HeltJ LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Donderdag 1 October 1936 Mt-TELEF.666| BUITENLAND De strijd in Spanje TELEGRAMMEN IAAT/TC eiM£U[N DE ALGEMEENE TOESTAND. DE VOLKENBOND. lil de Volkenbondsverzaderins heeft de Portuzeesche zedelegeerde Monteiro ver klaard. dat zt1n land zich volledie aan het eeeeven woord heeft gehouden. hij zeide voorstander te zijn van versterkine der sancties en verbetering van de Dreventieve Drocedure. De Argent iinsche eedeleeeerde. Cantilo, zeide. dat ziin rezeerine wenscht. dat de Volkenbond niet wordt hervormd door wü- zieine der interpretatie. maar door veran- derine der beoalineen. Men moet komen tot een universaliteit van den bond. De vertegenwoordiger van Haiti steunde het Fransche initiatief ten eunste der ont wapening. De Abessiinsche legatie Dubliceert een officieele verklaring, waarin gezegd wordt, dat de Negus nooit afstand zal doen nooit ziin souvereiniteit zal opgeven en nooit zijn delegatie uit Genève zal terugtrekken. De Negus wenscht echter, dat duidelijk gemaakt zal worden, dat hij steeds bereid is tot het brengen van offers met het oog merk te komen tot een overeenstemming met Italië door tusschenkomst van den Volkenbond en het handvest. De Negus zou bereid zijn tot een accoord te komen met Italië door tusschenkomst van den Volkenbond, krachtens hetwelk hii de souvereiniteit zou erkennen van Italië over de veroverde deelen van Abessynië. od voorwaarde, dat ziin souvereiniteit en on afhankelijkheid ten aanzien van de rest van het gebied niet bestreden zouden worden. Algemeen gelooft men. dat- dit voorstel maanden te laat komt en zelfs niet door Italië, noch door den Volkenbond, in over weging zal worden genomen. Het bureau van den Volkenbondsverga dering heeft besloten de derde ontwape- nings-commissie van de vergadering on middellijk bijeen te roenen teneinde het voorstel van de Scandinavische landen en Nederland en Frankrijk te bestudeeren. strekkende tot bijeenroeoen van de lei dende commissie van de ontwapenings conferentie. DUITSCHLAND. VERKLARING VAN SCHACHT. DUITSCHLAND WIL NIET DEVALUEEREN DOCH IS BEREID TOT SAMEN WERKING. In de zitting van de centrale commissie van de Reichsbank heeft de president van de Bank, dr Schacht een verklaring af gelegd, waarin o.a. wordt gezegd, dat de Fransche regeering 27 Sept. aan de rijks- regeering de verklaring heeft toegezonden, welke tegelijkertijd in Parijs, Londen en Washington werd gepubliceerd over de de valuatie van den Franschen franc. In het bijzonder is de aandacht gewijd aan arti kel 5 van deze verklaring, waarin de me dewerking van de overige mogendheden gewenscht wordt geacht. In verband hier mede moet ook de Duitsche meening ken baar worden gemaakt. Dp bedoeling van de drie mogendheden, welke in deze verklaring kenbaar wordt gemaakt, nJ. het behoud van den vTede, het in het leven roepen van maatregelen, welke het best kunnen leiden tot herstel van orde in de internationale economische betrekkingen en het voeren van een poli tiek, welke gericht is op de ontwikkeling van den welstand der wereld en de ver betering van den levensstandaard der vol keren, is in overeenstemming met het ver langen van den Fuehrer en rijkskanselier, die dit herhaaldelijk heeft gezegd in zijn verschillende redevoeringen. Evenwel moet erop worden gewezen, dat het economisch evenwicht ernstig is ver stoord door de devaluatie van Engeland en de Vereenigde Staten. Dit zal evenwel de Duitsche regeering niet afhouden, harer zijds alle pogingen te ondersteunen, welke, overeenkomstig de verklaring van de drie mogendheden, ten doel hebben, meer en meer het huidige contingenteerings- en va luta-controle-systeem te verminderen. Aan de onzekerheid van den internatio nalen valutatoestand is evenwel door de Fransche devaluatie nog geen einde ge maakt. Het goudblok, dat nog stabiliteit bood, is verdwenen en een vaste verhou ding is niet vastgesteld, noch tusschen de drie mogendheden, noch tusschen de oude leden van het goudblok. Behalve in Duitsch land en nog drie of vier andere landen, die vasthouden aan een pricipe. bestaat geen vaste verhouding meer. Duitschland wil evenwel niet de maatregelen, welke Frankrijk gemeend heeft te moeten nemen critiseeren of storen, integendeel is het verheugd over de verklaring dat gepoogd zal worden de internationale betalings veiligheid te herstellen. Wat Duitschland hiertoe bij kan dragen, zal worden gedaan. De Duitsche regeering wil evenwel het element van onzekerheid niet vergrooten, door devaluatie-maatregelen. Niet alleen het buitenland, doch ook de Duitsche ar beider en spaarder moet ervan zeker zijn, dat de nationaal-socialistische regeering zijn koopkracht in volle waarde wil hand haven. Indien bij geval ook door Duitsche ge ïnteresseerden de wensch wordt kenbaar gemaakt de rijksmark te devalueeren. dan wil Schacht zeggen, dat het deviezen-sy steem door geen devaluatie uit den weg kan worden geruimd. De moeilijkheden, welke zijn ontstaan door het verdrag van Versailles en de moeilijkheden om grond stoffen te verkrijgen, dwingen tot dit sy steem. Duitschland is zich bewust, dat de huidige internationale valuta-toestand zware offers eischt van het land, doch geen druk zal de rijksregeering ertoe brengen iets te doen. wat tegen het belang is van het eigen volk. Daarentegen is de rijks regeering steeds bereid deel te nemen aan internationale besprekingen om te komen tot een vrij internationaal economisch- en betalingsverkeer. Ondertusschen zal Duitschland rustig de ontwikkeling gadeslaan en uit vrije wil beslissingen nemen. Dank zij de deviezen- maatregelen heeft Duitschland onder het natlonaal-socialistisch bewind steeds een stabile positie gehad en deze zal worden gehandhaafd. 4556 (Ingez. MedJ De Duitsche regeering heeft de Duitsch- Zwitsersche transfer- en fundeerings- overeenkomst van 17 April 1935 opgezegd. Tegelijkertijd verklaarde de regeering zich bereid nieuwe onderhandelingen te openen inzake een nieuwe overeenkomst tot regeling van den kapitaaldienst met Zwitserland. Dit opzeggen was reeds ter sprake geko men in de onderhandelingen te Bern in Juni en Juli van dit jaar. FRANKRIJK. CONFLICT TUSSCHEN KAMER EN SENAAT. Bij de verder debatten in den Senaat heeft minister Auriol gezegd, dat hij noch het gevoel had een fout te hebben begaan, noch een gevoel van zwakte ondervond. Hij neemt ten volle de verantwoordelijkheid voor de met moed genomen maatregelen en verklaarde zich boven de politieke harts tochten te stellen. De oorzaken der deva luatie gaan volgens spr. tot verscheiden jaren geleden terug. In 1928 heeft men de aanpassing van den frank aan het pond sterling onder oogen gezien, doch verscheiden goede geesten critlseerden toen den voor dat oogenbllk te hooggeachten norm. De toekomst heeft de eminente theoretici, die deze critieken hadden geleverd en thans in den Senaat zitting hebben, in het gelijk gesteld. Men heeft langen tijd geprobeerd den frank met classieke methoden te verdedigen. Men zegt ons, dat wij den buitenlandschen han del hebben kapot gemaakt. Deze is evenwel geleidelijk sinds 1932 gedaald en het is niet onze politiek, aldus Auriol. die er de oor zaak van is. Er zou een autarkisch regiem noodig zijn geweest, dat evenwel moeilijk uitvoerbaar zou zijn geweest voor Frankrijk, dat gewend is aan vrij beta lingsverkeer met het buitenland. Het oeco- nomisch welzijn, aldus besloot Auriol, schijnt ons meer te zijn gelegen in een te rugkeer tot de stabiliteit en de nivelleering der wereldprijzen, dan in een isolement. Men verwijt ons, dat de door Engeland en de Vereenigde Staten aangegane verplich tingen onvoldoende zijn geweest, doch dit is een miskenning der loyaliteit van de Angel-Saksische volken en de wijze, waar op deze hun verplichtingen, welker attrac tieve kracht zich de laatste dagen bij drie vierde der beschaafde naties heeft gemani festeerd, zijn nagekomen. Nadat nog Caillaux, Lemery en Cachin het woord hadden gevoerd en ieder verwij ten tot de regeering had gericht, werd tot stemming over de artikelen overgegaan. Ondanks het verzet der regeerLng heeft de Senaat met handopsteken artikel 13 bis aangenomen, dat in de plaats is gekomen van art. 14 e.v. van de door de Kamer aan genomen tekst en waarbij de regeering wapens in handen worden gegeven om on gerechtvaardigde prijsstijgingen, waarvoor devaluatie als voorwendsel is aangenomen, tegen te gaan. Toen het betreffende artikel in behande ling zou komen, nam Leon Blum het woord om eenige uiteenzettingen van poli- tieken aard te geven. Hij zeide o.a.. dat de regeering niet de verantwoordelijkheid op zich kan nemen voor den in den Senaat goedgekeurden tekst, die niet door de meerderheid van de andere Kamer zal wor den aangenomen. Blum roerde tevens de kwestie van de bezetting der fabrieken aan. Wij zijn, zeide hij. geen regeering van ont eigening. Moet echter het eigendomsrecht in de oogen van den wetgever zwaarder wegen dan alle gemeenschapsbelangen? Ik meen. dat het de plicht van een regeerder was, de stemmingen tot elkaar te brengen, en dat wij daarin geslaagd zijn met ver mijding van onderdrukkingsmaatregelen, die tot een waren socialen oorlog zouden hebben geleid. Het welslagen van de mone taire operatie hangt af van de mate van vertrouwen tusschen de werkgevers en loontrekkers en van de handhaving van de orde. Sociale incidenten mogen niet voort durend door een haatdragende propaganda in het buitenland worden opgeblazen. Wij zullen onzen plicht doen. Wij rekenen hier bij op overreding en verzoening. De premier besloot met de woorden: ik weet wel. dat gij de sociale wetten niet ten volle hebt goedgekeurd, en dat gij er slechts voor hebt gestemd om niet in conflict te geraken met den volkswil, zooals deze bij de algemeene verkiezingen tot uiting is ge komen. Zonder twijfel wenscht gij andere combinaties aan de macht. Dat is uw goed recht. Mijn plicht is het, u precies te zeg gen, waar wij aan toe zijn. Het mislukken van de experimenten der regeering zou voor het land gevolgen hebben waarvan de ernst u niet kan ontgaan. Niettemin heeft de Senaat volgehouden. De Senaat heeft tenslotte met 141 tegen 125 stemmen het monetaire wetsontwerp in zijn geheel aangenomen, in den door de senaatscommissie van financiën opgestel- den tekst. Daarmede is er dus een conflict tus schen Kamer en Senaat! De Kamercommissie voor financiën is terstond bijeengekomen en heeft den tekst van den Senaat verworpen, welk besluit door de Kamer werd bevestigd! De Kamer heeft daarop het monetaire ontwerp opnieuw aangenomen met 351217 stemmen. De Senaat is vanmorgen te 9.40 weer bijeengekomen. Vincent Auriol diende het monetaire wetsontwerp in, zooals het in tweede lezing door de Kamer is goedge keurd. De zitting werd tot half elf ge schorst om de financieele commissie gele genheid te geven tot beraadslaging. Aan den Belgische leider der Rex-bewe- ging Leon Degrelle is v-'boden Parijs te sprek H |H| BELGIË. Degrelle moet schadeloosstelling betalen. De rechtbank van Antwerpen heeft den leider van de Rexisten, Leon Degrelle, ver oordeeld tot het betalen van een schade loosstelling aan oud-minister van Cauwe- laert wegens laster in een dagblad. ITALIË De beurzen tot nader order gesloten. Officieel wordt medegedeeld, dat de Italiaansche beurzen, die vandaag weer geopend zouden worden, tot nader order zullen gesloten blijven. OOSTENRIJK. Vrijwillige offers voor de weermacht gevraagd Starhemberg's huwelijk onwettig verklaard. De staatssecretaris voor landsverdedi ging, generaal Zehner. heeft voor de mi crofoon een rede gehouden, waarin hij de bevolking aanspoort door vrijwillige bij dragen de uitbreiding van de Oostenrijk- sche luchtmacht mogelijk te maken. Hy verklaarde, dat de technische uit rusting van het leger steeds sneller voor uit. gaat en dat bijzondere zorg moet wor den besteed aan het luchtwapen. Tegelijkertijd publiceert de Politische Korrespondenz" een oproep, onderteekend door den bondscommlssaris voor den Hei- matdienst, Adam en den staatssecretaris voor de landsverdediging. Zehner, welke als volgt eindigt: ..Oostenrijkers! Het leger wendt zich tot IT. Het verlangt van u een bewijs van ver trouwen en een olfer. Het doet dit, omdat het offer niet een of ander particulier be lang geldt, doch de weerkracht van ons vaderland Starhemberg's eerste huwelijk is ongel dig verklaard op 'n verklaring zoowel van den prins als van zijn gemalin, dat zij bij 't sluiten van 't huwelijk nooit van plan waren geweest een normaal huwelijksleven te leiden. Deze eisch. heeft het geestelijke gerecht nu toegewezen op grond dat een dergelijke afspraak in strijd is met den zin van het huwelijk. De verdediger van Starhemberg heeft deze uitspraak nu toegezonden aan het geestelijk gerecht te Salzburg, dat als tweede instantie fungeert. UIT HET VERRE OOSTEN. De Chineesch-Japansche wrijving. Reuter verneemt dat de Japansche eischen voor een regeling der geschillen met China behelzen: 1. het recht op verscheiden plaatsen langs het dal van de Yangste troepen te legeren tot bescherming van de Japansche onderdanen: 2. het recht Chineesche schoolboeken uit te geven om op de scholen anti-Jaoansch onderwijs te voorkomen: 3. autonomie der vijf Noordelijke provin cies; 4. economische samenwerking. De Engelsche regeering laat zich voort durend op de hoogte houden van de Chineesch-Japansche onderhandelingen, door bemiddeling van haar ambassadeurs te Tokio en Nanking. Er is geen sprake van een ultimatum van Japan aan China, evenmin is er sprake van een door Japan voor ziin eischen ge stelden termijn. De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" te Sjanghai doet volgens ..Domei" nieuwe mededeelingen omtrent de anti- Jaoansche organisaties te Sjanghai. Hij verklaart, dat de arrestatie en het verhoor van een zekeren Yang. den moordenaar van den onder-luitenant der Japansche marine. Nakayama en ook de verhooren van Mao en Tsjao. de moordenaars van den Japanschen koopman Hayao. aan het licht hebben gebracht, dat zij behoorden tot de „Hoeng Pang" de „scharlaken bende", één van de ongeveer 150 geheime anti-Japansche organisaties te Sjanghai. De correspondent verzekert dat de „Hoeng Pang", een streng georganiseerde vereenl- ging van „gangsters" is. welke, naar men zeet. de hand heeft in biina alle groote misdaden. De correspondent merkt op. dat de „Hoeng Pang" zich den laatsten tlid ook oo politiek terrein heeft begeven en daarbij o.m. betrekkingen onderhoudt met gene raal Tsjeng Ming TJoe den bevelhebber Kai, den commandant van het negentiende der Kwangsi-troepen en generaal Tsai Ting leger. De correspondent verklaart, dat de „Hoeng Pang" 100.000 leden telt. welke in geheel China wonen en nauw samenwerkt met de Kwomintang. De Japansche garnizoens te Peking. Fengtai en Toengkou houden momenteel groote manoeuvres waardoor onder de be volking dezer steden onrust is ontstaan Een dertigtal tanks, twintig stukken zwaar geschut en honderd auto's nemen aan deze manoeuvres deel. Chineesche troepen houden de wacht bij de poorten van Peking. Berichten uit Chineesche bron melden, dat de laatste dagen talrijke vliegtuigen, tanks en oorlogsmateriaal door de Japan ners naar Tsiangpei in Tsiahar ziin ge transporteerd. VEREENIGDE STATEN. Candidaat voor het presidentschap gearresteerd wegens landlooperij. De communistische candidaat voor het presidentschap .Browder, die zich op ver- kiezmgstournooi bevindt, is bij aankomst te Terre Haute (Indianal gearresteerd onder beschuldiging van landlooperij. Het hoofd van de politie der stad verklaarde, dat hij Browder m arrest zal houden, om hem te beletten in Terre Haute te spre ken en om een verkiezin^- i ereaderino van de communisten te verhinderen. Zoolang hij hoofd van de politie van Terre Haute is, zal daar geen lid van de communistische partij spreken. Franco dictator der rcchtschen. Generaal Franco is thans, naar Havas uit Burgos verneemt, benoemd tot opper bevelhebber van alle strijdkrachten dei- junta en daarenboven door de militaire leiders van den opstand officieel bekleed met de bevoegdheden van een staatshoofd. Van 't front. Radio-Corunja deelt mede, dat de voor hoede der nationalisten zich te Illescas, op 40 km. van Madrid, bevindt. De colonnes van Varela zijn te Villa Luenca aangekomen. Andere elementen rukken op naar Santa Cruz de Retamar. De troepen van Mola hebben in de kust streek Ondorroa en Guipuzcoa bezet. Zij hebben Siguenza nog niet veroverd. Overigens valt van het front niet veel bijzonders te melden. Bilbao is opnieuw gebombardeerd. De verdediging van Madrid. Vrachtauto's vol mannen en voorraden zijn uit Valencia onderweg naar Madrid, teneinde gevolg te geven aan den oproep der Madrlleensche regeering, die dringend hulp verzocht heeft voor het in staat van ver dediging brengen van de hoofdstad. In Madrid zelf hebben zich reeds duizenden mannen aangemeld bij het hoofdkwartier der volksfrontmilitie om. in antwoord op den door de regeering uitgevaardigden op roep van vrijwilligers dienst te nemen. Deregeering heeft besloten de levens middelen binnenkort met behulp van kaar ten te distribueerer.. De rechtspraak te Madrid. De regeering te Madrid zou. volgens een bericht van Reuter uit Madrid, besloten hebben, dat de doodvonnissen, uitgespro ken door volksrechtbanken, voortaan niet meer uitvoerbaar zullen zijn zonder dat de veroordeelden ln hooger beroep kunnen gaan. Zij zullen door het hoog gerechtshof, dat thans als hof van cassatie dienst doet, moeten worden onderzocht. Dit hof zal dan het vonnis kunnen bevestigen, of de regee ring advies kunnen geven den president van de republiek te verzoeken de straf te verzachten. De Spaansche regeering contra Italië. Naar Reuter uit Madrid meldt, heeft de Spaansche regeering de overeenkomst met Italië van 1 October 1934 opgezegd, waarin aan dit land de controle over de productie van de kwikmijnen te Almaden wordt toe gestaan. Almaden ligt in de Sierra d'Almaden, een gebergte tusschen Ciudad en Badajoz, het geen thans in handen der rechtsche troe pen is, zoodat de maatregel waarschijnlijk weinig effect zal hebben Het besluit van de Spaansche regeering heeft louter poli tieke beteekenis. Kolonel Beorlegui aan zijn ver wondingen overleden. De correspondent van „Le Figaro" meldt uit Iurn, dat kolenel Beorlegui, die het offensief der nationalisten tegen Irun en San Sebastian heeft geleid en gewond werd voor de inneming van Behobia, eergisteren in het hospitaal te Sarragossa is overleden. SPAANSCH SCHIP MAG MONTEVIDEO NIET AANDOEN. MONTEVIDEO, 1 Oct. (D.N.B.l De ha venautoriteiten hebben geweigerd, het Spaansche motorschip „Cabo Sail Antonio" van de Ibarra-lijn in de haven van Mon tevideo toe te laten, daar zich aan boord geen officieren bevinden, die bevoegdheid voor de groote vaart hebben. Het schip ligt sedert gistermiddag op de reede van Montevideo. Zooais bekend mocht 't schip ook te Santos niet binnenloopen, daar men het als „piratenschip" beschouwt. DE STAATSSCHULD IN AMERIKA. WASHINGTON. 1 Oct. (A.N.P) John R. Mc Carl, een gezaghebbende figuur op het gebied der staatsfinanciën, heeft gis teren verklaard, dat de staatsschuld, die thans bijna 34 milliard dollar bedraagt, reeds den hoogsten limiet van veiligheid heeft bereik" en dat betwijfeld moet wor den of de regeering in staat zal zijn nog veel meer te leenen. ROOSEVELT OVER HANDHAVING VAN DEN VREDE. WASHINGTON, 1 Oct. (A.N.P.) Pre sident Roosevelt heeft bij de verwelko ming van de gedelegeerden van Peru en Ecuador, die herwaarts zijn gekomen ter regeling van een grensgeschil, een toe spraak gehouden, waarin hij o.m. verklaar de. dat de handhaving van den vrede de eerste overweging is van alle volken en regeeringen van het westelijk halfrond- Niettemin heeft de gearresteerde toch gezegevierd. Ondanks alle genomen voorzorgsmaat regelen is de verkiezingsrede van Browder n.l. toch voor de radio uitgesproken door zijn advocaat. Deze had zich zelf in een spreekcel van een kleinen radiozender op gesloten, waar hij op het vastgestelde uur de rede voorlas. MEXICO. Versterking luchtmacht. Het departement van oorlog heeft giste ren machtiging gekregen tot het doen van aanvullende uitgaven tot een bedrag van 1 millioen pesos voor den aankoop van vliegtuigen van het laatste model. Op het oogenblik worden tien van deze moderne toestellen In Buffalo in den staat New York gebouwd in opdracht van de Mexl- caansche regeering. BINNENLAND. ZILVEREN JUBILEUM Ir. M. MONTIJN. Het was vandaag 25 jaar gelei dat ir. p. M Montijn, directeur van hemengd bedrijf Haagsche Tramwegmahappfj, bij de H.T.M. in functie trad. De heer Montijn ving zijn loaan aan als chef van den dienst van mieel en werkplaats, werd 1 Juli 1917 bend tot adjunct-directeur en volgde 1E8 den heer Weyerman als directeur Vlet be drijf op. Hoewel het niet de bedoellan ir. Montijn was om dezen dag openle ber denken, heeft men toch zoowel iet be drijf zelf als van verschillende zi, daar-i buiten op ondubbelzinnige wijzak ge geven van de sympathie, welke i voot den jubilaris koestert. In den ochtend heeft een depte hem namens de administratieve en tiische ambtenaren een staande ieeslaixange- boden. Vervolgens heeft het bestuum de vereeniging „Onze Club", waarvad zijn zij, die minstens 25 jaren aan tl.T.M. zijn verbonden, den heer Mon twee geschilderde portretten (naar :s van de beide dochters van den Jaris) geoffreerd. Daarna heeft de onder-directe ir. B. B. C. Felix, namens hoofdambten! van het bedrijf den jubilaris het dod'alter Pasch uit Wassenaar geschildercvens- groot portret van den heer Monl aan geboden. De heer Felix bracht daarbij insnoe ring. wat de heer Montijn in den van een kwart-eeuw voor de H.T.M. ft ge daan. Inmiddels was het muziekkorpan de H.T M. in de vestibule aanwezig, \v ver schillende nummers ter eere van d jubi laris ten beste werden gegeven. Te half twaalf kwam de gehei raad van beheer, zoomede minister de Yle als oud-voorzitter van dien raad, d( heer Montijn zijn gelukwenschen aaeden. Hierbij was tevens aanwezig de buruees- ter der residentie, mr. S. J R. de gichy. Minister de Wilde, die als oud-vfeitter van den raad van beheer was bracht de aangename samenwerl herinnering, welke hij steeds van Montijn had ondervonden en dee naam van zijn ambtgenoot den van waterstaat, jhr. ir. van Lidth cfcude, den heer Montijn mede. dat het I. de Koningin behaagd had den heer intijn te benoemen tot officier in de op van Oranje-Nassau. In den namiddag was er gelegenh^voor andere belangstellenden om den heAIon- tijn te complimenteeren. g>men, ln heer uit lister WET OP DE EVENREDIGE VRACT- DEELING. Het bestuurderscollege van sam kende binnenschippersorganisaties derland, waarbij aangesloten zijn d Chr. Schippersbond, de Int. Schipp»er., RthJ te be- der aal de Schippersver. „Eendracht" en de Schippersbond hield in hotel Cent 's-Gravenhage met het oog op de i handeling der begrooting in de Kam Sta ten-Generaal, een vergadering s] gewijd aan een diepgaande besprekii /an de uitvoering der wet op de e. v. de daarop aansluitende wachtgeldri ing voor binnenschippers- Deze verga ing werd bijgewoond door de heeren Bilt (R.K.), Krijger en Krol (C.H.) ei rop (S.D.A.P.), allen leden van de Tweet ea rner, die blijk gaven van een inten 3e- langstelling in de moeilijke omstanfce- den der schipperij. Door de verschillende leiders der oni- saties werden de fouten in de uitvlng der e. v. uitvoerig toegelicht en met3r- beelden geillustreerd. terwijl de lnvtng van een op deze wet aansluitende vt>e- dlngsregeling voor te lange wachtfen met klem werd verdedigd. 'rot. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onvelop Woensdag 7 October a.s. tot den We- naarsche Slag. on Donderdag 8 en Vjag 9 October tot Katwijk, telkens vanl - 14.30 uur. wegens het schieten met geut. De aandacht wordt erop gevestigdat het strand eerst weder toegankelijk la- dat de roooe vlaggen, welke de onlge strook aanduiden, ziin ingehaald. DE „KARANAN" VLOT. Reuter meldt uit Londen: Het Nederlandsche motorschip „h- nan". dat 21 September j.l. te Blaey Point nabij Cromer aan den grondas gelooper, is vandaag weer vlot gelen en op ;igen kracht verder gevarenlet schip is slechts licht beschadigd. Ela- ren reeds verscheidene pogingen gan de „Karanan" vlot te brengen, ee sleepbcoten zijn er thans in geslaagd N.V. KONINKLIJKE NEDERLANDS- INDISCHE LUCHTVAART-MIJ. In de gisteren te Amsterdam gehen algeneene vergadering van aandeeu- ders der N.V. Kon. Ned.-Indische Lt- vaar -MIJ onder voorzitterschap vahr. D. Cena de long, werden balans en tt- en vjrliesrekenlng over het jaar 1935 d- gekoird, alsmede de gewijzigde balaen wint- en verliesrekening over 1934. D» volgens rooster aftredende ledepn denjraad van commissarissen, de hm F. I. Fentener van Vlisslngen, P.in Leeiwen Boomkamp en J. D. Brand wen als zoodanig herkozen. Pe heer ir. A. Fokker heeft, in vend m<t zijn aftreden als directeur derV. ris beschikbaar gesteld. In zijn plaat Bihton-Mij. zijn mandaat als comii gdcozen ir J. v. d. Broek, eveneens tar der Billiton-Mij. Het volgens roer atredende lid van den raad van bear, d< heer J. M. Telders, werd als hirkozen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2