Regeeringsmaatregelen inzake onze Financiën Maatregelen tegen prijsopdrijving de 77s«e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 September 1936 Derde BladHo. 23471 Bepaalde goudpariteit niet gewenscht De werkzaamheden aan den Nieuwen Rijksweg EGALISATIEFONDS INGESTELD. UITVOERVERBOD VAN GOUD. Enorme zandzuiger verplaatst 1.000.000 M3 zand FAILLISSEMENTEN SPREEKCEL Bescherming van de eerste levensbehoeften LUCHTVAART DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED. Ingediend is een wetsontwerp houdende eenige voorzieningen in verband met de buitengewone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen op het buitenland. De regeering zegt ter toelichting: De loop der omstandigheden heeft ten slotte ook Nederland gedwongen, den gou den standaard tijdelijk los te laten. De re geering heeft een verbod van den uitvoer van goud moeten afkondigen. Het zal wel overbodig zijn hierbij aan te teekenen, dat de regeering onverzwakt haar meening handhaaft, dat het welbe grepen en duurzaam belang van het land het best door het systeem van den inter nationalen gouden standaard gediend wordt, zoodat zij zich bij voorbaat bereid verklaart, tot het herstel van dat systeem haar volle medewerking te verleenen. Het ware intusschen praematuur hieromtrent thans in nadere beschouwingen te treden. Op dit oogenblik kan slechts rekening ge houden worden met den feitelijken toe stand. Te dezer zake wenscht de regeering voorop te stellen dat zij het, zoolang de internationale monetaire verhou dingen zoo onzeker zijn als thans het geval is, ongewenscht zou achten, zich aanstonds aan een bepaalde goudpa riteit te binden. Zoolang niet de voor naamste wereldvaluta's aan een inter nationaal monetair systeem, gebaseerd op het goud, gebonden zijn, ware een dergelijke band ook voor Nederland niet aan te leggen. Dit beteckent geens zins, dat de regeering belangrijke schommelingen in de goudwaarde der zooeven bedoelde valuta's verwacht of waarschijnlijk acht. Het beteekent slechts, dat, naar de meening der re geering, Nederland, onder de huidige omstandigheden, zich zijn vrijheid van handelen dient voor te behouden. Deze gedachtengang zou er toe kunnen leiden, geenerlei voorziening te treffen en den gulden, volgens de gebruikelijke ter minologie, zijn eigen waarde te laten vin den. De praktijk der laatste jaren heeft Intusschen boven twijfel gesteld, dat het beoogde doel op de aangegeven wijze niet zou worden bereikt. Verplaatsingen van de nog steeds belangrijke kapitalen, welke op korten termijn worden aangehouden, en speculatieve overwegingen kunnen een on- gewenschten invloed oefenen en schomme lingen in het leven roepen, die, in het be lang van het bedrijfsleven, voor zoover mogelijk, dienen voorkomen, althans be perkt te worden. Het hierbij aangeboden wetsontwerp strekt tot het scheppen van het instrument, hetwelk, naar het oordeel der regeering, niet zal kunnen worden ge mist. Volgens artikel 1 zal een fonds worden ingesteld met het doel bultenlandsche va luta's en goud te koopen en te verkoopen ten einde langs dien weg invloed uit te oefenen op den loop der buitenlandsche wisselkoersen. Omtrent de prijzen, waar tegen deze aan- en verkoopen zullen ge schieden, kunnen uit den aard der zaak, op grond van de in het algemeen deel dezer memorie gegeven beschouwingen, geen de finitieve gegevens a priori worden ver strekt. Zij zullen met de marktontwikke ling en in het algemeen met de monetaire verhoudingen op internationaal gebied sa menhangen. Wel stelt de regeering er prijs op de verzekering te geven, dat met be hoedzaamheid zal worden te werk gegaan, zoodat zoowel een onnoodige benadeeling van de z.g. vaste inkomsten als het verwijt van valuta-dumping zal vermeden worden. Artikel 2 regelt de beschikbaarstel ling van de middelen, waarover het fonds ter uitvoering van zijn taak zal moeten beschikken. Met een maximum van 300 millioen zal, naar aan te ne men is, kunnen volstaan worden. In verband met den aard der voorschot ten ligt het voor de hand. de benoo- digde gelden door de uitgifte van schatkistpapier te verkrijgen. Het schatkistpapier zal geplaatst kunnen worden in de open markt dan wel in onderpand aan de Nederland- sche Bank kunnen gegeven worden. De rente zal ten laste van het fonds ge bracht worden. In verband daarmede kan verevening van rente op de rijksbegroo- ting achterwege blijven. Artikel 3 opent voor de bank de moge lijkheid, tot dit laatste haar medewerking te verleenen. Artikel 5 beoogt de bank tijdens de op schorting van den gouden standaard tegen overigens niet waarschijnlijk massale aan vragen tot inwisseling harer biljetten te waarborgen. Dit artikel luidt: De verplichting van de Nederlandsche Bank tot betaling van haar biljetten is opgeschort totdat daar omtrent nader bij de wet zal zijn beslist. Zooals vanzelf spreekt, zal de bank voor de verwisseling van haar biljetten in zil veren munten ten behoeve van een goede verzorging van den geldomloop op denzelf den voet als tot dusver het noodlge blijven verrichten. Voorts is ingediend het aangekondigde wetsontwerp tot verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal. Ter toelichting merkt de regeering nog op: De regeering heeft zich, ten einde den goudvoorraad in Nederland tegen verdere afvloeiing te beschermen, verplicht gezien bij Koninklijk Besluit van 26 September 1936 den uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal te verbieden. Zij heeft dit verbod moeten uitvaardigen zonder daartoe wettelijk bevoegd te zijn, daar, ingeval zij gewacht zou hebben op de tot standkoming eener wettelijke machtiging, inmiddels zonder twijfel een afvloeiing van grooten omvang zou hebben plaats gehad. Reeds vroeger heeft een dergelijk geval zich voorgedaan met het Koninklijk Be sluit van 31 Juli 1914, dat ook onder bui tengewone omstandigheden zij het an dere dan thans dezelfde materie regelde en achterna kracht van wet gekregen heeft door de wet van 3 Aug. 1914. Deze sedert meermalen gewijzigde wet kon, hoezeer zij bevoegdheden geeft tot het uitvaardigen van uitvoerverboden, niet tot grondslag strekken van het in den aan hef dezer genoemde besluit, daar de om standigheden welke thans tot het tot stand brengen van een gouduitvoerverbod noopten, niet gerekend konden worden tot de gevallen, bedoeld in artikel 1, lid 1, der wet. De regeering heeft reeds geruimen tijd geleden overwogen in gemeld artikel wij zigingen aan te brengen, waardoor het ook op omstandigheden als zich thans hebben voorgedaan, van toepassing zou zijn, doch zij heeft gemeend van het indienen van zoodanig voorstel te moeten afzien, uit hoofde van de onrust, die daardoor in het land zou zijn gewekt. Het verdient thans aanbeveling,- het be doelde Kon. Besluit nader te gronden op de meergenoemde wet van 1914, waardoor de strafbepalingen en de daarmede ver band houdende voorschriften dier wet, voor zoover hiervan in het besluit niet is afgeweken, ook met betrekking tot dit ver bod van toepassing zullen zijn. Te allen overvloede moge er hier op wor den gewezen, dat de belangrijkste afwij king, in het gemelde besluit opgenomen, is, dat de ontheffingen van het uitvoerver bod, omdat het hier uitsluitend een mone taire aangelegenheid betreft, zullen moeten worden verleend door of vanwege den mi nister van financiën. RHEUMATISCHE RUGPIJN NU ABSOLUUT VERDWENEN. „Ik wil graag dat U weet wat Ik aan Kruschen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon en kan op eerewoord ver klaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die ver schrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd bij mij, en ik ben overtuigd, dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kru schen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen bi Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed veront reinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dikwijls oorzaak is van rheuma tische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheumatische pijnen zullen geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f. 0.40, f. 0.70 en f. 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij. Amsterdam voorkomt. 9795 (Ingez. Med.) Opgeheven wegens gebrek aan actief V. G. Cancian te Leiden. BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van de Mecklenburgerstraat klaagt over de verregaande baldadigheid van de jeugd in de Os- en Paardenlaan en omgeving en verzoekt strenger politie toezicht. De werkzaamheden aan den Nieuwen Rijksweg onder Sassenheim. waarover wij reeds eenige malen schreven, zijn in vollen gang! Hierboven een foto van den enor- men zandzuiger met een gewicht van 160.000 KGwaarmee onder leiding van de N.V. B. Taus en Zonen te Rotterdam, nabij de Postbrug groote hoeveelheden zand ten behoeve van den nieuwen weg uit den grond gezogen worden. Over een en ander volgen hieronder nadere bijzon derheden. Aan den nieuwen Rijksweg wordt thans met man en macht gewerkt! Een graaf machine heeft het gedeelte Leidschevaart- Spoorbaan reeds van de veenlaag ontdaan en dit gedeelte kan nu aangevuld en op gehoogd worden met zand. Het benoodigde zand wordt verkregen uit perceelen weiland in de omgeving, groot 8 H.A.. waar men niet minder dan 1 millioen kubieke meter zand hoopt te verkrijgen. Voor dit doel is in de Leidsche- vaart bovengenoemde zandzuiger gearri veerd, die een lengte van 31 Meter heeft. Deze groote machine is uit de Haarlem mertrekvaart gehaald, op den weg ge plaatst en vervolgens voetje voor voetje over den weg getrokken. Na 2 dagen wer ken was men zóóver, dat de weg weer vrij was. De werkzaamheden worden nu voort gezet en men hoopt a.s. Zaterdag den zandzuiger op de plaats van bestemming te hebben. De afstand bedraagt 5 a 600 meter. Door middel van de graafmachine is een gleuf gemaakt, waarin de zuiger, die een diepgang heeft van 1.40 meter, moet komen te liggen. Het zand wordt niet naar het werk ge perst, doch op een hoop gestort, vanwaar het met zandtreintjes naar de plaats van bestemming wordt gebracht. Het transporteeren van den zuiger trok veel bekijks en zal dit in de komende dagen ook nog wel doen. De Klinkenbergerbrug wordt in verband met het omleggen van de trambaan ver breed, terwijl voor het viaduct over den Warmonderdam de werkzaamheden reeds zóóver gevorderd zijn, dat de bekistingen voor het storten van beton reeds zijn aangebracht. Bij het viaduct Menneweg. is de klei laag, die eerst tot rust gekomen was, weer gaan werken, zoodat nog steeds zand aangevoerd wordt. Ook bij de brug over de Sassenheimer- sloot komt nog steeds de kleilaag naar boven, zoodat ook daar nog steeds zand gestort wordt. Een en ander geeft velen handen werk! Ingediend is een wetsontwerp, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving. In de toelichting wordt gezegd: In verband met het door de regeering genomen besluit, den uitvoer van goud te verbieden, zal zijn rekening te houden met een beweging in de wisselkoersen, die voor den gulden in nederwaarsche richting zal gaan. In hoeverre het prijsniveau daardoor zal worden beïnvloed is van tevoren niet vast te stellen. Echter moet men bedacht zijn op de mogelijkheid, dat dientengevolge minder scrupuleuze lieden van de onwe tendheid van het publiek zouden gebruik maken, en door het opzetten van de prij zen of het achterhouden van voorraden, een normaal verloop van zaken zouden be moeilijken. In het bijzonder dient er voor te worden gewaakt, dat niet de eerste levensbehoeften en noodzakelijke gebruiks artikelen aan een onevenredige prijsstij ging zouden worden blootgesteld. Daar nevens is het wenschelijk ook de vergoe ding. bedongen voor het verrichten van diensten en de huur van onroerend goed, waar het algemeen belang een prijsopdrij ving niet gedoogt, tijdelijk onder controle te stellen. Het onderhavige wetsontwerp beoogt dit doel te bereiken door het in het leven roe pen van enkele bepalingen, welke zich tegen gedragingen als hierboven geschetst, richten. Het vaststellen van maximumprijzen. Art. 1 geeft den ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij de bevoegdheid, rege lend op te treden met betrekking tot de prijzen, welke, hetzij landelijk, hetzij plaat selijk, maximaal in den handel zullen gelden. Deze bevoegdheid omvat zoowel het in concreto vaststellen van algemeen gel dende maximumprijzen als bijv. het bedrag of percentage, waarmede de prijs den in een vroeger tijdvak of op een vroeger tijd stip in rekening gebrachten ten hoogste mag overschrijden. De artikelen 2 en 3 geven overeenkom stige voorschriften ten aanzien van het verrichten van diensten en het verhuren van onroerende goederen, met dien ver stande. dat in het geval van artikel 2 aan de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Sociale Zaken, in dat van artikel 3 aan den minister van Sociale Zaken de bevoegdheid wordt toegekend. Voor die gevallen waarin voor toepas sing van de artikelen 1, 2 en 3 geen aan leiding bestaat, houdt artikel 4 een alge meen verbod van prijsopdrijving in Het artikel bedoelt uiteraard niet elke verhoo ging van prijzen tegen te gaan. doch wel de zoodanige, welke niet kan worden aan gemerkt als een noodzakelijk uitvloeisel van den geschapen toestand. Artikel 5 luidt aldus: Inbeslagneming van goederen. 1. In de gevallen, waarin bij den burge meester eener gemeente gegronde verden king bestaat, dat het bepaalde krachtens artikel 1 of bij artikel 4 wordt, overtreden, kan hij de in zijn gemeenten aanwezige, tot den voorraad der betreffende onder neming behoorende goederen van de soort, ten aanzien waarvan de verdenking van overtreding bestaat, zonder eenige forma liteit in bezit nemen. 2. Het bepaalde in het vorig lid vindt overeenkomstige toepassing ingeval gewei gerd wordt, tot den voorraad eener onder neming behoorende goederen te verkoo pen, indien naar het oordeel van den burgemeester, hetzij voor de weigering geen gegronde redenen bestaan, hetzij de weigering in strijd is met het door deze wet beoogde doel. 3. De op grond van de beide voorgaande leden in bezit genomen goederen worden door den burgemeester zonder verwijl op door hem te bepalen wijze ter beschikking gestelde ten behoeve van de bevolking of bepaalde groepen der betolking van zijn gemeente tegen prijzen, welke onderschei denlijk de krachtens art. 1 geldende en voor zoover dit artikel geen toepassing heeft gevonden de normale prijzen niet te boven gaan. 4. De schadeloosstelling voor de in bezit genomen goederen door de gemeente te be talen, wordt door een door den gemeente raad aan te wijzen schatter geschat. Zij bedraagt in geen geval meer dan 90 pro cent van den hoogsten prijs, waarvoor de goederen ingevolge het vorig lid ter be schikking kunnen worden gesteld. 5. De burgemeester en de door hem aan te wijzen ambtenaren zijn te allen tijde bevoegd de uitlevering te vorderen van de in het bezit te nemen goederen. Zij, als mede de hen op hun laste vergezellende personen, hebben te allen tijde vrijen toe gang tot alle plaatsen, waar redelijkerwijze vermoed kan worden, dat zich de goederen bevinden Wordt hun de toegang geweigerd of belemmerd, of wordt hun op aanmel ding tot toegang niet geantwoord, dan ver schaffen zij zich dien desnoods met inroe ping van den sterken arm. 6 In woningen treden de ambtenaren en de hen vergezellende personen tegen den wil van den bewoner niet binnen dan op bijzonderen of algemeen schriftelijken laste van den burgemeester, dan wel vergezeld van dezen. Van dit binnentreden wordt door hen proces-verbaal opgemaakt, dat binnen vier en twintig uren aan hem, wiens woning is binnengetreden, in af schrift wordt medegedeeld. 7. Tot een inbezitneming, als bedoeld in dit artikel, wordt niet overgegaan, tenzij volgens door ons nader vast te stellen regelen, de in lid 4 bedoelde schadeloos stelling vooraf is verzekerd. Het bepaalde in dit artikel is ten deele ontleend aan de wet van 3 Augustus 1914 (Staatsblad no. 351) tot aanvulling der onteigeningswet ter voorkoming van vast houding en prijsopdrijving van waren. Bij het tweede lid kan worden opgemerkt, dat naar de meening van de regeering een ernstige poging van de zijde van het koo- pende publiek om goederen te hamsteren, in voorkomend geval als gègronde reden zou kunnen worden beschouwd om den ver koop dier goederen te weigeren. Art. 6 luidt: Hij, die goederen, ten aan zien waarvan art. 1 toepassing heeft ge vonden, in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, is verplicht, bij die goederen op voor het publiek duidelijk zichtbare wijze den prijs dier goederen te vermelden. Dit artikel bedoelt de noodige openbaar heid te geven aan de prijzen, welke voor de te verkoopen goederen in rekening wor den gebracht. Straffen bij overtreding. Artikel 8 luidt: 1. Hij, die handelt in strijd met het be paalde of krachtens de artikelen 1, 2, 3 of 4, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zesduizend gulden. 2. Overtreding van het bepaalde bij art. 6 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. 3. De feiten worden beschouwd als over tredingen. De overige artikelen behoeven geen toe lichting. Het spreekt vanzelf, dat gelijk art. 10 bepaalt, de wet slechts een tijdelijk karakter draagt. Ook maatregelen in Indië. In venband met de berichten, uit ver schillende plaatsen ontvangen, betreffende ongemotiveerde en aanzienlijke prijsopdrij ving van levensmiddelen, zooals rijst, klapperolie, meel, boter en suiker, en de zich ontwikkelende prijsopdrijving voor grondstoffen voor levensmiddelen en huis houdelijke artikelen, heeft de Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië aan alle geweste lijke bestuurshoofden een algemeene mach tiging verleend tot zoo noodige inbezit neming van producten, zulks op grond van artikel 88 der Onteigeningsordonnantie. DE RACE ENGELAND— JOHANNESBURG BEGONNEN. Te half zeven vanmorgen is het eerste vliegtuig voor de luchtrace Portsmouth Johannesburg vertrokken. Acht minuten later waren alle negen deelnemende vlieg tuigen gestart. Duizenden menschen heb ben den nacht bij het vliegveld doorge bracht. Zooals bekend nemen alleen Engelsche machines deel, andere waren uitgesloten. NEGEN DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Een vliegtuig van de Italiaansche Lucht vaartmaatschappij is in de nabijheid van Bengasi in aanraking gekomen met de tuigage van een schip en in zee gevallen. Vier leden der bemanning en vijf arbei ders kwamen om het leven, terwijl een te legrafist gewond werd. Het toestel was even tevoren in Bengasi opgestegen, men had in de lucht een de fect ontdekt en wilde daarom zoo snel mogelijk terugkeeren. DE POSTVLUCHTEN. Gisteravond is het K.L.M.-vliegtuig Per- coetoet op Schiphol uit Indië teruggekeerd. THEORETISCHE CURSUSSEN VOOR VLIEGEN. In samenwerking met de Rotterdamsche en de Haagsche Aeroclub organiseert de Nationale Luchtvaartschool dezen winter wederom theoretische cursussen betreffen de de beginselen van de techniek van het vliegen. Ingaande 19 October zal in de Zeevaart school te Rotterdam des Maandags, en Vrijdagsavonds en met ingang van 20 Oct. in de Academie voor Beeldende Kunsten des Dinsdags- en Donderdagsavonds een tweemaandelijksche cursus aanvangen, als mede een vijfmaandelijksche voor meerge. vorderden. Men neemt momenteel stappen om ook te Amsterdam door de N.L.S. en de Amsterdamsche Aeroclub een dergelijken cursus in te doen stellen. MILITAIR VLIEGTUIG NAAR BENEDEN GESTORT. Vijf dooden. Een Italiaansch militair vliegtuig van 't nieuwste type is tijdens een proefvlucht, 50 K.M. ten Noorden van Rome naar be neden gestort. Vijf van de zes leden der bemanning werden gedood.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9