NATIONALE De Fransche devaluatie LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 29 September 1936 LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM BUITENLAND HET DEBAT IN DE KAMER DE REGEERING BLIJFT IN DE MEERDERHEID. Voor ƒ163,— 's-jaars EB.TAHTelef.666 RECHTZAKEN SPORT IAAT/IE EIEVCHTIN DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië bereid tot deelneming aan de conferentie der Locarno-mogendheden. De houding van Italië ten aanzien van een conferentie der vijf Locarno-mogend heden is niet gewijzigd. Italië is bereid actief deel te nemen aan deze bijeenkomst. Het wenscht slechts, dat de voorbereiding voltooid wordt en derhalve met spoed ter hand genomen wordt. Aldus wordt thans officieel uit Rome gemeld. DE ZITTING VAN DEN VOLKENBOND. Drie raadsleden gekozen. De Volkenbondsvergadering is gister middag overgegaan tot de verkiezing van drie niet-permanente leden van den raad, lil verband met het periodieke aftreden van Argentinië. Australië en Denemarken. Bolivia werd gekozen met 49 stemmen: Nieuw Zeeland en Denemarken met 48 st. Hongarije spreekt. Vervolgens werden de algemeene be sprekingen geopend door den Hongaar- schen gedelegeerde Tanczos. Hij vroeg de vergadering een ruimeren omvang te ge ven aan de toepassing der voorzorgsmaat regelen, omschreven in de artikelen 11 en 13 van het handvest. Hij beklaagde zich er over, dat de Geneefsche practijk niet heeft meegewerkt aan de toepassing van artikel 19 betreffende de herziening van verdra gen en stelde voor, dat dit punt bestu- aeerd zal worden. Waar de bewapenings wedloop steeds meer verontrustend wordt, is Hongarije van meening, dat het den be- staanden toestand onmogelijk lang kan handhaven, omdat het zijn veiligheid op het spel zet. Tenslotte oefende Tanczos critlek uit op de procedure tot bescherming der minderheden- Litwinof aan 't woord- Hierna nam de vertegenwoordiger van de Sovjet Unie in de Volkenbondsvergade ring, Litwinof, het woord. Hij hing een somber beeld op van den internationalen toestand. Hij zeide o.a. dat eenige landen gevaarlijk zijn door hun agressieven geest en hij laakte de landen, die een neutrale houding aannamen, aangezien dit niet vol doende is om een oorlog tegen te houden. Zij zien de storm over Europa naderen en fcef>erken zich tot verklaringen over hun aanhankelijkheid aan de collectieve veilig heid. Zij doen niets om dit in praktijk te brengen. Litwinof acht het voldoende, dat de vredelievende machten zich aan eensluiten om te doen zien. dat een ge meenschappelijke actie mogelijk is, om den aanvaller vroeg of laat te dwingen ook tot het systeem van collectieve veiligheid toe te treden. De Volkenbond moet zich zoo danig organiseeren. De grondgedachte is neergelegd in de regionale verdragen en óe pacten van wederkeerigen bijstand. Ten aanzien van de herziening van art. 19 is de Sovjet-delegatie van meening. dat dit alleen mogelijk is. als instemming van alle betrokken partijen wordt verkregen Verder is de delegatie van oordeel, dat voor werkelijke ontwapening eveneens al gemeene maatregelen noodig zijn. Vervol gens keert Litwinof zich tegen den staat die geregeerd wordt door mannen, die in hun politiek program de verovering van grondgebied van een anderen staat heb ben geïncorporeerd. Litwinof ziet liever een bond zonder universaliteit, dan een uni- verseelen bond zonder de principes van al gemeene veiligheid. Rusland stelt voor. dat de kwestie van de toepassing van de grond beginselen van het pact tot nadere studie wordt voorgelegd aan de eerste commissie, vervolgens aan een bijzondere zitting van de Volkenbondsvergadering, indien ten minste de commissie niet nog tijdens de huidige zitting gereed komt. Zoolang de besprekingen duren, kunnen de staten, die willen deelnemen aan de verdragen tot wederkeerigen bijstand onderling bespre kingen voeren teneinde dit doel te be reiken. Aan het eind van zijn rede ver klaarde Litwinof. dat de Sovjet Une geer. staten discrimineert om hun binnenlanösch bestuur en ook geen kruistocht preekt te gen de landen, waar de „rasleer" triom- phcert. Ten aanzien van de Spaancclie kwestie verklaarde Litwinof, dat Sovjet- Rusland deelneemt aan de noninterven- tleovereenkomst omdat anders een inter nationaal conflict zou kunnen uitbreker.. Kleinere landen Na Litwinof sprak de vertegenwoordiger van Denemarken, Munch, die er op wees, dat de medewerking van de Vereenigde Staten noodig was en hij keerde zich tegen de vorming van bloc's van landen, vol gens het binnenlandsch bewind. Hij acht het niet opportuun nu het pact te wijzigen en stelt voor een commissie te benoemen. welke de procedure van verzoening en bemiddeling moet bestudeeren. Tenslotte wees hij erop, dat geen veiligheid bestaat zoolang „over-bewapende" staten bestaan. Vervolgens las de voorzitter een verkla ring voor van de Nederlandsche. Deen- sche. Pinsche, Noorsche en Zweedsche de legaties, waarin wordt voorgesteld een derde commissie te benoemen belast met de studie van de ontwapening. De vergadering werd hierna verdaagd tot heden- o DUITSCHLAND. Uitbreiding van den arbeidsdienst. Rijkskanselier Hitier heeft een verorde ning uitgevaardigd met betrekking tot den diensttijd van den rijksarbeidsdienst en den arbeidsdienst voor de vrouwelijke jeugd. Volgens deze verordening bedraagt de diensttijd voor alle militaire dienstplichti gen een half jaar lin den arbeidsdienst). De sterkte van den arbeidsdienst wordt in den tijd van October 1936 tot begin October 1937 verhoogd tot 230.000 man, tot 'begin October 1938 tot 275.000, tot begin October 1939 tot 300.000 man. De voorloopig nog op vrijwilligheid berustende arbeids- dienst voor de vrouwelijke jeugd zal syste matisch verder worden ontwikkeld ter voor- cf/rvfi"6 Vanj den arbeidsdienstplicht. De sterkte van dezen dienst zal in den tlid van April 1937 tot Maart 1938 tof 25 000 vrouwen verhoogd worden. De regeering en de commissie van fi nanciën vfoegen de directe beraadslaging over het wetsontwerp inzake aanpassing op monetair gebied. Jammy Schmidt, al gemeen rapporteur, gaf een uiteenzetting van het ontwerp en herinnerde er aan. dat Poincaré niet alleen den frank op goud- waarde. maar ook ln sterling-waarde vast stelde. Colomb (onafhankelijk radicaal der democratische linkerzijde) betrad vervol gens het spreekgestoelte om de prealabele kwestie te stellen (motie om over te gaan tot de orde van den dag, zonder de aange legenheid te behandelen). Hij beschuldigde Blum er van den frank voor 50 ct. te heb ben gesocialiseerd. ..De frank, aldus Colomb. kan geen weerstand bieden aan de socialistische geste de uitgaven syste matisch te vermeerderen en aan de kapitaalvlucht, welke het gevolg is der maatschappelijke onrust." De rechterzijde applaudisseerde, toen Colomb herinnerde aan de beloften der regeering inzake een niet overgaan tot devaluatie. Colomb is van meening, dat de devalua tie een sluitende begrooting vereischt. Hij beschuldigde de regeering er van dit even wicht te hebben geminacht (de rechter zijde applaudisseert). Op verzoek van Vincent Auriol nam Colomb de prealabele kwestie echter terug. Louis Marin irepubl. federatie) vroeg de terugwijzing van het wetsontwerp naar de financieele commissie. Hij is van mee ning. dat de Kamer onvoldoenden tijd heeft om het ontwerp te bestudeeren. Dit ver zoek is met 365 tegen 248 stemmen ver worpen, gelijk reeds kort gemeld. In de namiddagzitting werd allereerst het woord gevoerd door den radicaal socialist Bonnet. Hij zeide, dat zijn partij voor het regeeringsontwerp zal stemmen, hoewel zij verschillende reserves maakt ^Vervolgens sprak oud-minister Raynaud, afgevaardigde der onafhankelijke radicale links-republikeinen. Hij betreurde, dat men zoo laat tot devaluatie heeft besloten. De deflatie is veroordeeld, aldus Reynaud, wij gaan thans onze laatste kaart uitspelen. Reynaud maakte de regeering er op op merkzaam, dat zij in haar ontwerp de prijsstijging aankondigt. Indien de regee ring haar tegenwoordige politiek blijft vol gen, zal zij het volgend jaar leeningen moeten sluiten. Na een pauze van een half uur nam de minister van financiën, Vincent Aurlol, het woord. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn. dat hij zijn plicht heeft gedaan. Hij herinnerde er aan. dat een ernstige crisis indertijd de devaluatie van lire, pond ster ling en dollar heeft veroorzaakt. Frank rijk paste te goeder trouw de politiek van deflatie toe; niettemin breidde de crisis zich uit tot het geheele economische leven De regeering zoekt naar een middel om de goudafvloeiing te doen ophouden en streeft op economisch terrein naar inter nationale ententes, die onmisbaar zijn voor cie waarborging van vrijheid en veiligheid van het land. Men kan ons aanvallen zeide de minister doch laat men geen aanslag op het openbare crediet plegen. Naar aanleiding van de persberichten, volgens welke de bepalingen van een drie- mogendhedenaccoord Frankrijk zouden zijn opgelegd, verklaarde Auriol: ..De overeen komst, gesloten door de drie groote be vriende mogendheden, werd geïnspireerd door groote bezorgdheid voor de economi sche orde en den Internationalen vrede. Wij zijn er trotsch op. dat het geheim der onderhandelingen zoo goed bewaard is ge bleven." De monetaire samenwerking tusschen de drie staten zal doelmatig zijn. „De samenwerking aldus de minister vormt een der machtigste factoren ten aanzien van het economisch wereld- herstel en de consolidatie van den vrede." De minister van financiën is er van overtuigd, dat de handel, de landbouw en de producenten zullen winnen bij de nieu we maatregelen. De toestand is geheel an ders dan in 1928, en de deviezen zijn her leid met betrekking tot de wereldprljzen. De binnenlandsche prijs wordt niet be ïnvloed als door een inflatie en daarom zullen ongemotiveerde prijsverhooglngen worden voorkomen. De minister deelde verder mee, dat reeds Maandagochtend een aanzienlijke hoeveel heid baren goud aan de grens werd aange houden. De rede van minister Auriol werd luide door de afgevaardigden van de linkerzijde toegejuicht. Na de rede werd de zitting geschorst. Na de hervatting om half tien werd het woord gevoerd door den onafhankelijk- republikeinschen afgevaardigde Fernant Laurent, die de monetaire operaties der regeering critiseerde. Niet de technische positie van Frankrijk, aldus spr. heeft de regeering er toe gebracht, de munt te de- valueeren, doch de onmogelijkheid om een in evenwicht zijnde begrooting in te die nen. Na Laurent spraken de tot de oppositie behoorende oud-minister Thellier en de radicaal-socialist Rethore. De Kamerleden worden rumoerig, en daar het tumult voortduurde, schorste voorzitter Herrlot de zitting om 11.05. Tethore verdedigde een tegenontwerp, strekkende tot het heffen van een uitzon deringsbelasting op vermogens van een millioen of meer. Dit ontwerp werd ver worpen met opsteken der handen. Het eerste artikel is dan met 343 tegen 252 stemmen aangenomen. Het tweede ar tikel. dat bepaalt, dat het nieuwe goud gehalte van den franc later bij decreet zal worden vastgesteld tusschen 43 en 49 mil ligram kwam dan ln behandeling. Louis Marin diende een amendement in, dat met 351 tegen 217 stemmen is verworpen. Een tweede amendement van hetzelfde parle mentslid werd met een gelijke stemmen verhouding eveneens verworpen, waarna ook artikel twee is aangenomen. Artikel drie betreffende het valutastabllisatiefonds artikel vier, betreffende goedkeuring der conventie met de Bank van Frankrijk van 25 September en artikel vijf aangaande herwaardeering van de goudvoorraden en de aanwezige buitenlandsehe deviezen, wer den achtereenvolgens door de Kamer goed gekeurd. Artikel zes bepalende, dat de wet geen betrekking heeft op de internationale betalingen, welker afdoening in goudfran- ken was gestipuleerd gaf weer aanleiding tot debatten, dat door de Kamer werd verworpen, waarna ook artikel zes werd aanvaard, evenals artikel zeven, dat de goudvoorraad der banken in de koloniën betreft. Met slechts weinig debat werden verder de artikelen acht en negen. resp. betrekking hebbende op de verhandeling van baren goud en op de ratificatie van het decreet, waarin de betaling van zeker handelspapier verdaagd wordt, door de Kamer goedgekeurd. De communisten, die weinig voelen voor de devaluatie, gaan toch mee en hebben zelfs afgezien van hun elsch tot instelling van een z.g. „glijdende schaal". De regee ring zal volmacht krijgen om prijsverhoo glngen tegen te gaan. Na hervatting is de Kamer overgegaan tot behandeling van hoofdstuk twee van het regeeringsontwerp: maatregelen tegen de speculatie en opeischlng van goud. Vin cent Auriol verklaarde tijdens de debatten goed te keuren, dat een bezit aan fijn goud tot een maximum van 200 gram wordt vrijgesteld. Blum deelde mede, dat een amendement-Duclos-Campinchi-Renaitour aangaande de maatregelen ter beveiliging van de koopkracht en onderdrukking van prijsopdrijving door de regeering werd overgenomen. Deze maatregelen zullen nu aan ratificatie der Kamer worden onder worpen voor 31 Januari 1937. Blum hield vervolgens nog een groote rede ter verdediging van het regeerings- beleid. Hij zeide o.a. nog: De sociale wetten van den aanvang onzer wetgevende periode zijn met alge meene stemmen aangenomen Wanneer de regeering gemeend heeft, niet de geheele uittverking van de wetten te moeten af wachten, is dat, omdat zij niet voldoende het binnenlandsche oppotten in banen kon lelden. Voorts deden zich in het binnen land nieuwe conflicten' tusschen werkge vers en werknemers voor. De frank werd het voorwerp van talrijke nieuwe aanval len. Men heeft gezegd dat de regeering voor den vervaldatum een tekort had, dat is geheel onjuist. De voorschotenrekening van de Bank van Frankrijk, ten bedrage van 10 milliard, is nauwelijks voor 1 milliard gebruikt. Op dit oogenblik kwam de ge- dachtenwisseling. die wij met de Vereenig de Staten hadden aangeknoopt, tot rijp heid. Men heeft tegen ons gezegd: „Wat een huichelarij, dat gij deze besprekingen reeds begin Juni geopend hebt. De regee ring moest alles in het werk stellen om een monetaire operatie te verhinderen, maar moest ook het geval voorzien, waarin deze operatie noodzakelijk zou worden De be sprekingen leidden tot een resultaat, dat opgelegd werd door de omstandigheden en in staat stelde de metaalvoorraad en tege lijkertijd de sociale resultaten, verkregen door een verhooging van de koopkracht, te beveiligen. Het verbaast mij, dat het be lang van het door drie mogendheden on- derteekende accoord, dat de goedkeuring van de geheele wereld heeft weggedragen, niet is begrepen. Uitvoerig zette hij de be- teekenis daarvan nog eens uiteen. Tenslotte werd het geheele ontwerp aan genomen met 350221 stemmen. ZWITSERLAND. DE VERKLARING VAN DEN BONDSRAAD OVER DE DEVALUATIE. De verklaring, welke de Bondsraad gister middag voorlegde aan de Bondsvergadering over de devaluatie en de in verband hier mee genomen maatregelen, sluit nauw aan bii de woorden van Bondspresident Meyer. De bondsraad verklaart, dat een onmid dellijk en definitief zich opnieuw binden aan het goud od het oogenblik in verband met de nog niet opgehelderde maatregelen van de landen welke maatgevend ziin ln de wereld-econom'e. niet nuttig is en an derzijds kan ook een aansluiten bii het Britsche Dondsterling zonder meer geen aanbeveling verdienen Derhalve wordt een middenweg gezocht, welke zonder een defl- 'nltief stabiliseeren toch een duidelijke 111 n voor de toekomstige economische politiek aangeeft. Indien In het besluit van den Bondsraad wordt gesproken over een devaluatie van ongeveer 30 dan is hiermee een aanpas sing van de Zwitsersche munt aan den dollar en het pond sterling bedoeld. Zoo bestaat dus de mogelijkheid zich bii deze munten aan te sluiten of de koers van den Zwitserschen franc od grond van een vaste betrekking tot het goud te stabiliseeren. Verdere maatregelen tot beperking en toe zicht van het goud en deviezenverkeer ziin niet genomen Verder wordt verklaard dat aan de prij zen. die golden voor de devaluatie, zooveel mogelijk wordt vastgehouden: zonder toe stemming van de autoriteiten is geen oriis- verhooging toegestaan. Waar loonsverhoo- jgine gerechtvaardigd is. moet deze in over weging worden genomen en tot d!t doel wordt een oarlteits-looncommissie over wogen. De Standenraad heeft met 365 stemmen het ODtreden van den Bondsraad goedge keurd. Tot de tegenstemmers behooren 3 socialisten en 2 liberalen. I verzekert 30-j'arl(«< ƒ10.000- utttartng bij overlijden 9794 (Ingez. Med.) ZWEDEN. De rcgeeringsverklaring. De gepubliceerde regeeringsverkiaring kondigt o.a. maatregelen aan, die een vermindering der werkloosheid beoogen, alsmede een herziening van het belasting stelsel die beoogt de zwaarste lasten te doen verlichten door groote inkomens en vermogens. De buitenlandsehe jx>litiek van Zweden zal onveranderd blijven en evenals voor heen gebaseerd zijn op de nauwe overeen stemming der verschillende partijen ten aanzien van de fundamenteele principes dezer politiek. De regeering Vraagt steun der verschillende partijen, opdat Zweden in het kader van den Volkenbond kan bij dragen tot het uit den weg ruimen van conflicten en de totstandkoming van een internationale samenwerking, gebaseerd op vertrouwen. Bijzonder belang wordt ge hecht aan de nauwe samenwerking met de andere Noorsche landen. LETLAND. Valuta gesteund op het Engelsche pond. De regeering heeft een verordening uit gevaardigd, waardoor de Letsche valuta het Engelsche pond sterling tot basis krijgt met dien verstande, dat 25,22 lat een ixind sterling. 4556 (Ingez. Med.) HAARLEMSCHE RECHTBANK. Men meldt ons uit Haarlem: Gisteren diende hier voor de Rechtbank de onteigeningsprocedure in zake een pand in de Haarlemmermeer, in verband met den nieuwen weg Sassenheim-Amsterdam. Mr. G. H. E. Nord Thomson stelde hierbij de vraag hoe de rechter het bedrag der onteigening en daarbij vooral de kosten van de bedrijfsschade zou moeten vast stellen, waar de meter voor de vast te stel len waarde momenteel toch ontbrak, ge zien dat het goud niet meer aan den gul den verbonden ls. Mr. A. F. Telders, die voor de Overheid optrad, bestreed dit betoog. Wij doen hiervan mededeeling, daar dit waarschijnlijk wel het eerste pleidooi hier te lande zal zijn geweest, waarbij de deva luatie in het geding gebracht is en men in vele kringen zeker met belangstelling de uitspraak van den rechter in dezen zal tegemoet zien. HUWELIJKSVOLTREKKING DOOR EEN ONBEVOEGD AMBTENAAR. Vcroordecling wegens valschheid in geschrifte. Voor de rechtbank te Arnhem hebben eenigen tijd geleden terecht gestaan de [emeente-secretaris te Wehl iL.l, zekere B A., en twee gemeente-ambtenaren al daar. De eerste wegens valschheid in ge schrifte en de heide ambtenaren wegens het verrichten van een daad die niet tot hun ambt behoorde. Het O.M. had tegen den gemeente-secre taris een week gevangenisstraf geëischt en vijf jaar ontzegging van het recht om ambtenaar van den burgerlijken stand of gemeente-secretaris te zijn en tegen de beide ambtenaren f. 75 boete of 30 dagen hechtenis. De gemeente-secretaris werd heden door de rechtbank veroordeeld tot f. 500 boete of een maand hechtenis wegens valschheid in geschrifte in een authentieke acte en de beide ambtenaren ieder tot f. 75 boete of veertien dagen hechtenis. ZEILEN. EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAPPEN STARKLASSE. Te Napels werden de Europeesche kam pioenschappen voor de starbooten gehou den. Europeesch kampioen werd W. von Huetschler (Duitschland) met het jacht „Pimm". De Duitsche zeiler behaalde in totaal 59 punten. Tweede werd luitenant Sroullno (Italië) met „Scheat" en totaal 56 punten. Derde Salata (Italië) met het jacht „Sadalmelek" met totaal 51 punten. icssn BINNENLAND. SOIRÉE VAN PRINSES JULIANA. H K H. Prinses Juliana heeft gister avond ln het palels aan den Kneuterdijk aan de bestuursleden van het voormalige Nationaal Crisis-comité en het personeel dezer instelling een soiree aangeboden, welke ook door Prins Bernhard is bijge woond. Deze soirée droeg een zeer geanimeerd karakter. De Prinses onderhield zich met alle aanwezigen, die zij aan Prins Bern hard voorstelde. Ook de Prins bewoog zich op ongedwongen wijze onder de gasten en sprak hen op de hem eigen innemende wijze aan. De echtgenoote van den penningmeester van het voormalige Nationaal Crisis- comité, mevrouw Mentenvan Essen, heeft eenige liederen gezongen. Er was voor een aardig en gevarieerd programma gezorgd. De Hooge Gastvrouw ging bij den aan vang van de soirée zelf met een blad met thee rond, geassisteerd door haar hofdame, freule van Heemstra. GEEN PRIJSSTIJGING DER EERSTE LEVENSMIDDELEN. Gelijk men weet, worden de prijzen van een aantal landbouwproducten, die tot de eerste levensbehoeften behooren, uit het landbouw-crisisfonds gesteund. Aan de landbouwers is voor deze producten dooi de regeering een richtprijs gegarandeerd. Deze richtprijs bestaat uit den wereld- prijs vermeerderd met een daarop uit het landbouw-crisisfonds gegeven toeslag. Nu de wereldprijs ln Nederland door het ver bod van gouduitvoer is gestegen, bestaat bij verschillende artikelen de mogelijkheid den toeslag uit het landbouw-crisisfonds te verlagen, zonder dat de richtprijs, welke de boeren ontvangen, wordt aangetast. In verband hiermede kan worden me degedeeld. dat o.a. belangrijke eerste le vensmiddelen als brood, aardappelen, bo ter. melk en consumptie-zetmeelen, geen prijsverhooglng zullen ondergaan. Geen prijsverhooging in de con- fectie-industrie. Het bestuur van de federatie van ver- eenigingen van Nederlandsche confectle- fabrlkanten heeft ln haar heden gehouden vergadering den toestand onder de oogen gezien, waarin de Nederlandsche confec- tie-industrle zich ziet geplaatst door de belangrijke gebeurtenissen der laatste da gen op monetair gebied. Bezield met den wensch, om te voldoen aan het nadrukkelijk uitgesproken verlan gen van de regeering, verklaard zij, er bij haar leden op te zullen aandringen, dat geen prijsverhoogingen zullen worden toe gepast op den aanwezigen voorraad. Ook voor de toekomst blijft het streven der Ne derlandsche confectie-industrie er op ge richt, ongemotiveerde prijsverhoogingen met kracht tegen te gaan. PRINS BERNHARD VAN LIPPE^- BIESTERFELD. In verband met berichten en beschou wingen in de pers betreffende den naam van Prins Bernhard, vernemen wij, dat zoolang de verloofde van Prinses Juliana niet als Nederlander genaturaliseerd is, zijn naam geschreven dient te worden: Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Voorts werd ons verzekerd, dat Prins Bernhard geen prijs stelt op een afkorting van zijn naam tot Benno. NORMAAL VERLOOP IN DE LEVENSMIDDELENBRANCHE. De mededeeling der Regeering, verstrekt aan de organisaties der Mlddenstandsbe- drljven in de koloniale waren en comesti- blesbranche is Maandagmorgen door het comité van samenwerking bestaande uit: „den Federatieven Bond van Winkeliers organisaties in het Koloniale Waren-vak", „den Nederldndschen Kruldeniersbond", „den R.-K. Bond van Kruideniersveree- nigingen", onmiddellijk doorgezonden aan alle plaatselijke groepen, met het uitdrukkelijk verzoek geen prijzen te verhoogen en over. tollige aankoopen te weren. In alle hoeken van Nederland was men dus tijdig inge licht. Voor zoover het te overzien is, heeft het particuliere kleinbedrijf der levensmidde lenbranche zich volkomen gehouden aan het advies der Regeering, zoodat de dag van Maandag rustig en geheel normaal is verloopen. Alles wijst er op. dat ook heden. Dins dag, het beeld hetzelfde zal zijn. DE „DE RUITER". Bij K. B. van 3 September 1936 is bepaald dat H. M. kruiser „de Ruyter" op 3 October 1936 in dienst zal worder. gesteld. Met dien datum is het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein ter zee A. C. van der Sande Lacoste. 21

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2