cp: warme hartelijkheid en sterk inner lijk leven treft men niet uitsluitend aan bij artiesten, zoo min als de burgerlijke, goed gesitueerde milieu's die hier tegen over worden gesteld, alleen maar liefdeloos en harteloos zijn en zich op standsverschil blind staren. Het huwelijk van Lies (de bankiersdochter) met haar schilder (die uit een tuinmansgezin komt) is dan ook m het boek niet aannemelijk gemaakt, ter- ijl dit toch heel goed had kunnen zijn. Want niet alleen Licis hoort over haar vooroordeelen heen te groeien en zich te verdiepen, ook deze Bart Vink is met al zijn sterke menschelijkheid geen waarborg voor een harmonisch huwelijk, zoolang de schrijfster meent dat alleen oprechtheid en kunstenaarschap alle opvoedingsver- schillen kunnen overbruggen. Zoo zou er nog veel te zeggen zijn over dit boek. Of het „oudere meisje" voor wie het geschreven is. het critiekloos zal aan vaarden, betwijfelen wij. Ze zijn tegen woordig niet allemaal zoo naief als de 22- jarige Lies! Dat het aanleiding geeft tot entiek en uitwisseling van gedachten, is iets wat de auteur als een op zich zeif staand compliment kan beschouwen. Mcnschen Kijken, door Gerda Rijnders—Versloot. Uitgevers-Mij. Elsevier 1936. Er spreekt uit dit werkje het neigt in zijn beknoptheid meer tot een novelle dan tot een roman een sterk dualisme: ttere momenten die ontroeren tegenover een zakelijke cruhelüj die, door een vrouw geschreven, pijnlijk treft. Hier is dan de geschiedenis van een mis maakt meisje met een puur en warm hart De kreupielheid, die ze eerst met een lach weet te dragen omdat het haar verder aantrekkelijk en lief kina weinig le vensvreugde ontzegt, groeit tot een inner lijke obsessie van af den dag dat zij haar intree doet in het ouderlijk huis van haar verloofde, tot het moment dat zij gaat be grijpen hoe dit physieke tekort haar het beste van het leven zal onthouden. Dit innerlijke conflict behoort tot het beste deel van het boek en getuigt van een beheerschtheid en fijnheid in woor denkeuze die men op andere bladzijden volkomen mist. Voor lien die weten te on derscheiden. is er in dit boekje veel moois te genieten en na lezing zal ieder zich on willekeurig afvragen: zijn we werkelijk zöc voor mcnschen die er anders uitzien dan wij zelf? Dat alleen is dan ook al het be wijs dat de schrijfster ons iets te zeggen nad dat de moeite loont te lezen en .e overdenken. Ilct Raadsel, door Anke Servacs- Uitgave Hollandia Drukkerij. Baara Twee zeer fijne schetsen, waarin ach tereenvolgens wordt beschreven hoe kin deren kunnen lijden onder de disharmo nie tusschen vader en moeder of daar waar iedere spontane hartelijkheid verdrongen wordt door plichten plichtjes die het. da- gelsche leven oplegt. In de laatste schets vooral is' de miskenning van het 'eind als eigen persoonlijkheid een punt, dat door de schrijfster belicht wordt. Tref fend beeldt zij uit hoe ouders, die uitgaan van het principe dat zij als ouderen ailcen weten wat goed is voor hun kinderen zon der rekening te houden met een persoon lijken aanleg en verlangens, niet alleen de liefde van r.et jonge kind verliezen, maar het voor altijd van zich kunnen vervreem den. De twee uitstekend geschreven Korte veihalen zijn wrang. Ontdaan van iedere franje, blijven ze schrijnen in hun sober heid en spreken van veel menschcnken- nis, haast nog meer van begrip der kin derziel. Zij zullen evenals liet vroegere .Bezoekuur en „Spreekuur" zeker in nen smaak der lezers vallen. De groei cri ont wikkeling van dit literaire talent is de be langstelling waard en doet verlangend uit zien na.-i den eersten roman van Anke Servaes, die dit jaar nog aangekondigd is. Het Ex-Lihris van Marcello de Bré- mont, roman door jhr. O G. Bloys van Treslong. Uitgave A. W Bruna en Zoon. Utrecht. Zooals het plaatje op den band al aan duidt, speelt deze geschiedenis hoofdzake lijk in den tijd dat onze grootmoeders nog de „queu de Paris" droegen. Een tijd dat er nog miniatuurs geschilderd en door ver liefde menschen op het hart gedragen wer den. dat meisjes tegen hun wil werden uitgehuwelijkt en altijd trouw bleven aan hun eerste liefde. Een tijd dat de mannen slechts braaf en dapper of eerloos en uoor- trapt slecht waren en een tijd dat de vi ou wen daarvan altijd de dupe weiden. Een tijd vol zuchten en poezie-albums, vol ro mantiek en verdroomde uren, want men had er den tijd voor! Al wie daarvan houdt en zich nog eens wil verdiepen in wat voor ons nuchteie menschen uit de twintigste eeuw. door drongen van moderne zakelijkheid en wat dies meer zij, wel heel ver weg ligt en zeer onwezenlijk moet lijken, zal zijn hart op halen aan deze intrige. Het ls den schrij ver overigens als een fout aan te reke nen. dat hij de handeling en de ontwik keling van zijn verhaal ten deele verplaatst onder de generatie van nu, die geheel utt het milieu en de denkwijze van grootmoe ders tijd valt. Een anachronisme, die dit boek voor jongeren niet bijzonder geniet baar maakt. C. N. o NIEUWE UITGAVEN. Bij J. Muusses te Purmerend is ver schenen: Wenken voor Hoofdakte-candi- daten door M. J. Leendertse, redacteur van De Hoofdakte". WEEKBLADEN. In de „Wereldkroniek" treffen we dit maal een prachtige verzameling foto's aan van den strijd in het Heilige Land, de bestuursoverdracht en Prinsessefeest in Indië. Een uitvoerig artikel met vele foto's is gewijd aan het Rotterdamsche haven ziekenhuis. Sprint heeft het ditmaal over de ge laatsuitdrukking van den wedstrijd- athleet, J. W. Ie Comte houdt een vertel ling over Bali, het goden-eiland. TIJDSCHRIFTEN. In de October-aflevering van „Bui tenleven" worden de volgende atrlkclen gepubliceerd: Het Rosarium van Nyenrode te Breukelen: Bol_ en Knolgewassen; De tulpen in den tuin; De Vlaamsche gaai of meerkol; Opuntia. Microdasysn Slecht bijenjaar; Welkom nieuwgeborene; De groententuin in October en Doode plekken in de gazons. In Publieke Werken schrijft ir. C. Bie- mond over Nieuwe gezichtspunten bij de beoordeeling van verkeersverbeteringen. Ir. Jac. P. Thysse wijdt eenige beschouwingen aan de reiniging van het rioolwater van Bandoeng: Cultuurgrond en uitbreidings plan wordt besproken door ir. F. Ottevan- gers. Kil de vertegenwoordigster van de beste kwaliteit cacao: Droste Verpleegster Cacao. Voed zaam, lekker en voordeelig. DROSTE VERPLEEGSTER ALT IJ D WELKOM! Spaart bons voor kop. ketel, beker of blad. Onze condities luiden: Voor 1 kop en schotel 40 bons Voor 1 beker 40 bons Voor 1 kplel200 bons of 100 bons 75 ct. Voor 1 presenteerblad 150 bons 61 of 75 bons 60 ct. 4—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 16