LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 28 Seotember 1936 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS AGENDA Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Gemeentelijk Badhuis aan de Van der Werfstraat op Donderdag 1 October a.s. tot 10 uur n.m. en op Vrijdag d.a.v. tot 7 uur n.m. geopend zal zijn. Op Zaterdag 3 October a.s. is het badhuis den geheelen dag gesloten. 9774. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. GOUDEN DOCTORAAL. Op Vrijdag 2 October zal het 50 jaar ge leden zijn, dat mr. E. H. K. J. ter Kulle te Enschedé aan de Leidsche Universiteit tot doctor in de rechten promoveerde. o ITER UWE VIERDAGEN. Herdenkingsdienst in de Marekerk. Nog ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard zur Lippe Biesterfeld en tegelijkertijd als her denking van het ontzet van Leiden, stond de jeugddienst, welke gisteravond in de Marekerk werd gehouden, in het teeken van een herdenkingssamenkomst. Voor dezen jeugddienst bestond zoowel yan de zijde der jongeren als der ouderen zeer groote belangstelling. De kerk was tot op de laatste plaats bezet. Ook merkten wij enkele predikanten en gemeenteraadsle den op. Ds. A. Verwaal van De Kaag. die in dezen dienst, welke een liturgisch karakter droeg, voorging, sprak aan de hand van Nahum 1 15 over: „Vier uwe vierdagen". Vier uwe vierdagen, een woord van den profeet Nahum, aldus begon spr., is een woord voor ons allen. Had het volk van Israël zijne vierdagen, ook wij hebben ze. persoonlijk en nationaal. In korten tijd hebben wij nationale vierdagen gehad. 31 Augustus de verjaardag van onze Oranje- vorstin en 8 September, de dag van de vorstelijke verloving. Het geheele Nederlandsche volk heeft met groote opgewektheid deze vorstelijke verloving gevierd. Het is geworden een groótsche Oranje-manifestatie. Ook de Leidenaars hebben dit feit feeste lijk gevierd. En nu maken zij zich al weer op om het 3-Octoberfeest te vieren. Hulde brengt spr. dan aan de 3-Octobervereeni- ging, die nu al vijftig jaar een feestviering in Leiden heeft georganiseerd. Het ontzet van Leiden mogen wij nooit vergeten, want dit was een zaak van nationaal belang. Leiden ontzet, het zijn slechts twee woorden maar wie zal bestrij den wat het voor de belegerden in 1574 is geweest. De honger was groot in de stad en de dood was niet te keeren. Meer dan gesduizend personen vonden den dood door de verderfelijke pestilentie En ziet. nog verloor men den moed niet. In dit verband bracht spr. in herinnering het groote op offerende werk dat door burgemeester Van der Werff en Van der Does is gedaan. En dan. aldus spr.. zullen wij niet vergeten wat in deze dagen Prins Willem van Oranje, de grondlegger van onze onafhankelijkheid en vrijheid, voor de belegerde veste heeft ge daan. Van zeer nabij was hij met het lot der Leidenaars begaan. Nadat ds. Verwaal met een enkel woord geschetst had met hoeveel moed en vol harding de belegerde bevolking in die dagen gestreden had, bracht hij de verras sende verlossing in herinnering. Tot het vieren van dezen dag worden wij nu weer opgeroepen. Zullen wij dit goed doen, dan doen wij dit als ware Christenen, echte Oranje-klanten en goede vaderlan ders. Wij zuilen daarbij in gedachten hou den. dat wij den Christus der schriften van noode hebben. De Christelijke beginselen zullen zoo in ons doorwerken, dat wij echte Oranje klanten zijn, die erkennen, dat het Huis van Oranje door Gods Hand is gewrocht. Dan ook kunnen wij niet dulden, dat van onze Koningin een schaduwbeeld wordt ge maakt, doordat voor Haar een dictator gaat staan. Neen het zal blijven: Oranje boven! Het drievoudig snoer: God, Oranje en Nederland blijft onverbroken. Bovenal mogen wij niet vergeten, dat de Bijbel ons God doet opmerken en ons den weg naar Jezus Christus wijst. Zoo zult, gij jeugd opgroeien tot een ge slacht, dat als een gideonsbende zal zeggen Met God voor Nederland en Oranje. Tot een geslacht ook, dat in deze verwarde tijden weet koers te houden en met een diepgwfundeerde levensbeschouwing de openkomende plaatsen van wegvallende strijders voor God, Nederland en Oranje kan innemen. Een geslacht, dat ook zal waken voor de handhaving van het gezag. Dan zult gij opgroeien tot een sieraad voor Nederland en laat het zijn ook tot een sie raad voor Gods Koninkrijk. Tenslotte wees spr. er op, dat God alle lof, aanbidding, heerlijkheid en dankzeg ging toekomt. Treffend sloot op deze rede het zingen van Gez. 171 3, 8 en 11 aan, waarvan de eerste regels luiden: „God, zou ons hart het ooit vergeten, wat Gij voor onze vaadren deedt. toen dwinglandij het vrij geweten, met al de macht der aard bestreed". Aan het einde van den dienst werden twee coupletten van ons volkslied gezon gen. Zoowel voor als na den dienst, speelde het orgel vaderlandsche liederen. o DL AANKOMST VAN DE GEUZENVLOOT. In de Feestwijzer der 3 Oct.-vereen. staat bij de dagindeeling abusievelijk vermeld, dat de aankomst der Geuzenvloot aan De Waag zal plaatsvinden des voorm- te 9.30 uur. Dit moet echter zijn te negen uur. o SLUITING VAN CAFÉS OP 3 OCTOBER A.S. Namens den Burgemeester dezer ge meente brengt de Commissaris van Politie ter kennis van belanghebbenden, dat het sluitingsuur voor drankinrichtingen in den nacht van 3 od 4 October a.s. is bepaald oo een uur. Tot dat uur mogen houders van muzlek- vergunmnaen in hunne inrichtingen muziek laten maken. BESTUDEERING VAN HET STRAFRECHT. De Prof. Modderman-stichting. Op den 50sten verjaardag van het Wet boek van Strafrecht heeft mr. H. A. E. Modderman te Amsterdam een stiehting in het leven geroepen, genaamd prof. A. E. J. Modderman-stichting, voor de bestu deering van het strafrecht en zijn hulp wetenschappen, verbonden aan de Leidsche Universiteit, Als bestuurders van deze stichting zijn aangewezen de stichter, mr. H. A. E. Mod derman, mr. J. Wljnveldt. advocaat-gene raal bij den Hoogen Raad der Nederlanden en prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoog leeraar in het strafrecht aan de Leidsche Universiteit. Laatstgenoemde is tevens secretaris-penningmeester Mr. Modderman heeft aan de stichting een kapitaal geschonken en voorloopig ligt het in het voornemen van de bestuurders der stichting, uit de inkomsten van dit kapitaal hier ter stede een seminarium voor strafrecht en zijn hulpwetenschappen in het leven te roepen. Verwachtwvordt, dat het geleidelijk mogelijk zal zijn een strafrechterlijke criminologische en cri- minalistische boekerij samen te stellen ten behoeve van studeerenden en andere be langstellenden. GESLAAGD CONCERT .NIEUW LEVEN". Met medewerking van „Inter Nos". In de Stadsgehoorzaal gaf Zaterdag avond het Arbeiders-Harmonie Orkest „Nieuw Leven" onder leiding van den heer L. W. Schweitzer een zeer geslaagd con cert. Wij willen beginnen met onze harte lijke waarschuwing te uiten voor de pres- tatle's dezer nog meest jeugdige en actieve muzikanten, die zich op dezen avond van zulk een uitstekende zijde deden kennen. Zij speelden met animo, met accutaresse en met kunde onder directie van den rus- tigen heer Schweitzer, die zonder overbo dige gebaren zijn mannen opstuwt tot ver tolkingen. waarnaar men. ook om de groote zuiverheid en het muzikaal aanvoelen, vol gaarne luistert. Het begen al met de Sportbondmarsch, die verrassend goed van klank en kranig rhythmisch tot ons kwam. Temeer viel ons het goede spel op, omdat wij dit ensemble in vrij langen tijd niet gehoord hadden. Wij vernamen daarvan tijdens het hier op volgend welkomstwoord van den voor zitter. den heer Burgerjong, de oorzaak. Deze wees er nl. op. dat de financieclc toestand der vereeniging tengevolge van werkloosheid der leden enz., langen tijd niet gedoogde een concert te geven. Dank zij echter dèn steun van een begunstiger, die onbekend wenscht te blijven, kon men nu een uitvoering gratis aanbieden, waar voor spr. den gever zijn hartelijken dank betuigde. Spr wekte tenslotte op „Nieuw Leven" financieel te steunen, ook met het oog op het instrumentenfonds. Voorts leidde spr. nog in het dubbelmannen- kwartet ..Inter Nos" onder leiding van den heer D. Kok. Het woora was toen eerst weer aan „Nieuw Leven", dat in de talrijke volgen de nummers den goeden indruk versterk te; hetzij in een ouverture, een wals of in een marschpotpourri werden wij getroffen door de juiste tempi, den aangenamen klank, de Zuiverheid en de pittige of le vendige accenten en nuanceeringen. De heer Schweitzer heeft stellig hard met zijn mannen gestudeerd: zij allen verdienen een compliment voor dit frissche en begrip volle spel. Met evenveel erkentelijkheid als wij schreven over „Nieuw Leven" kunnen wij geweigen van den zang van „Inter Nos"; acht zangers, die geconcentreerd in hun partijen, die zij uit het hoofd zingen, op gaan. De klankproductie is gaaf en vol ver scheidenheid van kleur- Bijzonder rein zijn de kopstemmen der tenoren, het vibree- rende mezaa-voce trekt de aandacht, ter wijl men zich in het forte niet forceert. Dit groepje talentvolle zangers hoorden wij weer eens met groot genoegen in een serie zeker niet gemakkelijke en fraai ge kozen nummers. Het mag zich gelukkig prijzen te kunnen werken onder zulk een beschaafd en muziaal dirigent als de heer Kok. die in velerlei opzicht met hen een hoog niveau heeft weten te bereiken. Zoo wel „Nieuw Leven" als „Inter Nos" zijn met hun kundige en ernstig werkende lei ders allerhartelijkst toegejuicht door het niet groote, maar aandachtige gehoor, zoo dat wij van een alleszins geslaagd concert kunnen gewagen, „Nieuw Leven" heeft en thousiast gespeeld: wij voorspellen 't. zoo voortgaande, noe vele successen, gelijk den zangers van „Inter Nos". die over zoo ver heugende capaciteiten beschikkend! o TOONEELVER. „DOOR OEFENING BETER". Zaterdag gaf bovengenoemde tooneel- vereeniging haar eerste uitvoering in dit seizoen, welke zeer goed geslaagd mag worden genoemd. Toen de voorzitter, de heer v. Bemmelen, om 8.15 uur den avond opende, was de zaal bijna geheel gevuld, hetgeen spreker met vreugde constateerde. Hij bracht dank aan den regisseur voor zijn zware taak, die hij naar behooren heeft vervuld De regisseur zette vervolgens in korte trekken den in houd van het stuk uiteen, opdat het pu bliek het zeer zware stuk goed zou kunnen volgen. Over het spel kunnen wij kort zijn, daar allen hun beste beentje hebben voorgezet. Misschien mogen wij een uitzondering ma ken voor Grietje, die haar moeilijke rol zeer goed vervulde, terwijl de bankier zoo nu en dan niet al te rolvast bleek te zijn. Jozef, Agnes en Irma, hadden een groot deel van het zware stuk te dragen, doch kweten zich loffelijk van hun taak. Een gezellig dansje, onder leiding van den heer Mieremet, besloot deze avond. „The Roto Colour Players", verzorgden op hun bekende wijze het muzikale gedeelte. o HET PAND VAN DE FIRMA PEEK EN CLOPPENBURG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de meening onjuist als zou reeds defini tief vaststaan, dat in het oude pand van de firma Peek en Cloppenburg, Breestraat hoek Mandenmakerssteeg een fililaal van de Hema worden gevestigd. Wel bestaan bij de firma P. en C. plan nen om dit gebouw te verhuren, doch van eenigen definitieven vorm is nog geen sprake. VEREENIGING „OUD LEIDEN". Molenexcursie. Een onzer medewerkers schrijft ons: Het was j.l. Zaterdag een prachtige dag voor deze excursie. Een lucht, die voor acht of negen tienden bewolkt was en alle tin ten te aanschouwen gaf tusschen stralend goud en diep loodblauw; een frissche bries, die zorgde, dat het wolkendecor boven het wijde Hollandsche polderland geen moment gelijk bleef en die een voortdurende wis seling van het licht- en schaduwspel te voorschijn riep; een frissche temperatuur over de herfstelijk geurende aarde; kortom een dag die den wind in de zeilen had. En zoo hadden ook de molens den wind in de zeilen en het bestuur van „Oud Lelden" eveneens. We waren met ruim veertig en vertrok ken met twee autobussen onder gezelligen kout in de richting Leidschendam en be reikten weldra het mooie punt, waar de drie molens der getrapte bemaling van den Driemans polder zich majesteitelijk achtei elkaar verheffen. Daar stegen we uit voor de bezichtiging van deze trouwe wachters over de Hollandsche polders De gedenksteen in den ondermuur van den eersten stoeren bovenkruier, een ge schenk aan den polder van jhr. mr. van Rijckevorsel, geeft aan, dat de molens in 1668 door de gemeenten Stompwijk en Zoe- termeer werden gebouwd en dat zij in 1935 volledig werden gerestaureerd. Een bijzonderheid is. dat deze drie molens alle op het zelfde niveau zijn gebouwd, doch dat het in het molenlichaam geplaatste scheprad bij den binnensten molen het laagst, bij den buitenste het hoogst is aangebracht. Dit is een bijzonderheid, die in Holland nergens anders voorkomt. Toen we het kolossale technische sa menstel van den molen en de wijze van krachtoverbrenging beneden, zoowel als boven in den kop hadden bekeken, werd onderwijl de vang losgelaten; de wieken gehoorzaamden den wind en vingen hun zwaaienden gang aan, terwijl tegelijker tijd het machtige scheprad zich in bewe ging stelde en het water weldra schui mend en bruisend omhoog en naar buiten wierp. Onderwijl gaven jhr. mr. Van Rijckevorsel en de kundige en vindingrijke molenbouwer Dekker allerlei technische uiteenzettingen, terwijl ook de molenaars hun zakelijke en klare voorlichting gaven. Van deze molens z(jn. de wieken volgens het systeem-Dekker in stroomlijnvorm omgebouwd, waardoor de bedrijfsmoge- lijkheid enorm is verhoogd en zij in renda biliteit niet behoeven onder te doen voor het electrisch gemaal. Wanneer dit inzicht bij poldersbesturen algemeen mocht door dringen, wanneer zij mochten inzien, dat de oude molen met verdekkerde wieken ontegenzeggelijk voordeelen kan bieden boven den electromotor den wind heeft men gratis, olie en benzine niet! dan waren we meteen bewaard voor verdere ontsiering van het landschap door het het plaatsen van dobbelsteentjes met een tafelblad. Ik moet kort zijn over de pracht van het landschap van de molen-werven te zien. Wij trokken verder met onze bussen over Wilsveen, Zoeteimeer en Benthuizen naar Hazerswoude. Daar werd halt ge houden bij de aardige dor pskoren m olen Oorspronkelijk was dit een wipwatermolen uit een der naburige polders. Deze molen, dateerend uit de 17de eeuw, gebouwd van onverwoestbaar eikenhout, werd hier herplaatst op een hoogen stee- nen onderbouw, van" een zwichtstelling voorzien en omgebouwd tot korenmolen. Het bedrijf werd weer beneden en boven in oogenschouw genomen, terwijl de molen ln volle werking was. De molenaar, de heer Verheul, gaf hier met zijn personeel alle inlichtingen, die men wenschte en verklaarde de werking van een en ander. Ook hier werd het ge zelschap het waarnemen van het bedrijf en het beschouwen van het landschap van af de balie niet moede, terwijl velen hier weer de hoogste regionen bezochten. De tocht werd vervolgens voortgezet naar Koudekerk, waar ln de bovenzaal van het Rechthuis de thee werd gebruikt. De voorzitter van „Oud-Leiden", prof. dr. L. Knappert, sprak hier het gezelschap toe, eerst mededeelend, dat het aardige prentje van de kerk te Koudekerk door het Kerk bestuur aan de deelnemers der excursie werd verstrekt. Spreker sprak vervolgens zijn groote ingenomenheid uit met het prachtige slagen van den tocht en bracht daarvoor in 't bizonder dank aan de heeren A. Bicker Caarten en jhr. Bosch Ridder van Rozendaal, die hun vrijen tijd geheel in dienst van „Oud-Leiden" hadden gesteld, teneinde een uitnemende organisatie tot stand te brengen Vervolgens sprak de heer Rollema, presL dent-kerkvoogd te Koudekerk en corres pondent aldaar van „Oud-Leiden", die er zijn groote vreugde over uitte, dat de ver eeniging haar belangstelling uitte voor het verleden van Koudekerk, waarvan zoo wei nig getuigenissen zijn overgebleven. Toch herinnert spreker aan den trotschen pol dermolen, aan het torentje van Groot- Poelgeest. stille getuige van Koudekerks hoogheerlijke historie en aan de thans in restauratie zijnde oude kerk, waarom de fluisteringen der Middeleeuwen zweven. Ook de heer Bicker Caarten nam nog even het woord, en bracht namens het be stuur hartelijk dank ln 't bizonder aan den hoofdingenieur van Rijnland, ir. De Gruy- ter. aan jhr. mr. Van Rijckevorsel, die door zijn zaakrijke en interessante voordracht de zaak had voorbereid, en aan den heer Dekker, aan wiens uitvinding het is te danken, dat de molen is gered van den algeheelen ondergang en aan den heer Rollema, die te Koudekerk op enthousiaste wijze onmisbare orgaan van het bestuur is geweest. Hij wijst nog even op de schitte rende resultaten van het bemalingssysteem in den Driemanspolder, op de volkomen bedrij fsvaardigheid van den molen-Ver heul, die na 7 jaren te hebben stilgestaan, na verdekkering weer absoluut aan de eischen van dezen tijd voldoet. HIJ hoopte dan ook, dat de nïolenexcursie van „Oud- Leiden" er toe moge bijdragen, dat de be langstelling voor dit sieraad van Holland, dat ook thans economslch volkomen ver antwoord is, verder worde gewekt en er toe moge bijdragen, wat we hebben nog te bewaren. Vervolgens werd' onder leiding van den heer Rollema in oogenschouw genomen wat nog rest van het kasteel Groot Poelgeest, waarna een bezoek werd gebracht aan de kerk, die thans onder leiding van architect Herman van der Kloot Meyburg op voor treffelijke wijze wordt gerestaureerd. Al leen de restauratie van de 18de eeuwsche consistoriekamer wekte hier en daar be denkingen, doch dit is vergeleken bij het geheel van ondergeschikt belang. Hierna nam men afscheid van Koudekerk en voer. den de bussen ons hoogst voldaan huis waarts. „Oud-Leiden" heeft den wind in de zeilen. U zult er meer van hooren dit seizoen. o OUDERAVOND ORANJE-GARDE. Het vendel telt thans 160 gardisten. In het clubgebouw aan de Hoogl. Kerk- gracht heeft de Oranje-Garde een z.g. ouderavond gehouden. De avond stond onder leiding van den voorzitter van het bestuur, den heer J. C. Elsgeest, die, na opening met gebed, en het lezen van een gedeelte uit de H. Schrift een openings woord sprak. Na de aanwezigen welkom geheeten te hebben, w.o. 2 leden van het bestuur van de Chr. Oranje-vereeniging, stond hij met een enkel woord stil bij de vorstelijke verloving, om daarna dank te zeggen aan de vele ouders, niet alléén voor hun opkomst, maar ook voor hun daad werkelijken steun, in de afgeloopen periode verleend. Hij deelde daarbij mede, dat het ln de bedoeling ligt, om ook de ouders van meer nabij kennis te doen dragen van het werk van de O. G„ en daarom ook perio diek deze avonden te zullen herhalen. Op zulke avonden zal dan tevens gelegenheid zijn om nader van gedachten te wisselen. Spr. stond daarna stil bij het verloop van de O. G. ter plaatse van de oprichting af, waarbij wij vernamen, dat allereerst een groote bloei bestond, doch daarna een periode van inzinking, die tevens bezin- king werd. Intrad. Doch, met taaie volhar ding is voortgegaan en thans kon spr. het verheugende resultaat mededeelen van een flinke ledenaanwas tot ca. 160. Spr. memo reerde nog even de opening van dit club gebouw, dat inderdaad een vriendelijk en tot bezoek noodend lokaaltje mag worden genoemd Na een opwekking, dat ook de ouders kun kinderen zullen animeeren getrouw de avonden te bezoeken, gaf spr. aan mej. Hoogendoorn en den heer Fr. J. Groot Enzerink gelegenheid tot het houden van een kleine voordracht, welke zeer in den smaak viel. In de pauze werd thee geschonken Daarna sprak allereerst de heer Boekkooi een felicitatie-woord, waarna uit de ver gadering verschillende vragen aan het be stuur werden gesteld. Na een dankwoord en gebed sloot de voorzitter deze geanimeerde en uiterst ge slaagde bijeenkomst. TUINFEEST. Ten bate van de Haanstra-school. Het tuinfeest, dat Zaterdagmiddag, ln de Kweekschool voor fröbelonderwijzeressen aan het Rapenburg 131 werd gegeven ten bate van het fonds tot instandhouding van de Haanstra fröbelschool, die geheel zonder subsidie werkt, mocht ln alle opzichten ge slaagd heeten. Het groote succes is groo-- tendeels te danken aan de zorgvuldige voorbereiding en aan de groote toewijding waarmede de leerlingen dgr Kweekschool voor fröbel-onderwijzeressen hun geheel belangelooze werk hebben verricht. Het is buitengewoon druk geweest en de kieintjes hebben zich op dit vroolijke feest, dat geheel en al voor hen was ingericht, kostelijk geamuseerd; trouwens voor ver veling was de afwisseling te groot. Alle mo gelijke kinderspelen, zooals sjoelen, zak- loopen, touwklimmen, koekhappen, bel- werpen enz., waren aanwezig. Dat de pof- fertjesafdeeling geen gebrek aan belang stelling had, spreekt wel vanzelf en het- zelde geldt voor de poppenkast. Hier moest zelfs een extra voorstelling worden gege ven om aller belangstelling te kunnen be vredigen. Ook een theeschenkerij, waar niet alleen thee, maar ook allerlei lekkernijen te koop waren, ontbrak niet. Een nieuwigheid vormde de tent waar de kinderen onder toezicht met pijpaarde allerlei aardige voorwerpjes mochten maken. Als belooning kreeg elk bezóekertje of bezoekstertje dan een 'bal pijpaarde mee! Het is te hopen dat de organisatoren met de resultaten var. dit feest even blij zul len zijn als de kinderen dit Zaterdagmid dag met het feest zelve waren! o ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Uit de bezoeksters van bovengenoemde Inrichting had zich een comité gevormd bestaande uit de dames A. van Leeuwen Teljeur. A. v. d. Kaai—Piket. Planjer— Seller en oud-leerlingen en leerlingen om bij het einde van het zwemselzoen aan de zwemmeesters A van Weeren en P. Arnol- dus en de badjuffronw G. v. d. Lelie een cadeau aan ie bieden. Deze aanbieding vond Zaterdag plaats. Mevrouw A. van LeeuwenTeljeur bood met een toepasselijk woord namens de aanwezige bezoeksters aan beide zwem meesters een pendule aan. De badjuffrouw ontving een handtasch. o WINKELIERSVER. „LAGE RIJNDIJK". De Wlnkeliersvereeniging Lage Rijndijk heeft van Burgemeester en Wethouders toestemming verkregen om deze winkel straat van de Spanjaardsbrug tot bij de Zijlpoort te versleren. Om elke lantaarn paal zal een band worden aangebracht, waarin verschillende gekleurde vlaggetjes steken, hetwelk aan den Lage Rijndijk een feestelijk aanzien zal geven. Een andere attractie van deze actieve Wlnkeliersvereeniging is een groote fiets tocht voor kinderen van 10 tot 16 jaar, welke zal worden gehouden op Woensdag 30 September des middags om 2 uur vanaf de Spanjaardsbrug. Een groot aantal ver sierde fietsen zal hieraan deelnemen, ter wijl een jury, bestaande uit vakmenschen op het gebied van bloemen, zullen uit maken welke fietsen het best en het mooist zijn versierd. Hieraan zijn 10 waardevolle prijzen verbonden, welke prijzen zijn ten toongesteld in de etalage van het lid der vereeniging, den heer Beekman, Lage Rijndijk 37. Na afloop zal er een wedstrijd zijn in het ringsteken op het terrein van de Speel tuinvereniging Oosterkwartier ook hier aan zijn weer aardige prijzen verbonden De deelneming aan dezen fietstocht is geweldig: Inschrijving kan echter nog plaats hebben tot Dinsdagavond 29 Sep tember, des avond te 6 uur. HEDEN. Volkshuis: Filmavond over Artis; 81/4 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 9 uur nam. Muziekschool Mij. v. Toonkunst: V. V. S. O. Spr. K. Bosse; 8 uur nam. DIVERSEN. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge- i sskunde Medisch Opvoedkundig Bureau i Boerhaavestraat 21). Half drie tot half Ier Inenting tegen dlphterle 4-5 u. nam. 's Woensdags: Inst, v Praeventleve Ge neeskunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten 8 uur nam. s Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg, 8 uur nam. „Inferno". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstr. 39. 8 1/4 u. n.m. „Vrouw ofSecretaresse". Woensdag en Zaterdagnam. 2'/« uur. Zondag nam. 2 uur. 4V« uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarlstr. 7 uur nam. „Krullekopje". lederen middag 2'/i u„ Zondag v.af 2 u. Casino-Theater. Hoogewoerd, 8 uur nam. „Hoera, de tijd wordt beter". Woensdag en Zaterdagnam. halfdrie. Zondag nam. 4 en 8 uur. Doorloopende uur-voorstelling van 12 uur voorm. tot 7 uur nam. Alleen op werkdagen De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot van. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst defi apotheken wordt van Maandag 28 Sept. tot en met Zaterdag 3 Oct. a.s. waargeno men door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. Zondag 4 Oct. as. nemen waar: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Drlesum, Mare 110, telef. 406. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door: Mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8, telef. 274. VER. VAN MATHESLANEN. Zaterdag vertrok een 26-tal deelnemers onder leiding van den heer M. v. Zwleten de Blom naar de Zuid-Hollandsche Bier brouwerij te 's-Gravenhage. Daarna ver trok het gezelschap naar Wllton- Feijenoord te Schiedam, waar het bedrijf en de kruiser „de Ruyter" werden bezocht. Vervolgens ging de tocht naar Monster waar zich een 24-tal Mathesianen bij de excursisten aansloot, die 's middags uit Leiden naar Monster waren vertrokken en gezamenlijk het G.E.B. en de Nieuwe Kerk bezochten. Daarna werd de 80 meter hooge oude kerktoren beklommen en tot slot een druivenmaaltijd aangeboden waar na het gezelschap om 7 uur voldaan in de Sleutelstad terugkeerde. o FIETSTOCHT VOOR WERKLOOZEN NAAR BELGIS. Vermoedelijk zal 19 Oct. a.s. een aan tal werkloozen onder leiding van den heer J. Crama een fietstocht gaan maken naar België. De tocht zal gaan naar Brussel. Deze afstand, 180 KM-, zal op één dag worden afgelegd, terwijl men 1 dag ln Bel gië zal blijven De eerste dag zorgen de deelnemers zelf voor voeding enz., doch de volgende twee dagen moet dit worden ge kocht. De heer J. Crama. van Lennepstr. 2, verzoekt hen die voor dit doel iets over hebben, hun gaven bij hem te willen af geven. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Nederlandsen College voor Algemeene Studleleidlng, Laan van Oud-Poelgeest 13, Oegstgeest; inrichting voor schriftelijk onderwijs. Eigenaar I. J. Sloos. Oegstgeest. Wijziging: Naaml. Venn. Electrische Kleiwaren- fabrieken voorheen Gebroeders Oppelaar, Wijk B, Koudekerk. Procuratie verleend aan F, de Graaff, Hazerswoude. o De 1ste luitenant J. P. F. van der Horst van het 4e regiment infanterie, wordt 1 October gedetacheerd aan de Kon. mil. academie te Breda tot het volgen van een voortgezetten cursus van 10 maanden ln lichaamsoefeningen. Gisteravond omstreeks halfacht ls een kindje van 16 maanden van den heer Z. in de ouderlijke woning aan den Hooge Rijn dijk uit een tafelstoel gevallen. Aangezien het kind onwel was, heeft de Eerste Hulpdienst het ter onderzoek mee genomen naar het Academisch Ziekenhuis. De opening van het Trianon onder de nieuwe Directie, die naar wij meldden a.s. Vrijdag zou plaats hebben, betreft naar wij vernemen, uitsluitend het café. De ope ningsdatum van de bioscoop zelve is nog onbekend. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Maandag 21 Sept. 51 volwassen personen; Dinsdag 22 Sept. 53: Woensdag 23 Sept. 53; Donderdag 24 Sept. 52; Vrijdag 25 Sent. 53; Zaterdag 26 Sept. 49 volwassen

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6