Na de devaluatie van den Franschen Franc LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 29 September 1936 EEN MOEILIJKE TOESTAND LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN m THIJS IJS EN DE DRIE DADEN VAN SLECHTREDEELD (Van onzen correspondent) PARIJS, 27 September. De Parijzenaars die hun vacantie lang plegen te rekken, en die daarom pas op het eind van deze maand aan het terugkomen zijn, hebben op het oogenblik dat ze hun normale leventje weer dachten te gaan hervatten een onaangename verrassing. Hun munteenheid, de franc, ondergaat een nieuwe amputatie, die hem van de vier sous van vroeger, dien hij sinds Poincaré waard was, tot onder de drie sous terug brengt Het bericht daarvan, dat voor velen als een donderslag uit helderen hemel geko men is. heeft hier aanvankelijk groote nervositeit gewekt. Dat komt omdat de pers tot voor nog betrekkelijk korten tijd een devaluatie is blijven voorstellen als een van de grootste rampen die Frankrijk maar zou kunnen treffen. Het zou onge twijfeld verstandiger zijn geweest er het publiek een beetje meer op voor te berei den, maar de verkiezingen hadden dezen maatregel zóó ondubbelzinnig veroordeeld dat de linksche meerderheids-bladen hui verig waren ervan te reppen, terwijl men rechts al zijn best deed om als devaluatie noodig worden mocht de tegenwoordige re" geering daarvan als het odium te laten- Zoo overviel de beslissing het groote pu bliek geheel onvoorbereid, en was de ze nuwachtige spanning om hetgeen er ge beuren ging, die Vrijdagavond en gisteren hier geheerscht heeft buitengewoon groot. Het onbillijke van het geval is, dat de groote kapitalisten, die overal hun voel horens hebben, het onvermijdelijke al lang hadden zien aankomen, en dienover eenkomstig hun maatregelen hadden ge nomen. Er zijn sinds maanden groote be dragen aan kapitaal naar het buitenland uitgeweken en daar in buitenl. munt in banken gedeponeerd. Voor zoover ze in ponden, dollars en belga's verwisseld wa ren schijnen ze door de muntverzwakking weinig gedeerd te zijn. terwijl zij. die den Zwitserschen franc of den Hollandschen gulden gekozen hebben er al evenzeer be kaaid afkomen. We staan dus voor een ..Umwertung aller Werten", die verstrek kende gevolgen zal hebben en veelal het contrast tusschen rijken en armen nog grooter zal maken dan het reeds was. Er bestaat na het gebeurde een verklaar baar streven de regeering er een ernstig verwijt van te maken dat ze tot dezen maatregel is overgegaan, na tot het laatst te hebben volgehouden dat ze dat niet zou doen. In de ministerieele verklaring die de heer Léon Blum begin Juni in de Kamers heeft voorgelezen werd met onmiskenbare zelfingenomenheid verklaard, dat dit ka binet niet met dergelijke oneerlijke din gen aankomen zou, en die houding is de regeering blijven aannemen, ook toen ze zich er zelf al rekenschap van moet heb ben gegeven dat ze haar woord niet hou den kon. De leening, waarvoor zooveel re clame gemaakt was, en waarop het in- schijven als een daad van vaderlandsliefde en democratische gevoelens was voorge steld, zoodat dan ook alle mogelijke ar beiders-organisaties er flinke bedragen van genomen hebben, is pas enkele dagen geleden gesloten. Degenen die hebben in geschreven lijden thans groote schade, zoo als allen die effecten bezitten die een vaste rente geven, en in hun misnoegen daar over steken ze niet onder stoelen of ban ken dat ze zich als slachtoffers beschou wen van een ware oplichting. Omdat er onder die inschrijvers zooveel .kleine luy- den" zijn heerscht er dan ook een alge- meene verslagenheid. Nu moet ter verdediging van Blum en zijn medeministers worden aangevoerd dat ze nog lang gehoopt hebben er zonder nieuwe muntverzwakking af te komen, en er waren in het ministerie zelf zooveel te genstanders daarvan, dat, toen Vrijdag de ministerraad begon het volstrekt nog niet zeker was, dat tot devaluatie zou worden besloten. Alleen is het onbegrijpelijk dat niet alle machthebbers van het oogenblik hebben ingezien dat de politiek die ze volgden noodzakelijkerwijze hiertoe leiden moest. De enorme opdrijving van de staats uitgaven van de laatste maanden waar voorvoor geen nieuwe baten gezocht wer den anders dan in het steeds maar weer vergrooten van de schuld die de staat bij de Banque de France had, en tegen wel ker toenemen die bank, na de wijzigingen in de samenstelling van zijn bestuur ge bracht, zich niet meer verzetten kon, liet geen anderen uitweg meer. Wegens haar Volksfront-karakter aarzelend om zich tegen de telkens nieuwe eischen van de menigte te verzetten heeft het kabinet zelf deze nieuwe amputatie van den franc on vermijdelijk gemaakt. Daarom is er vooral in gematigde krin gen een storm van verontwaardiging opge stoken tegen de voorstelling, die Blum in zijn uitingen van gisteren tegen de jour nalisten van de gevallen beslissing gege ven heeft. Het heet daarin, dat men te doen heeft met een „alignement", een internationale aanpassing van de diverse munteenheden aan elkaar, en als bewijs daarvan wordt de overeenkomst geciteerd, die met de Engelsche en Amerikaansche geeringen is aangegaan en blijkt uit de ge meenschappelijke verklaring, gisteren be kend gemaakt. Maar wie haar op de keper beschouwt, kijkt al gauw door deze verklaring heen. Gold 't 'n „alignement" dan moesten Enge land en de Ver. Staten zich verbinden hun eigen munt op de tegenwoordige waarde te houden en die niet verder te verzwakken. Een dergelijke verplichting hebben die landen echter in het geheel niet aange gaan en ze bepalen zich er toe in vrij vage bewoordingen te beloven, dat ze 't Fran- sche experiment niet zullen belemmeren, voor zoover de zorg voor hun eigen be langen dat toelaat. Dit bewijst, dat in strijd met alle beweringen we wel degelijk te doen hebben met een Fransche devalua tie. die onvermijdelijk geworden was, maar die in het geheel geen internationaal ka rakter vertoon i Zooveel over den aard van den genomen maatregel. Iedereen vraagt zich thans na tuurlijk vol ongerustheid af, welke gevol gen hij zal hebben- Die gevolgen zijn van bcteekenis op tweeërlei gbied: het finan- eleele en het politieke. Financieel gesproken brengt de devalu- tie aan den Franschen staat de gebruike lijke verlichting, ten koste van zijn schuld- eischers. Maar vrijwel alle competente be oordeelaars zijn het erover eens, dat die verlichting onvoldoende is om het rijk uit zijn financieele moeilijkheden te helpen. Men schat het bedrag dat de Fransche staat aan de Banque de France schuldig is op meer dan dertig milliard francs. De meerwaarde van 25 a 30t>, die uit de munt verzwakking voortvloeit zal op zijn hoogst een bedrag van zestien milliard opleveren. Daarvan moet tien milliard gereserveerd blijven voor een fonds, dat dienen moet om den franc op zijn nieuwe waarde te handhaven. Er blijft dus maar een zestal millisrden voor schuldderving over en dat is betrekkelijk maar een heel klein beetje. Daarbij komt, dat voor het land, voor de particulieren, voor de productie voor den buitenlandschen handel, de voordeelen, die een goedkoopere franc brengt, zeer be perkt zullen blijven. Om de communisten met de devaluatie te verzoenen heeft de regeering hun moeten beloven, dat een z.g. „glijdende loonschaal" zal worden inge voerd. volgens welke de loonen telkens zul len moeten worden aangepast aan de kos ten van het levensonderhoud. Die kosten waren reeds steeds stijgende en een ver dere stijging zal, wat de regeering ook op dit punt aan maatregelen moge toezeggen, uiterst moeilijk zijn tegen te gaan. De fa brikanten, die alle uit het buitenland af komstige grondstoffen duurder zullen moe ten betalen, zullen ook hun arbeidsloonen voortdurend omhoog zien gaan. Op die ma nier blijft er weinig of niets geen voordeel over in den strijd tegen de buitenlandschc concurrentie op de wereldmarkt Met een devaluatie behoort een verla ging van den belastingdruk samen te gaan en die wordt ons dan ook nu al beloofd. Maar aan den anderen kant kondigt de re geering allerlei maatregelen aan om den genen te hulp te komen, die economisch de schade van de nieuwe waardevermin dering van den franc niet lijden kunnen. Ze zal de burgerlijke en militaire pen sioenen van de minst-bedeelden verhoogen ze zal een compensatie zoeken voor de kleine kapitalisten, hier zoo talrijk, die -taatsrente bezitten. Dit geld moet wel op de een of andere wijze gevonden worden, en wie moet het anders opbrengen dan de belastingbetaler? Juist omdat na een de valuatie een gezonde financieele geste en een eerlijk-sluitende bcgrooting volstrekt noodzakelijk zijn, wil ze de gewenschte voordeelen opleveren, is het een feitelijke onmogelijkheid belasting-verlichting van eenige beteekenis toe te staan. Ook hierbij is dus niets dan teleurstelling te wachten en men heeft rekening te houden met een nog steeds voortgaande stijging van alle kosten die op het budget van den parti culier drukken. Op grond van dit alles zijn er hier velen, die verwachten dat de devaluatie tenslotte niets opleveren zal en dat we binnen af zien ba ren tijd weer voor precies dezelfde moeilijkheden zullen komen te staan. Ze ooraeelen. dat om een verlichting van bc teekenis te krijgen, de frane nog veel la ger gesteld had moeten worden de be kende economist Rist, heeft in vertrouwe lijke gesprekken het cijfer van 50% ge noemd, in plaats van op zijn hoogst 35 zoo als het geworden is En ze voorspellen, dat een nieuwe amputatie op den duur niet vermeden zal kunnen worden. Voor spelling die te ernstiger is. omdat ze de neiging heeft den terugkeer te verhinde- len van de uitgeweken kapitalen, die alleen terugkomen als in een land waarlijk ver trouwen bestaat voor de toekomst en die zoo noodig is om te komen tot de verla ging van den rentevoet, welke normaliter een van de gunstige gevolgen van een muntverzwakking behoort te zijn.... Uit een politiek opzicht is de toestand niet veel bemoedigender, want ook hierin zijn we allerminst zeker van een periode van rust en zekerheid. De wijze waarop de devaluatie heeft plaats gehad, heeft de positie van de regeering ongetwijfeld ver zwakt. Men weet dat ze in dit opzicht in nerlijk verdeeld was en dat met name de radicale ministers er in het geheel niet voor waren. Dit zal de oppositie in de Ka mers versterken en men kan verwachten dat de aanvallen op het kabinet van de zijde van de gematigde groepen, die het tot dusver slechts hebben geduld, in aan tal en gevaarlijkheid zullen toenemen- Niemand voorspelt het ministerie Blum nog een lang leven. Dat beduidt nieuwe onrust, nieuwe onzekerheid, en de kans op botsingen, wanneer de arbeiders zich bij een heengaan van hun idool niet goed schiks zullen neerleggen Voor zoover de onmiddellijke toekomst betreft, verwacht men dat er nog geen ongelukken zullen gebeuren. De Kamer zal Blum onaangename waarheden zeggen, maar ze zal de wetsvoorstellen tenslotte toch wel aannemen. Ook de Senaat waar de oppositie nog ernstiger belooft te wor den, zal daarom toch naar alle waarschijn lijkheid de verantwoordelijkheid niet aan durven, dp verwarring nog te vergrooten door op dit oogenblik een politieke crisis te veroorzaken. Voor het oogenblik meent men dus dat het ministerie het nog wel houden zal. Maar dit is dan toch slechts uitstel van executie, en wanneer de nor male zittingen van het parlement weer beginnen, eind October of begin November voorzien men algemeen, dat een nieuwe ministerieele combinatie zal moeten op treden om de groeiende moeilijkheden de baas te worden. Of die daarin slagen zal is een vraag, die zich thans nog niet laat beantwoorden. De toestand is te verward en te onzeker, dan dat het mogelijk zou zijn wat verder voor zich uit te zien. Maar vroolijk laat dc toekomst zich allerminst, aanzien en dit I rerklaart de ongerustheid, die ieder hier I uit de meest uitcenloopende kringen con- stateeren kan. R.K. DIOCESANE LAND- EN TUINDERSBOND. Algemeene jaarvergadering tc Haarlem. Gisteren hield de R.K Diocesane Land en Tulndersbond in St. Bavo te Haarlem zijn algemeene vergadering. In de ochtend uren werd de bijeenkomst geleid door den waarn. voorzitter den heer Jac. Groen. Na een algemeen welkomstwoord, richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot mr. Wintermans. vertegenwoordiger van den minister, de heeren W. v. d. Weljden en de Bilt. leden der Staten Generaal en Nlc. Ommen, directeur van de Verzekerings bank van den L.T.B. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd, evenals het jaar verslag over 1935. De heer G. Kampschoer, werd als voor zitter herkozen. Prof. Cleophas richtte daarna een opwek kend woord tot de vergadering. Spr wees de leden op de verblinding der wereld, waarin allerlei nieuwlichters in korten tlid eroote successen wisten te boeken. De cri- tiek, die thans zoo'n geweldigen opgang maakt, moet in haar ongebreidelden vorm als de voedingsbodem der verdeeldheid be schouwd worden. Tenslotte wees spr. nog op het werk door de kernen verricht en kondigde in dit verband nog enkele werk zaamheden aan. Een zeer groot aantal voorstellen waren door de afdeelingen ter behandeling inge diend. Het hoofdbestuur had echter ver schillende dezer voorstellen van de agenda afgevoerd en verwezen naar de vergaderin gen van den boeren- en tuindersvakbond, die dit iaar nog zullen gehouden worden. De plotseling ingetreden gewijzigde toe standen drukten hun stempel op den gang der besprekingen, daar niemand nu wist wat de gevolgen zouden ziin van het besluit der regeering. Naar aanleiding van enkele voorstellen werd de inhoud van het Bondsorgaan uit voerig besproken. Verschillende afgevaar digden van tuindersafdeelingen achtten den tuinbouw bii den landbouw achtergesteld en drongen er op aan dat in de toekomst meerdere artikelen, betrekking hebbende op tuinbouwbelangen zullen worden opge nomen. De redactie-secretaris, mr H. v. Haastert zeide dat rekening gehouden dient te worden met ieders belangen en de tuinders die naar verhouding slechts een klein percentage uit maken, fliet bevoor deeld mogen worden boven de andere categorieën. Van de afdeeling Westland was een ver zoek ontvangen om een t.b.c.-fonds te stichten, ter ondersteuning van t.b.c.-liiders. die in een sanatorium moeten worden op genomen. Het bestuur deelde mede dat deze wensch was overgebracht aan den Kon. Nederlandschen Boeren, en Tulndersbond. Bovendien zal het bestuur alles in het werk stellen het ingediende plan te verwezen lijken. De heer v. Tol 'Loosduinen) wees bii de voorstellen, betrekking hebbende od de ver laging der vaste lasten oo het feit dat dit vraagstuk actueel bliift ondanks de gewij zigde toestanden. De heer de Boer meende dat het hoofdbestuur in de komende weken zwaar werk te verrichten kriigt. Spr. meen de dat elke gedachte-wlssëllne over het vaste lasten vraagstuk onvruchtbaar is De voorzitter deelde mede dat de zware lasten, die op den tuinbouw drukken, door het verlaten van den gouden standaard, niet verminderd ziin. Meerdere malen heeft men de vraag gesteld of bii devaluatie de steun oo de productie zal verdwijnen. Wi,i hebben echter de meening dat de steun van land en tuinbouwproducten voorloopig niet ge mist zal kunnen worden, daar een stiiging der pritzen n'et te voorzien valt. De afdeeline Loosduinen drong aan op uitkeering van steun bii mis-oogst. Vooral de teelt van koolzaad en komkommers dient dit jaar met extra steun geholpen te wor den. daar de uitkomsten zeer slecht ge noemd moeten worden. De heer Jac. Groen wees erop dat de uitkeering van steuin bii misoogst het vorige iaar aan Noord-Holland uitgekeerd, vele moeililkheden had opgele verd en dat dit de Regeering zal weerhou den spoedig tot een dereelb'ke uitkeering over te gaan Na behandeling van meerdere voorstellen die of van streekbelang waren of door een afdoend prae-advies geen ruimte voor dis cussies lieten, sloot de voorzitter de verga dering. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen stond voor het Kantonge recht alhier een groot aantal bloemkwee- kers terecht, die zonder dat zij bij de Ned. Sierteelt-Centrale waren aangesloten en zonder vergunning van den minister bloem bollen of snijbloemen hadden geteeld. In al deze zaken werd de hoofdambtenaar der Ned. Sierteelt-Centrale, de heer Van dar Made uit Heemstede gehoord. A. F., bloembollenkweekr uit Voorhout, moest terecht staan, omdat hij zonder vergunning van den minister en zonder aangesloten te zijn bij de Ned. Sierteelt- Centrale Narcissen had geteeld en voor f. 150 had verkocht. Verdachte verklaarde op een vraag van het O. M. of hij niet wist dat hij zonder vergunning geen Narcissen mocht telen, nooit van een saneeringsplan gehoord te hebben, wat het O.M. erg vreemd vond. Nadat de heer Van der Made was gehoord, eischte het O. M. f75 boete of 50 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de Kantonrechter vonnis wijzen. P. van der M., bloembollenkweeker uit Noordwijkerhout. moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Verdachte was niet verschenen en tegen hem werd ver stek verleend. Nadat dc heer Van der Made gehoord was eischte 'net O. M. f. 500 boete of 5 maanden hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Tegen H. R„ uit Noordwijkerhout, die voor eenzelfde overtreding terecht stond, eischte het O.M. f. 25 boete of 14 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kanton rechter vonnis wijzen. Th. van H., uit Noordwijkerhout, moest ook terecht staan, omdat hij zonder ver gunning van den minister bloembollen had geteeld en verkocht. De heer Van der Made verklaarde, dat door het tuchtrecht der Ned. Sierteelt-Centrale f. 1000 boete was opgelegd. In verband met definancieele omstandigheden van verdachte, was de boete tot f. 50 teruggebracht. In verband hiermede eischte het O. M. f. 1 boete of 1 dag hechtenis. Over 8 dagen zal de kan tonrechter vonnis wijzen. M. Z„ uit Noordwijkerhout. had ook bloembollen zonder vergunning van den minister en zonder aangesloten te zijn ge weest bij de Ned. Sierteelt-Centrale ge kweekt. Verd. zeide veel moeite gedaan te hebben om een vergunning te krijgen, maar dit was niet gelukt; wel had hij een erkenning als bloembollenkweeker ge kregen. Het O.M. wees er op. dat hij in 1936 niet had mogen telen en eischte f25 boete of 14 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. G. van der Z. uit Alkemade, moest voor hetzelfde feit terecht staan. Verdachte had wel een vergunning gehad, maar hij was geschrapt en had over 1936 geen ver gunning om te teelen. Het O. M. eischte een voorwaardelijke straf van f. 25 boete of 14 dagen hechtenis onder voorbehoud, dat hij binnen 1 jaar zich niet aan het zelfde feit zou schuldig maken. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. H. A„ uit Noordwijkerhout, had zich aan hetzelfde feit schuldig gemaakt. Eiseh O.M. f. 25 boete of 14 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. P. G. W., uit Noordwijkerhout. moest voor hetzelfde feit terecht staan. Hij had de bloemen voor f. 75 verkocht, maar later de helft aan den kooper teruggegeven, toen de politie op de bollen en het geld beslag had gelegd. Eisch O. M. f. 40 boete of 20 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. A. D. en C. J. D.. bloembollenkweekers uit Noordwijk, moesten terechtstaan om dat zij in vereeniging zonder vergunning van den minister en zonder aangesloten te zijn geweest bij de Ned. Sierteelt-Cen trale. een groote hoeveelheid Narcissen hadden geteeld en verkocht. De opbrengst der snijbloemen had f. 160 bedragen. Na dat de heer Van der Made gehoord was, eischte het O. M. tegen ieder f75 boete of 25 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wij zen. W. G. S„ bloembollenkweeker uit War mond, moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Verdachte had geen snij- vergunning gehad; de politie had nog 15000 bollen in beslag genomen. Eisch van het O. M. f 70 boete of 25 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. Th. W„ bloemist uit Noordwijkerhout, die ook Narcissen zonder vergunning geteeld en de snijbloemen verkocht had zonder de bollen te vernietigen, eischte het O.M. f. 75 boete of 25 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. M. G„ bloemist uit Noordwijkerhout, had Narcissen zonder teeltvergunning geteeld en de bloemen verkocht. Verdachte riep clementie van het O. M. in. Uit. nood had hij de bloemen voor f. 12 verkocht. De toe stand was niet rooskleurig, daar hij voor 16 kinderen moet zorgen. In verband hier mede eischte het O. M. f. 3.50 boete of 4 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kan tonrechter vonnis wijzen. M. van D„ uit Zoeterwoude, moest voor hetzelfde feit terecht staan. Eisch van het O. M. f. 20 boete of 14 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. J. van E. Jz„ bloemist uit Oegstgeest, moest terecht staan omdat hij eveneens zonder vergunning van den minister en zonder aangesloten te zijn geweest bij de Ned. Sierteelt-Centrale in zijn bloemisten- bedrijf verschillende soorten pioenen en andere snijbloemen had geteeld. De op brengst had f. 988 bedragen. De heer Van der Made verklaarde, dat als verdachte d» heffing van f. 1.80 betaald had, de zaak in orde geweest was. Het O. M. eischte hier f. 500 boete of 5 maanden hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Daarna stond een groot aantal personen voor ernstige verkeersovertredingen te recht, waarbij door het O. M. zeer zware straffen werden geëischt. H. S„ uit Den Haag, moest terecht staan, omdat hij met zijn auto op den nieuwen Rijksweg te Oegstgeest de veiligheid van het verkeer op zeer ernstige wijze in ge vaar had gebracht, door met groote snel heid zig-zag op den weg te rijden en het andere verkeer te blokkeeren. De heer C. J. W. Tholen. filmoperateur uit Haarlem, verklaarde, dat het rijden van verdachte alle perken te bulten ging. Met zeer groote snelheid vloog verdachte met open portier zig-zag-gewijze over den weg en het rij wielpad en was tenslotte in een haag ge reden. Toen hij met verdachte die uit de auto gekomen was sprak, bleek hem dat deze dronken was. nauwelijks op zijn beenen kon staan en wartaal sprak. Hij was onmiddellijk om verder onheil te voorkomen naar de politie te Oegstgeest gereden en toen de chef-veldwachter ter plaatse kwam, was er reeds een aanrij ding geweest. Ook de chef-veldwachter, Krijger, had geconstateerd, dat verdachte dronken was en hem naar het politie bureau overgebracht. Het O. M. vond het schandalig zooals verdachte gereden had en eischte een maand principale hechte nis en intrekking rijbewijs voor één jaar. De kantonrechter veroordeelde hem tot 8 dagen hechtenis en intrekking rijbewijs voor één jaar. T. van den K.. uit'vught, moest terecht staan, omdat hij met zijn auto bij het kruispunt Gooweg te Noordwijkerhout met een snelheid van 50 K.M, gepasseerd was en het rechterverkeer geen voorrang had verleend, waardoor hij een andere auto had aangereden. Bovendien bleek bij on derzoek door de politie, dat de remmen van de auto niet goed functioneerden. Verdachte zeide expres uit Vught gekomen te zijn om de clementie van het O. M. in te roepen, daar hij werkloos is. De snel heid had hoogstens 45 K.M. bedragen. Het O.M. wilde hiermede rekening houden en eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. C. van H., uit Rijnsburg, moest terecht staan, omdat hij zonder vergunning van B. en W van Rijnsburg een verbouwing aan zijn huis had uitgevoerd. De heer G. van Iterson, gemeente-opzichter aldaar, verklaarde, dat de bouwplannen, die ver dachte had ingediend, door B. en W. niet waren goedgekeurd. Verdachte was toch met de verbouwing doorgegaan en had een schuur en zolder tot woonvertrekken inge richt. Het O. M. eischte f40 boete of 10 dagen hechtenis. De raadsman van ver dachte hield daarop een uitvoerig pleidooi. Verdachte kon zijn eigen huis niet blijven bewonen. Nadat hij dit verhuurd had, had hij een zoldervertrek en schuur tot woning ingericht. De raadsman had ook zelf zijn woning te Leiden zonder toestemming van B. en W. laten veranderen, en ook te Rijnsburg hadden meerdere bewoners ver anderingen in hun woning aangebracht. De gemeente-opzichter Iterson merkte nog op, dat de plannen niet goedgekeurd waren, omdat zij niet in overeenstemming met de Woningwet waren. In repliek zeide het O. M„ dat ook de andere bewoners, die veranderingen hadden aangebracht, nog vervolgd zullen worden. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. M. G., uit Haarlem, moest terecht staan omdat hij met zijn auto op den Haagweg voor de Ambachtsschool het verkeer in ge vaar had gebracht door plotseling uit een file auto's te gaan. waardoor hij op de lin kerweghelft terecht kwam en een meisje, dat geheel rechts per rijwiel passeerde, ondersteboven had gereden. Het O. M. "eischte hierop f. 25 boete of 14 dagen hechtenis. Over 8 dagen zal de kantonrechter vonnis wijzen. 36. Ails Thijs en 't prinsje naar de woonplaats van den kobold Schrielkop gaan, komen zij in 'n dorpje aan. Thijs zegt: „Dien kobold krijgen wij wel klein! Hier is een smederij, daar moet ik even zijn". „Dag smid", zoo ging hij voort, „ik hoop, dat onze komst niet stoort. Heb je het druk?" ,,'k Heb werk genoeg tot mijn geluk", sprak nu de smid; ik neem slechts even rust en straks ga 'k weer aan 't werk met nieuwe lust!" Thijs vroeg: „Ken je kobold Schrielkop?" „Houd daar maar over op!" zoo luidde 't antwoord. „Wie heeft daar niet van gehoord? 't Is niets dan kwaads, dat hij ooit doet; en niemand heeft er, om hem eens te straffen, moed!" Waarop weer Thijsje zei: „Dien moed. dien hebben wij! Doe me 'n plezier, door nu Uw vrijen tijd eens te besteden om een paar zware kettingen voor ons te smeden; daarmee zullen wij dien Schrielkop vangen." „Jullie hooren ook niet tot de bangen!" zei de verbaasde smid „doch met zeer veel genoegen doe ik dit". 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11