VASTE GOEDEREN No. 23471 Dankwoord van Prinses Juliana en Prins Bernhard REGEERINGS- MAATREGELEN 77ste Jaargang DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HEDEN heeft het verloofde Vorstelijke Paar over beide zenders zijn dank betuigd voor de belang stelling, uit gansch het Volk ondervonden. PRINSES JULIANA. Onze Prinses sprak als volgt: Ingezetenen in alle deelen des Rijks, Gij allen, die op deze wijze met Onze verloving hebt meegeleefd, als Gij hebt gedaan. Ik heb Mij nooit nog zoo verrassend dicht bij een ieder, die Ik nu aanspreek, gevoeld, als in dezen tijd van vreugde, die Gij met Ons gedeeld hebt, en dat in 't bijzonder door op zulk een menschelijke, broederlijke en zusterlijke wijze mee te leven in Ons geluk. Er zijn hierdoor banden gelegd, die van onver gankelijke hoedanigheid zijn. Wij hebben verbijsterd van ontroering gestaan en dat talrijke malen opnieuw over de afme tingen, die de algemeene vreugde, juist over Ons persoonlijk geluk, heeft aangenomen. Een schooner welkom hadt Gij waarlijk nooit Mijn aanstaanden man kunnen bereiden. Mag Ik langs dezen weg tevens Mijn dank be tuigen voor de ontelbare schriftelijke en telegra fische gelukwenschen, die Wij samen, of Ik alleen, ontvingen. Gaarne zouden zij ook schriftelijk beant woord zijn, indien het mogelijk was geweest, doch dit geeft Mij het voordeel, U persoonlijk te kunnen toespreken en Mijn dank te uiten voor de bewoor dingen, waarin Uwe wenschen waren vervat en waarin Wij de hartelijkheid, die ze had ingegeven, zoozeer hebben gewaardeerd. Wanneer Ik thans een woord van dank tot U moet richten, kan Ik alleen zeggen: Ik dank U, dat Gij Ons zoo gelukkig hebt gemaakt. De gloedrijke glans, waarmee Gij Onzen verlovingstijd hebt be schenen, zal onze herinneringen steeds blijven over stralen. Daarop was het woord aan Prins Bernhard, die het volgende zeide: PRINS BERNHARD. Ook Mij is het een behoefte persoonlijk uiting te geven aan de dankbaarheid, waarvan Ik vervuld ben, voor de overstelpende bewijzen van deel neming van het Nederlandsche Volk in ons groote geluk. Talloos zijn de gelukwenschen, die Wij mochten ontvangen van openbare lichamen, corporatiën, vereenigingen en particulieren. Het is welhaast ondoenlijk ieder afzonderlijk te bedanken. Ik moge daarom mondeling aan allen mijne diepgevoelde erkentelijkheid uitspreken. Het is misschien minder formeel, maar het gesproken woord heeft toch altijd het voordeel recht streeks van hart tot hart te gaan. Mag Ik Mij dan van schriftelijke dankbetuiging ontslagen rekenen, dan zou Ik nu gaarne aan den arbeid gaan en Mijne economische studiën voort zetten over de belangen van Nederland en speciaal zijn overzeesche gewesten. Ik zou daarbij een vriendelijk beroep willen doen, met name op de ingezetenen van Amsterdam, om bij dien arbeid geen notitie van Mij te nemen en Mij als ieder ander, rustig en ongestoord aan Mijn dagelijksch werk te laten gaan. Als Gij Mij hierin ter wille zijt, zal Ik een nieuwe reden tot dank baarheid Jegens U hebben. STADSMEUWS v. d. DRIFT Co. DH nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. In verband met den nieuw geschapen toestand op mo netair gebied zijn door de regeering de volgende wets ontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend: 1. Wetsontwerp tot verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal; 2. Wetsontwerp, houdende eenige voorzieningen in ver band met de buitengewone omstandigheden ten aan zien van de wisselkoersen in het buitenland, waarbij wordt ingesteld een egalisatiefonds, dat gefinancierd wordt door de uitgifte van schatkist papier; 3. Wetsontwerp houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsop drijving, waarbij vooral de eerste levensbehoeften in be scherming worden genomen. Ook de huren komen onder controle te staan. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 cts. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 cts. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschapper» gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd.l TWEETAL GEREF. GEM. Op het tweetal ter voorziening in de vacature bij de Geref. Gemeente hier ter stede komen voor ds. R. Kok, van Veenen- daal en ds. W. C. Lamain van Rotterdam- Zuid. o DE HUTSPOTTOCHTEN. De Commissie voor de Hutspottochten op 3 October a.s. deelt ons mede. dat uit bin nengekomen aanvragen om inlichtingen is gebleken, dat vele automobilisten en motor rijders uit Leiden meenen. dat zii niet aan deze sterritten kunnen deelnemen Deze meening is onjuist. Voor Leidsche automo bilisten en motorrijders heeft de commissie daarom de inschrijving alsnog ODengesteld tot Donderdagmiddag 12 uur (Nieuwstraat 28)Eventueel kan worden ingeschreven alleen voor den HutSDOttocht zonder den maaltijd. MODESHOW. OUDE VEST 29 - TEL. 513 hebben momenteel nog verschillende voor belegging in aanmerking komende objecten aan te bieden. 9825 (Ingez. Med.) Bij de firma Gcrzon. Een bijzondere medewerkster schrijft ons: Ter opening van het herst- en winter seizoen had de firma Gerzon gistermiddag een mode-show gearrangeerd, die om half drie begon voor wat een theater-directeui zou noemen: ,'n uitverkocht huis". De le en 2e etage waren, evenals de vorige ma len. omgetooverd in gezellige expositle- uimten. mede door de bemoeiingen van de directie van „Zomerzorg" aan wie tevens de verzorging van de uitgebreide thé-com- plet was opgedragen. We willen allereerst de meest ingrijpen de veranderingen noemen, die het vrouwe lijk silhouet ou bevel van Madame la Mode ondergaat: de klokkende schoot aan blou ses. casaoues en mantels brengt 'n totaal andere lijn dan eenige jaren terug, even als de uitgesnroken neiging voor de hoo- gere bol der hoeden., de verbreede schou ders als gevolg van de pofmouwen en de over 't algemeen, kortere rokken Om met de „hoofd"-zaak te beginnen: 'n groote verscheidenheid van hoeden, waar bij 'n oomerkeliike voorliefde bleek voor het modern" tooue-model, passeerde de re vue. Daar was bijv. bet door de firma Ger zon aangekochte model van Patou: .L'hiver approche". welbekend uit de openinesad- vertentle. een roodbruine toque met effen veer. Verder o.a. een onwaarschijnlijk hooge astrakan toque van Molvneux en verschillende sportieve slappe vilthoeden. Dat niet uitsluitend hooge bollen worden gedragen, bleek uit het platte, zwarte hoedje met opgerolde flnweelen rand van Mad. Suzy de modiste van de Hertogin van Kent Voiles ziet men minder dan het vorige seizoen, daarentegen veel de gar neering met 'n enkele omhoogstrevende veer. Het eerst werden ons mantels en man*- teicostuums. getoond meest zeer eenvou dig van lijn maar bijna alle met bont ser- sierd: bontkraag, bontrevers, bontjabot. Ook werden hierbij de fleurige shawls van velours-chiffon gedragen, die als 'n vroo- lijke noot uit de hooggesloten mantels kwamen kijken, 'n Sportief mantelpakje van gemêleerde stof had 'n vest van imi tatie tijger- of luipaardbont: 'n model van Mainbocher. Ook namen de bontmantels, meest wijd en driekwart lang, natuurlijk n voorname plaats bij dezen winter- show in- Japonnen en complets zagen we in war me winterstoffen: angora, duvetir.e, 'n soepel soort laken, dat ook voor gekleede japonnen in de mode is. Ook weten we nu. als 't ons nog niet bekend was. dat naars, waar we 'n vorig seizoen nog wat afkoerig tegenover stonden, als een der voornaam ste modekleuren genoemd moet worden. We zagen het vanaf het koninklijke do.aker- violet tot licht-lila; in verschillende nuan ces van rood-paars tot blauw dito. Hier naast is, ook nieuw, het matte grijs-blauw, het z.g. „bleu de fumée". dat werkelijk de tint nabijkomt van de rook van uw sigaret, en het „rouge arbois", 'n warme roodbruine tint. beide creaties van Patou, die deze kleuren ook gecombineerd laat dragen, zooals we aan enkele modellen konden zien De meeste japonnen zijn nog hoog geslo ten, de mouwen vaak kort of 3/4, zijn wijd aan de bovenzijde, strak om de elleboog. 'n Enkele greep nog uit deze afdeciing: wie herinnert zich niet het complet be staande uit Japon van imitatie luipaard bont en 'n bruine cape, eveneens mc-t dit bont gevoerd, of 't eenvoudige wollen jurk je van Marcel Rochas met de knoopen In den vorm van cijfers? Naarmate de meer gekleede toiletten naderden, steeg de stemming, waarvoor mede verantwoordelijk was de opwekkende muziek van het strijkje op de le etage, welke muziek ook in de hoogere regionen genoten kon worden, dank zij een versier- kings-apparaat, door Radio-Jesse aange bracht. Bij de stoffen voor de gekleede costu mes vroeg allereerst onze aandacht het ciré of lakstof, het nieuwe decoratieve ma teriaal. effen zoowel als bedrukt. Men zal zich herinneren de casaque met goud kleurige dessins gedrukt op 'n donkerblauw fond en gedragen op 'n effen ciré rok. Het satin-ciré en taft-ciré dat beide doet den ken aan cloqué met plaatselijk aange brachte lakdessins, zijn twee anders va riaties. Maar ook brocaat is mode. Wc za gen het grijs-lila brocaten model van Mo- lyneux, met rood-blauwe corsage en shawl tje, brocaten casaques en jasjes, sommige met het streng aangesloten jaquet-model Over sommige avondjaponnen werden lange jassen van satin-ciré en velours-chiffon gedragen de combinatie zwarte j as-lila japon b.v. van Vionnet. Echter is ook kant nog zeer geliefd, al of niet gecombineerd met andere stoffen; en taftzij: men denke b.v. aan de met bloemen beschilderde taft- zijden avondjapon van Rochas. Van Schia- parelli, bekend om z'n origineele vondsten, werd ons o.a. getoond 'n japon, geheel samengesteld uit Zwart laklint en, meer eigenaardig dan mooi, 'n zwart avondtoilet waaronder de lange lila-zijden broekspij pen herinneringen wekten aan de harem broek. 'n Nieuwe lijn bracht George Patat met 'n costuum, bestaande uit 'n zwart onderkleed, waarover 'n lange hooggeslo ten japon van geel damassé, van voren openvallend, gedragen werd. Ook noemen we nog de lila avondjapon van Molyneux, de blouse geheel gesmockt. de rok met zeer lange schoot. Als iets nieuws heeft de Fa. Gerzon dit jaar ook modellen uit de Ame- rikaansche confectie, waarvan we tegen matige prijzen eenige alleraardigste toi letjes zagen: 'n wit crèpe-satin avondjurk en 'n diep paars-blauw costuumpje van oltoman-zijde Trouwens, over de heele linie bleek, dat de firma Gerzon zoowel voor smalle als •uime beurzen goed gesorteerd is. We Tril len niet eindigen, zonder nog even het sierlijke bont te memoreeren, samenge steld uit de staarten van Zilvervossen. Op deze mode-revue kunnen wederom zoowel bezoeksters als de firma zelf met genoegen terugzien, o AANGEHOUDEN. Op verzoek van den burgemeester van Hazerswoude is door de politie alhier de 22-jarige koopman A. van I. aangehouden, die er van wordt verdacht zich te Hazers woude te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden horloge met ket ting. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde mej. J. H. Klein (Den Haag) en de heer C. W. J. M. de Ruijter (Noord- wijk). o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Handelsvereening „Vox Hu mana" N.V.. Leidscheweg 554, Voorschoten. Kantooradres verplaatst naar Sterren- boschlaan 49, Driebergen. Algemeene Geluids-Omroep „A.G.O -Voor schoten", Leidscheweg 554, Voorschoten. De zaak is verplaatst naai' Sterrenboschlaan 49. Driebergen. BINNENLAND. Prinses Juliana en Prins Bernhard dan ken voor de ondervonden belangstelling bij hun verloving, (le Blad). De maatregelen der regeering inzake onze financiën en tegen prijsopdrijving. (3e Blad). Geen verhooging der prijzen der eerste levensbehoeften. (Laatste Berichten, le Bladi. Medewerking van den ganschen midden stand cn coöperaties. (Binnenland, 4e BI.). Een Nederlander in Spanje door regee- ringstroepen gearresteerd. (Binnenland, 4e Blad i Op de lijn HilversumUtrecht is een vrachtauto door den trein gegrepen, waar bij de bestuurder op slag gedood is. (Ge mengd Nieuws, 3e Blad). Verklaring van minister Colijn in de zit ting der Tweede Kamer, (le Blad). BUITENLAND. De Fransche Kamer aanvaardt de mo netaire voorstellen der regeering. (Buiten land, le Blad). Na den val van Toledo rukken de natio nalisten op naar Madrid. (3e Blad). De Zwitsersche devaluatie door den standenraad goedgekeurd. (Buitenland, le Bladi De zitting van den Volkenbond. Rede van Litwinof. (Buitenland, le Blad). Spaansch troonpretendent, prins Carlos van Bourbon, bij auto-ongeval gedood. (Tel., le Blad). De luchtrace EngelandJohannesburg begonnen. (Luchtvaart, 3e Blad). Twee ongevallen met Italiaansche vlieg tuigen, 14 dooden. (Luchtvaart, 3e Blad). KOSTELOOZE GENEESKUNDIGE HULP. Naar wij vernemen bestaat er gelegen heid voor hen, die op grond van onvermo gen in aanmerking wenschen te komen voor het, zoo noodig, ontvangen van koste- looze genees- en heelkundige hulp gedu rende het jaar 1937, om zich. ter verkrij ging van het daartoe strekkend bewijs, aan te melden in het Elisabethshof aan de Oude Vest No. 25, op Woensdag 7 October a.s. en Donderdag 8 October d.a.v. van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur en van des namiddags 2 tot 4 uur. Medegebracht moet worden het trouw boekje en de eventueel in bezit zijnde kaart over 1936. De ondersteunden van Maatschappelijk Hulpbetoon dienen tevens de legitimatie- kaart over te leggen; zij, die door den dienst voor Sociale Zaken worden gesteund het bondsboekje. ORGELAVOND FEIKE ASMA. Het laatste programma der wekelijksche orgelavonden in de Hooglandsehe Kerk morgenavond uit te voeren door den heer Feike Asma is samengesteld uit verzoek nummers en bevat werken van Bach (F- dur Toccata en Andante), Handel (Koe koek en Nachtegaal, Allegro, Largo, Va na tionen Dubois (Toccata), een drietal Ita liaansche composities, alsmede bewerkingen van kerkelijke melodieën. De toegang is vrij. o Op Maandag 5 October a.s. des mid dags te 4 uur zal aan den heer J. Lammerse. sergeant-kampwachter te Katwijk aan den Rijn aan de gamizoensschietbanen van Leiden de zilveren medaille voor trouwen dienst worden uitgereikt en wel in de onderofficierscantine van de Morschpoort- kazerne hier ter stede. Niet alleen in den kring der onderofficieren, doch ook bij de Burgerwachters in en rond Leiden zal dit bericht met belangstelling gelezen worden. (Men zie voor bijzonderheden het 3e Blad).

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1